Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να φροντίσεις να έχει due date. Πιθανότατα εκεί ειναι το λάθος που κάνεις.

 

Βάζω και due date και reminder. Σήμερα για παράδειγμα είχα βάλει ένα reminder στις 11.00 εδώ και πολλές μέρες και περίμενα να δώ τι θα κάνει. Ούτε notification ούτε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βάζω και due date και reminder. Σήμερα για παράδειγμα είχα βάλει ένα reminder στις 11.00 εδώ και πολλές μέρες και περίμενα να δώ τι θα κάνει. Ούτε notification ούτε τίποτα...

Εγώ πάντως που έχω χρησιμοποιήσει πολύ τα reminders μου χτυπάνε όλα κανονικά και ακριβώς όποτε προσδιορίζω εγώ. Μιλάω για συμβάντα στο ημερολόγιο. Να σημειώσω ότι για να έχεις υπενθύμιση πρέπει να την προσθέσεις στο συμβάν. Δηλαδή δεν αρκεί να δηλώσεις ένα ραντεβού στις 11:00. Πρέπει να προσθέσεις και την ανάλογη υπενθύμιση, που μπορεί να είναι μέσω email ή με κάποιον ήχο και ορίζεις πόσο χρόνο πριν την έναρξη του συμβάντος να σου κάνει την υπενθύμιση (π.χ. 15 λεπτά πριν κ.α.). Για ψαξ' το λίγο καλύτερα...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα κανω 2 ερωτησεις. Δεν ειναι προσβλητικες για το μεγεθος του κινητου , απλα πρεπει να ξερω διοτι ενδιαφερομαι για αγορα. Οταν μιλατε , χρησιμοποιειται handsfree ή bluetooth η μιλατε με το κινητο; επισης χωραει σε τζιν παντελονι;

Αυτες οι ερωτησεις με προβληματιζουν και σκεφτομαι την αγορα του..

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα κανω 2 ερωτησεις. Δεν ειναι προσβλητικες για το μεγεθος του κινητου , απλα πρεπει να ξερω διοτι ενδιαφερομαι για αγορα. Οταν μιλατε , χρησιμοποιειται handsfree ή bluetooth η μιλατε με το κινητο; επισης χωραει σε τζιν παντελονι;

Αυτες οι ερωτησεις με προβληματιζουν και σκεφτομαι την αγορα του..

 

Βασικά θέμα συνήθειας είναι και στην ομηλια αλλά και στην μεταφορά...

Χωράει απροβληματιστα στην πίσω τσέπη σε τζιν παντελόνι και γυμνό αλλά και με την flip cover που χρεισημοποιω...

Επίσης η χρήση χωρίς bt δεν θα σε κουράσει...

Όπως σου. Και πριν θέμα συνήθειας είναι...

Εμένα πλέον όλα τα άλλα μου φαίνονται μικρά...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέμα συνήθειας είναι και στην ομηλια αλλά και στην μεταφορά...

Χωράει απροβληματιστα στην πίσω τσέπη σε τζιν παντελόνι και γυμνό αλλά και με την flip cover που χρεισημοποιω...

Επίσης η χρήση χωρίς bt δεν θα σε κουράσει...

Όπως σου. Και πριν θέμα συνήθειας είναι...

Εμένα πλέον όλα τα άλλα μου φαίνονται μικρά...

 

Στελνω πολλα μηνυματα την μερα. Πολλα ομως :Ρ οταν πηγαινω πανεπιστημιο, οταν ειμαι στο λεωφορειο κτλ . Θα εχω προβλημα στα μηνυνατα ;; πρεπει να γραφω με τα δυο χερια ετσι;;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω χρησιμοποιήσει πολύ τα reminders μου χτυπάνε όλα κανονικά και ακριβώς όποτε προσδιορίζω εγώ. Μιλάω για συμβάντα στο ημερολόγιο. Να σημειώσω ότι για να έχεις υπενθύμιση πρέπει να την προσθέσεις στο συμβάν. Δηλαδή δεν αρκεί να δηλώσεις ένα ραντεβού στις 11:00. Πρέπει να προσθέσεις και την ανάλογη υπενθύμιση, που μπορεί να είναι μέσω email ή με κάποιον ήχο και ορίζεις πόσο χρόνο πριν την έναρξη του συμβάντος να σου κάνει την υπενθύμιση (π.χ. 15 λεπτά πριν κ.α.). Για ψαξ' το λίγο καλύτερα...

