Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν σκέφτομαι να πάρω το κόκκινο για την γυναικα ενόψει Χριστ/νων καθώς έχει μείνει χωρίς κινητό. Στα 140€ είναι value for money ή να δω κάτι άλλο. Δεν θέλω να πάω πάνω από τα 170-180.

 

Κατα την γνωμη μου ειναι η καλυτερη συσκευη στην low end κατηγορια, οποτε αν δεν κοιτας μεταχειρησμενα και παραεισαγωγης παρε αυτο.

 

@p3nny δεν υπαρχει αλλος τροπος ξεκλειδωματος προς το παρων, αν και νομιζω οτι υπαρχουν καποια widgets που "ξυπνουν" την συσκευη με οποιοδηποτε πληκτρο. Επισης σημερα ή αυριο θα βγει και η cm10 για το tipo και αν ειναι αρκετα λειτουργικη και χωρις μεγαλα bugs, μπορεις να αρχισεις να την χρησιμοποιεις.... :)

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου ειναι η καλυτερη συσκευη στην low end κατηγορια, οποτε αν δεν κοιτας μεταχειρησμενα και παραεισαγωγης παρε αυτο.

 

@p3nny δεν υπαρχει αλλος τροπος ξεκλειδωματος προς το παρων, αν και νομιζω οτι υπαρχουν καποια widgets που "ξυπνουν" την συσκευη με οποιοδηποτε πληκτρο. Επισης σημερα ή αυριο θα βγει και η cm10 για το tipo και αν ειναι αρκετα λειτουργικη και χωρις μεγαλα bugs, μπορεις να αρχισεις να την χρησιμοποιεις.... :)

 

φιλε μου αν δεν σου κανει κοπος ενημερωσε με για οτι σχετικο με το tipo dual και οπως ειπα μ ενδιαφερει αυτο το widget . Πες μου ονομασια να το ψαξω γιατι εχω συνηθισει με το neo V και μου σπαει τα νευρα να βρω τροπο ν ανοιγει η οθονη

σ ευχαριστω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν δεν σου κανει κοπος ενημερωσε με για οτι σχετικο με το tipo dual και οπως ειπα μ ενδιαφερει αυτο το widget . Πες μου ονομασια να το ψαξω γιατι εχω συνηθισει με το neo V και μου σπαει τα νευρα να βρω τροπο ν ανοιγει η οθονη

σ ευχαριστω

 

Οκ, δοκιμασε το "widgetlocker", ειναι εφαρμογη αντικαταστασης της οθονης κλειδωματος και εχει επιλογη για ξυπνημα της συσκευης με οποιοδηποτε πληκτρο..

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Οκ, δοκιμασε το "widgetlocker", ειναι εφαρμογη αντικαταστασης της οθονης κλειδωματος και εχει επιλογη για ξυπνημα της συσκευης με οποιοδηποτε πληκτρο..

 

αυτη δεν ειναι free

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Επισης σημερα ή αυριο θα βγει και η cm10 για το tipo και αν ειναι αρκετα λειτουργικη και χωρις μεγαλα bugs, μπορεις να αρχισεις να την χρησιμοποιεις.... :)

 

Μπορείς να μας ενημερώσεις για τη rom?Κανα link απο xda κτλ γιατί όσο κ να έχω ψάξει δεν έχω βρει τπτ.Μόνο κάτι τρόπους για να το κάνουμε root.Για να περάσεις cm10 δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις bootloader?

Link to comment
Share on other sites

Επισης σημερα ή αυριο θα βγει και η cm10 για το tipo και αν ειναι αρκετα λειτουργικη και χωρις μεγαλα bugs, μπορεις να αρχισεις να την χρησιμοποιεις.... :)

 

Μπορείς να μας ενημερώσεις για τη rom?Κανα link απο xda κτλ γιατί όσο κ να έχω ψάξει δεν έχω βρει τπτ.Μόνο κάτι τρόπους για να το κάνουμε root.Για να περάσεις cm10 δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις bootloader?

 

Εδω ειναι το θεμα για την cm10, το tipo dual sim δεν υποστηριζεται, μονο το απλο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1997251

και φυσικα χρειαζεται ξεκλειδωτο bootloader.

 

@p3nny, οταν εχω ελευθερο χρονο θα εχει ενα ενδιαφερον πμ :P

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Έχω δύο sim cosmote. Η μία είναι με σύνδεση από την οποία κάνω και δέχομαι τις κλήσεις και η άλλη είναι cosmoκαρτα που την χρησιμοποιώ μόνο για internet.

