Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, varajohn said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά.
 Αν μπορεί κάποιος ας μου λύσει μία απορία.
  παίζω ένα παιχνίδι μπιλιάρδο συγκεκριμένα αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.miniclip.eightballpool&hl=en&gl=US  εδώ και αρκετά χρόνια και με οποιοδήποτε  μποξάκι μετά την αναβάθμιση του παιχνιδιού δεν μπορώ να παίξω  με το που κάνεις κλικ να ανοίξει κλείνει γνωρίζει κάποιος κάτι?

Εγώ που την εγκατέστησα στο X88 King έπαιξε μια χαρά πάντως. Από εκεί και πέρα μπορείς:

- Να πας στα Settings-Apks και στην εφαρμογή να κάνεις "clear cache" (η εφαρμογή φαίνεται στα system apks). Κανονικά αυτό θα σου λύσει τυχόν προβλήματα.

- ή να την απεγκαταστήσεις και να κάνεις καινούργια εγκατάσταση 

- ή εν ανάγκη να πάρεις παλιότερη βέρσιον από εδώ https://m.apkpure.com/8-ball-pool-android-1/com.miniclip.eightballpool

(βέβαια με την 2η επιλογή χάνεις το "ιστορικό" σου, εάν αυτό είναι σημαντικό)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

On 22/1/2023 at 8:17 ΠΜ, ath156 said:

Πριν από λίγες ημέρες υπήρξε ερώτηση για το Emuelec. Για όσους λοιπόν είναι λάτρεις των retro Games, ορίστε τι μπορείτε να κάνετε για να θυμηθείτε τα νιάτα σας😉....ή να απασχολήσετε τα παιδιά σας. Για το στήσιμο αυτό χρησιμοποιήθηκε:

- Το HK1 Box 4/32

- Ένας σκληρός δίσκος που είχε αφαιρεθεί από παλιό λαπτοπ (αντικαταστάθηκε με SSD), μεγέθους 320GB μέσα σε εξωτερική θήκη. Σύνδεση στην μπλε θύρα του κουτιού (USB 3.0). To Emuelec καταλαμβάνει περίπου 220GB με ότι παιχνίδι/πλατφόρμα μπορείς να φαντασθείς......

Σύνολο 41.978 παιχνίδια.....πόσο χρειάζεσαι για να τα δεις (όχι να τα παίξεις) αυτά?....άγνωστο😁

Κυρίως όμως βάζω φωτογραφία εδώ για το τσιτάτο που υπάρχει από τον Benjamin Franklin:

"we do not stop playing because we grow old, we grow old because we stop playing"...............respect

1.jpg

2.jpg

Εγώ την έκανα την ερώτηση. Βρήκες image τόσο μεγάλη; Μέχρι 128 έχω βρει. Επίσης κάνει boot από την USB 3; 

Το ίδιο box πήρα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ath156 said:

Εγώ που την εγκατέστησα στο X88 King έπαιξε μια χαρά πάντως. Από εκεί και πέρα μπορείς:

- Να πας στα Settings-Apks και στην εφαρμογή να κάνεις "clear cache" (η εφαρμογή φαίνεται στα system apks). Κανονικά αυτό θα σου λύσει τυχόν προβλήματα.

- ή να την απεγκαταστήσεις και να κάνεις καινούργια εγκατάσταση 

- ή εν ανάγκη να πάρεις παλιότερη βέρσιον από εδώ https://m.apkpure.com/8-ball-pool-android-1/com.miniclip.eightballpool

(βέβαια με την 2η επιλογή χάνεις το "ιστορικό" σου, εάν αυτό είναι σημαντικό)

Τα έχω δοκιμάσει όλα έχω το tanix tx3 μέ rom του slimbox15.4.1 και έπαιζε μία χαρά μέχρι που ζήτησε το παιχνίδι αναβάθμιση. 

