Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Με το power plate πάραυτα δεν δυναμώνεις.

 

Μπορεί να αδυνατίζεις ή να φαίνεσαι σφιχτός αλλά είσαι το ίδιο αδύναμος όπως πριν. Στο γυμναστήριο δυναμώνεις το σώμα σου και αναπτύσεις και τους μυς σου.

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γιατι λες πως θα σου κανει κακο;

σε κανεναν δε κανει κακο. δεν εχω ακουσει πουθενα πως αν εισαι 60 κιλα σου κανει κακο!

τα γυμναστηρια εχουν πεθανει. γιατι να χασω 1-2 ωρες οτα ν σε 10-20 λεπτα πετυχαινω τα ιδια αποτελεσματα;

 

Για τον ιδιο λογο που καθεσαι και μαγειρευεις αντι να φας ωμες ριζες ή να σου βαλουν εναν ορο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και δεν είναι για όλους.

Αντενδείκνυται σε πάρα πολλές περιπτώσεις.

Θα το προτιμούσα ή έστω θα το δοκίμαζα κι εγώ αλλά...

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι απο τοτε που αγορασα με μονο 600 ευρω καινουργιο power plate, εκοψα τα γυμναστηρια κ αποτελεσματα ειδα και δε πληρωνω και δε χανω χρονο.

Φίλε, αυτό που πήρες εσύ με 600 ευρώ δεν είναι power plate αλλά μια φτηνή απομίμησή του. Πιθανό να νομίζεις ή ίσως κ να κάνει παρόμοια δουλειά, αλλά το αυθεντικό power plate σίγουρα δεν είναι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Με το power plate πάραυτα δεν δυναμώνεις.

 

Μπορεί να αδυνατίζεις ή να φαίνεσαι σφιχτός αλλά είσαι το ίδιο αδύναμος όπως πριν. Στο γυμναστήριο δυναμώνεις το σώμα σου και αναπτύσεις και τους μυς σου.

 

λαθος εισαι. τι θα πει φενεσαι αδυνατος η σφιχτος αλλα δεν εισαι. εισαι λαθος.

οντως εχει τρομερα αποτελεσματα

λες τοσες χιλιαδες κοσμος να κανει λαθος και απλα να νομιζει πως εσφιξε; απιστευτο αυτο που λες, ημιμαθια η απλα κανεις πλακα;

 

Φίλε, αυτό που πήρες εσύ με 600 ευρώ δεν είναι power plate αλλά μια φτηνή απομίμησή του. Πιθανό να νομίζεις ή ίσως κ να κάνει παρόμοια δουλειά, αλλά το αυθεντικό power plate σίγουρα δεν είναι :rolleyes:

 

αυθεντικο; τι ενοεις αυθεντικο;

τι αμαξι εχεις; αυθεντικο; αν ενοεις αυθεντικο την πρωτη εταιρεια που το εβγαλε εισαι λαθος. σπιτι σου εχεις τον αυθεντικο φουρνο; την αυθεντικη λαμπα; το αυθεντικο παντελονι;

αυτα ειναι μπουρδες . πολλες εταιριες βγαζουν power plate. δεν υπαρχει φτηνη η ακριβη απομιμηση. σημασια εχει να ειναι τριτης γενεας και να κανει παλινδρομη κινηση.

τωρα αν νομιζεις πως ολοι ειμαστε βλακες να θελουμε να εχει ενα ταμπελακι που να λεει πως το εβγαλε η ταδε εταιρεια για να το λεμε αυθεντικο κανεις λαθος. το πηρα φτηνα γιατι το πηρα απο τον αντιπροσωπο της evertop στην Ελλαδα σε τιμη χονδρικης. και απο ποιοτητα μονο φτηνο δεν ειναι.

παντως πραγματικα απορω που υπαρχουν ανθρωποι που ακομα χρησιμοποιουν λεξεις "αυθεντικο"

α και μη ξεχασεις να αγορασεις το αυθεντικο χαρτι υγειας :D

Link to comment
Share on other sites

λαθος εισαι. τι θα πει φενεσαι αδυνατος η σφιχτος αλλα δεν εισαι. εισαι λαθος.