 

Δεν μιλάω για events αλλά για tasks. Τα events παιζουν καλά. Επίσης tasks της ίδιας μέρας δουλέυουν οκ. Και αναφέρομαι σε tasks που βάζω due date (πχ σε 2-3 μέρες) και reminder (on due date)

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά κι από μένα!

 

Σου απάντησε ήδη ο φίλος christou. Παιδιά, να θυμάστε: για 160 χαρακτήρες/SMS μόνο ΚΕΦΑΛΑΙΑ ελληνικά, χωρίς τόνους. Αν θέλετε μπορείτε να τα αναμείξετε με κεφαλαία & μικρά λατινικά, αλλά σε ό,τι έχει να κάνει με τα ελληνικά, πάντα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και άτονα.

 

Γενικά για 160 χαρακτήρες/SMS πρέπει τα μηνύματά σας να περιέχουν αποκλειστικά και μόνο τους χαρακτήρες που βρίσκονται στον πρώτο πίνακα του παρακάτω wiki.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/GSM_03.38

 

Πως βαζεις κεφαλαια ατονα? οταν γραφω με το swype μου βαζει αυτοματα τονους στα κεφαλαια...

 

Στελνω πολλα μηνυματα την μερα. Πολλα ομως :Ρ οταν πηγαινω πανεπιστημιο, οταν ειμαι στο λεωφορειο κτλ . Θα εχω προβλημα στα μηνυνατα ;; πρεπει να γραφω με τα δυο χερια ετσι;;

 

Οχι, και με το ενα χερι γινεται. Ειδικα με το swype ειναι πολυ ευκολο. Επισης να βαλεις και την λειτουργια που κανει το πληκτρολογιο λιγο πιο μικρο και το παει λιγο πιο δεξια ή λιγο πιο αριστερα.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Στελνω πολλα μηνυματα την μερα. Πολλα ομως :Ρ οταν πηγαινω πανεπιστημιο, οταν ειμαι στο λεωφορειο κτλ . Θα εχω προβλημα στα μηνυνατα ;; πρεπει να γραφω με τα δυο χερια ετσι;;

 

Θα βάλεις το πληκτρολόγιο swype από το swype.com, εν συνεχεία μέσα από τις ρυθμίσεις του swype θα κάνεις download/add Ελληνικά και θα γράφεις πιο γρήγορα από ποτέ πιο πολύ από ποτέ, καλύτερα από όσο έχεις ποτέ φανταστεί! Ψάξε να δεις κανένα βιντεο τι είναι το swype... Και δώσε λίγες ημέρες να συνηθίσει το χέρι σου.

 

Διευκρινίζω ότι λειτουργία συνεχόμενης γραφής "τύπου swype" έχει και τι κανονικό πληκτρολόγιο της Samsung, και το swiftkey και το slide it (όλα αυτά είναι εφαρμογές πληκτρολογίου που θα βρείτε στο play) όμως - το τονίζω ξεκάθαρα (!) - καμία δεν πλησιάζει καν το original swype σε ακρίβεια ταχύτητα ευκολία (άριστη πρόγνωση λέξης, πληρότητα λεξιλογίου) ιδίως στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη εγώ το κουβαλάω τσέπη πάντα και μιλάω χωρίς handsfree χωρίς bluetooth.

Επίσης το χειρίζομαι με το ένα χέρι απλά το χέρι μου δεν είναι και απο τα πιο μικρά!

Ίσως να σε ζορίζει να κατεβάσεις τη notification bar με το ένα χέρι,(εμένα όχι)

Αυτό μόνο.Και η λειτουργία που αναφέρθηκε παραπάνω βοηθάει,εμένα δεν μου χρειάστηκε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη εγώ το κουβαλάω τσέπη πάντα και μιλάω χωρίς handsfree χωρίς bluetooth.

Επίσης το χειρίζομαι με το ένα χέρι απλά το χέρι μου δεν είναι και απο τα πιο μικρά!

