Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

mixplorer εχω και εχω δοκιμασει πολλες φορες, δεν περναει,

magisk module δεν μπορω να βαλω γιατι δεν ειμαι ρουτ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

mixplorer εχω και εχω δοκιμασει πολλες φορες, δεν περναει,
magisk module δεν μπορω να βαλω γιατι δεν ειμαι ρουτ
https://m.apkpure.com/mt-manager/bin.mt.plus

Btw,ξέρει κανείς κάποιο τρόπο στο άνοιγμα το boxακι να bootαρει στο android αντί στο Coreelec;

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, kostas_kanal0011 said:

Btw,ξέρει κανείς κάποιο τρόπο στο άνοιγμα το boxακι να bootαρει στο android αντί στο Coreelec;

Δεν "υπάρχει" αυτό που ζητάς😁........εκτός βέβαια εάν βγάλεις την καρτούλα ή το στικάκι οπότε μπουτάρει στο Android (γιατί μόνο αυτό βρίσκει🙂).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Στους συμφορουμιτες  @mixalis123 και @Dim_33 θα προτεινα για αρχη μεσα απο τις ρυθμισεις - πληροφοριες να συγκρινετε αν εχετε την ιδια βερσιον λογισμικου για να δειτε π.χ αν κανοντας τα ιδια πραγματα εχετε το ιδιο αποτελεσμα!
Kαι εδω τα βασικα για το τι μπορεις να κανεις με ADB Commands ...
https://www.androidtvtricks.com/adb-on-android-tv/
Και μια συμβουλη σε ολους τους συμφορουμιτες πριν αγορασουν ενα tv box...
Καντε μια πραγματικη ερευνα αγορας και εννοω λεγοντας ερευνα σγορας οχι τις τιμες αλλα τις αναγκες σας για ...τηλεθεαση και οχι μονο (games κλπ) !
Αν θελετε ποικιλια στην διασκεδαση σας ΜΗΝ κανετε το λαθος και προβειτε σε αγορα tv box με Android TV λογισμικο!
Μελετηστε λιγο τα δεδομενα σε συναρτηση με τις πραγματικες αναγκες σας και ειμαι σιγουρος οτι στο τελος θα βγειτε κερδισμενοι γιατι θα αγορασετε το σωστο εργαλειο για εσας !!!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Δεν "υπάρχει" αυτό που ζητάς........εκτός βέβαια εάν βγάλεις την καρτούλα ή το στικάκι οπότε μπουτάρει στο Android (γιατί μόνο αυτό βρίσκει).
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάτι τέτοιο Ελλάδα;Επίσης μήπως viper4a η κάτι παρόμοιο για Coreelec;625f9d2c77fa26000a2560cafe21b004.jpg
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, kostas_kanal0011 said:

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάτι τέτοιο Ελλάδα;Επίσης μήπως viper4a η κάτι παρόμοιο για Coreelec;

Υποθέτω μιλάς για sd card extender cable. Σωστά? Εάν ναι υπάρχει και στο λινκ που βάζω και αλλού.

sd card extender cable (1)

***Υποθέτω αυτό το ζητάς για το Coreelec. Εάν είσαι αρκετά τολμηρός μπορώ να σου πω να το δοκιμάσεις να το βάλεις στην eMMC ταυτόχρονα με το Αντροιντ (ευκολία και ταχύτητα +++😉). Βέβαια υπάρχει κίνδυνος μπρικαρίσματος εφόσον το κουτί σου δεν υποστηρίζεται επισήμως. Βάβαια και το X88 King, HK1 Box & H96 max X3 δεν υποστηρίζονται όμως εγώ έβαλα εκεί ταυτόχρονα Android + Coreelec. Πρέπει λοιπόν εάν το τολμήσεις και μπρικάρει να γνωρίζεις πως το επαναφέρεις. Στην χειρότερη περίπτωση μέσω της ένωσης των 2 κατάλληλων πινς (ισχύει για όλα τα κουτιά με Amlogic).😎

