Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει αρχισει να με εκνευριζει η κατασταση με το νεο firmware... ξεκινησα οπως εγραψα και στο αλλο τοπικ και το εγκατεστησα με kies και ξεχασα να κανω factory reset δευτερο μετα την εγκατασταση. Αρχισαν τα κουλα με τη φορτιση να κραταει 8ωρες και τη μπαταρια να πεφτει αν το χρησινοποιω με φορτιστη συνεδεμενο. Εκανα ξανα factory reset. Ολα καλα στην αρχη τις πρωτες μερες. Σημερα παλι τα ιδια... φορτιση 8ωρες και πτωση μπαταριας αν δε το χα κλειστο...

 

Μου φαινεται θα το παω πισω στη vodafone να δω τι θα πουν. 2μηνες το χω και με χει πριξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

^ Βαλε το ICS αν δεν σου αρεσει το JB μεχρι να στρωσει η κατασταση και μετα το περνας.. Βλακεια δεν ειναι να δωσεις το τηλ. στην vodafone και να το χασεις για κανα μηνα? :confused:
Link to comment
Share on other sites

A δε το ξερα οτι το αφηνω για τοσο καιρο. Ναι προφανωςγια κανενα λογο δε το αφηνω ενα μηνα. Προτιμω να ασχοληθω εγω. Εκτος βεβαια αν μου δωσουν κατακαινουργο αν δε σταματαει να το κανει αλλα πολυ αμφιβαλλω.

 

Περιεργως παντως αφου εκανα δοκιμες διαπιστωσα οτι μαλλον φταιει το καλωδιο συνδεσης. Δοκιμασα απο htc καλωδιο με το φορτιστη μου και φορτισε τελεια ξαφνικα. Πριν ειχα δοκιμασει με htc φορτιστη αλλα το δικο μου καλωδιο και δε φορτιζε γρηγορα. Και ουτε που φανταστηκα οτι μπορει να βγαλει προβλημα ενα απλο καλωδιακι οποτε αφου και ο αλλος φορτιστης ειχε θεμα ημουν σιηγουρος πως φταιει το κινητο. Θα δουμε θα συνεχισω με αυτο το καλωδιο κι ελπιζω να μη το ξανακανει οποτε θα λυθει το μυστηριο.

Link to comment
Share on other sites

A δε το ξερα οτι το αφηνω για τοσο καιρο. Ναι προφανωςγια κανενα λογο δε το αφηνω ενα μηνα. Προτιμω να ασχοληθω εγω. Εκτος βεβαια αν μου δωσουν κατακαινουργο αν δε σταματαει να το κανει αλλα πολυ αμφιβαλλω.

 

Περιεργως παντως αφου εκανα δοκιμες διαπιστωσα οτι μαλλον φταιει το καλωδιο συνδεσης. Δοκιμασα απο htc καλωδιο με το φορτιστη μου και φορτισε τελεια ξαφνικα. Πριν ειχα δοκιμασει με htc φορτιστη αλλα το δικο μου καλωδιο και δε φορτιζε γρηγορα. Και ουτε που φανταστηκα οτι μπορει να βγαλει προβλημα ενα απλο καλωδιακι οποτε αφου και ο αλλος φορτιστης ειχε θεμα ημουν σιηγουρος πως φταιει το κινητο. Θα δουμε θα συνεχισω με αυτο το καλωδιο κι ελπιζω να μη το ξανακανει οποτε θα λυθει το μυστηριο.

 

Αφού λες θες να ασχοληθείς εσύ, κάνε το εξής.

Βάλε ξανά την ICS και δες αν στο κάνει.

Αν δε στο κάνει, βάλε πάλι την JB, κάνε factory reset και πες μας τι έγινε.

Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι δε φταίει το καλώδιο :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Pulse 3. Έχω ξηλώσει βέβαια πολλά πράγματα. 2η φόρτιση καθώς το έχω από το ΣΚ.

 

1 μέρα και 2 ώρες με angry birds, brightness στο 100%, igo primo, internet, σκάλισμα και κλήσεις 55 λεπτά

 

Είμαι ευχαριστημένος. Κρατάει με την χρήση που του κάνω όσο το S2 με την 2000 mah μπαταρία. Δηλαδή φέυγω το πρωί πρωί και ξέρω ότι τουλάχιστον μέχρι την ώρα που θα κοιμηθώ αργά βράδυ θα έχω κινητό με όποια χρήση και αν του κάνω

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Αφού λες θες να ασχοληθείς εσύ, κάνε το εξής.

Βάλε ξανά την ICS και δες αν στο κάνει.

Αν δε στο κάνει, βάλε πάλι την JB, κάνε factory reset και πες μας τι έγινε.

Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι δε φταίει το καλώδιο :)

 

Μέσα στο λειτουργικό (kernel) υπάρχει έλεγχος της φόρτισης, που καθορίζει πόσο ρεύμα (mA) θα δεχτεί η μπαταρία.

Αυτό μπορεί να έχει αλλάξει από ICS σε JB και για αυτό να έχει διαφορετική συμπεριφορά σε οριακές καταστάσεις, πχ για να αποφευχθεί ένα βραχυκύκλωμα από ελαττωματικό καλώδιο.

Και όλα τα καλώδια δεν είναι ίδια. Για παράδειγμα έχω ένα εξωτερικό φορητό σκληρό δίσκο, που με δύο όμοια σε μήκος καλώδια έχει διαφορετική συμπεριφορά, με το ένα δουλεύει κανονικά με το άλλο όχι. Ένας άλλος κανόνας είναι ότι όσο πιο κοντό είναι το καλώδιο τόσο λιγότερες πιθανότητες υπάρχει να δημιουργηθεί πρόβλημα (η εσωτερική αντίσταση του καλωδίου είναι ανάλογη του μήκους και αντιστρόφως ανάλογη της διαμέτρου του καλωδίου-χαλκού).

 

Οπότε αν βρήκες καλώδιο που φορτίζει κανονικά, δεν υπάρχει θέμα, μην παιδεύεσαι με hard reset (αν δεν έχεις άλλο πρόβλημα βέβαια). Απλά κράτα στην άκρη του μυαλού σου ότι μπορεί να ξαναπαρουσιαστεί με άλλο καλώδιο.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του sgs3 είναι παρα πολύ καλη. Είμαι στις πρώτες φορτισεις του κινητού, ολα stock και κραταει πανω απο μια μερα χρησης και πανω απο 5:30 ωρες screen on time.

Εκπληκτικά πραγματα σε σχεση με το gnexus που ειχα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Παιδιά έχουμε κάνα νέο για το πότε θα βγει η original μπαταρία των

3000mah για το galaxy s3? Πιστεύω θα κάνει θραύση όταν βγει !!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του sgs3 είναι παρα πολύ καλη. Είμαι στις πρώτες φορτισεις του κινητού, ολα stock και κραταει πανω απο μια μερα χρησης και πανω απο 5:30 ωρες screen on time.

Εκπληκτικά πραγματα σε σχεση με το gnexus που ειχα πριν.

 

Ειμαι στα όρια του να αγοράσω το s3. Διαβάζω reviews και όλοι λένε για 3.30 ώρες screen time... Πάνω απο 5.30 ώρες ακούγεται απίστευτα καλο!

 

Είσαι σίγουρος;;;;

 

Ics η jb??

 

Καλημέρα σε όλους. Παιδιά έχουμε κάνα νέο για το πότε θα βγει η original μπαταρία των

3000mah για το galaxy s3? Πιστεύω θα κάνει θραύση όταν βγει !!! ;) ;)

 

Κανενα νέο! Όσο καθυστερεί τόσο απομακρύνεται

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στα όρια του να αγοράσω το s3. Διαβάζω reviews και όλοι λένε για 3.30 ώρες screen time... Πάνω απο 5.30 ώρες ακούγεται απίστευτα καλο!

 

Είσαι σίγουρος;;;;

 

Ics η jb??

 

Jelly Bean είμαι και σε stock κατάσταση, αλλά δεν διευκρίνισα. Έχω κάνει disable πάρα πολλές bloatware εφαρμογές (μαζί και το google now) , με Wifi ανοιχτό μόνιμα , κλειστό το mobile data (network mode:gsm only) όπως και το gps κλειστό και το bluetooth. Οθόνη στο autobrightness. Επίσης ανοιχτό το Power saving mode (το οποιο παρεπιπτόντως δεν βλέπω να ρίχνει ορατά την απόδοση). Κυρίως browsing και διαβασμα Pdf είναι οι λειτουργίες που εκτελώ στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Παιδιά έχουμε κάνα νέο για το πότε θα βγει η original μπαταρία των

3000mah για το galaxy s3? Πιστεύω θα κάνει θραύση όταν βγει !!! ;) ;)

 

Απ' ότι φαίνεται με μεγαλύτερο cover θα έρθει.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στα όρια του να αγοράσω το s3. Διαβάζω reviews και όλοι λένε για 3.30 ώρες screen time... Πάνω απο 5.30 ώρες ακούγεται απίστευτα καλο!

 

Είσαι σίγουρος;;;;

 

Ics η jb??

 

 

Αυτά σε μερα χωρίς pdf αλλά με αρκετό gaming.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά σε μερα χωρίς pdf αλλά με αρκετό gaming.

