Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κάνει εγγραφή στο κανάλι ενός τύπου στο YouTube που έχει note 2 και κάθε μέρα σχεδόν βγάζει και κάτι καινούργιο. Σήμερα είδα τι γίνεται αν στον dialer βάλεις *#0*# και *#7353#. Στην πρώτη περίπτωση βλέπεις κάποιες λειτουργίες του τηλεφώνου και στην δεύτερη μπορείς να κάνεις κάποιες δοκιμές. Υπάρχει και τρίτο μενού αλλά χρειάζεται κάποιους κωδικούς της χώρας ή του παροχέα, δεν κατάλαβα καλά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω κάνει εγγραφή στο κανάλι ενός τύπου στο YouTube που έχει note 2 και κάθε μέρα σχεδόν βγάζει και κάτι καινούργιο. Σήμερα είδα τι γίνεται αν στον dialer βάλεις *#0*# και *#7353#. Στην πρώτη περίπτωση βλέπεις κάποιες λειτουργίες του τηλεφώνου και στην δεύτερη μπορείς να κάνεις κάποιες δοκιμές. Υπάρχει και τρίτο μενού αλλά χρειάζεται κάποιους κωδικούς της χώρας ή του παροχέα, δεν κατάλαβα καλά.

 

Αυτο λες ?

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας χρονια πολλα.

Εχω περασει την 4.1.2 και μου εμφανιζει προβλημα με τις κλησεις.Συγκεκριμενα με καλουν,αλλα το τηλ. δεν κτυπαει και απλα μου βγαινει ειδοποιηση οτι εχω αναπαντητη.Αυτο δε συμβαινει παντα ,αλλα σε ενα ποσοστο 30% χονδρικα.Εχεις κανεις αλλο τετοιο προβλημα;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και έχω πρόβλημα με το καλώδιο USB.

Λειτουργεί μόνο για φόρτιση και όχι για επικοινωνία με τον υπολογιστή.

Στην αρχή συνδεόταν και αποσυνδεόταν συνεχώς μέχρι που έβαλα άλλο κι επικοινωνεί κανονικά.

Αν το πάω στη Smartec θα μου το αλλάξουν;

 

Δοκιμασε το search του thread.Δεν εχει προβλημα το καλωδιο.Καποιοι χρηστες αντιμετωπιζουν αυτο το θεμα και η λυση εχει ποσταριστει

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

To multiwindow πως λειτουργει?

Ακομα δε το εχω βρει

4.1.1 Εχω αγγλικη

 

Κρατάς πατημένο το back button (το δεξί δηλαδή) και σου εμφανίζει την μπάρα στα αριστερά του της οθόνης... απ'εκεί σέρνεις τις εφαρμογές που θες... δεν μπορείς να προσθέσεις εφαρμογές στην μπάρα παρα μόνο με root.

 

και μην ξεχνάτε... RTFM

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Κρατάς πατημένο το back button (το δεξί δηλαδή) και σου εμφανίζει την μπάρα στα αριστερά του της οθόνης... απ'εκεί σέρνεις τις εφαρμογές που θες... δεν μπορείς να προσθέσεις εφαρμογές στην μπάρα παρα μόνο με root.

 

και μην ξεχνάτε... RTFM

 

πως βαζεις εφαρμογες στην μπαρα;

ειμαι ροοτ.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

πως βαζεις εφαρμογες στην μπαρα;

ειμαι ροοτ.

 

Θελεις moddified multiwindow για να προσθεσεις εξτρα εφαρμογες απο αυτες που σου δινει σαν επιλογη(πχ να βαλεις το viber)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Θελεις moddified multiwindow για να προσθεσεις εξτρα εφαρμογες απο αυτες που σου δινει σαν επιλογη(πχ να βαλεις το viber)

 

και πως γινετε αυτο; ειναι εφαρμογη;υπαρχουν καπου οδηγιες;

 

το βρηκα.υπαρχει ενα link στο xda.

