Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/Clipboard02.png[/imgalign]Τι είναι root; Λεπτομέρειες εδώ

 

- Root στο Galaxy S IIΙ I9300

 

 

Προετοιμασία

 

 

 

  • Κατεβάζεις το KIES από
εδώ. Μετά το εγκαθιστάς στον υπολογιστή και φροντίζεις να το κλείσεις τελείως (και από το taskbar αν υπάρχει). Σημείωση: το KIES δεν χρειάζεται. Αυτό που θέλεις είναι τους Drivers για το κινητό, οι οποίοι συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο του KIES.
Εναλλακτικά, χωρίς την ανάγκη για το Kies, μπορείς να κατεβάσεις μόνο τους drivers της Samsung από εδώ.
 
 
Κατεβάζεις το Odin 3.04 από εδώ. Το ξεζιπάρεις και το αφήνεις, θα σου χρειαστεί σε λίγο.
 
 
Κατεβάζεις το CF-Αuto-Root 1.0 από εδώ. Μόλις κατέβει το ξεζιπάρεις για ευκολία στον ίδιο φάκελο με το Οdin που κατέβασες προηγουμένως (θα μείνεις με ένα .tar.md5 αρχείο). Το auto-root δεν αλλάζει το recovery, είναι ΜΟΝΟ root, ό,τι πιο καθαρό και πιο κοντά σε άθικτο σύστημα. Απλά εγκαθιστά το su και την εφαρμογή supersu.
Ο Chainfire δεν υποστηρίζει πια μόνιμο custom recovery. Με την εφαρμογή του Mobile Odin μπορείς να περάσεις ό,τι .zip θέλεις, καθώς και να φλασάρεις επίσημες roms απ'ευθείας χωρίς την ανάγκη υπολογιστή.

 

 

Αφού έχεις σιγουρευτεί και έχεις διπλοτσεκάρει οτι είσαι έτοιμος. Αρχίζεις την διαδικασία.

 

 

 

Διαδικασία root

 

 

  • Κλείνεις το κινητό. (Περιμένεις λιγάκι να σβήσουν τα κάτω κουμπάκια) Πατάς μαζί Volume down(χαμήλωση ήχου) + Home button(κεντρικό κουμπί) + Power button(το κουμπί δεξιά που κλείνει το κινητό). Mόλις το κινητό ανοίξει θα δείς μια ειδοποίηση. Αν θέλεις να συνεχίσεις πάτα το vol up. Μολις μπήκες σε download mode.
     
    http://www.myphone.gr/gallery/data/500/dmode.jpg
     
     
     
  • Μόλις βγει η παραπάνω εικόνα λοιπόν πας στον υπολογιστή και ανοίγεις το Odin3 ν3.04.exe. (σε windows 7 καλό ειναι να κάνεις δεξι κλικ/run as administrator.)
    Χωρίς να πειράξεις καμία επιλογή στο Odin, πατάς στο PDA και φορτώνεις το CF-Auto-Root-m0-gti9300.tar.md5.
    Συνδέεις το κινητό στο PC και μόλις δεις την παρακάτω εικόνα- το γαλάζιο 0:COM - πατάς start και περιμένεις.
     
    http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/odincr.jpg
     
     
     
  • Μετά στο κάτω αριστερά κουτάκι(Message) θα αρχίσει να γράφει διάφορα. Και όταν τελείωσει πάνω αριστερά θα γράφει PASS, και κάτω αριστερά με μικρά γράμματα θα γράφει succeed 1 / failed 0. Το τηλέφωνό σου θα κάνει επανεκκίνηση και θα γράψει κάποια πράγματα στην οθόνη, θα βγάλει ένα κόκκινο android, θα περάσει το root, μετά επαναφέρει το stock recovery και μετά μία επανεκκίνηση ακόμα θα δεις κανονικά τη home screen σου. Όλα αυτά αυτόματα.
     
     
  • Aυτό ήταν, είσαι root. Αν χρειάζεσαι το busybox μπορείς να το κατεβάσεις από το play store.

 

Τα εύσημα ανήκουν στον Chainfire των XDA.

 

- Αν θέλεις να μηδενίσεις τον flash counter στο download mode που ανεβαίνει μετά τη διαδικασία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το πρόγραμμα από τον ίδιο.

