Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τν πρόταση αλλά θα προτιμούσα κάποιο και πιστοποιημένο να μην μπλέξω με coreleec και kodi μόνο emuelec για παιχνιδοκονσολα και netflix και disney να βλέπω σε fhd
Εγώ στη θέση σου για αυτά που ζητάς θα έκανα τα εξης: είτε θα έπαιρνα ένα mi box που είναι και πιστοποιημένο και έχει δυνατότητες tv box για τα υπόλοιπα που θες, είτε θα έπαιρνα ένα amazon fire tv stick (γύρω στα 30€) να βλέπω Netflix και Disney+ χωρίς θέματα, και θα αγόραζα και ένα σχετικά φθηνό αλλά τίμιο tv box για όλα τα υπόλοιπα.


The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

Για hako mini  η το  nokia 8000 ξέρει κανείς τπτ αν έχει ξεκλειδωτο bootloader?

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Θέλω ένα Android TV box να παίζει με Kodi τα x265 απροβλημάτιστα και επιπλέον χωρίς σπασίματα όταν πάω το playback speed στο 1.40 με 1.50..
Το box του ΟΤΕ TV τα έπαιζε χωρίς θέμα αλλά το επέστρεψα αφού έληξε το συμβόλαιο. Τώρα έχω ένα Intel stick με Libreelec αλλά κάποιος φορές σπάει η κίνηση στο 1.40.
Καμία πρόταση;
Στο Kodi.πώς το ρυθμίσεις το playback speed για να κάνω κάποιο τεστ στο Amazon Firestick μου;

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, junglist said:

Στο Kodi.πώς το ρυθμίσεις το playback speed για να κάνω κάποιο τεστ στο Amazon Firestick μου;

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Στο 19 που έχω σίγουρα με Alt και βελάκι δεξί η αριστερό ανάλογα αν θες αύξηση η μείωση.

Πρέπει να είναι enable το "Sync Playback to display"

 

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tzivas31 said:

Για hako mini  η το  nokia 8000 ξέρει κανείς τπτ αν έχει ξεκλειδωτο bootloader?

Το nokia 8000 έχει κλειδωμένο και κρυπτογραφημένο bootloader , το Hako mini έχει τον s905y2 , που δεν συνίσταται για coreelec και κατά προέκταση emuelec. Για bootloader δεν το έψαξα , αλλά υποθέτω ότι όλα τα πιστοποιημένα έχουν κλειδωμένο bl ως προαπαιτούμενο για την πιστοποίηση. Οπότε αφού δεν μπορείς να κόψεις από το emuelec πρέπει να βάλεις λίγο νερό στο κρασί σου σε θέμα πιστοποίησης εάν δεν θέλεις να καταλήξεις με δύο μποξάκια όπως σου αναφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, makis1024 said:

Το nokia 8000 έχει κλειδωμένο και κρυπτογραφημένο bootloader , το Hako mini έχει τον s905y2 , που δεν συνίσταται για coreelec και κατά προέκταση emuelec. Για bootloader δεν το έψαξα , αλλά υποθέτω ότι όλα τα πιστοποιημένα έχουν κλειδωμένο bl ως προαπαιτούμενο για την πιστοποίηση. Οπότε αφού δεν μπορείς να κόψεις από το emuelec πρέπει να βάλεις λίγο νερό στο κρασί σου σε θέμα πιστοποίησης εάν δεν θέλεις να καταλήξεις με δύο μποξάκια όπως σου αναφέρθηκε.

