Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, realteam101 said:

Θα το κάνω. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Απλά ήθελα και να ενημερώσω για όποιον ενδιαφέρεται για android 11

ότι προς το παρόν σε κρυφά αρχεία δεν έχουμε πρόσβαση.

Ρουταρισε το μποξακι σου κανονικα με magisk και ξανα τσεκαρε τον X-Plore (αφου του δωσεις αδεια root) μηπως αλλαξε κατι...
Το λογισμικο του slimhouse οπως θα δεις (περιεργασου το λιγο) ειναι η μερα με την βαθια νυχτα με το μαμα...
Σιγα σιγα παντως θα φτιαξουν ολα και στο Android 11!
Υπομονη...
Η uggos και ο slimhouse δεν θα μας ....απογοητευσουν!!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

5 ώρες πριν, gatos814 said:

Ρουταρισε το μποξακι σου κανονικα με magisk και ξανα τσεκαρε τον X-Plore (αφου του δωσεις αδεια root) μηπως αλλαξε κατι...
Το λογισμικο του slimhouse οπως θα δεις (περιεργασου το λιγο) ειναι η μερα με την βαθια νυχτα με το μαμα...
Σιγα σιγα παντως θα φτιαξουν ολα και στο Android 11!
Υπομονη...
Η uggos και ο slimhouse δεν θα μας ....απογοητευσουν!!!

Τα έκανα αλλά όλοι οι manager σταματούν ένα βήμα πριν ανοίξει ο τελικός φάκελος. Όπως το είπες υπομονή μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας εχω στα χέρια ένα km7  το πήρα σήμερα και έκατσα να το στήσω,με kodi 19.4 ειμαι με RD ενώ εκεί που επιλέγω να δω την ταινία δεν κάνει τπτ δεν προχωράει ειναι μόνιμα στο pause και μπήκα να δω και στο Disney την συνδρομή και κάνει ακριβώς το ιδιο τι έγινε; Το κάνει και με το YouTube 

Edited by akist25
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, makis1024 said:

Κάνε μια επανεκκίνηση στο tv box και στο router.

Έκανα εχθές δούλεψε αλλα στο YouTube που κοίταξα να δω κριτικές είναι ένα πρόβλημα για το km7 και επίσης αν κλείσω το tv box μετά δεν ανοίγει όχι πάντα βέβαια,λέτε να το στείλω banggod ξενέρωσα!

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, akist25 said:

Έκανα εχθές δούλεψε αλλα στο YouTube που κοίταξα να δω κριτικές είναι ένα πρόβλημα για το km7 και επίσης αν κλείσω το tv box μετά δεν ανοίγει όχι πάντα βέβαια,λέτε να το στείλω banggod ξενέρωσα!

Ετσι οπως το περιγραφεις το οτι δεν ανοιγει ειναι σιγουρα η θεμα λογισμικου η θεμα του bt remote που εχει!
Σαφως και τα υπολοιπα προβληματα που ανεφερες ειναι θεμα λογισμικου....!
Τωρα δεν ξερω αν και ποσες ενημερωσεις θα παρει αυτο το μποξακι αλλα ισως καποια στιγμη να διορθωθουν  ολα του τα προβληματα....!
Προσπαθησε παντως να κανεις και μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων του bt remote...ισως οταν υπαρξει ξανα το προβλημα...!
Πατησε "OK"  και "volume +'' και μολις θα δεις το LED στο remote να αναβοσβηνει 3 φορες ασε τα κουμπια και το bt remote θα επανελθει στις εργοστασιακες του ρυθμισεις!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, gatos814 said:

Ετσι οπως το περιγραφεις το οτι δεν ανοιγει ειναι σιγουρα η θεμα λογισμικου η θεμα του bt remote που εχει!
Σαφως και τα υπολοιπα προβληματα που ανεφερες ειναι θεμα λογισμικου....!
Τωρα δεν ξερω αν και ποσες ενημερωσεις θα παρει αυτο το μποξακι αλλα ισως καποια στιγμη να διορθωθουν  ολα του τα προβληματα....!
Προσπαθησε παντως να κανεις και μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων του bt remote...ισως οταν υπαρξει ξανα το προβλημα...!
Πατησε "OK"  και "volume +'' και μολις θα δεις το LED στο remote να αναβοσβηνει 3 φορες ασε τα κουμπια και το bt remote θα επανελθει στις εργοστασιακες του ρυθμισεις!