οντως εχει τρομερα αποτελεσματα

λες τοσες χιλιαδες κοσμος να κανει λαθος και απλα να νομιζει πως εσφιξε; απιστευτο αυτο που λες, ημιμαθια η απλα κανεις πλακα;

 

 

 

αυθεντικο; τι ενοεις αυθεντικο;

τι αμαξι εχεις; αυθεντικο; αν ενοεις αυθεντικο την πρωτη εταιρεια που το εβγαλε εισαι λαθος. σπιτι σου εχεις τον αυθεντικο φουρνο; την αυθεντικη λαμπα; το αυθεντικο παντελονι;

αυτα ειναι μπουρδες . πολλες εταιριες βγαζουν power plate. δεν υπαρχει φτηνη η ακριβη απομιμηση. σημασια εχει να ειναι τριτης γενεας και να κανει παλινδρομη κινηση.

τωρα αν νομιζεις πως ολοι ειμαστε βλακες να θελουμε να εχει ενα ταμπελακι που να λεει πως το εβγαλε η ταδε εταιρεια για να το λεμε αυθεντικο κανεις λαθος. το πηρα φτηνα γιατι το πηρα απο τον αντιπροσωπο της evertop στην Ελλαδα σε τιμη χονδρικης. και απο ποιοτητα μονο φτηνο δεν ειναι.

παντως πραγματικα απορω που υπαρχουν ανθρωποι που ακομα χρησιμοποιουν λεξεις "αυθεντικο"

α και μη ξεχασεις να αγορασεις το αυθεντικο χαρτι υγειας :D

Φίλε, σταμάτα να πουλάς πνεύμα γιατί αν θες να μιλάμε έτσι μπορώ κ 'γω να σε ειρωνευτώ.

Ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ αυθεντικό. Εσύ δεν είπες "πήρα μηχάνημα εκγύμνασης με τεχνολογία δόνησης" κ σου είπα δεν πήρες το αυθεντικό. Είπες πήρα powerplate. Powerplate είναι συγκεκριμένη μάρκα κ εφόσων το δικό σου δεν είναι powerplate, όχι, δεν είναι αυθεντικό.

Όλα τα παραδείγματα που ανέφερες είναι τουλάχιστον αφελή και ακριβώς στηρίζουν το δικό μου τρόπο σκέψης. Εσύ δεν είπες πήρα αμάξι, πήρα φούρνο, πήρα λάμπα και σου είπα πως δεν είναι αυθεντικό.

Στην πραγματικότητα είπες ότι πήρες Ferrari, Miele και Philips ενώ είχες πάρει Fiat, Pitsos και General Electric, που στην περίπτωση αυτή, προφανέστατα κ τίθεται θέμα αυθεντικότητας αφού μιλάς για συγκεκριμένη μάρκα και όχι απλά για ένα τύπο προϊόντος.

:X

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ρε παιδιά στο γυμναστήριο μόνο πατσοκοιλιές, πενηντάρες, και άσχετους βλέπω να κάνουν power plate, Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν βλέπω και κανέναν με

βελτίωση .

 

Αυτούς που βλέπω με αποτέλεσμα είναι όσοι κάνουν 'συμβατική' γυμναστική.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Θεσσαλονίκη τι γυμναστηρια υπάρχουν,γιατί θα μένω εκεί ως φοιτητής και δεν ξέρω που να κοιτάξω.Δεν θέλω τίποτε ιδαίτερο.Πρόγραμμα έχω δικό μου μόνο τα όργανα θέλω να έχω στην δαιθεση μου.Πληρώνεις με τον μήνα με τον χρόνο?Το σπίτι μου είναι Ευζώνων πάντως για ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας! Θελω να παω γυμναστηριο. Θελω να βρω καποιο μικρο στους Αμπελοκηπους. Δεν θελω καποιο μεγαλο, δεν μου αρεσουν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας! Θελω να παω γυμναστηριο. Θελω να βρω καποιο μικρο στους Αμπελοκηπους. Δεν θελω καποιο μεγαλο, δεν μου αρεσουν.

