Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3215671&d=1426618705

 

Το ωραίο είναι ότι δουλεύει χωρίς να συνδέσεις ακουστικά για κεραία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα ρε παιδιά....λείπω καιρό από το φόρουμ γιατί άφησα στο ράφι το s3 και πήγα σε g2. Θέλω να φλασαρω μια aosp στο s3 και να το έχω να κάθεται για ώρα ανάγκης, σταθερή κυρίως Αλλά έχω χάσει επαφή..ενδιαφέρομαι για έκδοση 5.Χ ή αν δεν έχει ιδιατερα bugs ακόμα και 6αρα. Έχετε καμία καλή να προτείνετε??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ρε παιδιά....λείπω καιρό από το φόρουμ γιατί άφησα στο ράφι το s3 και πήγα σε g2. Θέλω να φλασαρω μια aosp στο s3 και να το έχω να κάθεται για ώρα ανάγκης, σταθερή κυρίως Αλλά έχω χάσει επαφή..ενδιαφέρομαι για έκδοση 5.Χ ή αν δεν έχει ιδιατερα bugs ακόμα και 6αρα. Έχετε καμία καλή να προτείνετε??

αν θελεις την τελευταια cm13 μπορεις να την βρεις στο λινκ που εδωσε και ο fikast παραπανω. εχει ομως ακομα καποια θεματακια (βασικοτερο, και ισως το μονο που με κραταει, η τακτικη αποσυνδεση του wifi οταν η οθονη ειναι κλειστη)

καλο θα ειναι ομως να αναβαθμιζεις τακτικα μιας και λυνονται διαφορα απο τα προβληματα της.

 

αλλιως μπορεις να πας στην ανεπισημη (οχι πως παιζει και κανεναν ρολο) cm12.1 που εχει ελαχιστα εως κανενα προβλημα. βεβαια ΕΙΝΑΙ ελαφρως πιο αργη απο την cm13 αν και συναντας πολυυυ πιο σπανια καποιο γερο "κολλημα" του κινητου, σε σχεση με την cm13.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-cyanogenmod-12-1-i9300-t3254215

θα σου προτεινα cm12.1 και σε κανεναν μηνα πας marshmallow :)

οπως και να χει, φλασαρεις boeffla kernel για καλυτερη διαχειρηση του hardware, οπως oc και zram, που βελτιωνει την ταχυτητα και την ραμ (με πλαγιο τροπο).

 

πολλοι χρησιμοποιουν καποια απο αυτες τις εκδοσεις του boeffla (u600 ή u531) και αναφερουν καλυτερη εμπειρια, και απ οτι ακουω κυριως καλυτερη μπαταρια.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/kernel-boeffla-kernel-linaro-zzmoove-t2629184

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις την τελευταια cm13 μπορεις να την βρεις στο λινκ που εδωσε και ο fikast παραπανω. εχει ομως ακομα καποια θεματακια (βασικοτερο, και ισως το μονο που με κραταει, η τακτικη αποσυνδεση του wifi οταν η οθονη ειναι κλειστη)

καλο θα ειναι ομως να αναβαθμιζεις τακτικα μιας και λυνονται διαφορα απο τα προβληματα της.

 

αλλιως μπορεις να πας στην ανεπισημη (οχι πως παιζει και κανεναν ρολο) cm12.1 που εχει ελαχιστα εως κανενα προβλημα. βεβαια ΕΙΝΑΙ ελαφρως πιο αργη απο την cm13 αν και συναντας πολυυυ πιο σπανια καποιο γερο "κολλημα" του κινητου, σε σχεση με την cm13.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-cyanogenmod-12-1-i9300-t3254215

θα σου προτεινα cm12.1 και σε κανεναν μηνα πας marshmallow :)

οπως και να χει, φλασαρεις boeffla kernel για καλυτερη διαχειρηση του hardware, οπως oc και zram, που βελτιωνει την ταχυτητα και την ραμ (με πλαγιο τροπο).

 

πολλοι χρησιμοποιουν καποια απο αυτες τις εκδοσεις του boeffla (u600 ή u531) και αναφερουν καλυτερη εμπειρια, και απ οτι ακουω κυριως καλυτερη μπαταρια.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/kernel-boeffla-kernel-linaro-zzmoove-t2629184

Σας ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3215671&d=1426618705

 

Το ωραίο είναι ότι δουλεύει χωρίς να συνδέσεις ακουστικά για κεραία

 

ναι αλλα δεν πιαννει κανενα καναλι χωρις τα ακουστικα για κεραια

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας εδώ την συζήτηση και επειδή φοβήθηκα το bug με την κάμερα , έβαλα μόνο boeffla kernel και με το boeffla config v2 ρυθμισα zram , governor κλπ. και έσβησα ότι bloatware είχε η συσκευή.

