Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανε root με Framaroot και είσαι εντάξει .

Δεν γράφει ο counter ;)

Τι ακριβως κανει αυτο?

Τι αρχεις ρουτ περναει στο κινητο?

 

Και για ποιο λογο δεν ειναι τοσο γνωστο το εν λογο προγραμα ή για ποιο λογο αφου ειναι ποιο ευκολο απο τον οδηγο δεν το προτεινουν στα πρωτα ποστ?

 

Επισης υπαρχει και αυτο το προγραμμα που ειναι για ποιο πολλα κινητα και επισης τρομερα ευκολο.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

1) Περνάς το cf -auto root που είναι για την συσκευή σου και μόνο για αυτήν .Custom recovery μπορείς να περάσεις οποίο θελεις αρκεί και πάλι να είναι για το τηλέφωνο σου .

2)Δεν εχω χρησιμοποίηση το toolkit και δεν ξέρω τι παίζει αλλά νομίζω οτι και εκεί με cf -auto έχεις να κάνεις απλά είναι όλα ποιο "νοικοκυρεμένα " ,με το Framaroot δεν ανεβαίνει ο counter γιατί μιλάμε για exploit και όχι για τροποποιημένο kernel όπως το cf-auto .

3) Με το rom manager μπορείς να κάνεις πολλά απλά θέλει λίγο διάβασμα π.χ πέρασμα ή update το recovery ,φλασαρισμα rom ,και όχι δεν υποχρεωτικό να το εγκαταστήσεις .

4)Το nadroid backup μπορείς να το αποθήκευσής και στην external sd δεν ειναι απαραίτητο να δεσμεύσεις την εσωτερική μνήμη .

Το υπόλοιπο ΚΟΜΜΑΤΙ της ερώτησης σου δεν ισχύει ,κανε κανονικά το nadroid και όλα θα γίνουν backup(εφαρμογές -ρυθμίσεις -γενικά όλη η rom ) .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

1) Περνάς το cf -auto root που είναι για την συσκευή σου και μόνο για αυτήν .Custom recovery μπορείς να περάσεις οποίο θελεις αρκεί και πάλι να είναι για το τηλέφωνο σου .

2)Δεν εχω χρησιμοποίηση το toolkit και δεν ξέρω τι παίζει αλλά νομίζω οτι και εκεί με cf -auto έχεις να κάνεις απλά είναι όλα ποιο "νοικοκυρεμένα " ,με το Framaroot δεν ανεβαίνει ο counter γιατί μιλάμε για exploit και όχι για τροποποιημένο kernel όπως το cf-auto .

3) Με το rom manager μπορείς να κάνεις πολλά απλά θέλει λίγο διάβασμα π.χ πέρασμα ή update το recovery ,φλασαρισμα rom ,και όχι δεν υποχρεωτικό να το εγκαταστήσεις .

4)Το nadroid backup μπορείς να το αποθήκευσής και στην external sd δεν ειναι απαραίτητο να δεσμεύσεις την εσωτερική μνήμη .

Το υπόλοιπο ΚΟΜΜΑΤΙ της ερώτησης σου δεν ισχύει ,κανε κανονικά το nadroid και όλα θα γίνουν backup(εφαρμογές -ρυθμίσεις -γενικά όλη η rom ) .

 

Ευχαριστώ!:D Οπότε ψάχνω για CF και cwm που να είναι αποκλειστικά για το S3 international. Τη μέθοδο του Framaroot δεν τη γνωρίζω άμα είναι εύκολη ώστε να τη χρησιμοποιήσω και ίσως να χρειαστεί στο μέλλον μιας και από τη 4.3 δεν θα μπορούμε πλέον να μηδενίσουμε το μετρητή. Για το nandroid σύμφωνα με τον οδηγό του Νίκου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=331171 για να γίνει ομαλά το restore πρέπει να έχω τη ρομ από κει που πήρα backup. Επειδή θέλω να βάλω custom rom, θα μου είναι άχρηστο για restore παρά μόνο όταν θα επιστρέψω στην ρομ που είχα πριν. Οπότε η μοναδική λύση είναι το titanium backup(η free edition σώζει κανονικά τα πάντα σαν την premium?:shifty:)

 

Τελειώνοντας το μήνυμα μου να ρωτήσω έαν μου παρέχεται η δυνατότητα σε μια custom rom να φλασάρω ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ kernel από τα πολλά που κυκλοφορούν ή υπάρχουν ορισμένοι φραγμοί?