Ευχαριστώ θα το δω το απόγευμα που θα πάω σπίτι!!!

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2022 at 1:53 ΜΜ, gatos814 said:

Ρουταρισε το μποξακι σου κανονικα με magisk και ξανα τσεκαρε τον X-Plore (αφου του δωσεις αδεια root) μηπως αλλαξε κατι...
Το λογισμικο του slimhouse οπως θα δεις (περιεργασου το λιγο) ειναι η μερα με την βαθια νυχτα με το μαμα...
Σιγα σιγα παντως θα φτιαξουν ολα και στο Android 11!
Υπομονη...
Η uggos και ο slimhouse δεν θα μας ....απογοητευσουν!!

Καλημέρα. Μια διευκρίνιση.  Εχω καταλάβει ότι όταν χρησιμοποιούμε το USB burning tool 3.2.0 και είναι τικαρισμενα 

τα δύο erase γίνεται "καθαρή" όπως λέγεται εγκατάσταση. Αν δεν είναι ή είναι μόνο ένα εξ αυτών τι αλλάζει;

Το ερωτώ γιατί ρώτησα στο chat τον slimhouse γιατί δεν έχω κέρσορα από το τηλεκοντρόλ μετά το φλασαρισμα 

και μου απάντησε να κάνω καθαρή εγκατάσταση, μα εγώ αυτό κάνω αλλά πάλι δεν έχει κέρσορα ενώ στο μαμά

λογισμικό όλα εντάξει.

 

 

Edited by realteam101
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, realteam101 said:

Καλημέρα. Μια διευκρίνιση.  Εχω καταλάβει ότι όταν χρησιμοποιούμε το USB burning tool 3.2.0 και είναι τικαρισμενα 

τα δύο erase γίνεται "καθαρή" όπως λέγεται εγκατάσταση. Αν δεν είναι ή είναι μόνο ένα εξ αυτών τι αλλάζει;

Το ερωτώ γιατί ρώτησα στο chat τον slimbox γιατί δεν έχω κέρσορα από το τηλεκοντρόλ μετά το φλασαρισμα 

και μου απάντησε να κάνω καθαρή εγκατάσταση, μα εγώ αυτό κάνω αλλά πάλι δεν έχει κέρσορα ενώ στο μαμά

λογισμικό όλα εντάξει.

 

 

Πολύ σωστά τα λες. Εάν δεν τικάρεις το "erase flash" τότε μόνο σου κρατάει τα data σου και δεν είναι "καθαρή" εγκατάσταση. Όταν τα αφήνεις και τα 2 τικαρισμένα πράγματι κάνεις καθαρή εγκατάσταση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, realteam101 said:

Καλημέρα. Μια διευκρίνιση.  Εχω καταλάβει ότι όταν χρησιμοποιούμε το USB burning tool 3.2.0 και είναι τικαρισμενα 

τα δύο erase γίνεται "καθαρή" όπως λέγεται εγκατάσταση. Αν δεν είναι ή είναι μόνο ένα εξ αυτών τι αλλάζει;

Το ερωτώ γιατί ρώτησα στο chat τον slimhouse γιατί δεν έχω κέρσορα από το τηλεκοντρόλ μετά το φλασαρισμα 

και μου απάντησε να κάνω καθαρή εγκατάσταση, μα εγώ αυτό κάνω αλλά πάλι δεν έχει κέρσορα ενώ στο μαμά

λογισμικό όλα εντάξει.

 

Αμα το εκανες κανα 2 φορες και συνεχιζει το ιδιο ...αναφερε το εκει στο chat σαν bug!
Ισως ομως αφου πρωτα ρωτησεις και αλλους κατοχους ...που να εχουν το ιδο μποξακι ...αν εχουν και αυτοι το ιδιο προβλημα....!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, gatos814 said:

Αμα το εκανες κανα 2 φορες και συνεχιζει το ιδιο ...αναφερε το εκει στο chat σαν bug!
Ισως ομως αφου πρωτα ρωτησεις και αλλους κατοχους ...που να εχουν το ιδο μποξακι ...αν εχουν και αυτοι το ιδιο προβλημα....!

