Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιος έχει κάνει το Insanity εδώ μέσα; Ρε παιδιά έχει όντως τέτοια αποτελέσματα; Βλέπω στο site πατσοκοίλια και σε 60 μέρες είναι φέτες όλοι
Link to comment
Share on other sites

Ποιος έχει κάνει το Insanity εδώ μέσα; Ρε παιδιά έχει όντως τέτοια αποτελέσματα; Βλέπω στο site πατσοκοίλια και σε 60 μέρες είναι φέτες όλοι

 

Σε 60 μέρες δεν προλαβαίνεις ούτε τους μυς να φουσκώσεις αισθητά, πόσο μάλλον να χάσεις κι όλο το λίπος που φτιάχνει τα πατσοκοίλια και να φανούν.

Δεν ξέρω αν έχει αποτέλεσμα, δεν είμαι σε τόσο καλή φυσική κατάσταση για να το δοκιμάσω, αλλά οι φωτογραφίες είναι τόσο υπερβολικές που τους αξίζει βραβείο. :lol:

Edited by anarxaki
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε 60 μέρες δεν προλαβαίνεις ούτε τους μυς να φουσκώσεις αισθητά, πόσο μάλλον να χάσεις κι όλο το λίπος που φτιάχνει τα πατσοκοίλια και να φανούν.

Δεν ξέρω αν έχει αποτέλεσμα, δεν είμαι σε τόσο καλή φυσική κατάσταση για να το δοκιμάσω, αλλά οι φωτογραφίες είναι τόσο υπερβολικές που τους αξίζει βραβείο. :lol:

 

Κι εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω.

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω αλλά δε μου βρίσκονται 50 ευρά να δώσω έξτρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το insanity και στα καπάκια t25 alpha, beta, gama hybrid και την άλλη βδομάδα τελειώνω το gama (4 μήνες t25 και πριν 2 το ινσανιτι).

Σερι δηλαδή από 15 Ιουνίου κάθε μέρα πλην Κυριακής.

 

Από τα 102 κιλά που ήμουν γιατί είχα παρατήσει το γυμναστήριο 2μιση χρόνια (καθιστική ζωή λόγο αφόρητης δουλειάς στον υπολογιστή) τώρα είμαι 85 και κομμένος πάλι.

 

Αν ακολουθείς κάθε μέρα το πρόγραμμα και δεν τρως ότι να'ναι θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Αν βαριέσαι, παρατάς μέρες-ασκήσεις-δεν προσέξεις διατροφή, δεν κάνεις τίποτα (αυτό ισχύει σε όλα τα προγράμματα βέβαια).

 

Προσωπικά, δεν ασχολούμαι με συμπληρώματα και λοιπές ιστορίες, ούτε σκληρές διατροφές. Νορμάλ πρωινό, γυμναστική, μεσημέρι ότι βγάλει η κατσαρόλα και το βράδυ απλά τρώω σχετικά σε νορμάλ ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έχει κάνει το Insanity εδώ μέσα; Ρε παιδιά έχει όντως τέτοια αποτελέσματα; Βλέπω στο site πατσοκοίλια και σε 60 μέρες είναι φέτες όλοι

 

Το'χω κανει μια φορά, μεσω youtube.

Εχοντας μια Α εμπειρία από διαφορα workouts κατά καιρούς κ γενικότερη ενασχόληση με αθλήματα αρκετά χρόνια η άποψή μου είναι η εξής:

 

Ουσιαστικά σαν πρόγραμμα, με το ρυθμό που έχει και τις ασκήσεις που περιλαμβάνει κάνει δυο πράγματα...

1)Κρατάει ψηλά τους σφυγμούς γεγονός που βοηθάει στην καύση, λειτουργεί ο μεταβολισμός, άρα χάνουμε λίπος και τροφοδοτούμε τους μυς με σωστα "δεδομένα"

2)υπάρχει συνδυασμός μυικών ομάδων, χρήση του σωματικού βάρους, ασκήσεις αντοχής, μυικής ενδυνάμωσης. Αν γίνοντα σωστά, δεν υπάρχουν τραυματισμοί, και υπάρχει και ομοιόμορφη εκγύμναση..

 

Τώρα, στο δια ταύτα.. Ωραια ολα αυτά.. Αλλά όντως δουλεύει όπως βλεπουμε στα βίντεο;

Εδω τωρα, παίζει τριπ διαφημιστικό.. Αν το ψαξετε, θα δειτε οτι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν και κάποια συμπληρωματα της εταιρείας, του τυπου τελοσπάντων που προωθεί το insane workout στην Αμερική..

