Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας, ακολουθησα τα βηματα για να το κανω το τηλεφωνο μου unroot, οπως λεει ο οδηγος, και εβαλα της μαμας το firmware. Οταν παω στις ρυθμισεις, στην κατασταση δειχνει κανονικο, αλλα οταν παω σε κατασταση download ο counter μου δειχνει 1, To κανω root για να μπορεσω να ξανατρεξω την εφαρμογη Triangle Away για να μηδενισει τον counter, και διαπιστωνω στο download οτι εχει 2. Τι γινεται τωρα την πατησα, πως θα γιρισει το counter;
Link to comment
Share on other sites

Τρέχεις ξανά το triangle μηδενίζοντας τον counter ,κανεις factory reset και περνάς ενα official firmware ,μόλις τελειώσεις κάνεις για άλλη μια φορά reset και ελέγχεις να δεις αν όλα είναι εντάξει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τρέχεις ξανά το triangle μηδενίζοντας τον counter ,κανεις factory reset και περνάς ενα official firmware ,μόλις τελειώσεις κάνεις για άλλη μια φορά reset και ελέγχεις να δεις αν όλα είναι εντάξει .

Το ξανατρεξα το Triangle και μου το μηδενισε, και η καρδια μου πηγε στην θεση της, Ευχαριστω για την απαντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν γινεται να το κανω unroot (και επαναφορα εγγυησης) και να μην χασω τα δεδομενα μου;

επισης, εγω που εχω root σε επίσημη rom, αλλα εχω βαλει cwm, μπορω να ξερουταρω με το supersu; δηλαδή να μηδενίσω counter και να κάνω full unroot με supersu. Ή εγγύηση θα επανέρθει;

πως μπορω να κανω backup δεδομενα ωστε να τα κανω restore οταν ειμαι unrooted; με kies;

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς μηδενισμό του counter ,πέρασμα official firmware και factory reset ,full unroot δεν γίνεται .

Κανε backup δεδομένα σου με το Helium - App Sync and Backup που δεν χρειαζεται root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν θα χάσω τίποτα, έτσι;

Επίσης το hard reset σβήνει και την SD;

Χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα που σου δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα ,κάνοντας το backup βλεπεις αν κάτι από αυτά που θελεις δεν το έχει κρατήσει( αν και δεν νομίζω ) .

Το factory reset δεν σβήνει την εξωτερική sd .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

εκανα unroot αλλα ο counter λεει 1. εκανα 3 factory reset αλλα αυτο δεν φευγει. βασικα εχω οτι ακριβως και ο jsjim. τι να κανω;

να το ξαναrootαρω, μηδενιζω τον counter, κανω factory reset, φλασαρω επισημο firmware με odin, ξανα factory reset;

το ιδιο πραγμα δεν ειναι;

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

εκανα unroot αλλα ο counter λεει 1. εκανα 3 factory reset αλλα αυτο δεν φευγει. βασικα εχω οτι ακριβως και ο jsjim. τι να κανω;

να το ξαναrootαρω, μηδενιζω τον counter, κανω factory reset, φλασαρω επισημο firmware με odin, ξανα factory reset;

το ιδιο πραγμα δεν ειναι;

 

Κάνε root με το autoroot και πέρνα το Triangle Away. Τρέξε το και όταν θα μπεις να μηδενισεις, επέλεξε μετά να πας σε Download Mode. Άνοιξε το Odin και πέρνα απευθείας την official.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και δουλεψε.

Για καποιο λογο ομως τωρα δεν δουλευει το play store. Μπαινω κανονικα αλλα οτι και να βαλω να καταιβει ή να αναβαθμιστει, δεν αντιθρα.

Δειχνει οτι φορτιζει αλλα δεν βγαζει ουτε ειδοποιηση ουτε τιποτα. Απλως φορτιζει για παντα.

Edit : κατέβασα μια άλλη έκδοση του play store σε apk και δουλεύει

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να μηδενίσετε τον counter με το triange away όπως αναφέρει ο οδηγός αλλά χωρίς μα βγάλετε την μπαταρίας όπως αναφέρεται στον οδηγό.

αφήστε το να κάνει δηλαδή την δουλειά του το πρόγραμμα κανονικά.

νομίζω αναφέρθηκε το ίδιο πρόβλημα και στο Thread με τις τροποποιήσεις/ βελτιώσεις.

όσες φορές το έχω κάνει δεν έχω βγάλει ποτέ την μπαταρία και ο counter έχει μηδενίσει κανονικά ..

give a try ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μπορεις να κανεις ρουτ το κινητο απλα βαζωντας το "CF-Αuto-Root 1.0 " αρχειο σε μια καρτα sd και να κανεις εγκατασταση απο το recovery menu του κινητου?

