Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το εχω κανει root απο τον επισημο οδηγο εδω στο φορουμ.πιστευω αυτο μ λες....οποτε τωρα περναω την rom,??

 

Θα το βάλεις σε cwm (κρατάς ταυτόχρονα πατημένα home+power+volume up buttons) και εκεί θα σε βγάλει σε ένα μενού που χειρίζεσαι με πλήκτρα φωνής και επιλέγεις με power button.. Κάνεις wipe data, wipe cache και μετά πας advanced και κανείς wipe dalvik. Στην συνέχεια κι ενώ έχεις περάσει το αρχείο της ρομ στην κάρτα sd του τηλεφώνου σου επιλέγεις install zip from sd και μετά install zip from internal sd και εκεί βρίσκεις την θέση του αρχείου της ρομ (το zip της Ωμέγα δηλαδη) και επιλέγεις το install..

ΠΡΟΣΟΧΗ, wipe data σημαίνει θα σβηστούν τα πάντα από το τηλέφωνο (όχι την εξωτερική sd, αυτή δεν επηρεάζεται ούτε σβήνεται κατι) οπότε καλό είναι να πάρεις backup ότι σου χρειάζεται να το ξαναπερασεις.. Ουφ!! :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια υπάρχει τρόπος να επαναφέρουμε τον ήχο της κάμερας χωρίς να κάνουμε απεγκατασταση του σχετικού tweak που είναι αρκετα χρήσιμο?

Οι κάμερες είναι πλέον πολυ γρήγορες και πολλές φορές δεν καταλαβαίνω αν τράβηξα την φωτο η όχι. Έχει βέβαια το πλαίσιο που αναβοσβυνει αλλα προτιμω και τον ήχο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπάρχει τρόπος να επαναφέρουμε τον ήχο της κάμερας χωρίς να κάνουμε απεγκατασταση του σχετικού tweak που είναι αρκετα χρήσιμο?

Οι κάμερες είναι πλέον πολυ γρήγορες και πολλές φορές δεν καταλαβαίνω αν τράβηξα την φωτο η όχι. Έχει βέβαια το πλαίσιο που αναβοσβυνει αλλα προτιμω και τον ήχο.

Τώρα που το ανέφερες, δεν υπάρχει τρόπος να παραμένει στην οθόνη η φωτογραφία που τραβήξαμε προηγουμένως; Όταν κάνει λήψη φωτογραφίας, αναβοσβήνει ένα πλαίσιο και είναι έτοιμη για νέα φωτογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ κ ιδαιτερα τον euthimi...Την εβαλα την ρομ κανονικα ολα οκ...Απλα μια αλλη ερωτηση θελω να κανω,μου εβγαλε να κανω ενημερωση λογισμικου παταω επιβεβαιωση η οχι???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ κ ιδαιτερα τον euthimi...Την εβαλα την ρομ κανονικα ολα οκ...Απλα μια αλλη ερωτηση θελω να κανω,μου εβγαλε να κανω ενημερωση λογισμικου παταω επιβεβαιωση η οχι???

κάνε ότι θέλεις δεν θα γίνει τίποτα (πάτα επιβεβαίωση για να μην ξαναδείς την ειδοποίηση )

Και μην ξεχνάμε

Ανέβασα το Omega Files στο Play store

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.indieroms.OmegaFilesISC

οποίος μπορεί ας το κατεβάσει και αν μπορεί ας δώσει τα 5 αστερία.

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα χουμε νέα έκδοση Omega v7.1,

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28214330&postcount=5411

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα χουμε νέα έκδοση Omega v7.1,

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28214330&postcount=5411

 

Οπότε η μόνη διαφορά θα είναι αυτό το fix για τον stock browser... Συνεπώς δεν υπάρχει κάτι άλλο βελτιωμένο ή fixed ώστε εμείς που δεν μας ενδιαφέρει ο stock browser (εγώ δεν τον έχω καν εγκατεστημένο) να περάσουμε το update σωστά? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η μόνη διαφορά θα είναι αυτό το fix για τον stock browser... Συνεπώς δεν υπάρχει κάτι άλλο βελτιωμένο ή fixed ώστε εμείς που δεν μας ενδιαφέρει ο stock browser (εγώ δεν τον έχω καν εγκατεστημένο) να περάσουμε το update σωστά? Ευχαριστώ!