 

Πέρυσι δούλευα σε ένα στη Σεβαστουπόλεως. Corpo Linea λέγεται.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Πού ακριβώς είσαι στους Αμπελόκηπους;

Αυτό το copro linea είναι όντως μικρό και οικογενειακό -είχα πάει δοκιμαστικά πριν 4-5 χρόνια, πριν ανακαινιστεί, και δεν μου άρεσε τότε αλλά τώρα με την ανακαίνιση δείχνει καλύτερο!

Ξέρω και κάποια άλλα, αλλά πες μου σε ποιο σημείο θες να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά ποιά η γνώμη σας για το New Yorkers στα Βριλήσσια και το Joe Weider στα Μελίσσια? Ποιό από τα 2 να προτιμήσω?

 

Να αναφέρω ότι δεν έχω πάει ποτέ γυμναστήριο, θα είναι η 1η φορά! Με ενδιαφέρει κυρίως να είναι καθαρό και να έχει γυμναστές που να ξέρουν τι τους γίνεται και να ασχολούνται μαζί σου!

 

Επίσης, σ'αυτά τα 2 γυμναστήρια ποιές ώρες είναι καλύτερα να πηγαίνεις, ώστε να μην περιμένεις 2 ώρες στην ουρά?

 

Σας ευχαριστώ πολύ! :O

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα το: " Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; "

 

το σκευτομαι, ψαχνω για παρεα! :p

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

καμια προσφορα για θεσσαλονικη κηφισια-βουλγαρη κοντα?

βγηκε μια στο gymnasium στο οντεον-κεντρο 300€/χρονο :p ξεφτιλα!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να γραφτώ σε κανά δυο μήνες που θα πιάσω δουλειά, για να μπορώ να το πληρώνω.

 

Θέλω να ρωτήσω:

α) πόσο κοστίζει; αυτό που θέλω είναι βασικά να πηγαίνω μια φορά τη βδομάδα και να ασκούμαι στα όργανα (δεν θέλω να αδυνατίσω αλλά να...ξεσκουριάσω, να πάρω τα πάνω μου σε απολύτως χαλαρούς ρυθμούς)

β) είναι απαραίτητο να με κατευθύνει ο γυμναστής; Θα προτιμούσα να μην τον έχω πάνω από το κεφάλι μου. Γίνεται αυτό ή επιβάλλεται η παρουσία του;

Link to comment
Share on other sites

α)αφου το θελεις για μια φορα τη βδομαδα..καλυτερα να πας καπου που να πληρωνεις με την επισκεψη..

β)συνηθως στην αρχη σε προσεχουν,ξες απο πανω σου κτλ..μετα ολα οκ..λογικο ειναι να πρεπει να σου δειξει πως θα κανεις σωστα μια ασκηση..

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να γραφτώ σε κανά δυο μήνες που θα πιάσω δουλειά, για να μπορώ να το πληρώνω.

 

Θέλω να ρωτήσω:

α) πόσο κοστίζει; αυτό που θέλω είναι βασικά να πηγαίνω μια φορά τη βδομάδα και να ασκούμαι στα όργανα (δεν θέλω να αδυνατίσω αλλά να...ξεσκουριάσω, να πάρω τα πάνω μου σε απολύτως χαλαρούς ρυθμούς)

β) είναι απαραίτητο να με κατευθύνει ο γυμναστής; Θα προτιμούσα να μην τον έχω πάνω από το κεφάλι μου. Γίνεται αυτό ή επιβάλλεται η παρουσία του;

αν θες να πηγαινεις μονο μια φορα την εβδομαδα για οργανα και να μη σε ζαλιζει ο γυμναστης,δοκιμασε να πας σε καποιο δημοτικο γυμναστηριο του δημου σου.

μικρο κοστος,αρκετα οργανα,λιγος κοσμος,σχεδον ανυπαρκτοι γυμναστες:rolleyes:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αν θες να πηγαινεις μονο μια φορα την εβδομαδα για οργανα και να μη σε ζαλιζει ο γυμναστης,δοκιμασε να πας σε καποιο δημοτικο γυμναστηριο του δημου σου.

