Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως με factory reset ή wipe data απο recovery διαγράφονται τα πάντα απο internal sd . Και οταν λέω τα πάντα εννοώ (επαφές -εφαρμογές -sms -mms -φωτογραφίες και γενικά οτιδήποτε ειναι αποθηκευμένο εκεί )

Με factory reset δεν διαγράφονται ότι έχεις στην εσωτερική κάρτα. Διαγράφονται όλα μόνο με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

Μιχάλη μήπως τα μπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με factory reset δεν διαγράφονται ότι έχεις στην εσωτερική κάρτα. Διαγράφονται όλα μόνο με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

Μιχάλη μήπως τα μπερδεύεις.

 

To ίδιο είναι

Link to comment
Share on other sites

Με factory reset δεν διαγράφονται ότι έχεις στην εσωτερική κάρτα. Διαγράφονται όλα μόνο με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

Μιχάλη μήπως τα μπερδεύεις.

 

Ξέρεις ότι factory reset = επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ε; :lol: Είναι η μετάφραση από τα Αγγλικά...

 

Μάλλον εννοείς το wipe data από το cwm recovery menu, το οποίο όντως μπορεί σβήνει μόνο τον φάκελο /data/data .

Εdit: μόλις είδα ότι ο Μιχάλης το δοκίμασε και του τα σβήνει όλα...

 

Το factory reset πάντως από τις ρυθμίσεις τα σβήνει όλα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι factory reset = επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ε; :lol: Είναι η μετάφραση από τα Αγγλικά...

 

Μάλλον εννοείς το wipe data από το cwm recovery menu, το οποίο όντως μπορεί σβήνει μόνο τον φάκελο /data/data .

Εdit: μόλις είδα ότι ο Μιχάλης το δοκίμασε και του τα σβήνει όλα...

 

Το factory reset πάντως από τις ρυθμίσεις τα σβήνει όλα.

Ναι αυτό από το cwm από τις ρυθμίσεις τα σβήνει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο θέμα αντιμετώπισε φίλος σε s2. Αυτός παρατήρησε όμως ότι το πρόβλημα ήταν πιο ορατό τις μέρες με πολύ υγρασία και μειονωταν όταν το κινητό ζεσταινοταν (φόρτιση, παιχνίδια κλπ). Το πήγε σέρβις δύο μέρες πριν λήξει η εγγύηση, του άλλαξαν την οθόνη και το παρέλαβε μετά από δύο ώρες. Βέβαια είχε προηγηθεί επαναφορά stock rom και usb jig και δεν είχε στρώσει, οπότε πιθανός να είναι διαφορετικό πρόβλημα με ίδιο σύμπτωμα.

Ευτυχως απο το πρωι μεχρι τωρα κανενα προβλημα και ολα δειχνουν να δουλευουν ρολοι

Ευχαριστω Αλεξανδρε :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό από το cwm από τις ρυθμίσεις τα σβήνει όλα.

 

Δεν υπάρχει cwm στις ρυθμίσεις... τα έχεις μπερδέψει τελείως...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

http://www.jayceooi.com/2012/06/08/how-to-hard-reset-samsung-galaxy-s3/

 

Για να το βαλουμε σε σειρα το θεμα.

Όπως λέει και αυτό το άρθρο οι τρόποι να σβήσεις μαζικά αρχεία απο το κινητο είναι τρεις

1)Settings

2)Recovery

3)Code (Δεν λειτουργει πια).

 

Οι δυο πρώτοι τρώποι λέγονται factory data reset και ο τριτος factory FORMAT. Με τους 2 πρώτους τρόπους σε εμένα σβήνεται μονο το partition που είναι η ROM. Στο sgs2 που είχα με τον τριτο τρόπο σβηνόντουσαν ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ολα τα partition). Τώρα στο sgs3 τον έχουν απενεργοποιήσει αυτό τον τρόπο. Οπότε η ερώτηση εαν υπάρχουν εναλλακτικες χωρίς να είναι καποιος root.

Link to comment
Share on other sites

http://www.jayceooi.com/2012/06/08/how-to-hard-reset-samsung-galaxy-s3/

 

Για να το βαλουμε σε σειρα το θεμα.

Όπως λέει και αυτό το άρθρο οι τρόποι να σβήσεις μαζικά αρχεία απο το κινητο είναι τρεις

1)Settings

2)Recovery

3)Code (Δεν λειτουργει πια).