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

X88 King ugoos ports 0.5.4 με αυξημένη συχνότητα του S922

Μετά από συνεργασία με γνωστό μου ρώσο, φτιάξαμε μία ugoos 0.5.4 κάστομ ρομ για το X88 King όπου αφενός μεν αυξήθηκε η μέγιστη συχνότητα του επεξεργαστή σε 1908 από 1704 που ήταν στην στοκ ρομ (και τις μέχρι τώρα κάστομ ρομς), αφετέρου υπάρχει δυνατότητα χειρισμού της τόσο με το στοκ κοντρόλ του X88 King όσο και με αυτά των H96 max X3 & HK1 Box. Τέλος σαν κέρνελ έχει χρησιμοποιηθεί ο "διορθωμένος" από την 0.5.4 για να μην υπάρχουν προβλήματα από τις ¨παγίδες" που είχε βάλει η Ugoos. Η ρομ αυτή δουλεύει ρολόι για πάνω από 2 ημέρες.😎

Τώρα πόσοι άλλοι , εκτός του φίλου @xloupas έχουν αυτο το κουτί δεν μπορώ να ξέρω.....

Link for AOSP + ATV  https://disk.yandex.ru/d/huXED1peoeXHbQ

1678962250773.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω μιλάς για sd card extender cable. Σωστά? Εάν ναι υπάρχει και στο λινκ που βάζω και αλλού.
sd card extender cable (1)
***Υποθέτω αυτό το ζητάς για το Coreelec. Εάν είσαι αρκετά τολμηρός μπορώ να σου πω να το δοκιμάσεις να το βάλεις στην eMMC ταυτόχρονα με το Αντροιντ (ευκολία και ταχύτητα +++). Βέβαια υπάρχει κίνδυνος μπρικαρίσματος εφόσον το κουτί σου δεν υποστηρίζεται επισήμως. Βάβαια και το X88 King, HK1 Box & H96 max X3 δεν υποστηρίζονται όμως εγώ έβαλα εκεί ταυτόχρονα Android + Coreelec. Πρέπει λοιπόν εάν το τολμήσεις και μπρικάρει να γνωρίζεις πως το επαναφέρεις. Στην χειρότερη περίπτωση μέσω της ένωσης των 2 κατάλληλων πινς (ισχύει για όλα τα κουτιά με Amlogic).
Υπάρχουν οδηγίες;Επίσης τα 2 pins για Tox1 τα γνωρίσουμε;Αν είναι έτσι έστω δε πειράζει..Το θέμα είναι να μη γίνει μόνιμο brick!Δηλαδή θα μπουτάρει κανονικά σε android;Αν ναι,θα δουλέψει το viper4a.Χωρίς το viper4a ο ήχος είναι τόσο Σιγανός και χωρίς ποιότητα,που πρέπει να δυναμωνω παρά πολύ για να δω έστω και ταινία. Και μετά μόλις μπουτάρω στο android,πρέπει να χαμηλωνω πάλι το στερεοφωνικό..
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kostas_kanal0011 said:

Υπάρχουν οδηγίες;Επίσης τα 2 pins για Tox1 τα γνωρίσουμε;Αν είναι έτσι έστω δε πειράζει..Το θέμα είναι να μη γίνει μόνιμο brick!Δηλαδή θα μπουτάρει κανονικά σε android;Αν ναι,θα δουλέψει το viper4a.Χωρίς το viper4a ο ήχος είναι τόσο Σιγανός και χωρίς ποιότητα,που πρέπει να δυναμωνω παρά πολύ για να δω έστω και ταινία. Και μετά μόλις μπουτάρω στο android,πρέπει να χαμηλωνω πάλι το στερεοφωνικό..

Ένα ένα για να μην γίνουν παρανοήσεις:

1. Εάν το αποφασίσεις οριστικά θα σου δώσω οδηγίες στο προσωπικό σου μέιλ ή τελεγκραμ

2. Τα πινς τα ξέρουμε. Τα βάζω ήδη εδώ για να ησυχάσεις ότι υπάρχουν😉 Ελπίζω ότι δεν θα χρειασθούν.

