Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

που εννοεις εδω ? στο πρωτο post?

 

Κατεβάζεις το Odin 3.04 από εδώ. Το ξεζιπάρεις και το αφήνεις, θα σου χρειαστεί σε λίγο.

 

Κατεβάζεις το CF-Αuto-Root 1.0 από εδώ. Μόλις κατέβει το ξεζιπάρεις για ευκολία στον ίδιο φάκελο με το Οdin που κατέβασες προηγουμένως (θα μείνεις με ένα .tar.md5 αρχείο). Το auto-root δεν αλλάζει το recovery, είναι ΜΟΝΟ root, ό,τι πιο καθαρό και πιο κοντά σε άθικτο σύστημα. Απλά εγκαθιστά το su και την εφαρμογή supersu.

Ο Chainfire δεν υποστηρίζει πια μόνιμο custom recovery. Με την εφαρμογή του Mobile Odin μπορείς να περάσεις ό,τι .zip θέλεις, καθώς και να φλασάρεις επίσημες roms απ'ευθείας χωρίς την ανάγκη υπολογιστή.

εγω αυτα εκανα

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το Odin 3.04 από εδώ. Το ξεζιπάρεις και το αφήνεις, θα σου χρειαστεί σε λίγο.

 

Κατεβάζεις το CF-Αuto-Root 1.0 από εδώ. Μόλις κατέβει το ξεζιπάρεις για ευκολία στον ίδιο φάκελο με το Οdin που κατέβασες προηγουμένως (θα μείνεις με ένα .tar.md5 αρχείο). Το auto-root δεν αλλάζει το recovery, είναι ΜΟΝΟ root, ό,τι πιο καθαρό και πιο κοντά σε άθικτο σύστημα. Απλά εγκαθιστά το su και την εφαρμογή supersu.

Ο Chainfire δεν υποστηρίζει πια μόνιμο custom recovery. Με την εφαρμογή του Mobile Odin μπορείς να περάσεις ό,τι .zip θέλεις, καθώς και να φλασάρεις επίσημες roms απ'ευθείας χωρίς την ανάγκη υπολογιστή.

εγω αυτα εκανα[/QUOT

ευχαριστώ πολυ τα καταφερα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια γεια σας συγχαρητηρια για τις οδηγιες σας θελω να ρωτησω κατι εχω το εν λογο κινητο φοραει εκδοση android 4.3 και GNA8 με ποιον odin και CF-Αuto-Root πρεπει να το ρουταρω συμφωνα με τις οδηγιες του πρωτου ποστ και απο που τα κατεβαζω ευχαριστω εκ των προτερων

 

Σε ένα Galaxy S IIΙ (I9300) με το τελευταίο επίσημο ελληνικό Firmware, (Android 4.3), ακολούθησα τις οδηγίες του αρχικού post, με εξαίρεση δύο πράγματα.

Οι Drivers και το Orbin που χρησιμοποίησα είναι στις νεότερες εκδόσεις τους.

Drivers v1.5.49.0 (πηγή) & Orbin v3.09 (πηγή).

Όλα έγιναν με την πρώτη προσπάθεια, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, όπως γράφονται στον αρχικό οδηγό. ;)

 

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:

Στις νεότερες εκδόσεις Orbin, έχουν αλλάξει οι ονομασίες των κουμπιών αλλά όχι η διάταξή τους.

Οπότε για Root που μας ενδιαφέρει εδώ ή π.χ. για αλλαγή Firmware,

επιλέγουμε (τσεκάροντας πάντα και το αντίστοιχο κουτάκι αριστερά) το AP, αντί του PDA που φαίνεται στη φώτο του οδηγού.

Η διαδικασία έγινε σε Windows 8.1 64-bit, με εκτέλεση του Orbin ως διαχειριστής, (καλού κακού).

Επίσης, δεν είχα εγκατεστημένους άλλους οδηγούς πριν, ώστε να χρειαστεί να τους κάνω πρώτα απεγκατάσταση και επανεκκίνηση του υπολογιστή...

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδια έχω ενα πρόβλημα έχω περάσει cyanogenmod custom rom στο s3 ξέχασα να κάνω back up το oficial android και έχω κολλήσει με το cyanogenmod επίσης βρήκα το oficial android αλλά δεν δέχεται το κινητο στο pc.έχω εγκαταστήσει drivers και μου λέει συνέχεια not regonized κάτι τετοιο :/
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια, καλη χρονια σε ολους!