Ίσως να σε ζορίζει να κατεβάσεις τη notification bar με το ένα χέρι,(εμένα όχι)

Αυτό μόνο.Και η λειτουργία που αναφέρθηκε παραπάνω βοηθάει,εμένα δεν μου χρειάστηκε ποτέ.

 

Προσωπικα, αν το κραταω με το αριστερο (οπως σχεδον παντα) οριακα φτανω να πατησω το πληκτρο back. Φτανω, αλλα με τεντωμα.

Οπως και να το κανουμε, η χρηση με ενα χερι ειναι προβληματικη και δεν ενδεικνυται.

Απο την αλλη, το βαρος δεν ειναι προβλημα καθως δεν του φαινονται τα 180 γραμ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους . Με πεισατε και θα γινει δικο μου σε λιγες μερες :)

Καλη χρονια να εχετε !

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα κανω 2 ερωτησεις. Δεν ειναι προσβλητικες για το μεγεθος του κινητου , απλα πρεπει να ξερω διοτι ενδιαφερομαι για αγορα. Οταν μιλατε , χρησιμοποιειται handsfree ή bluetooth η μιλατε με το κινητο; επισης χωραει σε τζιν παντελονι;

Αυτες οι ερωτησεις με προβληματιζουν και σκεφτομαι την αγορα του..

Δεν είχα ποτέ μου Bluetooth headset. Το hands-free είναι ακόμα στη ζελατίνα του. Θέλω να νιώθω τη συσκευή στο αφτί μου, δεν μπορώ τα πρόσθετα. Αν δεν έχεις ψυχολογικό κόλλημα/taboo με το μέγεθος, όπως δυστυχώς έχουν αρκετοί, τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Δεν μιλάω για events αλλά για tasks. Τα events παιζουν καλά. Επίσης tasks της ίδιας μέρας δουλέυουν οκ. Και αναφέρομαι σε tasks που βάζω due date (πχ σε 2-3 μέρες) και reminder (on due date)

Α μάλιστα... Τότε αλλάζει... Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τα tasks. Επιφυλάσσομαι να το δοκιμάσω και να αναφέρω.

 

Πως βαζεις κεφαλαια ατονα? οταν γραφω με το swype μου βαζει αυτοματα τονους στα κεφαλαια...

Απ' ό,τι λέει η Ελένη (eltsele) παραπάνω, δεν θα έχεις πρόβλημα με τα τονισμένα κεφαλαία λόγω Swype. Οπότε απλά γράφεις και στέλνεις κι ας είναι τονισμένα τα κεφαλαία, η συσκευή θα αφαιρέσει τους τόνους αυτόματα.

 

Παίδες, αν δεν είστε σίγουροι, να ελέγχετε τον απαριθμητή στα δεξιά που δείχνει τους χαρακτήρες που απομένουν. Είναι η καλύτερη ένδειξη για το αν το μήνυμα θα φύγει ως 160 ή 70 χαρακτήρες/SMS.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται είναι αδύνατον να στείλεις μικρά Ελληνικά με 160 χαρακτήρες/ μήνυμα.

Οι αναφορές που βρήκα για 7bit χαρακτήρες είναι για κεφαλαία Ελληνικά προφανώς.

 

Θα μου μείνει η εντύπωση ότι παλιότερα - προ smartphone εποχή - με Nokia και Sony Ericsson, έστελνα στην οθόνη 160 χαρακτήρες μικρά Ελληνικά και έφταναν στον άλλον 160 χαρακτήρες μικρά Ελληνικά.

Μάλλον με ξεγελούσε η οθόνη, θα πρέπει να έφταναν στον άλλον κεφαλαία. Δεν εξηγείται αλλιώς.

 

Κώστα έχεις δίκιο για τα iPhone.

Η μετατροπή σε κεφαλαία γίνεται αυτόματα και εσύ νομίζεις ότι στέλνεις μικρά Ελληνικά στον άλλον.

Έτσι όμως στέλνεις πάντα 160 χαρακτήρες/ SMS χωρίς να το ψάξεις.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Θα μου βάλεις τα έξοδα να παραγγείλω ένα που θέλω, και θα σε αφήσω να τσεκάρεις μετά όποτε θέλεις την εσωτερική μνήμη.

