Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει σχέση με το root, εξαρτάται από το ποια εφαρμογή σου δημιουργεί το πρόβλημα. Απλά πρέπει να τη βρεις και να τη βγάλεις.

 

καταλαβα δλδ πρεπει να σβησω ολες τις εφαρμογες που εχω κατεβασει

OMEGA JB POWER
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μια ερωτηση που εχω λογικα και την απαντηση

 

αν παρω το κινητο απο μαγαζι μικρο και αρκετα φτηνο σε σχεση με την αγορα και ειναι γερμανιας τι προβλημα εχω?λογικα κανενα.

απλα μπορω να αλλαξω ρομ και ολα οκ ετσι?εκτος εγγυησης σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα επιλέγουν μια χώρα και το δίνουν για testing. Ετσι είχαν κανει και με το froyo στο galaxy S που το είχαν δώσει στις σκαδιναβικες χώρες.

 

Τώρα για το θέμα contacts και Dialer έχω δοκιμάσει τα πάντα. Δεν υπάρχει "γιατριά".

Ειναι ξεκάθαρα θέμα ram. Οταν ανοίξεις πολλές εφαρμογές, κλείνουν πρώτα οι επαφές που εχουν default priority 10. Αν χρειαστεί κι άλλη ram κλείνει και ο Dialer αν και εχει την maximum priority.

Οπότε οταν τον χρειαστείς φορτώνει απο την αρχή.

Στο note 2 που εχει 2 gb ram δεν συμβαίνει η μάλλον για να συμβεί θα πρεπει να φτάσεις την μνήμη πολυ χαμηλα, πράγμα πρακτικά αδύνατο οταν έχεις 2gb.

 

Εγω πλέον έχω την συσκευη μου με την official Πολωνικη. Δουλεύω τον Nova pro και έχω βάλει τον EX Dialer ο οποίος ειναι καταπληκτικός. Έχω απενεργοποιησει τις εφαρμογές που δεν χρειάζομαι και η συσκευη μου παει σφαίρα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε ποσο smooth ειναι.

 

Αυτό υποψιάζομαι Κώστα όσον αφορά την πολωνική. Ας είναι, εγώ αυτή την στιγμή είμαι μια χαρά με την συσκευή μου η οποία με καλύπτει απόλυτα. Η ram στο 1GB δεν νομίζω ότι με έχει περιορίσει κάπου τόσο στη χρήση του κινητού για δουλειά όσο και για ψυχαγωγία. Με τον launcher είμαι οκ αφού δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα το redraw και σχετικά με τις επαφές έβαλα exdialer από την πρώτη μέρα πριν ακόμα παρατηρήσω την καθυστέρηση στο άνοιγμα γιατί αυτόν είχα στο S1 και ήμουν πολύ ευχαριστημενος. Πραγματικά είναι η πρώτη φορά που κάθομαι χωρίς φλασαρισματα για περισσότερο από ένα μήνα και να σου πω την αλήθεια, δεν θεωρώ ότι το χρειάζομαι. Εμμένω στην αρχική μου απόφαση να δοκιμάσω δηλαδή το επίσημο γερμανικό jb μόλις το δώσουν και από κει και πέρα αφού κάτσω λίγο μαζί του αποφασίζω. Σίγουρα κάποια στιγμή θέλω να δοκιμάσω τις custom αλλά δεν βιάζομαι καθόλου.

 

Υ. Γ. Τελικά είμαστε πολύ παράξενα πλάσματα. Εχθές έπιασα λίγο το παλιό μου galaxy να το φρεσκάρω γιατί ήθελε να το δεί ένας υποψήφιος αγοραστής. Οταν το είχα πρωτοαγορασει η οθόνη του μου φαινόταν τεράστια και θεωρούσα υπερβολή τις περισσότερες από 4 ίντσες. Τώρα απλά μου φάνηκε σαν ένα παλιό πλην όμως αγαπημένο παιχνίδι :)

 

 

@kinitos δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν είναι γερμανικό. Μπορείς να πειράξεις και να περάσεις μέσα ότι θέλεις και αν χρειαστεί με μια επίσημη ρομ είσαι εντός εγγύησης. Με την επίσημη γερμανική που θα το πάρεις είσαι και και πάλι εντός εγγύησης αρκεί να μην κάνεις root.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η αναζήτηση, πάνω δεξιά στη σελίδα. Πατάς εκεί, γράφεις "κακή κάμερα", και ως δια μαγείας βρίσκεις 4 σελίδες με συζητήσεις και απαντήσεις στην ίδια ερώτηση....

