Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Kodi-Disney-και αν χρειαστεί όχι ακόμα,iptv 
Πάλι καλά που δε σου πρότειναν τίποτα 6gb Ram για τέτοια χρήση και κανένα 8πυρηνο CPU.
Αλήθεια, μέσα από εδώ σου πρότειναν τέτοιο μηχανάκι για τέτοια χρήση;

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις την δουλειά σου αλλά στα 73,63€ θα έπαιρνες αφού είχες βάλει τα mecool στο μάτι το km 2 plus , με τον s905x4 και πιστοποίηση Netflix. Εσύ το πήρες στα 59,50€;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, makis1024 said:

Θα κάνεις την δουλειά σου αλλά στα 73,63€ θα έπαιρνες αφού είχες βάλει τα mecool στο μάτι το km 2 plus , με τον s905x4 και πιστοποίηση Netflix. Εσύ το πήρες στα 59,50€;

Το πήρα 56€ Μαζί με κουπόνι και επιπλέον κάτι ακόμα μείον στα 5€ με αγορά πάνω από 60€ δεν με νοιάζει η πιστοποίηση Netflix γιατί έχω smart tv και το έχω είδη σαν εφαρμογη! Και μια ερώτηση που έκανα μου είπαν ότι ο Χ4 με τον Υ4 δεν έχουν τρελές διάφορες!  

9 minutes ago, junglist said:

Πάλι καλά που δε σου πρότειναν τίποτα 6gb Ram για τέτοια χρήση και κανένα 8πυρηνο CPU.
Αλήθεια, μέσα από εδώ σου πρότειναν τέτοιο μηχανάκι για τέτοια χρήση;

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Όχι απλός κοιτούσα ένα καλό στημένο tv box,μου έχουν πει κιόλας και για το mi box αλλά δεν είδα καλές κριτικές στο skroutz,πιστεύω για αυτά που θέλω έκανα καλά,τώρα αν όχι θα πάθω για να μάθω!

4 minutes ago, akist25 said:

Το πήρα 56€ Μαζί με κουπόνι και επιπλέον κάτι ακόμα μείον στα 5€ με αγορά πάνω από 60€ δεν με νοιάζει η πιστοποίηση Netflix γιατί έχω smart tv και το έχω είδη σαν εφαρμογη! Και μια ερώτηση που έκανα μου είπαν ότι ο Χ4 με τον Υ4 δεν έχουν τρελές διάφορες!  

Όχι απλός κοιτούσα ένα καλό στημένο tv box,μου έχουν πει κιόλας και για το mi box αλλά δεν είδα καλές κριτικές στο skroutz,πιστεύω για αυτά που θέλω έκανα καλά,τώρα αν όχι θα πάθω για να μάθω! Επίσης φαντάσου έχω ένα Hk1 4ram 128rom με rockchip αργή να φόρτισει το kodi ας πούμε το Disney άλλες φορές παίζει άλλες όχι,στο kodi ας πούμε κάποιες φορές με πετάει αν το ζορίσω λίγο,χάνει συνέχεια το DNS και ας έχει ας πούμε τα 4ram!πιστευω είναι ένα box που έχει χάλια λειτουργικό! 

 

Link to comment
Share on other sites

Για αντιγραφή αρχείων από/προς FireStick 4Κ ποια εφαρμογή σας έχει βολέψει; Θέλω να αντικαταστήσω τον ES File Explorer με κάτι, ιδανικά διαθέσιμο στο store και πιο ελαφρύ από λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Για αντιγραφή αρχείων από/προς FireStick 4Κ ποια εφαρμογή σας έχει βολέψει; Θέλω να αντικαταστήσω τον ES File Explorer με κάτι, ιδανικά διαθέσιμο στο store και πιο ελαφρύ από λειτουργίες.
Πιο ελαφρύ τι εννοείς;
Όλα τα κλασικά file explorer δουλεύουν.
Το πιο απλό και δωρεάν είναι το total commander.


Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2022 at 6:57 ΜΜ, gatos814 said:

Η eon παιζει κανονικοτατα στα περισσοτερα ρουταρισμενα μποξακια και ιδιως σε αυτα με πιο παλιο Android (6+7) !
Δυστυχως σε Android 9 και μαλιστα σε ugoos λογισμικα δεν φαινεται να δουλευει ...με καμια παρεμβαση (ugoos & σια) !
Αφου δεν εχεις τι να κανεις και ολα σου δουλευουν ρολοι ... βαλε σε ενα απο τα μποξακια σου με το H μπροστα το μαμα λογισμικο και πες μας τι θα γινει...!

Η απάντηση (για όσους βέβαια ενδιαφέρονται) είναι ότι ευτυχώς και σε Android 9 με ugoos λογισμικά παίζει κανονικότατα...αρκεί να ξέρεις πως...όχι ότι προσωπικά με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αλλά έτσι ως "challenge" και για "επιστημονικούς/ερευνητικούς" σκοπούς.😉

Το μόνο κακό είναι ότι επειδή το θεωρεί ως Smart TV δεν μπορείς να το βάλεις και σε Smart TV εάν έχεις/θέλεις....και έχω 2 σμαρτ TV...εκτός εάν κάτι δεν κατάλαβα σωστά (δεν το δοκίμασα).. το έβαλα και σε PC και νομίζω ότι μπορώ και στο τάμπλετ ή κινητό.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, junglist said:

Πιο ελαφρύ τι εννοείς;
Όλα τα κλασικά file explorer δουλεύουν.
Το πιο απλό και δωρεάν είναι το total commander.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Ελαφρύ εννοώ ότι δεν με ενδιαφέρει να έχει media players, file previews κλπ.
Από/προς το firestick εννοώ από τοποθεσίες δικτύου. Για πρωτόκολλο δεν έχω προτίμηση, πχ FTP, SMB, κλπ.
Εάν δεν κάνω λάθος, ο Total Commander δεν είναι μόνο για τοπική διαχείριση αρχείων στο stick;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Α95x f3 rgb light

Μπορεί κάποιος να μου δείξει πάνω στην πλακέτα του που είναι η κεραία του WiFi ώστε να κολλήσω πάνω του ένα καλώδιο για να ενισχύσω το σήμα του?

Δε θέλω ούτε ενισχυτές σήματος ούτε power lines και τέτοια 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ath156 said:

Η απάντηση (για όσους βέβαια ενδιαφέρονται) είναι ότι ευτυχώς και σε Android 9 με ugoos λογισμικά παίζει κανονικότατα...αρκεί να ξέρεις πως...όχι ότι προσωπικά με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αλλά έτσι ως "challenge" και για "επιστημονικούς/ερευνητικούς" σκοπούς.😉

Το μόνο κακό είναι ότι επειδή το θεωρεί ως Smart TV δεν μπορείς να το βάλεις και σε Smart TV εάν έχεις/θέλεις....και έχω 2 σμαρτ TV...εκτός εάν κάτι δεν κατάλαβα σωστά (δεν το δοκίμασα).. το έβαλα και σε PC και νομίζω ότι μπορώ και στο τάμπλετ ή κινητό.

Ολη η ''φασαρια'' γινεται για την ''φορητη'' eon που δεν ...εχει τοσους περιορισμους σε συσκευες οπως η ''Smart'' εφαρμογη!!!
Λοιπον...

Σε Android 9 παντα...
Να πιασουμε τα X3...
Σε αρκετα X3 μποξακια δουλευει μια χαρα η ''φορητη'' eon στα μαμα λογισμικα και μεσα σε αυτα ειναι και τα δικα σου (η εστω το ενα απο τα 2...εσυ θα μας πεις) ....
Στα 922X τωρα στο gt king b922 που εχω παιζει και ανοιγει κανονικα η ''φορητη'' eon μετα απο παρεμβαση στα ''εσωψυχα'' του μαμα λογισμικου....!
Σε αλλα 922X δεν εχω αποψη για τα μαμα λογισμικα...
Αν δοκιμασεις στο δικο σου μας λες...
Τωρα ... οτι παρεμβαση  προσπαθησα στα λογισμικα τυπου ugoos σε X3 και 922X δεν ειχα αποτελεσμα....
ΟΜΩΣ το καλο το μονοπατι ξερει κι αλλο ...παλικαρι!!!
😉