 

Τώρα έφτασε η στιγμή να δοκιμάσω και εγώ την CM , λεω για 12.1 .

Ποια είναι η διαδικασία ; πειράζει που έχω boeffla ;

1. Recovery

2. Factory Reset

3. Advanced wipe (dalvik cache, data, system , cache)

4. Φλασάρω την 12.1

 

Χρειάζεται τίποτα άλλο;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Edited by Teo17
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έφτασε η στιγμή να δοκιμάσω και εγώ την CM , λεω για 12.1 .

Ποια είναι η διαδικασία ; πειράζει που έχω boeffla ;

1. Recovery

2. Factory Reset

3. Advanced wipe (dalvik cache, data, system , cache)

4. Φλασάρω την 12.1

 

Χρειάζεται τίποτα άλλο;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

O kernel που εχεις δεν παίζει κανέναν ρόλο.

Βεβαιωσου πως η έκδοση του recovery σου είναι συμβατη με lollipop (βάλε την τελευταία έκδοση twrp με την εφαρμογή flashify) και ακολουθησε τα βήματα που ειπες απλά εννοείται και gapps μετά το φλασαρισμα της ρομ.

Προαιρετικά boeffla kernel :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..επειδή το κινητό σέρνεται σκέφτομαι να το αλλάξω. Βλέπω όμως ότι αν αλλάξεις rom γίνεται σαν καινούριο.. Είμαι όμως άσχετη και δεν πρόκειται να το καταφέρω..(μόνο που διαβάζω αυτά που γράφεται μου φαίνονται κινέζικα..:wacko:) Θα ήταν ωραία αν μπορούσα να το πάω κάπου και μου το κάνει κάποιος άλλος.. Φαντάζομαι δε γίνεται έτσι; :):)(Μόνο αν βρω κάποιον γνωστό μου..)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..επειδή το κινητό σέρνεται σκέφτομαι να το αλλάξω. Βλέπω όμως ότι αν αλλάξεις rom γίνεται σαν καινούριο.. Είμαι όμως άσχετη και δεν πρόκειται να το καταφέρω..(μόνο που διαβάζω αυτά που γράφεται μου φαίνονται κινέζικα..:wacko:) Θα ήταν ωραία αν μπορούσα να το πάω κάπου και μου το κάνει κάποιος άλλος.. Φαντάζομαι δε γίνεται έτσι; :):)(Μόνο αν βρω κάποιον γνωστό μου..)
Kαλησπέρα. Για αρχή θα σου πρότεινα να του κάνεις μόνη σου μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων που γίνεται πανεύκολα μέσα από το μενού ρυθμίσεων της συσκευής χωρίς κάποιες ιδιαίτερες γνώσεις. Το κινητό σου θα γίνει πάλι όπως τη μέρα που το αγόρασες. Θα χρειαστεί βέβαια να πάρεις αντίγραφα των αρχείων που μπορεί να έχεις μέσα γιατί θα διαγραφούν τα πάντα. Αν λοιπόν κάνεις τα παραπάνω και σου δώσουμε στη συνέχεια οδηγίες ώστε να απενεργοποιήσεις και κάποιες εφαρμογές που δεν σου χρειάζονται και σου επιβραδύνουν το σύστημα, θα δείς τη συσκευή σου να λειτουργεί σαν καινούρια και καλύτερα :) .
Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά κάνω σχεδόν μια φορά το μήνα..:(:( Σίγουρα έχω πολλές εφαρμογές που δεν τις χρειάζομαι...και θα τις διέγραφα ευχαριστως!
Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά κάνω σχεδόν μια φορά το μήνα..:(:( Σίγουρα έχω πολλές εφαρμογές που δεν τις χρειάζομαι...και θα τις διέγραφα ευχαριστως!