 

πως μπορουμε να καταλαβουμε οτι δεν το φορτισες ενδιαμεσα ;

 

Δεν μπορουμε οποτε ;

Link to comment
Share on other sites

πως μπορουμε να καταλαβουμε οτι δεν το φορτισες ενδιαμεσα ;

 

Δεν μπορουμε οποτε ;

 

Θα ειχε γραφηματα εδω αγορινα. ;)

 

http://s18.postimage.org/5hzthjhc9/uploadfromtaptalk1353424051175.jpg

 

Jelly Bean είμαι και σε stock κατάσταση, αλλά δεν διευκρίνισα. Έχω κάνει disable πάρα πολλές bloatware εφαρμογές (μαζί και το google now) , με Wifi ανοιχτό μόνιμα , κλειστό το mobile data (network mode:gsm only) όπως και το gps κλειστό και το bluetooth. Οθόνη στο autobrightness. Επίσης ανοιχτό το Power saving mode (το οποιο παρεπιπτόντως δεν βλέπω να ρίχνει ορατά την απόδοση). Κυρίως browsing και διαβασμα Pdf είναι οι λειτουργίες που εκτελώ στο κινητό.

 

Παλικαρε με ποιο προγραμμα η πως κανεις disable τις εφαρμογες?

Edited by jin_kazama
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αντιπροσωπευτικό όμως, γιατί φαίνεται ότι 1ον είναι σε περιοχή με καμπάνα σήμα και 2ον το μισό χρόνο τον περνάει σε flight mode :cool:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αντιπροσωπευτικό όμως, γιατί φαίνεται ότι 1ον είναι σε περιοχή με καμπάνα σήμα και 2ον το μισό χρόνο τον περνάει σε flight mode :cool:

 

σωστος ο Stratos... ;)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αντιπροσωπευτικό όμως, γιατί φαίνεται ότι 1ον είναι σε περιοχή με καμπάνα σήμα και 2ον το μισό χρόνο τον περνάει σε flight mode :cool:

 

σωστος ο Stratos... ;)

 

Mηπως ειναι το βραδυ? δεν το κλεινει αλλα το βαζει σε flight mode? http://e-kapnisma.gr/Smileys/smileyz/hmmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Mηπως ειναι το βραδυ? δεν το κλεινει αλλα το βαζει σε flight mode? http://e-kapnisma.gr/Smileys/smileyz/hmmm.gif

 

Ναι, το βράδυ είναι.Φαίνεται από την ώρα του screenshot :cool:

Εγώ π.χ. δεν είμαι μέσα σε ένα τέτοιο δείγμα, γιατί δε μπορώ να κλείσω το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το βράδυ είναι.Φαίνεται από την ώρα του screenshot :cool:

Εγώ π.χ. δεν είμαι μέσα σε ένα τέτοιο δείγμα, γιατί δε μπορώ να κλείσω το κινητό.

 

Αρα εν μερη δεκτα τα επιχειρηματα του παλικαρου. :p

Δεν το κλεινει απλα μειωνει στο μισο,οχι απαραιτητα (λογο σηματος) την καταναλωση το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

1) Το γράφημα που πόσταρα και τον τρόπο που ήρθε αυτό το αποτέλεσμα δεν το κάνω για να το παίξω έξυπνος αλλά για να βοηθήσω όποιον νομίζει ότι δεν πάει καλά η μπαταρία του. Οπότε οι εξυπναδούλες του τύπου και "πως ξέρω εγώ αν το φόρτισες ενδιάμεσα" είναι λίγο παιδιάστικες.

2) Το γράφημα ήταν σε απάντηση στον φίλο που σκέφτεται να πάρει το κινητό και έχει ενδοιασμούς για το screen on time. Οπότε το πόσταρα για να του δείξω ότι είναι εφικτό κάποιος να έχει πάνω απο 5 ώρες screen on time. Τα υπόλοιπα screenshots είναι για μια γενική εικόνα τις μπαταρίας.

3) Αυτό που βλέπετε ειναι flight mode Το βράδυ και λίγη ώρα το προηγούμενο απόγευμα. Παρατηρήστε βέβαια ότι όσες ώρες δεν είμαι σε flight mode το Wifi λειτουργεί ασταμάτητα.

Link to comment
Share on other sites

1) Το γράφημα που πόσταρα και τον τρόπο που ήρθε αυτό το αποτέλεσμα δεν το κάνω για να το παίξω έξυπνος αλλά για να βοηθήσω όποιον νομίζει ότι δεν πάει καλά η μπαταρία του. Οπότε οι εξυπναδούλες του τύπου και "πως ξέρω εγώ αν το φόρτισες ενδιάμεσα" είναι λίγο παιδιάστικες.

