Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, saviano said:

τί λυση προτείνετε για ερτφλιξ-μόνο-στο box;

Η λύση είναι γνωστή και την έχω πει από καιρό. Βλέπεις μέσω Browser. Εάν δε οι Browsers που χρησιμοποιείς δεν σε αφήνουν να παίξεις ΕΡΤφλιξ, χρησιμοποιείς την έκδοση του Samsung Internet Browser που έχω δώσει....και ΔΕΝ την αφήνεις να ενημερωθεί γιατί υπάρχει η πιθανότητα και αυτή να μπλοκάρει το παίξιμο βίντεο !!!.....αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που χτύπησα "καμπανάκι" για το KODI20....για να γίνει η αναβάθμισή του όταν και εάν το θέλεις !!!....για να προλάβεις να κάνεις και ένα backup ρε παιδί μου εάν έχεις στήσει κάποιο δικό σου build.....γιατί για τα έτοιμα "σιγά τα ωά".....το ξανακατεβάζεις και όλα ΟΚ😉 Χαίρομαι δε που και οι άλλοι χρησιμοποιούν πλέον τα εξαιρετικά έτοιμα μπιλντς (προσωπικά έχω ταυτόχρονα 6 - ελληνικά και ξένα).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Kαλημέρα σε όλους,

Ήρθαν τα 2 μποξάκια που παρήγγειλα σύμφωνα με την πρόταση του @gatos814, τα Χ96 Μax Plus 4/32gb.

Όμορφα λεπτά boxes σε αξιόλογη συσκευασία, και φαίνονται και ποιοτική κατασκευή. Η έκδοση είναι η 2101W.

Με τη βοήθεια του @ath156 και σύμφωνα με τον σχετικό οδηγό που έχει γράψει στο νήμα, πρώτα πήρα back up του stock firmware τους, στη συνέχεια σέταρα το 1ο με Slimbox ΑΟSP και τις εφαρμογές/ρυθμίσεις που θέλω και τέλος, αντέγραψα το image του ενός στο άλλο.

Πολύ ευχαριστημένος από επιδόσεις και θερμοκρασίες.

Το remote control τώρα, ενώ έχει ικανοποιητική ποιότητα κατασκευής, με ξενέρωσε λίγο. Πρώτον, έχει λάθος σήμανση και αντί για P+ και P- στον δεξί επιλογέα, γράφει VOL (ενώ έχει τα ηχειάκια στον αριστερά επιλογέα που όντως πειράζει το Volume):

image.thumb.png.06df669762042588642953ed2d51d5a0.png

Αυτό βέβαια διορθώνεται με αυτοκολλητάκι ή βάψιμο.

Το κύριο πρόβλημα μου είναι ότι στο Slimbox όταν πατάω το κουμπί για Curson on/off (κυκλωμένο αριστερά στην φωτό), ανοιγεί ταυτόχρονα και τον βοηθό φωνητικών εντολών της google. Υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό;

Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιες ρυθμίσεις/τροποποιήσεις που θεωρείτε ότι είναι must για το Slimbox;

Edited by bebius
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, bebius said:

Το remote control τώρα, ενώ έχει ικανοποιητική ποιότητα κατασκευής, με ξενέρωσε λίγο. Πρώτον, έχει λάθος σήμανση και αντί για P+ και P- στον δεξί επιλογέα, γράφει VOL (ενώ έχει τα ηχειάκια στον αριστερά επιλογέα που όντως πειράζει το Volume):

Αυτά τα πλήκτρα υποτίθεται ότι αφορούν την τηλεόραση !! Πρέπει δε να είναι και προγραμματιζόμενα από εσένα. Το κοντρόλ αυτό είναι το ίδιο με του X88 King και πρέπει να έχει αυτοκόλλητο με τις οδηγίες πίσω.

Για να σε βοηθήσω ορίστε και από το δικό μου

1674120735766.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, bebius said:

 

Το remote control τώρα, ενώ έχει ικανοποιητική ποιότητα κατασκευής, με ξενέρωσε λίγο. Πρώτον, έχει λάθος σήμανση και αντί για P+ και P- στον δεξί επιλογέα, γράφει VOL (ενώ έχει τα ηχειάκια στον αριστερά επιλογέα που όντως πειράζει το Volume):

image.thumb.png.06df669762042588642953ed2d51d5a0.png

Αυτό βέβαια διορθώνεται με αυτοκολλητάκι ή βάψιμο.

Δίκιο έχει ο Θανάσης, αν δεις έχουν λευκό περίγραμμα γύρω - γύρω! Για τη τηλεόραση είναι. 

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, makis1024 said:

Σε όλα τα μποξάκια μη ATV καλό είναι να τα δουλεύουμε με air mouse.