3. Εάν βάλεις και τα 2 στην μνήμη ο τρόπος που θα μπουτάρει έιναι συγκεκριμένος. Πρώτα σε Coreelec και μετά από μέσα από αυτό ριμπούτ σε Αντοιντ. Θα είναι δηλαδή dual boot αναγκαστικά με αυτή την σειρά. Έχω όμως κολπάκι που μπορείς πολύ εύκολα να το κάνεις από "dual boot" σε "single boot" (δηλαδή μόνο Αντρόιντ) ΧΩΡΙΣ να σβηστεί το Coreelec. Οποιαδήποτε στιγμή θελήσεις με εύκολο τρόπο ξαναγίνεται γρήγορα dual boot !!😁

4. Το viper4Androind είναι αυτό που λέει το όνομά του - για Android !! Δεν ξέρω κάτι αντίστοιχο για Coreelec (υπήρχε κάποιο addon equalizer το οποίο δεν νομίζω ότι είναι πλέον συμβατο με το 20.1). Άρα δεν έχει σχέση το εάν θα εγκαταστήσεις διπλό σύστημα ή όχι με τον ήχο (έτερο - εκάτερο).

Ότι χρειασθείς από εδώ και πέρα ξέρεις που......

21534978.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ath156 said:

Ένα ένα για να μην γίνουν παρανοήσεις:

1. Εάν το αποφασίσεις οριστικά θα σου δώσω οδηγίες στο προσωπικό σου μέιλ ή τελεγκραμ

2. Τα πινς τα ξέρουμε. Τα βάζω ήδη εδώ για να ησυχάσεις ότι υπάρχουν😉 Ελπίζω ότι δεν θα χρειασθούν.

3. Εάν βάλεις και τα 2 στην μνήμη ο τρόπος που θα μπουτάρει έιναι συγκεκριμένος. Πρώτα σε Coreelec και μετά από μέσα από αυτό ριμπούτ σε Αντοιντ. Θα είναι δηλαδή dual boot αναγκαστικά με αυτή την σειρά. Έχω όμως κολπάκι που μπορείς πολύ εύκολα να το κάνεις από "dual boot" σε "single boot" (δηλαδή μόνο Αντρόιντ) ΧΩΡΙΣ να σβηστεί το Coreelec. Οποιαδήποτε στιγμή θελήσεις με εύκολο τρόπο ξαναγίνεται γρήγορα dual boot !!😁

4. Το viper4Androind είναι αυτό που λέει το όνομά του - για Android !! Δεν ξέρω κάτι αντίστοιχο για Coreelec (υπήρχε κάποιο addon equalizer το οποίο δεν νομίζω ότι είναι πλέον συμβατο με το 20.1). Άρα δεν έχει σχέση το εάν θα εγκαταστήσεις διπλό σύστημα ή όχι με τον ήχο (έτερο - εκάτερο).

Ότι χρειασθείς από εδώ και πέρα ξέρεις που......

21534978.jpg

 Εχω ενα  H96 max  4/32 που βρικαρε πριν  χρονια,  μπορω να το επαναφερω ?  

Edited by Dim_33

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Dim_33 said:

 Εχω ενα  H96 max  4/32 που βρικαρε πριν  χρονια,  μπορω να το επαναφερω ?  

Πλάκα κάνεις???....ΦΥΣΙΚΑ😁

Με μπλε ή πράσινο motherboard? Εάν δεν έχεις θα χρειασθείς και το ειδικό καλώδιο !!

https://myphone.gr/forum/topic/73324/page/753/?tab=comments#comment-7070217

Όταν έχεις το H96 max X3 (αυτό είναι απαραίτητο😁) και το καλώδιο, στείλε προσωπικό μήνυμα να σου πω τι θα κάνεις για να το επαναφέρεις.

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ath156 said:

Πλάκα κάνεις???....ΦΥΣΙΚΑ😁

Με μπλε ή πράσινο motherboard? Εάν δεν έχεις θα χρειασθείς και το ειδικό καλώδιο !!

Περιμενε να παω να το βρω, μαλλον μπλε ηταν, το  πεταξα στα σκουπιδια της αποθηκης εδω και 2+ χρονια. Παω να δω....

