Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 Μπράβο !! Αυτό εννοούσα...θεωρώ σχεδόν αδύνατον να μην έχει κάποιος άχρηστα καλώδια. Θεωρώ ότι αυτά σου είναι άχρηστα λοιπόν.

Διαλέγεις 2 από αυτά τα άχρηστα, κόβεις τις άκρες που έχουν USB-A (αφήνοντας μαζί του και ικανό μήκος καλωδίου). Ενώνεις τα 4 εσωτερικά σύρματα (συστρέφοντάς τα) χρώμα με χρώμα. Μονώνεις κάθε ένωση με μονωτική ταινία και σταθεροποιείς και τις 4 ενώσεις επίσης με μονωτική ταινία. Με αυτό το καλώδιο θα τροφοδοτήσεις το κουτί σου με το τροφοδοτικό από το κινητό σου (όπως στο λινκ μου που έδωσα στην αρχη).

Δεν έχει καμία σχέση με το άλλο κλαλώδιο με το καρφάκι για να δώσεις εικόνα από την AV port !!Αυτό είναι άλλη ιστορία και πρέπει είτε να το βρεις (έστω και από φίλο) ή να το αγοράσεις (και ας υπάρχει για παρόμοιες περιπτώσεις-αχρείαστο να είναι)

***εάν δεν χρειάζεσαι κανένα από τα 3 ίσως καλύτερα θα ήταν να χρησιμοποιήσεις τα 2 μαύρα που είναι ολόιδια

49F84280-5A68-4F4A-B545-B4F92A2BB5C5.thumb.jpeg.6b2de09b0ee61c7a21349454c833ad50.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ath156 said:

 Μπράβο !! Αυτό εννοούσα...θεωρώ σχεδόν αδύνατον να μην έχει κάποιος άχρηστα καλώδια. Θεωρώ ότι αυτά σου είναι άχρηστα λοιπόν.

Διαλέγεις 2 από αυτά τα άχρηστα, κόβεις τις άκρες που έχουν USB-A (αφήνοντας μαζί του και ικανό μήκος καλωδίου). Ενώνεις τα 4 εσωτερικά σύρματα (συστρέφοντάς τα) χρώμα με χρώμα. Μονώνεις κάθε ένωση με μονωτική ταινία και σταθεροποιείς και τις 4 ενώσεις επίσης με μονωτική ταινία. Με αυτό το καλώδιο θα τροφοδοτήσεις το κουτί σου με το τροφοδοτικό από το κινητό σου (όπως στο λινκ μου που έδωσα στην αρχη).

Δεν έχει καμία σχέση με το άλλο κλαλώδιο με το καρφάκι για να δώσεις εικόνα από την AV port !!Αυτό είναι άλλη ιστορία και πρέπει είτε να το βρεις (έστω και από φίλο) ή να το αγοράσεις (και ας υπάρχει για παρόμοιες περιπτώσεις-αχρείαστο να είναι)

***εάν δεν χρειάζεσαι κανένα από τα 3 ίσως καλύτερα θα ήταν να χρησιμοποιήσεις τα 2 μαύρα που είναι ολόιδια

49F84280-5A68-4F4A-B545-B4F92A2BB5C5.thumb.jpeg.6b2de09b0ee61c7a21349454c833ad50.jpg

Επειδή δεν το έχω καθόλου πιο είναι το USB-A

Αν κατάλαβα καλά κρατάω τα usb και κόβω της άκρες από τα καλώδια και τα κανω ένωση

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, akist25 said:

Επειδή δεν το έχω καθόλου πιο είναι το USB-A

Αν κατάλαβα καλά κρατάω τα usb και κόβω της άκρες από τα καλώδια και τα κανω ένωση

https://www.skroutz.gr/s/18860910/Ugreen-USB-3-0-Cable-USB-A-male-USB-A-male-1m-10370.html?product_id=132611225

όπως αυτά θα γίνει....μόνο τζάμπα😉😁.......εκεί που έχω βάλει τα βελάκια είναι το USB-A.... 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, akist25 said:

Δηλαδή αυτό κάνει ας πούμε;είναι βάση από τον αέρα που βάζω στο laptop

 

NAI εάν είναι ένα ενιαίο καλώδιο με ίδια βύσματα στην άκρη.