αν όντως συμβαίνει η αλλαγή στους 2 μήνες.. Δεν το γνωρίζω, δεν το αμφισβητώ κιόλας, ειδικά αν υπάρχει η θέληση του ανθρώπου από πίσω, γίνονται και θαύματα!!

Σίγουρα πάντως και χωρίς αμφισβήτηση θεωρείται ως εξαντλητικό workout !

 

Εγώ θα παρατηρήσω το εξής.. Καμιά γυμναστική δε δουλεύει αν πηγαίνουμε στο σπίτι και σαβουριάζουμε ό,τι βρούμε..

 

Η σωστή και ισορροπημένη διατροφή, ο σωστός ύπνος, η τακτική γυμναστική, η ψυχολογία...όλα βοηθούν στο να σμιλέψουν το κορμί και να το κάνουν "φέτες"!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρες!!

 

Γράφτηκα πρόσφατα σε ένα γυμναστήριο της γειτονιάς μου και το έχω πάρει ζεστά το θέμα! Ελπίζω να μην τα παρατήσω πάλι :rolleyes: Μπορεί κάποιος να βοηθήσει σχετικά με το πρόγραμμα γυμναστικής που μπορώ να ακολουθησω;; Δύο φορές την εβδομάδα κάνει δουλειά;;

Link to comment
Share on other sites

γυμναστη δεν εχει το γυμναστηριο?αυτος θα σε δει και θα κρινει ποσο και τι πρεπει να δουλεψεις.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Έχει, απλά όλο τον κυνηγάω να μου φτιάξει πρόγραμμα.. Εδώ και 2 εβδομάδες μου το ετοιμάζει :mad: Δεν έχω θέμα γενικα, δε θέλω δλδ να αδυνατίσω, ενδυνάμωση και γράμμωση εν καιρώ. Απλά έλεγα αν γνωρίζει κάποιος σετ-επαναλήψεις, ή κανά καλό όργανο που γυμνάζει παράλληλα πολλές μυικές ομάδες ώστε να ασχολούμαι τώρα ώσπου να έχω στα χέρια μου το "κανονικό" πρόγραμμα (που κάτι μου λεει ότι θα είναι ίδιο με των άλλων, αντε να διαφέρει σε επαναλήψεις και βάρη)
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να πας να γραφτείς στο γυμναστήριο, να πηγαίνεις και δυο φορές και να περιμένεις αποτελέσματα! Λες και με ένα μαγικό τρόπο και χωρίς κόπο όλα μπορούν να γίνουν ... αν ηταν έτσι, όλοι θα είμασταν κάτι αλλο από αυτό που ήμαστε!

anyways ..

 

για να μπορέσεις να δεις αποτελέσματα (αλήθεια, τι αποτελέσματα θέλεις; ) θα πρεπει πρώτα να βάλεις στόχους και να υπάρχει συνέπεια σε αυτό που κάνεις ... και μεγάλα αποθέματα υπομονής & επιμονής!

κι αν δεν το ξέρεις ... για να δεις αποτελεσματα πρεπει να έχεις και μια σωστή διατροφή, ισορροπημένη για να μπορεί να υποστηρίξει την καθημερινότητα σου και φυσικά τις ανάγκες της εκγύμνασής σου!

 

ψάξε λίγο σε αντίστοιχα forum στην ελλάδα για κάτι τέτοιο υπάρχουν και είναι πολλά .. και οι άνθρωποι που συμμετέχουν σε αυτά έχουν και τις γνώσεις και τη θέληση να σε βοηθήσουν!

 

Για να το κλείσω πάντως, τα βήματα είναι απλά :

 

1. υπομονή 2. διατροφή 3. γυμναστική 4. συνέπεια 5. οργάνωση

 

"Η Ρώμη δε χτίστηκε σε μια μέρα"

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που λες έχεις απόλυτο δίκιο! Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου δυσκολεύομαι να πηγαίνω πάνω από 2 φορές την εβδομάδα, απλά επειδή πάντα είχα καλή σχέση με τη γυμναστική - ακόμα και αν δεν ασχολιομουν με συνέπεια - και έκανα από παιδί καλή διατροφή, δεν έχω ανάγκη σε αυτή τη φάση από αυστηρό πρόγραμμα. Κυρίως ενδυνάμωση και σύσφιξη, καθώς και ανακούφιση από το θέμα της σκολίωσης που έχω, που το επιβαρύνει η καθιστική ζωή. Σ ευχαριστώ όμως για την απάντηση, σίγουρα θέλει δέσμευση ότι στόχο και αν έχει θέσει κάποιος! :)
Link to comment
Share on other sites

