Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σε μενα παει η ερωτηση νομιζω. Δε θελω να βάλω cosmote tv σε κάποιο box. Εχω τηε cosmote tv το box υ οποιο είναι συνδεδεμένο σε matrix και ενω παιζει κανονικα δε μεταφερει την εικονα σε αλλγ εξοδο. Και το ψάχνω να δω που είναι η ασυμβατότητα
Καλησπέρα gatos. Το βρηκα. Ειχα ξεχάσει οτι υπάρχουν και τα edid switches. Απο κει και κάνοντας συνδυασμούς λειτούργησε. Σε ευχαριστω με βοηθησες πάντως
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

On 14/11/2022 at 4:41 ΜΜ, sakdim said:

Καλησπέρα. 

Ναι σε pc και android box η έκδοση του kodi ήταν ίδια.

Από το pc τους φακέλους που αναφέρω τους πήρα από το %userprofile%\AppData (μάλλον είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρεις). 

το θέμα είναι ότι οι managers στο android box δεν "βλέπουν" το κρυφό φάκελο .kodi (έχω ενεργοποιήσει την επιλογή για τα κρυφά αρχεια) όπου πρέπει να μεταφέρω τους φακέλους από το pc. το πρόβλημα δεν είναι στο στικάκι.

είναι ότι οι managers δεν "βλέπουν" το κρυφό φάκελο για να γίνει η αντιγραφή από το στικάκι

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ότι είναι πρόβλημα του Android 11 ή ότι φοράει Amlogic S905X4.

το θέμα είναι ότι δεν λειτουργεί με τον αναμενόμενο τρόπο.

Παραδέχομαι την βλακεία που έκανα να πάω σε νεότερο μηχάνημα ενώ υπήρχαν ήδη παλιότερα και δοκιμασμένα να δουλεύουν τέλεια.

 

Ευχαριστώ.

Λοιπόν να ξέρεις ότι μετά το android 10 οι διάφοροι managers δεν βλέπουν κρυφά αρχεία. Δοκίμασε τον X-Plore και πιστεύω θα κάνεις δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, realteam101 said:

Λοιπόν να ξέρεις ότι μετά το android 10 οι διάφοροι managers δεν βλέπουν κρυφά αρχεία. Δοκίμασε τον X-Plore και πιστεύω θα κάνεις δουλειά.

Πώς βγαίνει αυτό το συμπέρασμα;

Με Android 10 και βλέπω τα κρυφά αρχεία με Solid Explorer αρκεί να ενεργοποιήσω την σχετική ρύθμιση.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις μου ήρθε το  H96 Max X3 Smart Android 9.0 TV Box 4+64gb.επειδη έχω eon tv λέω ακόμη να μην κάνω αλλαγή λογισμικού και να τι δοκιμάσω λίγο.... Σχετικά με Kodi θα ήθελα να βάλω τώρα από που θα καθοδηγήθω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nekromanths said:

Καλημέρα, μόλις μου ήρθε το  H96 Max X3 Smart Android 9.0 TV Box 4+64gb.επειδη έχω eon tv λέω ακόμη να μην κάνω αλλαγή λογισμικού και να τι δοκιμάσω λίγο.... Σχετικά με Kodi θα ήθελα να βάλω τώρα από που θα καθοδηγήθω

Καλημέρα.

Ρίξε μια ματιά εδώ:https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7096528

Πρώτα-πρώτα σε μία καρτούλα sd κάνε το backup που λέω εκεί. Τις οδηγίες μου για αυτό τις έχουν ως 1η κίνηση και "must" κίνηση στο γνωστό ξένο σάιτ (εδώ και καιρό βέβαια..........😉).

Επίσης βάλε και την εφαρμογή CPU Monitor από το Playstore για να βλέπεις την θερμοκρασία συνεχώς (δες και το μικρό βιντεάκι στο λινκ που βάζω).....εάν δεις κάτι στην περιοχή 75+ προσοχή.......σε κάθε περίπτωση συνιστάται USB ανεμιστήρας από κάτω......https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7099049

Για το KODI συνιστώ την εγκατάσταση έτοιμου build (Ελληνικού), υπάρχει και ειδικό νήμα....λίγο διάβασμα και εκεί...https://myphone.gr/forum/topic/113713/?do=findComment&comment=7107316

Για την EON Tv διάβασε λίγα ποστ πιο πριν για την εμπειρία μου από δοκιμαστική περίοδο που την είχα στο HK1 Box & X88 King (HK1 Box = αδελφάκι του Η96 μαχ Χ3).Πιθανόν θα χρειασθείς κάποια προηγμένα κόλπα..........δοκίμασε πάντως και όπως είναι τώρα στην στοκ....δεν δοκίμασα στην στοκ εγώ.