Link to comment
Share on other sites

Cf -auto και custom recovery υπάρχει στην πρώτη σελίδα ,δεν χρειαζεται να ψάχνεις .Το nadroid οπως σωστά ανάφερες σε βοηθάει αν κατι πάει στραβά ή αν δεν σου αρέσει η καινούργια rom να επιστρέψεις στην προηγούμενη χωις να χάσεις κάτι και να χρειαστεί να στήσεις το τηλέφωνο απο την αρχή .

Συνήθως όλοι οι kernel μπορούν να μπουν σε deodex και odex roms ,αλλά πρέπει πριν κανουμε εγκατάσταση οτιδήποτε ( kernel -rom -mods) να διαβάζουμε αυτά που γράφει ο dev / themer .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Cf -auto και custom recovery υπάρχει στην πρώτη σελίδα ,δεν χρειαζεται να ψάχνεις .Το nadroid οπως σωστά ανάφερες σε βοηθάει αν κατι πάει στραβά ή αν δεν σου αρέσει η καινούργια rom να επιστρέψεις στην προηγούμενη χωις να χάσεις κάτι και να χρειαστεί να στήσεις το τηλέφωνο απο την αρχή .

Συνήθως όλοι οι kernel μπορούν να μπουν σε deodex και odex roms ,αλλά πρέπει πριν κανουμε εγκατάσταση οτιδήποτε ( kernel -rom -mods) να διαβάζουμε αυτά που γράφει ο dev / themer .

 

Ωραία πάει και αυτό!:p Μόνο που μερικοί kernel ενδεχομένως να μην παίζουν σε κάποιες ρομ πχ 4.2 έκδοση η οποία δεν έχει κυκλοφορήσει ποτέ για S3 πιθανόν να δημιουργηθούν θέματα με kernel 4.1 ή το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω κάνει root και έχω περάσει την

 

4.1.2 Ι9300ΧΧΕΜΒ5

 

Αριθμός κατασκευής: JZO54K.Ι9300ΧΧΕΜΒ5

 

Το τηλέφωνο το έχω πάρει από eshop και είναι ευρωπαϊκό. Δεν θυμάμαι όμως ποια είναι η original rom του για να το επαναφέρω stock/unroot. Πως μπορώ να το δω αυτό???

Be Inspired...

 

LuSifer_gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω κάνει root και έχω περάσει την

 

4.1.2 Ι9300ΧΧΕΜΒ5

 

Αριθμός κατασκευής: JZO54K.Ι9300ΧΧΕΜΒ5

 

Το τηλέφωνο το έχω πάρει από eshop και είναι ευρωπαϊκό. Δεν θυμάμαι όμως ποια είναι η original rom του για να το επαναφέρω stock/unroot. Πως μπορώ να το δω αυτό???

 

ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΡΙΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μία βοήθεια.

Με τον τρόπο από το πρώτο post έκανα root? Ήμουν με την stock rom.

Έγινε κανονικά κ μετά εβαλα και το to triangle away.

Οπως αναφέρεται στο post? Για να κάνουμε unroot παμε στις ρυθμίσεις του

Super SU και κάνουμε full unroot? Αλλά στις ρυθμίσεις δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

Κάτι αλλο? Έχω κάποια προγράμματα που βγάζουν μικρά εικονίδια στην μπαρα

στο πάνω μέρος της οθόνης σαν αναγνώριση ότι "τρέχουν" αλλά γίνεται το περίεργο όταν

Κλείσει η οθόνη γιατί γυρνάει το κινητό Σε standby, όταν γυρίσω σε κανονική λειτουργία τα εικονίδια έχουν φύγει από την Μπάρα. Αυτό συμβαίνει από τότε που έκανα το root.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μία βοήθεια.

Με τον τρόπο από το πρώτο post έκανα root? Ήμουν με την stock rom.

Έγινε κανονικά κ μετά εβαλα και το to triangle away.