Να κάνω μια ερώτηση. Μπορώ άραγε στο Χ96MAX+ULTRA με android 11 να φλασαρω λογισμικό του X96MAX+ με android 9;

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, realteam101 said:

Να κάνω μια ερώτηση. Μπορώ άραγε στο Χ96MAX+ULTRA με android 11 να φλασαρω λογισμικό του X96MAX+ με android 9;

ΟΧΙ

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, realteam101 said:

Να κάνω μια ερώτηση. Μπορώ άραγε στο Χ96MAX+ULTRA με android 11 να φλασαρω λογισμικό του X96MAX+ με android 9;

Πρακτικα ο bootloader των Χ3 δεν μπορει να ''φορτωσει'' τους Χ4...
Οπωτε η προσπαθεια ...η θα του κανει ενα soft brick (sorry) η ενα hard brick (sorry)!
Οπως και να εχει μην το επιχειρησεις οπως σου ειπανε και οι παραπανω συμφορουμιτες !
Υπομονη....!

 

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gatos814 said:

Πρακτικα ο bootloader των Χ3 δεν μπορει να ''φορτωσει'' τους Χ4...
Οπωτε η προσπαθεια ...η θα του κανει ενα soft brick (sorry) η ενα hard brick (sorry)!
Οπως και να εχει μην το επιχειρησεις οπως σου ειπανε και οι παραπανω συμφορουμιτες !
Υπομονη....!

 

Κατάλαβα. Μια διευκρίνιση μόνο. Στον X4 είπα αν φορτώνει ο Χ3.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, realteam101 said:

Κατάλαβα. Μια διευκρίνιση μόνο. Στον X4 είπα αν φορτώνει ο Χ3.

Το ιδιο πραγμα λεω και εγω καλε μου συμφορουμιτη...
Οτι το λογισμικο των Χ3 δεν μπορει να φορτωσει (σωστα) σε Χ4...!
Θεωρητικα αν θελεις ....δεν διαφερουν παρα πολυ στο hardware και ουτε το τσιπακι το ενα με το αλλο εχουν τις τεραστιες διαφορες...
Πρακτικα ομως αφου χρησιμοποιουν αλλο πυρηνα (kernel) τα λογισμικα τους (αλλο kernel εχουν τα 9ρια και αλλο kernel  τα 11ρια) δεν υπαρχει περιπτωση να ...''συμπεθεριασουνε''!

Edit :
Και αν θελεις να το παμε και πιο κατω...
Αν βρισκοταν ενας dev να πατσαριζε το kernel σωστα θα μπορουσε να παιξει μια χαρα και με Android 9!
Τρανταχτο παραδειγμα εδω...οι Amlogic S912 που τους αφησαμε σε Android 7 και...ανακαλυψαμε ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΕΤΑ οτι τρεχουν μια χαρα και με Android 9!
Aλλα εδω....

😉

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θέλω ένα Android TV box να παίζει με Kodi τα x265 απροβλημάτιστα και επιπλέον χωρίς σπασίματα όταν πάω το playback speed στο 1.40 με 1.50..

Το box του ΟΤΕ TV τα έπαιζε χωρίς θέμα αλλά το επέστρεψα αφού έληξε το συμβόλαιο. Τώρα έχω ένα Intel stick με Libreelec αλλά κάποιος φορές σπάει η κίνηση στο 1.40.