Μια φορά τη μήνα και το ξαναστήνεις πάλι από την αρχή; Αν το κάνεις αυτό μπορείς να πας στη συνέχεια ρυθμίσεις - > εφαρμογές -> όλα και να αρχίσεις να κάνεις ανενεργές όσες δεν χρησιμοποιείς και σου δίνουν τη δυνατότητα απενεργοποίησης ξεκινώντας πάντα από το s voice, που καθυστερεί αρκετά τη συσκευή. Επίσης, αν έχει τελειώσει η εγγύηση του κινητού (αν έχει περάσει διετία από την ημέρα της αγοράς του είσαι εκτός εγγύησης 100%) μπορούμε να το κάνουμε εύκολα και ρούτ ώστε να μπορείς να βγάλεις πλέον όλες τις ανεπιθύμητες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω γινει εξπερ στο ξαναστησιμο! Προκειμενου να μην κολλαει.. Το ρουτ ειναι κατι που θα καταφερω να το κανω κι εγω που ειμαι ασχετη; (Το κινητο το εχω σχεδον 3 χρονια..)
Link to comment
Share on other sites

Σου στέλνω οδηγίες για να μη γεμίζουμε το νήμα...
Link to comment
Share on other sites

O kernel που εχεις δεν παίζει κανέναν ρόλο.

Βεβαιωσου πως η έκδοση του recovery σου είναι συμβατη με lollipop (βάλε την τελευταία έκδοση twrp με την εφαρμογή flashify) και ακολουθησε τα βήματα που ειπες απλά εννοείται και gapps μετά το φλασαρισμα της ρομ.

Προαιρετικά boeffla kernel :)

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ,

μόλις τελείωσα με την διαδικασία το κινητό είναι εντελώς διαφορετικό, πέρασα την cm 12.1 και gapps 5.1.

Πιστευα πως θα ειναι δύσκολη η διαδικασία αλλά τελικά είναι πολύ πιο απλή απ' όσο περίμενα.

Τώρα πρέπει να κάνω κάτι άλλο ; ξαναφλασάρω boeffla kerner ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ,

μόλις τελείωσα με την διαδικασία το κινητό είναι εντελώς διαφορετικό, πέρασα την cm 12.1 και gapps 5.1.

Πιστευα πως θα ειναι δύσκολη η διαδικασία αλλά τελικά είναι πολύ πιο απλή απ' όσο περίμενα.

Τώρα πρέπει να κάνω κάτι άλλο ; ξαναφλασάρω boeffla kerner ;

 

Ναι αλλά πρόσεξε να είναι η σωστή έκδοση για την rom σου

http://boeffla.df-kunde.de/sgs3/boeffla-kernel-cm-ng/cm12.1_download/Test/

Με λίγα λόγια.. Κατέβασε την τελευταία έκδοση boeffla από εδώ :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και μερικές βδομάδες την cm 13. Βλέπω οτι αναφέρεται συνέχεια για boeffla kernel. Τι θα κερδισω αν τον φλασαρω απο πανω; Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και μερικές βδομάδες την cm 13. Βλέπω οτι αναφέρεται συνέχεια για boeffla kernel. Τι θα κερδισω αν τον φλασαρω απο πανω;

 

βασικα μονο εγω πρεπει να ειμαι τοσο φανατικος φαν του boeffla εδω μεσα :p

 

για αρχη overclock. εστω και λιγο βελτιωνεται η ταχυτητα της rom. δευτερον, ο ηχος βελτιωνεται και στο ηχειο και στα ακουστικα μεσω boeffla sound. αυξηση ή απενεργοποιηση της zram (το οποιο γινεται και μεσα καποιας εφαρμογης ακομα και με στοκ κερνελ).

γενικοτερα, υπαρχει ενας σκασμος πραγματα που μπορει να βρεις χρησιμα. :)

ακομα και με underclock μπορεις να σωσεις μπαταρια οταν την χρειαζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα πατάτα. Πήγα να περάσω την cm 12.1 με CWM και έκανα factory reset και μετά τα wipes. Τη ρομ την είχα βάλει στη μνήμη του κινητού και έτσι διαγράφηκε μαζί με όλα τα αρχεία. Τώρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μπω στο recovery αλλά δεν έχω ρομ για να κάνω install. Είχα κρατήσει ένα backup της official στην εξωτερική sd και τώρα προσπαθώ να κάνω backup μέσω CMW και έχει κολλήσει εδώ και ώρα στο checking MD5 sums. Είναι φυσιολογικό;

 

