Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι εγω προχθες το πηρα απο εκει και ηταν ολα αψογα.και αποστολη και η συσκευη κ ολα!το συνιστω ανεπιφυλακτα!

 

Φίλε σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Εχει καποιο πρόβλημα με το νεο κινητο σου. Υπάρχει καποιο προβλημα με τα ελληνικα και το Spen;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@odyssseas & octap79: Συμφωνώ και με τους δυο σας. Είμαι 100% υπέρ της ελληνικής γλώσσας. Αν δείτε όλα μου τα μηνύματα είναι πάντα τονισμένα και προσπαθώ να χρησιμοποιώ ελληνικούς όρους όπου μπορώ.

 

Όμως...

 

Σε αρκετές περιπτώσεις οι μεταφράσεις/εξελληνισμοί στα λειτουργικά των κινητών (και των PCs) είναι πολύ κακής ποιότητας, προκαλούν ταλαιπωρία και περισσότερο δυσφημίζουν παρά προάγουν την ελληνική γλώσσα... Έτσι, σε όλες μου τις συσκευές (PCs, κινητά, ακόμα και στο Panasonic DECT τηλέφωνο στο σπίτι) έχω πάντα επιλεγμένη την αγγλική γλώσσα. Ο ένας λόγος είναι ο παραπάνω και ένας δεύτερος και πολύ σημαντικός είναι ότι η αγγλική είναι η αρχική γλώσσα που γράφτηκε το OS, με αποτέλεσμα τα μεγέθη και οι θέσεις των διαφόρων αντικειμένων (κουμπάκια, μηνύματα, λίστες κ.α.) να είναι βελτιστοποιημένα για την αγγλική γλώσσα. Κάθε άλλη γλώσσα είναι μετάφραση με τις όποιες αλλοιώσεις αυτό συνεπάγεται. Πολλές φορές για να χωρέσουν οι λέξεις και τα κείμενα στην οθόνη περικόπτονται και φαίνονται κακάσχημα. Επίσης μερικές φορές οι μεταφράσεις είναι άσχετες και μπερδεύουν. Π.χ. το "Αναμονή ραδιοφώνου" που αναφέρθηκε πριν, προφανώς αναφέρεται στα ασύρματα υποσυστήματα (radios) της συσκευής και ο άμοιρος ο χρήστης έψαχνε να δει μήπως το ραδιόφωνο FM είναι ενεργό...

 

Η μόνη εξαίρεση κατά τη γνώμη μου είναι το iOS της Apple. Εκεί έχουν κάνει αξιόλογη δουλειά στον εξελληνισμό του OS. Έχει κι εκεί αρκετά ψεγάδια, αλλά λιγότερα απ' το Android.

 

Συμπέρασμα: 100% υπέρ της γλώσσας μας, αλλά όχι στις πρόχειρες/άσχετες μεταφράσεις που κουράζουν και μπερδεύουν. Στην τελική, η μαμά γλώσσα του OS είναι η αγγλική, οπότε όσοι την γνωρίζουν μόνο να ωφεληθούν θα έχουν αν την επιλέξουν. Υπάρχουν άλλοι, πολύ ουσιαστικότεροι τρόποι να υποστηρίξουμε τη γλώσσα μας.

 

Συγγνώμη για το off-topic...

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καμιά αντίρηση, αναφέρομαι σ άυτο ακριβώς που κάνεις εσύ, γράφεις δίπλα τη μετάφραση. Φυσικά υπάρχουν πολλοί τρόποι ας το κάνουμε όμως.
Link to comment
Share on other sites

πως θα ενεργοποιησω το internet για galaxy note 2? αν πατησω εκει που λεει δεδομενα κινητου δειχνει ενα Η κ κατι βελακια π αναβοσβηνουν αλλα δεν μπορω να μπω σε καποια σελιδα η κατι αλλο.. γνωριζει κανεις πως γινεται ?

Γιώργος

 

Το παντελόνι μου στα γόνατα κ τα δικά της γόνατα να ακουμπάν στα χώματα.. δίχως συμπόνια!!