1. Όταν θα είμαι στο internet με την cosmoκάρτα θα μπορώ να δέχομαι κλήσεις στην άλλη sim;

2. Μπορώ να εγκαταστήσω το mini opera στην μορφή jar

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Έχω δύο sim cosmote. Η μία είναι με σύνδεση από την οποία κάνω και δέχομαι τις κλήσεις και η άλλη είναι cosmoκαρτα που την χρησιμοποιώ μόνο για internet.

1. Όταν θα είμαι στο internet με την cosmoκάρτα θα μπορώ να δέχομαι κλήσεις στην άλλη sim;

2. Μπορώ να εγκαταστήσω το mini opera στην μορφή jar

 

θα μπορεις να δεχεσαι κλησεις απο την μια η οποια δεν θα ειναι προεπιλεγμενη αλλα δευτερη γιατι η προεπιλεγμενη

θα ειναι αυτη που θα εισαι στο ιντερνετ. δεν υπαρχει προβλημα δεχεσαι μηνυμα και κλησεις κι απο τα δυο

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Έχω δύο sim cosmote. Η μία είναι με σύνδεση από την οποία κάνω και δέχομαι τις κλήσεις και η άλλη είναι cosmoκαρτα που την χρησιμοποιώ μόνο για internet.

1. Όταν θα είμαι στο internet με την cosmoκάρτα θα μπορώ να δέχομαι κλήσεις στην άλλη sim;

2. Μπορώ να εγκαταστήσω το mini opera στην μορφή jar

 

1) Για να δουλεψει πρεπει η μια απο τις δυο να ειναι σε 3g και η αλλη σε 2g δικτυο, πραγμα που πρακτικα δεν γινεται σε εσενα. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι προωθηση κλησεων απο τον εναν αριθμο στον αλλο.

-Συμφωνα με χρηστες του xda, εγω δεν το εχω δοκιμασει οποτε μπορει και να γινεται οπως λεει και ο/η p3nny-

 

2) Σε μορφη jar οχι, αλλα μπορεις να τον εγκαταστησεις απο το google play store. Η ιδια εφαρμογη ειναι, απλα στη εκδοση για android.

Edited by mobile_hacker
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα και δεν ξερω τι φταιει. εβαλα στην καρτα μνημης φωτογραφιες, mp3s, ηχους. video

και οταν συνδεσω το τηλεφωνο μου στον υπολογιστη τα βλεπω. οταν ομως παω στο κινητο και στην

εφαρμογη ES Εξερευνιση αρχειων για να βρω πχ τα τραγουδια μου ή τα βιντεο ή τους ηχους. δεν υπαρχουν

οι φακελοι. ουτε απο την εφαρμογη Bluetooth file transfer φαινονται και δεν φαινονται στον υπολογιστη οταν

συνδεσω το κινητο οι φακελοι που φαινονται στο τηλεφωνο

θα σας παραθεσω φωτος για να δειτε τι λεω

http://img10.imageshack.us/img10/8629/59198723.jpg οπως φαινεται η sd στον υπολογιστη

 

http://img838.imageshack.us/img838/7236/screenshot2012112521222.png οπως φαινονται τα αρχεια στο τηλεφωνο

 

http://img694.imageshack.us/img694/4071/screenshot2012112521301.png η συνεχεια της εικονας

 

Μπορείς να μας ενημερώσεις για τη rom?Κανα link απο xda κτλ γιατί όσο κ να έχω ψάξει δεν έχω βρει τπτ.Μόνο κάτι τρόπους για να το κάνουμε root.Για να περάσεις cm10 δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις bootloader?

 

Εδω ειναι το θεμα για την cm10, το tipo dual sim δεν υποστηριζεται, μονο το απλο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1997251

και φυσικα χρειαζεται ξεκλειδωτο bootloader.

 

@p3nny, οταν εχω ελευθερο χρονο θα εχει ενα ενδιαφερον πμ :P

 

σ ευχαριστω

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

αγόρασα το Sony Xperia Tipo Dual στις 13/11 και το Σάββατο 24/11 έχω τα εξής προβλήματα.

Αρχικά το κινητό δεν φόρτιζε και το πρόβλημα το έχει ο φορτιστής γιατί τον δοκίμασα και αλλού και σύνδεσα το κινητό στο pc για να φορτίσω λίγο τη μπαταρία και ξεκίνησε παράλληλα ενημερώσεις.. Προτού προλάβω να το αποσυνδέσω γιατί δεν είχε μπαταρία για να γίνουν ενημερώσεις έκλεισε και από τότε μου βγάζει μία μαύρη οθόνη που γράφει sony και δεν ανοίγει..Άμα το γυρίσω πίσω θα γίνει αντικατάσταση? Βασικά έχω το δικαίωμα να ζητήσω άμεση αντικατάσταση ή πρέπει να το αφήσω αναγκαστικά για service??Γιατί το έχω λιγότερες από 14 μέρες. Το αγόρασα από τα public..

