Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα χθες την Γερμανική 4.1.2 (DBT) και στη συνέχεια ρούταρα το S3 με το Exynos Abuse Root (χωρίς να κλείσω το κενό ασφαλείας).

Επιβεβαιώνω ότι ο περίφημος counter δεν αυξάνεται, η κατάσταση του κινητού παραμένει official, το Kies το βλέπει κανονικά και δέχεται ΟΤΑ ενημέρωση.

Υποθέτω ότι το ίδιο απλά θα γίνεται και unroot από την επιλογή μέσα στην εφαρμογή, χωρίς να χρειάζεται φλασάρισμα νέου firmware (δεν το δοκίμασα).

Για την ώρα φαίνεται να είναι ο πιο απλός τρόπος για root, χωρίς να επηρεάζει τίποτε άλλο, μέχρι η μαμά Samsung να κλείσει την "τρύπα" :)

 

Την αναβάθμιση την πέρασες ΟΤΑ? Αναρωτιέμαι αν την πέρασε κανείς με αυτόν τον τρόπο γιατί εδώ και 3 μέρες με έχει σε "προτεραιότητα"...Σήμερα θα την περάσω manually απλά ενημερωτικά ρωτάω. Ευχαριστούμε και για τις επιπλέον πληροφορίες, θα δοκιμάσω κι εγώ να ρουτάρω με αυτή τη μέθοδο αφού φλασάρω.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την αναβάθμιση την πέρασες ΟΤΑ? Αναρωτιέμαι αν την πέρασε κανείς με αυτόν τον τρόπο γιατί εδώ και 3 μέρες με έχει σε "προτεραιότητα"...Σήμερα θα την περάσω manually απλά ενημερωτικά ρωτάω. Ευχαριστούμε και για τις επιπλέον πληροφορίες, θα δοκιμάσω κι εγώ να ρουτάρω με αυτή τη μέθοδο αφού φλασάρω.

Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις, πέρνα την με το odin. Στο ίδιο αποτέλεσμα καταλήγει.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις, πέρνα την με το odin. Στο ίδιο αποτέλεσμα καταλήγει.

Έτυχε να μην προλάβω να φλασάρω τις 2 τελευταίες μέρες και απλά δοκίμαζα μέσω ΟΤΑ. Θα την περάσω σήμερα manually, ενημερωτικά ρώτησα. Φυσικά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε να μην προλάβω να φλασάρω τις 2 τελευταίες μέρες και απλά δοκίμαζα μέσω ΟΤΑ. Θα την περάσω σήμερα manually, ενημερωτικά ρώτησα. Φυσικά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Φρόντισε πρώτα να διαβάσεις καλά τους οδηγούς, μη μου κάψεις καμιά πλακέτα Σαββατιάτικα :p

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε πρώτα να διαβάσεις καλά τους οδηγούς, μη μου κάψεις καμιά πλακέτα Σαββατιάτικα :p

 

Φίλε Lakerdas σε ευχαριστώ για τη συμβουλή. Ευτυχώς υπάρχετε κι εσείς παιδιά και απολαμβάνουμε τα κινητά μας στο 100%. Αυτοί οι οδηγοί τι είναι και από που μπορώ να τους αγοράσω? Αν σου έιναι εύκολο δώσε λινκ:lol::p

 

Υ.Γ. Μάκη μου το έχει και ο μήνας. Γενικότερα ο Δεκέμβρης δεν με πάει στα φλασαρίσματα:O

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lakerdas σε ευχαριστώ για τη συμβουλή. Ευτυχώς υπάρχετε κι εσείς παιδιά και απολαμβάνουμε τα κινητά μας στο 100%. Αυτοί οι οδηγοί τι είναι και από που μπορώ να τους αγοράσω? Αν σου έιναι εύκολο δώσε λινκ:lol::p

 

Υ.Γ. Μάκη μου το έχει και ο μήνας. Γενικότερα ο Δεκέμβρης δεν με πάει στα φλασαρίσματα:O

 

Οδηγός για root

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629

Οδηγός για φλασάρισμα επίσημης ρομ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lakerdas σε ευχαριστώ για τη συμβουλή. Ευτυχώς υπάρχετε κι εσείς παιδιά και απολαμβάνουμε τα κινητά μας στο 100%. Αυτοί οι οδηγοί τι είναι και από που μπορώ να τους αγοράσω? Αν σου έιναι εύκολο δώσε λινκ:lol::p

 

Υ.Γ. Μάκη μου το έχει και ο μήνας. Γενικότερα ο Δεκέμβρης δεν με πάει στα φλασαρίσματα:O

 

Ένα κατοστάρικο έχει κανονικά ο κάθε οδηγός, αλλά λόγω κρίσης και λόγω του ότι φοβόμαστε για την πλακέτα σου, για σένα δωρεάν, χαλάλι σου.