 

Screenshot_20221109-190746.png

Screenshot_20221109-190810.png

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2022 at 6:57 ΜΜ, gatos814 said:

Η eon παιζει κανονικοτατα στα περισσοτερα ρουταρισμενα μποξακια και ιδιως σε αυτα με πιο παλιο Android (6+7) !
Δυστυχως σε Android 9 και μαλιστα σε ugoos λογισμικα δεν φαινεται να δουλευει ...με καμια παρεμβαση (ugoos & σια) !
 

Η ανάρτησή σου ήταν ξερά ότι δεν δουλεύει σε Android 9 & ugoos λογισμικά. Καμία διάκριση για "φορητή" ή "σμαρτ" EON.

Άρα εφόσον έχω τρόπο να παίξει σε ugoos λογισμικά & Android 9 (τουλάχιστον ως σμαρτ έκδοση) δεν υπάρχει θέμα για όποιον τον ενδιαφέρει εφόσον:

- Εάν έχεις Smart TV την εγκαθιστάς εκεί.

- Εάν δεν έχεις σμαρτ τηλεόραση, την εγκαθιστάς ως σμαρτ εφαρμογή σε οποιοδήποτε κουτί με ugoos λογισμικό (με τις κατάλληλες ρυθμίσεις/προσαρμογές...) και το συνδέεις σε οποιαδήποτε τηλεόραση θέλεις και όλα ΟΚ.

- Μαμά λογισμικά δεν δοκίμασα και δεν έχω διάθεση να τεστάρω, διότι δεν με ενδιαφέρουν μετά τις ugoos ports που έχω σε όλα πλέον τα κουτιά.

Τέλος πάντων όλα έγιναν ως μία δοκιμή, όπως είπα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα (δεν ξέρω και πόσοι πραγματικά ενδιαφέρονται σήμερα που οι σμαρτ τηλεοράσεις σε μεγάλες ίντσες υπάρχουν και σε πολύ φθηνές τιμές....). Καλή συνέχεια και βλέπουμε για άλλα θέματα/μοντς/challenges.....🙂

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ath156 said:

Η ανάρτησή σου ήταν ξερά ότι δεν δουλεύει σε Android 9 & ugoos λογισμικά. Καμία διάκριση για "φορητή" ή "σμαρτ" EON.

Άρα εφόσον έχω τρόπο να παίξει σε ugoos λογισμικά & Android 9 (τουλάχιστον ως σμαρτ έκδοση) δεν υπάρχει θέμα για όποιον τον ενδιαφέρει εφόσον:

- Εάν έχεις Smart TV την εγκαθιστάς εκεί.

- Εάν δεν έχεις σμαρτ τηλεόραση, την εγκαθιστάς ως σμαρτ εφαρμογή σε οποιοδήποτε κουτί με ugoos λογισμικό (με τις κατάλληλες ρυθμίσεις/προσαρμογές...) και το συνδέεις σε οποιαδήποτε τηλεόραση θέλεις και όλα ΟΚ.

- Μαμά λογισμικά δεν δοκίμασα και δεν έχω διάθεση να τεστάρω, διότι δεν με ενδιαφέρουν μετά τις ugoos ports που έχω σε όλα πλέον τα κουτιά.