Ναι σε καμμία περίπτωση δεν παίρνω 2 boxakia. Απλά ήθελα όταν το δουλεύω ως android με ένα πάτημα κουμπιού να ανοίγει netflix και με ένα ακόμη κουμπι disney.Δν ξέρω αν αυτό μπορούμε να το πετύχουμε με κάνα remap button στο coreleec.Και για να καταλάβω φοράμε στη nand το coreleec και στην sd card το emuelec? Και τέλος για καλό box για αυτή τη δουλειά κοιτάω για το HK1 που λέει και το παλικάρι πιο πάνω ή κανένα Α95Χ F4 ή κανένα άλλο?Και με coreelec ξέρουμε netflix και disney θα παίζουν σε 1080p?Eυχαριστω για όλες τις πληροφορίες και 1000 συγγνώμη αν σας έχω πρηξει

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Στην eMMC φοράς android, σε μια SD το coreelec και σε μια δεύτερη το emuelec. Βάζεις SD με coreelec και από κλειστό με πατημένο το reset button μπουτάρει σε coreelec ή emuelec αντίστοιχα. Σου λέμε s905x3 και εσύ αναφέρεις το Α95 F4 με τον s905x4. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, makis1024 said:

Στην eMMC φοράς android, σε μια SD το coreelec και σε μια δεύτερη το emuelec. Βάζεις SD με coreelec και από κλειστό με πατημένο το reset button μπουτάρει σε coreelec ή emuelec αντίστοιχα. Σου λέμε s905x3 και εσύ αναφέρεις το Α95 F4 με τον s905x4. 

Λαλακια μου έχεις δίκιο απλά και το HK1 που με πρότεινε το παλικάρι πιο πάνω βλέπω λέει android 9 που είναι λίγο παλιό και σκέφτομαι μν δεν τρέχουν όλα. Οπότε αν θέλω να έχω μόνο emuelec σε μια sd και να τν έχω μονίμως κουμπωμενη επάνω θα πρέπει κάθε φορά να κάνω τη διαδικασία με το reset δεν παίζει να τν κρατάει στη μνήμη και οπότε το ανοίγω να μπαίνει κατευθείαν στην emuelec?Ή μήπως παίζει να μπει coreleec σε εσωτερική μνήμη και μόνο emuelec σε sd card και να φορτώνει πάντα πρώτα sd και όταν θέλω μόνο να το γυριζω σε coreleec στην εσωτερική?

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Και που θα έχεις το android; Το android 9 γιατί σε ανησυχεί ; Εμένα με ανησυχεί το android 11 , με τους περιορισμούς του.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, makis1024 said:

Και που θα έχεις το android; Το android 9 γιατί σε ανησυχεί ; Εμένα με ανησυχεί το android 11 , με τους περιορισμούς του.

Ok ας το αφησουμε αυτο στο θεμα με εσωτερικη μνημη να βαλουμε coreleec? Παίζει? Γιατι δεν θελω να παιζω συνεχως με 2 sd card και στο τελος φθειρω το card reader απο το box.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, makis1024 said:

Και από πού θα βλέπεις Disney plus; Το coreelec είναι για Netflix hd.

Δν εχει το coreelec και disney εφαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που ενδιαφέρεστε για Disney+ δοκιμάσατε να παίξει μέσω Chrome FHD? Δεν έχω κωδικούς για να δοκιμάσω, αλλά είτε πριν το login ή μετά που θα σας προτείνει να βάλετε το apk, τσεκάρετε το "Desktop Mode". Μήπως δουλεύει έτσι?

**Εάν τυχόν σας βγάλει μήνυμα ότι δεν μπορεί να παίξει το video κατεβάστε και δοκιμάστε με την έκδοση του Samsung Internet Browser...ΜΗΝ αποδεχθείτε να κάνει update https://mega.nz/file/dgUQGDaY#7LyMiNjDMAPd2mmYsRDLmgqYTy_dqtJa2CI6p0bFZpQ

Screenshot_20221205-213958.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, makis1024 said:

Και που θα έχεις το android; Το android 9 γιατί σε ανησυχεί ; Εμένα με ανησυχεί το android 11 , με τους περιορισμούς του.

Εδώ εμείς με το android 11 ψάχνουμε αν γίνεται να φορτώσουμε το 9.