 

- Αν θέλεις clockworkmod recovery αντί για stock (επειδή σκοπεύεις να περάσεις custom rom, ή να εγκαταστήσεις δίαφορα mods), μπορείς να το βάλεις από εδώ (για το Galaxy SIII I9300).

 

 

 

 

Unroot - Πώς να μην είσαι root.

 

- Το root είναι στην ουσία, «εφαρμογή» του συστήματος. Αν είσαι Root και κάνεις επαναφορά εργοστασιακών, δεν χάνεται.

 

- Όταν αλλάζεις firmware είτε μέσω Odin είτε μέσω KIES, τα αρχεία του συστήματος αντικαθίστανται και χάνεται το root.

 

 

Aν έκανες root με τον παραπάνω τρόπο με το cf-autoroot που δεν αλλάζει τίποτα άλλο, αρκεί να μπεις στην εφαρμογή SuperSU και να κάνεις Full Unroot από τις ρυθμίσεις.

Προηγουμένως πρέπει να έχεις μηδενίσει το counter με το triangle away. Και φυσικά πρέπει να αφαιρέσεις όσες αλλαγές έχεις κάνει ως root. Καλύτερα λοιπόν να ακολουθήσεις για σιγουριά τα παρακάτω βήματα, αν δεν είσαι σίγουρος τι κάνεις.

 

Για οποιονδήποτε τρόπο root:

Ο πιο εύκολος τρόπος για το Unroot είναι να φλασαριστεί επίσημο Firmware της Samsung μέσω Odin.

 


  • Χρησιμοποίησε το
Triangle Away για να μηδενίσεις τον flash counter, και βγάλε τη μπαταρία αμέσως μόλις αρχίσει η επανεκκίνηση (στο σήμα του SIII).
Mπες στο recovery mode και κάνε wipe, και βγάλε πάλι τη μπαταρία αμέσως μόλις αρχίσει η επανεκκίνηση.
Κατέβασε το firmware της Samsung που είχε αρχικά το τηλέφωνο.
Φλάσαρε το firmware (αναλυτικές οδηγίες γι'αυτό εδώ)
Mετά την επανεκκίνηση, πέρνα από το setup (χωρίς να βάλεις τα στοιχεία σου), μέχρι να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη συσκευή.
Κάνε ξανά επανεκκίνηση.
Περίμενε 10 λεπτά.
Έλεγξε το Settings->About device->Status και σιγούρεψε ότι το Device Status δε γράφει "Modified".
Kάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και μετά έλεγξε και το counter στο download mode που πρέπει να είναι στο μηδέν.
Είσαι πια unrooted.

Edited by StratosGR
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Aν το κάνω τώρα root με αυτόν τον τρόπο θα βγάζει το κίτρινο τριγωνάκι στην εκκίνηση?

Και επίσης αν το βγάζει θα έχει καμμία σημασία για εμένα ή απλά είναι προειδοποιητικό?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Aν το κάνω τώρα root με αυτόν τον τρόπο θα βγάζει το κίτρινο τριγωνάκι στην εκκίνηση?

Και επίσης αν το βγάζει θα έχει καμμία σημασία για εμένα ή απλά είναι προειδοποιητικό?

 

Δεν θα βγάζει το τριγωνακι αλλά ο counter θα μετράει κανονικά,

το triange away του chainfire δουλεύει και εύκολα σβήνει ο μετρητής όταν το θελήσουμε.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Aν το κάνω τώρα root με αυτόν τον τρόπο θα βγάζει το κίτρινο τριγωνάκι στην εκκίνηση?

Και επίσης αν το βγάζει θα έχει καμμία σημασία για εμένα ή απλά είναι προειδοποιητικό?

 

Όπως είπε ο Γιάννης από πάνω. Το CF-root εδώ δεν περιέχει πειραγμένο kernel όπως προηγούμενες εκδόσεις, άρα δεν εμφανίζεται τρίγωνο. Θα το έγραφα άλλωστε στον οδηγό :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν flasharis επισημο firmware ο coυnter δεν μετραει;Σωστα;Το cf-root επηρεαζει τον counter;

 

Ναι το cf-root τον επηρεάζει. Αλλά μπορείς να τον μηδενίσεις όπως γράφει ο οδηγός.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Με stock μαμά firmware ο coυnter δεν μετράει

Μονο όταν κάνεις root την συσκευή ή βάλεις custom rom όπως έγραψε ο Alex :)

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με μπερδεψατε τώρα.