 

Ρε φιλαράκι ψάχνεις με το google όλο το Internet κανά δυο μέρες τώρα για να μας βρεις μια σελίδα προπαραγγελίας για να το παραγγείλεις τώρα και να στο φέρουν του Αγίου ... ανήμερα ;

Κι όλα αυτά επειδή νόμιζες ότι η Sammy πουλάει 32άρια και 64αρια κανονικά ;

 

Τα ανακοίνωσε όλα μαζί 16, 32, 64 και από 26 Σεπτεμβρίου που πωλείται το 16αρι έχουν περάσει πάνω από 3 μήνες και δεν έχει εμφανιστεί ούτε το 32αρι ούτε το 64άρι πουθενά στον κόσμο.

 

Τι δεν καταλαβαίνεις ;

 

Δεν coolaρω ποτέ

 

Εγώ να δεις...

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Με firefox σας βάζει στο mobile site του myphone; Είναι πολύ καλός browser, έβαλα την beta, αλλά μ' ενοχλεί το συγκεκριμένο θέμα.

Επίσης για τα SMS που λέτε, αν θέλετε να γράφετε με μικρά τότε βάλτε gosms ή handcent και θα κάνει την μετατροπή το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Με firefox σας βάζει στο mobile site του myphone; Είναι πολύ καλός browser, έβαλα την beta, αλλά μ' ενοχλεί το συγκεκριμένο θέμα.

Επίσης για τα SMS που λέτε, αν θέλετε να γράφετε με μικρά τότε βάλτε gosms ή handcent και θα κάνει την μετατροπή το πρόγραμμα.

Και σε μένα ο Firefox πάει στην desktop έκδοση του myPhone.gr... Μήπως είναι κάτι που πρέπει να δουν οι διαχειριστές;

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Πιο εύκολο είναι να έχουμε 2,3 browsers κ να χρησιμοποιούμε αυτόν που τρέχει καλλύτερα το χ,ψ site,παρά να κάτσουν να κάνουν tweaks σε όλα τα ΟS και τους browsers.

 

Εμένα με chrome 1/3 φορές φορτώνει το site χωρίς καθόλου γραφικά!

me > you
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ μου Bluetooth headset. Το hands-free είναι ακόμα στη ζελατίνα του. Θέλω να νιώθω τη συσκευή στο αφτί μου...

Χωρίς να θέλω να παρέμβαινω στις επιλογές σου, θέλω να τονίσω ότι για λόγους υγείας είναι πιο ασφαλές να μιλάμε με Bluetooth / Hands-free και όχι με το κιν κολλημένο στο αυτί. Δεν έχει επιβεβαιωθεί ούτε ότι είναι επικίνδυνο, αλλά ούτε ότι είναι ακίνδυνο (οι σοβαρές μελέτες απαιτούν δεκαετίες για να εξαχθούν μακροχρόνια συμπεράσματα και η κινητή τηλεφωνία ανακαλύφθηκε πρόσφατα). Όμως όση ακτινοβολία εκπέμπει η κεραία κινητής άλλη τόση εκπέμπει η συσκευή μας αφού η επικοινωνία είναι αμφίδρομη. Και όπως ποτέ δεν θα έπαιρνες την κεραια αγκαλιά, έτσι δεν είναι καλό να μιλάμε τακτικά με το κινητό κολλημένο στο αυτί. Με συγχωρείς και πάλι που παρέμβαινω. Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Χρονιά πολλά παιδιά καλή χρονιά . Φίλε μου εμένα σε κάθε μην σμσ που στέλνω μου λέει μπορεί να είναι κατεστραμμένο στην άλλη συσκευή το σμσ και λέει ακύρωση η αποστολή το έχω βάλει σε αλφάβητο gsm και δεν γράφω μέσα στα μην αγγλικές λέξης γιατί γίνεται αυτό και πως μπορώ να το διορθώσω ? ευχαριστώ

 

Το έχω δει και εγώ αυτό το μήνυμα αρκετές φορές.

Έχω την εντύπωση ότι μου έβγαινε όταν έγραφα Αγγλικά και Ελληνικά μαζί.

Αλλά γράφεις ότι εσύ δεν το κάνεις αυτό.