 

 

Η παραπάνω τεχνική / μαγεία είναι γενική και απευθύνεται σε όλους. Την αποκαλύπτω με κίνδυνο της ζωής μου και κυνηγητό από τους admins. Παρακαλώ μη με μαρτυρήσετε!

 

δεν αναφέρθηκα ποτέ σε κακή κάμερα απλά στο γεγονός ότι διαβάζω σε διάφορες σελίδες για ύπαρξη "καλύτερης" κάμερας στο κινητό... κ θα ήθελα να ξέρω αν είναι άλλος φακός που την κάνει καλύτερη και πως μπορώ να ελέγξω ποια φοράει το δικό μου... ευχαριστώ για το hint πάντως

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματάκι.

 

Τις τελευταίες μια δυο εβδομάδες μου βγαίνει μήνυμα στην notification bar με επικεφαλίδα "Λογαριασμός Samsung account" και σαν μήνυμα "Η περίοδος λειτουργίας έληξε". Έτσι αναγκάζομαι να βάζω συνέχεια τους κωδικούς μου.

 

Υπάρχει λύση για το συγκεκριμένο πρόβλημα;

Edited by pinwouza
Ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επειδη βλεπω οι Γερμανοι αργουν με το JB, δοκιμασα την ROM της Πολωνιας. Το θεμα ειναι πως φυσικα δεν αναγνωριζει την συσκευη μετα το KIES και οταν παταω τον IMEI κτλ στον dialer δεν μου δινει επιλογη για τιποτα επιπλεον. Απλα μενει εκει. Κατεβασα ξανα την ROM μηπως κατι δεν πηγε καλα, εκανα κανονικα wipe. Αλλα και παλι.

Ξερει καποιος τι μπορει να ειναι;

 

Το κάνω Quote γιατί στην σελίδα που το έκανα post έγιναν συνεχή μηνύματα και περάσαμε αμέσως 2 σελίδες! Βλέπω αρκετούς με την Πολωνική ROM και όλοι λένε πως δεν εχουν προβλήματα. Ξέρεις κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

 

Επίσης εδω και 2 μέρες μου κάνει και εμένα αυτό που λεει ο pinwouza. Οχι πολύ συχνά, αλλά πχ βγήκε 1 χθες και μια σήμερα.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάντε μια χάρη στον εαυτό σας,και ασχοληθείτε περισσοτερο με το κινητο.Το να ρωτάτε συνεχώς για το παραμικρό μονό καλό δε σας κάνει, γιατί επαναπαύεστε στην βοήθεια τον άλλων και δε ασχολείστε όσο θα έπρεπε με το τηλέφωνο για να το μάθετε. Το να ρωτήσετε για κάποιο σοβαρό πρόβλημα ειναι λογικό, αλλά μην ρωτάτε πια για το κάθε τι. Γενική ειναι η παρατήρηση μου.

 

τετρα το δικό πρόβλημα φαίνεται "σοβαρό"... δύστυχος δεν γνωρίζω για να βοηθήσω. Ισως θα ηταν καλύτερο να γυρίσεις σε προηγούμενη ρομ η καστομ που δεν εχει τέτοια προβλήματα.

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Το κάνω Quote γιατί στην σελίδα που το έκανα post έγιναν συνεχή μηνύματα και περάσαμε αμέσως 2 σελίδες! Βλέπω αρκετούς με την Πολωνική ROM και όλοι λένε πως δεν εχουν προβλήματα. Ξέρεις κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

 

Επίσης εδω και 2 μέρες μου κάνει και εμένα αυτό που λεει ο pinwouza. Οχι πολύ συχνά, αλλά πχ βγήκε 1 χθες και μια σήμερα.

 

Εχω βάλει την πολωνική, (γερμανική συσκευή) και συνολικά δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.