 

Αν κάνω root στο s iii τελικά θα βγάλει τρίγωνο ή όχι ;

Το counter θα μετρησει ;

 

Επίσης το triangle away θα μπορεί να κάνει reset το counter? (να ξέρω αν είναι να το αγοράσω)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με μπερδεψατε τώρα.

 

Αν κάνω root στο s iii τελικά θα βγάλει τρίγωνο ή όχι ;

Το counter θα μετρησει ;

 

Επίσης το triangle away θα μπορεί να κάνει reset το counter? (να ξέρω αν είναι να το αγοράσω)

 

υπαρχει και lite εκδοση τσαμπα στο xda.

μπορεις να το δοκιμασεις και να το αγορασεις μετα αν θελεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με μπερδεψατε τώρα.

 

Αν κάνω root στο s iii τελικά θα βγάλει τρίγωνο ή όχι ;

Το counter θα μετρησει ;

 

Επίσης το triangle away θα μπορεί να κάνει reset το counter? (να ξέρω αν είναι να το αγοράσω)

 

Αν κάνεις root στο s iii δεν θα βγάλει τρίγωνο

Το counter θα μετρήσει κανονικά

Το triangle away το δοκίμασα και κάνει reset το counter.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορείτε να κάνετε και οδηγό root για Mac?

 

 

Με λίγο ψάξιμο το βρήκα.

 

Διαδικασία root για mac εδώ

 

http://galaxys3root.com/galaxy-s3-root/how-to-root-galaxy-s3-on-mac-osx/

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

έκανα το κινητό μου root αλλά μετά που έτρεξα το triangle away (αγορασμένο κανονικά από play) μου λέει ότι " could not lacate hidden partition.are you not running ICS? " πατώ ok και κλείνει, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μηδενίσω τον counder !!! υπάρχει κάποια λύση για αυτό ??? το πρόγαμα βγήκε και μπήκε 2 φορές . στο μενού υπάρχουν κανονικά τα εικονίδια superSU & CWM.

 

 

βρέθηκε λύση.... κλείσιμο και άνοιγμα της συσκευής και όλα οκ !!!

Edited by galactob
"ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΑΤΙΜΩΡΗΤΗ"
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

OK ευχαριστώ.

Ωστόσο βλέπω οτι δεν μπορώ να βγω απο αυτό...

Βγάζω μπαταρία και όλα ΟΚ.

Εκανα καλά;

Πολύ hardwaρικός τρόπος βέβαια...Υπάρχει κάτι άλλο;

 

Τέλος,στο xda ο chainfire έχει το param.tar και το triagleaway.apk...

Πώς τρέχω το triagle away?Μπαίνω CWM?

Μετά;

Συγνώμη αλλά ως άσχετος,θέλω να μάθω ωστε να μην κάνω κάποιο λάθος...

Edited by LAGGI

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις μπαταρία, μην αγχώνεσαι :)

 

Έχει οδηγίες στο xda για το triangle away (μέσω της εφαρμογής γίνεται).

Για να είσαι ξανα μέσα στην εγγύηση πρέπει να μηδενίσεις τον counter και να φλασαρεις stock rom που να είναι ανάλογη της εθνικότητας του κινητού σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα την έκδοση με τα 32GB και έχει τις βλακείες της Vodafone, οπότε θέλω να ρωτήσω αν το ρουτάρω, με την διαδικασία που περιγράφετε, θα μπορέσω να τις κάνω απεγκατάσταση? Είναι κάτι εφαρμογές (Update, AppSelect και Discover), όπως και το σήμα της Vodafone, στο Google Play.

Επίσης, αν το ρουτάρω, θα έχω θέματα με κολλήματα κτλ ή είναι τελείως απροβλημάτιστη η όλη φάση?

Τέλος, θα μπορώ να κάνω τις OTA αναβαθμίσεις ή αν τις κάνω, μετά θα πρέπει να το ξανά ρουτάρω?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα την έκδοση με τα 32GB και έχει τις βλακείες της Vodafone, οπότε θέλω να ρωτήσω αν το ρουτάρω, με την διαδικασία που περιγράφετε, θα μπορέσω να τις κάνω απεγκατάσταση? Είναι κάτι εφαρμογές (Update, AppSelect και Discover), όπως και το σήμα της Vodafone, στο Google Play.