Έχει, απλά όλο τον κυνηγάω να μου φτιάξει πρόγραμμα.. Εδώ και 2 εβδομάδες μου το ετοιμάζει :mad: Δεν έχω θέμα γενικα, δε θέλω δλδ να αδυνατίσω, ενδυνάμωση και γράμμωση εν καιρώ. Απλά έλεγα αν γνωρίζει κάποιος σετ-επαναλήψεις, ή κανά καλό όργανο που γυμνάζει παράλληλα πολλές μυικές ομάδες ώστε να ασχολούμαι τώρα ώσπου να έχω στα χέρια μου το "κανονικό" πρόγραμμα (που κάτι μου λεει ότι θα είναι ίδιο με των άλλων, αντε να διαφέρει σε επαναλήψεις και βάρη)

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πιέσεις τον γυμναστή να σου δώσει σημασία. Συμβουλές μπορείς να βρεις άπειρες στο ίντερνετ, αλλά πρώτα πρέπει να ξέρεις εσύ τι θέλεις να πετύχεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που λες έχεις απόλυτο δίκιο! Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου δυσκολεύομαι να πηγαίνω πάνω από 2 φορές την εβδομάδα, απλά επειδή πάντα είχα καλή σχέση με τη γυμναστική - ακόμα και αν δεν ασχολιομουν με συνέπεια - και έκανα από παιδί καλή διατροφή, δεν έχω ανάγκη σε αυτή τη φάση από αυστηρό πρόγραμμα. Κυρίως ενδυνάμωση και σύσφιξη, καθώς και ανακούφιση από το θέμα της σκολίωσης που έχω, που το επιβαρύνει η καθιστική ζωή. Σ ευχαριστώ όμως για την απάντηση, σίγουρα θέλει δέσμευση ότι στόχο και αν έχει θέσει κάποιος! :)

Οι 2 φορές την εβδομάδα δεν θα σε βοηθήσουν πολύ. Για να δεις σταδιακά αποτελέσματα θα πρέπει τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα.

Οι 2 φορές την εβδομάδα είναι σαν "συντήρηση" ουσιαστικά.

Θα μπορούσες ίσως συμπληρωματικά, αν μπορείς και αν σου το επιτρέπει η περιοχή που μένεις, να τρέχεις λίγο και εκτός γυμναστηρίου έστω ένα μισαωράκι τις υπόλοιπες μέρες.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξεθάβω το θέμα μετά από τόσο καιρό να ρωτήσω για μια πρωτεΐνη.

Ξέρει κανείς την SCI-MX Nutrition Omni MX Leancore ?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξεθάβω το θέμα μετά από τόσο καιρό να ρωτήσω για μια πρωτεΐνη.

Ξέρει κανείς την SCI-MX Nutrition Omni MX Leancore ?

 

Τι θα ήθελες να μάθεις; Αρκετά καλή εταιρία, με ωραία προϊόντα. Για την συγκεκριμένη με ωραίες γεύσεις, ισορροπημένη αναλογία και με κρεατίνη - ZMA. Για ποιον λόγο θα την ήθελες όμως;

Link to comment
Share on other sites

Τι θα ήθελες να μάθεις; Αρκετά καλή εταιρία, με ωραία προϊόντα. Για την συγκεκριμένη με ωραίες γεύσεις, ισορροπημένη αναλογία και με κρεατίνη - ZMA. Για ποιον λόγο θα την ήθελες όμως;
Παραγγελθηκε στο μεταξύ.

Την θέλω βασικά για λίγο γράμμωση που θέλω να ξεκινήσω, γιατί σκέφτομαι να την συνδυάσω με λίγο διατροφή για κάποιο διάστημα.

 

Βασικά είχα απορία για την δοσολογία. Η προτεινόμενη δοσολογία με 100γραμμάρια/2skoop πριν και μετά το γυμναστήριο ακούγεται υπερβολικό.

Σκέφτομαι να το κάνω 1skoop την φορά. Θα βγαίνει σύνολο 42γρ πρωτεΐνη ανά ημέρα.

Τι λες;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Την παρέλαβα σήμερα και αύριο την ξεκινάω.

Κάποιο σχόλιο σχετικά με ο,τι ρώτησα πριν για την δοσολογία;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοσαβούρα είναι. Γεμάτη ζάχαρη, πρωτείνη σόγιας και σιταριού που είναι πολύ χαμηλότερης βιολογικής αξίας κλπ. Το 99% των συμπληρωμάτων "όλα σε ένα" είναι σκουπίδια. Προτίμησε να παίρνεις ένα ένα τα συμπληρώματα και να τα συνδυάζεις μόνος σου. Και το σημαντικότερο να κοιτάς τη ταμπέλα με τα συστατικά και το διατροφικό προφίλ.

