Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

2 ώρες πριν, nekromanths said:

Ευχαριστώ πολύ 

https://mega.nz/folder/351SEapL#Tf-WatjwLLO-kkQJyA33Ng/folder/S19HlTDR.   Αυτό το αρχείο τι είναι γιατί βλέπω ότι είναι μεγάλο... 

Αυτά είναι οι "clean" custom ports of Ugoos 0.5.3 (AOSP/Pie version      OR   ATV version) για Η96 max X3   &  HK1 Box. Για εμένα σίγουρα με τα σημερινά δεδομένα οι καλύτερες κάστομ ρομς εάν κάποια στιγμή θελήσεις να φύγεις από την στοκ ρομ που έρχεται το κουτί σου. Δεν είναι απαραίτητο αυτό βέβαια.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2022 at 4:24 ΜΜ, kek said:

Επεσε στα χερια μου ενα ΕΟΝ ΤV BOX

Αυτο: https://www.androidtv-guide.com/pay-tv-provider/united-group-eon-smart-box-2/

Δεν ειμαι συνδρομητης και μου βγαζει κατα την εισοδο στο μποξακι να το ενεργοποιησω στην ΕΟΝ μεσω κωδικου...και σταματαει εκει....μπορω να το παρακαμψω καπως και να μπω στο μενου του ANDROID TV ? για απλη χρηση YOUTUBE το θελω και οχι κατι αλλο...ειδαλλως μπορω να του περασω μια αλλη ROM ?

καποια -εστω και ισχνη- βοηθεια η γνωμη για το παραπανω ερωτημα ?

Παρατηρω ομοιοτητες με αυτο εδω: https://slimboxtv.ru/tanix-x4/

Αραγε να του φλασαρα τη ROM η θα λεω ασυναρτησιες ?🤫

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2022 at 11:08 ΠΜ, ath156 said:

Το Banggood όχι μόνο έρχεται χωρίς τελωνείο, αλλά συνήθως με κούριερ στο σπίτι σου!!! (ελπίζω να μην άλλαξε κάτι τωρα τελευταία...).

On 25/10/2022 at 12:16 ΜΜ, mips said:

Όντως ισχύουν αυτά που γράφεις. Πριν 1 παρέλαβα περίπου.

Αυτο ισχυει και για τις αποστολες που λενε οτι έρχονται απο china?

ή πρωτα επικοινωνία με το κατάστημα?

ή πρεπει να βρουμε καταστημα απο EU?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, kek said:

καποια -εστω και ισχνη- βοηθεια η γνωμη για το παραπανω ερωτημα ?

Παρατηρω ομοιοτητες με αυτο εδω: https://slimboxtv.ru/tanix-x4/

Αραγε να του φλασαρα τη ROM η θα λεω ασυναρτησιες ?🤫

Για να ''βρεις'' ομοιοτητες οπως λες θα πρεπει να ανοιξεις το μποξακι απο κατω....
Για να μπουταρει και να δουλεψουν ολα οπως πρεπει θα πρεπει να ταιριαζουν οι μνημες ...η eMMc και ολα τα επιμερους τσιπ (δικτυου κτλ) !!!
Οποτε ειναι θεμα τυχης αν εχει η δεν εχει ακριβως ιδιο ...hardware!
Οποτε το ξεχνας και πας ....παρακατω!
Προφανως ειναι κλειδωμενο με καποιο τροπο να μπουταρει στην αρχη με αυτην την εφαρμογη μιας και ειναι ενα ''παντρεμενο'' μποξακι!
Ισως αν εψαχνες καποιο τροπο να μπεις στις ρυθμισεις του μποξ... να αλλαζες καποια πραγματα...
Ισως...
Αλλα αφου λες δεν γινεται κατι....ασ' το καλυτερα στην ακρη!

 

3 minutes ago, Chaleas said:

Αυτο ισχυει και για τις αποστολες που λενε οτι έρχονται απο china?

ή πρωτα επικοινωνία με το κατάστημα?

ή πρεπει να βρουμε καταστημα απο EU?

Ευχαριστω!

Μεχρι 150 ευρω αγορες δεν περνανε τελωνειο...ετσι και αλλιως....
Για ακριβοτερα πραγματα ...ψαχνομαστε διαφορετικα!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, gatos814 said:

Μεχρι 150 ευρω αγορες δεν περνανε τελωνειο...ετσι και αλλιως....
Για ακριβοτερα πραγματα ...ψαχνομαστε διαφορετικα!