Οπως αναφέρεται στο post? Για να κάνουμε unroot παμε στις ρυθμίσεις του

Super SU και κάνουμε full unroot? Αλλά στις ρυθμίσεις δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

Κάτι αλλο? Έχω κάποια προγράμματα που βγάζουν μικρά εικονίδια στην μπαρα

στο πάνω μέρος της οθόνης σαν αναγνώριση ότι "τρέχουν" αλλά γίνεται το περίεργο όταν

Κλείσει η οθόνη γιατί γυρνάει το κινητό Σε standby, όταν γυρίσω σε κανονική λειτουργία τα εικονίδια έχουν φύγει από την Μπάρα. Αυτό συμβαίνει από τότε που έκανα το root.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

 

Δεν έχει σχέση με το root αυτό που λες... κάποιο πρόγραμμα το δημιουργεί. Αν δεν μπορείς να βρεις ποιο, κάνε μια επαναφορά ρυθμίσεων και θα στρώσει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έτρεξα μόνο τους drivers για samsung σε windows xp για να μου ανοίξει το Odin3 με administrator μου ζητάει password οπότε το ανοίγω κανονικά κάνω την διαδικασία όπως γράφει ο οδηγός όλα κανονικά τελειώνει το root κάνει επανεκκίνηση

και κολλάει στην αρχική οθόνη samsung galaxy siii mini το επανέλαβα 5 φορές τίποτα καμιά βοήθεια ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έτρεξα μόνο τους drivers για samsung σε windows xp για να μου ανοίξει το Odin3 με administrator μου ζητάει password οπότε το ανοίγω κανονικά κάνω την διαδικασία όπως γράφει ο οδηγός όλα κανονικά τελειώνει το root κάνει επανεκκίνηση

και κολλάει στην αρχική οθόνη samsung galaxy siii mini το επανέλαβα 5 φορές τίποτα καμιά βοήθεια ?

 

Εδώ είναι ο οδηγός του S3 όχι του mini.

Για το mini εδώ.

Μακάρι μόνο να μην έκανες καμία ζημιά, αν κατέβασες και πέρασες αρχεία του S3.

Link to comment
Share on other sites

ok λοιπόν του φόρτωσα με obin το I8190XXALJL έκανε επανακίνηση αλά έμεινε κολλημένο πάλι στην αρχική οθόνη Samsung GALAXY Siii mini συγνώμη που γράφω εδώ

αλά δε βρήκα άλλο παρόμοιο θέμα για μινι

Link to comment
Share on other sites

ok λοιπόν του φόρτωσα με obin το I8190XXALJL έκανε επανακίνηση αλά έμεινε κολλημένο πάλι στην αρχική οθόνη Samsung GALAXY Siii mini συγνώμη που γράφω εδώ

αλά δε βρήκα άλλο παρόμοιο θέμα για μινι

 

Μπες σε recovery mode και wipe data ,αν και πάλι δεν ανοίξει πέρασε ενα επίσημο firmware .

Μπορείς να κάνεις τις ερώτησης σου στο [Επίσημο] Samsung Galaxy S III Mini (I8190)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, τα έκανα όλα βήμα προς βήμα αλλά παρόλα αυτά δεν έχω το δικαίωμα να απεγκαταστήσω εφαρμογές όπως το Chrome, το ChatON κ.α.λ. Μήπως δεν έκανα κάτι σωστά; Δύο φορές τα έκανα βήμα προς βήμα και όλα έγιναν ακριβώς όπως τα περιγράφετε.. Τέλος θέλω να ρωτήσω πως γίνεται να δω από το κινητό αν είναι ροοτ η όχι και πως μπορώ από Android 4.1.2 Jelly Bean να το κάνω 4.3 Jelly Bean;

 

Ευχαριστώ! :)

Μοναδικός. Καθημερινός. Αληθινός. www.homeboy.gr :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα έκανα όλα βήμα προς βήμα αλλά παρόλα αυτά δεν έχω το δικαίωμα να απεγκαταστήσω εφαρμογές όπως το Chrome, το ChatON κ.α.λ. Μήπως δεν έκανα κάτι σωστά; Δύο φορές τα έκανα βήμα προς βήμα και όλα έγιναν ακριβώς όπως τα περιγράφετε.. Τέλος θέλω να ρωτήσω πως γίνεται να δω από το κινητό αν είναι ροοτ η όχι και πως μπορώ από Android 4.1.2 Jelly Bean να το κάνω 4.3 Jelly Bean;

 

Ευχαριστώ! :)

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck

Απλώς τρέξτο για να δεις αν έχεις root.

