Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαινεται οτι τον χωρο τον τρωει καποια η καποιες εφαρμογες. 2.5 γιγα εφαρμογες σιγουρα δεν εχω. Τα υπολοιπα νουμερα ισχυουν κανονικα. Η μαμα εφαρμογη βγαζει τα επομενα:

 

http://s24.postimg.org/ea58vgu9h/Screenshot_2013_05_21_22_15_35_1.png

 

Ενω το root cleaner δινει τις επομενες πληροφοριες:

 

http://s23.postimg.org/69kxjkwmj/Screenshot_2013_05_21_22_15_51_1.png

 

Προσπαθω αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη...

 

Έχεις μήπως κάποιο παιχνίδι ή κάποια εφαρμογή gps? Δοκίμασε να βγάλεις τις εφαρμογές και να τις ξαναπεράσεις. Δεν είναι φυσιολογικό

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχεις μήπως κάποιο παιχνίδι ή κάποια εφαρμογή gps? Δοκίμασε να βγάλεις τις εφαρμογές και να τις ξαναπεράσεις. Δεν είναι φυσιολογικό

Είχα βάλει 2 μεγάλα παιχνίδια αλλά όταν έκανα απεγκατάσταση διέγραψα πρώτα τα δεδομένα και είδα ότι όντως φύγανε.

 

GPS αν δεις την παρακάτω εικόνα φαίνεται ότι μου τρώει 500ΜΒ που ούτως ή άλλως το υπολόγιζα.

 

http://s14.postimg.org/6tprsi1v5/Screenshot_2013_05_20_22_17_45_1.png

 

Το περίεργο είναι ότι εξειδικευμένες εφαρμογές μου δίνουν τον κανονικό χώρο ως διαθέσιμο αλλά η μαμά εφαρμογή εξακολουθέι να "χάνει" 2 περίπου γίγα. Η ίδια απώλεια υπάρχει όταν συνδέω το κινητό στον υπολογιστή. Στις ιδιότητες δλδ φαίνεται 2 γίγα λιγότερο. Έχω βγάλει πολλές εφαρμογές και τις υπόλοιπες τις ψάχνω μία μία αλλά δεν βλέπω φως.

 

Έχω ψάξει και το θέμα υπάρχει και στο S3 περιστασιακά αλλά δεν έχω βρει λύση. Για κάποιο λόγο δεν γίνεται "ανανέωση" από το σύστημα στο πόσο ελέυθερη μνήμη έχει στην εσωτερική κάρτα. Για κάποιους ήταν θέμα ρομ. Εμένα το θέμα υπήρχε πριν καν ρουτάρω. :confused:

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε προηγουμενο post διαβασα οτι το Note 2 περνει μικρη sim η οποια κοβεται σε καταστημα ηλεκτρονικων...Αν την κοψω εγω με το ψαλιδι δηλαδη θα παθει τιποτα??(εννοω μπορω να κανω ζημια οποτε ας ασχοληθει ενας ειδικος??)επισης θα ηθελα να μου πειτε την σειρα προτεραιοτητας σε χρωμα..δηλαδη,πρωτα βγηκε ασπρο-μαυρο,μετα γκρι μετα καφε??Επειδη σκεφτομαι να το παρω τουλαχιστον να διαλεξω ενα χρωμα που δεν πολυκυκλοφορει...(αν και εγω θελω ΜΑΥΡΟ..)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..
Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να κάνεις κάτι λάθος αν δεν ξέρεις ακριβώς τι κάνεις. Θα σου πρότεινα να πας να στην κόψουν σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας (τσάμπα το κάνουν).

Πρώτα βγήκε σε χρώμα γκρι και λευκό και μετά σε όλα τα άλλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει σε μαυρο ? :confused:

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει 2 μεγάλα παιχνίδια αλλά όταν έκανα απεγκατάσταση διέγραψα πρώτα τα δεδομένα και είδα ότι όντως φύγανε.

 

GPS αν δεις την παρακάτω εικόνα φαίνεται ότι μου τρώει 500ΜΒ που ούτως ή άλλως το υπολόγιζα.

 

...

