Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σε ολους εχω ενα ολοκαινουριο samsung galaxy siii και του εκανα root οπως ακριβως λεει η διαδικασια μετα μπικα στο download mode και ειδα οτι ελεγε system status:custom τωρα μετα απο μερικεσ μερεσ το κσανανοικσα με download mode και γραφει system status official επισης εχω την αισθηση οτι κωλαει λιγο (εχω βαλει ρυθμιση στο κινητο να κανει αυτοματα ενημερςσεισ οταν βρει wifi).εχς τισ εκσεισ αποριεσ 1. γιατι γραφει oficial 2. σε τι οφελει τελικα να το κανεισ root εγω το μονο που θελω ειναι να κατεβαζω τις εφαρμογεσ απο το play store δορεαν 3. πως θα εγκαταστησω το triangle away εφοσων αυτη την στιγμη μου γραφει official και οχι custom ? ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους εχω ενα ολοκαινουριο samsung galaxy siii και του εκανα root οπως ακριβως λεει η διαδικασια μετα μπικα στο download mode και ειδα οτι ελεγε system status:custom τωρα μετα απο μερικεσ μερεσ το κσανανοικσα με download mode και γραφει system status official επισης εχω την αισθηση οτι κωλαει λιγο (εχω βαλει ρυθμιση στο κινητο να κανει αυτοματα ενημερςσεισ οταν βρει wifi).εχς τισ εκσεισ αποριεσ 1. γιατι γραφει oficial 2. σε τι οφελει τελικα να το κανεισ root εγω το μονο που θελω ειναι να κατεβαζω τις εφαρμογεσ απο το play store δορεαν 3. πως θα εγκαταστησω το triangle away εφοσων αυτη την στιγμη μου γραφει official και οχι custom ? ευχαριστω πολυ

 

Το root δεν έχει καμία σχέση με τις τζάμπα εφαρμογές (που δεν επιτρέπεται να συζητάμε στο myphone). Το μπερδεύεις με Αpple. Διάβασε στην ενότητα του Android να καταλάβεις τι κάνει κάτι, πριν χάσεις το χρόνο σου τζάμπα...

Το triangle away σου μηδενίζει το counter, αν θέλεις να το γυρίσεις στο service.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ μηπως θα μπορουσεσ να μου πεις συνοπτικα τι κανει το root ? και πως θα εγκαταστησω το triangle away ? Edited by lisimaxos
Link to comment
Share on other sites

Για το Root διαβάζεις εδώ.

Το Triangle Away το κατεβάζεις από εδώ, το περνάς στο κινητό και το κάνεις εγκατάσταση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα για το triangle away ειδα σε ενα video οτι πρεπει να το περασεισ σε karta mini sd για να το κανεισ install εγω δεν εχω βαλει ακομα καρτα πειραζει να το βαλω χημα στο κινητο ?
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να το περάσεις στην εσωτερική SDCard του κινητού και να το κάνεις εγκατάσταση από εκεί!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους με τρωει το χερι μου για root στο νεο μου galaxy s3 γιατι κατεβαζω εφαρμογες παιχνιδια και ελεγα να τα περναω στην sdcard που εχω γιατι ετσι μαμα δεν γινετε. στην καρτα μεσα εχω ταινιες bdrip και μερικα μουσικα αλμπουμ ΟΠΟΤΕ η απορια μου ειναι να κανω root και εαν κανω σβηνονται ολα restore η οκ μονο περναει αυτα που πρεπει και τελος στο 4.2.2 που λενε οτι ερχεται ακουστηκε κατι για μεταφορα apps σε sdcard?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