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, ath156 said:

X88 King ugoos ports 0.5.4 με αυξημένη συχνότητα του S922

Μετά από συνεργασία με γνωστό μου ρώσο, φτιάξαμε μία ugoos 0.5.4 κάστομ ρομ για το X88 King όπου αφενός μεν αυξήθηκε η μέγιστη συχνότητα του επεξεργαστή σε 1908 από 1704 που ήταν στην στοκ ρομ (και τις μέχρι τώρα κάστομ ρομς), αφετέρου υπάρχει δυνατότητα χειρισμού της τόσο με το στοκ κοντρόλ του X88 King όσο και με αυτά των H96 max X3 & HK1 Box. Τέλος σαν κέρνελ έχει χρησιμοποιηθεί ο "διορθωμένος" από την 0.5.4 για να μην υπάρχουν προβλήματα από τις ¨παγίδες" που είχε βάλει η Ugoos. Η ρομ αυτή δουλεύει ρολόι για πάνω από 2 ημέρες.😎

Τώρα πόσοι άλλοι , εκτός του φίλου @xloupas έχουν αυτο το κουτί δεν μπορώ να ξέρω.....

Link for AOSP + ATV  https://disk.yandex.ru/d/huXED1peoeXHbQ

1678962250773.jpg

Downloading......

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Eχω αυτο το  TV BOX   Alfawise H96Pro+   S912  3-32 GB

Κατορθωσα και το ξεκανα.... Τωρα ειναι νεκρο, δεν κανει τιποτα...

Εχει πρασινη πλακετα,  Μπορει να "αναστηθει" ?

 

 

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Dim_33 said:

Eχω αυτο το  TV BOX   Alfawise H96Pro+   S912  3-32 GB

Κατορθωσα και το ξεκανα.... Τωρα ειναι νεκρο, δεν κανει τιποτα...

Εχει πρασινη πλακετα,  Μπορει να "αναστηθει" ?

Αρχικά πρέπει να μας πεις πως το "ξέκανες"? Πήγες να βάλεις άλλη ρομ και το μπρίκαρες? Πως πρωτο-παρουσιάσθηκε το πρόβλημα? Βέβαια και το ότι το είχες πεταμένο σε μία αποθήκη για 2 χρόνια (με υγρασία? χωρίς?) και πρόβλημα να μην είχε μπορεί να εμφάνιζε. Τέλος πάντων.

- Το πρώτο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι άλλον αντάπτορα ρεύματος. Εάν δεν έχεις δοκίμασε με αυτόν του κινητού, από την θύρα του USB και με ένα καλώδιο εγκατάστασης firmware (όπως λέω εδώ):ΚΑΛΩΔΙΟ DIY

Για οτιδήποτε άλλο πρέπει να δώσεις παραπάνω πληροφορίες πως του δημιούργησες το πρόβλημα (π.χ. εάν έκαψες καμία θύρα HDMI - ξέχνα το....ή μόνο με καλώδιο AV και SD ανάλυση😉)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ath156 said:

Αρχικά πρέπει να μας πεις πως το "ξέκανες"? Πήγες να βάλεις άλλη ρομ και το μπρίκαρες? Πως πρωτο-παρουσιάσθηκε το πρόβλημα? Βέβαια και το ότι το είχες πεταμένο σε μία αποθήκη για 2 χρόνια (με υγρασία? χωρίς?) και πρόβλημα να μην είχε μπορεί να εμφάνιζε. Τέλος πάντων.

- Το πρώτο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι άλλον αντάπτορα ρεύματος. Εάν δεν έχεις δοκίμασε με αυτόν του κινητού, από την θύρα του USB και με ένα καλώδιο εγκατάστασης firmware (όπως λέω εδώ):ΚΑΛΩΔΙΟ DIY

Για οτιδήποτε άλλο πρέπει να δώσεις παραπάνω πληροφορίες πως του δημιούργησες το πρόβλημα (π.χ. εάν έκαψες καμία θύρα HDMI - ξέχνα το....ή μόνο με καλώδιο AV και SD ανάλυση😉)

Παιρνει ρευμα, αλλα ειναι νεκρο. Ειχα δοκιμασει να του βαλω αλλη  ROM , και μετα  δεν εκανε τιποτα.... Ενα κακο ειναι, οτι δεν εχω PC με  Windows , αλλα ολο και καποια λυση θα υπαρχει,  οπως αυτη εδω ???   