Έχω για μένα, τον πάτερα μου που θα του δώσω το άλλο box σκέφτομαι μήπως τον αφήσω με το stock remote γιατί θα χρησιμοποιεί δυο-τρεις εφαρμογές όλες και όλες στις οποίες με 2-3 κλικ θα έχει αυτά που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bebius said:

Έχω για μένα, τον πάτερα μου που θα του δώσω το άλλο box σκέφτομαι μήπως τον αφήσω με το stock remote γιατί θα χρησιμοποιεί δυο-τρεις εφαρμογές όλες και όλες στις οποίες με 2-3 κλικ θα έχει αυτά που χρειάζεται.

Φαντάζομαι και εγώ την μάνα μου, που της έχω δώσει το GT1 Beelink να της έδινα και ένα airmouse να το χειρίζεται........και να το κρατάει στον αέρα, να σημαδεύει και να επιλέγει....ω ρε γλέντια😁

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bebius said:

Το κύριο πρόβλημα μου είναι ότι στο Slimbox όταν πατάω το κουμπί για Curson on/off (κυκλωμένο αριστερά στην φωτό), ανοιγεί ταυτόχρονα και τον βοηθό φωνητικών εντολών της google. Υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό;

Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιες ρυθμίσεις/τροποποιήσεις που θεωρείτε ότι είναι must για το Slimbox;

Νομιζω το πιο ευκολο πραγμα εδω ειναι να δοκιμασεις να απενεργοποιησεις τον βοηθο φωνητικων εντολων της google απο τις ρυθμισεις μιας και δεν θα τον χρειαστεις λογο κοντρολ...!

Μπορει να σου λυσει το προβλημα εστω και προσωρινα μεχρι να βρεθει κατι αλλο!
Οσο για τις must ρυθμισεις που λες καλο ειναι να τις ...βρεις μονος σου μιας και ειναι εντελως υποκειμενικο ολο αυτο!
Π.χ...εγω μπορει να εχω ανοικτο το αυτοματο frame rate γιατι με βολευει οταν βλεπω iptv απο πολλες πηγες και format και εσενα να σου σπαει τα νευρα αυτο καθως θα θεωρεις εκνευριστικο καποιο μαυρισμα της οθονης που και που ...σε νορμαλ χρηση...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ερώτηση προς τους γνώστες. Έκανα πρόσφατα αναβάθμιση στο Χ96Max+ ultra με την 11.3

του slimBox. Μετά σεταρισα το boxaki και όλα καλά. Τώρα όμως έβγαλε την 11.4 με διορθώσεις όπως λέει.

Αυτό σημαίνει νέα αναβάθμιση και νέο σεταρισμα. Γίνεται να υπάρξει αναβάθμιση χωρίς να χαθούν 

οι εγκατεστημένες εφαρμογές;(δηλαδή μη καθαρή εγκατάσταση;).

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, realteam101 said:

Καλησπέρα. Ερώτηση προς τους γνώστες. Έκανα πρόσφατα αναβάθμιση στο Χ96Max+ ultra με την 11.3

του slimBox. Μετά σεταρισα το boxaki και όλα καλά. Τώρα όμως έβγαλε την 11.4 με διορθώσεις όπως λέει.

Αυτό σημαίνει νέα αναβάθμιση και νέο σεταρισμα. Γίνεται να υπάρξει αναβάθμιση χωρίς να χαθούν 

οι εγκατεστημένες εφαρμογές;(δηλαδή μη καθαρή εγκατάσταση;).

Σε απλές διορθώσεις συστήματος και όχι εκ βάθρων αλλαγές μπορείς....απλά βγάζεις το τσεκ από το "erase flash" από το  USB Burning Tool.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, εχω το Beeling King Pro Tv Box πριν 1 χρονο μου περασε φιλος την Alvatech rom , μπορει καποιος να με βοηθησει να του περασω ξανα το κανονικο λειτουργικο που ειχε? Ειμαι αρχαριος και θα ηθελα την βοηθεια σας. Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε μια φωτογραφία απο το αυτοκόλλητο που έχει στο κάτω μέρος του κουτιού. Σύμφωνα με αυτό θα βρούμε το κατάλληλο μαμά λογισμικό. Η εάν θες slimbox custom ROM. Το μπλε μεταλλικό έχεις; ή το μαύρο πλαστικό;

Εάν είναι το μπλέ μεταλλικό GT King pro.

