Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σου στέλνω πμ με λινκ αυτού που παρήγγειλα μόλις εχθές....για να το λάβεις και αυτό υπόψιν στις επιλογές σου.
Θα το έχω στα υπόψιν, ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1250

  • makis1024

    547

  • ath156

    1765

31 minutes ago, tolisfar said:

Iptv.......

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και σκοπευεις να του αλλαξεις λογισμικο η θα το αφησεις ετσι οπως ειναι ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και σκοπευεις να του αλλαξεις λογισμικο η θα το αφησεις ετσι οπως ειναι ;
Οχι οχι είναι αλλουνού δεν θέλω ρίσκα. Ασε πού δεν το κατέχω. Μαμα όπως είναι το θέλω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tolisfar said:

Οχι οχι είναι αλλουνού δεν θέλω ρίσκα. Ασε πού δεν το κατέχω. Μαμα όπως είναι το θέλω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λοιπον...
Οι επιλογες δεν ειναι πολλες!
Τα μποξακια με τον μπαρουτοκαπνισμενο Amlogic S905X3 που υπαρχουν αυτην την στιγμη στην πιατσα δεν ειναι πολλα...
Ασε που ολα αυτα εχουν προβληματικα μαμα λογισμικα!
Τα δε νεοτερα με τον Amlogic S905X4 ειναι με πολυ χειροτερα μαμα λογισμικα απο τα ηδη υπαρχοντα Amlogic S905X3...
Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα ...δηλαδη!
Αν ξεχωριζα παντως καποιο για την δουλεια που το θες θα ηταν αυτο :
https://www.skroutz.gr/s/21298208/Tanix-TV-Box-TX3-8K-UHD-με-WiFi-USB-3-0-4GB-RAM-και-32GB-Αποθηκευτικό-Χώρο-με-Λειτουργικό-Android-9-0.html#specs
Ειναι ενα μποξακι με οριακα υποφερτο μαμα λογισμικο που ομως για καλυτερη αποδοση πρεπει να χρησιμοποιηθει με καλωδιο για το ιντερνετ επειδη δεν εχει καθολου καλη αποδοση με το wifi!!!

Σε 100ρα π.χ ταχυτητα με wifi με το ζορι πιανει τα 30-35mbps ενω με το καλωδιο το τερματιζει!


0-02-05-455fad373d7b8b45a93b731aba2731814b92e8a7f528ca97d17f060ce40a88c4_faa3b95fd2f5d1d2.thumb.jpg.b3286709f5646f29fe07ae6a87b211b5.jpg

 

Απο εκει και υστερα αν δεν υπαρχει η δυνατοτητα καλωδιου θα ξεχωριζα επισης οριακα αυτο :
https://www.skroutz.gr/s/21321994/TV-Box-X96-Air-8K-UHD-με-WiFi-USB-2-0-USB-3-0-4GB-RAM-και-64GB-Αποθηκευτικό-Χώρο-με-Λειτουργικό-Android-9-0.html
Που ειναι μαι χαρα στο wifi αλλα οπως το συνολο αυτων των κουτιων πασχει στο μαμα λογισμικο !

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...
Οι επιλογες δεν ειναι πολλες!
Τα μποξακια με τον μπαρουτοκαπνισμενο Amlogic S905X3 που υπαρχουν αυτην την στιγμη στην πιατσα δεν ειναι πολλα...
Ασε που ολα αυτα εχουν προβληματικα μαμα λογισμικα!
Τα δε νεοτερα με τον Amlogic S905X4 ειναι με πολυ χειροτερα μαμα λογισμικα απο τα ηδη υπαρχοντα Amlogic S905X3...
Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα ...δηλαδη!
Αν ξεχωριζα παντως καποιο για την δουλεια που το θες θα ηταν αυτο :
https://www.skroutz.gr/s/21298208/Tanix-TV-Box-TX3-8K-UHD-με-WiFi-USB-3-0-4GB-RAM-και-32GB-Αποθηκευτικό-Χώρο-με-Λειτουργικό-Android-9-0.html#specs
Ειναι ενα μποξακι με οριακα υποφερτο μαμα λογισμικο που ομως για καλυτερη αποδοση πρεπει να χρησιμοποιηθει με καλωδιο για το ιντερνετ επειδη δεν εχει καθολου καλη αποδοση με το wifi!!!
Σε 100ρα π.χ ταχυτητα με wifi με το ζορι πιανει τα 30-35mbps ενω με το καλωδιο το τερματιζει!