 

Για να απεγκαταστησεις εφαρμογές συστήματος χρηαιμοποιησε titanium backup. ΠΡΟΣΟΧΉ όμως στο ποιες βγάζεις! Κάποιες είναι χρήσιμες για την λειτουργία του συστήματος. (αυτές που είπες μπορείς να τις σβήσεις)

 

Σε 4.3 μπορείς να πας μόνο μέσω κάποιας aosp rom όπως cyanogenmod 10.2

Δεν μπορείς όμως να πας σε 4.3 touchwiz εφόσον δεν υπάρχει καν επίσημη.

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck

Απλώς τρέξτο για να δεις αν έχεις root.

 

Για να απεγκαταστησεις εφαρμογές συστήματος χρηαιμοποιησε titanium backup. ΠΡΟΣΟΧΉ όμως στο ποιες βγάζεις! Κάποιες είναι χρήσιμες για την λειτουργία του συστήματος. (αυτές που είπες μπορείς να τις σβήσεις)

 

Σε 4.3 μπορείς να πας μόνο μέσω κάποιας aosp rom όπως cyanogenmod 10.2

Δεν μπορείς όμως να πας σε 4.3 touchwiz εφόσον δεν υπάρχει καν επίσημη.

 

Όλα κομπλέ, φαίνεται πως έχω root και με το titanium backup κατάφερα και έσβησα περιττές εφαρμογές που δεν χρειαζόντουσαν. Πλέον το κινητό τρέχει πολύ καλύτερα. Μια ερώτηση όμως, προσπάθησα να κάνω ενημέρωση του κινητού αλλά δεν με άφησε λόγο του ότι είναι rootαρισμένο, πως θα κάνω πλέον ενημερώσεις; Λένε πως τα κινητά που είναι root ενημερώνονται πιο συχνά σε σχέση με αυτά που δεν είναι, εγώ που έχω ας πούμε την έκδοση Android 4.1.2 Jelly Bean θα ανεβεί; Ευχαριστώ! :)

Μοναδικός. Καθημερινός. Αληθινός. www.homeboy.gr :D
Link to comment
Share on other sites

Όλα κομπλέ, φαίνεται πως έχω root και με το titanium backup κατάφερα και έσβησα περιττές εφαρμογές που δεν χρειαζόντουσαν. Πλέον το κινητό τρέχει πολύ καλύτερα. Μια ερώτηση όμως, προσπάθησα να κάνω ενημέρωση του κινητού αλλά δεν με άφησε λόγο του ότι είναι rootαρισμένο, πως θα κάνω πλέον ενημερώσεις; Λένε πως τα κινητά που είναι root ενημερώνονται πιο συχνά σε σχέση με αυτά που δεν είναι, εγώ που έχω ας πούμε την έκδοση Android 4.1.2 Jelly Bean θα ανεβεί; Ευχαριστώ! :)

 

Νομίζω έχεις μπερδευτεί λίγο.

Καταρχάς επίσημη ενημέρωση δεν θα ξαναπάρεις στο κινητό όσο παραμένεις root. Μπορείς να επιστρέψεις σε στοκ αν θες ενημερώσεις.

Και να ίσχυε όμως αυτό, ότι παίρνεις πιο γρήγορα ενημερώσεις όταν είσαι root, δεν θα έπαιρνες πάλι καμιά ενημέρωση καθώς δεν υπάρχει.

Όπως είπα και στο άλλο ποστ, μπορείς να βάλεις κάποια custom rom για να έχεις αναβαθμισμενο Android. Αλλά μόνο aosp rom και όχι tw της Samsung.

Μια από τις καλύτερες είναι η cyanogenmod (που σίγουρα θα έχεις ακούσει).

Link to comment
Share on other sites

Μπα άστο καλύτερα δεν θα κάθομαι να κάνω τέτοιες αλλαγές στο κινητό. Θέλω να κάνω unroot αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα απ' όσα γράφετε στις οδηγίες για unroot, υπάρχει κάποιος άλλος οδηγός που να τα εξηγεί ποιο περιληπτικά; Ευχαριστώ! :)
Μοναδικός. Καθημερινός. Αληθινός. www.homeboy.gr :D
Link to comment
Share on other sites

Έκανα root το s3 χωρίς πρόβλημα ακολουθώντας τον οδηγό και μηδένισα και τον counter, το κινητό όμως βγάζει μήνυμα λάθους στις ενημερώσεις των εφαρμογών :"δεν υπάρχει επαρκής διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος" αν και υπάρχουν 4,68G ελεύθερα στο phone και 11G στην SD. Απεγκατέστησα κάποιες εφαρμόγες, χωρίς αποτέλεσμα, τώρα δεν μπορώ να τις ξαναεγκαταστήσω. Ευτυχώς δεν έβγαλα το Ttanium Backup. Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα, πχ hard reset? Να ξαναφλασάρω την ρομ που έχει (XXEMG4), χάνωντας φυσικά το root?

