Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια αν δεν ασχολεισαι επαγγελματικα με τον αθλητισμο καλο ειναι να μη παιρνεις τιποτα, ολα αυτα ειναι μη φυσικα και καλο ειναι να τα αποφευγουμε.

Ενας αθλητης γυμναζει το σωμα του αναλογα με το αθλημα που κανει π.χ ο ποδοσφαιριστης γυμναζει περισσοτερο τα ποδια του οπως αυτος που κανει στιβο μικρων αποστασεων, ο μποξερ γυμναζει περισσοτερο τους ωμους και τους κοιλιακους κ.τ.λ. αν καποιος απλα θελει να ειναι σε καλη φυσικη κατασταση δεν χρειαζεται να παει γυμναστηριο με 45 βαθμους.

 

johnney:Σιγουρα μπορεις να γυμναστεις σπιτι και μαλιστα μερικες φορες καλυτερα απο το γυμναστηριο, με δυο βαρακια και εναν μονοζυγο μπορεις να γυμναζεις ολες τις μυικες ομαδες.Οσο για τους κοιλιακους ειναι κατι που βασανιζει πολλα ατομα, απο διατροφη καλο ειναι να παιρνεις πολλα μικρα γευματα κατα την διαρκεια της ημερας, οχι αναψυκτικα και οσα λιγοτερα παγωτα

μπορεις ειδικα να αποφευγεις το παγωτο σοκολατα, πλυ αεροβια ασκηση (τρεξιμα σε χαμηλους ρυθμους, και κολυμπι) και πολλους κοιλιακους (αν βγαζεις ευκολα τους κοιλιακους χρησιμοποιησε και τα βαρακια, κυριως για τους πλαγιους).

Link to comment
Share on other sites

johnney:Σιγουρα μπορεις να γυμναστεις σπιτι και μαλιστα μερικες φορες καλυτερα απο το γυμναστηριο

 

Φίλε αυτό όντως το πιστεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτό όντως το πιστεύεις;

Απο κατι γυμναστηρια που εχουν ανοιξει τωρα τελευταια ναι το πιστευω! Αρκει βεβαια να ξερεις καποια πραγματα για την γυμναστικη.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεστε και φαρμακα να παιρνει καποιος αν δεν ΞΕΚΩΛΟΝΕΤΕ στην διατροφη και στο γυμν δεν προκειτε να εχει τα αποτελεσματα που θελει.

 

+1000%!

Μεγαλο λαθος και urban legend οι ατακες τυπου "ελα μωρε.Με συμπληρωματα εγινε ετσι!", εχοντας την ιδεα οτι τα παιρνεις κανεις κανα μισωρο μ@λακιουλες και γινεσαι κτηνος.;)

 

και η γυμναστικη στο σπιτι για να πιασει τα standar του γυμναστηριου θες πασεςι θυσια μερικα "μηχανηματα", να εχεις πολυ εμπειρια για να κανεις πολλες ασκησεις με λιγα οργανα.(π.χ. με μια μπαρα και "ροδες" (τα βαρη που μπαινουν στις μπαρες) να μπορεις να κανεις πολλες) κτλ κτλ κτλ.

Με λιγα λογια σχεδον αδυνατον.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεστε και φαρμακα να παιρνει καποιος αν δεν ΞΕΚΩΛΟΝΕΤΕ στην διατροφη και στο γυμν δεν προκειτε να εχει τα αποτελεσματα που θελει.

 

Εγω παντως εδω και 10 μερες με την ζεστη που εχει εχω κοψει το γυμν,τα συμπληρωματα και την διατροφη....δεν παλευετε η κατασταση.

 

Λοιπον ακουστε την γνωμη μου για τα συμπληρωματα που χρησιμοιποιησα το τελευταιο δυμηνο.

Hydroxycut hardcore....καλος λιποδιαλιτης αλλα θελει και διαδρομο μαζι.

LEUKIC.....με βοηθεισε αρκετα να ανεβω σε κιλα σε καποιες ασκησεις.

naNo.....Πολλα πρηξιματα,για το καλοκαιρι το σειστηνω ανεπιφυλακτα.

Οπως καταλαβενετε εχω πλουτησει την MUSCLE-TECH

file i MUSCLE-TECH einai poli akrivi giauto pou prosferei den ales eteries p.x dymatize se sxesi poiotitas timis einai apo tis kaliteres.
Link to comment
Share on other sites

Απο κατι γυμναστηρια που εχουν ανοιξει τωρα τελευταια ναι το πιστευω! Αρκει βεβαια να ξερεις καποια πραγματα για την γυμναστικη.

file gia na kaneis mia axioprepis gimnastiki sto spiti prepei na skaseis trela lefta p.x mia strabompara exei 20e:wacko: :wacko: einai telios asimforo i gimnastiki sto spiti einai mono gia otan den mporis na pas sto gym kaneis sto spiti 3basika gia na chilodiatirise.