Αλλά το Kies δεν μου συνδέεται τώρα που το δοκίμασα.

Δεν με ενοχλεί, γιατί δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. Το αναφέρω για να μην νομίζεις ότι έχεις εσύ κάποιο πρόβλημα.

EDIΤ: τελικά με την δεύτερη συνδέθηκε.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό υποψιάζομαι Κώστα όσον αφορά την πολωνική. Ας είναι, εγώ αυτή την στιγμή είμαι μια χαρά με την συσκευή μου η οποία με καλύπτει απόλυτα. Η ram στο 1GB δεν νομίζω ότι με έχει περιορίσει κάπου τόσο στη χρήση του κινητού για δουλειά όσο και για ψυχαγωγία. Με τον launcher είμαι οκ αφού δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα το redraw και σχετικά με τις επαφές έβαλα exdialer από την πρώτη μέρα πριν ακόμα παρατηρήσω την καθυστέρηση στο άνοιγμα γιατί αυτόν είχα στο S1 και ήμουν πολύ ευχαριστημενος. Πραγματικά είναι η πρώτη φορά που κάθομαι χωρίς φλασαρισματα για περισσότερο από ένα μήνα και να σου πω την αλήθεια, δεν θεωρώ ότι το χρειάζομαι. Εμμένω στην αρχική μου απόφαση να δοκιμάσω δηλαδή το επίσημο γερμανικό jb μόλις το δώσουν και από κει και πέρα αφού κάτσω λίγο μαζί του αποφασίζω. Σίγουρα κάποια στιγμή θέλω να δοκιμάσω τις custom αλλά δεν βιάζομαι καθόλου.

 

Υ. Γ. Τελικά είμαστε πολύ παράξενα πλάσματα. Εχθές έπιασα λίγο το παλιό μου galaxy να το φρεσκάρω γιατί ήθελε να το δεί ένας υποψήφιος αγοραστής. Οταν το είχα πρωτοαγορασει η οθόνη του μου φαινόταν τεράστια και θεωρούσα υπερβολή τις περισσότερες από 4 ίντσες. Τώρα απλά μου φάνηκε σαν ένα παλιό πλην όμως αγαπημένο παιχνίδι :)

 

 

@kinitos δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν είναι γερμανικό. Μπορείς να πειράξεις και να περάσεις μέσα ότι θέλεις και αν χρειαστεί με μια επίσημη ρομ είσαι εντός εγγύησης. Με την επίσημη γερμανική που θα το πάρεις είσαι και και πάλι εντός εγγύησης αρκεί να μην κάνεις root.

 

Πλέον έκοψαν κι εγω το φλασαρισμα. Περιμένω να βγεις για μας η JB θα την περάσω και τέλος.

Απο την μέρα που βγήκε η Πολωνικη δεν ξαναφλασαρα. Κατ' αρχας το βασικό μου προβλημα (του dialer) δεν λύνεται οπότε παύει να υφίσταται λόγος φλασαρισματος.

Μετα μάλλον ισχύει αυτο που λέει ο elthis για τις oxeded οτι ειναι λίγο πιο γρήγορες.

Και το σπουδαιότερο βρήκα χρόνο να ασχοληθώ λίγο με εφαρμογές κλπ.

 

Η ram χάρη στην πολυ καλη λειτουργία του ics-JB δεν δημιουργεί lag αφου εκτος απο τα 70-80 mb free που εμφανίζονται στην χειροτερη περιπτωση, υπάρχουν κάπου αλλα 100-150 ενεργά προς άμεση διάθεση. Θα ήθελα λιγο περισσότερη ram για να μην το σκέπτομαι καθόλου όπως έκανα με το Sii.

Το βράδυ θα τράβηξω ενα βιντεακι για να δείτε πως τρέχει με την επίσημη JB.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα πρόβλημα με την οθόνη, όταν χρησιμοποιώ τον stock browser.

κάνει σαν να φλασάρει η φωτεινότητα, σαν να αναβοσβήνει αστραπιαία (και όχι πάντα )

Έκανα και factory reset (εχω DLI8 leak) και το δοκίμασα χωρίς να βάλω καμία άλλη εφαρμογή (ούτε το γνωστό apk Flash player) και πάλι τα ίδια.