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι μήπως γίνεται καμιά αυτόματη διόρθωση από το λεξικό του κινητού και η διορθωμένη λέξη είναι τονισμένη, οπότε απ' ότι λένε τα άλλα posts, οι τόνοι μπορεί να "χτυπάνε" το SMS και να φτάνει κατεστραμμένο στον άλλον.

 

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, το Note 2 είναι το μόνο κινητό για το οποίο μου έχουν παραπονεθεί ότι έχουν λάβει SMS κατεστραμμένο.

 

Αν λοιπόν σας βγει η προειδοποίηση ότι το SMS ενδέχεται να παραληφθεί κατεστραμμένο, μην την αγνοήσετε.

 

Υπάρχει κι αυτό το ενδεχόμενο, μου έχει συμβεί.

 

Μια λύση είναι η εγκατάσταση άλλου προγράμματος διαχείρισης των SMS, όπως το GO SMS Pro ή το Handcent SMS.

Είναι free και τα δύο.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παρέμβαινω στις επιλογές σου, θέλω να τονίσω ότι για λόγους υγείας είναι πιο ασφαλές να μιλάμε με Bluetooth / Hands-free και όχι με το κιν κολλημένο στο αυτί. Δεν έχει επιβεβαιωθεί ούτε ότι είναι επικίνδυνο, αλλά ούτε ότι είναι ακίνδυνο (οι σοβαρές μελέτες απαιτούν δεκαετίες για να εξαχθούν μακροχρόνια συμπεράσματα και η κινητή τηλεφωνία ανακαλύφθηκε πρόσφατα). Όμως όση ακτινοβολία εκπέμπει η κεραία κινητής άλλη τόση εκπέμπει η συσκευή μας αφού η επικοινωνία είναι αμφίδρομη. Και όπως ποτέ δεν θα έπαιρνες την κεραια αγκαλιά, έτσι δεν είναι καλό να μιλάμε τακτικά με το κινητό κολλημένο στο αυτί. Με συγχωρείς και πάλι που παρέμβαινω. Φιλικά.

 

Σωστός, κι εγώ bluetooth έχω αλλά να πούμε ότι και το bluetooth έχει ακτινοβολία, οπότε μένει μόνο το Hands-free.

Το bluetooth βέβαια έχει πολύ μικρότερη ακτινοβολία απ' ότι to κινητό.

 

Να πούμε όμως και ένα μεγάλο μπράβο στην Sammy, που έφτιαξε το μεγαλύτερο κινητό στον κόσμο και κατάφερε να έχει ένα πολύ μικρό SAR στο κεφάλι - αν θυμάμαι καλά 0,23.

Αυτό είναι επίτευγμα!

 

Επίσης, όταν πλησιάζεις το κινητό στο αυτί κλείνει αυτόματα την οθόνη για να μην σου ψήσει τον εγκέφαλο και πάθεις και κανένα έγκαυμα από τις 5,55 Inches.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παρέμβαινω στις επιλογές σου, θέλω να τονίσω ότι για λόγους υγείας είναι πιο ασφαλές να μιλάμε με Bluetooth / Hands-free και όχι με το κιν κολλημένο στο αυτί. Δεν έχει επιβεβαιωθεί ούτε ότι είναι επικίνδυνο, αλλά ούτε ότι είναι ακίνδυνο (οι σοβαρές μελέτες απαιτούν δεκαετίες για να εξαχθούν μακροχρόνια συμπεράσματα και η κινητή τηλεφωνία ανακαλύφθηκε πρόσφατα). Όμως όση ακτινοβολία εκπέμπει η κεραία κινητής άλλη τόση εκπέμπει η συσκευή μας αφού η επικοινωνία είναι αμφίδρομη. Και όπως ποτέ δεν θα έπαιρνες την κεραια αγκαλιά, έτσι δεν είναι καλό να μιλάμε τακτικά με το κινητό κολλημένο στο αυτί. Με συγχωρείς και πάλι που παρέμβαινω. Φιλικά.

Σωστός, κι εγώ bluetooth έχω αλλά να πούμε ότι και το bluetooth έχει ακτινοβολία, οπότε μένει μόνο το Hands-free.

Το bluetooth βέβαια έχει πολύ μικρότερη ακτινοβολία απ' ότι to κινητό.

