Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το έκανα αλλά πάλι τα ίδια, μόλις βάζω το Sirayh κολάει στο ρομποτάκι και κάνει restart

 

Βαλε τον Perseus, εχει και αυτος το Stweaks για πείραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Το αφήνω προς το παρόν με το μαμά κέρνελ. Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο δεν το παίρνει τώρα. Ενώ στην αρχή το πήρε κανονικά. Τόσο μεγάλη ζημιά έκανε το ex tweaks?

Κανάς τρόπος να ελέγξω αν υπάρχουν υπολείματα από παλιότερο κέρνελ στο κινητό υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Μια απαντηση παρακαλω :) εβαλα την τελευταια ομεγα αλλα δεν βρισκω στις ρυθμισεις το developer options για να τικαρω το usb debbaging που μου ζηταει το titanium για να λειτουργισει καλα
I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Μια απαντηση παρακαλω :) εβαλα την τελευταια ομεγα αλλα δεν βρισκω στις ρυθμισεις το developer options για να τικαρω το usb debbaging που μου ζηταει το titanium για να λειτουργισει καλα

Στο Ρυθμίσεις/πληροφορίες συσκευής .

Πατάμε 7 φορές το : αριθμός κατασκευής

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Στο Ρυθμίσεις/πληροφορίες συσκευής .

Πατάμε 7 φορές το : αριθμός κατασκευής

Εεεεεεελαα σωστοστ,δεν το περιμενα εχω μεινει στην 39 :lol:

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... και από μένα

Είμαι κάτοχος ενός gt ι9300, πρόσφατα routarismeno, πέρασα λοιπόν την 43.3 επιτυχώς. Στην συνέχεια πέρασα το Sirayh κερνελ 1.9.1 και αυτό με επιτυχία. Όλα δουλευαν ρολόι μέχρι που αποφάσισα να δοκιμάσω να κάνω overclocking πιο πολύ απο περιέργεια.

Κάτεβασα το Ex tweaks, άλλαξα την max speed στα 1.8 και αμέσως το κινητό πάγωσε... Ξεκίνησε απο εκεί και μετά ενα συνεχόμενο bootloop χωρίς να μπορεί να ξεκινήσει το κινητό. Φτάνει μέχρι το κινούμενο ρομποτάκι... αρχίζει να παγώνει σιγά σιγά η εικόνα μέχρι που freezarei και πάλι μαυρη οθόνη και τα ίδια....

Του πέρασα το μαμά kernel και άνοιξε κανονικά. Όταν τώρα ξαναπερνάω το Sirayh κάνει πάλι αυτο το bootloop.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για πιο λόγο συμβαίνει αυτο? Το ex tweaks το εχω σβήσει. Εφόσον έβαλα το μαμά κέρνελ και μετά πάλι το sirayh δεν θα έρπρεπε φυσιολογικά να το πάρει σωστά?

Δοκίμασα και με wipe cache kai wipe dalvik, τπτ. Μήπως μένουν κάποια settings του kernel ανεπηρέαστα και όταν το ξαναβάζω διαβάζει αυτά και κάνει το bootloop?

Καμιά ιδέα?

 

Το αφήνω προς το παρόν με το μαμά κέρνελ. Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο δεν το παίρνει τώρα. Ενώ στην αρχή το πήρε κανονικά. Τόσο μεγάλη ζημιά έκανε το ex tweaks?

Κανάς τρόπος να ελέγξω αν υπάρχουν υπολείματα από παλιότερο κέρνελ στο κινητό υπάρχει?

 

φίλε ακριβώς τα ίδια έπαθα και εγώ βάζοντας perseus. Μόλις τον ανέβασα στο 1.8 κρασαρε και δεν ξανάνοιξε. τι να πω δεν ξέρω. το θεμα είναι ότι τον είχα πάνω καμιά δεκαριά μέρες δουλεύοντας τον στο 1.6 και δούλευε κανονικά. έβαλα στοκ κερνελ και όλα καλά. Απλά ήθελα να βάλω πάλι τον perseus αλλά δεν μπορώ και βαριέμαι να στήσω τη ρομ απο την αρχή.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην 43,3 αλλαξα θεμα αλλα θελω να περασω το διαφανο widjet του καιρου που φοραγε πριν.που το βρισκω????
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την τελευταία ομέγα αλλά παγώνει κάθε τόσο και το κινητό μου θέλει restart από το power button!!! Είχα κάνει πριν την περάσω wipe factory settings, wipe cache, wipe dalvik. Κατά την εγκατάσταση πήγα να κάνω full wipe αλλά το install κόλαγε στο 0,00% και έτσι δεν έκανα full wipe. Στη συνέχει κόλησε πάλι στο ρομποτάκι αλλά μετά από restart την εγκατέστησε! Τι να κάνω λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην 43,3 αλλαξα θεμα αλλα θελω να περασω το διαφανο widjet του καιρου που φοραγε πριν.που το βρισκω????

κάποιος έβαλε στην omega 44 (ελπίζω να κάνει και για 43.3 ) το transparent and full blue color απο το galaxy S4

http://www.mediafire.com/?v76yub3xhsvhfil

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=40321330&postcount=55375

δεν το δοκίμασα

Πέρασα την τελευταία ομέγα αλλά παγώνει κάθε τόσο και το κινητό μου θέλει restart από το power button!!! Είχα κάνει πριν την περάσω wipe factory settings, wipe cache, wipe dalvik. Κατά την εγκατάσταση πήγα να κάνω full wipe αλλά το install κόλαγε στο 0,00% και έτσι δεν έκανα full wipe. Στη συνέχει κόλησε πάλι στο ρομποτάκι αλλά μετά από restart την εγκατέστησε! Τι να κάνω λέτε;

με full wipe δεν διορθώνονται αν υπήρχαν προβλήματα (δύσκολα καταλαβαίνουμε τι προβλήματα μας δημιούργησαν εφαρμογές , kernel κ.λ.π.)