0-02-05-455fad373d7b8b45a93b731aba2731814b92e8a7f528ca97d17f060ce40a88c4_faa3b95fd2f5d1d2.thumb.jpg.b3286709f5646f29fe07ae6a87b211b5.jpg
 
Απο εκει και υστερα αν δεν υπαρχει η δυνατοτητα καλωδιου θα ξεχωριζα επισης οριακα αυτο :
https://www.skroutz.gr/s/21321994/TV-Box-X96-Air-8K-UHD-με-WiFi-USB-2-0-USB-3-0-4GB-RAM-και-64GB-Αποθηκευτικό-Χώρο-με-Λειτουργικό-Android-9-0.html
Που ειναι μαι χαρα στο wifi αλλα οπως το συνολο αυτων των κουτιων πασχει στο μαμα λογισμικο !
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και για τον κόπο σου. Θα τα δω προσεχτικά και αποφασίζω...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους!

Σόρρυ αν γράφω σε λάθος μέρος.

Θα ήθελα να δοκιμάσω και το Libreelec εκτός του Coreelec που έχω βάλει και πάει μιά χαρά!

Το tv box μου είναι το A95x F3 4/64.

Προσπαθώ με διάφορα image και device tree αλλά δεν bootάρει με τίποτα.

Σας έχει τύχει να γνωρίζετε ποιό του ταιριάζει? ή μήπως δεν υπάρχει έκδοση image για το συγκεκριμένο box?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, giannis mantis said:

Γειά σε όλους!

Σόρρυ αν γράφω σε λάθος μέρος.

Θα ήθελα να δοκιμάσω και το Libreelec εκτός του Coreelec που έχω βάλει και πάει μιά χαρά!

Το tv box μου είναι το A95x F3 4/64.

Προσπαθώ με διάφορα image και device tree αλλά δεν bootάρει με τίποτα.

Σας έχει τύχει να γνωρίζετε ποιό του ταιριάζει? ή μήπως δεν υπάρχει έκδοση image για το συγκεκριμένο box?

Ευχαριστώ!

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα το ήθελες αυτό, την στιγμή που το Coreelec είναι άψογο. Εάν διαβάσεις όμως στην σελίδα τους θα δεις ποιοι (ελάχιστοι) Amlogic υποστηρίζονται.

https://libreelec.tv/2023/03/24/libreelec-nexus-11-0-1/

1.png

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε μου. Τελικά όπως βλέπω, με τα λίγα αγγλικά μου, δεν αξίζει να το ψάξω περισσότερο. Όντως όπως έγραψα είμαι ευχαριστημένος πάρα πολύ με το coreelec. Δεν το ήξερα ότι είναι καλύτερο το ce και με δυνατότητες πιο πολλές για τα amlogic tv boxes . Καλό απόγευμα και ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να  κανω  Boot απο USB sto GT1 , και πως ? 

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Dim_33 said:

Μπορω να  κανω  Boot απο USB sto GT1 , και πως ? 

Δεν εξηγείς γιατί το θέλεις αυτό (π.χ. Libreelec?), αλλά θα σου πω 3 τρόπους για να το κάνεις αυτό.

1.  Αφαιρείς το ρεύμα, πατάς το reset button και την ίδια στιγμή επανασυνδέεις το ρεύμα. Θα ξεκινήσει κατά προτεραιότητα από την καρτούλα ή το στικάκι που έχεις εκεί.

