Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

backup έχεις κρατήσει και από ποια έκδοση ακριβώς, MC2,MG4... Tώρα ποια omega έχεις?

 

αμα ειχα κρατησει efs backup απλα θα το επανεφερα αλλα δυστυχως.. Επειδη τωρα ειναι ακομα στα service εβαλα την original 4.1.2 που θα ειχε ετσι και αλλιως. Για λιγο ειχα βαλει μεχρι και την 4.3 cyanogenmod. Μετα εβαλα την 4.2.2 της samsung (που δεν βγηκε επισημα). Απο τοτε μαλλον χαθηκε το imei. Μετα εβαλα την 4.2.2 omega. Και τελικα εβαλα την επισημη 4.1.2 για να το στειλω στα service.

 

Αν βαλω ξανα καποια απο αυτες τις εκδοσεις θα επανελθει το imei? Γιατι με αυτα τα MC2 MG4 κτλ κατι εχει γινει.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα, καθώς δεν είμαι γνώστης και έχω μπερδευτεί:

Προκειμένου να χρησιμοποιήσει κάποιος το Jkay deluxe πρέπει να έχει φλασάρει κάποιο framework, το οποίο υπάρχει (έγινε port για την omega v49)

Παράλληλα υπάρχουν, αν έχω καταλάβει σωστά, και άλλα διάφορα όπως το Xposed Framework το οποίο περιέλαβε ο Γιάννης στις 2-3 τελευταίες εκδόσεις της rom. (αυτό χρειάζεται και για το greenfy αν έχω καταλάβει καλά.....)

Αν λοιπόν έχω εγκαταστήσει μέσω aroma installer το Xposed Framework και πάω μετά και φλασάρω το framework για το Jkay, αναιρεί ή μπλοκάρει το ένα το άλλο? Μπορώ να φλασάρω όσα framework θέλω?

Είναι άλλο το xposedinstaller_2.1.4?

 

Αν τα φλασάρω ΟΛΑ λογικά θα γίνει "κεραμυδαριό" :lol: έτσι δεν είναι? ή έχω καταλάβει λάθος ?

 

 

 

:blink::blink:

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την Ομέγα μιας και είμαι τελείως πρωτάρης με το αντικείμενο. Οι 2 πιο πρόσφατες εκδόσεις της omega είναι η 46 σε 4.2 και η 46 σε 4.1 Ποια διαφορά έχουν μεταξύ τους και ποια να προτιμήσω;:wacko: Η επόμενη ερώτηση μου σχετίζεται με τον kernel. Μπορώ να φλασάρω οποιοδήποτε από το xda ή έχει μέσα η Ομέγα δικούς της για να διαλέξεις; Τέλος οι αναβαθμίσεις στις νεότερες version της πρέπει να γίνονται συνεχώς χειροκίνητα σε rom και kernel; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την Ομέγα μιας και είμαι τελείως πρωτάρης με το αντικείμενο. Οι 2 πιο πρόσφατες εκδόσεις της omega είναι η 46 σε 4.2 και η 46 σε 4.1 Ποια διαφορά έχουν μεταξύ τους και ποια να προτιμήσω;:wacko: Η επόμενη ερώτηση μου σχετίζεται με τον kernel. Μπορώ να φλασάρω οποιοδήποτε από το xda ή έχει μέσα η Ομέγα δικούς της για να διαλέξεις; Τέλος οι αναβαθμίσεις στις νεότερες version της πρέπει να γίνονται συνεχώς χειροκίνητα σε rom και kernel; Ευχαριστώ

 

 

Oι πιο πρόσφατες είναι η 46 σε 4,2 και η 49 σε 4,1. Η 49 είναι πιο σταθερή και χωρίς προβλήματα. Την άλλη δεν την έχω βάλει. Έχει προτινόμενους η Omega 'οπως Βoeffla, Googy-max, Siyah ... Και τέλος οι αναβαθμίσεις γίνονται χειροκίνητα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Oι πιο πρόσφατες είναι η 46 σε 4,2 και η 49 σε 4,1. Η 49 είναι πιο σταθερή και χωρίς προβλήματα. Την άλλη δεν την έχω βάλει. Έχει προτινόμενους η Omega 'οπως Βoeffla, Googy-max, Siyah ... Και τέλος οι αναβαθμίσεις γίνονται χειροκίνητα.