Καμία ιδέα;;;;

Panasonic G500/G600 - Siemens S25/SL45/SX1 - Nokia N95 - HTC HD - HTC HD2 - HTC SENSATION -Samsung V200/Omnia I / GALAXY S3 _ S5 / NOTE 3/ Huawei P8 _ Mate8 _Mate 10 pro _ P30 pro _ Mate 30 pro ....
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις μου ηρθε update στο viber το οποιο λεει λυνει το προβλημα που ειχατε!:)

δοκιμαστε το!

Link to comment
Share on other sites

Guest maklovinsam
παιδια μολις μου ηρθε update στο viber το οποιο λεει λυνει το προβλημα που ειχατε!:)

δοκιμαστε το!

 

εαν σβισεις οριστικα το viber δεν εχεις θεμα ε?

Link to comment
Share on other sites

εαν σβισεις οριστικα το viber δεν εχεις θεμα ε?

 

ναι αλλα τωρα σου λεω οτι ηρθε update που διορθώνει το προβλημα οποτε βαλε το update να δουμε τι θα γινει!

νομιζω οτι δεν χρειαζεται να το βγαλεις μετα απο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

εαν σβισεις οριστικα το viber δεν εχεις θεμα ε?

 

ναι αλλα τωρα σου λεω οτι ηρθε update που διορθώνει το προβλημα οποτε βαλε το update να δουμε τι θα γινει!

νομιζω οτι δεν χρειαζεται να το βγαλεις μετα απο αυτο!

Το επιβεβαιώνω ότι μόλις μου ήρθε update στο viber και λύνει όντως το πρόβλημα.. Το λέει και στην αναβάθμιση της εφαρμογής ότι διορθώνει το θέμα :)

Cheers Freddie!

Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω ότι μόλις μου ήρθε update στο viber και λύνει όντως το πρόβλημα.. Το λέει και στην αναβάθμιση της εφαρμογής ότι διορθώνει το θέμα :)

 

Το προβλημα αυτο προκαλούσε μεγαλύτερη κατανάλωση. Πρώτη φορα είδα το viber στον πίνακα με το status της μπαταρίας. Ειδικα οταν η συσκευη δεν πολυ χρησιμοποιείται έφθανε και 25% σε 3 ώρες sleep mode.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω ότι μόλις μου ήρθε update στο viber και λύνει όντως το πρόβλημα.. Το λέει και στην αναβάθμιση της εφαρμογής ότι διορθώνει το θέμα :)

Cheers Freddie!

 

τιποτα efthimiεεεεε

μπορει να ειμαι απο εδω περαστικος αλλα παντω εχω αγνά συναισθήματα για τους γαλαξιες!:p:lol:

 

Το προβλημα αυτο προκαλούσε μεγαλύτερη κατανάλωση. Πρώτη φορα είδα το viber στον πίνακα με το status της μπαταρίας. Ειδικα οταν η συσκευη δεν πολυ χρησιμοποιείται έφθανε και 25% σε 3 ώρες sleep mode.

 

χαιρομαι που το λυσανε παντως!(ετσι λεει το update τουλάχιστον)

το viber ειναι η νο1 εφαρμογη για μενα!!!!

με την παρεα στο 80% μιλαμε με viber!

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που το λυσανε παντως!(ετσι λεει το update τουλάχιστον)

το viber ειναι η νο1 εφαρμογη για μενα!!!!

με την παρεα στο 80% μιλαμε με viber!

 

Απο την ώρα που πέρασα το update ενω η κατανάλωση του viber ηταν στο 22% άρχισε να κατεβαίνει παρότι η συσκευη ειναι sleep. Συνεπώς διορθωθηκε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απο την ώρα που πέρασα το update ενω η κατανάλωση του viber ηταν στο 22% άρχισε να κατεβαίνει παρότι η συσκευη ειναι sleep. Συνεπώς διορθωθηκε.

 

χαιρομαι!:)

πολυ σημαντικο θεμα που ευχομαι να βρηκε την λυση του!:)

το viber ειναι το νο1 μεσο επικοινωνίας για μενα τουλάχιστον!(μαζι με το facebook!!!!)