ενωω αν μπορω να το βαλω κατευθειαν στον σκληρο δισκο του κινητου και να το κανω εγκατασταση απο εκει αφου δεν εχω εσωτερικη καρτα sd
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους με τρωει το χερι μου για root στο νεο μου galaxy s3 γιατι κατεβαζω εφαρμογες παιχνιδια και ελεγα να τα περναω στην sdcard που εχω γιατι ετσι μαμα δεν γινετε. στην καρτα μεσα εχω ταινιες bdrip και μερικα μουσικα αλμπουμ ΟΠΟΤΕ η απορια μου ειναι να κανω root και εαν κανω σβηνονται ολα restore η οκ μονο περναει αυτα που πρεπει και τελος στο 4.2.2 που λενε οτι ερχεται ακουστηκε κατι για μεταφορα apps σε sdcard?ευχαριστω

 

Bάλε και κανένα κόμμα.... :p Όχι, δε σβήνει τίποτα, περνάει μόνο αυτά που πρέπει και τέλος.

Και δεν ξέρω ποιος τα λέει αυτά για το 4.2.2, αλλά δεν ισχύουν.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Bάλε και κανένα κόμμα.... :p Όχι, δε σβήνει τίποτα, περνάει μόνο αυτά που πρέπει και τέλος.

Και δεν ξέρω ποιος τα λέει αυτά για το 4.2.2, αλλά δεν ισχύουν.

 

αρα φιλε μου,να το rootαρω λες ωστε να περναω προγραμματα παιχνιδια εκει η να το αφησω οπως ειναι και να εχω την καρτα την 64gb μονο για ταινιες τραγουδια φωτο,?

Link to comment
Share on other sites

αρα φιλε μου,να το rootαρω λες ωστε να περναω προγραμματα παιχνιδια εκει η να το αφησω οπως ειναι και να εχω την καρτα την 64gb μονο για ταινιες τραγουδια φωτο,?

 

Aν βλέπεις ότι δε σου φτάνει ο χώρος, κάντο... αλλιώς δεν υπάρχει λόγος (εκτός βέβαια από όλους τους άλλους λόγους για να κάνει κάποιος root).

 

Eγώ στο S3 είχα καμιά 500αρια εφαρμογές (χωρίς υπερβολή), και μια χαρά χωρούσανε όλες. Όπως γράφω και στο FAQ στο θέμα του S3 (διάβασέ το), η μόνη περίπτωση που θα σου χρειαστεί κάτι τέτοιο είναι να το τιγκάρεις με παιχνίδια από 1 GB το ένα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι.... θα ηθελα να ρωτησω... εωγαλα το ροοτ και kies δεν κανει αναβαθμιση, ουτε απο το κιν μπορω. που μπορω να βρω την official ρομ του κιν μου να την περασω απο το odin η πως μπορω να κανω να ειναι σε κατασταση εκτακτης αναγης ωστε να το κανει το καις?

θα με βοηθουσε πολη η απαντηση σας

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι.... θα ηθελα να ρωτησω... εωγαλα το ροοτ και kies δεν κανει αναβαθμιση, ουτε απο το κιν μπορω. που μπορω να βρω την official ρομ του κιν μου να την περασω απο το odin η πως μπορω να κανω να ειναι σε κατασταση εκτακτης αναγης ωστε να το κανει το καις?

θα με βοηθουσε πολη η απαντηση σας

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Διάβασε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4145272

 

Καθώς και το FAQ

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σε περιπτωση που θελω να περασω custom rom την ιδια διαδικασια κανω?

 

Διάβασε εδω

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ποια προγραμματα μπορω να αφαιρεσω με ασφαλεια?? Διαβασα τον οδηγο για ρουτ αλλα εχει προγραμματα της sony. Για sg3 ποια ειναι??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ποια προγραμματα μπορω να αφαιρεσω με ασφαλεια?? Διαβασα τον οδηγο για ρουτ αλλα εχει προγραμματα της sony. Για sg3 ποια ειναι??