Τέλος πάντων όλα έγιναν ως μία δοκιμή, όπως είπα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα (δεν ξέρω και πόσοι πραγματικά ενδιαφέρονται σήμερα που οι σμαρτ τηλεοράσεις σε μεγάλες ίντσες υπάρχουν και σε πολύ φθηνές τιμές....). Καλή συνέχεια και βλέπουμε για άλλα θέματα/μοντς/challenges.....🙂

Λοιπον...
Απο ποτε η ugoos βγαζει ATV λογισμικα για να καταλαβω ..δηλαδη;
Τα αυτονοητα δεν χρειαζονται εξηγησεις!!!
Παρολα αυτα εβαλα και το ''και σια''... ακριβως για τα ugoos port λογισμικα για να δειξω ακριβως (δωσω εμφαση δηλαδη) αυτο που εδειξα στις φωτο!
Και μιλαω φυσικα για οτι αντιπροσωπευουν τα ugoos λογισμικα ...δηλαδη το καθαρο Android!!!!!
Αν δεν το καταλαβες ...δεν φταιω εγω!
Και για να χρησιμοποιησω τις δικες σου μεθοδους ...θα πω οτι και σε παλεοτερες αναρτησεις μου για την eon εχω αναφερθει και για τις smart συσκευες που θα ξαναπω οτι ετσι και αλλιως αφου υπαρχουν και οι σμαρτ τηλεορασεις που ειπες και εσυ πολυ ευστοχα δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ αν θα παιζουν η οχι σε ενα τροποποιημενο ATV μποξακι...!
Αλλα δεχομαι οτι και δεν ξερεις και δεν σε ενδιαφερει οπως λες και εσυ ...ιδιαιτερα γι'αυτο και το αφηνω εδω...!
Ελπιζω μονο να καταλαβες πλεον τι εννοω για το συγκεκριμενο θεμα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω γιατί έχω μπερδεύει,το mecool km7 4ram έχει ddr4 η ddr3?και τι είναι το sdram,δηλαδή στο bangood λέει sdram,στην mecool λέει απλός ram 4 νομοζω,σε κάποια βίντεο που κοιτάω στο YouTube, στην περιγραφή λένε ddr4,έτσι για να ξέρω ρωτάω;

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, akist25 said:

Παιδιά να ρωτήσω γιατί έχω μπερδεύει,το mecool km7 4ram έχει ddr4 η ddr3?και τι είναι το sdram,δηλαδή στο bangood λέει sdram,στην mecool λέει απλός ram 4 νομοζω,σε κάποια βίντεο που κοιτάω στο YouTube, στην περιγραφή λένε ddr4,έτσι για να ξέρω ρωτάω;

 

Κατα τα λεγομενα στο διαδικτυο ...φαινεται να εχει μνημη LPDDR4..
Δηλαδη μνημη χαμηλης καταναλωσης ενεργειας ακριβως οπως και ο επεξεργαστης του Y4 !
Οσο για το Banggood μην δινεις και βαση στις περιγραφες του...δεν ειναι παντα ακριβης!
Αν και εδω το sdram που λεει το εννοει σαν μια αλλη εννοια για την λεξη RAM...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gatos814 said:

Κατα τα λεγομενα στο διαδικτυο ...φαινεται να εχει μνημη LPDDR4..
Δηλαδη μνημη χαμηλης καταναλωσης ενεργειας ακριβως οπως και ο επεξεργαστης του Y4 !
Οσο για το Banggood μην δινεις και βαση στις περιγραφες του...δεν ειναι παντα ακριβης!
Αν και εδω το sdram που λεει το εννοει σαν μια αλλη εννοια για την λεξη RAM...!

Δηλαδή δεν είναι όπως οι υπολογιστές που λένε ddr4 δηλαδή πιο γρήγορη και με παραπάνω συχνότητα mhz2800 ας πούμε;και το geekbuying λέει για ddr4

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, akist25 said:

Δηλαδή δεν είναι όπως οι υπολογιστές που λένε ddr4 δηλαδή πιο γρήγορη και με παραπάνω συχνότητα mhz2800 ας πούμε;και το geekbuying λέει για ddr4