2. Κατεβάζεις από το Playstore "Terminal Emulator". Εκεί γράφεις  "reboot update".     Terminal Emulator

3. Εγκατέστησε το "Reboot to Libreelec" και τρέξτο (χρειάζεται ροοτ εδώ).     Reboot to LibreELEC 

 

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, εχω μια γενικη ερώτηση, υπα΄ρχει κάπου στην Αθηνα, μαγαζί ή "χομπιστας" που να μπορω να αγοράσω τετοιο κουτι ετοιμο να παιζει kodi - IPTV και να το "υποστηρίζει" μετά αν κάτι δεν παίζει εννοω στα προγράμματα; ή να μου πει τι να αγορασω και μετά να το ετοιμασει-υποστηριζει. Φυσικα σε προσωπικο μηνυμα....Ευχαριστώ

 

Edited by Ntinos_tech

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ath156 said:

Δεν εξηγείς γιατί το θέλεις αυτό (π.χ. Libreelec?), αλλά θα σου πω 3 τρόπους για να το κάνεις αυτό.

1.  Αφαιρείς το ρεύμα, πατάς το reset button και την ίδια στιγμή επανασυνδέεις το ρεύμα. Θα ξεκινήσει κατά προτεραιότητα από την καρτούλα ή το στικάκι που έχεις εκεί.

2. Κατεβάζεις από το Playstore "Terminal Emulator". Εκεί γράφεις  "reboot update".     Terminal Emulator

3. Εγκατέστησε το "Reboot to Libreelec" και τρέξτο (χρειάζεται ροοτ εδώ).     Reboot to LibreELEC 

 

 

Καλησπερα

Το δοκιμασα και δεν θελει..... Τελος παντων, το θελω μονο για το Youtube,  τιποτε αλλο, δεν με ενδιαφερει  να εχει αλλο πανω τιποτα. Θελω να κανει Boot απο το USB, και εκει να εχω το OS . Γινεται ? Να γραψω το λειτουργικο σε ενα USB, ξα να κανει απο εκει boot. Θα εργαζεται ?   To img το εγραψα σε ενα USB,(απο LinuX)   αλλα δεν θελει να το διαβασει....

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dim_33 said:

Καλησπερα

Το δοκιμασα και δεν θελει..... Τελος παντων, το θελω μονο για το Youtube,  τιποτε αλλο, δεν με ενδιαφερει  να εχει αλλο πανω τιποτα. Θελω να κανει Boot απο το USB, και εκει να εχω το OS . Γινεται ? Να γραψω το λειτουργικο σε ενα USB, ξα να κανει απο εκει boot. Θα εργαζεται ?   To img το εγραψα σε ενα USB,(απο LinuX)   αλλα δεν θελει να το διαβασει....

ΟΧΙ το Android !!! από εκεί....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

καποια προταση για φιλο που θελει να τρεχει cosmote tv εφαρμογη; (εχει ηδη δορυφορικο cosmote tv)

αντε και κανα ertflix 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ath156 said:

ΟΧΙ το Android !!! από εκεί....

...εκανε boot, αλλα βγαζει . μονο καθετες εγχρωμες  γραμμες..... 

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω το h96 max x3 και πάη μάλλον να τα κλάσει. Έχετε να προτείνετε κανένα μπουκάλι από εδώ στα 50€ για iptv κυρίως; ευχαριστώ 

Just now, kostas123464 said:

Καλημέρα. Έχω το h96 max x3 και πάη μάλλον να τα κλάσει. Έχετε να προτείνετε κανένα μπουκάλι από εδώ στα 50€ για iptv κυρίως; ευχαριστώ 

Μου κάνει νερά με την θύρα hdmi η εικόνα. Να του βάλω άλλη τον μήπως και στρώση; Έχω την μαμά Ρομ του banggood.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kostas123464 said:

Καλημέρα. Έχω το h96 max x3 και πάη μάλλον να τα κλάσει. Έχετε να προτείνετε κανένα μπουκάλι από εδώ στα 50€ για iptv κυρίως; ευχαριστώ 

Μου κάνει νερά με την θύρα hdmi η εικόνα. Να του βάλω άλλη τον μήπως και στρώση; Έχω την μαμά Ρομ του banggood.