H96maxX3_Temperature_Mod2.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ath156 said:

Καλημέρα.

Ρίξε μια ματιά εδώ:https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7096528

Πρώτα-πρώτα σε μία καρτούλα sd κάνε το backup που λέω εκεί. Τις οδηγίες μου για αυτό τις έχουν ως 1η κίνηση και "must" κίνηση στο γνωστό ξένο σάιτ (εδώ και καιρό βέβαια..........😉).

Επίσης βάλε και την εφαρμογή CPU Monitor από το Playstore για να βλέπεις την θερμοκρασία συνεχώς (δες και το μικρό βιντεάκι στο λινκ που βάζω).....εάν δεις κάτι στην περιοχή 75+ προσοχή.......σε κάθε περίπτωση συνιστάται USB ανεμιστήρας από κάτω......https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7099049

Για το KODI συνιστώ την εγκατάσταση έτοιμου build (Ελληνικού), υπάρχει και ειδικό νήμα....λίγο διάβασμα και εκεί...https://myphone.gr/forum/topic/113713/?do=findComment&comment=7107316

Για την EON Tv διάβασε λίγα ποστ πιο πριν για την εμπειρία μου από δοκιμαστική περίοδο που την είχα στο HK1 Box & X88 King (HK1 Box = αδελφάκι του Η96 μαχ Χ3).Πιθανόν θα χρειασθείς κάποια προηγμένα κόλπα..........δοκίμασε πάντως και όπως είναι τώρα στην στοκ....δεν δοκίμασα στην στοκ εγώ.

H96maxX3_Temperature_Mod2.jpg

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, akilleas said:

Πώς βγαίνει αυτό το συμπέρασμα;

Με Android 10 και βλέπω τα κρυφά αρχεία με Solid Explorer αρκεί να ενεργοποιήσω την σχετική ρύθμιση.

Αναφέρομαι σε κάποιους explorer π.χ es explorer που πλέον δεν ανοίγουν κρυφά αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Οταν επιλέγω ροή 4K NF-WEBRIP (Netflix) στο Kodi,τα χρώματα στο μποξακι γίνονται washed out.Σα να αλλαζω χειροκίνητα την επιλογή hdmi policy δηλαδη.Με το που βγαινω απο το kodi,ολα καλά (μου βγάζει μήνυμα:επιλογή σκηνικού άλλαξε)Επίσης σε 1080p ροή κανένα θέμα..Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, kos26k said:

Καλησπέρα παιδιά.Οταν επιλέγω ροή 4K NF-WEBRIP (Netflix) στο Kodi,τα χρώματα στο μποξακι γίνονται washed out.Σα να αλλαζω χειροκίνητα την επιλογή hdmi policy δηλαδη.Με το που βγαινω απο το kodi,ολα καλά (μου βγάζει μήνυμα:επιλογή σκηνικού άλλαξε)Επίσης σε 1080p ροή κανένα θέμα..Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

Πιθανόν επιλέγεις μορφή αρχείου hdr ή ακόμα και dolby vision που δεν υποστήριζει η τηλεόρασή σου.

Η λύση είναι να επιλέγεις από το ίδιο αρχείο βίντεο κάποια άλλη ροή που δεν έχει αυτές τις επιλογές δλδ hdr (ξέπλυμένα χρώματα) dolby vision (πράσινο μοβ χρώματα)

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kos26k said:

Ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω!Αλλά μου κάνει εντύπωση που αλλάζει όλη την οθόνη (όχι μόνο την ταινία).

Άρα μήπως συμβαίνει κάτι άλλο και δεν είναι αυτό που σου είπα θα πας τότε στις ρυθμίσεις του TV Box εκεί που είναι συγκεκριμένα οι ρυθμίσεις της οθόνης και δες εκεί πέρα με τα rgb δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς μη σε μπερδέψω κιόλας μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση.

Επίσης κάποια φωτογραφία πιστεύω θα βοηθούσε περισσότερο

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 χρονια χρησης, σημερα απεβιωσε το beelink .
Επειδη χαθηκα λιγο απο τα πραγματα,τι καλο παιζει πλεον κυριως για στριμαρισμα αγωνων και kodi??

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, optostyle said:

Μετα απο 2 χρονια χρησης, σημερα απεβιωσε το beelink .
Επειδη χαθηκα λιγο απο τα πραγματα,τι καλο παιζει πλεον κυριως για στριμαρισμα αγωνων και kodi??