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμάσει κανείς να αλλάξει ROM μέσω windows 8; Δηλαδή να τρέξει όλες τις ενέργειες που χρειάζονται απο τα windows 8

 

Αν εννοείς μεσω odin, ναι εχω αλλαξει χωρίς πρόβλημα. Ξαναγύρισα ομως σε stock

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει ρυθμιση για σταδιακη αυξηση της εντασης του ηχου κλησεις ? Χτυπαει ξαφνικα και δυνατα :S
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαστείτε να με ανεχτειτε! :p

Το μεσημέρι το παρήγγειλα σε γκρι χρωμα απο το extreme-mobile.gr , αν και εχει ακριβότερες τιμες απο πολλα eshops εμπιστευτηκα την αποψη σας για το εν λόγω μαγαζι και το εκλεισα απο εκει. Θελω να πιστευω οτι αύριο θα το εχω στα χέρια μου και αν παει καλα η αλλαγή rom σε Ελληνικη που θα προβω μόλις το παρω, θα το λιωσω το σκ. :D

Link to comment
Share on other sites

παιδες βοηθεια.

πηρα πριν λιγο ενα note 2 και με το που το ανοιξα ,βλεπω to manual σε εσθονικα λιθουανικα και αλλη μια γλωσσα της βαλτικης τελος παντων.

ενω μου ειχαν πει οτι ειναι γερμανικο και καλα.(σε θεμα εγγυησης πρεπει να ειναι για ευρωπαικη ενωση,η αρκει να ειναι γενικως για ευρωπη?)

οποιος γνωριζει παρακαλω ας απαντησει,γιατι δεν το bootara καν.

 

 

edit. τελικα πιαστηκα αγεωγραφητος.

οι παραπανω χωρες της βαλτικης ειναι στην ευρωπαικη ενωση απο το 2004.

οποτε μαλλον ειμαι οκ.

τσαμπα η φρικη που εφαγα.

πανω να το μπουταρω

Edited by christou
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...ξερεις κανεις τι χρειαζεται να κανω ωστε να διαγραφουν τα παντα, εφαρμογες που κατεβασα, ιστορικο, κωδικοι απο σελιδες που μπαινω....γιατι προκειται να δωσω το κινητο μου σ ενα αλλο παληκαρι. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...ξερεις κανεις τι χρειαζεται να κανω ωστε να διαγραφουν τα παντα, εφαρμογες που κατεβασα, ιστορικο, κωδικοι απο σελιδες που μπαινω....γιατι προκειται να δωσω το κινητο μου σ ενα αλλο παληκαρι. Ευχαριστω.

 

Ρυθμίσεις - δημιουργία αντιγραφου ασφαλείας - επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

δεν αντεξα...

 

το ασπρακι ειναι στα χερια μου και ταυτοχρονα αυτο εδω... με το οποιο για 15 μερες θα τα συγκρινω και θα αποφασισω.

 

ομορφα και τα δυο.

θα τα πηγαινω εναλλαξ μια μερα το ενα μια το αλλο.

Ξεκιναω με το ΝΟΤΕΙΙ.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

δεν αντεξα...

 

το ασπρακι ειναι στα χερια μου και ταυτοχρονα αυτο εδω... με το οποιο για 15 μερες θα τα συγκρινω και θα αποφασισω.

 

ομορφα και τα δυο.

θα τα πηγαινω εναλλαξ μια μερα το ενα μια το αλλο.

Ξεκιναω με το ΝΟΤΕΙΙ.

 

Ποιό είναι το άλλο;

Βασικά όποιο και να είναι,

[ATTACH]28394[/ATTACH][ATTACH]28393[/ATTACH]

Αυτο μπορεί να το κάνει; ;-)

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

δεν αντεξα...

 

το ασπρακι ειναι στα χερια μου και ταυτοχρονα αυτο εδω... με το οποιο για 15 μερες θα τα συγκρινω και θα αποφασισω.

 

ομορφα και τα δυο.

θα τα πηγαινω εναλλαξ μια μερα το ενα μια το αλλο.

Ξεκιναω με το ΝΟΤΕΙΙ.

 

Δημήτρη καλορίζικο οποίο και να κρατήσεις.

Βασικά μόνο το μέγεθος είναι αυτό που μπορεί να σε διώξει απο το Note2.

Διαφορετικά δεν υπάρχει άλλη συσκευή που μπορεί να δώσει την ίδια εμπειρία χρήσης.

 

Εγώ όπως ειπα, όταν το βάζω στην polycarbonate μου φαίνεται ότι κουβαλάω tablet. Χωρίς θήκη δεν αισθάνομαι πολύ διαφορετικά απ ότι με το Siii.

Το δε Lumia 800 μοιάζει πλέον σαν παιδικό δίπλα του.

 

Επίσης μην ξεχνάς ότι το πραγματικό μέγεθος της οθόνης του Ν4 είναι 4.3", κάμερα χαλια, άγνωστη συμπεριφορά, ευαίσθητο σε χτυπήματα και γρατζουνιες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλορίζικο οποίο και να κρατήσεις.