 h t t p s://www.youtube.com/watch?v=Hgw4S6RgRBE 

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dim_33 said:

Παιρνει ρευμα, αλλα ειναι νεκρο. Ειχα δοκιμασει να του βαλω αλλη  ROM , και μετα  δεν εκανε τιποτα.... Ενα κακο ειναι, οτι δεν εχω PC με  Windows , αλλα ολο και καποια λυση θα υπαρχει,  οπως αυτη εδω ???   

 h t t p s://www.youtube.com/watch?v=Hgw4S6RgRBE 

Tι χρωμα λαμπακι εχει οταν το βαζεις στο ρευμα;
Γινεται μπλε η παραμενει κοκκινο;
Το αλλο λογισμικο προσπαθησες να το βαλεις με καρτουλα;
Τι λειτουργικο εχει ο υπολογιστης σου ... λινουξ;
Ανεξαρτητως αν θεωρεις εσυ οτι περνει ρευμα για δοκιμασε το και με αλλο ανταπτορα ρευματος απο αλλο μποξακι η τηλεφωνο (αν ταιριαζει το βυσματακι) και κοιτα αν θα αλλαξει κατι...!!!
Τελος... 2 ευκρινεστατες φωτο της πλακετας απο πανω και κατω θα βοηθουσαν στην αναγνωριση αν χρειαστει να μπει λογισμικο για να ξεμπρικαριστει (εαν και εφοσον)!

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έκανα το "ατόπημα" και παρήγγειλα και άλλο κουτί με S905X3...με έτρωγε η τσέπη μου😁

Παρόλο που δεν το χρειάζομαι ιδιαίτερα...ευτυχώς υπάρχει και 4η TV...τωρα η κάθε μία θα έχει το δικό της διαφορετικό κουτί !

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gatos814 said:

Tι χρωμα λαμπακι εχει οταν το βαζεις στο ρευμα;
Γινεται μπλε η παραμενει κοκκινο;
Το αλλο λογισμικο προσπαθησες να το βαλεις με καρτουλα;
Τι λειτουργικο εχει ο υπολογιστης σου ... λινουξ;
Ανεξαρτητως αν θεωρεις εσυ οτι περνει ρευμα για δοκιμασε το και με αλλο ανταπτορα ρευματος απο αλλο μποξακι η τηλεφωνο (αν ταιριαζει το βυσματακι) και κοιτα αν θα αλλαξει κατι...!!!
Τελος... 2 ευκρινεστατες φωτο της πλακετας απο πανω και κατω θα βοηθουσαν στην αναγνωριση αν χρειαστει να μπει λογισμικο για να ξεμπρικαριστει (εαν και εφοσον)!

 

Ναι, με καρτα 

Κοκκινο παραμενει

Δεν θυμαμαι ,νομιζω οτι εκανε διακοπη η ΔΕΗ  και εμεινε στην μεση, δεν ειμαι σιγουρος

LInux OS  22.04

Δοκιμασα με αλλο τροφοδοτκο, το ιδιο κανει

 

 

DLs_96-1.jpg

DLs_96-2.jpg

Edited by Dim_33

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Dim_33 said:

Ναι, με καρτα 

Κοκκινο παραμενει

Δεν θυμαμαι ,νομιζω οτι εκανε διακοπη η ΔΕΗ  και εμεινε στην μεση, δεν ειμαι σιγουρος

LInux OS  22.04

Δοκιμασα με αλλο τροφοδοτκο, το ιδιο κανει

 

 