μικρο κοστος,αρκετα οργανα,λιγος κοσμος,σχεδον ανυπαρκτοι γυμναστες:rolleyes:

 

 

Δεν θα το έλεγα.....ανάλογα σε ποιον δήμο είσαι!Γιατί όλα αυτά που είπες (εκτός από το κόστος!) τα βλέπεις ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ σε ιδιωτικά γυμναστήρια!Ξέρω γυμναστήριο που είναι 3οροφο κι έχει 2 γυμναστές οι οποίοι εκτελούν και χρέη....γραμματείας!!!! :);)

 

Ενώ αντιθέτως ξέρω και γυμναστήρια και ιδιωτικά αλλά και δημοτικά τα οποία έχουν και γυμναστές περισσότερους και όργανα επαρκή κ.α.!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας παιδια, μετα απο κατι μηνες ειπα να "ξεθαψω" το θεμα *περι γυμναστηριου* . Πηγαινω 1η Λυκειου και γυμναζομαι στο σπιτι τακτικα 2-3 φορες την εβδομαδα (με βαρη)..Θελω να παω γυμναστηριο αλλα επιδει το πρωι δουλευω και το απογευμα πηγαινω σχολειο δεν μου φτανει ο χρονος, και οταν με το καλο ερθει το καλοκαιρι λεω να εγγραφω και εγω σε ενα απο τα "πολλα¨γυμναστηρια της πολης μου..Για να πω την αληθεια θελω να γυμνασω τους μυες μου (κοιλιακους,στηθος,χερια) και να τους αναπτυξω (διατροφες ογκου κτλ)..Εχω διαβασει πολλα αθρα για το αν κανει κακο στην αναπτυξει η γυμναστικη απο τετοια ηλικια, αλλα οτι εχω διαβασει λεει πως ειναι ωφελειμη..Εσεις τι λετε να αρχισω γυμναστικη απο τετοια ηλικια? (εγω παντος νομιζω πως ειναι η καταλληλη)

 

(ευχαριστω για τον χρονο σας) :)

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση : Για χάσιμο τοπικού λίπους στην κοιλιά για να φανούν οι κοιλιακοί τι γυμναστική πρέπει να κάνει κάποιος..?

Ξέρω ότι αερόβια με διάδρομο μία ώρα έντονα μέρα παρά μέρα κάνει καλό...? Το power plate βοηθάει..?

Άλλα σύγχρονα καινοτόμα μηχανήματα γυμναστικής ( hypoxi υποπίεση - υπερπίεση ) βοηθάνε..?

Η παθητική γυμναστική βοηθάει..?

Όσοι γνωρίζουν ας απαντήσουν...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση : Για χάσιμο τοπικού λίπους στην κοιλιά για να φανούν οι κοιλιακοί τι γυμναστική πρέπει να κάνει κάποιος..?

Ξέρω ότι αερόβια με διάδρομο μία ώρα έντονα μέρα παρά μέρα κάνει καλό...? Το power plate βοηθάει..?

Άλλα σύγχρονα καινοτόμα μηχανήματα γυμναστικής ( hypoxi υποπίεση - υπερπίεση ) βοηθάνε..?

Η παθητική γυμναστική βοηθάει..?

Όσοι γνωρίζουν ας απαντήσουν...Ευχαριστώ

 

Φιλε μου...

τοπικο λιπος χωρις χειρουργειο ΔΕΝ χανεις...!! (Ειναι κανονας αυτο)!

Οι κοιλιακοι για να φανουν ειναι καθαρο θεμα Διατροφης....!!

Η αεροβια εννοειται οτι βοηθαει......!!

** αλλα για αεροβια θελει πανω απο 20-25λεπτα... γιατι μεχρι τοτε καις το γλυκογονο σου........!!

*** Και αν εχεις χρονο και διαθεση...η καλυτερη ωρα για αεροβια ειναι το πρωι οταν σηκωθεις...νυστηκος.....εκει λενε πως καις το περισσοτερο λιπος.....!!