Βασικά μόνο το μέγεθος είναι αυτό που μπορεί να σε διώξει απο το Note2.

Διαφορετικά δεν υπάρχει άλλη συσκευή που μπορεί να δώσει την ίδια εμπειρία χρήσης.

 

Εγώ όπως ειπα, όταν το βάζω στην polycarbonate μου φαίνεται ότι κουβαλάω tablet. Χωρίς θήκη δεν αισθάνομαι πολύ διαφορετικά απ ότι με το Siii.

Το δε Lumia 800 μοιάζει πλέον σαν παιδικό δίπλα του.

 

Επίσης μην ξεχνάς ότι το πραγματικό μέγεθος της οθόνης του Ν4 είναι 4.3", κάμερα χαλια, άγνωστη συμπεριφορά, ευαίσθητο σε χτυπήματα και γρατζουνιες.

:lol: Κωστα μου αν ειδες το εχω με bumper το Ν4.Μου το εδωσε ο συναδελφος ο οποιος τελικα κρατησε το ΝΟΤΕ2...Πολυ καλη τιμη και τα δυο.

Αυριο ξεκιναω με το ΝΟΤΕ2.Θα δουμε.

 

δεν λεω τιποτα!

 

ευχαριστω ομως ;)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

:lol: Κωστα μου αν ειδες το εχω με bumper το Ν4.Μου το εδωσε ο συναδελφος ο οποιος τελικα κρατησε το ΝΟΤΕ2...Πολυ καλη τιμη και τα δυο.

Αυριο ξεκιναω με το ΝΟΤΕ2.Θα δουμε.

 

δεν λεω τιποτα!

ευχαριστω ομως ;)

 

Δημήτρη καλορίζικο. Εγώ δεν κουνάω ρουπι, μπαταρία, επέκταση μνήμης και γραφίδα οι βασικοί λόγοι. Αν κι έχω το Ν10 δεν ψήνομαι για το 4...

Link to comment
Share on other sites

:lol: Κωστα μου αν ειδες το εχω με bumper το Ν4.Μου το εδωσε ο συναδελφος ο οποιος τελικα κρατησε το ΝΟΤΕ2...Πολυ καλη τιμη και τα δυο.

Αυριο ξεκιναω με το ΝΟΤΕ2.Θα δουμε.

 

δεν λεω τιποτα!

 

ευχαριστω ομως ;)

 

 

Σοφός ο συνάδελφος!!! :)

 

 

 

 

παιδιά σος έχω θέμα ξαφνικά το τηλ δεν φορτιζει τι να κάνω

Κατ αρχήν δοκίμασε απο την usb του pc σου. Αν φορτίζει δοκίμασε μ ενα αλλο φορτιστή απο αλλη συσκευή.

Καθαρισε την υποδοχή με μια οδοντοβουρτσα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μια ακόμη ερώτηση από μένα αν μου επιτρέπετε. Δεν ξέρω αν κάποιος ή κάποιοι από εσάς τους ενημερωμένους και "σκληροπυρηνικούς" χρήστες του Note II έχει βάλει ζωντανή ταπετσαρία. Στο review του τηλεφώνου στη δεύτερη σελίδα αναφέρεται το ακόλουθο:

"... ΔΕΝ προτείνω τη χρήση των εντυπωσιακών (πολύ εντυπωσιακών) live wallpapers γιατί η αυτονομία της συσκευής δεν θα συμφωνήσει με την επιλογή σας. Το δοκίμασα και σε λιγότερο από μια ημέρα εντατικής χρήσης, η μπαταρία είχε εξαντληθεί"

Είναι τόσο ενεργοβόρες οι ζωντανές ταπετσαρίες που θα πρέπει να αποφεύγονται? Γίνονται συνεχώς διθυραμβικά σχόλια για την αντοχή της μπαταρίας και ομολογώ πως με παραξένεψε και ψιλοαπογοήτευσε αυτό που διάβασα, μια και μου αρέσουν οι ζωντανές ταπετσαρίες.

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει, από την εμπειρία του?

Αν δε σας είναι κόπος θα ήθελα να ξέρω τι πιστεύετε και τι αντιμετωπίσατε.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν δοκίμασε απο την usb του pc σου. Αν φορτίζει δοκίμασε μ ενα αλλο φορτιστή απο αλλη συσκευή.

Καθαρισε την υποδοχή με μια οδοντοβουρτσα.

 

τα δοκίμασα όλα όταν το συνδέω ανάβει το λαμπάκι και μετά δεν κάνει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν δοκίμασε απο την usb του pc σου. Αν φορτίζει δοκίμασε μ ενα αλλο φορτιστή απο αλλη συσκευή.