2) Το γράφημα ήταν σε απάντηση στον φίλο που σκέφτεται να πάρει το κινητό και έχει ενδοιασμούς για το screen on time. Οπότε το πόσταρα για να του δείξω ότι είναι εφικτό κάποιος να έχει πάνω απο 5 ώρες screen on time. Τα υπόλοιπα screenshots είναι για μια γενική εικόνα τις μπαταρίας.

3) Αυτό που βλέπετε ειναι flight mode Το βράδυ και λίγη ώρα το προηγούμενο απόγευμα. Παρατηρήστε βέβαια ότι όσες ώρες δεν είμαι σε flight mode το Wifi λειτουργεί ασταμάτητα.

Δε σου είπε κανείς ότι το παίζεις έξυπνος.

Εγώ μόνο 2 παρατηρήσεις έκανα πάνω στο τι βλέπουμε :)

Πάντως το WiFi δείχνει κλειστό στο flight mode :confused:

(Αν και ήταν λίγο φάουλ από τον φίλο η παρατήρηση για την φόρτιση)

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Δε σου είπε κανείς ότι το παίζεις έξυπνος.

Εγώ μόνο 2 παρατηρήσεις έκανα πάνω στο τι βλέπουμε :)

Πάντως το WiFi δείχνει κλειστό στο flight mode :confused:

(Αν και ήταν λίγο φάουλ από τον φίλο η παρατήρηση για την φόρτιση)

 

Στράτο δεν πήγαινε για σένα αυτό αλλά για τον φίλο που γράφει "πως μπορουμε να καταλαβουμε οτι δεν το φορτισες ενδιαμεσα ; Δεν μπορουμε οποτε ;" . Τελοσπάντων! Δεν έχω κάνει κάτι το μαγικό , έχει πολύ μεγάλη μπαταρία το sgs3 και έχω δει πολλούς στο xda και σε άλλα Sites να πιάνουν 6+ ώρες screen on time με custom Rom και kernel βέβαια.

 

Είναι σωστές είναι οι παρατηρήσεις σου. Το Wifi ναι είναι κλειστό όταν είναι το κινητό σε flight mode , σωστά το λες. Πιο πάνω έγραψα "όσες ώρες δεν είμαι σε flight mode το Wifi λειτουργεί ασταμάτητα." !

 

@jin_kazama : Τις εφαρμογές τις κάνεις disable από τα settings - application manager - ALL . Εναλλακτικά αν εισαι root κατέβασε το titanium backup και μπορείς να τις κάνεις από εκεί Freeze που είναι ακριβώς το ίδιο.

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

Στράτο δεν πήγαινε για σένα αυτό αλλά για τον φίλο που γράφει "πως μπορουμε να καταλαβουμε οτι δεν το φορτισες ενδιαμεσα ; Δεν μπορουμε οποτε ;" . Τελοσπάντων! Δεν έχω κάνει κάτι το μαγικό , έχει πολύ μεγάλη μπαταρία το sgs3 και έχω δει πολλούς στο xda και σε άλλα Sites να πιάνουν 6+ ώρες screen on time με custom Rom και kernel βέβαια.

 

Είναι σωστές είναι οι παρατηρήσεις σου. Το Wifi ναι είναι κλειστό όταν είναι το κινητό σε flight mode , σωστά το λες. Πιο πάνω έγραψα "όσες ώρες δεν είμαι σε flight mode το Wifi λειτουργεί ασταμάτητα." !

 

@jin_kazama : Τις εφαρμογές τις κάνεις disable από τα settings - application manager - ALL . Εναλλακτικά αν εισαι root κατέβασε το titanium backup και μπορείς να τις κάνεις από εκεί Freeze που είναι ακριβώς το ίδιο.

 

ΔΕΝ διάβασα το ΔΕΝ :D

Αλλά και πάλι φίλε μου είσαι ΠΟΛΥ τυχερός!

Άμα δεις δικό μου γράφημα θα καταλάβεις.

Κάτω από κεραία πρέπει να μένεις!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ διάβασα το ΔΕΝ :D

Αλλά και πάλι φίλε μου είσαι ΠΟΛΥ τυχερός!

Άμα δεις δικό μου γράφημα θα καταλάβεις.

Κάτω από κεραία πρέπει να μένεις!

 

Χαχαχ.. Το περίεργο είναι ότι δεν ήμουν συνέχεια στην ίδια περιοχή ! Αν δεις έχει και κάποια κιτρινάκια το σήμα εκτός από πράσινο. Πάντως όπως έγραψα σε προηγούμενο Post ερχόμενος από το galaxy nexus νομίζω πως η αυτονομία του sgs3 είναι εξωπραγματική !

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια? Τοσο περιεργο ειναι να εχει 5 ωρες screen-on? Εμενα μου φαινεται λιγο, οχι πολυ.

Οταν ειχα τη συσκευη εβγαζα 7-7μιση ωρες σε wifi και τουλαχιστον 6 σε 3g.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...