ευχαριστω

Edited by themis636
Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

και πως γινετε αυτο; ειναι εφαρμογη;υπαρχουν καπου οδηγιες;

Εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4441021#post4441021

 

 

Παιδιά όπως έχετε διαπιστώσει και οι ίδιοι, έχετε πέσει μαζεμένοι πολλοί καινούργιοι. Καλώς ορίσατε και καλορίζικο.

Όμως για να μην ταλαιπωρείστε αλλα και να μην γεμίζετε το thread με τις ίδιες ερωτήσεις θα πρεπει να κάνετε τ εξης:

 

1. Προσεκτικό διάβασμα της Βίβλου. Περιέχει τα πάντα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345784

 

2. Μελέτη του web manual της συσκευής ώστε να μάθετε τις βασικές λειτουργίες και που θα βρίσκετε τις ρυθμίσεις τους.

 

3. Ξεκινάτε να διαβάζετε τουλάχιστον τις 10 τελευταίες σελίδες του thread.

Πριν ποστάρετε κάντε και μια αναζήτηση.

 

4. Αν παρ ολα αυτα εχετε απορίες, τις διατυπώνετε στο σωστό thread.

Υπάρχουν τα παρακατω σχετικα threads εκτός απο το επίσημο:

Τροποποιησεις και βελτιώσεις, Εμπειριες απο την μπαταρία και διαθεσιμότητα του Note2.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτο λες ?

 

 

Ναι, αυτός είναι.

 

Ψάχνω στον Chrome έναν τρόπο με κάθε άνοιγμα να μεταφέρομαι στην αρχική σελίδα του Google και όχι στους σελιδοδείκτες όπως γίνεται πάντα. Επίσης το ίδιο να συμβαίνει σε κάθε νέα καρτέλα που ανοίγω. Γίνεται αυτό; Ξέρω τον τρόπο να δημιουργήσω στην επιφάνεια εργασίας μια συντόμευση του σελιδοδείκτη της αρχικής σελίδας του Google αλλά δεν θέλω και τέτοιο.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Ειπα και γω σημερα να γυρισω σε μαμα λιγο να δω πως ειναι μετα απο ενα μηνα με διαφορες custom.

Για αρχη εχω εντυπωσιαστει με τη μπαταρια..Ολη μερα επεσε 15% μονο.

Να πω οτι εβαλα 4.1.2 Γαλλική.

Κατα τ'αλλα με εκνευριζει που εχει αυξανωμενη ενταση στον ηχο κλησης,που η καμερα στο 15% θα θελει αλλη εφαρμογη,οι ηχοι οταν συνδεεις στο φορτιστη και στο boot και που δεν εχω στα toggles φακο και airplane mode.

Επισης νομιζω οτι το home button ειχε πολυ καλυτερη αποκριση στη wanam k omega.

Ηταν πιο αμεσο βασικα.

Εχω επισης την αισθηση οτι οταν η συσκευη ειναι κλειστη και την ανοιξω και παω να αλλαξω σελιδα,λαγκαρει λιγο στην αλλαγη.Αν δεν κανω λαθος πριν δεν το εκανε.

Αυτα μετα απο μια μερα χρηση απο μενα για τη 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Ειπα και γω σημερα να γυρισω σε μαμα λιγο να δω πως ειναι μετα απο ενα μηνα με διαφορες custom.

Για αρχη εχω εντυπωσιαστει με τη μπαταρια..Ολη μερα επεσε 15% μονο.

Να πω οτι εβαλα 4.1.2 Γαλλική.

Κατα τ'αλλα με εκνευριζει που εχει αυξανωμενη ενταση στον ηχο κλησης,που η καμερα στο 15% θα θελει αλλη εφαρμογη,οι ηχοι οταν συνδεεις στο φορτιστη και στο boot και που δεν εχω στα toggles φακο και airplane mode.

Επισης νομιζω οτι το home button ειχε πολυ καλυτερη αποκριση στη wanam k omega.

Ηταν πιο αμεσο βασικα.