 

Διάβασε το changelog, θα δεις όλες τις αλλαγές.

Σας προτείνω να αναβαθμίσετε, η νέα ρομ είναι η καλύτερη Omega (μέχρι την επόμενη :) )

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το changelog, θα δεις όλες τις αλλαγές.

Σας προτείνω να αναβαθμίσετε, η νέα ρομ είναι η καλύτερη Omega (μέχρι την επόμενη :) )

Τώρα πρόσεξα ότι ήταν στο 2ο post το chanelog γι αυτό και το silly question :p

Εχει κάποια όμορφα πραγματάκια επιπλέον πάντως, όντως η καλύτερη μέχρι την επόμενη!

Link to comment
Share on other sites

Η 7 πάντως ήταν αποτυχία σε μένα από θέμα μπαταρίας.

Ευτυχώς είχα κρατήσει nandroid με την 6 πριν και σώθηκα.

Η διαφορά στην μπαταρία βγάζει μάτι σε μένα. Χάνω 1% σε 10 ώρες με την 6 και με την 7 έχασα 15-18% (με ίδια χρήση, 3-5 λεπτά).

 

Θα μείνω με την 6 για καιρό μιας και από απόδοση δεν βλέπω διαφορά στο τέρας :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο φιλος nikos523...

Περιπου το ιδιο εχω παρατηρησει κ εγω στο δικο μου με την 7.0XXALF5 και μοντεμ XXLF5..

Που θα ξαναβρουμε την 6.0??? :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Η 7 πάντως ήταν αποτυχία σε μένα από θέμα μπαταρίας.

Ευτυχώς είχα κρατήσει nandroid με την 6 πριν και σώθηκα.

Η διαφορά στην μπαταρία βγάζει μάτι σε μένα. Χάνω 1% σε 10 ώρες με την 6 και με την 7 έχασα 15-18% (με ίδια χρήση, 3-5 λεπτά).

 

Θα μείνω με την 6 για καιρό μιας και από απόδοση δεν βλέπω διαφορά στο τέρας :)

 

Νίκο περίεργο μου φαίνεται. Εγω με την 7 όλο το βράδυ χάνω 3%, με ανοιχτό wifi, 3g, συγχρονισμους κλπ. Δεν πειραζω τίποτα αφήνω την συσκευη όπως την έχω.

 

Με official kernel είναι δύσκολο να δεις τέτοιες αποκλίσεις απο έκδοση σε έκδοση όταν μάλιστα η διάφορες απο το ένα built στο άλλο είναι σχεδον ανύπαρκτες.

Επίσης ο Γιάννης όπως στην δίνει τώρα την ρόμ δεν υπαρχει κατι που μπορει να κανει για να μειωθεί η αυτονομία. Πιθανώς κάποια tweaks που περάσεις η κάποια εφαρμογη.

Όλο και κάτι αλλαζουμε μετα απο κάθε φλασαρισμα.

 

Εγω αυτο που παρατήρησα είναι μια αύξηση της θερμοκρασίας σε σχέση με την official έκδοση. Σήμερα είδα πρώτη φορα 42.5° c και μάλιστα με χρήση tapatalk που δεν ανεβάζει ούτε στο one x που φθάνει πολυ πιο εύκολα τους 40+.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νίκο περίεργο μου φαίνεται. Εγω με την 7 όλο το βράδυ χάνω 3%, με ανοιχτό wifi, 3g, συγχρονισμους κλπ. Δεν πειραζω τίποτα αφήνω την συσκευη όπως την έχω.

 

Με official kernel είναι δύσκολο να δεις τέτοιες αποκλίσεις απο έκδοση σε έκδοση όταν μάλιστα η διάφορες απο το ένα built στο άλλο είναι σχεδον ανύπαρκτες.