Ps: φαίνεται να προχωράει το backup. Τώρα μου γράφει restoring system

Link to comment
Share on other sites

Ps: φαίνεται να προχωράει το backup. Τώρα μου γράφει restoring system

Δες πως θα πάει και ενημέρωσε μας.. Στην χειρότερη επιστρέφεις στοκ με odin :)

Link to comment
Share on other sites

Δες πως θα πάει και ενημέρωσε μας.. Στην χειρότερη επιστρέφεις στοκ με odin :)

 

Οκ το επανέφερα. Πάλι καλά που είχα κρατήσει το backup. Θα ξαναπροσπαθήσω να περάσω την custom το βραδάκι :D:D

 

Με το odin μπορώ να φλασάρω τη στοκ όταν το τηλ είναι στη recovery; γιατί πήγα να κάνω μια προσπάθεια αλλά δεν μου διάβαζε το τηλέφωνο

Edited by pareisaktos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα πατάτα. Πήγα να περάσω την cm 12.1 με CWM και έκανα factory reset και μετά τα wipes. Τη ρομ την είχα βάλει στη μνήμη του κινητού και έτσι διαγράφηκε μαζί με όλα τα αρχεία. Τώρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μπω στο recovery αλλά δεν έχω ρομ για να κάνω install. Είχα κρατήσει ένα backup της official στην εξωτερική sd και τώρα προσπαθώ να κάνω backup μέσω CMW και έχει κολλήσει εδώ και ώρα στο checking MD5 sums. Είναι φυσιολογικό;

 

Ps: φαίνεται να προχωράει το backup. Τώρα μου γράφει restoring system

Σε άλλη συσκευή, που έπαθα το ίδιο, τη σύνδεσα (όντας σε recovery) με το PC και αντέγραψα στη συσκευή τη rom που ήθελα!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Με το odin μπορώ να φλασάρω τη στοκ όταν το τηλ είναι στη recovery; γιατί πήγα να κάνω μια προσπάθεια αλλά δεν μου διάβαζε το τηλέφωνο

Όχι.Πρέπει να μπεις σε download mode. Για να μπεις εκεί πρέπει με κλειστό κινητό να πατήσεις ταυτόχρονα power button, home button και volume down. Καλό είναι να διαβάσεις έναν οδηγό πριν επιχειρήσεις μέσω odin να περάσεις πχ τη στοκ.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη συσκευή, που έπαθα το ίδιο, τη σύνδεσα (όντας σε recovery) με το PC και αντέγραψα στη συσκευή τη rom που ήθελα!

 

Προσπάθησα να το κάνω και εγώ αλλά το pc δεν το διάβασε το κινητό

 

Όχι.Πρέπει να μπεις σε download mode. Για να μπεις εκεί πρέπει με κλειστό κινητό να πατήσεις ταυτόχρονα power button, home button και volume down. Καλό είναι να διαβάσεις έναν οδηγό πριν επιχειρήσεις μέσω odin να περάσεις πχ τη στοκ.

 

Ναι σωστά. Έτσι πέρασα και την recovery με το odin. Φαντάζομαι και η ρομ θα περνάει με τον ίδιο τρόπο. Σωστά; Σκέφτομαι να δοκιμάσω την cm 12.1 και αν δω ότι δεν με ικανοποιεί η κάμερα να βάλω και πάλι την official 4.3 και να καθαρίσω με το titanium το bloatware

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να το κάνω και εγώ αλλά το pc δεν το διάβασε το κινητό

 

 

 

Ναι σωστά. Έτσι πέρασα και την recovery με το odin. Φαντάζομαι και η ρομ θα περνάει με τον ίδιο τρόπο. Σωστά; Σκέφτομαι να δοκιμάσω την cm 12.1 και αν δω ότι δεν με ικανοποιεί η κάμερα να βάλω και πάλι την official 4.3 και να καθαρίσω με το titanium το bloatware

Κανε οτι νομιζεις αν ομως τελικα μεινεις με την μαμα μη ξεχασεις μολις τελειωσεις με το titanium να ξαναμπεις recovery κ να κανεις wipe dalvic να στεισει τον αποθηκευτικο χωρο το κινητο με αυτα που εχουν απομεινει.επισης περνα boeffla (προσοχη τον σωστο ετσι;)κ βαλε zram κ swappiness.γραψε τοτε να σου πω με ποια settings εχω δει οτι μου δουλευει καλυτερα.εγω παντος μαμα ειμαι ελαφρομενη κ ειμαι ηρεμος κ ευχαριστημενος απο το τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...