Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

36 minutes ago, kostas123464 said:

Καλησπέρα. Λοιπόν ήρθε το νέο μόντεμ και όλα καλά. 100-10 έγραψε το μποξακι. Απλώς τώρα έχω ένα θέμα με το xiaomi extender pro. Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας μου στείλει ένα pm

Έχεις το απλό με 2.4ghz , υπάρχουν και τα mi wifi dual band extender (2.4ghz και 5ghz). Με 22€ στο skroutz.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

2 minutes ago, makis1024 said:

Έχεις το απλό με 2.4ghz , υπάρχουν και τα mi wifi dual band extender (2.4ghz και 5ghz). Με 22€ στο skroutz.

Ωχ δηλαδή με αυτό δεν κάνω δουλειά ε; 30-10 πιανής παραπάνω το download δεν πάη;

Link to comment
Share on other sites

Σε 2.4ghz δίκτυο , δύσκολο να πιάσεις παραπάνω σε tv box. Δοκίμασε το κανάλι 1,6 ή 11 στο router στο wifi 2.4ghz και με όποιο έχεις καλύτερη ταχύτητα κράτα το.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, makis1024 said:

Σε 2.4ghz δίκτυο , δύσκολο να πιάσεις παραπάνω σε tv box.

Ok ευχαριστώ αρχοντα. Να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gatos814 said:

Η eon παιζει κανονικοτατα στα περισσοτερα ρουταρισμενα μποξακια και ιδιως σε αυτα με πιο παλιο Android (6+7) !
Δυστυχως σε Android 9 και μαλιστα σε ugoos λογισμικα δεν φαινεται να δουλευει ...με καμια παρεμβαση (ugoos & σια) !
Αφου δεν εχεις τι να κανεις και ολα σου δουλευουν ρολοι ... βαλε σε ενα απο τα μποξακια σου με το H μπροστα το μαμα λογισμικο και πες μας τι θα γινει...!

Αυτό θα κάνω. "δουλειά δεν είχε ο διάολος......"🤣

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει  τελευταία το tanix tx3 συνεχεια ενα σφαλμα: stremio oops media error.

Ορισμένες φορές δεν  βγάζει σφάλμα  αλλά απλά δεν  φορτώνει κανένα Τορεντ

Σε όλα  τα player.. τι μπορεί να φταίει ;

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JethroTull said:

Μου βγάζει  τελευταία το tanix tx3 συνεχεια ενα σφαλμα: stremio oops media error.

Ορισμένες φορές δεν  βγάζει σφάλμα  αλλά απλά δεν  φορτώνει κανένα Τορεντ

Σε όλα  τα player.. τι μπορεί να φταίει ;

Φανταζομαι αναφερεσαι σε νεα εγκατασταση...σωστα ;
Αν δουλευε σωστα παντως απο  πριν για ψαξου λιγο με κανενα dns στο ρουτερ σου....
Ιδιως αν ειναι της εταιριας του ... κοσμου (και οχι μονο) !
Αν οχι ...η ''μπαλα'' θα πρεπει να παιχτει διαφορετικα για το επιθυμητο αποτελεσμα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Όχι  δούλευε κανονικά εδώ και  και πολύ καιρό,ξαφνικά σταμάτησε. 

Έχω πρόγραμμα για dns πάνω στο android TV.

Αν κατάλαβα εννοείς να βάλω απευθείας DNS πάνω στο ρουτερ  της  NOVA, το δοκιμάσα και  αυτό. 

Το περίεργο είναι  ότι μια δουλεύει για λιγο... μετά από επανεκκίνηση δεν  δουλεύει. Δοκίμασα να ξηλωσω και να ξαναπέρασα το stremio αλλά  το πρόβλημα παραμένει. 

Ούτε μέσω VPN δουλεύει...το δοκίμασα και αυτό 

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, JethroTull said:

Όχι  δούλευε κανονικά εδώ και  και πολύ καιρό,ξαφνικά σταμάτησε. 

Έχω πρόγραμμα για dns πάνω στο android TV.

Αν κατάλαβα εννοείς να βάλω απευθείας DNS πάνω στο ρουτερ  της  NOVA, το δοκιμάσα και  αυτό. 

Το περίεργο είναι  ότι μια δουλεύει για λιγο... μετά από επανεκκίνηση δεν  δουλεύει. Δοκίμασα να ξηλωσω και να ξαναπέρασα το stremio αλλά  το πρόβλημα παραμένει. 

Ούτε μέσω VPN δουλεύει...το δοκίμασα και αυτό 

Εχεις π.μ

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

χ96 mini

στο cosmote tv βγαζει μνμ οτι η συσκευη ειναι rooted που δεν ειναι

μπορω να το ξεπερασω καπως αυτο?