 

Λοιπον εδω και 2 χρονια σχεδον εχω ενα sgs3 στην κατοχη μου και εχει αρχισει να γινετε αρκετα κουραστικο πλεον! Ενας φιλος μου εριξε μια ιδεα π ειχα ξεχασει η αληθεια ειναι τον τελευταιο καιρο, να το routαρω και να περασω μια custom rom! Εριξα μια ματια στα threads εδω και βρηκα αρκετα κατατοπιστηκους οδηγους. Επομενος τους ακολουθω πιστα η εχει αλλαξει κατι μετα απο 2 χρονια σχεδον που αναρτηθηκαν? (Για ρουτ αρχικα και στο καπακι ρομ)

Τρ οσο για custom rom, εσεις οι πιο σκληροπυρηνικοι εχετε να μου προτεινετε κατι καλο? Ενδιαφερομαι κυριος για ταχυτητα-Ανετη χρηση του τηλεφωνου μου χωρις να φτασουμε στ αρκα βεβαια την καταναλωση!!!! ...

flashing droid μου ακουστηκε ενδιαφερον μιας και μιλαμε για overclock κλπ! Καμια γνωμη?!

Να τονισω οτι υπαρχει μια μικρη εμπειρια στο θεμα, αλλα χωρις πρακτικη εφαρμογη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια έχω ενα πρόβλημα έχω περάσει cyanogenmod custom rom στο s3 ξέχασα να κάνω back up το oficial android και έχω κολλήσει με το cyanogenmod επίσης βρήκα το oficial android αλλά δεν δέχεται το κινητο στο pc.έχω εγκαταστήσει drivers και μου λέει συνέχεια not regonized κάτι τετοιο :/

 

Έχεις δοκιμάσει να μπεις σε download mode και μετά να συνδέσεις το κινητό στο pc;

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, καλη χρονια σε ολους!

 

Λοιπον εδω και 2 χρονια σχεδον εχω ενα sgs3 στην κατοχη μου και εχει αρχισει να γινετε αρκετα κουραστικο πλεον! Ενας φιλος μου εριξε μια ιδεα π ειχα ξεχασει η αληθεια ειναι τον τελευταιο καιρο, να το routαρω και να περασω μια custom rom! Εριξα μια ματια στα threads εδω και βρηκα αρκετα κατατοπιστηκους οδηγους. Επομενος τους ακολουθω πιστα η εχει αλλαξει κατι μετα απο 2 χρονια σχεδον που αναρτηθηκαν? (Για ρουτ αρχικα και στο καπακι ρομ)

Τρ οσο για custom rom, εσεις οι πιο σκληροπυρηνικοι εχετε να μου προτεινετε κατι καλο? Ενδιαφερομαι κυριος για ταχυτητα-Ανετη χρηση του τηλεφωνου μου χωρις να φτασουμε στ αρκα βεβαια την καταναλωση!!!! ...

flashing droid μου ακουστηκε ενδιαφερον μιας και μιλαμε για overclock κλπ! Καμια γνωμη?!

Να τονισω οτι υπαρχει μια μικρη εμπειρια στο θεμα, αλλα χωρις πρακτικη εφαρμογη!!!!!

Qs-I9300kk 4.4.2 v3.4+.πάρα πολύ καλή και δοκιμασμένη.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Qs-I9300kk 4.4.2 v3.4+.πάρα πολύ καλή και δοκιμασμένη.

Καλημερα! Ευχαριστω για την απαντηση!!! την εγκατεστησα, αρκετα ομαλη και γρηγορη! ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Qs-I9300kk 4.4.2 v3.4+.πάρα πολύ καλή και δοκιμασμένη.

 

η τελευταια εκδοση γραφει

QS-i9300-KK-FINAL(NL1).zip.Αυτη κατεβάζω?

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εχασα το κινητο και θελω να ρωτησω αν μπορω να το βρω αν αυτος που το βρηκε του εχει κανει reset???

pleaseeeeeeee help meee

Αν δεν είχες εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή σαν το cerberus τότε δυστυχώς.. όχι πως με την εφαρμογή θα το έβρισκες 100% αλλά χωρίς κάτι παρόμοιο τα πράγματα μάλλον δεν είναι με το μέρος σου..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ειχα καμια τετοια εφαρμογη και επειδη ημουν πανω στην μηχανη δεν εχω ιδεα που μπορει να ειναι.