Το περίεργο είναι ότι εξειδικευμένες εφαρμογές μου δίνουν τον κανονικό χώρο ως διαθέσιμο αλλά η μαμά εφαρμογή εξακολουθέι να "χάνει" 2 περίπου γίγα. Η ίδια απώλεια υπάρχει όταν συνδέω το κινητό στον υπολογιστή. Στις ιδιότητες δλδ φαίνεται 2 γίγα λιγότερο. Έχω βγάλει πολλές εφαρμογές και τις υπόλοιπες τις ψάχνω μία μία αλλά δεν βλέπω φως.

 

Έχω ψάξει και το θέμα υπάρχει και στο S3 περιστασιακά αλλά δεν έχω βρει λύση. Για κάποιο λόγο δεν γίνεται "ανανέωση" από το σύστημα στο πόσο ελέυθερη μνήμη έχει στην εσωτερική κάρτα. Για κάποιους ήταν θέμα ρομ. Εμένα το θέμα υπήρχε πριν καν ρουτάρω. :confused:

Έφαγα σχεδόν το βράδυ αλλά το θέμα λύθηκε. Διάβασα πολύ για το θέμα, το ζήτημα υπήρχε και σε άλλους, έγινα σοφότερος αλλά δεν λυνόταν. Έπεσε όμως το βλέμμα μου στο sd maid : https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.thedarken.sdm

 

Ο άνθρωπος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Πέρα από το κλασικό καθάρισμα που κάνουν και οι υπόλοιπες εφαρμογές έχει αρκετές επιλογές και ειδικά η μία που "επισκευάζει" τις βάσεις δεδομένων ίσως σε μένα λειτούργησε. Πλέον όλες οι εφαρμογές (μαμά και εξτρά) διαβάζουν τον κανονικό διαθέσιμο χώρο.

 

Σημ. : η εφαρμογή για να κάνει όλες τις τις λειτουργίες χρειάζεται ρουτ. Χωρίς αυτό κάνει περίπου ότι κάνουν και οι υπόλοιπες..

 

Σημ.2 : συνεχίζω βέβαια να χάνω αρκετά ΜΒ αλλά τουλάχιστον η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά.

Edited by sleon

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει σε μαυρο ? :confused:

 

Δεν νομίζω. Σε καφέ και μπλε σίγουρα καθώς επίσης έχω την εντύπωση σε κόκκινο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Σε καφέ και μπλε σίγουρα καθώς επίσης έχω την εντύπωση σε κόκκινο.

 

νομιζα οτι βγαινει και μαυρο.....:(:(

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι βγαινει και μαυρο.....:(:(

 

Μην πέφτεις. Αν θες σκουρο πηγαινε σε γκρι ή καφε. Γκρι τρομερό και το καφε που ειδα δινει πολυ κυριλα!

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το καφέ, το είχα ρισκάρει και το παρήγγειλα και όντως είναι απίστευτο σα χρώμα, ειδικά βραδινές ώρες με λεπτομέρειες και το bezel που κάνει αντίθεση με το χρώμα,και όντως είναι και κυριλέ όπως είπε και ο φίλος παραπάνω.

Συν σε αυτά έχει και καλύτερη οθόνη απ το άσπρο ελληνικό που είχα και έδωσα.

Και σα χρώματα και κυρίως πιο φωτεινή.

Είμαι πολύ ευχάριστημένος και κάνω σα να πήρα noteli για 1η φορά :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο?

http://forums.hardwarezone.com.sg/samsung-user-group-136/galaxy-note-2-grey-bezel-tiny-spots-appear-3982783.html

 