DLs_96-1.jpg

DLs_96-2.jpg

Πρωτα πρωτα θα χρειαστεις ενα καλωδιο usb αρσενικο σε usb αρσενικο που μπορεις να το αγορασεις η και να το φτιαξεις μονος σου...
Αν ειναι αγοραστο γυρω στο 1 μετρο ειναι οκ...
Αν το φτιαξεις εσυ καλο ειναι να ειναι γυρω και ισως και λιγο πιο κατω απο 1/2 μετρο ...!
Προσπαθωντας να αποκωδικοποιησω λοιπον την πλακετα σου γιατι δεν το εχω το μποξακι σου (αν και ενα χαλασμενο ιδιο αλλα με αλλη ομως πλακετα μου εσωσε σαν ανταλλακτικα ενα αλλο S905Χ2 που το ειχα καψει!) θεωρω βαση και του wifi chip που βλεπω οτι μαλλον θα το ξεμπρικαρει το στανταρ μαμα λογισμικο....
Ας πουμε λοιπον για αρχη αυτο :
https://mega.nz/folder/8qhRRaYJ#2ZA3VLjvLT6wg0IwsTF27g/file/szhlWJqI
Τωρα...τα πραγματα περιπλεκονται γιατι ο υπολογιστης σου ειναι με λινουξ για το οποιο δεν εχω καμια μα καμια αποψη αν και πως ακριβως δουλευει αλλα φανταζομαι οτι δεν θα απεχει πολυ απο την εφαρμογη των windows στο ... ρεζουμε!
Εδω παντως θα βρεις αυτο που ζητας!
https://forum.freaktab.com/node/713652
Για το μποξακι σου θα χρειαστει και ο φακελος ''license'' λογικα που θα τον βρεις απο εδω :
https://mega.nz/file/3QFhmSRB#58AoVIL39SKMjHnFchvALIJtBHcJzTnjXpoIV44ERC8
Και λεω λογικα γιατι αυτο το ξεζιπαρεις μεσα στον φακελο εγκαταστασης στα windows και οπως σου ειπα και πιο πριν δεν ξερω καν τι γινεται με ολο αυτο στα λινουξ!
Απ' οτι κοιταω τωρα για τα πινακια που θα χρειαστει να βραχυκυκλωσεις για να αναστησεις το μποξακι σου σε ολες τις πλακετες που βλεπω ειναι τα ιδια που σημαινει οτι οι eMMc που φορανε ολα ειναι η ιδιες η παρομοιες...και αρα λογικα θα ειναι τα ιδια και στην δικια σου eMMc !
Εδω περισσοτερα αλλα με ... μεταφραση!
https://4pda.to/forum/index.php?showtopic=764777&view=findpost&p=74630255
Εξαλλου στην κατασταση που ειναι το μποξακι σου δεν εχεις να χασεις και τιποτα παραπανω!
Και φυσικα για το τελος τελος η διαδικασια...
Συνδεεις τον ανταπτορα του ρευματος...
Συνδεεις το καλώδιο USB και πατησε το  κουμπι start στο εργαλειο φλασαρισματος USB
Στη συνεχεια βραχυκυκλωνεις τις ακιδες 29 και 30 με μια βελονα η οτι αλλο ...
 Λογικα αν πανε ολα κατ'ευχην θα ξεκινησει η διαδικασια και θα τελειωσει επιτυχως!
Αν για καποιο λογο παει να ξεκινησει η διαδικασια αλλα βγαζει σφαλματα μεχρι το 3% - 7% δοκιμασε απο το παρακατω λινκ αλλα λογισμικα οχι ομως αυτα που γραφουν lp .... νομιζω!
https://mega.nz/folder/8qhRRaYJ#2ZA3VLjvLT6wg0IwsTF27g
Και λεω νομιζω γιατι οπως ειπα και πιο πριν φαινεται να ειναι η απλη βερσιον....
Σιγουρος ομως με τα δεδομενα που εχω 100% δεν ειμαι!
Πολυ καλη επιτυχια!

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Dim_33 said:
  • Ναι, με καρτα 
  • Κοκκινο παραμενει
  • Δεν θυμαμαι ,νομιζω οτι εκανε διακοπη η ΔΕΗ  και εμεινε στην μεση, δεν ειμαι σιγουρος
  • LInux OS  22.04
  • Δοκιμασα με αλλο τροφοδοτκο, το ιδιο κανει

 

Καλημέρα. Αρχικά να πω ότι σύμφωνα με αυτό που λες και έχω υπογραμμίσει μάλλον εννοείς ότι την ώρα που εγκαθιστούσες την ρομ εσύ έβγαλες κατά λάθος το τροφοδοτικό (την "ΔΕΗ") και σταμάτησε η διαδικασία στην μέση???....γιατί εάν είχες πράγματι διακοπή ρεύματος από την ΔΕΗ στα λίγα λεπτά που διαρκεί η εγκατάσταση τότε είσαι εξαιρετικά "τυχερός"....και όπως λέω σε τέτοιες περιπτώσεις δεν παίζεις και κανένα τζόκερ μπας και βγει εκεί η γκαντεμιά?