Πληροφορίες στο από πάνω μήνυμα.

Όσο για το update, μπορείς να το κάνεις και με το Kies.

 

Πέρασα χθες την Γερμανική 4.1.2 (DBT) και στη συνέχεια ρούταρα το S3 με το Exynos Abuse Root (χωρίς να κλείσω το κενό ασφαλείας).

Επιβεβαιώνω ότι ο περίφημος counter δεν αυξάνεται, η κατάσταση του κινητού παραμένει official, το Kies το βλέπει κανονικά και δέχεται ΟΤΑ ενημέρωση.

Υποθέτω ότι το ίδιο απλά θα γίνεται και unroot από την επιλογή μέσα στην εφαρμογή, χωρίς να χρειάζεται φλασάρισμα νέου firmware (δεν το δοκίμασα).

Για την ώρα φαίνεται να είναι ο πιο απλός τρόπος για root, χωρίς να επηρεάζει τίποτε άλλο, μέχρι η μαμά Samsung να κλείσει την "τρύπα" :)

Όλα σωστά εκτός από το OTA. Όταν έχεις κάνει root δεν μπορείς να κάνεις OTA.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Μάκη μου το έχει και ο μήνας. Γενικότερα ο Δεκέμβρης δεν με πάει στα φλασαρίσματα:O

Καλά το θυμόμουν ότι πάνω κάτω Δεκέμβρη έγινε. Κανε πρώτα ένα ξεμάτιασμα και προχωρά.

Η 4.1.2 θα σε αφήσει πολύ ικανοποιημένο, είναι η καλύτερη Rom που έχει βγει για το κινητό μέχρι σήμερα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Καλά το θυμόμουν ότι πάνω κάτω Δεκέμβρη έγινε. Κανε πρώτα ένα ξεμάτιασμα και προχωρά.

Η 4.1.2 θα σε αφήσει πολύ ικανοποιημένο, είναι η καλύτερη Rom που έχει βγει για το κινητό μέχρι σήμερα.

 

θα ελεγα οτι καλητερη ρομ ειναι η slimrom και σημερα εβγαλε και αναβαθμιση σε 4.2 δεν την εχω δοκιμασει

η 4.1 ειναι ολα τα λεφτά

http://www.slimroms.net/

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα οτι καλητερη ρομ ειναι η slimrom και σημερα εβγαλε και αναβαθμιση σε 4.2 δεν την εχω δοκιμασει

η 4.1 ειναι ολα τα λεφτά

http://www.slimroms.net/

Θα έπρεπε μάλλον να διευκρινίσω ότι αναφερόμουν αποκλειστικά σε επίσημα firmwares. Δεν έχω δοκιμάσει custom roms, όπως αυτή που αναφέρεις, για να μπορώ να σχηματίσω άποψη.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω το παρακάτω, ρωτάω εδώ. Η λειτουργία πολλαπλά παράθυρα έχει μόνο μερικές εφαρμογές. Πως μπορούμε να βάλουμε και άλλες εφαρμογές? Γιατί εάν είναι μόνο αυτές, τότε τουλάχιστον για εμένα είναι άχρηστο.
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω το παρακάτω, ρωτάω εδώ. Η λειτουργία πολλαπλά παράθυρα έχει μόνο μερικές εφαρμογές. Πως μπορούμε να βάλουμε και άλλες εφαρμογές? Γιατί εάν είναι μόνο αυτές, τότε τουλάχιστον για εμένα είναι άχρηστο.

 

Υπάρχει mod στο XDA αλλά εννοείται ότι πρέπει να είσαι root.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει mod στο XDA αλλά εννοείται ότι πρέπει να είσαι root.

 

Εχω σκοπο να κανω root. Μηπως μπορεις να μου δωσεις λινκ;

Ευχαριστω πολυ και παλι!!!

Edited by katerini
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Εχω σκοπο να κανω root. Μηπως μπορεις να μου δωσεις λινκ;

Ευχαριστω πολυ και παλι!!!

 

Αν εννοείς link για το root, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629

Αν εννοείς για τη μόντα περίμενε τον τυχεράκια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκοπο να κανω root. Μηπως μπορεις να μου δωσεις λινκ;

Ευχαριστω πολυ και παλι!!!