 

Να πούμε όμως και ένα μεγάλο μπράβο στην Sammy, που έφτιαξε το μεγαλύτερο κινητό στον κόσμο και κατάφερε να έχει ένα πολύ μικρό SAR στο κεφάλι - αν θυμάμαι καλά 0,23.

Αυτό είναι επίτευγμα!

 

Επίσης, όταν πλησιάζεις το κινητό στο αυτί κλείνει αυτόματα την οθόνη για να μην σου ψήσει τον εγκέφαλο και πάθεις και κανένα έγκαυμα από τις 5,55 Inches.

Προφανώς και έχετε δίκιο, δεν είναι ό,τι καλύτερο να βάζουμε έναν πομπό μικροκυμάτων στο αφτί μας... Και αν μιλάμε με τις ώρες, όπως εγώ που λόγω υπηρεσιακού αριθμού έχω δωρεάν ενδοεταιρικές κλήσεις, τότε είναι ένα θέμα. Γενικά δεν δίνω την πρέπουσα σημασία σε τέτοιου είδους θέματα και επιλέγω να το ρισκάρω και να τα αγνοώ, αλλά ίσως είναι λάθος μου. Είναι και θέμα συνήθειας με το BT headset που κάπως μου κάθεται σαν ξένο σώμα μέσα στο αφτί, αλλά πιστεύω πως θα το συνηθίσω.

 

Ίσως αγοράσω ένα οικονομικό BT έτσι για δοκιμή να δω πώς θα μου φανεί. Το ερώτημα είναι αν θα δουλεύει OK με το Note II... Θα το ψάξω, ευχαριστώ για την πρόταση παιδιά!

 

Αν λοιπόν σας βγει η προειδοποίηση ότι το SMS ενδέχεται να παραληφθεί κατεστραμμένο, μην την αγνοήσετε.

Σωστό αυτό που λες. Εμένα μου έβγαινε η προειδοποίηση στην αρχή (τις πρώτες μέρες χρήσης) και μάλιστα με είχε εκνευρίσει λίγο που έπρεπε να πατάω OK στο pop-up για κάθε μήνυμα. Κάτι έκανα και δεν μου ξαναεμφανίστηκε... Σίγουρα έκανα πολλά factory resets για διάφορες δοκιμές κτλ. Ίσως στην αρχή χρησιμοποιούσα το S Pen που έγραφε κεφαλαία-μικρά-τονισμένα και γιαυτό το έβγαζε, δεν ξέρω. Πάντως αυτές τις μέρες που έστειλα δεκάδες SMS δεν μου το έβγαλε ούτε μία φορά και απ' τις απαντήσεις συμπεραίνω ότι πήγαν OK στους παραλήπτες.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παρέμβαινω στις επιλογές σου, θέλω να τονίσω ότι για λόγους υγείας είναι πιο ασφαλές να μιλάμε με Bluetooth / Hands-free και όχι με το κιν κολλημένο στο αυτί. Δεν έχει επιβεβαιωθεί ούτε ότι είναι επικίνδυνο, αλλά ούτε ότι είναι ακίνδυνο (οι σοβαρές μελέτες απαιτούν δεκαετίες για να εξαχθούν μακροχρόνια συμπεράσματα και η κινητή τηλεφωνία ανακαλύφθηκε πρόσφατα). Όμως όση ακτινοβολία εκπέμπει η κεραία κινητής άλλη τόση εκπέμπει η συσκευή μας αφού η επικοινωνία είναι αμφίδρομη. Και όπως ποτέ δεν θα έπαιρνες την κεραια αγκαλιά, έτσι δεν είναι καλό να μιλάμε τακτικά με το κινητό κολλημένο στο αυτί. Με συγχωρείς και πάλι που παρέμβαινω. Φιλικά.

 

Γράφτηκε ότι ο sar είναι 0.23 Δεν είναι κάτι καινούριο για την Samsung.

Είναι η μοναδική εταιρεία που καταφέρνει εδώ και χρόνια να κρατά το SAR σε τόσο χαμηλά επίπεδα.

Το Lumia 800 που χρησιμοποιώ σαν δεύτερη συσκευή είναι στο 1.27 :eek:

 

Με 0.23 όλη μέρα να το έχεις στο αυτί σου δεν παθαίνεις τίποτα.