Καθαρισε την υποδοχή με μια οδοντοβουρτσα.

 

τα δοκίμασα όλα όταν το συνδέω ανάβει το λαμπάκι και μετά δεν κάνει τίποτα

 

Σου ειχε αδειάσει εντελώς η μπαταρια? Δηλαδή έκλεισε?

Αν ναι άστο στην φόρτιση και μάλλον θα επανέλθει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

:lol: Κωστα μου αν ειδες το εχω με bumper το Ν4.Μου το εδωσε ο συναδελφος ο οποιος τελικα κρατησε το ΝΟΤΕ2...Πολυ καλη τιμη και τα δυο.

Αυριο ξεκιναω με το ΝΟΤΕ2.Θα δουμε.

 

δεν λεω τιποτα!

 

ευχαριστω ομως ;)

Θα περιμενω "νεα" σου καθως ημουν στην αρχη για το nexus4 αλλα επειδη δεν μπορουσα να περιμενω πηγα σε note2 (και φυσικα δεν το μετανιωσα:)) και θα ηθελα πολυ να ξερω ενα συγκριτικο απο χρηστη που τα εχει και τα 2... Για να δουμε θα παει στραφι η 64gb καρτα που πηρα??

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενω "νεα" σου καθως ημουν στην αρχη για το nexus4 αλλα επειδη δεν μπορουσα να περιμενω πηγα σε note2 (και φυσικα δεν το μετανιωσα:)) και θα ηθελα πολυ να ξερω ενα συγκριτικο απο χρηστη που τα εχει και τα 2... Για να δουμε θα παει στραφι η 64gb καρτα που πηρα??

αγαπητε θα γραψω εντυπωσεις μονο μετα απο μια εβδομαδα που θα εχω χρησιμοποιησει αμφοτερα εναλλαξ...

Μονο ετσι...αλλιως δεν εχει νοημα.Πρεπει να τα τρεξω και τα δυο για να αποφασισω!

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι πανεμορφα.

 

Δημήτρη καλορίζικο. Εγώ δεν κουνάω ρουπι, μπαταρία, επέκταση μνήμης και γραφίδα οι βασικοί λόγοι. Αν κι έχω το Ν10 δεν ψήνομαι για το 4...

ευχαριστω Βαγγελη μου.

 

Θα δω,ηδη αυριο πρεπει να κανει το πρωτο crash test το ΝΟΤΕ ...

ειμαι περιεργος.

Δεν προκειται να συνδεσω ποτε κανενα σε wifi.Ολα μεσω 3g για να τεσταρω πραγματικα.

Σοφός ο συνάδελφος!!! :)

 

κοιτα με τοσα κινητα που εχει το καθαρμα οντως εχει καταντησει Yoda :lol: ειμαι περιεργος ειλικρινα.Μην ξεχνας ξερω ακριβως τι ψαχνω οπως ολοι μας.;)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μια ακόμη ερώτηση από μένα αν μου επιτρέπετε. Δεν ξέρω αν κάποιος ή κάποιοι από εσάς τους ενημερωμένους και "σκληροπυρηνικούς" χρήστες του Note II έχει βάλει ζωντανή ταπετσαρία. Στο review του τηλεφώνου στη δεύτερη σελίδα αναφέρεται το ακόλουθο:

"... ΔΕΝ προτείνω τη χρήση των εντυπωσιακών (πολύ εντυπωσιακών) live wallpapers γιατί η αυτονομία της συσκευής δεν θα συμφωνήσει με την επιλογή σας. Το δοκίμασα και σε λιγότερο από μια ημέρα εντατικής χρήσης, η μπαταρία είχε εξαντληθεί"

Είναι τόσο ενεργοβόρες οι ζωντανές ταπετσαρίες που θα πρέπει να αποφεύγονται? Γίνονται συνεχώς διθυραμβικά σχόλια για την αντοχή της μπαταρίας και ομολογώ πως με παραξένεψε και ψιλοαπογοήτευσε αυτό που διάβασα, μια και μου αρέσουν οι ζωντανές ταπετσαρίες.

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει, από την εμπειρία του?

Αν δε σας είναι κόπος θα ήθελα να ξέρω τι πιστεύετε και τι αντιμετωπίσατε.

 

Γενικα τρωνε μπαταρια και οι πιο πολλες ειναι κακογραμμενες με αποτελεσμα να γονατιζουν γενικα το κινητο

Δοκιμασε το coloring screen απο το play store.Καλα γραμμενη εφαρμογη με ελαχιστη επιδραση στη μπαταρια

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...