Εάν από την άλλη η "βλάβη" έγινε από διακοπή της ΔΕΗ κατά την διάρκεια που εσύ χρησιμοποιούσες κανονικά το κουτί σου, τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έπαθε και κάποιο άλλο εξάρτημα βλάβη στην "αλυσίδα" τροφοδοσίας του (εκτός από το τροφοδοτικό του που ήταν το πρώτο "ύποπτο").....

Τώρα όσον αφορά την "επαναφορά" του κουτιού σου, το πρώτο που χρειάζεσαι είναι ένα καλώδιο που το φτιάχνεις μόνος σου από παλιά καλώδια που σίγουρα έχεις (από εκτυπωτές, ποντίκια κλπ). Το λινκ μου στο έχω δώσει παραπάνω.

Όπως μου είπες πρόσφατα σε προσωπικό μήνυμα έχεις εμπειρία αρκετή σε PC. Άρα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κάνεις 1 από τις παρακάτω λύσεις για Windows ταυτόχρονα με τα Linux:

- Να κάνεις ένα καινούργιο partition όπου να βάλεις Windows. Το σύστημα θα είναι dual boot και θα ξεκινάει εξ ορισμού με Linux. Εγώ στο "αρχαίο" μου λαπτοπ έχω τετραπλό σύστημα (Vista (stock), Win7, Win10 & Ubuntu). Σε Tower PC μπορείς να βάλεις και ολόκληρο δίσκο που πιθανόν έχεις και να μπουτάρει από εκεί μόνον όταν το χρειάζεσαι (αλλιώς να είναι ανενεργός - μέσω boot manager).

- Να χρησιμοποιήσεις ένα εξωτερικό δίσκο (όλο και θα έχεις κάποιο περισσευούμενο μετά από τόσα χρόνια) με σύνδεση USB (εντάξει για αυτό θα χρειασθείς και ένα αντάπτορα ή ακόμα καλύτερα μία θήκη - θα είναι χρήσιμο όμως και για άλλους λόγους π.χ. backup). Ακόμα και σε στικάκι μπορεί να γίνει αυτό.

- Να χρησιμοποιήσεις το Virtual Box και να βάλεις εκεί Windows. Στο καινούργιο μου λαπτοπ (με Windows 11) το 1ο που έβαλα ήταν Virtual Box και εκεί Ubuntu 22.04. Εσύ θα κάνεις το αντίθετο (εκτός εάν ο υπολογιστής είναι πολύ παλιός και δεν το "σηκώνει").

Με αυτό τον τρόπο θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και εύκολα οποιαδήποτε έκδοση του USB Burning Tool (από τις πιο παλιές που κάνουν για το κουτί που ενδιαφέρεσαι τώρα, αλλά και για άλλα νεότερα κουτιά S905X4 που έχεις ή τυχόν θα πάρεις) και όχι κάποια linux έκδοση 5ετίας. Άρα επιλογές έχεις πολλές. Ότι και να αποφασίσεις καλή επιτυχία.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες απο Ελλάδα με μπάτζετ 70-80€ τι μποξακι προτείνετε;Οχι ATV όπως xiaomi, Nokia κτλ. προκαταβολικά ευχαριστώ. δεν θα το φορτώσω πολύ....

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, tolisfar said:

Παίδες απο Ελλάδα με μπάτζετ 70-80€ τι μποξακι προτείνετε;Οχι ATV όπως xiaomi, Nokia κτλ. προκαταβολικά ευχαριστώ. δεν θα το φορτώσω πολύ....

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Για τι χρηση ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tolisfar said:

Iptv.......
 

Σου στέλνω πμ με λινκ αυτού που παρήγγειλα μόλις εχθές....για να το λάβεις και αυτό υπόψιν στις επιλογές σου.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...