Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτά τα ολίγα από μένα.

Επιπρόσθετα, φωτογραφίες, τεστ, screenshots, ίσως να μπορέσω να παρέχω κατά... παραγγελία σε όσους βασανίζονται από το δίλημμα αγοράς ή μη της μπαταρίας! ;)

 

Πολυ ενδιαφεροντα ολα, θα ηθελα και φωτογραφιες :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολυ ενδιαφεροντα ολα, θα ηθελα και φωτογραφιες :)

 

Μερικές που είχα πρόχειρες είναι αυτές. Συγχωρέστε μου την ποιότητα, είναι τραβηγμένες με ένα παλιό Ericsson.

Στην τελευταία είναι το τηλέφωνο με μια generic TPU case που είχα αγοράσει για μερικά cent από eBay και χωράει την μεγάλη μπαταρία.

Επίσης, υπάρχουν αρκετά βίντεο στο YouTube που δείχνουν λεπτομερώς τη μπαταρία και τη συγκρίνουν με την stock, αξίζει να τα δει κανείς για να αποφασίσει.

 

Δυστυχώς εγώ το χρησιμοποιώ το viber με φίλους στο εξωτερικό και δεν μπορώ να το βγάλω.

Το θέμα είναι ότι δεν μου το κάνει πάντα. Τώρα ας πούμε το audio out 2 έχει τρέξει για 00:02:55 σε 5 ώρες. Αν είναι όντως αυτό ελπίζω να το φτιάξουν σύντομα. Thanks πάντως που το εντόπισες.

 

Το AudioOut_2 είναι περίεργη υπόθεση. Για να το κατανοήσετε, δοκιμάστε το εξής: ενεργοποιήστε τους ήχους πατήματος οθόνης, ανεβάστε την ένταση στο μέγιστο και συνδέστε το τηλέφωνο με ακουστικά. Πατήστε τώρα μια φορά για να ακουστεί ο ήχος και παρατηρήστε ότι για αρκετά δευτερόλεπτα μετά, ακούγεται από τα ακουστικά "λευκός θόρυβος". Αυτός ο θόρυβος υποδηλώνει ότι το ηχείο είναι ακόμα ενεργό, και ας έχει ολοκληρωθεί η αναπαραγωγή του ήχου. Αυτό συμβαίνει με ΟΛΟΥΣ τους ήχους που αναπαράγονται και προκαλεί το μισητό wakelock, σε γενικές γραμμές. Είναι ως ένα βαθμό φυσιολογικό, απλά κάποιες εφαρμογές που δεν είναι καλογραμμένες μπορούν να το επιδεινώσουν. Για μένα, το Viber είναι μια πολύ καλή υπηρεσία, με μια κάκιστη εφαρμογή, δυστυχώς.

Edited by mononoke
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άφησα το τηλέφωνο τη νύχτα ανοιχτό και κατανάλωσε 5%-6% το διάστημα 1-9 το πρωί. Έτσι, λοιπόν βγαίνουν πιο μεγάλες αυτονομίες. Άρα στις 2 ολόκληρες μέρες υπάρχει χρονική περίοδος 16 ωρών(το ένα τρίτο) που το τηλέφωνο καταναλώνει συνολικά 10% μπαταρία. Αν το μετρήσουμε έτσι, τότε όντως και η δική μου είναι αυτή τη στιγμή στο 38% μετά από 25 ώρες με την κινέζικη. Οπότε θα το μετράω έτσι, για να έχουμε την ίδια μέτρηση. Θα προτιμούσα όμως αυτό το 10% να το χρησιμοποιώ για 2-3 ώρες που το χρειάζομαι παρά για 16 που κοιμάμαι..- Edited by siralexgio7
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ από εμένα, φίλε.-

 

Απλα η μαμα εφαρμογη να μου δειχνει πως δεν ειναι ιδιαιτερα awake και το betterbatterystats μου το δειχνει συνεχεια awake...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά από 5 πλήρεις χρήσεις, η μπαταρία η κινέζικη των 3150mah, κρατάει το ίδιο με τη γνήσια σε μένα (25-27 ώρες κανονικής χρήσης ή 35 ώρες γενικά). Οπότε, τουλάχιστον, για τα λεφτά της, είναι καλή επιλογή για backup. Μέχρι εκεί όμως.-
Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγες μερες μου κανει ενα κουφο.κολαει που και που κατι και μου τρωει την μπαταρια .παω μεσα στις ρυθμισεις μπαταρια και βλεπω πανω απο την οθονη να ειναι τα ΜΕΣΑ το κανω διακοπη ολα καλα σταματαει και η καταναλωση ολα καλα αλλα που και που μου το ξανακανει .εχει ιδεα κανενας τη μπορει να φταει?
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο- τρεις φορτίσεις καθυστερεί πολύ να φορτίσει η μπαταρία. Μπορεί να είναι στο φορτιστή 4-5 ώρες και να φτάσει το πολύ 45-50%. Έχει τύχει σε κανέναν; Καμία ιδέα τι μπορεί να είναι;

 

Το τηλέφωνο είναι 4-5 μηνών.