Εγω ναι. Φαινονται κατω απο το φως και υπο καταλληλη γωνια. Σκοπευω να παω για αλλαγη bezel αλλα δεν θα ηθελα παλι να εμφανιστουν ανευ λογου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ημουν πριν 1 μηνα στο τσακ να το παρω αλλα πηρα το S3 το οποιο δεν με ενθουσιασε μετα το S2 που ειχα απο day 1. Και γιαυτο οφειλεται η ram . Δεν μπορω να πω οτι ειμαι power user με την απολυτη εννοια αλλα ειμαι συνεχως με το κινητο στο χερι. camera , youtube, twitter, σερφαρισμα , βιντεο , κανενα εξελακι που και που . Εχω βρει να δωσω το s3 αλλα note δεν εχω δουλεψει . ΑΞιζει να κανω τη μεταβαση ή η χρηση που το κανω δεν την δικαιολογει? Ποια χαρακτηριστικα ειναι αυτα που το κανουν να ξεχωρισει (εκτος ram και μεγεθους)
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ημουν πριν 1 μηνα στο τσακ να το παρω αλλα πηρα το S3 το οποιο δεν με ενθουσιασε μετα το S2 που ειχα απο day 1. Και γιαυτο οφειλεται η ram . Δεν μπορω να πω οτι ειμαι power user με την απολυτη εννοια αλλα ειμαι συνεχως με το κινητο στο χερι. camera , youtube, twitter, σερφαρισμα , βιντεο , κανενα εξελακι που και που . Εχω βρει να δωσω το s3 αλλα note δεν εχω δουλεψει . ΑΞιζει να κανω τη μεταβαση ή η χρηση που το κανω δεν την δικαιολογει? Ποια χαρακτηριστικα ειναι αυτα που το κανουν να ξεχωρισει (εκτος ram και μεγεθους)

 

Το s3 πασχει σε ram γιατι το μαμα firmware της sammy ειναι πολυ πιο βαρυ απο αυτο του s2. Λειτουργιες κινησης, all share cast και διαφορες αλλες εφαρμογες που προσθεσαν, του ρουφανε την μνημη.. μολις πηγα κ εγω απο s3 σε note2 καταλαβα την διαφορα... αυτο που θα σε ενθουσιασει στο note ειναι η οθονη που ειναι ανωτερη του s3 λογω rgb διαταξης... φαινεται η διαφορα, εχει καλυτερη ποιοτητα απεικονησης, συν οτι διαπιστωσα πως κατω απο τον ηλιο τα παει καλυτερα το note... θα εχεις και καλυτερο multitasking, μιας κ το θηριο δεν καταλαβαινει τιποτα, οσες εφαρμογες κ να ανοιξεις.. και θα κανεις πιο γρηγορα την δουλεια σου στην εναλλαγη εφαρμογων... γνωμη μου ειναι να κανεις την αλλαγη μιας κ εχει πεσει πολυ η τιμη του στα e-shops....

Link to comment
Share on other sites

Το s3 πασχει σε ram γιατι το μαμα firmware της sammy ειναι πολυ πιο βαρυ απο αυτο του s2. Λειτουργιες κινησης, all share cast και διαφορες αλλες εφαρμογες που προσθεσαν, του ρουφανε την μνημη.. μολις πηγα κ εγω απο s3 σε note2 καταλαβα την διαφορα... αυτο που θα σε ενθουσιασει στο note ειναι η οθονη που ειναι ανωτερη του s3 λογω rgb διαταξης... φαινεται η διαφορα, εχει καλυτερη ποιοτητα απεικονησης, συν οτι διαπιστωσα πως κατω απο τον ηλιο τα παει καλυτερα το note... θα εχεις και καλυτερο multitasking, μιας κ το θηριο δεν καταλαβαινει τιποτα, οσες εφαρμογες κ να ανοιξεις.. και θα κανεις πιο γρηγορα την δουλεια σου στην εναλλαγη εφαρμογων... γνωμη μου ειναι να κανεις την αλλαγη μιας κ εχει πεσει πολυ η τιμη του στα e-shops....

 

Τα εχω διαβασει πανω κατω αυτα που μου λες. Με φοβιζει μονο οτι δεν εχω παιξει μαζι του , φοβαμαι λιγο και τη γραφιδα και γενικα μηπως ειναι πολυ "επαγγελματικο" για μενα. Τωρα το μεγεθος οκ συνιθιζεται πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω διαβασει πανω κατω αυτα που μου λες. Με φοβιζει μονο οτι δεν εχω παιξει μαζι του , φοβαμαι λιγο και τη γραφιδα και γενικα μηπως ειναι πολυ "επαγγελματικο" για μενα. Τωρα το μεγεθος οκ συνιθιζεται πιστευω.

 

Και εγω δεν είμαι κανένας επαγγελματιας. Το πήρα με επιφύλαξη. Δεν ειχα φίλους που να το έχουν ωστε να το δουλέψω λίγο.