Επίσης ο Γιάννης όπως στην δίνει τώρα την ρόμ δεν υπαρχει κατι που μπορει να κανει για να μειωθεί η αυτονομία. Πιθανώς κάποια tweaks που περάσεις η κάποια εφαρμογη.

Όλο και κάτι αλλαζουμε μετα απο κάθε φλασαρισμα.

 

Εγω αυτο που παρατήρησα είναι μια αύξηση της θερμοκρασίας σε σχέση με την official έκδοση. Σήμερα είδα πρώτη φορα 42.5° c και μάλιστα με χρήση tapatalk που δεν ανεβάζει ούτε στο one x που φθάνει πολυ πιο εύκολα τους 40+.

 

Κώστα δεν είχα διαφορά σε τίποτα εκτός από την μπαταρία.

Την πέρασα πάνω από την 6 την πρώτη φορά και μετά με full wipe χωρίς να προσθέσω κάτι καινούργιο.

 

Στην 6 έχω nimphetamin3 1.1.0 ενώ στην 7 άφησα τον στοκ.

Στην 6 δεν είχα-έχω προβλήματα με κανέναν kernel.

 

Στο 8ωρο με 3g+data, χωρίς sync, αυτόματη φωτεινότητα, έχασα 25% περίπου στην 7 (χρήση ~5 λεπτά, δεν το δούλεψα καθόλου).

Στην 6 σε ίδια κατάσταση χάνω περίπου 5%.

400-500% μείωση στην αυτονομία δεν περνάει απαρατήρητη :p

 

Δεν με ενοχλεί που δεν έκατσε καλά σε μένα βέβαια αφού δεν υπάρχει διαφορά στην απόδοση ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Η νέα έκδοση Omega v7.1 αναρτήθηκε στα πρώτα post

H κουζίνα Omega Files v1.01 θα είναι σύντομα διαθέσιμη στο Play Store.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτική η 7.1 , καλό το Light Manager (Διαμόρφωση LED color), τον μπλε κύκλο στην μπαταρία στην notification bar και πολλά άλλα σε λίγο , να την χαρώ πρώτα

περιμένω και την αναβάθμιση της κουζίνας , που έχει και τι δεν έχει

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.indieroms.OmegaFilesISC

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

καταπληκτική η 7.1 , καλό το Light Manager (Διαμόρφωση LED color), τον μπλε κύκλο στην μπαταρία στην notification bar και πολλά άλλα σε λίγο , να την χαρώ πρώτα

περιμένω και την αναβάθμιση της κουζίνας , που έχει και τι δεν έχει

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.indieroms.OmegaFilesISC

 

Είναι εδώ και λίγα λεπτά διαθέσιμη η νέα εκδοσή v1.01 στο Play Store!

 

Το Light Manager μπορεί να ενεργοποιείτε μόνο του μετά την εγκατάσταση της v7.1, οποίος δεν το θέλει ας το απενεργοποιήσει.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Είναι εδώ και λίγα λεπτά διαθέσιμη η νέα εκδοσή v1.01 στο Play Store!

 

Το Light Manager μπορεί να ενεργοποιείτε μόνο του μετά την εγκατάσταση της v7.1, οποίος δεν το θέλει ας το απενεργοποιήσει.

Αναβαθμίστηκε και η κουζίνα μου από το play store ,

Εμπλούτισα το power button με το Extended_Power_Menu_mod_and_Fixed_Brightness_mod , και συνεχίζω....

Γιάννη ωραία δουλειά

edit

έγινε και αναβάθμιση του Light Manager απο το Play Store (θα το κρατήσω δεν νομίζω ότι "τρώει" μπαταρία)

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβασα και θα την περάσω σε λιγάκι... περνάω πάνω από την v7 χωρίς wipe data σωστα? Το kalagas theme μπορώ να το περάσω με το ίδιο αρχείο και για την v7? Επίσης το Light Manager που αναφέρετε τι είναι??? Ευχαριστώ!:)
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα και εγκατέστησα το mod για brightness fix & extended power menu. Έπαθα το γνωστό πρόβλημα: δεν ακούω και δεν με ακούν κατά τη διάρκεια της κλήσης. Οι ήχοι πληκτρολογίου, κλειδώματος κλπ είναι απενεργοποιημένοι. Μα τι bug είναι αυτό;;;:mad:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβασα και θα την περάσω σε λιγάκι... περνάω πάνω από την v7 χωρίς wipe data σωστα? Το kalagas theme μπορώ να το περάσω με το ίδιο αρχείο και για την v7? Επίσης το Light Manager που αναφέρετε τι είναι??? Ευχαριστώ!:)

 

Από ότι είδα είναι διαφορετική base από την v7.0... Οπότε το full wipe νομίζω είναι απαραίτητο...