εγώ θα αποθήκευα όλα τα του τηλεφώνου στον υπολογιστή και θα έκανα format την sd card (όχι την καρτούλα) και επαναφορά με το titanium backup

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

κάποιος έβαλε στην omega 44 (ελπίζω να κάνει και για 43.3 ) το transparent and full blue color απο το galaxy S4

http://www.mediafire.com/?v76yub3xhsvhfil

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=40321330&postcount=55375

δεν το δοκίμασα

 

κάνει, μόλις το έβαλα στην 43.3 . ΟΚ

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Aπο ποτε εχει να βγει καινουρια εκδοση ομεγα?

 

φλασαρα το παραπανω αλλα δεν βρισκω ποθυενα το widget toy καιρου τι κανω λαθος?

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

Aπο ποτε εχει να βγει καινουρια εκδοση ομεγα?

 

φλασαρα το παραπανω αλλα δεν βρισκω ποθυενα το widget toy καιρου τι κανω λαθος?

 

Ενημέρωση, πρέπει να εχεις τον στοκ launcher..

Link to comment
Share on other sites

Περνάω την omega 44 μετά από τη στοκ και το τηλέφωνο αρκετές φορές παγώνει και επανέρχεται μόνο με power button! Την έκανα install με full wipe μετά από wipe data/factory settings, cache, dalvik cache. Την έτρεξα μόνη της χωρίς να περάσω εφαρμογές από το titanium backup αλλά πάλι παγωνε αδικαιολογητα! Τι να φτάει;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Περνάω την omega 44 μετά από τη στοκ και το τηλέφωνο αρκετές φορές παγώνει και επανέρχεται μόνο με power button! Την έκανα install με full wipe μετά από wipe data/factory settings, cache, dalvik cache. Την έτρεξα μόνη της χωρίς να περάσω εφαρμογές από το titanium backup αλλά πάλι παγωνε αδικαιολογητα! Τι να φτάει;;;;;;

μετέφερε τους δικού σου φακέλους απο το κινητό στον υπολογιστή

σε recovery στο mount and storage :

format data,

format cache,

format system και

format preload...

και περνάς την rom με full wipe

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Περνάω την omega 44 μετά από τη στοκ και το τηλέφωνο αρκετές φορές παγώνει και επανέρχεται μόνο με power button! Την έκανα install με full wipe μετά από wipe data/factory settings, cache, dalvik cache. Την έτρεξα μόνη της χωρίς να περάσω εφαρμογές από το titanium backup αλλά πάλι παγωνε αδικαιολογητα! Τι να φτάει;;;;;;

 

Tα ιδια και δε μενα!Καποιες φορες κανει και επανεκινηση το κινητο απο μονο του.Την εχω απο της 19 απριλιου που βγήκε,αλλα ειναι buggy.Tελικα την εβγαλα και γυρισα σε 4.1.2

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

επειδη θα φλασαρω πρωτη φορα custom rom παιζει ρολο ποια ρομ εχω σαν βαση?

ειμαι με XXEMC2 γερμανικη 4.1.2

επισης πειραζει αν βαλω το touch recovery και οχι αυτο που αναφερεται στη πρωτη σελιδα?

Link to comment
Share on other sites

επειδη θα φλασαρω πρωτη φορα custom rom παιζει ρολο ποια ρομ εχω σαν βαση?

ειμαι με XXEMC2 γερμανικη 4.1.2

επισης πειραζει αν βαλω το touch recovery και οχι αυτο που αναφερεται στη πρωτη σελιδα?

με όποια rom και να είσαι , αν είσαι root δεν πειράζει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629 , το touch recovery είναι μια χαρά

θα κάνεις full wipe γιατί έρχεσαι από άλλη rom

ρίξε και μια ματιά εδώ , για την διαδικασία : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316982 , και το ποστ 4 από την πρώτη σελίδα

edit

@trtr , αν δεν καλύφθηκες με τα τρία μου ποστ πες μου

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, πριν λιγο καιρό αγόρασα ενα rooted Note 2 απο ebay με την omega v16. εχω μια απορία όμως αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.. μου εμφανίζει ενημέρωση λειτουργικού του τηλεφώνου απο τη samsung και ηθελα να ρωτήσω αν μπορώ να την κάνω απευθείας και κατά πόσο είναι ασφαλές να την κάνω ΟΤΑ.

Ευχαριστω εκ των προτέρων κ συγγνώμη για τη noob ερώτηση! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, πριν λιγο καιρό αγόρασα ενα rooted Note 2 απο ebay με την omega v16. εχω μια απορία όμως αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.. μου εμφανίζει ενημέρωση λειτουργικού του τηλεφώνου απο τη samsung και ηθελα να ρωτήσω αν μπορώ να την κάνω απευθείας και κατά πόσο είναι ασφαλές να την κάνω ΟΤΑ.

Ευχαριστω εκ των προτέρων κ συγγνώμη για τη noob ερώτηση! :)

όταν έχεις custom rom δεν μπορείς να κάνεις ενημέρωση λειτουργικού από τη samsung για να βάλεις official rom μέσω ΟΤΑ

από εδώ ναι με odin : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

εγώ δεν γυρίζω σε official.... αυτός που στο πούλησε από το ebay ήξερε...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345601

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει την 43.3 αλλα εχω προβλημα με το gmail.παιζει κατι?το σβησα κ το ξαναπερασα αλλα τα ιδια.δεν στελνω κ δεν λαμβανω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...