 

Ειναι υποχρεωτικο να το κανεις μεσω odin?

 

Με το εν λογο αρχειο οταν κανεις ρουτ το κινητο εμφανιζεται και το τριγωνο πριν ξεκινησει το κινητο?

 

Υποθετω ακριβως η ιδια διαδικασια ειναι και για τα samsung galaxy s3 4g i9305?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κανεις ρουτ το κινητο απλα βαζωντας το "CF-Αuto-Root 1.0 " αρχειο σε μια καρτα sd και να κανεις εγκατασταση απο το recovery menu του κινητου?

 

Ειναι υποχρεωτικο να το κανεις μεσω odin?

 

Με το εν λογο αρχειο οταν κανεις ρουτ το κινητο εμφανιζεται και το τριγωνο πριν ξεκινησει το κινητο?

 

Υποθετω ακριβως η ιδια διαδικασια ειναι και για τα samsung galaxy s3 4g i9305?

 

Πολύ αμφιβάλλω αν γίνεται αυτό που λες με το recovery. Πολύ αμφιβάλλω...

 

Τρίγωνο δεν εμφανίζεται.

 

Νομιζω πως ειναι η ίδια διαδικασία με ένα λίγο διαφορετικό αρχείο φτιαγμένο για το i9305.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κανεις ρουτ το κινητο απλα βαζωντας το "CF-Αuto-Root 1.0 " αρχειο σε μια καρτα sd και να κανεις εγκατασταση απο το recovery menu του κινητου?

 

Ειναι υποχρεωτικο να το κανεις μεσω odin?

 

Με το εν λογο αρχειο οταν κανεις ρουτ το κινητο εμφανιζεται και το τριγωνο πριν ξεκινησει το κινητο?

 

Υποθετω ακριβως η ιδια διαδικασια ειναι και για τα samsung galaxy s3 4g i9305?

 

Όχι δε μπορείς. Είναι υποχρεωτικό το Odin.

Όχι το s3 δεν έχει τρίγωνο όπως το 2. Αλλά ο μετρητής μετράει.

Η διαδικασία είναι ίδια και για το άλλο, με το αντίστοιχο αρχείο, όπως γράφει ο οδηγός.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για το s3 4g ποιο αρχειο πρεπει να κατεβασω και αν αφου το κανω ρουτ και λογικα εχει αρχισει να μετραει ο μετρητης του κανω εγκατασταση το προγραμμα triangle away και του μηδενισω τον μετρητη μετα καθε φορα που θα ξεκιναει το κινητο θα μετραει ο μετρητης ή οχι?

 

Εν ολιγης δεν υπαρχει αρχειο ρουτ για το s3 4g i9305 που να ΜΗΝ μετραει ο μετρητης ή αν μετραει να μηδενιζει μετα μονιμα και να μην χρειαζεται καθε φορα να τον μηδενιζεις χειροκινητα?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Κανε root με Framaroot και είσαι εντάξει .

Δεν γράφει ο counter ;)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πιο απλό από τον οδηγό;

Ναι ,αλλά έχει αναφερθεί οτι στα καινούργια firmware δεν δουλεύει ,δοκιμάζεις και βλεπεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,αλλά έχει αναφερθεί οτι στα καινούργια firmware δεν δουλεύει ,δοκιμάζεις και βλεπεις .

 

Μερικές ερωτήσεις.

Αν δεν δουλεύει, απλώς δεν δουλεύει, ε; Δεν πεθαίνει δηλαδή τίποτα το κινητό, έτσι; δηλαδή δεν πειράζει τι σύστημα; απλως εγκαταστει το supersu; δεν κλείνει καν το κινητό;

Έλα λινκ αν είναι εύκολο...

Έχει διαφορετικές εκδόσεις; δηλαδή, άλλη θέλω εγώ και άλλη εσύ;

 

Το ότι δεν ανεβάζει τον counter τι προσφέρει; αφού για να το κάνεις unroot πάλι τα ίδια θα θέλει να κάνεις. Triangle away, Factory reset, φλασαρισμα επίσημου firmware με Odin και τέτοια...

Εγγύηση χάνεις κανονικά ε;

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες ,αν δεν δουλεύει απλά δεν δουλεύει ,τίποτα άλλο .

Όλα τα άλλα που ρωτάς βρίσκονται στο link που εχω δώσει ποιο πάνω .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες ,αν δεν δουλεύει απλά δεν δουλεύει ,τίποτα άλλο .

Όλα τα άλλα που ρωτάς βρίσκονται στο link που εχω δώσει ποιο πάνω .

 

φαινεται οντως πολυ απλο. ομως θα ηθελα να μου εξηγησεις το τελευταιο κομματι.

