Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια μιας και βλεπω οτι αργει η επισημη αναβαθμιση της σαμσουνγκ ελεγα να δοκιμασω μια custom rom. Ειμαι κατοχος και του S1 και γνωριζω πανω κατω τις διαδικασιες...αυτο που ηθελα να ρωτησω επειδη την επαθα με το παλιοτερο κινητο , οι ρομς στο S3 ειναι πραγματικα σταθερες ή θα εχω παλι προβληματα με boot loop κτλ? επισης η ομεγα ''αφηνει'' hardware του κινητου ανεκμεταλευτα ? οπως πχ το ραδιο?

 

Από το Φλεβάρη είμαι με την ομεγα με άλλο κερνελ και μονίμως κλοκαρισμενο στα 1.6. Ε απο τοτε δεν έχω ουτε ενα πραγματικά κόλλημα froze η οτιδήποτε. Μπορείς να την επιλέξεις με όλα τα καλουδια της Samsung η χωρίς bloatware. Με τη δεύτερη επιλογή είμαι τώρα 1 μήνα και απλα η συσκευή πετάει.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια μιας και βλεπω οτι αργει η επισημη αναβαθμιση της σαμσουνγκ ελεγα να δοκιμασω μια custom rom. Ειμαι κατοχος και του S1 και γνωριζω πανω κατω τις διαδικασιες...αυτο που ηθελα να ρωτησω επειδη την επαθα με το παλιοτερο κινητο , οι ρομς στο S3 ειναι πραγματικα σταθερες ή θα εχω παλι προβληματα με boot loop κτλ? επισης η ομεγα ''αφηνει'' hardware του κινητου ανεκμεταλευτα ? οπως πχ το ραδιο?

 

Τι εννοείς αργεί; Εχει βγεί η 4.3 για μερικές χώρες και πολύ σύντομα θα κυκλοφορήσει για όλες.

 

Αν βιάζεσαι μπορείς να περάσεις είτε την επίσημη είτε κάποια custom βασισμένη στην επίσημη άμεσα (μία επίσκεψη στο XDA και θα βρείς πολλές!)

 

Αν αναφέρεσαι σε AOSP ή AOPK, (πχ CM) τότε πρέπει να περιμένεις μικρά προβλήματα, πχ με την διάρκεια της μπαταρίας, με το ραδιόφωνο και την κάμερα.

 

Προσωπικά περιμένω τον Γιάννη να βγάλει την Omega του σε 4.3, να δοκιμαστεί λίγες μέρες και μετά θα αναβαθμιστώ. Ακούγονται κάποια μικρά bug (όχι σοβαρά) και δεν ξέρω αν ευθύνεται η 4.3 ή οι κάτοχοι των κινητών που κάτι δεν κάνανε καλά (πχ σωστό wipe κλπ)

Ολες οι stock based rom δεν έχουν προβλήματα σταθερότητας ή ραδιοφώνου.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και εγώ περιμένω 51 με την 4.3 όπως είπε ότι θα λέγετε ο Γιάννης. Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο. Αλλα απο συμβατοτητα της 4.3 γενικα με προγραμματα δεν εμεινα ευχαριστημενος. Ειχα δοκιμασει την cyanogenmod 4.3 στο S3. Οι developers πρεπει να τις αναβαθμισουν μερικες. Αντε να δουμε και την 4.4. Απο τα λεγομενα αν τρεχει η 4.4 σε 512 mb ram φανταζομαι πως μπορει να πηγαινει στο S3.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο. Αλλα απο συμβατοτητα της 4.3 γενικα με προγραμματα δεν εμεινα ευχαριστημενος. Ειχα δοκιμασει την cyanogenmod 4.3 στο S3. Οι developers πρεπει να τις αναβαθμισουν μερικες. Αντε να δουμε και την 4.4. Απο τα λεγομενα αν τρεχει η 4.4 σε 512 mb ram φανταζομαι πως μπορει να πηγαινει στο S3.

 

ωπα!να κατι ενδιαφερον ισως ......η 4.4 λετε να τρεχει πολυ απο ταχυτητα!?αν τρεχει με 512 ?ισως με 1gb να σκοτωνει;

Link to comment
Share on other sites

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Πείτε εντυπώσεις όσοι την βάλετε. Τώρα είμαι με archidroid 2.2.3 βασισμένη σε cm και είμαι πολύ ευχαριστημένος και δύσκολα να αλλάξω πάλι αλλά μπορεί να την δοκιμάσω την v51.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 51 με επιτυχία με full wipe. Από θέμα ταχύτητας υπάρχει διαφορά προς το καλύτερο.