https://disk.yandex.ru/d/86XUOUM12qF6BA

Εάν είναι το απλό gt king μαύρο , ανέβασε φωτογραφία διότι βγήκε σε τρεις εκδόσεις. Δύο DDR και μία LPDDR.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Και σε συνέχεια των όσων έλεγα για το καινούργιο KODI 20 - Nexus......καλό θα ήταν να κάνετε "καθαρή εγκατάστασή" του και να μην μείνετε στο "migration" που κάνει από 19 σε 20......όσοι χρησιμοποιείτε Manalab ίσως να σας το έβγαλε ήδη ως ειδοποίηση!!😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγες ημέρες υπήρξε ερώτηση για το Emuelec. Για όσους λοιπόν είναι λάτρεις των retro Games, ορίστε τι μπορείτε να κάνετε για να θυμηθείτε τα νιάτα σας😉....ή να απασχολήσετε τα παιδιά σας. Για το στήσιμο αυτό χρησιμοποιήθηκε:

- Το HK1 Box 4/32

- Ένας σκληρός δίσκος που είχε αφαιρεθεί από παλιό λαπτοπ (αντικαταστάθηκε με SSD), μεγέθους 320GB μέσα σε εξωτερική θήκη. Σύνδεση στην μπλε θύρα του κουτιού (USB 3.0). To Emuelec καταλαμβάνει περίπου 220GB με ότι παιχνίδι/πλατφόρμα μπορείς να φαντασθείς......

Σύνολο 41.978 παιχνίδια.....πόσο χρειάζεσαι για να τα δεις (όχι να τα παίξεις) αυτά?....άγνωστο😁

Κυρίως όμως βάζω φωτογραφία εδώ για το τσιτάτο που υπάρχει από τον Benjamin Franklin:

"we do not stop playing because we grow old, we grow old because we stop playing"...............respect

1.jpg

2.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω στημένη Slimbox AOSP αλλά έχω βρει κάποιες εφαρμογές που δε δουλεύουν σωστά γιατί κατεβαίνει η μη android tv έκδοση από το Play Store, π.χ. NBA TV. Με το YouTube κατάφερα και πέρασα την atv version μέσω total commander, και η εφαρμογή εμφανίζεται και δουλεύει κανονικά.

Με το NBA TV έγινε η εγκατάσταση αλλά δεν έχει εμφανιστεί το εικονίδιο πουθενά, μπορώ να την τρέξω μόνο μέσω Settings/Apps και το κουμπί Open. Γνωρίζετε πως μπορώ να το κάνω να εμφανιστεί; Δεν τα κατάφερα ούτε με άλλους launchers.

Επίσης ξέρετε αν μετά από μελλοντικό update η εφαρμογή θα γυρίσει στην aosp έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bebius said:

Έχω στημένη Slimbox AOSP αλλά έχω βρει κάποιες εφαρμογές που δε δουλεύουν σωστά γιατί κατεβαίνει η μη android tv έκδοση από το Play Store, π.χ. NBA TV. Με το YouTube κατάφερα και πέρασα την atv version μέσω total commander, και η εφαρμογή εμφανίζεται και δουλεύει κανονικά.

Με το NBA TV έγινε η εγκατάσταση αλλά δεν έχει εμφανιστεί το εικονίδιο πουθενά, μπορώ να την τρέξω μόνο μέσω Settings/Apps και το κουμπί Open. Γνωρίζετε πως μπορώ να το κάνω να εμφανιστεί; Δεν τα κατάφερα ούτε με άλλους launchers.

Επίσης ξέρετε αν μετά από μελλοντικό update η εφαρμογή θα γυρίσει στην aosp έκδοση;

1.  Δοκίμασες με αυτή την εφαρμογή? https://play.google.com/store/apps/details?id=rk.android.app.shortcutmaker&hl=en&gl=US

Παρεπιπτόντως θα έλεγα να δοκιμάσεις και τον Launcher "Square Home" https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ss.squarehome2&hl=en&gl=US (γενικότερα, όχι για τον συγκεκριμένο σκοπό - εκτός εάν μισείς τα Windows😁)

2. Για να μην σου κάνει update  απλά απενεργοποίησε τις αυτόματες ενημερώσεις. Αυτό συνιστάται σε κάθε περίπτωση για να έχεις τον απόλυτο έλεγχο. Θα ενημερώνονται μόνο όταν δώσεις εσύ την έγκρισή σου (θα σου έρχεται όμως ειδοποίηση ότι υπάρχουν "### ενημερώσεις". Άρα κρατάς αντίγραφο της version που έχεις και εάν μετά το update έχεις πρόβλημα, την εγκαθιστάς πάλι από το αντίγραφό της.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει έκδοση του erfflix που να παίζει σε Non android tv box ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ath156 said:

1.  Δοκίμασες με αυτή την εφαρμογή? https://play.google.com/store/apps/details?id=rk.android.app.shortcutmaker&hl=en&gl=US

Παρεπιπτόντως θα έλεγα να δοκιμάσεις και τον Launcher "Square Home" https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ss.squarehome2&hl=en&gl=US (γενικότερα, όχι για τον συγκεκριμένο σκοπό - εκτός εάν μισείς τα Windows😁)

Δε δουλεύει τίποτα δυστυχώς - τον Square home τον είχα δοκιμάσει ήδη.