OptoStyle
 

Για να 'χουμε… καλο ρωτημα ποιο μποξακι εχεις και τι ακριβως επαθε;
Παντως αν οντως δεν υπαρχει ... γιατρια για το μποξακι σου παρε καποιο μποξακι με τον Amlogic S905X3 και 4/32 σε μνημη και θα κανεις την δουλεια σου γι'αυτα που ζητας!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι το ultimate και του εβγαλα το ζουμι...Παιζει μια μικρη περιπτωση να εχει θεμα το τροφοδοτικο του,αλλα δε με πειραζει γιατι ειμαι σε φαση αλλαγης...

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, optostyle said:

Φιλε ειναι το ultimate και του εβγαλα το ζουμι...Παιζει μια μικρη περιπτωση να εχει θεμα το τροφοδοτικο του,αλλα δε με πειραζει γιατι ειμαι σε φαση αλλαγης...
 

Πολύ εύκολο να το τσεκάρεις αυτό...πάρε ένα καλώδιο USB-A/USB-A αρσενικό-αρσενικό, βάλε το τροφοδοτικό από το κινητό σου στη 1 πλευρά και την άλλη πλευρά στη USB θύρα του κουτιού σου. 

My.Cable_Male.to.Male.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να  του δωσω ρευμα δηλαδη στο  USB?

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, optostyle said:

Να  του δωσω ρευμα δηλαδη στο  USB?

Ναι...δοκίμασε από εκεί με το φορτιστή του κινητού σου (5V).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, optostyle said:

Φιλε ειναι το ultimate και του εβγαλα το ζουμι...Παιζει μια μικρη περιπτωση να εχει θεμα το τροφοδοτικο του,αλλα δε με πειραζει γιατι ειμαι σε φαση αλλαγης...

OptoStyle
 

Δηλαδη ειναι νεκρο;
Tεσπα...
Επειδη υπαρχουν λυσεις σε λογισμικα γι'αυτο το μποξακι πρωτα πρεπει να τσεκαρεις αυτο που υποψιαζεσαι και εσυ...
Το τροφοδοτικο...
Αν οντως φταιει το τροφοδοτικο και ξαναπαρει ζωη το κουτακι τοτε αν ''πιανουν'' τα χερια σου μπορει και να μην το ... αλλαξεις!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2022 at 5:32 ΠΜ, akilleas said:

 

On 17/11/2022 at 5:32 ΠΜ, akilleas said:

 

Καλησπέρα. Έχω ένα X96MAX+ και λέω να του αλλάξω λογισμικό. Υπάρχει κάποιο καλό και εάν ναι ποιο;

 

 

Edited by realteam101
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, realteam101 said:

Καλησπέρα. Έχω ένα X96MAX+ και λέω να του αλλάξω λογισμικό. Υπάρχει κάποιο καλό και εάν ναι ποιο;

 

 

Επειδη υπαρχουν πολλες βερσιον hardware σε αυτο το μποξακι δωσε καμια φωτο για αρχη απο τις λεπτομερειες του λογισμικου...
Μεσα απο τις ρυθμισεις δηλαδη τα περι του tv box μπας και καταλαβουμε κατι παραπανω..!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, realteam101 said:

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτή.

IMG_20221124_155643.jpg

https://disk.yandex.ru/d/WSyR6NSHjMb3Jw

Εδω εισαι...

Οτι καλυτερο για το μποξακι σου!

Αν χρειαζεσαι βοηθεια με την εγκατασταση ...μου λες!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, gatos814 said:

https://disk.yandex.ru/d/WSyR6NSHjMb3Jw

Εδω εισαι...

Οτι καλυτερο για το μποξακι σου!

Αν χρειαζεσαι βοηθεια με την εγκατασταση ...μου λες!

Ευχαριστώ. Θα το πάω σιγά σιγά. Μήπως ξέρεις εσύ ή κάποιος φίλος ποιός file explorer δείχνει κρυφά αρχεία σε android 11; Οι γνωστοί X-Plore, es,solid δέν το κάνουν.

Edited by realteam101
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, realteam101 said:

Ευχαριστώ. Θα το πάω σιγά σιγά. Μήπως ξέρεις εσύ ή κάποιος φίλος ποιός file explorer δείχνει κρυφά αρχεία σε android 11; Οι γνωστοί X-Plore, es,solid δέν το κάνουν.

Να υποθέσω ότι στον X-Plore έχεις ήδη ενεργοποιήσει ότι δείχνω στα screenshots?

Screenshot_20221124-175900.png

Screenshot_20221124-175633.png

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ath156 said:

Να υποθέσω ότι στον X-Plore έχεις ήδη ενεργοποιήσει ότι δείχνω στα screenshots?

Screenshot_20221124-175900.png

Screenshot_20221124-175633.png

Το έκανα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Τα αρχεία του kodi δεν τα ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...