 

Οι δυο πρώτοι τρώποι λέγονται factory data reset και ο τριτος factory FORMAT. Με τους 2 πρώτους τρόπους σε εμένα σβήνεται μονο το partition που είναι η ROM. Στο sgs2 που είχα με τον τριτο τρόπο σβηνόντουσαν ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ολα τα partition). Τώρα στο sgs3 τον έχουν απενεργοποιήσει αυτό τον τρόπο. Οπότε η ερώτηση εαν υπάρχουν εναλλακτικες χωρίς να είναι καποιος root.

 

Ok, ξέχνα τον 3ο τρόπο. Επίσης ξέχνα το s2, έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Οι 2 τρόποι λοιπόν σε όλους τους άλλους σβήνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Τώρα γιατί σε σένα μένουν είναι μυστήριο. Φοράς stock rom?

Όπως και να'χει όμως μπορείς απλά να κάνεις format την κάρτα σου μετά από τις ρυθμίσεις, και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ok, ξέχνα τον 3ο τρόπο. Επίσης ξέχνα το s2, έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Οι 2 τρόποι λοιπόν σε όλους τους άλλους σβήνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Τώρα γιατί σε σένα μένουν είναι μυστήριο. Φοράς stock rom?

Όπως και να'χει όμως μπορείς απλά να κάνεις format την κάρτα σου μετά από τις ρυθμίσεις, και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

 

Στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1717972 γραφουν:

 

"The phone uses a single partition for it's app/data storage and internal sdcard.

So all you can do is delete all the contents ("rm -rf /mnt/sdcard/*" in Terminal) but not format it."

 

και

 

"Originally Posted by AngelSoul

so i just can connect phone to pc open that storage and delete it manually? That's right?

 

Yes"

 

Δοκίμασα ξανά τώρα για να σιγουρευτώ και μου σβήστηκαν και εμένα τα πάντα από τα settings. Θα ορκιζόμουν ότι δεν είχαν σβηστεί την προηγούμενη φορά. Στο thread που παραθετω παραπάνω αν και μπερδεμένα τα σχόλια κάποιοι φαίνεται ότι τους έχει συμβεί και σε αυτούς. Τώρα είμαι σε Stock Rom μετά απο φλασάρισμα με odin. Όταν είχα ξαναδοκιμάσει ήμουν σε Android Rev HD.

Link to comment
Share on other sites

Omega v33 , Android 4.1.2

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1663656

http://img834.imageshack.us/img834/9679/screenshot2012111602414.png

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1717972 γραφουν:

 

"The phone uses a single partition for it's app/data storage and internal sdcard.

So all you can do is delete all the contents ("rm -rf /mnt/sdcard/*" in Terminal) but not format it."

 

και

 

"Originally Posted by AngelSoul

so i just can connect phone to pc open that storage and delete it manually? That's right?

 

Yes"

 

Δοκίμασα ξανά τώρα για να σιγουρευτώ και μου σβήστηκαν και εμένα τα πάντα από τα settings. Θα ορκιζόμουν ότι δεν είχαν σβηστεί την προηγούμενη φορά. Στο thread που παραθετω παραπάνω αν και μπερδεμένα τα σχόλια κάποιοι φαίνεται ότι τους έχει συμβεί και σε αυτούς. Τώρα είμαι σε Stock Rom μετά απο φλασάρισμα με odin. Όταν είχα ξαναδοκιμάσει ήμουν σε Android Rev HD.

 

Έστω, όχι format, delete, δεν είναι μεγάλη διαφορά εδώ. Αλλά όπως είδες σβήνονται τα πάντα... και σε όλα τα stock upgrade που έχω κάνει αυτό μου συνέβαινε... ίσως σε κάποιες περιπτώσεις δε σβήνει, δεν ξέρω πότε όμως... περίεργο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει cwm στις ρυθμίσεις... τα έχεις μπερδέψει τελείως...

Συγνώμη άλλα ήθελα να γράψω και άλλα έγραψα έχεις απόλυτο δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας αν μπορουμε να βγαλουμε τους τονους απο τα κεφαλαια; μα τι κολλημα και αυτο με την google.

Παντου να βαζει τονους.

Βασικα οταν παω να στειλω μηνυμα και παιζω με την εξυπνη πληκτρολογηση, βαζει τονους στα κεφαλαια και ειναι σπαστικο

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και μερικοί στο XDA που λένε ότι δε τους σβήστηκε η sdcard, θεωρούν sdcard την external και όχι την internal όπως η Samsung τις διαχωρίζει.Περισσότερο παρεξήγηση είναι παρά κάποιο bug.