 

https://docs.google.com/spreadsheet/lv?key=0AqTvctlW89DtdC1qVUlLeVFTV3ZOdUtDclpBdVRQOUE&pli=1#gid=0

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε unroot λέει "Aν έκανες root με τον παραπάνω τρόπο με το cf-autoroot που δεν αλλάζει τίποτα άλλο, αρκεί να μπεις στην εφαρμογή SuperSU και να κάνεις Full Unroot από τις ρυθμίσεις.". Μπαίνω στο supersu αλλά δεν έχει πουθενά full unroot. Μήπως να αλλάξω superSU?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε unroot λέει "Aν έκανες root με τον παραπάνω τρόπο με το cf-autoroot που δεν αλλάζει τίποτα άλλο, αρκεί να μπεις στην εφαρμογή SuperSU και να κάνεις Full Unroot από τις ρυθμίσεις.". Μπαίνω στο supersu αλλά δεν έχει πουθενά full unroot. Μήπως να αλλάξω superSU?

 

Το supersu είναι ένα. Και ναι έχει full unroot στο tab settings.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια....προσπαθησα να κανω root το samsung galaxy s3 I9305 αλλα η διαδικασια κολλαρει στο rebooting,και μου λεει downloading...και δεν κανει επανεκκινηση...κανω κατι λαθος????ειναι αναγκαια η sd card μηπωσ γιατι δεν χω παρει ακομη....:X
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια....προσπαθησα να κανω root το samsung galaxy s3 I9305 αλλα η διαδικασια κολλαρει στο rebooting,και μου λεει downloading...και δεν κανει επανεκκινηση...κανω κατι λαθος????ειναι αναγκαια η sd card μηπωσ γιατι δεν χω παρει ακομη....:X

 

Υποθέτω ότι χρησιμοποίησες το σωστό αρχείο και όχι το αρχείο στο πρώτο μήνυμα του θέματος που είναι για το Ι9300. Όχι δεν είναι αναγκαία η sd card αλλά το σωστό αρχείο είναι.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ρουτ με το να μπεις στο recovery menu και να εγκαταστησεις το καταλληλο zip αρχειο δεν υπαρχει για τα s3?

 

Ή απλα αυτος ο τροπος ειναι ενας εναλλακτηκος τροπος για ρουτ?

 

Εν ολιγης ρουτ ΧΩΡΙΣ να χρησιμοποιεις το odin δεν υπαρχει ειδικα αν το bootloader παραμενει ξεκλειδωτο οπως στα περισσοτερα samsung κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ρουτ με το να μπεις στο recovery menu και να εγκαταστησεις το καταλληλο zip αρχειο δεν υπαρχει για τα s3?

 

Ή απλα αυτος ο τροπος ειναι ενας εναλλακτηκος τροπος για ρουτ?

 

Εν ολιγης ρουτ ΧΩΡΙΣ να χρησιμοποιεις το odin δεν υπαρχει ειδικα αν το bootloader παραμενει ξεκλειδωτο οπως στα περισσοτερα samsung κινητα.

 

Δοκίμασε να φλασάρεις αυτό από recovery. Αν σου πει signature verification failed, ΔΕΝ γίνεται:

http://d-h.st/sVs

Αν περάσει, γράψε εδώ.

 

Επίσης το bootloader δεν έχει να κάνει με τίποτα απ'αυτά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αγορασει ακομα s3 αλλα σκεφτομαι να παρω και ολα αυτα τα ρωταω κυριως για το s3 ενος φιλου οποτε λοιπον παρω το κινητο του θα σας ενημερωσω....
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδεια. εχω κανει ροοτ το κινητό μου εδω και καιρό με τον ποιο πάνω τρόπο και ειμαι αφάνταστα ικανοποιημένος. μπωρώ να πω οτι αν και τελείος άσχετος με το θέμα τα κατάφερα τέλεια. εχω GS3 I9300 και ποιο παλιά έκδοση λογισμικού αλλά δν μπωρώ να κάνω ενημέρωση λόγο του ρουτ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να κάνω unroot για αναβάθμηση και ξανά ρουτ μετά την αναβάθμιση. ευχαριστώ για τον κόπο αυτού που έκανε το ποστ γτ ήταν μακρα αναλυτικός...:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...