Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! :)

Πριν μερικές εβδομάδες, έκανα ροοτ το κινητό. Άφησα πάνω την stock ROM.

Προχθές, έκανα unroot το κινητό, και έβαλα πάλι την official ROM. Από τότε, όταν βγάζω μια φωτογραφία, μου λέει πως δεν μπορεί να την αποθηκεύσει στην εξωτερική κάρτα μνήμης και το γυρνάει αυτόματα στη μνήμη του κινητού;

Μήπως ξέρετε γιατί; Τι πρέπει να κάνω για να αποθηκεύει τις φωτογραφίες στην εξωτερική κάρτα μνήμης;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επιτέλους και ένας που με καταλαβαίνει... Είναι λίγο πίκρα να διαβάζεις τα posts απο χρήστες του κινητόυ, η reviews στο Internet και να μετρας ανίστροφα να το πάρεις και συ..:lol:

 

σε καταλαβαινω απολυτα...:D

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρετε screen protectors καλής ποιότητας δεν θα δείτε μεγάλη διάφορα στην αφή. Το ίδιο ωραία θα είναι.

 

Κι όμως. Εχω δοκιμάσει αρκετές, καούν τελικά κατέληξα σε 2-3 μάρκες οι οποίες και πάλι, ενώ έχουν τριμμένη τιμή, το γυαλί δεν το πιάνουν. Και δ γιαε μιλάμε μόνο για το feeling αλλά και τα χρώματα και τις δαχτυλιες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον περιμενω τους νεους κατοχους να μας πουνε μετα απο λιγες ημερες χρησης εαν γρατζουνιεται η οχι η οθονη !! ( Χωρις μεμβρανη !) . Περιμενω νεα ! :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :)

Πριν μερικές εβδομάδες, έκανα ροοτ το κινητό. Άφησα πάνω την stock ROM.

Προχθές, έκανα unroot το κινητό, και έβαλα πάλι την official ROM. Από τότε, όταν βγάζω μια φωτογραφία, μου λέει πως δεν μπορεί να την αποθηκεύσει στην εξωτερική κάρτα μνήμης και το γυρνάει αυτόματα στη μνήμη του κινητού;

Μήπως ξέρετε γιατί; Τι πρέπει να κάνω για να αποθηκεύει τις φωτογραφίες στην εξωτερική κάρτα μνήμης;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Από τις ρυθμίσεις της κάμερας το έχεις ρυθμίσει έτσι ώστε να αποθηκεύονται στην εξωτερική sd ??

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις της κάμερας το έχεις ρυθμίσει έτσι ώστε να αποθηκεύονται στην εξωτερική sd ??

 

Ναι..αλλά το γυρνάει στην μνήμη του τηλεφώνου..

Link to comment
Share on other sites

Ναι..αλλά το γυρνάει στην μνήμη του τηλεφώνου..

 

Απο την στιγμή που εχεις χώρο στην sd και το έχεις ρυθμίσεις να αποθηκεύονται εκεί και όμως συνεχίζει να τις βάζει στην εσωτερική μνήμη ,τότε κανε επαναφορά εργοστασιακών .

 

Δοκίμασε πρωτα απο τις ρυθμίσεις >διαχείριση εφαρμογήν >όλα > να κάνεις ενα clear cache της κάμερας ...μήπως και στρώσει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που εχεις χώρο στην sd και το έχεις ρυθμίσεις να αποθηκεύονται εκεί και όμως συνεχίζει να τις βάζει στην εσωτερική μνήμη ,τότε κανε επαναφορά εργοστασιακών .

 

Δοκίμασε πρωτα απο τις ρυθμίσεις >διαχείριση εφαρμογήν >όλα > να κάνεις ενα clear cache της κάμερας ...μήπως και στρώσει .

 

Στο Cache δεν μπορώ να πατήσω, λέει: 0,00 B

Μήπως φταίει που κατά τη διάρκεια του unroot είχα την κάρτα μνήμης μέσα; :/

Link to comment
Share on other sites

Στο Cache δεν μπορώ να πατήσω, λέει: 0,00 B

Μήπως φταίει που κατά τη διάρκεια του unroot είχα την κάρτα μνήμης μέσα; :/

 

Όχι δεν παίζει σημασία αυτό .Πάντα εχω την sd μέσα .

Περίμενε λίγο μήπως κάποιο παιδί ξέρει κάτι παραπάνω για το πρόβλημα σου .

 

Όταν πέρασες ξανά το firmware και έγινες unroot έκανες factory reset ??

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Στο Cache δεν μπορώ να πατήσω, λέει: 0,00 B

Μήπως φταίει που κατά τη διάρκεια του unroot είχα την κάρτα μνήμης μέσα; :/

 

Μέσα από το τηλέφωνο βλέπεις τα πειρεχόμενα της;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον περιμενω τους νεους κατοχους να μας πουνε μετα απο λιγες ημερες χρησης εαν γρατζουνιεται η οχι η οθονη !! ( Χωρις μεμβρανη !) . Περιμενω νεα ! :D

Το έχω 6-7 μήνες και χωρίς μεμβράνες κλπ, δεν έχει πάθει τίποτα (ακόμα :p)

 

Στο Cache δεν μπορώ να πατήσω, λέει: 0,00 B

Μήπως φταίει που κατά τη διάρκεια του unroot είχα την κάρτα μνήμης μέσα; :/

 

στα ελληνικά το λέει εκκαθάριση δεδομένων. Αν έχεις πρόβλημα και δεν μπορείς να το κάνεις κάτι έχει μπλέξει.