Σ' ευχαριστω για την απαντηση...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κατι ακομα , επειδη ειχα κανει λογαριασμο στην samsung account μηπως μπορω να το βρω απο αυτη την ιστοσελιδα << https://findmymobile.samsung.com/login.do >> ???

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω τα παρακάτω στο Odin Mode ενώ το τηλέφωνο έχει πανω την 4.1.2 official:

 

Custom binary download yes 1 counts

Current binary custom

System status custom

 

Mήπως μπορεί να μου πεί καποιος τι σημαίνει η κάθε σειρά?

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα , επειδη ειχα κανει λογαριασμο στην samsung account μηπως μπορω να το βρω απο αυτη την ιστοσελιδα << https://findmymobile.samsung.com/login.do >> ???

 

Η Samsung έχει σίγουρα μέσα στις ρυθμίσεις των συσκευών την κάποια ενσωματωμένη εφαρμογή εύρεσης της συσκευής, θα πρέπει να το έχεις ενεργοποιήσει όμως για να δουλέψει (αν πρόκειται γι'αυτό ακριβώς δηλαδή και εάν φυσικά δουλεύει σωστά μιας και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ)..

Είχες τσεκάρει κάποια τέτοια επιλογή; Δεν χάνεις τίποτα πάντως αν κάνεις μια δοκιμή στο site..

 

Βλεπω τα παρακάτω στο Odin Mode ενώ το τηλέφωνο έχει πανω την 4.1.2 official:

 

Custom binary download yes 1 counts

Current binary custom

System status custom

 

Mήπως μπορεί να μου πεί καποιος τι σημαίνει η κάθε σειρά?

Είναι ο γνωστός "μετρητής" της Samsung που δηλώνει ότι στη συσκευή έχει εγκατασταθεί unofficial λογισμικό στο παρελθόν, είτε μιλάμε για custom rom είτε για κάποιον πειραγμένο kernel. Αν η συσκευή δεν έχει εγγύηση μη σε ανησυχεί (την εγγύηση χάνεις ουσιαστικά με αυτόν τον μετρητή). Αν πάλι η εγγύηση ισχύει ακόμα μπορείς να τον μηδενίσεις κάνοντας root την 4.1.2 που έχεις και εγκαθιστώντας την εφαρμογή triangle away (από xda θα τη βρεις δωρεάν). Αν δεν θες να είσαι root γενικότερα, μετά την παραπάνω διαδικασία (τον μηδενισμό του μετρητή δηλαδή), μπορείς να εγκαταστήσεις ξανά την 4.1.2 από πάνω μέσω Odin, ο μετρητής δεν θα ξαναγράψει "1 counts" για όσα official firmwares εγκαθιστάς μέσω του Odin. ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο γνωστός "μετρητής" της Samsung που δηλώνει ότι στη συσκευή έχει εγκατασταθεί unofficial λογισμικό στο παρελθόν, είτε μιλάμε για custom rom είτε για κάποιον πειραγμένο kernel. Αν η συσκευή δεν έχει εγγύηση μη σε ανησυχεί (την εγγύηση χάνεις ουσιαστικά με αυτόν τον μετρητή). Αν πάλι η εγγύηση ισχύει ακόμα μπορείς να τον μηδενίσεις κάνοντας root την 4.1.2 που έχεις και εγκαθιστώντας την εφαρμογή triangle away (από xda θα τη βρεις δωρεάν). Αν δεν θες να είσαι root γενικότερα, μετά την παραπάνω διαδικασία (τον μηδενισμό του μετρητή δηλαδή), μπορείς να εγκαταστήσεις ξανά την 4.1.2 από πάνω μέσω Odin, ο μετρητής δεν θα ξαναγράψει "1 counts" για όσα official firmwares εγκαθιστάς μέσω του Odin. ;)

 

Ρωτάω τι σημαίνει καθε γραμμή χωριστά διότι ποτέ δεν έχω κανει root τη συσκευή και μου εμφανίστηκε αυτή η ένδειξη του Odin Mode μετά από αναβάθμιση στο service από την 4.1.2 που είχα στην νεότερη που μου πέρασαν.

Μήπως μπορεί κάποιος να δώσει λεπτομερή απάντηση στα παραπάνω;

Ευχαριστώ .