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εεε εντάξει είμαι για τον που…τσο sorry 🙂

και τώρα τι κανω το συνδέω με ένα τροφοδοτικό από ένα κινητό το βάζω στην μπρριζα και μετά;

3 minutes ago, ath156 said:

NAI

Εεε εντάξει είμαι για τον που…τσο sorry 🙂

και τώρα τι κανω το συνδέω με ένα τροφοδοτικό από ένα κινητό το βάζω στην μπρριζα και μετά;

Edited by akist25
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, akist25 said:

Εεε εντάξει είμαι για τον που…τσο sorry 🙂

και τώρα τι κανω το συνδέω με ένα τροφοδοτικό από ένα κινητό το βάζω στην μπρριζα και μετά;

Δες την εικόνα πιο πάνω....Φάγαμε μία ολόκληρη σελίδα.....ότι άλλο θες σε Private Message.....θα σβήσω και μερικά πιο πάνω

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

 Ευχαριστώ πάρα πολύ τον @ath156 για τον χρόνο του και την βοήθεια για να φτιάξω το tv box!

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θα ήθελαν να δοκιμάσουν ΕΟΝ σε TVbox, PC/laptop, tablet & Smart TV υπάρχει πάλι δωρεάν πρόσβαση για ΟΛΟΥΣ  στα αθλητικά κανάλια για 7 ημέρες (22/2 - 28/2) στο eon.nova.gr😉

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2023 at 12:13 ΠΜ, ath156 said:

Για όσους θα ήθελαν να δοκιμάσουν ΕΟΝ σε TVbox, PC/laptop, tablet & Smart TV υπάρχει πάλι δωρεάν πρόσβαση για ΟΛΟΥΣ  στα αθλητικά κανάλια για 7 ημέρες (22/3 - 28/3) στο eon.nova.gr😉

Το σωστό είναι 22/2 - 28/2

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2023 at 3:17 ΜΜ, ath156 said:

Καμία στοκ ρομ δεν πρόκειται να είναι καλύτερη από μία Ugoos port from XVortex ή από μία του Slimbox (είτε βασισμένη στην στοκ+δικά του μοντς, είτε επίσης βασισμένη σε ugoos+δικά του μοντς). Προσωπικά ειδικά για τα κουτιά μας HK1 Box & H96 max X3 & X88 King προτιμώ τις "καθαρές" του XVortex. Στο παλιό μου GT1 Beelink S912 έβαλα του Slimbox.

Άρα εάν θέλεις να δοκιμάσεις κάστομ ρομ θα συνιστούσα είτε του XVortex είτε του Slimbox (ίσως και τις 2 για να διαμορφώσεις και προσωπική άποψη). Απλά με του XVortex έχω κάνει και δικό μου μοντ για συνεχή θερμοκρασία μπροστά στην οθονίτσα (δεν κάνει για του Slimbox-ή τουλάχιστον δεν ασχολήθηκα με αυτήν) συν κάποιες άλλες λεπτομέρειες (όπως του να μην έχεις το ενοχλητικό μπλε λεντ μπροστά ή να το έχεις, να κλείνει ή να μην κλείνει η οθονίτσα σε sleep mode, να γίνεται dim η οθονίτσα σε σλιπ μοουντ κλπ)😉

Μάλιστα όπως έχω πει το Coreelec μπορείς να το βάλεις στην μνήμη σε dual boot μαζί με το Ανδροιντ !!!!😎 (στο ΗΚ1)

Εκείνο που όμως έχω απορία είναι αυτή η απαίτηση για playback speed???? Που είναι τόσο απαραίτητο αυτό και γιατί?😶 Για να είμαι ειλικρινής και στο KODI που έβαλα Χ2, Χ4 κλπ νομίζω ότι δεν υπήρχε θέμα.....όχι ότι το έκανα και πολλές φορές.

Καλησπερα.  Εχω και εγω  το  GT1 Beelink S912, μπορω να του κανω κατι ? 

Ειναι με την μαμα Rom εδω και χρονια ...  Ευχαριστω

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο από κάτω με τι ξεκινάει; Τα πρώτα τέσσερα Γράμματα και αριθμούς πες μας μόνο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dim 33 said:

Καλησπερα.  Εχω και εγω  το  GT1 Beelink S912, μπορω να του κανω κατι ? 

Ειναι με την μαμα Rom εδω και χρονια ...  Ευχαριστω

Καλησπέρα. Εάν θέλεις στείλε προσωπικό μήνυμα να σου πω την διαδικασία με την οποία μπορείς να δοκιμάσεις με ασφάλεια άλλες κάστομ ρομς (δηλαδή αυτό το οποίο έκανα και εγώ με το δικό μου Beelink GT1).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ath156 said:

Καλησπέρα. Εάν θέλεις στείλε προσωπικό μήνυμα να σου πω την διαδικασία με την οποία μπορείς να δοκιμάσεις με ασφάλεια άλλες κάστομ ρομς (δηλαδή αυτό το οποίο έκανα και εγώ με το δικό μου Beelink GT1).

