Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, kos26k said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Βλέπω βγήκε slimbox 54.1 βασισμένη λέει στην Ugoos 0.5.4.Την έχει δοκιμάσει κανείς σε Tox1 η γενικά;Έχει ρυθμίσεις αρκετές όπως η ugslimtv;Εχω καιρο να ασχοληθω και έχασα τη μπάλα..Επίσης θεωρώ ότι έχει magisk..

Είναι Ugslim δηλαδή πάντρεμα Ugoos και Slimbox. Magisk θα έχει , αλλά θα είναι μεταγενέστερο του 23. Περίμενε όμως γιατί όσοι έβαλαν πάνω από 0.42 σε μποξάκια είτε port Ugoos του Vortex , είτε port Ugoos του Slimbox είχαν προβλήματα με HDR , επανεκκινήσεις , καθυστέρηση ήχου κ.τ.λ γι'αυτό είτε τις ανακάλεσαν, είτε αναγκάστηκαν να κάνουν οι χρήστες rollback σε 0.41 η 0.42 θα δείξει εάν οι 0.54.1 του Slimbox κάνει την διαφορά. Ίδωμεν...

 

IMG_20221228_230536.jpg

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Γεια σας παιδιά χρόνια πολλά. 2 ερωτήσεις θέλω να κανω.

1.Αγορά από geekbuying για tv box, η από την ίδια την meccol έχει τελωνείο;

2.έχω το kodi και να σας πω την αλήθεια το τελευταίο διάστημα άρχισα να το σκαλίζω και να διαβάζω περί kodi(το μόνο που έκανα ήταν να βλέπω καμία ταινία) στο θέμα μας τώρα,έχω περάσει RD έκανα και εγγραφή στο Trakt που ακόμα δεν κατάλαβα πως δουκευει,έκανα μια χαρά και σε κάθε addons της ρυθμίσεις τους για να περάσει RD-trakt,εδώ όλα μια χαρά,τώρα όμως είδα ότι μπορείς να δεις και αλλά πράγματα και έπαθα πλάκα μιλάω για το stalker, εγώ θα έχω θέμα που δεν έχω VPN; Για το stalker ρωτάω πιο πολύ,γιατί για τα αλλά είμαι λίγο καλυμμένος γιατί έχω RD! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, akist25 said:

Γεια σας παιδιά χρόνια πολλά. 2 ερωτήσεις θέλω να κανω.

1.Αγορά από geekbuying για tv box, η από την ίδια την meccol έχει τελωνείο;

2.έχω το kodi και να σας πω την αλήθεια το τελευταίο διάστημα άρχισα να το σκαλίζω και να διαβάζω περί kodi(το μόνο που έκανα ήταν να βλέπω καμία ταινία) στο θέμα μας τώρα,έχω περάσει RD έκανα και εγγραφή στο Trakt που ακόμα δεν κατάλαβα πως δουκευει,έκανα μια χαρά και σε κάθε addons της ρυθμίσεις τους για να περάσει RD-trakt,εδώ όλα μια χαρά,τώρα όμως είδα ότι μπορείς να δεις και αλλά πράγματα και έπαθα πλάκα μιλάω για το stalker, εγώ θα έχω θέμα που δεν έχω VPN; Για το stalker ρωτάω πιο πολύ,γιατί για τα αλλά είμαι λίγο καλυμμένος γιατί έχω RD! 

Απο geekbuying (οπως και απο ολα αυτα τα κινεζομαγαζα) οτι αγορασεις μεχρι 150 ευρω (με τα μεταφορικα) δεν θα πληρωσεις τελωνειο...
Για το σαιτ που λεει οτι ειναι της MECOOL νομιζω ισχυει η πληρωμη των φορων στο τελος της αγορας οπως και
στα γνωστα marketplaces π.χ του ebay απο ΗΠΑ... Ηνωμενο Βασιλειο ...κτλ
Παρεμπιπτοντως στο συγκεκριμενο marketplace υπαρχει μια ασαφεια για τις αγορες και το τελωνειο με τους πωλητες απο Κινα που ειναι ενα πραγματικο ...jackpot !
Για το kodi τωρα αν θελεις κατι ...καλυτερα να τα πουμε σε π.μ!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, gatos814 said:

Απο geekbuying (οπως και απο ολα αυτα τα κινεζομαγαζα) οτι αγορασεις μεχρι 150 ευρω (με τα μεταφορικα) δεν θα πληρωσεις τελωνειο...
Για το σαιτ που λεει οτι ειναι της MECOOL νομιζω ισχυει η πληρωμη των φορων στο τελος της αγορας οπως και
στα γνωστα marketplaces π.χ του ebay απο ΗΠΑ... Ηνωμενο Βασιλειο ...κτλ
Παρεμπιπτοντως στο συγκεκριμενο marketplace υπαρχει μια ασαφεια για τις αγορες και το τελωνειο με τους πωλητες απο Κινα που ειναι ενα πραγματικο ...jackpot !
Για το kodi τωρα αν θελεις κατι ...καλυτερα να τα πουμε σε π.μ!

Σου έστειλα π.μ

Just now, akist25 said:

Σου έστειλα π.μ

Καλύτερα τότε η από Banggood η από το geek ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους.
@akist25 Παρέλαβα πριν μια εβδομάδα περίπου, 2 Km2 Plus (αξία 140€) και όλα πήγαν μια χαρά.
Ούτε τελωνείο, ούτε τίποτα...
Χρησιμοποιούν τον ίδιο τρόπο για αποστολή, με τα μεγάλα κινεζομάγαζα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα sos. Πήγα σήμερα να περάσω την τελευταία έκδοση λογισμικού του slimbox. Αυτό που δουλεύει σε προηγούμενο ποστ πριν καιρό που μου είχε πει ο ath156 είναι το burning tool 2.2 έχω windows 11, κάνω την διαδικασία αλλά δεν αναγνωρίζει το μποξάκι. Αυτά που έκανα ήδη:

1) δοκίμασα σε διαφορετικούς υπολογιστές

2) δοκίμασα διαφορετικά καλώδια

3) οι drivers είναι αυτοί που εγκαθιστά το burning tool

4) ξε-τικάρισα τα options erase flash και erase bootloader

5) κάνω κανονικά το standard operating procedure, πιέζοντας το AV με οδοντογλυφίδα. Καμιά ιδέα?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, thanos1071 said:

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους.
@akist25 Παρέλαβα πριν μια εβδομάδα περίπου, 2 Km2 Plus (αξία 140€) και όλα πήγαν μια χαρά.
Ούτε τελωνείο, ούτε τίποτα...
Χρησιμοποιούν τον ίδιο τρόπο για αποστολή, με τα μεγάλα κινεζομάγαζα.
 

Από mecool η geekbuying  

Link to comment
Share on other sites

1) Ανοίγω το usb burning tool και κανω insert το image που θέλω να του περάσω

2) πατάω Start

3) Κρατά πατημένο το reset και συνδέω στο box μου το usb καλώδιο

Είναι το σωστό standard operating procedure ή κάνω κάπου λάθος? 😳😲

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, zacharis said:

1) Ανοίγω το usb burning tool και κανω insert το image που θέλω να του περάσω

2) πατάω Start

3) Κρατά πατημένο το reset και συνδέω στο box μου το usb καλώδιο

Είναι το σωστό standard operating procedure ή κάνω κάπου λάθος? 😳😲

 

Εξήγησε καλύτερα ποιο κουτί έχεις? Τι είχες επάνω σαν firmware? ποια ακριβώς έκδοση πας να βάλεις? την προηγούμενη φορά που χρησιμοποίησες UBT είχες τον ίδιο υπολογιστή ή άλλο? τότε επίσης με Windows 11? έχεις κάνει το perfect backup που έχω πει εδώ? Η διαδικασία που περιγράφεις είναι η σωστή.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ath156 said:

Εξήγησε καλύτερα ποιο κουτί έχεις? Τι είχες επάνω σαν firmware? ποια ακριβώς έκδοση πας να βάλεις? την προηγούμενη φορά που χρησιμοποίησες UBT είχες τον ίδιο υπολογιστή ή άλλο? τότε επίσης με Windows 11? έχεις κάνει το perfect backup που έχω πει εδώ? Η διαδικασία που περιγράφεις είναι η σωστή.

1) τον ίδιο υπολογιστή με windows 11. 

2) slimbox 15.7 αν θυμάμαι καλά και θέλω να περάσω το amlogics 905atv 9_1.img πάλι του slimbox. 