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω τι σημαίνει καθε γραμμή χωριστά διότι ποτέ δεν έχω κανει root τη συσκευή και μου εμφανίστηκε αυτή η ένδειξη του Odin Mode μετά από αναβάθμιση στο service από την 4.1.2 που είχα στην νεότερη που μου πέρασαν.

Μήπως μπορεί κάποιος να δώσει λεπτομερή απάντηση στα παραπάνω;

Ευχαριστώ .

Θες δηλαδή να πεις ότι τη συσκευή την αγόρασες καινούργια, είσαι ο μοναδικός κάτοχος που την κράτησε στα χέρια του, δεν εγκατέστησες ποτέ κάτι μόνος σου μέσω Odin ή μέσω του recovery της συσκευής, και μετά το service που πήγες εμφανίστηκε αυτό; Σε ποιο service πήγες αν επιτρέπεται; Γιατί εδώ φαίνεται καθαρά ότι στη συσκευή σου κάποια στιγμή εγκαταστάθηκε κάτι από αυτά που σου ανάφερα παραπάνω, το αν έγινε από εσένα ή απ'το service φυσικά και δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω. Ούτε φυσικά αν υπήρχε προηγούμενος ιδιοκτήτης της συσκευής και του τι έκανε με αυτήν στο παρελθόν.

 

Τα συγκεκριμένα στοιχεία πάντως (τα οποία θα τα δεις κι αν μπεις στο download mode της συσκευής σου) μαρτυρούν ότι η συσκευή κάποια στιγμή "πειράχτηκε", ότι κι αν σημαίνει αυτό. Δεν μπορώ να εξηγήσω ξεκάθαρα τι σημαίνουν, εν ολίγοις όμως αναφέρουν ότι κάποια στιγμή μέσα απ'τη συσκευή πέρασε για μια τουλάχιστον φορά κάποιο custom (όχι official δηλαδή) στοιχείο. Το λέει ξεκάθαρα, "custom". Αναφέρεται και στο "binary" αλλά δεν γνωρίζω να σου εξηγήσω για το τι ακριβώς πρόκειται. Αυτό πάντως το "yes 1 counts" είναι η επιβεβαίωση ότι κάποια στιγμή ο "μετρητής" έγραψε. Ίσως τώρα όλα μέσα στη συσκευή σου να είναι official, αυτός ο μετρητής όμως και η "custom" ένδειξη του δεν αλλάζει απ'τη στιγμή που "μέτρησε". Εκτός κι αν το αλλάξεις εσύ με το triangle away.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θες δηλαδή να πεις ότι τη συσκευή την αγόρασες καινούργια, είσαι ο μοναδικός κάτοχος που την κράτησε στα χέρια του, δεν εγκατέστησες ποτέ κάτι μόνος σου μέσω Odin ή μέσω του recovery της συσκευής, και μετά το service που πήγες εμφανίστηκε αυτό; Σε ποιο service πήγες αν επιτρέπεται; Γιατί εδώ φαίνεται καθαρά ότι στη συσκευή σου κάποια στιγμή εγκαταστάθηκε κάτι από αυτά που σου ανάφερα παραπάνω, το αν έγινε από εσένα ή απ'το service φυσικά και δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω. Ούτε φυσικά αν υπήρχε προηγούμενος ιδιοκτήτης της συσκευής και του τι έκανε με αυτήν στο παρελθόν.

 

Ναι καινούργια από Πλαίσιο. Με official πάνω ποτέ update και ο μόνος χρήστης. Όσο για τα service της Samsung θα κάνω εκτενή αναφορά σε λίγο στο αντίστοιχο forum.

 

Τα συγκεκριμένα στοιχεία πάντως (τα οποία θα τα δεις κι αν μπεις στο download mode της συσκευής σου) μαρτυρούν ότι η συσκευή κάποια στιγμή "πειράχτηκε", ότι κι αν σημαίνει αυτό. Δεν μπορώ να εξηγήσω ξεκάθαρα τι σημαίνουν, εν ολίγοις όμως αναφέρουν ότι κάποια στιγμή μέσα απ'τη συσκευή πέρασε για μια τουλάχιστον φορά κάποιο custom (όχι official δηλαδή) στοιχείο. Το λέει ξεκάθαρα, "custom". Αναφέρεται και στο "binary" αλλά δεν γνωρίζω να σου εξηγήσω για το τι ακριβώς πρόκειται. Αυτό πάντως το "yes 1 counts" είναι η επιβεβαίωση ότι κάποια στιγμή ο "μετρητής" έγραψε. Ίσως τώρα όλα μέσα στη συσκευή σου να είναι official, αυτός ο μετρητής όμως και η "custom" ένδειξη του δεν αλλάζει απ'τη στιγμή που "μέτρησε". Εκτός κι αν το αλλάξεις εσύ με το triangle away.. ;)

 

Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω εκτός του service.