Επίσης τα Themes για την 7.1 είναι διαφορετικά αν δεις το changelog... Οπότε και τα Themes πρέπει να τα ξανακατεβάσεις...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβασα και θα την περάσω σε λιγάκι... περνάω πάνω από την v7 χωρίς wipe data σωστα? Το kalagas theme μπορώ να το περάσω με το ίδιο αρχείο και για την v7? Επίσης το Light Manager που αναφέρετε τι είναι??? Ευχαριστώ!:)

σωστά χωρίς wipe data

Light Manager προ εγκατεστημένο στην 7.1

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koo.lightmanager

όταν έχουμε αναπάντητη κλίση , email, sms,gmail, χαμιλή μπαταρία, κ.λ.π. ανάβει το led σε διάφορα χρώματα που τα ορίζουμε εμείς(κάτι σαν το noled,)

για το kalagas theme απάντησε ο Γιάννης , σε λίγο θα το εγκαταστήσω

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα είναι διαφορετική base από την v7.0... Οπότε το full wipe νομίζω είναι απαραίτητο...

Επίσης τα Themes για την 7.1 είναι διαφορετικά αν δεις το changelog... Οπότε και τα Themes πρέπει να τα ξανακατεβάσεις...

 

Ευχαριστώ Γιάννη για την απάντηση... ναι για το θέμα το είδα ότι έχει v7.1, τελικά την πέρασα από "πάνω" αλλά αν είναι έτσι ας κάνω full wipe για να είμαι σίγουρος ότι θα κάτσει σωστά... πάντως κι έτσι δεν βλέπω κάποιο θέμα... εκτός από το Light Manager που προσπάθησα να το βγάλω μέσω System App Removal αλλά μάλλον κάτι δεν έκανα καλά και λειτουργεί το Led (το είχα βάλει στο τεστ) αλλά η εφαρμογή δεν υπάρχει ούτε στον κατάλογο των εγκατεστημένων ούτε την βλέπω στην λίστα του System App Removal... ξαναπερνάω καθαρή εγκατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα και εγκατέστησα το mod για brightness fix & extended power menu. Έπαθα το γνωστό πρόβλημα: δεν ακούω και δεν με ακούν κατά τη διάρκεια της κλήσης. Οι ήχοι πληκτρολογίου, κλειδώματος κλπ είναι απενεργοποιημένοι. Μα τι bug είναι αυτό;;;:mad:

 

Μπορείς να δοκιμάζεις αυτό

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=27856099&postcount=4045

και να μας ενημερωσεις.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιάννη για την απάντηση... ναι για το θέμα το είδα ότι έχει v7.1, τελικά την πέρασα από "πάνω" αλλά αν είναι έτσι ας κάνω full wipe για να είμαι σίγουρος ότι θα κάτσει σωστά... πάντως κι έτσι δεν βλέπω κάποιο θέμα... εκτός από το Light Manager που προσπάθησα να το βγάλω μέσω System App Removal αλλά μάλλον κάτι δεν έκανα καλά και λειτουργεί το Led (το είχα βάλει στο τεστ) αλλά η εφαρμογή δεν υπάρχει ούτε στον κατάλογο των εγκατεστημένων ούτε την βλέπω στην λίστα του System App Removal... ξαναπερνάω καθαρή εγκατάσταση!

για το Light Manager κάνε αναβάθμιση από το play store και από εκεί απεγκατάσταση λογικά θα απ εγκατασταθεί

η από τις ρυθμίσεις να μην είναι ενεργό

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...