Επισης, δεν μπορω να μπω στον παλιο μου λογαριασμο, και εκανα νεο....

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, kt1 mecool, android 10

με εχει ξενερώσει το android tv.

πολύ ωραία που εχει cast και άριστα που εχει ενσωματωμένο δέκτη επίγειας τηλεόρασης.

βέβαια με τίποτα δεν μπορω να βρω πως βαζω τα καναλια στην σειρα που θελω.

Στο θεμα του browser τι προτείνετε? οτι και να δοκίμασα δεν τα παει οπως πρέπει.

Δοκίμασα και Samsung browser για ερτφλιξ αλλα και για να υπάρχει ενας browser αλλα ενω γίνεται εγκατάσταση δεν ξεκινάει όπως και πολλά προγράμματα που έβαλα μεσω side load.

 

 

 

 

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει δοκιμάσει κανείς την ugslimtv 54.5 σε Tox1; Με την 54.2 αλλα μαι όλες τις προηγούμενες μου κάνει λίγες φορές το εξής: 1)Το bluetooth (ήχος) αποσυνδέεται-επανασυνδέεται 2)Πολυ σπάνια μετά την επανασύνδεση ο ήχος είναι είτε πιο γρήγορος είτε πιο αργός.Η μοναδική λύση είναι να ενεργ η να απενεργ το aptX και reboot.Κάποια άλλη ίσως ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

USB Burning Tool for Amlogic TVboxes

Για όσους δεν έχουν εμπειρία από εγκατάσταση firmware σε κουτιά με Amlogic με την χρήση καλωδίου USB-A/USB-A (male/male) και του προγράμματος USB Burning Tool βάζω ένα λινκ όπου υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες. Επίσης στο τέλος υπάρχει και ένα βίντεο, που παρόλο που αναφέρεται σε παλιότερη έκδοση είναι αρκετά διαφωτιστικό για την όλη διαδικασία.

Προς το τέλος του βίντεο μάλιστα αναφέρεται στον έξτρα φάκελλο "licence" που απαιτείται κατά την εγκατάσταση στοκ firmwares ή και ορισμένων Slimbox roms σε κάποια κουτιά (όπως π.χ. σε HK1 Box, H96 max X3 κλπ). Για τις XVortex ugoos ports δεν απαιτείται αυτό.

https://wiki.coreelec.org/coreelec:aml_usb_tool

Για το πως μπορείτε πολύ εύκολα να φτιάξετε μόνοι σας το απαιτούμενο καλώδιο χρησιμοποιώντας 2 παλιά/άχρηστα καλώδια που πιθανόν ήδη έχετε, έχω δώσει εδώ και αρκετό καιρό το πως: Καλώδιο USB-A/USB-A (male/male)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, kostas_kanal0011 said:

Μήπως υπάρχει usb burning tool για linux;

https://github.com/Stane1983/aml-linux-usb-burn

https://forum.freaktab.com/node/713652

https://github.com/khadas/utils

Αλλά γιατί να πας εδώ και όχι στα Windows?? Δεν μπορεί δε το κουτί σου να αναγνωρίζεται στο PC των γονιών σου και όχι στο δικό σου !! Το πιο πιθανόν είναι ότι δεν εγκαταστάθηκαν σωστά οι drivers ή ότι δεν δίνουν αρκετό power οι θύρες USB του PC/laptop σου. Επίσης και το μήκος του καλωδίου (σε συνάρτηση και με το power που δίνουν οι θύρες USB) μπορεί να παίζουν ρόλο. Εάν όμως θυμάμαι καλά δεν χρησιμοποιείς καλώδιο αλλά αντάπτορα??Τελικά τι χρησιμοποιείς PC or laptop?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