Πήγα και εγώ και κατέβασα προηγούμενη έκδοση αλλά με το που ξεκινάει η προηγούμενη έκδοση ζητάει αναβάθμιση στην καινούργια και μετά δεν ανοίγει δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Lurker said:

Εγώ την έκανα την ερώτηση. Βρήκες image τόσο μεγάλη; Μέχρι 128 έχω βρει. Επίσης κάνει boot από την USB 3; 

Το ίδιο box πήρα.

Φυσικά και κάνει boot από την USB3. Το image το είχα από παλιά. Καρτούλα 256GB δεν είχα, ούτε ήθελα να αγοράσω. Τώρα που "περίσσεψε" HDD 320GB το αξιοποίησα. Ορίστε και ένα μικρό βιντεάκι που τράβηξα τότε.Στην αρχή θα δεις ότι στην γωνία είναι το dongle του gamepad  και στην μπλε θύρα (3.0) ο σκληρός δίσκος.  https://mega.nz/file/Mp1BAArb#0au6jYEHLOzqBwMikL7xwRcN0zRc5ujVi3MWd0UZBgs

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Α95x F3 RGB καί θέλω να δοκιμάσω και εγώ την custom rom του slimhouse γιατί τελευταία μου κάνει διάφορα κόλπα

Το κλείνω το ξανά ανοίγω και χάνει τη σύνδεση του wifi

Για επιβεβαίωση,αυτή είναι η σωστή rom που πρέπει να βάλω??

sbx_a95x_f3_aosp_9_2.7z

και ποια η διαφορά εάν βάλω την At v??

 

Edited by johnstef
Link to comment
Share on other sites

Το A95 x f3 βγήκε σε δύο εκδόσεις, μια με Mediathek wifi chip  και μία με Realtek wifi chip. Βάλε το device info hw από play store να δεις τι wifi chip έχεις. AOSP είναι η stock android που ξέρεις από το κινητό σου και η ATV είναι η android tv με περιορισμένο play store κομμένη και ραμμένη στα μέτρα των τηλεοράσεων. Σε αντίθεση με την AOSP έκδοση και την (ΑTV  έκδοση που παλεύεται ως ένα βαθμό) σε android 9, οι εκδόσεις 10 και 11 ειδικά σε ATV ή Google tv , μακριά μακριά μακριά και αγαπημένοι. Περιορισμοί όπου και εάν κοιτάξεις. Και προκειμένου να μην σπάσεις τηλεόραση ή tv box προτιμάς android 9 σε AOSP ή στην χειρότερη σε ATV android 9. Δεν το συζητάμε για android 10 ή 11 σε ATV ή Google tv γιατί θα πρέπει να είσαι μαζόχας. AOSP 11 μόνο υπό προϋποθέσεις, δηλαδή slimbox AOSP Android 11. 

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα μετα απο το εξαιρετικο tanix tx3 max απο το 2017 έπεσε στα χέρια μου ενα H96 S905X4 🐬4/64 θα ήθελα να ρωτησω πως μπορω να αλλαξω στην κεντρική οθονη τις εικονες των εφαρμογων και επισης δε με βολευουν οι browsers που εχει μεσα. Ειχα συνηθισει με tanix. ο Samsung δεν μπορει να γινει εγκατασταση στο box δε ξερω το λογο. Επισης υπαρχει δυνατοτητα να κανω fullbackup πριν προχωρησω σε custom rom αν εχει βγει. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το ψάξεις λίγο μέσω device info hw , γιατί κυκλοφόρησαν και μαϊμού H96 max x4 με επεξεργαστή s905x3.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, takaros7 said:

Καλημέρα στην παρέα μετα απο το εξαιρετικο tanix tx3 max απο το 2017 έπεσε στα χέρια μου ενα H96 S905X4 🐬4/64 θα ήθελα να ρωτησω πως μπορω να αλλαξω στην κεντρική οθονη τις εικονες των εφαρμογων και επισης δε με βολευουν οι browsers που εχει μεσα. Ειχα συνηθισει με tanix. ο Samsung δεν μπορει να γινει εγκατασταση στο box δε ξερω το λογο. Επισης υπαρχει δυνατοτητα να κανω fullbackup πριν προχωρησω σε custom rom αν εχει βγει. Ευχαριστω

Καλημέρα.