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε καλώδιο και κατά 99% θα διορθωθεί.

 

Το άλλαξα και ήδη σε 5 λεπτά ανέβηκε κατά 10% και παραπάνω. Αυτό ήταν!

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε φορτιστη...ειχα και εγω ιδιο θεμα,τον αλλαξα και τωρα φορτιζει απο 15% στο τερμα σε 2ωρες και ενα τεταρτο περιπου...
Link to comment
Share on other sites

Το άλλαξα και ήδη σε 5 λεπτά ανέβηκε κατά 10% και παραπάνω. Αυτό ήταν!

Κι εγώ την έχω πατήσει έτσι με καλώδιο και ειδικά με note2 που είναι μεγάλη η μπαταρία και αργούσε ακόμα περισσότερο. Τώρα εν γνώση μου έχω ένα καλώδιο μακρύτερο (1,5 μέτρο) που αργεί να φορτίσει αλλά λένε ότι είναι καλύτερα να φορτίζει αργά ή μπαταρία.. Επίσης φορτίζει νύχτα οπότε δεν με απασχολεί καθόλου ότι αργεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Χρηση καινουργιας μπαταριας 3000 mAh της Samsung, μετα την πρωτη φορτιση (εως 5%):

 

3 ημερες και 6 ωρες

Οθονη 5 ωρες και 15 λεπτα

Viber αρκετο

43 λεπτα Antutu benchmark (CPU και stability, δυο διαφορετικα)

Wifi ανοιχτο τις περισσοτερες ωρες, 3G σε ωρες εκτος σπιτιου

Ανοιχτοι ολοι οι συγχρονισμοι

 

Αυτο που σας παρεθεσα ειναι μια μεση χρηση για εμενα, καθως υπηρξαν ωρες που δεν το δουλευα καθολου και τη νυχτα ηταν κλειστο το wifi. Με πολυ εντονη χρηση υπολογιζω κοντα στις 2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Χρηση καινουργιας μπαταριας 3000 mAh της Samsung, μετα την πρωτη φορτιση (εως 5%):

 

3 ημερες και 6 ωρες

Οθονη 5 ωρες και 15 λεπτα

Viber αρκετο

43 λεπτα Antutu benchmark (CPU και stability, δυο διαφορετικα)

Wifi ανοιχτο τις περισσοτερες ωρες, 3G σε ωρες εκτος σπιτιου

Ανοιχτοι ολοι οι συγχρονισμοι

 

Αυτο που σας παρεθεσα ειναι μια μεση χρηση για εμενα, καθως υπηρξαν ωρες που δεν το δουλευα καθολου και τη νυχτα ηταν κλειστο το wifi. Με πολυ εντονη χρηση υπολογιζω κοντα στις 2 μερες.

 

νομιζω ειναι παρα πολυ καλα.:)απο που την πηρες?

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε καλώδιο και κατά 99% θα διορθωθεί.

 

Παμε καλα με τη γελοια τη Samsung ; Ολα τα καλωδια ελαττωματικα τα εβγαλε ; 4 ωρες το χα το καημενο στο ρευμα και το μισο γεμισε. Θα επικοινωνησω αυριο και θα γινει της Ποπης, να τσακιστουν να μου τον αλλαξουν.

 

νομιζω ειναι παρα πολυ καλα.:)απο που την πηρες?

 

Κι εγω αυτο νομιζω. Αναζητηση σε skroutz, το πρωτο απο τα δυο καταστηματα των Αθηνων που την εχουν. Δυστυχως απο ebay και amazon βγαινει πιο ακριβη.

Edited by inactiveaccount25012014
Link to comment
Share on other sites

Οι χρονοι φορτισης της μπαταριας(2-3 ωρες)ειναι στον υπολογιστη η με φορτιστη τοιχου?Πηρα σημερα μεταχειρισμενο το τηλεφωνο και το εχω στη usb θυρα για 5 ωρες και ακομη ειναι στο 80%.Ξεκινησα απο το 10%

Πρεπει να παρω καινουργιο καλωδιο φορτισης?

Link to comment
Share on other sites

Οι χρονοι φορτισης της μπαταριας(2-3 ωρες)ειναι στον υπολογιστη η με φορτιστη τοιχου?Πηρα σημερα μεταχειρισμενο το τηλεφωνο και το εχω στη usb θυρα για 5 ωρες και ακομη ειναι στο 80%.Ξεκινησα απο το 10%

Πρεπει να παρω καινουργιο καλωδιο φορτισης?