Καμία πρόταση;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι στη φαση να παρω ενα android tv box gia χρηση netflix disney+ και youtube. Eπισης ομως θελω να το κανω και retro παιχνιδομηχανη για να θυμηθω τα νιατα μου οταν πηγαινα σε amstrad cafe.Οποτε θελω να περασω και emuelec ή batocera δεν ξερω ακομα ποιο εχει τις περισσοτερες κονσολες. Απο τη μια κοιταω για το mecool mk2 plus που εχει και πιστοποιημενο netflix μεχρι 1080p με ενδιαφερει γιατι fhd ειναι η τηλεοραση οποτε 4κ ασκοπο για μενα. Απο την αλλη για οικονομια χρηματων κοιταω και το χ96 max+ ultra το οποιο ομως δεν εχει πιστοποιηση για νετφλιξ αν και καποιοι λενε με μοντες το βαζεις και εκει να παιζει νετφλιξ εως 1080p. Με kodi δεν θα ηθελα να μπλεξω γιατι και απο παλια το εβλεπα να ζοριζει και μηχανημα pc με 8gb ram και οχταπυρηνο επεξεργαστη και με ελαφρυ build με ελαχιστα add ons. Οποτε τα φωτα σας mecool plus ή x96max plus ultra ή εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο σε αυτο το ευρος χρημάτων?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το ένα αλλά ούτε και το άλλο σου κάνει. Mecool έχουν κλειδωμένο boatloader , το x96 max plus ultra έχει amlogic s905x4 που δεν έχει φτάσει ακόμα στα επιθυμητά επίπεδα η εξέλιξη των custom ROMs σε android 11. Χρυσή τομή είναι ένα μποξάκι με amlogic s905x3 που έχουν εξελιχθεί πλήρως custom λογισμικά τύπου Ugoos πχ Slimbox, Vortex , sandman888. Με υποστήριξη coreelec , emuelec. Με τις απαιτούμενες υποχωρήσεις σε Netflix 4K και Disney HD.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, makis1024 said:

Ούτε το ένα αλλά ούτε και το άλλο σου κάνει. Mecool έχουν κλειδωμένο boatloader , το x96 max plus ultra έχει amlogic s905x4 που δεν έχει φτάσει ακόμα στα επιθυμητά επίπεδα η εξέλιξη των custom ROMs σε android 11. Χρυσή τομή είναι ένα μποξάκι με amlogic s905x3 που έχουν εξελιχθεί πλήρως custom λογισμικά τύπου Ugoos πχ Slimbox, Vortex , sandman888. Με υποστήριξη coreelec , emuelec. Με τις απαιτούμενες υποχωρήσεις σε Netflix 4K και Disney HD.

Καταρχάς ευχαριστώ που με έσωσες από άσκοπη αγορά.Αφου βλέπω κατέχεις το άθλημα εσύ ποιο θα με πρότεινες σε αυτό εύρος χρημάτων και για αυτές τις χρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, tzivas31 said:

Καταρχάς ευχαριστώ που με έσωσες από άσκοπη αγορά.Αφου βλέπω κατέχεις το άθλημα εσύ ποιο θα με πρότεινες σε αυτό εύρος χρημάτων και για αυτές τις χρήσεις?

Εγώ θα σου πρότεινα το HK1 Box S905X3 Lan 1.000.....που είναι δοκιμασμένο από εμένα και έχει πολλά από αυτά που θέλεις (όχι βέβαια πιστοποιημένο) και κάποια ακόμα που ίσως δεν έχεις σκεφθεί....μόνο που έχει "εξαφανισθεί" από Banggood & Geekbuying (έτσι νομίζω βέβαια) και υπάρχει μόνο σε Aliexpress....εάν βέβαια το αποφασίσεις πρόσεξε μόνο να αναφέρει ότι έχει Lan 1.000άρι και όχι 100άρι !!!....έχει σημασία αυτό και στις ρομς !!!.....Σου βρήκα και κάποιο σαιτ που φαίνεται να το έχει με 1.000άρι...στο Αλι από την εμπειρία μου έχει και προπληρωμένο ΦΠΑ, άρα no problem.....έχει και διάφορα bundles με airmouse/i8 like remotes, εάν θα επιθυμούσες κάτι τέτοιο (όχι απαραίτητο βέβαια)....έκδοση 4/32 υπεραρκεί...   https://www.aliexpress.com/item/4000664281380.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2b1474969seXg6&algo_pvid=ca0d3960-ec6f-49ce-a7da-a3f4770c0af1&algo_exp_id=ca0d3960-ec6f-49ce-a7da-a3f4770c0af1-16&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000015635709685"}&pdp_npi=2%40dis!EUR!66.66!52.66!51.99!!4.8!!%402101fd4b16702266599622806e7730!12000015635709685!sea&curPageLogUid=yA7o2lbT5bvb 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, ath156 said:

Εγώ θα σου πρότεινα το HK1 Box S905X3 Lan 1.000.....που είναι δοκιμασμένο από εμένα και έχει πολλά από αυτά που θέλεις (όχι βέβαια πιστοποιημένο) και κάποια ακόμα που ίσως δεν έχεις σκεφθεί....μόνο που έχει "εξαφανισθεί" από Banggood & Geekbuying (έτσι νομίζω βέβαια) και υπάρχει μόνο σε Aliexpress....εάν βέβαια το αποφασίσεις πρόσεξε μόνο να αναφέρει ότι έχει Lan 1.000άρι και όχι 100άρι !!!....έχει σημασία αυτό και στις ρομς !!!.....Σου βρήκα και κάποιο σαιτ που φαίνεται να το έχει με 1.000άρι...στο Αλι από την εμπειρία μου έχει και προπληρωμένο ΦΠΑ, άρα no problem.....έχει και διάφορα bundles με airmouse/i8 like remotes, εάν θα επιθυμούσες κάτι τέτοιο (όχι απαραίτητο βέβαια)....έκδοση 4/32 υπεραρκεί...   https://www.aliexpress.com/item/4000664281380.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2b1474969seXg6&algo_pvid=ca0d3960-ec6f-49ce-a7da-a3f4770c0af1&algo_exp_id=ca0d3960-ec6f-49ce-a7da-a3f4770c0af1-16&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000015635709685"}&pdp_npi=2%40dis!EUR!66.66!52.66!51.99!!4.8!!%402101fd4b16702266599622806e7730!12000015635709685!sea&curPageLogUid=yA7o2lbT5bvb 

Ευχαριστώ για τν πρόταση αλλά θα προτιμούσα κάποιο και πιστοποιημένο να μην μπλέξω με coreleec και kodi μόνο emuelec για παιχνιδοκονσολα και netflix και disney να βλέπω σε fhd

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, tzivas31 said:

Ευχαριστώ για τν πρόταση αλλά θα προτιμούσα κάποιο και πιστοποιημένο να μην μπλέξω με coreleec και kodi μόνο emuelec για παιχνιδοκονσολα και netflix και disney να βλέπω σε fhd

Τα πιστοποιημένα πιθανόν έχουν άλλα προβλήματα όπως ήδη σου ειπώθηκε (πιθανόν κλειδωμένους bootloaders, αδυναμία χρήσης emuelec που θέτεις επίσης ως προαπαιτούμενο κλπ). Το Νετφλιξ το παίρνεις σε FHD με coreelec (στο κουτί που πρότεινα-αλλά θέλεις να το αποφύγεις......), νομίζω ότι και το Disney+ μπορείς να το πετύχεις σε FHD ....άσε που εάν θελήσεις σε αυτό μπαίνει και Aidan rom που το κάνει ως πιστοποιημένο Xiaomi Mi Box s.....

Ειδικά δε για το Emuelec το πουλάνε (αυτό και άλλα) ως έτοιμες λύσεις με χειριστήρια και παιχνίδια...που πιθανόν να μην το χρειάζεσαι έτσι....

https://www.aliexpress.com/item/1005003841854894.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.723a6934Emlpfp&algo_pvid=e7c2b022-f6a9-45cf-a14d-cf980edfa6ba&algo_exp_id=e7c2b022-f6a9-45cf-a14d-cf980edfa6ba-27&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000027363549066"}&pdp_npi=2%40dis!EUR!210.19!124.01!!!!!%40210318b916702330935948880ebf18!12000027363549066!sea&curPageLogUid=Tg5FoQDKK4h5

https://www.banggood.com/el/Super-Console-X-Max-Emuelec4_2-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-64GB-Android-TV-9_0-33000-Games-TV-Box-Game-Console-4K-UHD-5G-Wifi-bluetooth-Retro-Player-for-SS-PS1-N64-SNES-p-1888077.html?cur_warehouse=CN&ID=47184&rmmds=search

Τέλος πάντων....Καλή επιτυχία στην επιλογή σου.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...