3) nexbox A905X

4) backup όχι δεν έκανα, αν και λειτουργεί με το ήδη υπάρχον λογισμικό το μποξάκι ακόμα.

5) έκανα και Disable Driver Signature αλλά πάλι τίποτα...

Μυστήριο πραγματικά 🙂😁

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zacharis said:

1) τον ίδιο υπολογιστή με windows 11. 

2) slimbox 15.7 αν θυμάμαι καλά και θέλω να περάσω το amlogics 905atv 9_1.img πάλι του slimbox. 

3) nexbox A905X

4) backup όχι δεν έκανα, αν και λειτουργεί με το ήδη υπάρχον λογισμικό το μποξάκι ακόμα.

5) έκανα και Disable Driver Signature αλλά πάλι τίποτα...

Μυστήριο πραγματικά 🙂😁

Για τσεκαρε το μποξακι σου... μπαινει σε μαμα recovery ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gatos814 said:

Για τσεκαρε το μποξακι σου... μπαινει σε μαμα recovery ;

Πώς μπαίνεις σε recovery στα μποξάκια? Γνωρίζω σε κινητά και tablet, μπαίνοντας σε recovery με εντολές π.χ. μέσω ADB commands, αλλά σε μποξάκια δεν έχω ιδέα. Επίσης, έχω custom ROM, slimbox, δεν ξέρω αν του slimbox έχει custom recovery 😱😳 επίσης μήπως φταίει το γεγονός ότι έχω κι άλλους drivers από κινητό Xiaomi και tablet Lenovo στον υπολογιστή? Σκέφτηκα να περάσω την stock ROM, αν μου αναγνωρίσει το μποξάκι και μετά να περάσω ξανά την custom ROM slimbox 

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

 

35 minutes ago, zacharis said:

Πώς μπαίνεις σε recovery στα μποξάκια?

Εγκατέστησε την εφαρμογή που σου δίνω. Δώσε της root rights. Μέσα στις επιλογές υπάρχει και recovery.

PowerMenu.rar

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα σε recovery μέσω του slimbox, αφού το έκανα root, μέσα από επιλογή που σού δίνει. Έκανα reboot to recovery. Σας παραθέτω φωτογραφία. Δεν γνωρίζω εάν είναι custom recovery ή stock recovery. Εάν δεν είναι η στοκ, τότε από την εμπειρία μου με τηλέφωνα και τάμπλετ, φλασάρουμε την στοκ ρομ και στη συνέχεια ξανά την custom ROM. Ισχύει ως λογική και στα μποξάκια?

 

 😳

IMG_20221230_001127.jpg

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, zacharis said:

Δεν γνωρίζω εάν είναι custom recovery ή stock recovery.

Είναι η στοκ recovery. Απλά με την εφαρμογή που σου έδωσα παίρνεις όλες τις πιθανές επιλογές (reboot, turn off, recovery etc).Εγώ την έχω πάντα σε 1η ζήτηση με εικονίδιο στον launcher.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zacharis said:

Μπήκα σε recovery μέσω του slimbox, αφού το έκανα root, μέσα από επιλογή που σού δίνει. Έκανα reboot to recovery. Σας παραθέτω φωτογραφία. Δεν γνωρίζω εάν είναι custom recovery ή stock recovery. Εάν δεν είναι η στοκ, τότε από την εμπειρία μου με τηλέφωνα και τάμπλετ, φλασάρουμε την στοκ ρομ και στη συνέχεια ξανά την custom ROM. Ισχύει ως λογική και στα μποξάκια?

 

 😳

IMG_20221230_001127.jpg

Πατωντας το reset και με το καλωδιο HDMI στην θεση του για να βλεπεις τι γινεται βαζεις το ρευμα και περιμενεις να δεις αν θα μπεις σε recovery ...
Αν λοιπον μπενεις κανονικα τοτε το προβλημα ειναι στα windows και στους drivers του ubt ...
Για να το παρεις λοιπον ολο απο την αρχη....
Κανε απεγκατασταση σε οτι ubt εχεις βαλει και κοιτα και στους φακελους αν εμεινε τιποτα...
Κανε καθαρισμο της registry με καποιο εργαλειο...
Τελος κανε reboot και εγκατεστησε αυτο το ubt :
https://mega.nz/file/Z4MmhRSJ#jwHSKpDhxq1Wmg4CW5DMxhoajuHobue-RmbdK4xcp44
Αν ολα πανε καλα προχωρας με την διαδικασια φλασαρισματος οπως την περιεγραψες και εσυ προσεχοντας να εχεις διαλεξει την σωστη usb θυρα στο tv box (αν δεν εισαι σιγουρος επανελαβε την διασικασια και στις 2 θυρες!) και φυσικα την αλλη μερια του καλωδιου σου να την εχεις σε μια θυρα usb 2.0 του υπολογιστη σου!
Καλη επιτυχια!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, gatos814 said:

Πατωντας το reset και με το καλωδιο HDMI στην θεση του για να βλεπεις τι γινεται βαζεις το ρευμα και περιμενεις να δεις αν θα μπεις σε recovery ...
Αν λοιπον μπενεις κανονικα τοτε το προβλημα ειναι στα windows και στους drivers του ubt ...
Για να το παρεις λοιπον ολο απο την αρχη....
Κανε απεγκατασταση σε οτι ubt εχεις βαλει και κοιτα και στους φακελους αν εμεινε τιποτα...
Κανε καθαρισμο της registry με καποιο εργαλειο...
Τελος κανε reboot και εγκατεστησε αυτο το ubt :
https://mega.nz/file/Z4MmhRSJ#jwHSKpDhxq1Wmg4CW5DMxhoajuHobue-RmbdK4xcp44
Αν ολα πανε καλα προχωρας με την διαδικασια φλασαρισματος οπως την περιεγραψες και εσυ προσεχοντας να εχεις διαλεξει την σωστη usb θυρα στο tv box (αν δεν εισαι σιγουρος επανελαβε την διασικασια και στις 2 θυρες!) και φυσικα την αλλη μερια του καλωδιου σου να την εχεις σε μια θυρα usb 2.0 του υπολογιστη σου!
Καλη επιτυχια!

Ολα καλα ευχαριστω πολυ. Εχω κι ενα ακομα μποξακι Η96 ΜΑΧ. Θελω να περασω και σε αυτο το update του slimbox. 

Οταν κανω import image, κατω δεξια μου βγαζει: KEY (OVERWRITE) MAC, AVAILABLE: 0 

Τι σημαινει αυτο? με αφηνει να το κανω τικ αλλα δεν γνωριζω αν πρεπει να το κανω ή οχι 

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, zacharis said:

Ολα καλα ευχαριστω πολυ. Εχω κι ενα ακομα μποξακι Η96 ΜΑΧ. Θελω να περασω και σε αυτο το update του slimbox. 

Οταν κανω import image, κατω δεξια μου βγαζει: KEY (OVERWRITE) MAC, AVAILABLE: 0 

Τι σημαινει αυτο? με αφηνει να το κανω τικ αλλα δεν γνωριζω αν πρεπει να το κανω ή οχι 

Εάν μιλάς για H96 max X3 κατέβασε από εδώ το Licence Folder και βάλτο όπου έχεις εγκαταστήσει το USB Burning Tool !!

https://mega.nz/file/8lECwC4R#AcA4CsaZVf23X-nNPPURBkCz0IFvSjaCaCMERrLq6pc

Σου βγάζει αυτό?

εικόνα_2022-12-30_111310230.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ath156 said:

Εάν μιλάς για H96 max X3 κατέβασε από εδώ το Licence Folder και βάλτο όπου έχεις εγκαταστήσει το USB Burning Tool !!

https://mega.nz/file/8lECwC4R#AcA4CsaZVf23X-nNPPURBkCz0IFvSjaCaCMERrLq6pc

Σου βγάζει αυτό?

εικόνα_2022-12-30_111310230.png

Ναι αυτό βγάζει, κατέβασα αυτό που έστειλες, όλα καλά σε ευχαριστώ πολύ 😁

Link to comment
Share on other sites

 

On 28/12/2022 at 10:00 ΜΜ, kos26k said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Βλέπω βγήκε slimbox 54.1 βασισμένη λέει στην Ugoos 0.5.4.Την έχει δοκιμάσει κανείς σε Tox1 η γενικά;Έχει ρυθμίσεις αρκετές όπως η ugslimtv;Εχω καιρο να ασχοληθω και έχασα τη μπάλα..Επίσης θεωρώ ότι έχει magisk..