Απο αυτα που διαβαζω οπως και στο σαιτ που ανεφερες η μνημη αναγραφεται ως LPDDR4 (Low Power ddr 4) ...
Εδω στα μποξακια αυτες οι μνημες (Low Power) αν ειναι π.χ 4g ειναι συνηθως η 1 (1x4g)  η το πολυ 2 (2x2g) και οχι 4x1g ( DDR4 η DDR3 κτλ )...!
Πρακτικα λοιπον ο τυπος της μνημης σε αυτα τα μποξακια δεν μπορει και δεν κανει την διαφορα ...!
Την διαφορα ομως θα την εκαναν οι μνημες αν για παραδειγμα υπηρχε ενα λογισμικο π.χ γραμμενο σε x64 και οχι σε x32 για να τσιμπισει αυτο το λιγο παραπανω ....!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν γνωρίζει κάποιος. Εχω συνδέσει το tv box της cosmote me hdmi matrix 4x4 αλλα δε μεταφερεται η εικόνα. Απο τον αποκωδικοποιητη της cosmote μεταφέρεται κανονικα, αλλα απο το tv box όχι. Εχει κάνεις ιδεα αν φταιει το tv box ή εχει να κανει με το matrix?

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2022 at 5:22 ΜΜ, xloupas said:

Καλησπέρα φίλε ελπίζω η ίδια έκδοση του Kodi που έχεις τον υπολογιστή να είναι και στο Android TV Boχ μετά δεν μου λες τη διαδρομή που πήρες το backup από τον υπολογιστή το πήρες μέσα από το %appdata% αν ναι τότε το έχεις κάνει σωστά πήρες όχι όλο το φάκελο Kodi πήρες μόνο τους φακέλους όπως λες και προσπάθησες να τους επικολλήσεις μέσα στο φάκελο που είναι το Kodi στο Android TV Box και δεν σε αφήνει. Δοκίμασες και αρκετούς μάνατζερ από ότι λες κάτι εντελώς "κουφό" δοκίμασες και κάποιο άλλο στικάκι για τη μεταφορά έχω πολλές φορές που τραβάω αντίγραφο ασφαλείας μερικές φορές τρώει κάτι ψιλό κολλήματα και δεν με αφήνει να κάνω backup για αυτό στο λέω και δοκιμάζω με άλλο στικάκι η άλλη micro sd.

Καλησπέρα. 

Ναι σε pc και android box η έκδοση του kodi ήταν ίδια.

Από το pc τους φακέλους που αναφέρω τους πήρα από το %userprofile%\AppData (μάλλον είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρεις). 

το θέμα είναι ότι οι managers στο android box δεν "βλέπουν" το κρυφό φάκελο .kodi (έχω ενεργοποιήσει την επιλογή για τα κρυφά αρχεια) όπου πρέπει να μεταφέρω τους φακέλους από το pc. το πρόβλημα δεν είναι στο στικάκι.

είναι ότι οι managers δεν "βλέπουν" το κρυφό φάκελο για να γίνει η αντιγραφή από το στικάκι

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ότι είναι πρόβλημα του Android 11 ή ότι φοράει Amlogic S905X4.

το θέμα είναι ότι δεν λειτουργεί με τον αναμενόμενο τρόπο.

Παραδέχομαι την βλακεία που έκανα να πάω σε νεότερο μηχάνημα ενώ υπήρχαν ήδη παλιότερα και δοκιμασμένα να δουλεύουν τέλεια.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Yparxdos said:

Καλησπέρα. Αν γνωρίζει κάποιος. Εχω συνδέσει το tv box της cosmote me hdmi matrix 4x4 αλλα δε μεταφερεται η εικόνα. Απο τον αποκωδικοποιητη της cosmote μεταφέρεται κανονικα, αλλα απο το tv box όχι. Εχει κάνεις ιδεα αν φταιει το tv box ή εχει να κανει με το matrix?

Μερικες επισημανσεις - συμβουλες...
Φανταζομαι το μποξακι δουλευει απ'ευθειας...ετσι ;
Φανταζομαι οτι αν λειτουργει κανονικα τοτε θα ειναι η καποια ρυθμιση στο μποξακι με τις αναλυσεις που ισως δεν μπορει να ''παρει'' μεσω του matrix (δηλαδη θα αλλαζα σε μια στανταρ αναλυση αν δουλευει κανονικα το μποξ και μετα θα το δοκιμαζα με το matrix) η καποια ασυμβατοτητα καλωδιων η καποια ασυμβατοτητα στις βερσιον με τα hdmi του μποξ και του matrix ...