 

Φιλε πηγα να το κανω και εγω,και εχει 4-5 αρχεια απο τα οποια πρεπει να διαλεξεις και να κατεβασεις ενα που να σου ταιριαζει αναλογα τη ρομ που φορας.Εγω διαλεξα ενα deodexed γιατι ηταν επισημη η ρομ μου (ετσι καταλαβα απο τα συμφραζομενα οτι επρεπε να κανω,καθως δεν εχω και πολλες πολλες γνωσεις) και το κινητο κολλησε σε bootloop.Τελικα περασα την 4.1.2 ρομ του sotmax που ειναι 100% stock look και εχει διαφορα πειραγματα,οπως π.χ. εχει προεγκατεστημενο το mod για να βαλεις στο multitasking οποια εφαρμογη θελεις

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πηγα να το κανω και εγω,και εχει 4-5 αρχεια απο τα οποια πρεπει να διαλεξεις και να κατεβασεις ενα που να σου ταιριαζει αναλογα τη ρομ που φορας.Εγω διαλεξα ενα deodexed γιατι ηταν επισημη η ρομ μου (ετσι καταλαβα απο τα συμφραζομενα οτι επρεπε να κανω,καθως δεν εχω και πολλες πολλες γνωσεις) και το κινητο κολλησε σε bootloop.Τελικα περασα την 4.1.2 ρομ του sotmax που ειναι 100% stock look και εχει διαφορα πειραγματα,οπως π.χ. εχει προεγκατεστημενο το mod για να βαλεις στο multitasking οποια εφαρμογη θελεις

 

Φίλε μου αν δεν καταλαβαίνεις τι είναι κάτι, ρωτάς... Δεν βγάζεις νόημα στα κουτουρού από τα συμφραζόμενα... Αν δεν έχεις deodexed rom (που δεν είχες), φυσικά και θα σου κολλήσει στο boot, ή θα γίνει κάτι χειρότερο που δε θα μπορείς να σώσεις με μια άλλη rom.. :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Φιλε πηγα να το κανω και εγω,και εχει 4-5 αρχεια απο τα οποια πρεπει να διαλεξεις και να κατεβασεις ενα που να σου ταιριαζει αναλογα τη ρομ που φορας.Εγω διαλεξα ενα deodexed γιατι ηταν επισημη η ρομ μου (ετσι καταλαβα απο τα συμφραζομενα οτι επρεπε να κανω,καθως δεν εχω και πολλες πολλες γνωσεις) και το κινητο κολλησε σε bootloop.Τελικα περασα την 4.1.2 ρομ του sotmax που ειναι 100% stock look και εχει διαφορα πειραγματα,οπως π.χ. εχει προεγκατεστημενο το mod για να βαλεις στο multitasking οποια εφαρμογη θελεις

 

Φίλε @ DarthGRE είχες ρωτήσει ποιο αρχείο να περάσεις (odex ή deodex) και σου απάντησα τότε οτι αφού εχεις stock rom κατέβασε το odex http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4439350#post4439350

Τώρα γιατί εσυ κατέβασες το άλλο ...δεν γνωρίζω .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις κάνει reboot;

 

Τρεις φορές τουλάχιστον

 

Ένα κατοστάρικο έχει κανονικά ο κάθε οδηγός, αλλά λόγω κρίσης και λόγω του ότι φοβόμαστε για την πλακέτα σου, για σένα δωρεάν, χαλάλι σου.

Πληροφορίες στο από πάνω μήνυμα.

Όσο για το update, μπορείς να το κάνεις και με το Kies.

 

 

Όλα σωστά εκτός από το OTA. Όταν έχεις κάνει root δεν μπορείς να κάνεις OTA.

 

Τώρα μόλις πάτησα το ΟΤΑ και αφού έκανε έλεγχο μου γράφει "Οι πιο πρόσφατες ενημερώσεις έχουν ήδη εγκατασταθεί".

Άρα κάνει ΟΤΑ και είναι rooted αφού δουλεύει το Titanium BackUp

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @ DarthGRE είχες ρωτήσει ποιο αρχείο να περάσεις (odex ή deodex) και σου απάντησα τότε οτι αφού εχεις stock rom κατέβασε το odex http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4439350#post4439350

Τώρα γιατί εσυ κατέβασες το άλλο ...δεν γνωρίζω .

 

Toτε κατεβασα το odex,μολις τσεκαρα στον καδο μου και το ειδα εκει,οποτε επεσε σε bootloop το κινητο με το αρχειο που υποτιθεται οτι θα δουλευε.Συγνωμη για την παρεξηγηση,αλλα για καλο πεταχτηκα :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες. Ποια διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω για να γυρίσω πίσω σε στοκ απο μια custom (οποιαδήποτε) ρομ? δεν βρήκα κάποιον οδηγό στο φόρουμ. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή να με παραπέμψει κάπου. ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να φλασαρω official rom με Mobile odin? Είμαι με omega
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

σε περιπτωση custom rom που εχει περαστει και recovery αν θελουμε να απιστρεψουμε σε official χρειαζεται στο odin να τικαρουμε και το repartition και να βαλουμε και pit file η απο την στιγμη που η ρομ ειναι με ενα αρχειο γινονται ολα αυτοματα?

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...