Σε gt king που την δοκίμασα , έχει κανονικά magisk 25.2 έχει πολλά καλούδια όπως Bootanimation , Βootlogo αλλαγές μέσα από τα settings, έγχρωμα icons στα settings , δουλεύει κανονικά το HDR δεν έχει επανεκκινήσεις κολλήματα και άλλα κουλά. Έχει βάλει μπόλικα σκριπτάκια μέσα ο Slimhouse. Θερμοκρασίες πολύ καλές 28-38 χωρίς ανεμιστήρες. Μεγάλο αλάνι τελικά ο slimhouse. Θα σου έλεγα όμως να περιμένεις και κάποιον που την δοκίμασε σε Tox1, γιατί ένας που την έβαλε σε X88 King ενώ δούλευε κανονικά το μποξάκι δεν είχε lcd οθονούλα. Εγώ που δεν έχω lcd οθόνη δεν μπορώ να σου πω κάτι για την οθόνη. Καλή χρονιά σε όλους.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

HK1 Box & H 96 max X3 - Ugoos Ports 0.5.4 σε AOSP και ATV (με την ευγενική χορηγία του XVortex)

Εδώ θα βρείτε το λινκ για τις καινούργιες και διορθωμένες εκδόσεις των Ugoos Ports 0.5.4 σε εκδόσεις AOSP & ATV για τα κουτιά HK1 Box και H96 max X3.

Πριν λίγες ημέρες ο XVortex  ανακάλυψε κάποιες "παγίδες" που είχε βάλει η ugoos έτσι ώστε να δημιουργούνται "τυχαία" προβλήματα και δυσλειτουργίες στις πορτ εκδόσεις. Μέσα σε 3 ώρες τα "διόρθωσε"😁. Έκτοτε ακολούθησαν όλοι οι άλλοι developers (όπως και ο  Slimbox που κάποια στιγμή είχε αποσύρει τελείως τις σχετικές εκδόσεις).

Ένα παράδειγμα αυτών που αναφέρω είναι ότι ενώ στο X88 King δεν είχα παρατηρήσει σχεδόν κανένα πρόβλημα, είχα μία αδυναμία στο 5G να πιάσει την 100άρα σύνδεση που έχω (έπιανε γύρω στο 45-50). Υπέθεσα δε ότι έφταιγε το κουτί. Χρησιμοποιούσα σχεδόν αποκλειστικά ethernet. Μόλις έβαλα την καινούργια ρομ με τα fixes from XVortex ....ταβάνι wifi 5G στα 102-103 !!!!😎

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Ugoos ports HK1 Box & H96 max X3 0.5.4 (AOSP & ATV versions)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον εσύ ή εγώ κάτι δεν καταλάβαμε καλά. Ο Slimhouse ανέβασε τις 0.54.1 του, στις 21/12 , ο Vortex μέσω sandman888 τις ανέβασε 30/12. Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου ο Vortex βρήκε την λύση στα σκριπτάκια "παγίδες" που έβαλε η Ugoos , έλυσε τον γρίφο και έδωσε στον slimhouse την λύση για να βγάλει τις Rom του 0.54.1 στις 21/12 και ακολούθησε μετά στις 30/12 με τις δικές του rom; Που έλυσε κατά τα λεγόμενα σου σε τρεις ώρες.

Δεύτερον ο Slimhouse τις απέσυρε τις Ugslim 0.53.1 και άφησε τις 0.42.9 , ο sandman888 που βασίστηκε στην 0.40 του Vortex, που δεν τις απέσυρε πόσοι έκαναν rollback σε Ugoos port 0.41, 0.42 αφήνοντας τις προβληματικές 0.53-4 και πόσοι έμειναν στην 0.53-4;

Επειδή παρακολούθησα το νήμα του gt king , έως πριν δύο ημέρες η πιο σταθερή port Ugoos του Vortex ήταν η 0.41 του Vadya7 που βασιζόταν στην 0.40 του Vortex. Με διορθωμένο το πρόβλημα του wifi που χάνονταν στην επανεκκίνηση.

Στις 24/12 υποτίθεται ότι ο Vortex βρήκε την λύση και την έδωσε στους dev του για να βγάλουν port Ugoos στα μποξάκια. Ο Slimhouse στις 21/12 είχε βγάλει ήδη 0.54.1 χωρίς προβλήματα.

https://4pda.to/forum/index.php?showtopic=948693&view=findpost&p=119657631

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...