Εάν με την έκφραση "έπεσε στα χέρια μου" εννοείς ότι δεν το αγόρασες τώρα, αλλά προέρχεται από άλλον που το πήρε παλαιότερα, πράγματι μπορεί να είναι με S905X3 !! Και μακάρι να είναι με τέτοιο επεξεργαστή γιατί μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα. Οι S905X4 έχουν ακόμα διάφορα θεματάκια. Εάν από την άλλη το αγόρασες τώρα και έχει S905X3 αντί για S905X4 κατευθείαν dispute για refund.

Εκτός από την προαναφερθείσα εφαρμογή, μπορείς πολύ εύκολα να το ανοίξεις κιόλας. https://www.youtube.com/watch?v=-UHMhNjQOK8

**Υπάρχει όμως και ένα "έμμεσος" τρόπος να διαπιστώσουμε την ύπαρξη S905X3 or S905X4, που έχει σχέση και με το μπακαπ που ζήτησες😉 Εάν θέλεις μου στέλνεις π.μ.

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, makis1024 said:

Το A95 x f3 βγήκε σε δύο εκδόσεις, μια με Mediathek wifi chip  και μία με Realtek wifi chip. Βάλε το device info hw από play store να δεις τι wifi chip έχεις. AOSP είναι η stock android που ξέρεις από το κινητό σου και η ATV είναι η android tv με περιορισμένο play store κομμένη και ραμμένη στα μέτρα των τηλεοράσεων. Σε αντίθεση με την AOSP έκδοση και την (ΑTV  έκδοση που παλεύεται ως ένα βαθμό) σε android 9, οι εκδόσεις 10 και 11 ειδικά σε ATV ή Google tv , μακριά μακριά μακριά και αγαπημένοι. Περιορισμοί όπου και εάν κοιτάξεις. Και προκειμένου να μην σπάσεις τηλεόραση ή tv box προτιμάς android 9 σε AOSP ή στην χειρότερη σε ATV android 9. Δεν το συζητάμε για android 10 ή 11 σε ATV ή Google tv γιατί θα πρέπει να είσαι μαζόχας. AOSP 11 μόνο υπό προϋποθέσεις, δηλαδή slimbox AOSP Android 11. 

Nα συμπληρώσω εδώ ότι με ΑΟSP, πέρα από όλα τα πλεονεκτήματα της απουσίας περιορισμών, έχεις και τη δυνατότητα εγκατάστασης atv εκδόσεων κάποιων εφαρμογών, των οποίων η aosp έκδοση είναι άχρηστη για τηλεοράσεις (π.χ. ΝBA TV).

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, ath156 said:

Φυσικά και κάνει boot από την USB3. Το image το είχα από παλιά. Καρτούλα 256GB δεν είχα, ούτε ήθελα να αγοράσω. Τώρα που "περίσσεψε" HDD 320GB το αξιοποίησα. Ορίστε και ένα μικρό βιντεάκι που τράβηξα τότε.Στην αρχή θα δεις ότι στην γωνία είναι το dongle του gamepad  και στην μπλε θύρα (3.0) ο σκληρός δίσκος.  https://mega.nz/file/Mp1BAArb#0au6jYEHLOzqBwMikL7xwRcN0zRc5ujVi3MWd0UZBgs

Απίστευτα μεγάλος αριθμός παιχνιδιών!

Ερώτηση: όταν είχα το Cosmote TV box (S905X3) και αυτό στο Kodi έβαζα playback speed 1.2, 1.3 και είχα σχετικά ομαλή εικόνα.