 

Μόλις το άνοιξα είπα πως έκανα μεγάλο λάθος . Μετά από 2 ώρες γελούσα γιατί είχα αρχίσει να χρησιμοποιώ το spen. Περισσότερο το δουλεύω για την σχολή και στα pdfs.word excel, browsing και snote.

Όλα γίνονται πιο εύκολα λόγο μεγέθους. Αν είσαι συνέχεια με το κινητό όπως λες και σερφαρεις με αυτο καλύτερα να σου βγουν τα ματια νε 5.5 ίντσες παρα με λιγότερες.

Κατι ακόμα να ξέρεις πως αν το πάρεις και σε ενθουσιάσει θα αφήσεις το pc μονο για τα πολύπλοκα πράγματα που θες να κάνεις.

Ειναι ρίσκο η αγορά ενος τέτοιου τηλεφώνου γιατί το μέγεθος κάθεται διαφορετικά στον καθένα και δυστυχώς δεν μπορείς να το καταλάβεις απο τα demo στα καταστήματα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν είμαι κανένας επαγγελματιας. Το πήρα με επιφύλαξη. Δεν ειχα φίλους που να το έχουν ωστε να το δουλέψω λίγο.

 

Μόλις το άνοιξα είπα πως έκανα μεγάλο λάθος . Μετά από 2 ώρες γελούσα γιατί είχα αρχίσει να χρησιμοποιώ το spen. Περισσότερο το δουλεύω για την σχολή και στα pdfs.word excel, browsing και snote.

Όλα γίνονται πιο εύκολα λόγο μεγέθους. Αν είσαι συνέχεια με το κινητό όπως λες και σερφαρεις με αυτο καλύτερα να σου βγουν τα ματια νε 5.5 ίντσες παρα με λιγότερες.

Κατι ακόμα να ξέρεις πως αν το πάρεις και σε ενθουσιάσει θα αφήσεις το pc μονο για τα πολύπλοκα πράγματα που θες να κάνεις.

Ειναι ρίσκο η αγορά ενος τέτοιου τηλεφώνου γιατί το μέγεθος κάθεται διαφορετικά στον καθένα και δυστυχώς δεν μπορείς να το καταλάβεις απο τα demo στα καταστήματα

 

Ετσι κ αλλιως πια το πισι κατεβαστηρι ειναι μονο. Για να δουμε τι θα κανω .

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω διαβασει πανω κατω αυτα που μου λες. Με φοβιζει μονο οτι δεν εχω παιξει μαζι του , φοβαμαι λιγο και τη γραφιδα και γενικα μηπως ειναι πολυ "επαγγελματικο" για μενα. Τωρα το μεγεθος οκ συνιθιζεται πιστευω.

 

Το μεγεθος θα το συνηθισεις σε λιγες μερες... εχω διπλα απο το note το s3 της γυναικας μου και γελαω, μου φαινεται μικροσκοπικο... δεν θα θελεις να πας σε μικροτερο μεγεθος οθονης μετα... σιγουρα το note μπορει να θεωρηθει επαγγελματικο τηλεφωνο, αλλα δεν σε δεσμευει αυτο... μπορεις να το χρησιμοποιεις οπως θελεις... μην φοβασαι την αλλαγη, θα δεις που μετα θα βγεις δικαιωμενος για την επιλογη που εκανες...

Link to comment
Share on other sites

Το μεγεθος θα το συνηθισεις σε λιγες μερες... εχω διπλα απο το note το s3 της γυναικας μου και γελαω, μου φαινεται μικροσκοπικο... δεν θα θελεις να πας σε μικροτερο μεγεθος οθονης μετα... σιγουρα το note μπορει να θεωρηθει επαγγελματικο τηλεφωνο, αλλα δεν σε δεσμευει αυτο... μπορεις να το χρησιμοποιεις οπως θελεις... μην φοβασαι την αλλαγη, θα δεις που μετα θα βγεις δικαιωμενος για την επιλογη που εκανες...