 

"Το ότι δεν ανεβάζει τον counter τι προσφέρει; αφού για να το κάνεις unroot πάλι τα ίδια θα θέλει να κάνεις. Triangle away, Factory reset, φλασαρισμα επίσημου firmware με Odin και τέτοια...

Εγγύηση χάνεις κανονικά ε;"

 

ευχαριστω για τον κοπο σου... :)

Link to comment
Share on other sites

φαινεται οντως πολυ απλο. ομως θα ηθελα να μου εξηγησεις το τελευταιο κομματι.

 

"Το ότι δεν ανεβάζει τον counter τι προσφέρει; αφού για να το κάνεις unroot πάλι τα ίδια θα θέλει να κάνεις. Triangle away, Factory reset, φλασαρισμα επίσημου firmware με Odin και τέτοια...

Εγγύηση χάνεις κανονικά ε;"

 

ευχαριστω για τον κοπο σου... :)

 

Μα από την στιγμή που δεν ανεβάζει το counter δεν χρειαζεται το triangle away .Unroot κάνεις μέσα απο την εφαρμογή Superuser ,ίσως να χρειαστεί ενα factory reset .

Όσο για την εγγύηση εννοείτε οτι χάνεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μα από την στιγμή που δεν ανεβάζει το counter δεν χρειαζεται το triangle away .Unroot κάνεις μέσα απο την εφαρμογή Superuser ,ίσως να χρειαστεί ενα factory reset .

Όσο για την εγγύηση εννοείτε οτι χάνεις .

 

λιγο ακομα θα σε ενοχλησω...

αν βαλω cwm και cyanogenmod, μετα προφανως δεν μπορω να κανω unroot απο το supersu, ε;

αν ομως παρω ενα nandroid backup αμεσως μετα το root, μετα απλως θα πρεπει να κανω restore το backup και unroot απο τον supersu.

ειπα κατι λαθος;

η εγγυηση ετσι επαναφερεται κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

λιγο ακομα θα σε ενοχλησω...

αν βαλω cwm και cyanogenmod, μετα προφανως δεν μπορω να κανω unroot απο το supersu, ε;

αν ομως παρω ενα nandroid backup αμεσως μετα το root, μετα απλως θα πρεπει να κανω restore το backup και unroot απο τον supersu.

ειπα κατι λαθος;

η εγγυηση ετσι επαναφερεται κανονικα;

 

Λάθος ! Από την στιγμή που θα περάσεις custom recovery ο counter θα γράψει 1 άρα θα χρησιμοποίησης triangle away - official firmware -factory reset για να επιστρέψεις εντός εγγύησης .

Εγώ αναφέρομαι μόνο σε root χωρίς το πέρασμα cwm .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα και γω να κάνω ρουτ για πρώτη φορά με απώτερο σκοπό να βάλω custom rom. Αυτά που θέλω να ρωτήσω ως πρώην χρήστης ios είναι συγκεκριμένα:

 

1) Διαβάζω στον οδηγό του ίδιου νήματος ότι πρέπει να περάσω το CF1.0, αλλά με προβληματίζει ότι δεν έχει μέσα custom recovery το οποίο είναι αναγκαίο για ορισμένες λειτουργίες. Θα μπορούσα εναλλακτικά να φλασάρω ένα άλλο CF όπως το 6.4 ή ένα cwm όπως του mskip από τους developers?

 

2) Ο Μιχάλης σε ένα από τα προηγούμενα ποστ έγραψε ότι μέσω του Framaroot υπάρχει η δυνατότητα να μην ανεβεί ο μετρητής. Το ίδιο δεν θα μπορούσε και να συμβεί μέσω μιας άλλης μεθόδου για ρουτ όπως το toolkit?

 

3) Ποια είναι η λειτουργία του Rom Manager και εάν είναι υποχρεωτικό να τον εγκαταστήσω για να φλασάρω custom roms η kernels?

 

4) Για το nandroid backup οφείλω να "ελευθερώσω" 2gb από την κύρια μνήμη? Επίσης όπως αναφέρει ο ioathe "Πριν πάρετε Nandroid Backup κάντε εγκατάσταση από το Android market το App 2 SD και με το πρόγραμμα αυτό μεταφέρετε όλα τα προγράμματα σας από την sdcard στην μνήμη του τηλεφώνου ώστε το Nandroid Backup να τα πάρει όλα Backup και αν χρειαστεί να κάνετε restore δεν θα σας λείπει κανένα πρόγραμμα - ρύθμιση." Δηλαδή δεν πρέπει να έχω καμιά εφαρμογή στην εξωτερική κάρτα και να περιμένω να κάνω restore με τα titanium+nandroid πριν επιχειρήσω να μεταφέρω την οποιαδήποτε εφαρμογή στην external SD?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...