Στο HK1 με τα ίδια settings ακόμη και σε ελαφρύ αρχείο έχει πολύ εμφανή σπασίματα με το ίδιο playback speed. Τι μου διαφεύγει στις ρυθμίσεις;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά δείχνει οτι είναι δυστυχώς η ευτυχώς καθαρος 905x4.Οποτε φευγει αυτο με τα υπόλοιπα; Εννοω με samsung browser και backup καθως και custom; 

IMG_20230124_152127.jpg

IMG_20230124_152144.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, takaros7 said:

Λοιπόν παιδιά δείχνει οτι είναι δυστυχώς η ευτυχώς καθαρος 905x4.Οποτε φευγει αυτο με τα υπόλοιπα; Εννοω με samsung browser και backup καθως και custom; 

Κατέβασε από το Playstore  το "Terminal Emulator" https://play.google.com/store/apps/details?id=jackpal.androidterm&hl=en&gl=US

Στην γραμμή εντολών του γράψε:

cat /proc/cpuinfo

και ανέβασε ένα screenshot εδώ

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όντως από ότι φαίνεται έχεις το H96 x4 και όχι το fake x4 που στην πραγματικότητα είναι το x3.

Σε αυτά συνηγορούν το r2p0 και ο χρονισμός στα 2004mhz.

 

IMG_20230124_172523.jpg

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

λοιπον επανερχομαι απο playstore δεν με αφηνει να την κατεβασω, απο apkpure που ειναι προεγκατεστημενο μεσα την κατεβασα απλα οταν δινω την εντολη μου λεει innaccessible or not found.Επισης οταν ανοιξε η εφαρμογη εβγαλε το κλασσικο οτι δεν ειναι για android11  και οτι ισως δεν θα λειτουργησει σωστα.Αυτα ααααα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, takaros7 said:

λοιπον επανερχομαι απο playstore δεν με αφηνει να την κατεβασω, απο apkpure που ειναι προεγκατεστημενο μεσα την κατεβασα απλα οταν δινω την εντολη μου λεει innaccessible or not found.Επισης οταν ανοιξε η εφαρμογη εβγαλε το κλασσικο οτι δεν ειναι για android11  και οτι ισως δεν θα λειτουργησει σωστα.Αυτα ααααα

Δυστυχώς δεν έχω κουτί με Android 11 να δοκιμάσω....εάν θέλεις δοκίμασε να εγκαταστήσεις την παρόμοια (αλλά πιο νέα) εφαρμογή που σου δίνω...έτσι για το τεστ.....άσε που η καλύτερη απόδειξη που έχεις ότι είναι S905X4 είναι ότι έχεις Android  11..δεν υπάρχει Android 11 για S905X3 !!!!

Πάντως εάν θέλεις δοκίμασε την  https://mega.nz/file/U403FaqZ#U9TTgRaEW1HtUBik4fME895I1y867MHjA_geTffYG9U

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, takaros7 said:

no such file or directory  με το termux ...

τέλος πάντων εάν θέλεις ρίξε και μια ματιά εδώ....θα δεις προς το τέλος ότι κάποιος φαίνεται να εγκατέστησε την ρομ του X96 max Plus Ultra...δεν ξέρω όμως εάν ισχύει και δεν σου δημιουργήσει προβλήματα....https://forum.xda-developers.com/t/need-rom-for-h96-max-8k-ultra-hd-x4-amlogic-s905x4-android-11-0-4-64.4483269/

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτήν την slimbox Rom είναι για το ξαδερφάκι του, το Transpeed x4 με 100 lan όπως το δικό σου.

https://disk.yandex.ru/d/vx7K4fQJaQ8dRQ 

Κράτα πρώτα ένα nandroid backup σε εξωτερική SD, μέσω twrp όλα τα partitions.

https://disk.yandex.ru/d/dp5RAJJ51gst3Q

 

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Το HK1 παίρνει Libreelec η CoreELEC με MicroSD; Και αν ναι πιο Image;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Lurker said:

Το HK1 παίρνει Libreelec η CoreELEC με MicroSD; Και αν ναι πιο Image;

Ακολούθησε τις οδηγίες που έχω στο PDF αρχείο που βάζω εδώ.