Επίσης, αν το ρουτάρω, θα έχω θέματα με κολλήματα κτλ ή είναι τελείως απροβλημάτιστη η όλη φάση?

Τέλος, θα μπορώ να κάνω τις OTA αναβαθμίσεις ή αν τις κάνω, μετά θα πρέπει να το ξανά ρουτάρω?

Ευχαριστώ.

αν κανεις ροοτ μπορεις μετα να κανεις οτι γουσταρεις

ή να βαλεις αλλh επίσημη ρομ καθαρη ή να πας σε custom rom

Link to comment
Share on other sites

Προς ολους τους Rootαρισμενους..

 

Ειμαι root με την οfficial rom και εκανα το update που κυκλοφορησε την Παρασκευη για την μπαρα φωτεινοτητας.

 

Αμεσως μετα την επανεκινηση το lucky patcher, to CWM καθως και το Super SU δεν μπορουν να αποκτησουν δικαιωματα φλοιου.

Το CWM λεει οτι εχω λαθος κερνελ και το super SU οτι θελει αναβαθμιση αλλα αποτυγχάνει συνεχώς!

Αρα το root γιοκ.

 

Τωρα τα κανω uninstall και ξανα ροοτ ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω αγοράσει το κινητό από το εξωτερικό και αυτή τη στιγμή έχω την ωμέγα 11.

Σε περίπτωση που θελήσω ξαναγυρίσω στη επίσημη έκδοση, αυτή που είχε όταν το πήρα και να γίνω και unroot με ποιο τρόπο θα μπορούσα να βρω από ποια χώρα και ποια επίσημη έκδοση θα βάλω; (δεν έχω κρατήσει backup πριν αλλάξω τη επίσημη rom)

...Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

την ιδια ερωτηση εχω και εγω που βρισκουμε την μαμα ρομ η πως την κανουμε backup εχω το 32gb εδω και μια εβδομαδα και σκεφτομαι να το ρουταρω και αυτο
Link to comment
Share on other sites

την ιδια ερωτηση εχω και εγω που βρισκουμε την μαμα ρομ η πως την κανουμε backup εχω το 32gb εδω και μια εβδομαδα και σκεφτομαι να το ρουταρω και αυτο

 

Γράψε *#1234# εκεί που παίρνεις τηλέφωνο και σημείωσε αυτά που λέει. Το about σκετο δεν είναι αρκετό...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα..

Τα κάνω όλα ωραία και καλά αλλά στο κινητό δεν μου βγάζει εικονίδια SU και CWM..

Επίσης όταν πάω να σβύσω κάτι απο file manager μου λέει οτι το κινητό δεν είναι root!

Ο μετρητής δείχνει ήδη 4 και δεν μπορώ να το καταφέρω με τίποτα..Όλα πάνε όπως τα λέει ο οδηγός όμως.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ?

 

edit:Μετά απο 6 προσπάθειες σε 2 διαφορετικά Pc,βρήκα ότι έφταιγε η πλαϊνή θύρα USB.

Ήθελε να το συνδέσω στη πίσω θύρα στο motherboard απευθείας!!

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

 

  • Κλείνεις το κινητό. (Περιμένεις λιγάκι να σβήσουν τα κάτω κουμπάκια) Πατάς μαζί Volume down(χαμήλωση ήχου) + Home button(κεντρικό κουμπί) + Power button(το κουμπί δεξιά που κλείνει το κινητό). Mόλις το κινητό ανοίξει θα δείς μια ειδοποίηση. Αν θέλεις να συνεχίσεις πάτα το vol up. Μολις μπήκες σε download mode.
  • Μόλις βγει η παραπάνω εικόνα λοιπόν πας στον υπολογιστή και ανοίγεις το Odin3 ν3.04.exe. (σε windows 7 καλό ειναι να κάνεις δεξι κλικ/run as administrator.)
    Χωρίς να πειράξεις καμία επιλογή στο Odin, πατάς στο PDA και φορτώνεις το CF-Root-SGS3-v6.x.tar.
    Συνδέεις το κινητό στο PC και μόλις δεις την παρακάτω εικόνα- το γαλάζιο 0:COM - πατάς start και περιμένεις.

οσο και να περιμενω το odin δεν μου βγαζει το " το γαλάζιο 0:COM "

εχω κανει οτι λεει πιο πανω σε pc me Windows7

το εχω κανει αρκετες φορες αλλα ποτε δεν μου το εμφανισε

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...