Ευχαριστω για την απαντηση. Ειχα μεινει στο e-bay που απο το πρωτο € εχει τελωνειο. Να σαι καλα και καλη συνεχεια

ΥΓ: οταν αποκτησω το πρωτο μου boxaki θα σας ζαλησω καταλλήλος 😁🤪😜

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, gatos814 said:

Για να ''βρεις'' ομοιοτητες οπως λες θα πρεπει να ανοιξεις το μποξακι απο κατω....
Για να μπουταρει και να δουλεψουν ολα οπως πρεπει θα πρεπει να ταιριαζουν οι μνημες ...η eMMc και ολα τα επιμερους τσιπ (δικτυου κτλ) !!!
Οποτε ειναι θεμα τυχης αν εχει η δεν εχει ακριβως ιδιο ...hardware!
Οποτε το ξεχνας και πας ....παρακατω!
Προφανως ειναι κλειδωμενο με καποιο τροπο να μπουταρει στην αρχη με αυτην την εφαρμογη μιας και ειναι ενα ''παντρεμενο'' μποξακι!
Ισως αν εψαχνες καποιο τροπο να μπεις στις ρυθμισεις του μποξ... να αλλαζες καποια πραγματα...
Ισως...
Αλλα αφου λες δεν γινεται κατι....ασ' το καλυτερα στην ακρη!

Aυτο εδω ειναι λογικα: https://en.sdmctech.com/product/ott-dvb-t2-t-stb_215.html

Υπαρχει ισως καμια ROM για αυτο ? Εχει δει κανεις κατι ?

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kek said:

καποια -εστω και ισχνη- βοηθεια η γνωμη για το παραπανω ερωτημα ?

Παρατηρω ομοιοτητες με αυτο εδω: https://slimboxtv.ru/tanix-x4/

Αραγε να του φλασαρα τη ROM η θα λεω ασυναρτησιες ?🤫

Εάν σου είναι τελείως άχρηστο ή αδιάφορο τι θα του συμβεί μπορείς να γίνεις pioneer και να το τολμήσεις, αν και οι μεγαλύτερες πιθανότητες είναι να το μπρικάρεις. Αφού/Εάν το μπρικάρεις πρέπει να βρεις τα 2 πινάκια με τα οποία μπορείς να το επαναφέρεις και μετά να δοκιμάσεις και άλλες ρομ....υπάρχει δε η πιθανότητα να σου δουλέψει κάποια στιγμή μόνο με ethernet  ή με wifi ή όπως είπαμε ή και καθόλου (δηλαδή για press papier) 🥲

Εάν λοιπόν τυχόν το αποφασίσεις πρέπει να:

- Να χρησιμοποιήσεις καλώδιο USB-A/USB-A  male/male.

- Να χρησιμοποιήσεις το USB Burning Tool version 3.2.0

**παρεπιπτόντως εάν πατήσεις το HOME button στο τηλεκοντρόλ δεν σε πάει στα apks παρακάπτοντας το login screen ? (εάν θυμάμαι καλά κάπου το είχα δει αυτό για άλλο μοντέλο).

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Chaleas said:

Αυτο ισχυει και για τις αποστολες που λενε οτι έρχονται απο china?

ή πρωτα επικοινωνία με το κατάστημα?

ή πρεπει να βρουμε καταστημα απο EU?

Ευχαριστω!

Όταν αναφέρει το Banggood "Inclusive of vat" σημαίνει ότι ο φόρος για Ε.Ε έχει παρακρατηθεί ήδη στην Κίνα , έως 150€.  Άρα δεν τίθεται θέμα για τελωνείο εδώ. Δεύτερον με το priority shipping που επιλέγεις σαν μέθοδο αποστολής το προϊόν έρχεται με τριγωνική αποστολή από Ε.Ε δηλαδή σαν ενδοκοινοτική συναλλαγή από Ολλανδία ή Γερμανία άσχετα εάν εμείς το παραγγείλαμε από Κίνα. Δηλαδή με λίγα λόγια το προϊόν έρχεται από Κίνα , Ολλανδία ή Γερμανία στην ουσία χωρίς να μπορείς να παρακολουθήσεις την διαδρομή. Ενώ από Ολλανδία ή Γερμανία για Ελλάδα παρακολουθείς κανονικά την διαδρομή. Και είναι σαν να παραλαμβάνεις από Ολλανδία ή Γερμανία που είναι E.E, άρα χωρίς την πιθανότητα επιβολής τέλους από το Τελωνείο.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ath156 said:

Εάν σου είναι τελείως άχρηστο ή αδιάφορο τι θα του συμβεί μπορείς να γίνεις pioneer και να το τολμήσεις, αν και οι μεγαλύτερες πιθανότητες είναι να το μπρικάρεις. Αφού/Εάν το μπρικάρεις πρέπει να βρεις τα 2 πινάκια με τα οποία μπορείς να το επαναφέρεις και μετά να δοκιμάσεις και άλλες ρομ....υπάρχει δε η πιθανότητα να σου δουλέψει κάποια στιγμή μόνο με ethernet  ή με wifi ή όπως είπαμε ή και καθόλου (δηλαδή για press papier) 🥲

Εάν λοιπόν τυχόν το αποφασίσεις πρέπει να:

- Να χρησιμοποιήσεις καλώδιο USB-A/USB-A  male/male.