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε το SEUS στον υπολογιστή σου, σύνδεσε το κινητό σου και κάνε επιδιόρθωση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα και δεν ξερω τι φταιει. εβαλα στην καρτα μνημης φωτογραφιες, mp3s, ηχους. video

και οταν συνδεσω το τηλεφωνο μου στον υπολογιστη τα βλεπω. οταν ομως παω στο κινητο και στην

εφαρμογη ES Εξερευνιση αρχειων για να βρω πχ τα τραγουδια μου ή τα βιντεο ή τους ηχους. δεν υπαρχουν

οι φακελοι. ουτε απο την εφαρμογη Bluetooth file transfer φαινονται και δεν φαινονται στον υπολογιστη οταν

συνδεσω το κινητο οι φακελοι που φαινονται στο τηλεφωνο

θα σας παραθεσω φωτος για να δειτε τι λεω

http://img10.imageshack.us/img10/8629/59198723.jpg οπως φαινεται η sd στον υπολογιστη

 

http://img838.imageshack.us/img838/7236/screenshot2012112521222.png οπως φαινονται τα αρχεια στο τηλεφωνο

 

http://img694.imageshack.us/img694/4071/screenshot2012112521301.png η συνεχεια της εικονας

 

 

 

σ ευχαριστω

 

 

Απο οτι θυμαμαι οταν ειχα την συσκευη (την απλη...οχι την duo αλλα φανταζομαι ειναι ιδια τα στοιχεια...) sd ειναι η εξτρα εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου και την εξωτερικη την συμβολιζει με ext card (η' καπως ετσι...). Και φυσικα θελει εναν file manager για να δειξει τα αρχεια....Φανταζομαι οτι τα αρχεια που αναφερεις τα εχεις περασει στην εξωτερικη μνημη και οχι στην sd γιαυτο δεν τα βλεπεις στο τηλεφωνο....

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι θυμαμαι οταν ειχα την συσκευη (την απλη...οχι την duo αλλα φανταζομαι ειναι ιδια τα στοιχεια...) sd ειναι η εξτρα εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου και την εξωτερικη την συμβολιζει με ext card (η' καπως ετσι...). Και φυσικα θελει εναν file manager για να δειξει τα αρχεια....Φανταζομαι οτι τα αρχεια που αναφερεις τα εχεις περασει στην εξωτερικη μνημη και οχι στην sd γιαυτο δεν τα βλεπεις στο τηλεφωνο....

 

μα με τον file manager ΕS explorer παω να τα ανοιξω δεν ειναι η πρωτη φορα που εχω android και εβαλα την καρτα μνημης στο card reader πριν παρω το τηλεφωνο εβαλα οτι ηθελα και οταν πηρα το τηλεφωνο την εβαλα , αλλα δεν τα βλεπει, αν παω ομως με το winamp τα βρισκω τα mp3s κι αν παω συλλογη xperia βλεπω τις φωτος και τα βιντεο αλλα εγω θελω απο το file manager να τα βλεπω

 

μα με τον file manager ΕS explorer παω να τα ανοιξω δεν ειναι η πρωτη φορα που εχω android και εβαλα την καρτα μνημης στο card reader πριν παρω το τηλεφωνο εβαλα οτι ηθελα και οταν πηρα το τηλεφωνο την εβαλα , αλλα δεν τα βλεπει, αν παω ομως με το winamp τα βρισκω τα mp3s κι αν παω συλλογη xperia βλεπω τις φωτος και τα βιντεο αλλα εγω θελω απο το file manager να τα βλεπω

 

ναι εχεις δικιο ετσι ειναι τωρα το βλεπω,,,,θα δω ομως πως να τα εμφανιζει οταν παω στον file manager

ευχαριστω

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

p3nny θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις τα συνεχόμενα post. Είναι κάτι το οποίο κάνεις κατ'επανάληψη ποστάροντας πολλές φορές ακόμα και τρια συνεχόμενα post. Αν θες να προσθέσεις κάτι σε υπάρχον μήνυμά σου μπορείς να πατήσεις το κουμπί της τροποποίησης ενώ αν θες να κάνεις quote δυο ή περισσότερα post άλλων χρηστών μπορείς να πατήσεις το κουμπάκι της πολλάπλης παράθεσης (το κουμπάκι με το συν).
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

p3nny θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις τα συνεχόμενα post. Είναι κάτι το οποίο κάνεις κατ'επανάληψη ποστάροντας πολλές φορές ακόμα και τρια συνεχόμενα post. Αν θες να προσθέσεις κάτι σε υπάρχον μήνυμά σου μπορείς να πατήσεις το κουμπί της τροποποίησης ενώ αν θες να κάνεις quote δυο ή περισσότερα post άλλων χρηστών μπορείς να πατήσεις το κουμπάκι της πολλάπλης παράθεσης (το κουμπάκι με το συν).