Ένα όλα σε ένα που αξίζει είναι της myprotein https://www.myprotein.gr/sports-nutrition/mygainer/11361345.html

 

Τώρα μιας που το πήρες το άλλο κατανάλωσέ το. Μισή δοσολογία είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοσαβούρα είναι. Γεμάτη ζάχαρη, πρωτείνη σόγιας και σιταριού που είναι πολύ χαμηλότερης βιολογικής αξίας κλπ. Το 99% των συμπληρωμάτων "όλα σε ένα" είναι σκουπίδια. Προτίμησε να παίρνεις ένα ένα τα συμπληρώματα και να τα συνδυάζεις μόνος σου. Και το σημαντικότερο να κοιτάς τη ταμπέλα με τα συστατικά και το διατροφικό προφίλ.

Ένα όλα σε ένα που αξίζει είναι της myprotein https://www.myprotein.gr/sports-nutrition/mygainer/11361345.html

 

Τώρα μιας που το πήρες το άλλο κατανάλωσέ το. Μισή δοσολογία είναι μια χαρά.

Τόσο χάλια;

Στο.bodybuilding.gr όλοι έλεγαν τα καλύτερα.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια;

Στο.bodybuilding.gr όλοι έλεγαν τα καλύτερα.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

Μην ακούς τον καθένα, κρίνε μόνος σου ένα συμπλήρωμα βάσει των συστατικών του. Το συγκεκριμένο έχει χαμηλότερες ποιοτικά πρωτεϊνες και αρκετή ζάχαρη που είναι φτηνή αντί για ποιοτικούς υδατάνθρακες. Με το συγκεκριμένο μόνο γράμμωση δε θα δεις (άλλωστε είναι φόρμουλα όγκου).

 

Επίσης για ενημέρωση διάβαζε καλύτερο το bodybuilders.gr. Δεν έχω κάποια σχέση με το site αλλά το θεωρώ πιο καταρτισμένο και πλήρες.

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Μην ακούς τον καθένα, κρίνε μόνος σου ένα συμπλήρωμα βάσει των συστατικών του. Το συγκεκριμένο έχει χαμηλότερες ποιοτικά πρωτεϊνες και αρκετή ζάχαρη που είναι φτηνή αντί για ποιοτικούς υδατάνθρακες. Με το συγκεκριμένο μόνο γράμμωση δε θα δεις (άλλωστε είναι φόρμουλα όγκου).

 

Επίσης για ενημέρωση διάβαζε καλύτερο το bodybuilders.gr. Δεν έχω κάποια σχέση με το site αλλά το θεωρώ πιο καταρτισμένο και πλήρες.

Παλιότερα έπαιζα ή με ON GOLD WHEY 100% ή με NITROTECH.

Να υποθέσω προτείνεις την ΟΝ που είναι καθαρή πρωτεΐνη.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η ON είναι σίγουρα μια αξιόπιστη και εξαιρετική πρωτεϊνη. Η myprotein είναι επίσης εξαιρετική και αρκετά φτηνότερη γιατί αγοράζεις κατευθείαν από τον παραγωγό χωρίς μεσάζοντες. Πολύ καλή είναι και η Ελληνική που είναι και η αγνότερη όλων.
Link to comment
Share on other sites

Η ON είναι σίγουρα μια αξιόπιστη και εξαιρετική πρωτεϊνη. Η myprotein είναι επίσης εξαιρετική και αρκετά φτηνότερη γιατί αγοράζεις κατευθείαν από τον παραγωγό χωρίς μεσάζοντες. Πολύ καλή είναι και η Ελληνική που είναι και η αγνότερη όλων.
Αυτή την Ελληνική δεν την ήξερα.

Αλλά με 30€/κιλό είναι πανάκριβη.

Βρίσκω την GOLD ON Whey την μεγάλη στα 50€ τελική.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

25 έχει η άγευστη. Αν πάρεις μεγαλύτερη ποσότητα σου κάνουν έκπτωση. Βγαίνει κάπου 18 ευρώ το κιλό. Πέραν αυτού είναι αιγοπρόβεια που είναι αρκετά πιο ακριβή από την αγελαδινή ακόμα και στο εξωτερικό και αρκετά δυσεύρετη. Γενικά άμα πιεις μια φορά άγευστη θα καταλάβεις τί σαβούρες βάζουν μέσα οι άλλες για να έχουν αυτές τις ωραίες γεύσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...