Link to comment
Share on other sites

Στο 19 που έχω σίγουρα με Alt και βελάκι δεξί η αριστερό ανάλογα αν θες αύξηση η μείωση.
Πρέπει να είναι enable το "Sync Playback to display"
 
Αφού μιλάμε για Android tvbox δεν υπάρχει άλλος τρόπος;


Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο πολυ διαβασμα και τη βοηθεια των παιδιων εδω μεσα και κυριως ath156 και makis1024 καταληγω στο να τσιμπησω μολις πληρωθω το HK1 από εδω απο οσο βλεπω ειναι το 1000 οπως με ειπατε να προσεξω. Ξερω δεν το παιρνω απο aliexpress που βγαινει φθηνοτερα γιατι φοβαμαι μην φαω τελωνειο και με βγει πιο ακριβο και απο amazon και επισης ali στο φερνει σε ενα μηνα amazon ιταλιας λεει μια εβδομαδα και εχουν τυχει πραγματα να με ερθουν και σε 4 μερες. Το παιρνω με τη μεγαλη ρομ μηπως και θελω να δουλεψω πολλα πραγματα. Τωρα διαβασα πολλες απο τις σελιδες πιο πισω και θα ηθελα τα φωτα σας για να περασω για αρχη aidan64 rom που μοιαζει με πιστοποιημενο mi και κατι που διαβασα και με αρεσε στο ρολοι εκτος απο ωρα να βλεπω και θερμοκρασια. Επισης για emuelec να προτιμησω 256gb sdcard ή 128gb? Ειμαι παιχνιδιαρης πολυ και φοβαμαι μην η 128 με περιορισει. Τελος παιζει απο καπου να υπαρχει ολολκληρη συλλογη ρομς για emuelec ετοιμη ή θα πρεπει ενα ενα να τα ψαχνω για να περασω? 

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, junglist said:

Αφού μιλάμε για Android tvbox δεν υπάρχει άλλος τρόπος;


Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Πολλοί τρόποι υπάρχουν. Πχ ένα airmouse με πληκτρολόγιο όπως έχω και εγώ (minix) ή να βάλεις την εντολή στο τηλεκοντρόλ αλλά θέλει να βάλεις ένα xml στο userdata, keymaps της μορφής:

<keymap>

<FullscreenVideo>

<keyboard> <down>PlayerControl(tempodown)</down> <up>PlayerControl(tempoup)</up> </keyboard>

</FullscreenVideo>

</keymap>

Με τα up & down αλλάζω το playback speed.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

https://streamview.com/Nokia-Streaming-Box-8010/8010

Eνδιαφέρουσα περίπτωση, αναμένεται να κυκλοφορήσει τις επόμενες ημέρες με τιμής γύρω στα 130 € 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, tzivas31 said:

Λοιπον μετα απο πολυ διαβασμα και τη βοηθεια των παιδιων εδω μεσα και κυριως ath156 και makis1024 καταληγω στο να τσιμπησω μολις πληρωθω το HK1 από εδω απο οσο βλεπω ειναι το 1000 οπως με ειπατε να προσεξω. Ξερω δεν το παιρνω απο aliexpress που βγαινει φθηνοτερα γιατι φοβαμαι μην φαω τελωνειο και με βγει πιο ακριβο και απο amazon και επισης ali στο φερνει σε ενα μηνα amazon ιταλιας λεει μια εβδομαδα και εχουν τυχει πραγματα να με ερθουν και σε 4 μερες. Το παιρνω με τη μεγαλη ρομ μηπως και θελω να δουλεψω πολλα πραγματα. Τωρα διαβασα πολλες απο τις σελιδες πιο πισω και θα ηθελα τα φωτα σας για να περασω για αρχη aidan64 rom που μοιαζει με πιστοποιημενο mi και κατι που διαβασα και με αρεσε στο ρολοι εκτος απο ωρα να βλεπω και θερμοκρασια. Επισης για emuelec να προτιμησω 256gb sdcard ή 128gb? Ειμαι παιχνιδιαρης πολυ και φοβαμαι μην η 128 με περιορισει. Τελος παιζει απο καπου να υπαρχει ολολκληρη συλλογη ρομς για emuelec ετοιμη ή θα πρεπει ενα ενα να τα ψαχνω για να περασω? 