 

Τελικά φαίνεται να ισχύει αυτό που λένε ότι οι πιο σταθερές ρομ είναι αυτές που είναι συμβατές με την έκδοση που τρέχει το κινητό.:happy: Όταν λες προτεινόμενους κέρνελ αναφέρεσαι σε ενσωματομένους που πρέπει να αναβαθμίζονται χειροκίνητα όπως και η ρομ ή δεν χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται να ισχύει αυτό που λένε ότι οι πιο σταθερές ρομ είναι αυτές που είναι συμβατές με την έκδοση που τρέχει το κινητό.:happy: Όταν λες προτεινόμενους κέρνελ αναφέρεσαι σε ενσωματομένους που πρέπει να αναβαθμίζονται χειροκίνητα όπως και η ρομ ή δεν χρειάζεται;

 

Toυς Kernel τους περνάς ξεχωριστά και δεν είναι απαραίτητο όποτε ενημερώνεις και τον kernel, εκτός αν έχουν βγάλει καινούρια έκδοση.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Toυς Kernel τους περνάς ξεχωριστά και δεν είναι απαραίτητο όποτε ενημερώνεις και τον kernel, εκτός αν έχουν βγάλει καινούρια έκδοση.

 

Ωραία λοιπόν!:)

 

Κάτι ακόμη... Οι kernel οι οποίοι προανέφερες είναι ήδη εγκατεστημένοι από την ομέγα ή πρέπει εσύ να τους φλασάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τους φλασάρεις μέσω recovery συνήθως.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τους φλασάρεις μέσω recovery συνήθως.

 

Ναι, γιατί είχα ακούσει ότι πολλές ρομ(συμπεριλαμβανομένης και της Omega) έχουν μέσα δικούς τους kernel για να διαλέξεις...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα! Προσφορα περασα την 48.1 ! Οσοι την εχετε δουλεψει τι γνωμη εχετε; να την κρατησω ή να παω στην 49 κατευθειαν;

:)

Link to comment
Share on other sites

Στην 49 με κλειστά μάτια.....εγω απο την 48.1 δεν εμεινα καθόλου ευχαριστημένος
Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί είχα ακούσει ότι πολλές ρομ(συμπεριλαμβανομένης και της Omega) έχουν μέσα δικούς τους kernel για να διαλέξεις...

 

τους διαλέγεις μέσα από τα omega files, τους κατεβάζεις και τους κάνεις εγκατάσταση μέσω zip.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

τους διαλέγεις μέσα από τα omega files, τους κατεβάζεις και τους κάνεις εγκατάσταση μέσω zip.

 

Κατάλαβα.:) Δηλαδή εσύ πρέπει να τους βρεις και δεν είναι προεγκατεστημένοι όπως σε άλλες ρομ...

Link to comment
Share on other sites

Στην 49 με κλειστά μάτια.....εγω απο την 48.1 δεν εμεινα καθόλου ευχαριστημένος

 

ειμαι με Omega 48.1 ,μπορω να παω στην 49 χωρις wipe data ετσι;

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με Omega 48.1 ,μπορω να παω στην 49 χωρις wipe data ετσι;

 

 

Μπορείς να πάς χωρίς full wipe αλλά κάνε wipe cache,wipe delvic chace.Δεν χάνεις αρχεία

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.:) Δηλαδή εσύ πρέπει να τους βρεις και δεν είναι προεγκατεστημένοι όπως σε άλλες ρομ...

 

Κάποια στιγμή δοκίμασα αρκετές ρομ και τελικά έμεινα στην ωμέγα. Από τότε βάζω κάθε νέα ρομ που βγάζει ο αρχηγός (ως update) και τώρα είμαι στην 49. Δεν έχω βάλει ποτέ κάτι επιπλέον πχ κερνερ. Λάθος μου? Πρέπει να βάζω και κάποια πιο νέα έκδοση του κερνερ? Δεν τον συμπεριλαμβανει η ρομ?