Καλύτερα στην αρχή κατέβασε την τελική έκδοση 19.5 (Matrix) Coreelc και μετά θα το αφήσεις να πάει αυτόματα στο Nexus 20.0 !! https://github.com/CoreELEC/CoreELEC/releases

***Στο βήμα 5 βάλε το πιο τελευταίο αρχείο που ανεβάζω εδώ (θα τα έχεις ΟΛΑ έτοιμα, οθόνη με θερμοκρασία, να λειτουργεί το στοκ χειριστήριο κλπ) 😉

How to Install Coreelec to H96 max X3 and Clones_21022022.pdf

20221209165350.tar

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Τειλικά αυτο το Mecool M8S PRO PLUS (με ΑΤV) τί επεξεργαστή έχει;🤪

Μάλλον θα ξεκολλησω την ψυκτρα...Τα data τα βλέπω λίγο μπερδεμενα...

Εσείς τί λέτε;

DEVICE INFO_1.jpg

DEVICE INFO_2.jpg

DEVICE INFO_3.jpg

TERMINAL EMU.jpg

TERMINAL EMU2.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, saviano said:

Καλησπέρα.Τειλικά αυτο το Mecool M8S PRO PLUS (με ΑΤV) τί επεξεργαστή έχει;🤪

Μάλλον θα ξεκολλησω την ψυκτρα...Τα data τα βλέπω λίγο μπερδεμενα...

Εσείς τί λέτε;

Καλημέρα. Λογικά από ότι είπαμε από την πρώτη στιγμή έχεις S905X.

***Και κάτι άσχετο με τα παραπάνω. Όταν κάνεις edit ένα προσωπικό μήνυμα δεν έρχεται ειδοποίηση στον άλλον. Όλα λοιπόν τα edits που είχες κάνει στο μήνυμά σου, τα είδα μόλις τώρα που προσπάθησα να σου απαντήσω εκεί😉 Καλύτερα πάντα νέο μήνυμα.

***το να ξεκολλήσεις την ψύκτρα ενέχει τον κίνδυνο (μικρό ή μεγάλο, ανάλογα και με τον τρόπο τοποθέτησης της ψύκτρας) να πειραχτεί ο επεξεργαστής και να χρειάζεται reballing (εκτός εάν είσαι αρκετά έμπειρος σε αυτό)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2023 at 9:57 ΜΜ, makis1024 said:

Το A95 x f3 βγήκε σε δύο εκδόσεις, μια με Mediathek wifi chip  και μία με Realtek wifi chip. Βάλε το device info hw από play store να δεις τι wifi chip έχεις. AOSP είναι η stock android που ξέρεις από το κινητό σου και η ATV είναι η android tv με περιορισμένο play store κομμένη και ραμμένη στα μέτρα των τηλεοράσεων. Σε αντίθεση με την AOSP έκδοση και την (ΑTV  έκδοση που παλεύεται ως ένα βαθμό) σε android 9, οι εκδόσεις 10 και 11 ειδικά σε ATV ή Google tv , μακριά μακριά μακριά και αγαπημένοι. Περιορισμοί όπου και εάν κοιτάξεις. Και προκειμένου να μην σπάσεις τηλεόραση ή tv box προτιμάς android 9 σε AOSP ή στην χειρότερη σε ATV android 9. Δεν το συζητάμε για android 10 ή 11 σε ATV ή Google tv γιατί θα πρέπει να είσαι μαζόχας. AOSP 11 μόνο υπό προϋποθέσεις, δηλαδή slimbox AOSP Android 11. 

 

Αυτό είναιIMG_20230128_112419.thumb.jpg.912b97acdef181902f5be8549d707430.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...