Στο skroutz (Ελληνικό κατάστημα) βρίσκεις το x96 air 4/32 με 59€. SD card υποστηρίζεται συνήθως μέχρι τα 128gb , μην πας σε 256gb , δεν υποστηρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, makis1024 said:

Στο skroutz (Ελληνικό κατάστημα) βρίσκεις το x96 air 4/32 με 59€. SD card υποστηρίζεται συνήθως μέχρι τα 128gb , μην πας σε 256gb , δεν υποστηρίζεται.

Εδώ το πουλάνε με έτοιμο το Emuelec & παιχνίδια (και 2 έως 4 controllers) και με optional micro sd card από 64 έως 256GB. Άρα "σηκώνει" την 256GB.

https://www.aliexpress.com/item/1005003841854894.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.723a6934Emlpfp&algo_pvid=e7c2b022-f6a9-45cf-a14d-cf980edfa6ba&algo_exp_id=e7c2b022-f6a9-45cf-a14d-cf980edfa6ba-27&pdp_ext_f={

Για τον φίλο όμως που "φοβάται" το Aliexpress και το τελωνείο, τον πληροφορώ ότι δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα εκεί (άλλωστε αναφέρεται ότι περιλαμβάνεται VAT). Μόνο εάν κάνει καμία "πατάτα" ο πωλητής και δεν βάλει (συνοδεύσει με τα σωστά) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά/σημάνσεις, όμως σε μία τέτοια (όχι και τόσο πιθανή περίπτωση) παρεμβαίνει το Αλι και σου κάνει Full Refund. Αντίθετα μακριά από ebay που φαίνεται ότι έχει πολλά προβλήματα (άσε που σε κάποιες περιπτώσεις άρχισε να το γράφει και καθαρά - τιμή + tax !!!). Βέβαια όλα αυτά έχουν ένα χρόνο παράδοσης συνήθως γύρω στον 1 μήνα, άρα εάν βρεις από αλλού κάποιο κουτί πιο γρήγορα (ή και από Ελλάδα ακόμα καλύτερα) το παίρνεις από εκεί. Πάλι καλή επιτυχία στην όποια επιλογή σου (πάντοτε βέβαια σε κουτί με S905X3 υποθέτω).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι σοβαροί κατασκευαστές tv box s905x3 αναφέρουν στο Datasheet τους. Extend up to 128gb με micro SD. Δεν αναφέρει κανείς up to 256gb.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, makis1024 said:

Όλοι οι σοβαροί κατασκευαστές tv box s905x3 αναφέρουν στο Datasheet τους. Extend up to 128gb με micro SD. Δεν αναφέρει κανείς up to 256gb.

Αρχικά να πω ότι οι κατασκευαστές του S905X3 πουλάνε κουτιά με Android 9 που είναι 32bit. Το Emuelec είναι πλέον 64bit σύστημα. Αυτό πιθανότατα να έχει την σημασία του. Σε κάθε περίπτωση δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά για να το πουλάνε με 256GB? Βέβαια δεν νομίζω ότι χρειάζεται και τέτοιου μεγέθους κάρτα για παιχνίδια, αλλά εάν κάποιος την έχει γιατί να μην την δοκιμάσει στο 64bit Emuelec?

https://www.amazon.com/Kinhank-Consoles-Compatible-CoreELEC-Controllers/dp/B0995G3MG2?th=1

https://www.retrogaming8bit.com/product-page/256-gb-emuelec-4-5-micro-sd-card-for-h96max-x3-or-hk1-s905x3-4gbram-box

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ath156 said:

Για τον φίλο όμως που "φοβάται" το Aliexpress και το τελωνείο, τον πληροφορώ ότι δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα εκεί (άλλωστε αναφέρεται ότι περιλαμβάνεται VAT). Μόνο εάν κάνει καμία "πατάτα" ο πωλητής και δεν βάλει (συνοδεύσει με τα σωστά) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά/σημάνσεις, όμως σε μία τέτοια (όχι και τόσο πιθανή περίπτωση) παρεμβαίνει το Αλι και σου κάνει Full Refund.Βέβαια όλα αυτά έχουν ένα χρόνο παράδοσης συνήθως γύρω στον 1 μήνα, άρα εάν βρεις από αλλού κάποιο κουτί πιο γρήγορα (ή και από Ελλάδα ακόμα καλύτερα) το παίρνεις από εκεί. Πάλι καλή επιτυχία στην όποια επιλογή σου (πάντοτε βέβαια σε κουτί με S905X3 υποθέτω).

Vat είναι ο ΦΠΑ της χώρας δεν έχει να κάνει με το τελωνείο.Απλα με 10 ευρώ πιο πάνω το amazon με το φέρνει σε μια βδομάδα οπότε μερικές μέρες στις γιορτές που δεν δουλεύω να μπορέσω να ασχοληθώ με αυτό. Θα προτιμήσω το hk1 με s905x3 box από το x96 air λόγω πιο όμορφο χρώμα και σχεδιασμό(ναι κραξτε είμαι καγκουρας)αφού σε hardware νομίζω είναι αδερφακια.Και οπότε μπορείτε στείλτε με ένα λινκ κάτι για aidan rom ή ότι θεωρείται πιο καινούριο ή όμορφο setup για το box και βήματα installation του.Ευχαριστώ για όλα τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, tzivas31 said:

Vat είναι ο ΦΠΑ της χώρας δεν έχει να κάνει με το τελωνείο.Απλα με 10 ευρώ πιο πάνω το amazon με το φέρνει σε μια βδομάδα οπότε μερικές μέρες στις γιορτές που δεν δουλεύω να μπορέσω να ασχοληθώ με αυτό. Θα προτιμήσω το hk1 με s905x3 box από το x96 air λόγω πιο όμορφο χρώμα και σχεδιασμό(ναι κραξτε είμαι καγκουρας)αφού σε hardware νομίζω είναι αδερφακια.Και οπότε μπορείτε στείλτε με ένα λινκ κάτι για aidan rom ή ότι θεωρείται πιο καινούριο ή όμορφο setup για το box και βήματα installation του.Ευχαριστώ για όλα τα φώτα σας

Συγνώμη αλλά δεν έχεις καθόλου δίκιο σε αυτό. Σύμφωνα με την καινούργια τελωνειακή νομοθεσία εφόσον είναι κάτω από 150 ευρώ, έχει προπληρωθεί ο VAT (δηλαδή ο ΦΠΑ) της χώρας που θα πάει, είναι γραμμένος ο πωλητής στο σχετικό σύστημα ή είναι μέσω πλατφόρμας (όπως είναι το Αλι και άρα τελικά αυτό είναι υπεύθυνο) δεν υπάρχει καμία επιπλέον επιβάρυνση...Δες και το σχετικό θέμα..https://myphone.gr/forum/topic/92196/?do=findComment&comment=7119831

https://myphone.gr/forum/topic/92196/?do=findComment&comment=7113349

***Προσοχή σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να σου πω να παραγγείλεις από εκεί...απλώς να ξέρεις τα δεδομένα κάθε περίπτωσης....άσε που υπάρχει και το θέμα του χρόνου παράδοσης που για άλλους είναι σημαντικό και για άλλους ασήμαντο.

***Και κάτι ακόμα. Συνήθως δεν αξίζει να πάρεις κάτι παραπάνω από 4/32 σύστημα, εκτός εάν το βρεις σε προσφορά ή με πολύ μικρή διαφορά. Εξάλλου για το Emuelec ούτως ή άλλως θα πάρεις έξτρα κάρτα.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...