βασικα για μενα κινητο χωρις viber δεν νοείται!

επικοινωνείς με μηλα ακομη και με symbian πλεον!:)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές στην οθόνη εμφανίζονται σα να τρέχουν οριζόντιες σκιές σε όλη την επιφάνεια της. Ειδικά πχ σε tapatalk με λευκό φόντο κάνει μπαμ. Δε γίνεται πάντα....γίνεται όμως συχνά....σα "θόρυβος" στην οθόνη από κάποια διεργασία στο κινητό....

Είναι κάποιο γνωστό θέμα; το έχει άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές στην οθόνη εμφανίζονται σα να τρέχουν οριζόντιες σκιές σε όλη την επιφάνεια της. Ειδικά πχ σε tapatalk με λευκό φόντο κάνει μπαμ. Δε γίνεται πάντα....γίνεται όμως συχνά....σα "θόρυβος" στην οθόνη από κάποια διεργασία στο κινητό....

Είναι κάποιο γνωστό θέμα; το έχει άλλος;

 

Γνωστή αρρώστια amoled οθονών...Μαθαίνουμε να ζούμε έτσι...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Γνωστή αρρώστια amoled οθονών...Μαθαίνουμε να ζούμε έτσι...

 

ΟΚ Ευχαριστώ.

Αυτό με το Samsung account μου το κάνει κι εμένα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Γνωστή αρρώστια amoled οθονών...Μαθαίνουμε να ζούμε έτσι...

 

Γνωστή ασθένεια οι οριζόντιες σκιές στην επιφάνεια της οθόνης? Και σε λευκό φόντο? Από πότε? Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο ούτε νομίζω έχει αναφερθεί ξανά. Ο φίλος μπορεί να χρειάζεται να πάει στο service. Αν θεωρήσει ότι είναι κάτι δεδομένο με τις amoled ίσως χάσει την δυνατότητα επιστροφής με DOA για παράδειγμα. Μην λέμε έτσι εύκολα κάτι τέτοια. Ας βγάλει μια φωτό ή βίντεο να δούμε για τι πρόκειται πριν τον καθησυχάσουμε.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστή ασθένεια οι οριζόντιες σκιές στην επιφάνεια της οθόνης? Και σε λευκό φόντο? Από πότε? Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο ούτε νομίζω έχει αναφερθεί ξανά. Ο φίλος μπορεί να χρειάζεται να πάει στο service. Αν θεωρήσει ότι είναι κάτι δεδομένο με τις amoled ίσως χάσει την δυνατότητα επιστροφής με DOA για παράδειγμα. Μην λέμε έτσι εύκολα κάτι τέτοια. Ας βγάλει μια φωτό ή βίντεο να δούμε για τι πρόκειται πριν τον καθησυχάσουμε.

Φιλικά πάντα.

Φιλικά πάντα το φαινόμενο αυτό παρουσιάζεται σε amoled οθόνες.

Προσωπικά το είχα κι εγώ σε προηγούμενη έκδοση tapatalk αλλά και σε κάποια άλλα άσπρα φόντα (και στο sgsii αλλά και στο Note επίσης).

Δε λέω ότι συμβαίνει σε όλα τα άσπρα φόντα!Και ο φίλος δε μίλησε για όλα τα άσπρα φόντα απ ότι κατάλαβα...Αν ήταν σε όλα τα φόντα, τότε ναι, θα έψαχνε για πρόβλημα στην οθόνη.

Το ότι παρουσιάζει κάποιες φορές, κυρίως σε κάποιες εφαρμογές κάποιες αχνές γραμμές, είναι θέμα της amoled οθόνης.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές το έχω δει είναι σε ανοιχτό μπεζ/ άσπρα φόντο (πχ tapatalk, browser κλπ) όταν "δουλεύει" internet.

Δεν το παρατηρώ άλλες στιγμές...

...

...

Ή δεν το έχω προσέξει!!

 

Δεν είναι στατικές οι σκιές....αλλά σα να "τρέχουν" στην οθόνη!

Το κάνει από την πρώτη ημέρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...