 

Συμφωνώ και επαυξάνω! Είχα το s3 και επειδή το είχα χτυπήσει το πούλησα για να ξαναπάρω το ίδιο. Το note 2 ούτε που ήθελα να το κοιτάξω λόγω μεγέθους. Μου φαινόταν τεράστιο για την καθημερινή χρήση που ήθελα να του κάνω. Τελικά διαβάζοντας εδώ μέσα για τα καλά του note και το ότι όσοι το πήραν το συνήθησαν, έκανα το μεγάλο βήμα-ρίσκο και το πήρα!

Το έχω ένα πεντάμηνο και ευγνωμονώ το forum που με κατεύθυνε στο να το πάρω. Το συνήθισα άμεσα και πλέον δεν κοιτάω μικρότερα τηλέφωνα, χώρια που κάνω τα πάντα με αυτό, έχω ξεχάσει σχεδόν εντελώς το pc!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν στιγμες που θα θες να το δουλεψεις με το ενα χερι και δεν θα μπορεις..υπαρχουν στιγμες που δεν θα χωραει σε μπροστα τσεπη..βεβαια αυτες οι στιγμες ειναι λιγες,απλα σου λεω θα υπαρξουν και τετοια.Γενικα εγω ειμαι μια χαρα με το νοτε
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το καφέ, το είχα ρισκάρει και το παρήγγειλα και όντως είναι απίστευτο σα χρώμα, ειδικά βραδινές ώρες με λεπτομέρειες και το bezel που κάνει αντίθεση με το χρώμα,και όντως είναι και κυριλέ όπως είπε και ο φίλος παραπάνω.

Συν σε αυτά έχει και καλύτερη οθόνη απ το άσπρο ελληνικό που είχα και έδωσα.

Και σα χρώματα και κυρίως πιο φωτεινή.

Είμαι πολύ ευχάριστημένος και κάνω σα να πήρα noteli για 1η φορά :)

δηλαδη τιθεται θεμα τα ''καφε'' σαν πιο καινουρια να ειναι και ΚΑΛΥΤΕΡΑ...???(χρωματα-φωτεινοτητα)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κ αλλιως πια το πισι κατεβαστηρι ειναι μονο. Για να δουμε τι θα κανω .

 

Εγω δεν το ανοιγω ουτε για αυτο πια.. στο νοτελινιο κατεβαζω τις ταινιες μ κτην μουσικη κ βλεπω κ τηλεοραση οταν δεν εχω τι να κανω πριν κοιμηθω:lol:

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τιθεται θεμα τα ''καφε'' σαν πιο καινουρια να ειναι και ΚΑΛΥΤΕΡΑ...???(χρωματα-φωτεινοτητα)

 

Για το συγκεκριμένο Ναι.

Τα είχα δίπλα δίπλα με το άλλο μου note ( άσπρο από πλαίσιο) και του καφέ ήταν πιο φωτεινή η οθόνη όπως και ο αισθητήρας αυτόματης φωτεινότητας δούλευε πολύ πιο σωστά.

Και όσοι γνωστοί μου το είδαν συμφώνησαν σε αυτό.

Το έχω ξαναπεί και παλαιότερα μου είχε τύχει παρόμοιο με 1 hd2.

Επίσης να πω ότι είμαι σα να το πήρα 1η φορά το μοντέλο παρ οτι είναι το 5ο note2 που έχω πάρει, έτσι ευχάριστημένος νιώθω overall απ το καφέ :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο Ναι.

Τα είχα δίπλα δίπλα με το άλλο μου note ( άσπρο από πλαίσιο) και του καφέ ήταν πιο φωτεινή η οθόνη όπως και ο αισθητήρας αυτόματης φωτεινότητας δούλευε πολύ πιο σωστά.

Και όσοι γνωστοί μου το είδαν συμφώνησαν σε αυτό.

Το έχω ξαναπεί και παλαιότερα μου είχε τύχει παρόμοιο με 1 hd2.

Επίσης να πω ότι είμαι σα να το πήρα 1η φορά το μοντέλο παρ οτι είναι το 5ο note2 που έχω πάρει, έτσι ευχάριστημένος νιώθω overall απ το καφέ :)

 

δηλαδη με δυο λογια φιλε το καφε δεν το αγοραζουμε μονο για το χρωμα αλλα για το οτι γενικα ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ...

 

Υ.Γ αλλος με καφε να το εχει παρατηρησει??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...