- Να χρησιμοποιήσεις το USB Burning Tool version 3.2.0

**παρεπιπτόντως εάν πατήσεις το HOME button στο τηλεκοντρόλ δεν σε πάει στα apks παρακάπτοντας το login screen ? (εάν θυμάμαι καλά κάπου το είχα δει αυτό για άλλο μοντέλο).

 

 

Ευχαριστώ για τη πολύτιμη γνώμη σου! Δε δουλεύει με το κουμπί αυτό στο τηλεχειριστήριο δυστυχώς! Θα το ψάξω περαιτέρω σε ξένα forum,

Λογικά θα το ανοίξω να βγάλω και μια φώτο το board μήπως με βοηθήσετε στον εντοπισμό των pin για πιθανή επαναφορά...

Σε ευχαριστώ ξανά όπως και το φίλο γάτο παραπάνω για τη δικη του άποψη. 

 

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και παλιιιιι 🙂 εγώ πως μπορώ να μάθω πια Ρομ έχω περάσει στο box,βρήκα μια στο YouTube,απλός άλλαξαν τα εικονίδια στο box,έχω να ρωτήσω κάτι,μπορώ να περάσω κάτι σαν launder να φαινετε ας πούμε το μενού σαν το mi box,και κάτι ακόμα αν υπάρχει κάποιος οδηγός να διαβάσω στα ελληνικά αν γίνετε τι είναι το corelec και ένα άλλο που κάνει για rockchip γιατί εγώ έχω ένα tv box με rockchip,και γενικά σε τι κάνει καλό το tv box μου!!  

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, ath156 said:

Εάν σου είναι τελείως άχρηστο ή αδιάφορο τι θα του συμβεί μπορείς να γίνεις pioneer και να το τολμήσεις, αν και οι μεγαλύτερες πιθανότητες είναι να το μπρικάρεις. Αφού/Εάν το μπρικάρεις πρέπει να βρεις τα 2 πινάκια με τα οποία μπορείς να το επαναφέρεις και μετά να δοκιμάσεις και άλλες ρομ....υπάρχει δε η πιθανότητα να σου δουλέψει κάποια στιγμή μόνο με ethernet  ή με wifi ή όπως είπαμε ή και καθόλου (δηλαδή για press papier) 🥲

Εάν λοιπόν τυχόν το αποφασίσεις πρέπει να:

- Να χρησιμοποιήσεις καλώδιο USB-A/USB-A  male/male.

- Να χρησιμοποιήσεις το USB Burning Tool version 3.2.0

Eδω το εσωτερικο του....(EON TV BOX)

τα πινακια που πρεπει να ενωσω φαινονται καπου ?

20221027_162658.jpg

20221027_162710.jpg

20221027_162734.jpg

κι αλλες τρεις απο το εσωτερικο.

20221027_162747.jpg

20221027_162755.jpg

20221027_162816.jpg

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, kek said:

Eδω το εσωτερικο του....(EON TV BOX)

τα πινακια που πρεπει να ενωσω φαινονται καπου ?

κι αλλες τρεις απο το εσωτερικο.

 

Έχω την εντύπωση ότι έχεις βάλει φωτο μόνο από την 1 πλευρά που είναι ο επεξεργαστής...όμως πολλές φορές τα 2 πινς τα βρίσκεις στην πίσω πλευρά του motherboard🤔...διόρθωσέ με εάν δεν έχω δίκιο και οι φωτο είναι και από τις 2 πλευρές.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη μια ειναι,για να δω την αλλη...εχεις δικιο!

Να και η άλλη.... 

 

σκεφτομαι να του βαλω Aidan's ROM ,αλλα ποια απο ολες ?

20221027_164910.jpg

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, kek said:

Aπο τη μια ειναι,για να δω την αλλη...εχεις δικιο!

Να και η άλλη.... 

σκεφτομαι να του βαλω Aidan's ROM ,αλλα ποια απο ολες ?

 

Γιατί? Είδες να υπάρχει Aidan Rom για τον  S905X4 ??

όσο για τα 2 πινάκια δεν υπάρχουν κάποια που να κάνουν μπαμ ότι είναι αυτά....ούτε φαίνεται να προσομοιάζει με κάποιο άλλο μάδερμποντ (τουλάχιστον από αυτά που έχω υπόψιν μου)....άλλωστε αυτή η διαδικασία είναι σχεδόν πάντοτε "trial and error"...με πολύ μικρή πιθανότητα (όμως βέβαια πάντοτε υπάρχει και η πιθανότητα μόνιμης ζημιάς) να το κάψεις, εάν δοκιμάζεις υπομονετικά και προσεκτικά ζευγάρια από πινς.......μπρίκαρέ το πρώτα και μετά βλέπεις και τολμάς....