Thanks

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω εκτός του service.

Thanks

 

Λες ότι αυτά τα βλέπεις στο "Odin mode", μήπως εννοείς το download mode της συσκευής; Αυτό που εμφανίζεται όταν με κλειστή τη συσκευή πατάς ταυτόχρονα τα πλήκτρα volumeDown/Home/Power και ανοίγει στο συγκεκριμένο mode δηλαδή.. μου ακούγεται εντελώς τρελό να συμβαίνουν όλα αυτά όταν ταυτόχρονα εσύ δεν έχεις πειράξει κάτι, δεν σημαίνει ότι δεν σε πιστεύω φυσικά απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να συμβαίνει κάτι τέτοιο μετά από ένα service σε τέτοιο μάλιστα κατάστημα.. τι να πω.

 

Δεν έχει και τόση σημασία η μετάφρασή τους αν κατάλαβα σωστά ότι αυτό ζητάς να μάθεις, εάν ναι ρώτα και στο νήμα της συσκευής και λογικά κάποιος θα βρεθεί να στα μεταφράσει επ'ακριβώς. Η ουσία τους πάντως είναι αυτή που σου είπα νωρίτερα, αν όντως τα βλέπεις γραμμένα στην οθόνη της συσκευής σου μπαίνοντας στο download mode της τότε ναι, κάποιος κάτι έχει πειράξει εκεί μέσα, κάποια στιγμή. Είτε στο τελευταίο service είτε πολύ νωρίτερα, εκτός κι αν είχες τσεκάρει πριν τους το πας την τελευταία φορά κι έγραφε άλλα εκεί μέσα ("official" και "No 0 counts" δηλαδή)..

 

Σου ξαναλέω πάντως για να μην αγχωθείς, μπορούν να επανέλθουν στα stock στοιχεία τους αλλά απαιτείται λίγος κόπος και χρόνος, root, triangle away, μηδενισμός μετρητή και επανεγκατάσταση του official 4.1.2 android από πάνω με το Odin.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει και τόση σημασία η μετάφρασή τους αν κατάλαβα σωστά ότι αυτό ζητάς να μάθεις, ....

 

Για να καταλάβω τι έχουν κάνει στη συσκευή μου πρέπει να μάθω, αν μάθεις πρώτος ζητάω τη βοήθειά σου, μη με ξεχάσεις.

Ευχαριστώ.

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω τι έχουν κάνει στη συσκευή μου πρέπει να μάθω, αν μάθεις πρώτος ζητάω τη βοήθειά σου, μη με ξεχάσεις.

Ευχαριστώ.

Αυτό σου εξήγησα και νωρίτερα αλλά ίσως δεν το έπιασες, κάποιος, κάποια στιγμή, εγκατέστησε κάτι στη συσκευή σου (είτε custom firmware, είτε κάποιον custom kernel ή custom recovery) που φυσικά η Samsung δεν εγκρίνει και γι'αυτό "έγραψε" αυτός ο μετρητής. Το να γυρίσεις σε official κατάσταση (official Samsung firmware δηλαδή) δεν είναι κάτι που θα αφαιρέσει και το "μέτρημα" του μετρητή, αυτό εξακολουθεί να υπάρχει μέχρι φυσικά να το μηδενίσεις εσύ με το triangle away. Το τι ακριβώς μπορεί να έκαναν δεν μπορεί να το ξέρει κανείς, το βέβαιο είναι ότι ο μετρητής "έγραψε".

 

Μπορούμε να τον μηδενίσουμε, κι αν δεν είμαι εγώ εδώ εκείνη τη στιγμή υπάρχουν αρκετοί που θα σε καθοδηγήσουν, μη σε ανησυχεί.