Αλλα να ξες με την αεροβια σου εκτος απο λιπος...χανεις και μυες μαζι..... (οταν μιλαμε για 40λεπτα και πανω)........!!

 

Edit: Αντε απο βδομαδα να ξανα ξεκινησουμε γυμναστηριο,γιατι 2βδομαδες αποχη μεσα στις γιορτες...το παρακαναμε αρκετα...!!!!

:):)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση : Για χάσιμο τοπικού λίπους στην κοιλιά για να φανούν οι κοιλιακοί τι γυμναστική πρέπει να κάνει κάποιος..?

Ξέρω ότι αερόβια με διάδρομο μία ώρα έντονα μέρα παρά μέρα κάνει καλό...? Το power plate βοηθάει..?

Άλλα σύγχρονα καινοτόμα μηχανήματα γυμναστικής ( hypoxi υποπίεση - υπερπίεση ) βοηθάνε..?

Η παθητική γυμναστική βοηθάει..?

Όσοι γνωρίζουν ας απαντήσουν...Ευχαριστώ

 

Αγαπητέ Νίκο, επειδή υπάρχει μια σύγχιση στο θέμα τοπικού λίπους θα θελα να πω λίγα πράγματα..

Τοπικό αδυνάτισμα όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Κανένα μηχάνημα και καμία αερόβια δεν θα βοηθήσει αν δεν συνδιάζεται με σωστή διατροφή.

Για να δεις τους πολυπόθητους κοιλιακούς δηλαδή, καλό είναι να δώσεις βάση σε αυτά που τρως.

Σίγουρα δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά πως να το κάνουμε, χρειάζονται και θυσίες;)

Προσδιορισμός θερμίδων, συχνά και μικρά γεύματα με σωστή κανανομή υδατάνθρακα/πρωτείνης/καλών λιπαρών και πάνω απ όλα ΥΠΟΜΟΝΗ και ΧΡΟΝΟΣ.

Κοιλιακοί = χαμηλό ποσοστό λίπους(δηλαδή οι κοιλιακοί φαίνονται όταν το υποδόριο λίπος ειναι χαμηλό)

Αλλά βασική προυπόθεση, να υπάρχει μυική μάζα, αλλιώς με τη δίαιτα και λιώσιμο στους διαδρόμους και τα ποδήλατα θα μοιάζουμε με τον Ψάλτη. Βάρη/αερόβια/διατροφή είναι το κλειδί της επιτυχίας!

Edited by kardoula

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μία ερώτηση : Για χάσιμο τοπικού λίπους στην κοιλιά για να φανούν οι κοιλιακοί τι γυμναστική πρέπει να κάνει κάποιος..?

Ξέρω ότι αερόβια με διάδρομο μία ώρα έντονα μέρα παρά μέρα κάνει καλό...? Το power plate βοηθάει..?

Άλλα σύγχρονα καινοτόμα μηχανήματα γυμναστικής ( hypoxi υποπίεση - υπερπίεση ) βοηθάνε..?

Η παθητική γυμναστική βοηθάει..?

Όσοι γνωρίζουν ας απαντήσουν...Ευχαριστώ

 

Επισης να συμπληρωσω πως αμα ησουν παχουλος κι ειδικοτερα αν ησουν σε φαση παχαινεις-αδυνατιζεις και στην κοιλιακη χωρα το δερμα σου εχει λασκαρει το ψιλοξεχνας το 6pack.Θα πρεπει να ματωσεις ειλικρινα και παλι "φετες" δεν θα γινεις.Για 2 χρονια εκανα μιση ωρα κοιλιακους την ημερα και με μια αρκετα προσεγμενη διατροφη και "φετες" δεν εγινα ποτε!Βεβαια το καθε σωμα ειναι διαφορετικο κι ισως εγω απλα να ημουν μια περιπτωση (ημουν καποτε παχουλος).Οσα ειπαν τα παιδια απο πανω με βρισκουν συμφωνο και να συμπληρωσω για το power plate που ειπες.Αν το συνδυασεις με οργανα και διαδρομο ναι κατι κανει αλλιως αν το κανεις μονο του τσαμπα θα το πληρωνεις.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...