 

2,5-3 ωρες ειναι με φορτιστη τοιχου.

Link to comment
Share on other sites

Οι χρονοι φορτισης της μπαταριας(2-3 ωρες)ειναι στον υπολογιστη η με φορτιστη τοιχου?Πηρα σημερα μεταχειρισμενο το τηλεφωνο και το εχω στη usb θυρα για 5 ωρες και ακομη ειναι στο 80%.Ξεκινησα απο το 10%

Πρεπει να παρω καινουργιο καλωδιο φορτισης?

Στον υπολογιστή ο χρόνος φόρτισης της μπαταρίας θέλει διπλάσια ώρα και σε σχέσει με τον φορτιστή (το usb φορτίζει με 450 ή 475ma και φορτιστής με 1000ma)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά εδώ και καμιά βδομάδα έχω στην κατοχή μου την μπαταρία της Samsung των 3000mah μετά από αρκετό λιώσιμο είπα να γράψω την γνώμη μου. Η μπαταρία απλά αλλάζει τα πάντα απο θέμα αυτονομίας κάνει το κινητό ένα πραγματικό κτήνος να σας πω αναλυτικά μερικούς αριθμούς: με wifi μόνιμα ανοικτό σε μία ημέρα με συνεχόμενη χρήση λίγο απ όλα Internet, video, tapatalk, τηλέφωνα, μου έβγαλε 1 ημέρα με 8 ώρες screen time απίστευτο screen time χωρίς βέβαια να αφήσω το κινητό απ τα χέρια μου. Σε πιο νορμάλ χρήση με 2 ημέρες μου έβγαλε 7 ώρες και15 λεπτά screen time και σε σχεδόν 3 μέρες 6 ώρες και45 λεπτά όλα αυτά με μέχρι 15% με 10%. πραγματικά τρομερές επιδόσεις. όσο για το κινητό το extra πάχος εμένα δεν με ενοχλεί γιατί είναι δεν είναι και πάρα πολύ αλλα αντιθέτως το πιάνω και πιο καλά στα χέρια μου.
Link to comment
Share on other sites

Η φωτεινότητα λίγο πάνω απ τη μέση. 3G όχι πάρα πολύ το έχω ανοιχτό μόνο όταν είμαι έξω 8 ώρες περίπου και να ανοίξω dada για σερφαρισμα 1 αντε 2 ώρες το πολύ, όταν είμαι σπίτι το έχω πάντα κλειστό, viber ναι αλλά εξαρτάται άλλες φορές μιλάω άλλες όχι. Α ξέχασα το πιο βασικό την μεγαλύτερη διαφορά εκεί που έπαθα πλάκα είναι οταν το κινητό είναι standby σε 8 ώρες έπεσε 1% όταν με την παλιά μπαταρία έπεφτε 4-5%
Link to comment
Share on other sites

Η φωτεινότητα λίγο πάνω απ τη μέση. 3G όχι πάρα πολύ το έχω ανοιχτό μόνο όταν είμαι έξω 8 ώρες περίπου και να ανοίξω dada για σερφαρισμα 1 αντε 2 ώρες το πολύ, όταν είμαι σπίτι το έχω πάντα κλειστό, viber ναι αλλά εξαρτάται άλλες φορές μιλάω άλλες όχι. Α ξέχασα το πιο βασικό την μεγαλύτερη διαφορά εκεί που έπαθα πλάκα είναι οταν το κινητό είναι standby σε 8 ώρες έπεσε 1% όταν με την παλιά μπαταρία έπεφτε 4-5%

 

Kαι ποιο FW εχεις αυτη τη στιγμη ; Δε μπορει να εχουμε τις ιδιες συσκευες με την ιδια μπαταρια και να μην καταφερνω ποτε πανω απο 5 ωρες οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ποιο FW εχεις αυτη τη στιγμη ; Δε μπορει να εχουμε τις ιδιες συσκευες με την ιδια μπαταρια και να μην καταφερνω ποτε πανω απο 5 ωρες οθονης.

 

Έχω το XXEMB5 είναι αγγλικό, δεν το έχω root αλλά έχω απενεργοποιήσει κάποια προγράμματα όπως το s voice κάτι άλλα για chat και διάφορες άλλες βλακείες που τρέχαν στο background. Πάντως όντως περίεργο να μην μπορείς να πιάσεις πάνω απο 5 ωρες εμένα τις πιάνει άνετα. Εδώ με την παλιά μπαταρία το recor μου ήταν 5:30 ώρες βέβαια χωρίς standby συνεχόμενες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...