 

 

3 ώρες πριν, sakdim said:

Καλησπέρα. 

Ναι σε pc και android box η έκδοση του kodi ήταν ίδια.

Από το pc τους φακέλους που αναφέρω τους πήρα από το %userprofile%\AppData (μάλλον είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρεις). 

το θέμα είναι ότι οι managers στο android box δεν "βλέπουν" το κρυφό φάκελο .kodi (έχω ενεργοποιήσει την επιλογή για τα κρυφά αρχεια) όπου πρέπει να μεταφέρω τους φακέλους από το pc. το πρόβλημα δεν είναι στο στικάκι.

είναι ότι οι managers δεν "βλέπουν" το κρυφό φάκελο για να γίνει η αντιγραφή από το στικάκι

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ότι είναι πρόβλημα του Android 11 ή ότι φοράει Amlogic S905X4.

το θέμα είναι ότι δεν λειτουργεί με τον αναμενόμενο τρόπο.

Παραδέχομαι την βλακεία που έκανα να πάω σε νεότερο μηχάνημα ενώ υπήρχαν ήδη παλιότερα και δοκιμασμένα να δουλεύουν τέλεια.

 

Ευχαριστώ.

Επειδη ειχα και εγω στα χερια μου ενα αντιστοιχο μποξακι με Android 11  ειπα στον αλλο φιλο πιο πανω οτι ειναι καθαρα θεμα βερσιον του Android ...
Δεν εχει καμια σχεση ο επεξεργαστης !
Ο επεξεργαστης ...''ακολουθει'' το λογισμικο που το ... ''παντρευεις'' !
Ειπα επισης να δοκιμασει αλλο λογισμικο και εννοουσα προς slimbox μερια μιας και ο X-plore File Manager που εχει πανω ο slimhouse εχει αρκετες αδειες και δουλευει σχεδον καλα!
Δεν θυμαμαι να σου πω ομως για το kodi γιατι μια που το εβαλα και μια που το εβγαλα και δεν θυμαμαι να το δοκιμαζω αν λειτουργει γιατι δεν με ενδιεφερε...
Παντως το πηγε τον φακελο με μεταφορα στο μποξακι και μαλιστα θυμαμαι οτι εκανε και πολυ ωρα ... αλλα δεν νομιζω να το εβαλα ποτε να ...παιξει και το εσβησα αμεσως μιας και οπως σου ειπα δεν με ενδιαφερει!
Αν υπαρχει ομως μια περιπτωση να δουλεψει καπου ...καποτε αυτη ειναι στα slimbox λογισμικα!
Με ''φοβιζει'' λιγο οτι προς το παρον το παντρεμα με τα slimbox λογισμικα εχουν βαση στα εκαστοτε μαμα λογισμικα που δεν ειναι και οτι καλυτερο...και ιδιως στις αρχες!!!
Βλακεια παντως δεν εκανες σε καμια περιπτωση ...απλα θελει λιγο υπομονη!
Ετσι ειναι ολα τα μποξακια στις αρχες με το μαμα λογισμικο ...
''Περιορισμενα'' ...''αχρωμα'' και ...''αοσμα'' αλλα τουλαχιστον τα Amlogic μποξακια στο ...τελος μας ''αποζημιωνουν'' με τα διαφορα custom λογισμικα απο Ρωσια μερια !!!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο άνθρωπος μου!! Οπότε γνωρίζεις για τα matrix. Λοιπον το tv box ειναι συνδεδεμένο πανω σε μια θυρα του matrix και παίζει κανονικά. Δεν ειναι συνδεδεμένο σε θυρα hdmi της tv είναι πάνω στο matrix. Οταν ομως πχ παω στην output Β που ειναι το δωματιο και περιμενω να δω εικόνα στο δωμάτιο, εκεί δε δείχνει εικονα. Nova και ote δείχνουν κανονικά. Δε περνάει το σημα του tv box στην έξοδο Β και η tv (στο δωματιο) λεει no signal. Οποτε αφου παιζει συο σαλόνι ενω ειναι συνδεδεμένο στο matrix μαλλον δε θα φταιει το καλώδιο. Κοιταξα και τις ρυθμίσεις αλλα δεν έβγαλα ακρη. Οπως και ναχει σε ευχαριστώ θελει ψάξιμο