 

Ξερει κανενας αν μπορουμε να βγαλουμε τους τονους απο τα κεφαλαια; μα τι κολλημα και αυτο με την google.

Παντου να βαζει τονους.

Βασικα οταν παω να στειλω μηνυμα και παιζω με την εξυπνη πληκτρολογηση, βαζει τονους στα κεφαλαια και ειναι σπαστικο

 

Έχουμε δύσκολη γραμματική γι αυτούς :happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι συμβαινει γιατι ουτε σε εμενα διαγραφη την internal sd........ το βραδυ θα προσπαθησω να βαλω video

 

Είσαι σε stock Rom ; Χρησιμοποιείς την factory reset μέσα απο τα settings του android ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειμαι με stock, εχω την omega 32 και μιλαω για επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων μεσα απο το "δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας".....

Δεν εχει διαγραψει τα παντα απο την εσωτερικη sd για παραδειγμα ειχα κατεβασει ενα theme και το εχω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειμαι με stock, εχω την omega 32 και μιλαω για επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων μεσα απο το "δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας".....

Δεν εχει διαγραψει τα παντα απο την εσωτερικη sd για παραδειγμα ειχα κατεβασει ενα theme και το εχω ακομα.

 

Ναι , το ίδιο λέμε. Αυτό εννοώ απο τα "settings" του κινητού ! Και εμένα μια μου τα σβήνει όλα , μία όχι. Μήπως έχει να κάνει με το αν φοράει κάποιος stock ή custom rom ; (αν και δεν εχει πολύ λογική αυτό)

Κρίμα που πλέον δεν λειτουργεί ο factory format code.

Link to comment
Share on other sites

Omega v33 , Android 4.1.2

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1663656

http://img834.imageshack.us/img834/9679/screenshot2012111602414.png

Τι Omega V33 ???

Εγώ είδα V33.1 στο xda και δεν πέρασε ούτε ένα 24ωρο...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

εχω branded cosmote και εβαλα την ελληνικη EUR Jelly.Θελω να ξαναγυρισω στην official που ειχα αλλα δεν μπορω...την φλασαρω με odin κανει ολη την εγκατασταση και μετα κολαει στο σημα της samsung και παπαλα...........δεν μπορει να μπει παλι στην original ice-cream 4.0.1για να βλεπει το kies κ τα update?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειμαι με stock, εχω την omega 32 και μιλαω για επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων μεσα απο το "δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας".....

Δεν εχει διαγραψει τα παντα απο την εσωτερικη sd για παραδειγμα ειχα κατεβασει ενα theme και το εχω ακομα.

 

Από την στιγμή που εισαι root με cwm recovery μπορείς να κάνεις format την internal sd μπαίνοντας σε recovery >Mounts & storage>Format sdcard .

Δεν νομίζω καποιος με stock rom να έχει προσπαθήσει από της ρυθμίσεις να κάνει επαναφορά εργοστασιακων και να μην γίνει το τηλέφωνο όπως όταν το αγόρασε .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν απλά να δοκιμάσουν την καινούρια υπέροχη Gallery από την leaked rom (ίδια με του Note 2), την τράβηξα χθες από τα αρχεία του Sammobile. Δουλεύει τέλεια. Έφτιαξα το παρακάτω ζιπάκι για πέρασμα από cwm ή mobile odin ;)

http://www.multiupload.nl/XKFYW45W04

 

Edit: Έβγαλα το paper artist, αλλά υπάρχει σε ξεχωριστό link στην πρώτη σελίδα.

εχω branded cosmote και εβαλα την ελληνικη EUR Jelly.Θελω να ξαναγυρισω στην official που ειχα αλλα δεν μπορω...την φλασαρω με odin κανει ολη την εγκατασταση και μετα κολαει στο σημα της samsung και παπαλα...........δεν μπορει να μπει παλι στην original ice-cream 4.0.1για να βλεπει το kies κ τα update?

 

Μπες στο recovery και κάνε wipe από κει, λογικά θα πάρει μπρος.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι Μιχαλη το ξερω αυτο.

Απλος επιβεβαιωνω αυτο που ελεγε ο ackel οτι αν εισαι με custom απο το μενου με επαναφορα...δεν σβηνει τα παντα.

Τωρα με stock δεν ειμαι σιγουρος αλλα για να το λες εσυ!!

Link to comment
Share on other sites

 

Μπες στο recovery και κάνε wipe από κει, λογικά θα πάρει μπρος.

 

Πως το κανω αυτο?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...