https://github.com/Stane1983/aml-linux-usb-burn
https://forum.freaktab.com/node/713652
https://github.com/khadas/utils
Αλλά γιατί να πας εδώ και όχι στα Windows?? Δεν μπορεί δε το κουτί σου να αναγνωρίζεται στο PC των γονιών σου και όχι στο δικό σου !! Το πιο πιθανόν είναι ότι δεν εγκαταστάθηκαν σωστά οι drivers ή ότι δεν δίνουν αρκετό power οι θύρες USB του PC/laptop σου. Επίσης και το μήκος του καλωδίου (σε συνάρτηση και με το power που δίνουν οι θύρες USB) μπορεί να παίζουν ρόλο. Εάν όμως θυμάμαι καλά δεν χρησιμοποιείς καλώδιο αλλά αντάπτορα??Τελικά τι χρησιμοποιείς PC or laptop?
Στο δικό μου είναι το πρόβλημα χαχα.(πυργος)Στων γονιών μου είναι οκ.Ναι ανταπτορακι μικρό έχω.Και επειδή έχω dualboot με ubundu,λέω να το δοκιμασω και εκεί.
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kostas_kanal0011 said:
3 ώρες πριν, ath156 said:
https://github.com/Stane1983/aml-linux-usb-burn
https://forum.freaktab.com/node/713652
https://github.com/khadas/utils
Αλλά γιατί να πας εδώ και όχι στα Windows?? Δεν μπορεί δε το κουτί σου να αναγνωρίζεται στο PC των γονιών σου και όχι στο δικό σου !! Το πιο πιθανόν είναι ότι δεν εγκαταστάθηκαν σωστά οι drivers ή ότι δεν δίνουν αρκετό power οι θύρες USB του PC/laptop σου. Επίσης και το μήκος του καλωδίου (σε συνάρτηση και με το power που δίνουν οι θύρες USB) μπορεί να παίζουν ρόλο. Εάν όμως θυμάμαι καλά δεν χρησιμοποιείς καλώδιο αλλά αντάπτορα??Τελικά τι χρησιμοποιείς PC or laptop?

Στο δικό μου είναι το πρόβλημα χαχα.(πυργος)Στων γονιών μου είναι οκ.Ναι ανταπτορακι μικρό έχω.Και επειδή έχω dualboot με ubundu,λέω να το δοκιμασω και εκεί.

Στον πύργο χρησιμοποιείς τις θύρες USB που είναι πίσω και δίπλα στην motherboard ??? Εάν σου είναι δύσκολο (λόγω αντάπτορα) δοκίμασε να φτιάξεις και ένα κοντό καλώδιο μόνος σου από 2 παλιά.😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, drdedus said:

καλησπέρα, kt1 mecool, android 10

με εχει ξενερώσει το android tv.

πολύ ωραία που εχει cast και άριστα που εχει ενσωματωμένο δέκτη επίγειας τηλεόρασης.

βέβαια με τίποτα δεν μπορω να βρω πως βαζω τα καναλια στην σειρα που θελω.

Στο θεμα του browser τι προτείνετε? οτι και να δοκίμασα δεν τα παει οπως πρέπει.

Δοκίμασα και Samsung browser για ερτφλιξ αλλα και για να υπάρχει ενας browser αλλα ενω γίνεται εγκατάσταση δεν ξεκινάει όπως και πολλά προγράμματα που έβαλα μεσω side load.

Και γιατι δεν βαζεις την ιδια την εφαρμογη στο μποξακι σου ... δεν παιζει;
Τι ακριβως κανει η δεν ... κανει;
Σε πιστοποιημενα και οχι μονο ... Android TV λογισμικα παιζει μια χαρα η εφαρμογη απ'οσο ξερω !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, kostas_kanal0011 said:

Στα μπροστά usb .Στα πισωδε βολευει,καθως το κρατάω στον αέρα χαχα.Οκ θα δοκιμασω!!

Δοκίμασε και στις πίσω USB θύρες και μπορεί να δεις "θαύμα"😁 Εάν δε τυχόν γίνει το "θαύμα" κάνε και ένα καλώδιο για να εγκαθιστάς με την άνεσή σου τις ρομ χωρίς να κάνεις "ακροβατικά"😁

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, gatos814 said:

Και γιατι δεν βαζεις την ιδια την εφαρμογη στο μποξακι σου ... δεν παιζει;
Τι ακριβως κανει η δεν ... κανει;
Σε πιστοποιημενα και οχι μονο ... Android TV λογισμικα παιζει μια χαρα η εφαρμογη απ'οσο ξερω !

γενικότερα ελάχιστες εφαρμογές δουλεύουν με sideload .

οι περισσότερες εγκαθίσταται αλλα δεν ξεκινάνε, όπως και ο Samsung browser, beta η μη.

Για να μην δοκιμάζω ολες τις εκδόσεις του APK mirror έλεγα μπας και υπάρχει κάποια δοκιμασμένη για android tv 10.

 

Γενικότερα το sideload ακομα και στα κινητά έχει θέμα πλέον με πολλές εφαρμογές δοκιμασμένο με αποστολή εφαρμογων απο xiaomi, realme, lineage κλπ σε tv box η και στα ιδια τα xiaomi realme

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...