Οπτικά λίγο διαφορετικά αλλά πιο ωραία τοποθετημένα τα settings.

Το πρόγραμμα για τα sms & mail είναι πιο ωραία σχεδιασμένα.

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 51 με επιτυχία με full wipe. Από θέμα ταχύτητας δεν βλέπω διαφορά αξιοσημείωτη. Οπτικά λίγο διαφορετικά αλλά πιο ωραία τοποθετημένα τα settings. Σε μια με δύο μέρες περισσότερα με λεπτομέρειες.

 

Κι εγώ την περνάω τώρα. Άλλαξες kernel? Την καθυστέρηση όταν πατάς το on/off για να ανοίξει η οθόνη,την έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Για πρωτη φορα και εγω περασα rom Omega και μάλιστα την τελευταία 51 με την 4.3.

Ακομα το στήνω βεβαια αλλα εχω δυο απορίες …

Στης προηγούμενη version 4.1.2 υπηρχε επιλογή μείωσης χρονου εμφάνισης των εφε που συνήθως για να είναι πιο γρηγορη η μετάβαση εβαζα στην τιμη 0,5.

Αυτή την ρύθμιση δεν την βρισκω πλεον.

Δεν υπάρχει στις omega;

Επισης θυμαμαι πως υπήρχε επιλογη να μην εμφανιζεται το ρολοι πανω στην status bar , τωρα όμως δεν βρισκω πως βγαινει.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

και εγω περασα σημερα rom Omega την τελευταία 51 με την 4.3.

αν κ δεν ειμαι τοσο εμπειρος με custom roms (χρησιμοποιω μονο omega) σε σχεση με την 50 με τα ιδια προγραμματα , ειναι πιο γρηγορη....ακομα και στο reboot του κινητου

το 4.3 φαινεται σαφως βελτιωμενο απο το 4.1.2 που χρησιμοποιουσα...τουλαχιστον στην χρηστικοτητα κ εμφανιση

μια βασικη διαφορα που εχω δει μεχρι τωρα ειναι ο ελευθερος χωρος στην sd card, με την omega 50 4.1.2 ειχα ελευθερο χωρο 9.1gb και τωρα με την 51 εχω 7.4gb

μπορουν κ οι υπολοιποι που την εχουν εγκαταστησει να μας πουν ποσο ελευθερο χωρο εχουν με την 51 στην ds card???

ευχαριστώ και συγχαρητήρια στον developer!!!

Link to comment
Share on other sites

Στης προηγούμενη version 4.1.2 υπηρχε επιλογή μείωσης χρονου εμφάνισης των εφε που συνήθως για να είναι πιο γρηγορη η μετάβαση εβαζα στην τιμη 0,5.

Αυτή την ρύθμιση δεν την βρισκω πλεον.

Δεν υπάρχει στις omega;

Υπάρχει, αλλά πρέπει να την ενεργοποιήσεις

Στις ρυθμίσεις/περισσότερα/πληροφορίες συσκευής πρέπει να πατήσεις 7 φορές το build number (αριθμός κατασκευής)

Μετά θα ενεργοποιηθούν οι επιλογές προγραμματιστή που έχει και αυτό που θές (και άλλα)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα και εγω , μια χαρα μεχρι στιγμης !!

Αλλα ρε παιδια πως μπορουμε να αλλαξουμε το φοντο της αρχικης οθονη να μην ειναι συρομενο , θελω να βαλω μια φωτογραφια αλλα με εναλαγη μου βγαζει μαυρο δεξια αριστερα , θελω να ειναι στατικο !!

Που αλαζετε αυτο γιατι μου χει σπασει τα νευρα αλλιως θα την βγαλω !

 

Απαραδεκτο να μην μενει στατικο το wallpaper , αν δεν υπαρχει ρυθμιση δεν αξιζει να μηνω με omega παω ξανα σε official !!!

 

Eπειση και το galery οι φωτο ειναι σε μεγαλες μικρογραφιες , κριμας .... παω ξανα σε official !!!

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Σημαντική παράληψη εκ μέρους μου ..

Και από μένα τα συγχαρητήρια στα παιδιά που ασχολούνται με την δημιουργία της omega.