 

οκ το καταλαβα συγνωμη

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένα βήμα πριν πάρω το κινητό αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ο υψηλός δείκτης SAR που προανέφερε ένας φίλος στο φόρουμ. Είναι σημαντικό για μένα καθώς έχω δύο μικρούς γιους που τους αρέσει να παίζουν με κινητά και δεν θέλω να λαμβάνουν ακτινοβολία . Επίσης η γυναίκα μου παρά τις επιμονή μου δεν χρησιμοποιεί bluetooth ή handsfree....

Η ερώτηση μου είναι ισχύει αυτό;Υπάρχει λίστα με δείκτες SAR; Το Xperia Sole έχει χαμηλότερη δείκτη;

Link to comment
Share on other sites

1) Για να δουλεψει πρεπει η μια απο τις δυο να ειναι σε 3g και η αλλη σε 2g δικτυο, πραγμα που πρακτικα δεν γινεται σε εσενα. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι προωθηση κλησεων απο τον εναν αριθμο στον αλλο.

-Συμφωνα με χρηστες του xda, εγω δεν το εχω δοκιμασει οποτε μπορει και να γινεται οπως λεει και ο/η p3nny-

 

2) Σε μορφη jar οχι, αλλα μπορεις να τον εγκαταστησεις απο το google play store. Η ιδια εφαρμογη ειναι, απλα στη εκδοση για android.

 

Εγω το εχω εδω και μερες ετσι οπως λεει ο φιλος.Η πρωτη και προεπιλεγμενη καρτα ειναι cosmote συνδεση απο την οποια κανω κλησεις και στελνω μηνυματα και η αλλη ειναι παλι cosmote whats up και την εχω 3g για τα δεδομενα internet και φυσικα δουλευει κανονικα και περνω κλησεις και απο τα δυο κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο dual sim κινητό. Με ενδιαφέρει να μάθω για την ποιότητα ήχου που βγάζει καθώς θα το χρησιμοποιώ πάρα πολύ για να ακούω μουσική.

Ένα κινητό Sony Ericsson K800i που είχα στην κατοχή μου θυμάμαι είχε αρκετά καλή ποιότητα ήχου για την "ηλικία" του

 

Να εμπιστευτώ sony για ακόμη μια φορά σε θέμα ήχου;

 

Επίσης από το κατάστημα που σκέφτομαι να το αγοράσω με ενημέρωσαν ότι η συσκευασία δε θα συμπεριλαμβάνει hands free.

Έχω κάποια handsfree από ένα xperia mini που θαρρώ θα είναι συμβατά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Μια και ενδιαφέρομαι για την αγορά του dual θα ήθελα να ρωτήσω

"πώς καταλαβαίνουμε αν το κινητό που θα αγοράσουμε είναι ελληνικής αντιπροσωπείας ή εισαγωγής (παραεισαγωγής) του καταστήματος που το πουλάει" ???

Υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά της συσκευασίας ώστε να τα ξεχωρίζουμε και να μην μας πουλάνε ότι θέλουν ή ότι μας πουν ???

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!έχω το κινητό δύο μήνες και τις τελευταίες δυο εβδομάδες μου τρώει πολύ σύντομα τη μπαταρία..ενώ έχω τις εφαρμογές κλειστές, στην κατανάλωση της μπαταρίας το "λειτουργικό σύστημα android" εμφανίζεται να καταναλώνει το 75-90% της μπαταρίας!!ακόμα κ όταν δε χρησιμοποιώ το τηλέφωνο..έχει κανείς ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό??πριν από κάποιες μέρες έκανα και μία ενημέρωση μέσω της sony στο κινητό..υπάρχει περίπτωση να συνδέονται??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα αγορασα το Tipo αλλα έχω ενα σοβαρό πρόβλημα. Δεν αναγνωρίζει την sim της Wind. Πήγα στο κατάστημα που το αγόρασα και βάλανε αυτοί μια δικιά τους και όλα ήταν εντάξει. Μου είπαν να πάω σε ενα κατάστημα Wind και να ζητήσω να μου αλλάξουν την κάρτα sim το οποίο και έκανα αλλα όταν πήγα σπίτι και την έβαλα έκανε πάλι το ίδιο πρόβλημα. Εμφανίζει το μύνημα "Δεν υπάρχει κάρτα SIM". Δοκίμασα με άλλες δυο sim, μια Wind και μια Cosmote, και πάλι τα ίδια. Τωρα τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...