 

Εγγύηση έχει ακόμα η συσκευή σου; Γιατί αν έχει λήξει κι αυτή τότε δεν υπάρχει καν λόγος να τον μηδενίσεις. Γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο έχει μπει ο συγκεκριμένος μετρητής δηλαδή, για να δηλώνει στη Samsung ότι κάποια στιγμή "πειράχτηκε" η συσκευή σου ώστε να αφαιρούν την ισχύ της εγγύησης που σου παρέχουν για δύο χρόνια μετά την αγορά της.. ;)

 

 

Γράφω πολλά άλλα προσπαθώ να στα κάνω όσο πιο κατανοητά γίνεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ειχα καμια τετοια εφαρμογη και επειδη ημουν πανω στην μηχανη δεν εχω ιδεα που μπορει να ειναι.

Σ' ευχαριστω για την απαντηση...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κατι ακομα , επειδη ειχα κανει λογαριασμο στην samsung account μηπως μπορω να το βρω απο αυτη την ιστοσελιδα << https://findmymobile.samsung.com/login.do >> ???

 

Ετσι φαίνεται (πως μπορείς). Επίσης και απο τη Google μπορείς να βρεις και να σβήσεις τα περιεχόμενα του τηλεφώνου σου (αν έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία).

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου εξήγησα και νωρίτερα αλλά ίσως δεν το έπιασες, κάποιος, κάποια στιγμή, εγκατέστησε κάτι στη συσκευή σου (είτε custom firmware, είτε κάποιον custom kernel ή custom recovery) που φυσικά η Samsung δεν εγκρίνει και γι'αυτό "έγραψε" αυτός ο μετρητής. Το να γυρίσεις σε official κατάσταση (official Samsung firmware δηλαδή) δεν είναι κάτι που θα αφαιρέσει και το "μέτρημα" του μετρητή, αυτό εξακολουθεί να υπάρχει μέχρι φυσικά να το μηδενίσεις εσύ με το triangle away. Το τι ακριβώς μπορεί να έκαναν δεν μπορεί να το ξέρει κανείς, το βέβαιο είναι ότι ο μετρητής "έγραψε".

 

Μπορούμε να τον μηδενίσουμε, κι αν δεν είμαι εγώ εδώ εκείνη τη στιγμή υπάρχουν αρκετοί που θα σε καθοδηγήσουν, μη σε ανησυχεί.

 

Εγγύηση έχει ακόμα η συσκευή σου; Γιατί αν έχει λήξει κι αυτή τότε δεν υπάρχει καν λόγος να τον μηδενίσεις. Γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο έχει μπει ο συγκεκριμένος μετρητής δηλαδή, για να δηλώνει στη Samsung ότι κάποια στιγμή "πειράχτηκε" η συσκευή σου ώστε να αφαιρούν την ισχύ της εγγύησης που σου παρέχουν για δύο χρόνια μετά την αγορά της.. ;)

 

 

Γράφω πολλά άλλα προσπαθώ να στα κάνω όσο πιο κατανοητά γίνεται. :)

 

Η συσκευή είναι ακόμα στο 2ο επίσημο service δεν με ενδιαφέρει το reset πρεπει να δω πως το έκαναν να γράψει τον counter 1 και όλα τα υπόλοιπα!

Κατάλαβες?

Ευχαριστώ και πάλι.

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι ακόμα στο 2ο επίσημο service δεν με ενδιαφέρει το reset πρεπει να δω πως το έκαναν να γράψει τον counter 1 και όλα τα υπόλοιπα!

Κατάλαβες?

Ευχαριστώ και πάλι.

Δύσκολο έως ακατόρθωτο να το βρεις, πόσο μάλλον να στο παραδεχτεί κάποιος αν δεν ξέρεις πότε στο περίπου έγινε. Γιατί αν είσαι βέβαιος ότι εμφανίστηκε ανάμεσα στην ώρα που το πήγες για service και τη στιγμή που το πήρες πίσω υπήρχε, τότε ναι, φως φανάρι. Αν όμως δεν είσαι απόλυτα βέβαιος, δεν υπάρχει τίποτα που να σου μαρτυρήσει πότε ακριβώς συνέβη και με ποιον ακριβώς τρόπο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εκανα root και περασα ενα firmware στο s3 μου και ξαφνικα μπηκε σε factory mode!! Καταφερα και το εκλεισα το factory mode αλλα δεν συνδεεται στο δικτυο(wind)! Στο wifi μπαινει κανονικα! Καμια βοηθεια κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...