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Yparxdos said:

Καλησπέρα. Ο άνθρωπος μου!! Οπότε γνωρίζεις για τα matrix. Λοιπον το tv box ειναι συνδεδεμένο πανω σε μια θυρα του matrix και παίζει κανονικά. Δεν ειναι συνδεδεμένο σε θυρα hdmi της tv είναι πάνω στο matrix. Οταν ομως πχ παω στην output Β που ειναι το δωματιο και περιμενω να δω εικόνα στο δωμάτιο, εκεί δε δείχνει εικονα. Nova και ote δείχνουν κανονικά. Δε περνάει το σημα του tv box στην έξοδο Β και η tv (στο δωματιο) λεει no signal. Οποτε αφου παιζει συο σαλόνι ενω ειναι συνδεδεμένο στο matrix μαλλον δε θα φταιει το καλώδιο. Κοιταξα και τις ρυθμίσεις αλλα δεν έβγαλα ακρη. Οπως και ναχει σε ευχαριστώ θελει ψάξιμο

Χμμ...
Για δοκιμασε το καλωδιο του σαλονιου που σου δουλευει το μποξ σιγουρα στο δωματιο σου και κοιτα αν αλλαξει κατι...!
Ετσι για το γαμ@τ@...!
Κοιτα παντως τι βερσιον hdmi ειναι το matrix ...τι βερσιον hdmi ειναι το tv box και τι βερσιον καλωδια ειναι αυτα που εχεις!
Η λογικη λεει οτι ...ξεκινας απο αυτα την αναζητηση!

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...
Για δοκιμασε το καλωδιο του σαλονιου που σου δουλευει το μποξ σιγουρα στο δωματιο σου και κοιτα αν αλλαξει κατι...!
Ετσι για το γαμ@τ@...!
Κοιτα παντως τι βερσιον hdmi ειναι το matrix ...τι βερσιον hdmi ειναι το tv box και τι βερσιον καλωδια ειναι αυτα που εχεις!
Η λογικη λεει οτι ...ξεκινας απο αυτα την αναζητηση!
 
Το σκεφτηκα αυτο πιθανόν το hdmi του tvbox να ειναι 2.0. Και το το καλωδιο hdmi που μεταφέρει την εικονα 1.4. Αυτο σκεφτηκα. Σιγουρα ειναι θεματακι να αλλάξει το καλώδιο που πάει στο δωματιο απο το matrix. Σε πρωτη φαση λεω να συνδεσω το box με το matrix με καλώδιο 1.4 να δω αν θα στειλει εικονα. Θα το ψαξω κι αν βγαλω ακρη θα σου πω. Σε ευχαριστω πάντως
Σε ποιό tv box θέλεις να βάλεις Cosmote tv;
Καλησπέρα. Σε μενα παει η ερωτηση νομιζω. Δε θελω να βάλω cosmote tv σε κάποιο box. Εχω τηε cosmote tv το box υ οποιο είναι συνδεδεμένο σε matrix και ενω παιζει κανονικα δε μεταφερει την εικονα σε αλλγ εξοδο. Και το ψάχνω να δω που είναι η ασυμβατότητα
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να δοκιμάσει την τελευταία έκδοση ugoos 0.5.4 σε clean port στα H96 max X3   &  HK1 Box μπορεί από εδώ σε AOSP & ATV  versions😉 https://mega.nz/folder/351SEapL#Tf-WatjwLLO-kkQJyA33Ng/folder/S19HlTDR

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...