Θα έλεγα να δοκίμαζες πρώτα κάποια Slimbox για S905X4 και μάλιστα για το κουτί που είπες ότι μοιάζει εξωτερικά.

***Πάντοτε ισχύει το "ότι κάνεις το κάνεις με δική σου επιμέλεια και ευθύνη"

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ath156 said:

Γιατί? Είδες να υπάρχει Aidan Rom για τον  S905X4 ??

γραφει ενας σε Βοσνιακο φορουμ πως την περασε με επιτυχια,τωρα ποια ακριβως εννοει δε καταλαβα..:

https://forum-benchmark-rs.translate.goog/threads/eon-smart-box-sbb.438692/page-196?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=el&_x_tr_hl=el#post-6431458

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kek said:

γραφει ενας σε Βοσνιακο φορουμ πως την περασε με επιτυχια,τωρα ποια ακριβως εννοει δε καταλαβα..:

https://forum-benchmark-rs.translate.goog/threads/eon-smart-box-sbb.438692/page-196?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=el&_x_tr_hl=el#post-6431458

Τότε θα ήταν σκόπιμο να επικοινωνήσεις μαζί του και να σου πει ποιά ακριβώς (μήπως για S905W4 ???? ή άλλη). Πάντως το λινκ που έχει για τις ρομ ο τύπος το antivirus μου (Avast) το "κυπάει" ως επικίνδυνο (δεν το ανοίγει)!!..άρα καλύτερα ξεκίνα από εδώ...https://forum.xda-developers.com/t/v9-aidans-rom-s905x-s905w-s912-s905x2-s905y2-s905x3-s905w4-s922-android-tv-9-disney-google-play-certified-root.4199287/

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kek said:

αυτό μου βγάζει:

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-10-27 211418.jpg

Δεν ξέρω εάν έχει κάποιου είδους προστασία και σου βγάζει το μήνυμα για "password path" ? 

Αρχικά για καλό και για κακό μίκρυνε την διαδρομή (βάλτο στο C ή π.χ. C:/1) και σίγουρα να μην υπάρχουν κενά, όπως στο "EON TV BOX" !!!! Το καλώδιό σου τι μήκος έχει?

π.χ.  C:\1\sbx_tanix_16_4_7.img

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ath156 said:

Δεν ξέρω εάν έχει κάποιου είδους προστασία και σου βγάζει το μήνυμα για "password path" ? 

Αρχικά για καλό και για κακό μίκρυνε την διαδρομή (βάλτο στο C ή π.χ. C:/1) και σίγουρα να μην υπάρχουν κενά, όπως στο "EON TV BOX" !!!! Το καλώδιό σου τι μήκος έχει?

περι τα 30 εκατοστα....ευχαριστω πολυ.

17 minutes ago, ath156 said:

 

Αρχικά για καλό και για κακό μίκρυνε την διαδρομή (βάλτο στο C ή π.χ. C:/1) και σίγουρα να μην υπάρχουν κενά, όπως στο "EON TV BOX" !!!! Το καλώδιό σου τι μήκος έχει?

π.χ.  C:\1\sbx_tanix_16_4_7.img

δε μπορω να αλλαξω με τιποτα τη διαδρομη...παραμενει η ιδια παρα το οτι εχω μετακινησει στο C τους φακελους και δεν υπαρχει ο φακελος "EON TV BOX" πλεον !

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, kek said:

περι τα 30 εκατοστα....ευχαριστω πολυ.

δε μπορω να αλλαξω με τιποτα τη διαδρομη...παραμενει η ιδια παρα το οτι εχω μετακινησει στο C τους φακελους και δεν υπαρχει ο φακελος "EON TV BOX" πλεον !

Τι εννοείς? Το σταμάτησες και ακόμα καλύτερα έκανες και ένα ριμπούτ του PC/laptop? Και φυσικά το τρέχεις ως administrator. Εννοείται βέβαια ότι έκανες copy ή μεταφορά το img αρχείο στο C:/1.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτα που λες εκανα,το τρεχω σαν αντμιν....εκανα restart...και το image στο AMLOGIC φακελο εντος του C.

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-10-27 222135.jpg

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, kek said:

ναι αυτα που λες εκανα,το τρεχω σαν αντμιν....εκανα restart...και το image στο AMLOGIC φακελο εντος του C.

 

Σου έστειλα PM για να μην απασχολούμε το νήμα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω εδώ δημοσια τον @ath156 για την άπλετη βοήθεια και στήριξη που μου προσφέρει τοσο εδώ όσο και με πμ για να καταφέρω να χρησιμοποιήσω το box! 

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...