Εχω επισης την αισθηση οτι οταν η συσκευη ειναι κλειστη και την ανοιξω και παω να αλλαξω σελιδα,λαγκαρει λιγο στην αλλαγη.Αν δεν κανω λαθος πριν δεν το εκανε.

Αυτα μετα απο μια μερα χρηση απο μενα για τη 4.1.2

 

Το μοναδικό lag που εγώ έχω δει με stock 4.1.1 είναι στην εναλλαγή από τις εφαρμογές στα widgets. Όταν κανείςτην αλλαγή στο μενού και προσπαθήσεις να δεις τα διαθέσιμα widgets, εκεί υπάρχει μια καθυστέρηση. Το home button όντως είναι λίγο αργό, αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό lag που εγώ έχω δει με stock 4.1.1 είναι στην εναλλαγή από τις εφαρμογές στα widgets. Όταν κανείςτην αλλαγή στο μενού και προσπαθήσεις να δεις τα διαθέσιμα widgets, εκεί υπάρχει μια καθυστέρηση. Το home button όντως είναι λίγο αργό, αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

 

Ναι υπάρχει αυτό το ανεπαίσθητο lag μονο στον tw επειδή χρειαζεται 1" να φορτωσουν. Στον nova δεν το κάνει.

Το home button οταν το αποδεσμευσεις από το s-voice έχει άμεση απόκριση.

Από custom δοκίμασα μόνο μια από τις 2 καλύτερες που κυκλοφορούν, αλλά δεν μ ενθουσίασε ώστε να ξεπεράσω την αντιπάθεια μου στις deoxeded.

Μερικά tweaks για κάποιος είναι χρήσιμα και για άλλους όχι.

 

Τέλος μάλλον σκοπίμως απουσιάζουν τα περισσότερα απ αυτά για odexed roms.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω και εγω στα χερια μου το NOTE2 ειναι φοβερο εργαλειο θα ηθελα να ρωτησω γιατι οταν παω στο μενου του wifi βλεπω οτι κανει σαρωση ανα 4-5 δευτερολεπτα ενω ειναι συνδεδεμενο κανονικα στο ρουτερ μου ειναι φυσιολογικο αυτο ετσι δουλευει;
Galaxy note2,iPad air,iPhone 7plus 128GB,
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω και εγω στα χερια μου το NOTE2 ειναι φοβερο εργαλειο θα ηθελα να ρωτησω γιατι οταν παω στο μενου του wifi βλεπω οτι κανει σαρωση ανα 4-5 δευτερολεπτα ενω ειναι συνδεδεμενο κανονικα στο ρουτερ μου ειναι φυσιολογικο αυτο ετσι δουλευει;

 

Κι εμενα ετσι κανει, παραξενο που σαρωνει συνεχεια ενω εχει συνδεθει...

Link to comment
Share on other sites

Μη σας ανησυχεί αυτο. Σε όλους ετσι δουλεύει και δεν υπάρχει αύξηση της κατανάλωσης
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εχει αγορασει κανενας Bluetooth Keyboard and Mouse το οποιο να κανει και για το τηλεφωνο μας αλλα και για windows 7?
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το search του thread.Δεν εχει προβλημα το καλωδιο.Καποιοι χρηστες αντιμετωπιζουν αυτο το θεμα και η λυση εχει ποσταριστει

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω όσο κι αν έψαξα. :(

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση . έχω περασμένους διάφορους launcher

στο τηλέφωνο π.χ nova , next κτλ . ; όταν έκανα

εναλλαγή και διάλεγα ποιον θέλω μου έβγαζε δύο

επιλογές και επέλεγα την επιλογή "" μόνο μία φορά ""

σε μία εναλλαγή μπερδεύτηκα και πάτησα την ΄'αλλη

επιλογή και τώρα δεν μπορώ να κάνω εναλλαγή . είναι

σταθερά σε αυτόν που επέλεξα τελευταία και πατώντας το

κουμπί δεν μου βγάζει πλέον την λίστα . υπάρχει λύση σε αυτό ?