Link to comment
Share on other sites

file gia na kaneis mia axioprepis gimnastiki sto spiti prepei na skaseis trela lefta p.x mia strabompara exei 20e:wacko: :wacko: einai telios asimforo i gimnastiki sto spiti einai mono gia otan den mporis na pas sto gym kaneis sto spiti 3basika gia na chilodiatirise.

Μα επειδη το παιδι ειπε οτι δεν μπορει να πηγαινει γυμναστηριο γιάυτο το ειπα, σιγουρα σε ενα καλο γυμναστηριο εχεις μεγαλυτερη ποικιλια ασκησεων αλλα το παιδι δεν θελει να γινει τουμπανο, θελει απλα να εχει μια καλη φυσικη κατασταση .Δεν ειναι αναγκη να παρει καποιος σταβομπαρα για να κανει σπιτι ασκησεις,οπως ειπα και ποιο πανω με δυο βαρακια και εναν μονοζυγο μπορεις να κανεις αρκετες ασκησεις για ολες τις μυικες ομαδες του σωματος.

Link to comment
Share on other sites

Μα επειδη το παιδι ειπε οτι δεν μπορει να πηγαινει γυμναστηριο γιάυτο το ειπα, σιγουρα σε ενα καλο γυμναστηριο εχεις μεγαλυτερη ποικιλια ασκησεων αλλα το παιδι δεν θελει να γινει τουμπανο, θελει απλα να εχει μια καλη φυσικη κατασταση .Δεν ειναι αναγκη να παρει καποιος σταβομπαρα για να κανει σπιτι ασκησεις,οπως ειπα και ποιο πανω με δυο βαρακια και εναν μονοζυγο μπορεις να κανεις αρκετες ασκησεις για ολες τις μυικες ομαδες του σωματος.
Diladi les oti i strabompara einai gia (proxorimenous)??na sou thimiso oti me mia strabompara gimnazis dikefala trikefala kai ena simeio ton omon einai apo ta basika.tora an to pedi thelei apla opos to les fisiki katastasi mporei na paei se ena parko kai na arxisi na trexei ka meta na kanei mono monozigo sto spiti.
Link to comment
Share on other sites

Diladi les oti i strabompara einai gia (proxorimenous)??na sou thimiso oti me mia strabompara gimnazis dikefala trikefala kai ena simeio ton omon einai apo ta basika.tora an to pedi thelei apla opos to les fisiki katastasi mporei na paei se ena parko kai na arxisi na trexei ka meta na kanei mono monozigo sto spiti.

Δεν σου ειπα οτι ειναι μονο για προχωρημενους, αλλα μπορεις να γυμνασεις δικεφαλους τρικεφαλους ωμους και με απλα βαρακια.;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακουστε την γνωμη μου για τα συμπληρωματα που χρησιμοιποιησα το τελευταιο δυμηνο.

Hydroxycut hardcore....καλος λιποδιαλιτης αλλα θελει και διαδρομο μαζι.

LEUKIC.....με βοηθεισε αρκετα να ανεβω σε κιλα σε καποιες ασκησεις.

naNo.....Πολλα πρηξιματα,για το καλοκαιρι το σειστηνω ανεπιφυλακτα.

Οπως καταλαβενετε εχω πλουτησει την MUSCLE-TECH

 

Θα γίνουν φίλε τα νεφρά σου.....

Κλάφτα ΧΑραλαΜΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνουν φίλε τα νεφρά σου.....

Κλάφτα ΧΑραλαΜΠΕ.

giauto leme stantar 4litra nero tin imera;)

 

Δεν σου ειπα οτι ειναι μονο για προχωρημενους, αλλα μπορεις να γυμνασεις δικεφαλους τρικεφαλους ωμους και με απλα βαρακια.;)
ousiastika to idio pragma leme:)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μερικα γυμναστήρια πιο πολύ βλάπτουνε παρά ωφελούνε...Ηρεμήστε με όλα αυτά...

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μερικα γυμναστήρια πιο πολύ βλάπτουνε παρά ωφελούνε...Ηρεμήστε με όλα αυτά...

 

Όχι, ρε φίλε!

Για όλα τα πράγματα στη ζωή υπάρχει ο σωστός και ο λάθος τρόπος.

 

Απλά, εμείς οι Έλληνες σε ότι κι' αν κάνουμε, έχουμε μιά τάση προς την υπερβολή!!!

 

Είναι απαραίτητο, το να γυμνάζουμε το σώμα μας!

Δεν είναι πολυτέλεια, για λίγους...

 

Νους υγειής εν σωματι υγειή, δεν έλεγαν οι αρχαίοι μας πρόγονοι;

;)

Link to comment
Share on other sites

Σηκώνοντας βάρη με τα πόδια και ενδυναμώνοντάς τα,αυξάνεται αυτόματα και το άλμα σου ή δεν επηρεάζεται καθόλου;
Link to comment
Share on other sites

Σηκώνοντας βάρη με τα πόδια και ενδυναμώνοντάς τα,αυξάνεται αυτόματα και το άλμα σου ή δεν επηρεάζεται καθόλου;

 

Υπάρχουν πολλές ασκήσεις που δυναμώνουν πολλούς από τους μύες των ποδιών.