Χωρίς root δεν ξέρω λύση, υποθέτω ότι ένα clead cache και dalvik cache από CWM recovry μπορεί να βοηθούσε....

 

Και όχι, δεν νομίζω ότι έχει σχέση η κάρτα μνήμης που ήταν μέσα.

Μήπως (λέω μήπως) φταίει η κάρτα; (δε δοκιμάζεις να την φορμάρεις αφού πάρεις bak-up ότι χρειάζεσαι, πριν φορμάρεις το κινητό; )

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το τηλέφωνο βλέπεις τα πειρεχόμενα της;

 

Ναι, τα βλέπω.

 

στα ελληνικά το λέει εκκαθάριση δεδομένων. Αν έχεις πρόβλημα και δεν μπορείς να το κάνεις κάτι έχει μπλέξει.

Χωρίς root δεν ξέρω λύση, υποθέτω ότι ένα clead cache και dalvik cache από CWM recovry μπορεί να βοηθούσε....

 

Και όχι, δεν νομίζω ότι έχει σχέση η κάρτα μνήμης που ήταν μέσα.

Μήπως (λέω μήπως) φταίει η κάρτα; (δε δοκιμάζεις να την φορμάρεις αφού πάρεις bak-up ότι χρειάζεσαι, πριν φορμάρεις το κινητό; )

 

Έκανα εκκαθάριση δεδομένων, αλλά τίποτα.

Θα την κάνω φορματ. Ρυθμίσεις -> Χώρος αποθήκευσης -> Διαμόρφωση κάρτας SD, σωστά;

Edited by Sterios89
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα βλέπω.

 

 

 

Έκανα εκκαθάριση δεδομένων, αλλά τίποτα.

Θα την κάνω φορματ. Ρυθμίσεις -> Χώρος αποθήκευσης -> Διαμόρφωση κάρτας SD, σωστά;

 

Ναι. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ναι. :cool:

 

 

Το έκανα και λύθηκε το πρόβλημα! :)

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας παιδιά! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

:worry::lost::dizzy: Tι εννοείς; Δεν ξέρεις ποιο τηλέφωνο έχεις;

 

 

Πρωτα απο ολα δεν εχω ακομα.

Μιλαω ας πουμε για το S3 και μεσα λεει verizon,at&t κλπ αυτο εννοω. Πως καταλαβαινουμε

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Η Samsung έδωσε λύση στο ερώτημα προέλευσης του κινητού με μια νέα λειτουργία του Samsung Kies, που λέγεται "Firmware Upgrade and Initialisation" ("Αναβάθμιση υλικολογισμικού και προετοιμασία").

Με αυτή τη λειτουργία μπορεί ο οποιοσδήποτε χωρίς να πάρει τηλέφωνο τη Samsung, μόνο με τον σειριακό αριθμό της συσκευής να μάθει τη χώρα προέλευσης, καθώς και το επίσημο firmware του κινητού, και αν επιθυμεί να το εγκαταστήσει επίσημα (π.χ. αν το έχει αλλάξει με κάποια custom rom και δεν έχει την αρχική), επιστρέφοντας το τηλέφωνο σε εργοστασιακή κατάσταση.

 

Δε χρειάζεται καν να συνδεθεί το τηλέφωνο στον υπολογιστή. Αρκεί το serial number. Αυτό βρίσκεται είτε ανοίγοντας το τηλέφωνο και κοιτώντας στο αυτοκόλλητο κάτω από τη μπαταρία, είτε από τις ρυθμίσεις - πληροφορίες συσκευής - κατάσταση - Σειριακός αριθμός. Εϊναι μια σειρά 11 αριθμών και γραμμάτων.

 

Έχοντας λοιπόν τον σειριακό αριθμό, ανοίγουμε το Kies, και διαλέγουμε το κατάλληλο μενού:

[ATTACH]28576[/ATTACH]

Γράφουμε το μοντέλο κινητού (π.χ. το Galaxy S III είναι το GT-I9300 - με κεφαλαία), καθώς και τον σειριακό αριθμό της συσκευής (επίσης κεφαλαία).

[ATTACH]28577[/ATTACH]

 

Στη συνέχεια θα μας προειδοποιήσει ότι θα κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, επιβεβαιώνουμε...

 

Και τελικά βλέπουμε το σωστό firmware για τη συσκευή μας:

[ATTACH]28579[/ATTACH]

 

Αν όντως χρειαζόμαστε να κάνουμε επαναφορά μπορούμε να συνεχίσουμε, αλλιώς πατάμε Άκυρο.