πως θα επαναφέρω τους προηγούμενους launcher. και μία

ερώτηση ασχετη λίγο αν ξέρει και βοηθήσει κάποιος . σε κάποιον

φίλο μου ο γιος του κλείδωσε το κινητό του android βάζοντας

κάποιον κωδικό στην οθόνη με τις εννιά βούλες έκανε κάποιο

σχήμα και το κλείδωσε και τώρα δεν μπορεί να το ξεκλειδώσει

υπάρχει λύση σε αυτό ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.Θέλω να ρωτήσω αν κανένας άλλος έχει το εξής θέμα γιατί κάτι μου λέει ότι είναι θέμα οθονών amoled.Και στο Galaxy S II που είχα και στο Note II που έχω τώρα.Όταν βρίσκομαι σε απόλυτο σκοτάδι και βάλω την φωτεινότητα της οθόνης τέρμα χαμηλά και ανοίξω π.χ κάτι που έχει μαύρο-γκρίζο αλλά προς μαύρο περισσότερο φόντο από πίσω (π.χ με τον file explorer της μαμάς σε 4.1.1 ανοίγωντας έναν φάκελο που είναι άδειος και έχει από πίσω μόνο το μήνυμα ο "Δεν βρέθηκαν στοιχεία") παρατηρώ κάποιες μικρές μαύρες κουκίδες να το πώ 3-4 σε διάφορα σημεία της οθόνης σαν μελανιά από μαύρο μελάνι σε χάρτι πάνω.Κάπως έτσι φαίνεται.Το είχα παρατηρήσει κατά τύχη μια μέρα στο S2 και από τότε με λίγο προσοχή μπορώ και το παρατηρώ και τώρα στο Note II.Κάποιος άλλος μπορεί να το τσεκάρει αυτό και να με πεί παρακαλώ;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα και εγώ πριν από 4 ημέρες, το τηλέφωνο είναι φανταστικό ! Είναι μεγαλούτσικο, το είχα δει σε καταστήματα καμιά 10αριά φορές, και βρήκα και σε ένα κατάστημα Wind ομοιόματα αυτού και του S3 και έπαιζα με αυτά, τα δοκίμασα σε τσέπες, σακάκια, κλπ. Είχα λοιπόν το S2, S3 και NoteII, και τα ταλαιπωρούσα για ώρα! Για τους πιθανούς αγοραστές, τo S3 με το S2 είναι σχεδόν ίδια σε μέγεθος, δηλαδή αν κάποιος αλλάξει από S2 σε S3 σαν μέγεθος συσκευής δεν θα καταλάβει πολλά. Ωστόσο, από το S3 στο Note II φαίνεται πιο απλή η μετάβαση, ενώ από το S2 είναι πιο μεγάλη (λίγο λίγο μαζεύεται), παρόλο αυτά.

 

Δεν νομίζω ότι αξίζει σε αυτά τα λεφτά να πάρει κανείς αυτή την εποχή κάτι άλλο. Σκεφτόμουν για το LTE μοντέλλο, αυτό που έχω να πω είναι ότι το Note II είναι απίστευτα πιο γρήγορο από το S2 μου στα ίδια δίκτυα (mobile & wifi), τεράστια η διαφορά. Δεν ξέρω πόσο πιο γρήγορο είναι το LTE, αλλά με τελική 450ευρώ που το πήρα (cashback) αξίζει με τα χίλια. Και τελικά περισσότερο το χρησιμοποιώ σε περιοχές με wifi, παρά με mobile, οπότε σιγά την πρεμούρα, δεν αξίζει τα +200 ευρώ του LTE. Αμα είναι, σε 1 χρόνο το δίνω + διαφορά και παίρνω το Note III (!).