 

Πιστεύω πως με ένα πρόγραμμα για μηριαίους, γάμπες και γλουτούς, θα μπορούσε να αυξήσει το άλμα.

 

Ενδυναμώνοντάς τα πόδια : ΝΑΙ!

 

Σηκώνοντας βάρη : Εξαρτάται από τον τρόπο που τα σηκώνεις!

 

Και οι αρσηβαρίστες σηκώνουν βάρη με τα πόδια (χρειάζονται πολύ δυνατά πόδια γι΄αυτό το άθλημα) αλλά δεν νομίζω ότι, έχουν άλμα...

 

Τίποτα δεν μένει ανεπηρέαστο όταν το εξασκείς...

;)

Link to comment
Share on other sites

Σηκώνοντας βάρη με τα πόδια και ενδυναμώνοντάς τα,αυξάνεται αυτόματα και το άλμα σου ή δεν επηρεάζεται καθόλου;

Καλο κανει αλλα προσεχε αν το παρακανεις θα φερει ακριβως το αντιθετο αποτελεσμα;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ρε φίλε!

Για όλα τα πράγματα στη ζωή υπάρχει ο σωστός και ο λάθος τρόπος.

 

Απλά, εμείς οι Έλληνες σε ότι κι' αν κάνουμε, έχουμε μιά τάση προς την υπερβολή!!!

 

Είναι απαραίτητο, το να γυμνάζουμε το σώμα μας!

Δεν είναι πολυτέλεια, για λίγους...

 

Νους υγειής εν σωματι υγειή, δεν έλεγαν οι αρχαίοι μας πρόγονοι;

;)

 

Συμφωνώ,υπάρχουν άριστα σκευάσματα αλλά αηδιάζω όταν πάει κάποιος στο γυμναστήριο για πρώτη φορά,του κολάει να γίνει τούμπανο και είναι έτοιμος να πάρει ότι να ναι.Και αν ασχολείσαι θα το ξέρεις καλύτερα από όλους.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και οι αρσηβαρίστες σηκώνουν βάρη με τα πόδια (χρειάζονται πολύ δυνατά πόδια γι΄αυτό το άθλημα) αλλά δεν νομίζω ότι, έχουν άλμα...

 

Και όμως έχουν πολύ καλό άλμα οι αρσιβαρίστες, παρόλο που δεν δουλεύουν τα πόδια τους με τέτοιο σκοπό.;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ,υπάρχουν άριστα σκευάσματα αλλά αηδιάζω όταν πάει κάποιος στο γυμναστήριο για πρώτη φορά,του κολάει να γίνει τούμπανο και είναι έτοιμος να πάρει ότι να ναι. Και αν ασχολείσαι θα το ξέρεις καλύτερα από όλους.

 

Δεν μίλησα για σκευάσματα!

Και εμένα με αηδιάζουν όλα αυτά.

Εγώ προσωπικά, δεν ξεκίνησα γυμναστήριο για να κάνω εντυπωσιακούς μύες και να ρίξω γκόμενα με την κορμάρα μου.

Γκόμενα έριχνα και όταν ήμουν 110 κιλά (τελείως αγύμναστος)!!!

;)

Απλά έξαχνα για έναν εναλλακτικό τρόπο διασκέδασης-ψυχαγωγίας (και να βελτιώσω την υγεία μου γιατί έκανα καθιστική ζωή)!

Για 'μένα αυτό είναι η γυμναστική!

 

Αλλά μια και το θίγεις :

Δεν ασχολούμαι πολύ καιρό αλλά έχω δεί αρκετά...

;)

Αυτοί λοιπόν που καταπίνουν "κουμπιά", και θέτουν την υγεία τους σε κίνδυνο για να γίνουν τούμπανο όπως λές, δεν "πάνε με τα καλά τους", χρειάζονται ψυχολογική υποστήριξη...

Γι' αυτούς η γυμναστική είναι δουλειά (ή δουλεία) ή μέσον καταξίωσης ή ότι άλλο θέλεις...

Πάντως αν κάποτε αρχίσω να βλέπω κι' εγώ έτσι, την γυμναστική, μάλλον θα την σταματήσω!

Δεν αξίζει έτσι...

 

Και όμως έχουν πολύ καλό άλμα οι αρσιβαρίστες, παρόλο που δεν δουλεύουν τα πόδια τους με τέτοιο σκοπό.;)

 

Ναί, αλλά έχουν και τόσο μεγάλο όγκο στο πάνω μέρος του σώματός τους (χέρια-ώμοι-πλάτη-μέση) ώστε τους "κρατάει κάτω".

 

Για μεγάλο άλμα χρειάζεσαι : ταχύτητα - εκρηκτικότητα - ευλυγησία.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα μην υπερβαλετε κιολας...ειπαμε!

Σκευασμα απο σκευασμα διαφερει οσο οι χορευτικες κινησεις του Ταμπακη απο αυτες του Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Δε ν νομίαω να διαφώνησε κανείς...

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παω στο κλασικο γυμναστηριο της γειτονιας μου εγω..;)
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...