Edit: Το κατάφερα με την εφαρμογή Create Shortcut.

Edited by bebius
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας..... 

Ψάχνω ένα TV box το οποίο θα χρησιμοποιηθεί μόνο για παρακολούθηση ελληνικών τηλεοπτικών σταθμών μέσω internet. 

Είδα αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/25787057/Amazon-Smart-TV-Stick-Fire-TV-Stick-Lite-2020-Full-HD-με-Wi-Fi-HDMI-και-Alexa.html

Θα βλέπουν τηλεοπτικούς σταθμούς με αυτό ?? 

Έχετε υπόψη σας κάτι άλλο μόνο για χρήση τηλεόρασης ??? ( παρακολούθηση ελληνικών τηλεοπτικών σταθμών ) 

Ευχαριστώ και καλή εβδομάδα !!! 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, polhs said:

Καλημέρα σας..... 

Ψάχνω ένα TV box το οποίο θα χρησιμοποιηθεί μόνο για παρακολούθηση ελληνικών τηλεοπτικών σταθμών μέσω internet. 

Είδα αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/25787057/Amazon-Smart-TV-Stick-Fire-TV-Stick-Lite-2020-Full-HD-με-Wi-Fi-HDMI-και-Alexa.html

Θα βλέπουν τηλεοπτικούς σταθμούς με αυτό ?? 

Έχετε υπόψη σας κάτι άλλο μόνο για χρήση τηλεόρασης ??? ( παρακολούθηση ελληνικών τηλεοπτικών σταθμών ) 

Ευχαριστώ και καλή εβδομάδα !!! 

Με τόσο "βασικές" απαιτήσεις που έχεις ότι και να πάρεις θα είναι αρκετό. Πάρε λοιπόν αυτό που είναι και πιστοποιημένο γιατί αργότερα μπορεί να θελήσεις και άλλες πιο "προχωρημένες" εφαρμογές....χωρίς σκαλίσματα. Απλά εάν τυχόν έχεις 4Κ TV ίσως να κοίταζες το ίδιο σε έκδοση 4Κ, όχι βέβαια για τους Ελληνικούς σταθμούς που δεν εκπέμπουν 4Κ, αλλά για καμιά τοινιούλα ή άλλη μελλοντική εφαρμογή που πιθανόν θα θελήσεις όταν/εάν ανοίξει η όρεξη για πιο προχωρημένα πράγματα....

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2023 at 8:17 ΠΜ, ath156 said:

"we do not stop playing because we grow old, we grow old because we stop playing"...............respect

Άσχετο με το θέμα, αλλά το τσιτάτο αποδίδεται στον George Bernard Shaw 😉

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, minast said:

Άσχετο με το θέμα, αλλά το τσιτάτο αποδίδεται στον George Bernard Shaw 😉

 

Άντε βγάλε άκρη τώρα....https://www.goodreads.com/quotes/327564-we-do-not-stop-playing-because-we-grow-old-we 😁

Στείλεμήνυμα στο team Emuelec......άσε που βέβαια τελικά σημασία δεν έχει ποιος είπε τι, αλλά το "περιεχόμενο"/νόημα/μήνυμα..😉

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Με τόσο "βασικές" απαιτήσεις που έχεις ότι και να πάρεις θα είναι αρκετό. Πάρε λοιπόν αυτό που είναι και πιστοποιημένο γιατί αργότερα μπορεί να θελήσεις και άλλες πιο "προχωρημένες" εφαρμογές....χωρίς σκαλίσματα. Απλά εάν τυχόν έχεις 4Κ TV ίσως να κοίταζες το ίδιο σε έκδοση 4Κ, όχι βέβαια για τους Ελληνικούς σταθμούς που δεν εκπέμπουν 4Κ, αλλά για καμιά τοινιούλα ή άλλη μελλοντική εφαρμογή που πιθανόν θα θελήσεις όταν/εάν ανοίξει η όρεξη για πιο προχωρημένα πράγματα....

Ευχαριστώ..... 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα !!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.
 Αν μπορεί κάποιος ας μου λύσει μία απορία.
  παίζω ένα παιχνίδι μπιλιάρδο συγκεκριμένα αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.miniclip.eightballpool&hl=en&gl=US  εδώ και αρκετά χρόνια και με οποιοδήποτε  μποξάκι μετά την αναβάθμιση του παιχνιδιού δεν μπορώ να παίξω  με το που κάνεις κλικ να ανοίξει κλείνει γνωρίζει κάποιος κάτι?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...