Υπάρχει κάποιος τρόπος να σβήσω κάποια δεδομένα που έχουν κάπου συσσωρευτεί και δημιουργούν το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , καταβασα τον ClockworkMod Touch Recovery 6.0.3.2 , και εκανα backup απο recovery την Rom που εχω.

Που και σε πιο φακελο αποθυκευκει το backup , γιατι δεν το βρίσκω πουθενα :blink: , ουτε στην εσωτερικη καρτα , ουτε στην microSD στον φακελο clockworkmod/backup , πουθενα........ εψαξα παντου.

To backup εχει γινει κανονικα , γιατι στον recovery μου το βρησκει να κανω restore .

 

Με τον πιο παλιο ClockworkMod Recovery μου το ειχε στην microSD στο φακελο clockworkmod/backup/2013 XX XX ..... κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα root το s3 χωρίς πρόβλημα ακολουθώντας τον οδηγό και μηδένισα και τον counter, το κινητό όμως βγάζει μήνυμα λάθους στις ενημερώσεις των εφαρμογών :"δεν υπάρχει επαρκής διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος" αν και υπάρχουν 4,68G ελεύθερα στο phone και 11G στην SD. Απεγκατέστησα κάποιες εφαρμόγες, χωρίς αποτέλεσμα, τώρα δεν μπορώ να τις ξαναεγκαταστήσω. Ευτυχώς δεν έβγαλα το Ttanium Backup. Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα, πχ hard reset? Να ξαναφλασάρω την ρομ που έχει (XXEMG4), χάνωντας φυσικά το root?

Υπάρχει κάποιος τρόπος να σβήσω κάποια δεδομένα που έχουν κάπου συσσωρευτεί και δημιουργούν το πρόβλημα?

Βρήκα την λύση στο πρόβλημα, την δημοσιεύω για όποιον τυχόν αντιμετωπίσει το ίδιο. Κατέβασα το Rom Toolbox lite (κάποιες εφαρμογές κατέβαιναν και κάποιες όχι, ευτυχώς η συγκεκριμένη άνηκε στην 1η κατηγορία) και στο μενού configure Apps2SD, ήταν τσεκαρισμένο το SD Card (προσπαθούσε δηλαδή να εγκαταστήσει τις εφαρμογές στην SD που το s3 δεν το δέχεται), το έκανα auto και το πρόβλημα λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα , εκανα σε ενα S3 9305N ολα τα βηματα φλασαροντας το σωστο αρχειο για τη συσκευη και ενω βγαζει πως ειναι επιτυχες κολλαει μετα την επανεκκινηση στην οθονη που λεει downloading - do not turn off target!! .Ειναι φυσιολογικο και πρεπει να περιμενω ή εχω κανει κατι λαθος.?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει κάτι λάθος. Ξαναδοκίμασε.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

 

Εχω κάνει root το S3 με το cf-autoroot , σύμφωνα με τις οδηγίες του φίλου Tyxerakias .

 

Τώρα θέλω να κάνω unroot και σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στις ίδιες οδηγίες αυτό μπορεί να γίνει απλά με την εφαρμογή

SuperSu κάνοντας Full Unroot από τις ρυθμίσεις .

 

Ακούγεται πολύ απλό αλλά αναφέρει ότι προηγουμένως πρέπει να μηδενιστεί ο counter με το triangle away και να αφαιρεθούν

όσες αλλαγές έχουν γίνει ως root .

 

Οντας άσχετος θα παρακαλούσα κάποιο φίλο να με διαφωτίσει για να μη βρεθώ ξαφνικά με ένα τούβλο αντί γιά κινητό .

 

1. Πως γίνεται η διαδικασία του μηδενισμού του counter (έχω κατεβάσει το TriangleAway-v3.10 , το ξεζιπάρω ?)

2. Τι ακριβώς εννοείται με την αφαίρεση αλλαγών που έχουν γίνει ως root , εφαρμογές που θέλουν να είσαι root ή κάτι άλλο ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...