Αν η απάντηση είναι ότι πρέπει να το βάλω εγω, πιον να βάλω μιας και έχει 5 με 6 επιλογές μέσα στο ωμέγα files?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή δοκίμασα αρκετές ρομ και τελικά έμεινα στην ωμέγα. Από τότε βάζω κάθε νέα ρομ που βγάζει ο αρχηγός (ως update) και τώρα είμαι στην 49. Δεν έχω βάλει ποτέ κάτι επιπλέον πχ κερνερ. Λάθος μου? Πρέπει να βάζω και κάποια πιο νέα έκδοση του κερνερ? Δεν τον συμπεριλαμβανει η ρομ?

Αν η απάντηση είναι ότι πρέπει να το βάλω εγω, πιον να βάλω μιας και έχει 5 με 6 επιλογές μέσα στο ωμέγα files?

 

Αν ρωτας εμενα δεν μπορω να σου απαντησω καθως δεν εχω βαλει ουτε καν την ομεγα!!:p Το μονο που μπορω να σου πω με αυτα που ξερω ειναι η να μεινεις με μανισιο κερνελ οπως εισαι η εαν δεν εισαι ευχαριστημενος βαλε εναν απο αυτους που λες

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή δοκίμασα αρκετές ρομ και τελικά έμεινα στην ωμέγα. Από τότε βάζω κάθε νέα ρομ που βγάζει ο αρχηγός (ως update) και τώρα είμαι στην 49. Δεν έχω βάλει ποτέ κάτι επιπλέον πχ κερνερ. Λάθος μου? Πρέπει να βάζω και κάποια πιο νέα έκδοση του κερνερ? Δεν τον συμπεριλαμβανει η ρομ?

Αν η απάντηση είναι ότι πρέπει να το βάλω εγω, πιον να βάλω μιας και έχει 5 με 6 επιλογές μέσα στο ωμέγα files?

 

Δεν τον συμπεριλαμβάνει η rom τον kernel. Βάζεις όποιον θες. Εγώ έχω βάλει τον boeffla 3.1 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε πάρει EFS back up μια φορά πριν αρκετό καιρό,χρειάζεται να το πάρουμε πάλι;

Θέλω να βάλω την 49 από την 37 που έχω και θα κάνω full wipe στα πάντα όλα,γιαυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε πάρει EFS back up μια φορά πριν αρκετό καιρό,χρειάζεται να το πάρουμε πάλι;

Θέλω να βάλω την 49 από την 37 που έχω και θα κάνω full wipe στα πάντα όλα,γιαυτό ρωτάω.

 

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να το πάρεις. Πάρτο για παν ενδεχόμενο.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάς χωρίς full wipe αλλά κάνε wipe cache,wipe delvic chace.Δεν χάνεις αρχεία

 

καλησπερα, wipe cache και dalvik cache κανει αν δεν κανω λαθος μονη της η εγκατασταση της Ομεγα αν ειδα καλα...σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έτσι ακριβώς είναι.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση ?

λογο που ειμαι σε αναζητηση s3 , βρηκα καπου αυτο:

http://www.samsung.com/us/mobile/cell-phones/SCH-I535MBBVZW-specs

 

πανε κανονικα σε αυτο ρομ π.χ. omega , η οχι ??

Δηλαδη πανε ρομ σαν το κανονικο ?

 

Απλα να ειμαι σιγουρος , μην το παρω και του περασω καμια ρομ και δεν κανει και το μπρικαρω !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση ?

λογο που ειμαι σε αναζητηση s3 , βρηκα καπου αυτο:

http://www.samsung.com/us/mobile/cell-phones/SCH-I535MBBVZW-specs

 

πανε κανονικα σε αυτο ρομ π.χ. omega , η οχι ??

Δηλαδη πανε ρομ σαν το κανονικο ?

 

Απλα να ειμαι σιγουρος , μην το παρω και του περασω καμια ρομ και δεν κανει και το μπρικαρω !

 

Αφού υποστηρίζει Dual-band : 800/1900MHz κάνει και για μας. γιατί δεν προτιμάς το s3 LTE 4g?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...