Τι εννοεις οταν λες οτι σου κανει νερα με την θυρα hdmi η εικονα ;
Ποτε συμβαινει αυτο και τι ακριβως γινεται ;
Οταν βλεπεις μηπως iptv ;
Οταν αλλαζεις καναλια στην iptv ;
H oταν εισαι σε περιβαλλον Android γενικα σε μονιμη βαση ;

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, gatos814 said:

Τι εννοεις οταν λες οτι σου κανει νερα με την θυρα hdmi η εικονα ;
Ποτε συμβαινει αυτο και τι ακριβως γινεται ;
Οταν βλεπεις μηπως iptv ;
Οταν αλλαζεις καναλια στην iptv ;
H oταν εισαι σε περιβαλλον Android γενικα σε μονιμη βαση ;

 

Σε μόνιμη βάση. Άμα αλλάξω ρομπότ λες να στρώσει?

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, kostas123464 said:

Σε μόνιμη βάση. Άμα αλλάξω ρομπότ λες να στρώσει?

Τι ακριβως κανει δηλαδη ;
Aλλαζει κατι αν κουνησεις το καλωδιο (ιδιως κοντα στην θυρα του κουτιου σου) ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Da_rudakos said:

Άλλο Καλώδιο hdmi δοκίμασες;

Στάλθηκε από το V2145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

3 διαφορετικά καλώδια δοκιμασα

Just now, kostas123464 said:

3 διαφορετικά καλώδια δοκιμασα

Το κουφό είναι ότι τώρα που του έβαλα πάλι το ανεμιστήρακη δείχνει να έστρωσε. Κουφό?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες και όχι με την θήρα HDMI. Όταν ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες γενικά , τσιμπάνε θερμοκρασίες και τα tv box. Όταν φτάσουν στους 75-80 βαθμούς κολλάνε και λαγκάρουν , αλλά δεν είναι θέμα θήρας HDMI αλλά θερμοκρασίας επεξεργαστή. Δούλευε ανεμιστηράκι χειμώνα καλοκαίρι. Εάν θέλεις βάλε το CPU float apk από play store να παρακολουθείς τις θερμοκρασίες. Επίσης μια Slimbox Rom ή μια Vortex port Ugoos θα σε βοηθούσε να απογειώσεις το μποξάκι σου, που έχει και Hardware Monitor όπου θα παρακολουθείς χρονισμούς , θερμοκρασίες, up και down streaming.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makis1024 said:

Από ότι φαίνεται έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες και όχι με την θήρα HDMI. Όταν ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες γενικά , τσιμπάνε θερμοκρασίες και τα tv box. Όταν φτάσουν στους 75-80 βαθμούς κολλάνε και λαγκάρουν , αλλά δεν είναι θέμα θήρας HDMI αλλά θερμοκρασίας επεξεργαστή. Δούλευε ανεμιστηράκι χειμώνα καλοκαίρι. Εάν θέλεις βάλε το CPU float apk από play store να παρακολουθείς τις θερμοκρασίες. Επίσης μια Slimbox Rom ή μια Vortex port Ugoos θα σε βοηθούσε να απογειώσεις το μποξάκι σου, που έχει και Hardware Monitor όπου θα παρακολουθείς χρονισμούς , θερμοκρασίες, up και down streaming.

Ευχαριστώ θα τα δοκιμάσω ότι μου είπες

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι θερμοκρασίες ανοιξε το να το καθαρίσεις, θα έχουν βουλώσει οι αεραγωγοί απο τρίχες σκόνη κλπ. Φύσα το καλά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πινέλο.
Έλυσα το shield πριν ένα χρόνο περίπου και είχε πολύ πράμα μέσα.

Στάλθηκε από το V2145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Da_rudakos said:

Αν είναι θερμοκρασίες ανοιξε το να το καθαρίσεις, θα έχουν βουλώσει οι αεραγωγοί απο τρίχες σκόνη κλπ. Φύσα το καλά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πινέλο.
Έλυσα το shield πριν ένα χρόνο περίπου και είχε πολύ πράμα μέσα.

Στάλθηκε από το V2145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λες??? Πάντως με το ανεμιστηρακι τα προβλήματα που ανέφερα λύθηκαν. Ο καιρός θα δείξει πάντως. Ελπίζω να την γλιτώσω και να μην μπω σε διαδικασία να ψάχνω για νέο μποξακι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...