[Αν συνεχίσουμε, θα κατεβάσει το firmware, και θα ζητήσει να συνδέσουμε το κινητό και θα του το βάλει, σβήνοντας όλα τα δεδομένα μας και επιστρέφοντάς το σε εργοστασιακή κατάσταση (αν το πάμε π.χ. για service μετά από root/ πειράγματα είναι η σωστή κίνηση, μετά από μηδενισμό των counters με triangle away). ]

 

Στην παρένθεση λοιπόν είναι τα 3 γράμματα του product code του κινητού, από τα οποία μπορούμε να προσδιορίσουμε τη χώρα προέλευσης. Η λίστα των χωρών είναι στο θέμα των Συχνών Ερωτήσεων (FAQ).

To δικό μου π.χ. είναι Αγγλικό (ΒΤU). Τα ελληνικά unbranded εκεί θα γράφουν EUR... κ.ο.κ.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Αν έχουμε τροποιημένο τηλέφωνο, προχωράει η διαδικασία;

Κι αν ναι, μετά την επαναφορά φεύγει το τροποποιήθηκε;

Γιατί αν γίνονται αυτά, το βλέπω για αυτογκόλ (με κερδισμένους εμάς)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Αν έχουμε τροποιημένο τηλέφωνο, προχωράει η διαδικασία;

Κι αν ναι, μετά την επαναφορά φεύγει το τροποποιήθηκε;

Γιατί αν γίνονται αυτά, το βλέπω για αυτογκόλ (με κερδισμένους εμάς)

 

Από τη στιγμή που δε χρειάζεται να συνδέσεις το τηλέφωνο, δεν έχει σχέση το τροποποιημένο λογισμικό. Αν στην καινούρια rom δε φαίνεται ο σειριακός αριθμός στις πληροφορίες, μπορείς να τον βρεις κάτω από τη μπαταρία.

Δεν το έχω δοκιμάσει (γιατί δε θέλω :p), αλλα είμαι σίγουρος ότι ναι, θα φύγει το τροποποιήθηκε.

Είναι ακριβώς η διαδικασία που κάνει το Odin (το Kies κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με το Odin, περιέχει τις λειτουργίες του), χωρίς να χρειαστεί να ψάξουμε και να κατεβάσουμε εμείς οι ίδιοι το σωστό firmware.

Οπότε όπως είπες ναι, είναι κάτι σαν αυτογκόλ με νικητές τους developers... αν και νομίζω ότι το κάνανε για διευκόλυνση, και είναι στα υπερ τους.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το άνοιξα και έχω και μια παρατήρηση.

Το όνομα του κινητού είναι case sensitive (αν είναι δυνατόν...)

Πρέπει να το γράψετε με κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις που θα φανεί χρήσιμο το kies .....ποιος το περίμενε :lol:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το κανω την ωρα που μου ζηταει το S/N μου πεταει ενα παραθυρακι και μου γραφει να πληκτρολογησω ξανα τον S/N και να πατησω επιβεβαιωση.

Μαλλον κολλησε το KIES.Πρωτη φορα το ξαναπαθε!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αλεξ! Πολύ χρήσιμο και αγχολυτικό!

 

Το μόνο που ενδεχομένως να μην σβήνει είναι το counter οπότε το triangle away καλό είναι να υπάρχει κάπου, για ώρα δύσκολη!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω 6-7 μήνες και χωρίς μεμβράνες κλπ, δεν έχει πάθει τίποτα (ακόμα :p)

 

Σιγουρα εχει Μικρους τσαμπουκαδες . Αν το βαλεις στον Ηλιο το κινητο θα του δεις !

Δεν υπαρχει κινητο που να μην γρατζουνιεται !!! Εκτος αν εισαι ψειρας. Εγω δεν μασαω ομως . Ηδη μου εχει πεσει 4-5 φορες. Επισης το βαζω με κλειδια κτλ . Οποτε χωρις προστασια χλωμο να αντεξει ! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση. Φίλος πήρε χθες καινούριο S3 και λέει ότι δεν έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο, αλλά μόνο γερμανικά. Επειδή έχω διαβάσει ότι αυτό μπορεί να γίνει μετά από factory reset υπάρχει η πιθανότητα το καινούριο να μην είναι καινούριο; Είναι δυνατόν ολοκαίνουριο κινητό αγορασμένο από Ελλάδα να μην έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο; Edited by billphone

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση. Φίλος πήρε χθες καινούριο S3 και λέει ότι δεν έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο, αλλά μόνο γερμανικά. Επειδή έχω διαβάσει ότι αυτό μπορεί να γίνει μετά από factory reset υπάρχει η πιθανότητα το καινούριο να μην είναι καινούριο; Είναι δυνατόν ολοκαίνουριο κινητό αγορασμένο από Ελλάδα να μην έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο;

 

Καλησπέρα. Έχει ελληνικό πληκτρολόγιο:

Ρυθμίσεις -> Γλώσσα και εισαγωγή -> Πληκτρολόγιο Samsung -> Γλώσσα εισαγωγής και εκεί μπορεί να επιλέξει όποια γλώσσα θέλει

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...