 

Αυτό που όμως θέλω να σημειώσω, παρόλο που σκεφτόμουνα να το χρησιμοποιήσω χωρίς case, δεν μπορώ να το αποφύγω (ήδη αγόρασα την Case Mate Barely There, Black). Ολο έχω την αίσθηση ότι θα μου γλυστρίσει από τα χέρια, είναι πολύ λεία & φινιρισμένη η επιφάνεια στα πλάγια του κινητού, δεν έχει κράτημα (και με το μέγεθος, είναι problem, μπορεί να φύγει καθώς το βάζεις στην τσέπη).

 

Το τηλέφωνο είναι φανταστικό, το S-pen επισης, η αναγνώριση ελληνικής γραφής πολύ καλή, καταργεί σε μεγάλο βαθμό το πληκτρολόγιο (δουλεύει παντού, πχ σε SMS, με πολύ καλή αναγνώριση και διόρθωση). Εξαιρετικό.

Και το βάζω στο αυτί κανονικότατα, σκασίλα μου για το μέγεθος.

Edited by BeholderX
Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση . έχω περασμένους διάφορους launcher

στο τηλέφωνο π.χ nova , next κτλ . ; όταν έκανα

εναλλαγή και διάλεγα ποιον θέλω μου έβγαζε δύο

επιλογές και επέλεγα την επιλογή "" μόνο μία φορά ""

σε μία εναλλαγή μπερδεύτηκα και πάτησα την ΄'αλλη

επιλογή και τώρα δεν μπορώ να κάνω εναλλαγή . είναι

σταθερά σε αυτόν που επέλεξα τελευταία και πατώντας το

κουμπί δεν μου βγάζει πλέον την λίστα . υπάρχει λύση σε αυτό ?

πως θα επαναφέρω τους προηγούμενους launcher. και μία

ερώτηση ασχετη λίγο αν ξέρει και βοηθήσει κάποιος . σε κάποιον

φίλο μου ο γιος του κλείδωσε το κινητό του android βάζοντας

κάποιον κωδικό στην οθόνη με τις εννιά βούλες έκανε κάποιο

σχήμα και το κλείδωσε και τώρα δεν μπορεί να το ξεκλειδώσει

υπάρχει λύση σε αυτό ?

Πας ρυθμισεις> εφαρμογες , βρισκεις τον launcher που τρεχει τωρα , και πατας " διαγραφη προεπίλογων". Μετα, μολις πατησεις το πληκτρο "σπιτακι", θα σου ξαναβγαλει το παραθυρο διλογου για να επιλεξεις launcher.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει αυτό το ανεπαίσθητο lag μονο στον tw επειδή χρειαζεται 1" να φορτωσουν. Στον nova δεν το κάνει.

Το home button οταν το αποδεσμευσεις από το s-voice έχει άμεση απόκριση.

Από custom δοκίμασα μόνο μια από τις 2 καλύτερες που κυκλοφορούν, αλλά δεν μ ενθουσίασε ώστε να ξεπεράσω την αντιπάθεια μου στις deoxeded.

Μερικά tweaks για κάποιος είναι χρήσιμα και για άλλους όχι.

 

Τέλος μάλλον σκοπίμως απουσιάζουν τα περισσότερα απ αυτά για odexed roms.

 

Είναι αρκετά έντονο το lag στην εναλλαγή σελίδων στα widget αλλά μόνο τη πρώτη φορά που έρχεται απο κλείδωμα,μετά δεν το κάνει..

Όσο για το svoice το έχω βγάλει τελείως (uninstall) αλλά και πάλι δεν είναι τόσο άμεσο το hom, όσο στις custom!

 

Όσο για το φίλο Hλία, ότι και να πώ είναι λίγο.

Εγώ πάντως σε υπερευχαριστώ για όλη τη βοήθεια τόσο καιρό και ελπίζω όλα αυτά να έγιναν από κάποιο bot αυτόματα.

Αλλιώς η αχαριστία είναι μεγάλη.

Χρόνια πολλά σε όλους μας με υγεία και καλά μυαλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια πολλά!

 

Μόλις έγινε λήψη της 4.1.2 :)

 

Καλές γιορτές σε όλους!!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...