ΒΤ hand free δεν χρησιμοποιώ. Ειδικά κάποια τεράστια τα θεωρώ κιτς.

Θα ανεχόμουν μόνο ενα μικρό με καλώδιο απ αυτά πού δεν χρειάζεται να τα έχεις όλη την ώρα στο αυτί σου και απαραίτητα με μονό ακουστικό.

 

Κανείς δεν κοιτά περίεργα όταν μιλάς με το note.

Μην πιστεύεις αυτά που γράφουν κάποιοι haters. Το κοινό το αντιμετοπίζει με σεβασμό και απο τους περισσότερους θεωρείται επαγγελματικό εργαλείο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παρότι έψαξα με αναζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα και διάβασα την ''Βίβλο'' δεν βρήκα άκρη στο πως όταν θέλω να μπω στο yahoo και μου ζητάει username και password μπορώ να γράψω στα Αγγλικά, καθώς το πληκτρολόγιο μου δείχνει μονο Ελληνικά. Το ίδιο συμβαίνει για παράδειγμα όταν είμαι στην μπάρα αναζήτησης του google και θέλω να ''αναζητήσω'' κάτι στα Αγγλικά πάλι το μόνο που μπορώ να γράψω είναι μόνο Ελληνικά... το note 2 είναι Ελληνικής εισαγωγής και είναι όπως μου το δώσανε..ακόμα σε ''μαμά'' κατάσταση..

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παρέμβαινω στις επιλογές σου, θέλω να τονίσω ότι για λόγους υγείας είναι πιο ασφαλές να μιλάμε με Bluetooth / Hands-free και όχι με το κιν κολλημένο στο αυτί. Δεν έχει επιβεβαιωθεί ούτε ότι είναι επικίνδυνο, αλλά ούτε ότι είναι ακίνδυνο (οι σοβαρές μελέτες απαιτούν δεκαετίες για να εξαχθούν μακροχρόνια συμπεράσματα και η κινητή τηλεφωνία ανακαλύφθηκε πρόσφατα). Όμως όση ακτινοβολία εκπέμπει η κεραία κινητής άλλη τόση εκπέμπει η συσκευή μας αφού η επικοινωνία είναι αμφίδρομη. Και όπως ποτέ δεν θα έπαιρνες την κεραια αγκαλιά, έτσι δεν είναι καλό να μιλάμε τακτικά με το κινητό κολλημένο στο αυτί. Με συγχωρείς και πάλι που παρέμβαινω. Φιλικά.

 

Αγαπητέ φίλε αν η συσκευή είχε την ίδια ακτινοβολία με την κεραία δεν θα είμασταν εδώ να γράφουμε τώρα....η επικοινωνία μπορεί να είναι αμφίδρομη αλλά η ακτινοβολία ευτυχώς δεν είναι ίδια. Γενικά αν υπάρχει καλό σήμα δεν έχεις πρόβλημα με το κινητό. Η ακτινοβολία αυξάνεται δε όταν το σήμα είναι κακής ποιότητας. Πάντα φιλικά.:)

Link to comment
Share on other sites

Παρότι έψαξα με αναζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα και διάβασα την ''Βίβλο'' δεν βρήκα άκρη στο πως όταν θέλω να μπω στο yahoo και μου ζητάει username και password μπορώ να γράψω στα Αγγλικά, καθώς το πληκτρολόγιο μου δείχνει μονο Ελληνικά. Το ίδιο συμβαίνει για παράδειγμα όταν είμαι στην μπάρα αναζήτησης του google και θέλω να ''αναζητήσω'' κάτι στα Αγγλικά πάλι το μόνο που μπορώ να γράψω είναι μόνο Ελληνικά... το note 2 είναι Ελληνικής εισαγωγής και είναι όπως μου το δώσανε..ακόμα σε ''μαμά'' κατάσταση..

Καμία ιδέα?

 

Κάνεις πλάκα φαντάζομαι, σωστά;

 

Στο πληκτρολόγιο πάτησε το γρανάζι και στην λίστα που θα σου βγάλει επέλεξε το πρώτο και διάλεξε και Αγγλικά. Μετά απλά σερνεις το space και αλλάζει γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...