Μάλιστα μου έκανε θετικοτατη εντύπωση το εύκολο στήσιμο της στα ελληνικά δείγμα προφανώς του ( ελληνικού ) χεριού που έχει μπει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πέρασα την ν.51 και αποφάσισα να κάνω full wipe.(το έχω ξανακάνει)

Το κινητό για τουλάχιστον μισή ώρα μου έβγαζε deleting files οπότε είχα την φαεινή ιδέα να το διακόψω. Τώρα που το ξεκινάω μου βγάζει το ανθρωπάκι του android και πάνω αριστερα γράφει με κόκκινα γράμματα ODIN MODE και κάτω από το ανθρωπάκι Dowwnloading do not turn off target.

Καμιά ιδέα για το τί να :wacko::wacko::wacko::wacko:κάνω?????

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πέρασα την ν.51 και αποφάσισα να κάνω full wipe.(το έχω ξανακάνει)

Το κινητό για τουλάχιστον μισή ώρα μου έβγαζε deleting files οπότε είχα την φαεινή ιδέα να το διακόψω. Τώρα που το ξεκινάω μου βγάζει το ανθρωπάκι του android και πάνω αριστερα γράφει με κόκκινα γράμματα ODIN MODE και κάτω από το ανθρωπάκι Dowwnloading do not turn off target.

Καμιά ιδέα για το τί να :wacko::wacko::wacko::wacko:κάνω?????

 

 

βγαλε μπαταρια , και κατω φωνη - κεντρικο πληκτρο - ΟΝ να μας πεις αν μπαινεις σε Donwload mode.

 

πριν ομως δοκιμασε να μπεις σε recovery με τον ιδιο τροπο αλλα με πανω πληκτρο φωνης (πιστευω δεν θα μπει)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, αλλά πρέπει να την ενεργοποιήσεις

Στις ρυθμίσεις/περισσότερα/πληροφορίες συσκευής πρέπει να πατήσεις 7 φορές το build number (αριθμός κατασκευής)

Μετά θα ενεργοποιηθούν οι επιλογές προγραμματιστή που έχει και αυτό που θές (και άλλα)

 

Ευχαριστω πολυ...

Κατι αλλο

Πρεπει να εκανα γκαφα κατα την εγκατάσταση και στις επιλογές για αυτα που δεν θελω να εγκατασταθούν δεν τσεκαρα το all share cast και τωρα δεν εχω την δυνατότητα να βλεπω τα βιντεο μου ασύρματα στην tv.

Υπαρχει τροπος να το διορθώσω η πρεπει να ξαναπεράσω την rom?

Link to comment
Share on other sites

κατα την κληση ενω υπαρχει το εικονιδιο της εγγραφης κλησεων ειναι ενεργο ......οπως ηταν στην 50.1

χρειαζεται καμια ρυθμιση????

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με την ρύθμιση του multi Windows στην V51.

Βρήκα το πρώτο ψεγάδι στην προσπάθεια να ρυθμίσω την πλαϊνή μπάρα το κινητό κολλάει και κανει επανεκκίνηση και εφόσον δεν έπιασε το wipe στην δεύτερη προσπάθεια έφτασα να κάνω εγκατάσταση ξανά της Rom.

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Eγω δε το συναντησα το προβλημα που αναφερεις φιλε μου.Μπορει απλα να σου εκατσε ή εγω να ημουν τυχερος.Παντως το κινητο πεταει φωτιες με αυτη τη rom.Παρα πολυ γρηγορο.
Link to comment
Share on other sites

Θέματα αργής ενεργοποίησης έχετε παρατηρήσει;

Μιλώ για τις ίδιες αναφορές που υπάρχουν και για την επίσημη.

Να πώς πως και εγώ το συνάντησα στην 51 αφού πατώντας το hardware button έτυχε κάποιες φορές να κάνει και 5 δευτερόλεπτα να ανοίξει η οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Eγω δε το συναντησα το προβλημα που αναφερεις φιλε μου.Μπορει απλα να σου εκατσε ή εγω να ημουν τυχερος.Παντως το κινητο πεταει φωτιες με αυτη τη rom.Παρα πολυ γρηγορο.

 

Προσπάθησες να προσθέσεις κάποια εφαρμογή στην πλαϊνή μπάρα που δεν την είχε και δεν είχες προβλήματα? Όταν μετά το save γράφει ότι πρέπει να γίνει επανεκκίνησης σου την έκανε κανονικά χωρίς να σου κολλήσει στο ρομπότ που εμφανίζονται στην εκκίνηση?

Σε ρωτάω για να πάρω θάρρος να το ξανά δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Πως κανουμε full wipe την sd?

Δυο φορες προσπαθησα για να κανω καθαρη εγκατασταση την 51 αλλα δεν τα καταφερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...