συγνωμη εαν εχει απαντηθει αλλα ψαχνω και δεν βρισκω κατι σχετικο

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, steliosskass said:

καλησπερα

χ96 mini

στο cosmote tv βγαζει μνμ οτι η συσκευη ειναι rooted που δεν ειναι

μπορω να το ξεπερασω καπως αυτο?

συγνωμη εαν εχει απαντηθει αλλα ψαχνω και δεν βρισκω κατι σχετικο

Θελει μια διαδικασια ολο αυτο για να το ...φτιαξεις!
Αν γνωριζεις λιγο απο αυτα τα πραγματα δεν θα σε δυσκολεψει...
Αν οχι θελει λιγο...μελετη!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Στην τελευταία ugslimtv σε Tox1,πως σβήνουμε το λαμπάκι;Είναι πολύ δυνατό με τυφλώνει.. Στην προηγούμενη έκδοση το έβρισκα αμέσως και το απενεργοποιουσα..
Βασικά είναι αναμενο μόνιμα ακόμα και οταν το μποξακι ειναι κλειστό..



Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να βάλω iptv και σκέφτομαι αντί να δώσω πχ 100 ευρω να το πάρω έτοιμο , να πάρω ενα mi box s, να βάλω το smartstb η κάποιο άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα και απλα να πληρώνω την συνδρομή. Τι προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Mod για να αρχίζει και να σταματάει μόνος του ο USB ανεμιστήρας (στα κουτιά που δεν "κλείνουν" οι θύρες USB)

Παρήγγειλα 2 εξαρτηματάκια όπως στην 1η φωτό για τα H96 max X3  &  HK1 Box, τα οποία τα έχω επάνω σε USB ανεμιστήρες.

Ως γνωστόν σε αυτά (όπως και σε πολλά άλλα κουτιά) οι θύρες USB δεν σταματούν να έχουν ρεύμα ακόμα και όταν τα κλείσετε (Turn OFF). Για να μην δουλεύουν λοιπόν οι ανεμιστήρες 24/24 & 7/7 υπάρχουν οι εξής λύσεις:

- Να συνδέσετε τον ανεμιστήρα σε USB θύρα της τηλεόρασης, άρα θα ανοίγει/κλείνει με αυτήν

- Να βάλετε ένα USB Hub με διακόπτες σε κάθε θύρα (άρα ενεργοποίηση από εκεί με διακόπτη)

- Να βάλετε ένα διακόπτη πριν το τροφοδοτικό που θα κλείνει το ρεύμα τελείως από εκεί στο κουτί. Με αυτό τον τρόπο ταυτόχρονα το προστατεύετε αυτό και το τροφοδοτικό του από κεραυνούς, υπερτάσεις, ξαφνικές διακοπές που ενεργοποιούν και την τηλεόραση κατά την επαναφορά κλπ. Εάν θέλετε και κάτι πιο χάι τεκ μπορεί να είναι και μία πρίζα με wifi ή IR.😁

Εδώ θα πω και για έναν άλλο τρόπο που έκανα με τα εξαρτηματάκια αυτά. Μάλιστα επειδή δεν θέλω να πειράζω (όσο γίνεται βέβαια) την εμφάνιση των κουτιών έκανα μία λύση χωρίς κολλήσεις, χωρίς τρύπες κλπ. 

- Κόλλησα το ένα από αυτά (που λέει ότι ενεργοποιείται στου 45 βαθμούς Κελσίου) επάνω στην ψύκτρα του H96 max X3

- Τα 2 μαύρα καλώδια τα σύνδεσα και τα έβγαλα έξω από το κουτί, από την κάτω πλευρά και από τις ήδη υπάρχουσες σχισμές (χωρίς να τις πολυπειράξω).

- Με τα καλώδια αυτά "έσπασα" την συνέχεια ενός εκ των 2 καλωδίων του ανεμιστήρα (ουσιαστικά παρενεβλήθη το εξαρτηματάκι) που σε κανονική κατάσταση είναι "ανοικτό". Μόλις φθάσει την ορισμένη θερμοκρασία "κλείνει"/"αποκαθιστά την συνέχεια" και δίνει ρεύμα.

Αποτέλεσμα αυτών είναι:

- Ο ανεμιστήρας ενεργοποιείται όταν φθάνει περίπου τους 65 βαθμούς. Δεν ισχύει το ονομαστικό 45, ίσως επειδή λόγω μεγέθους δεν μπορούσε να μπει μέσα στις σχισμές της ψύκτρας και εφάπτεται σε αυτή μόνο σε ορισμένα σημεία (αν και κάποιος μου είπε ότι τελικά συμβαίνει σε όλους αυτό, άσχετα εάν είναι μέσα στις σχισμές ή όχι-υπάρχει εξήγηση για αυτό).....πάντως είναι ικανοποιητικό να ενεργοποιείται εκεί. Όταν το κλείνεις συνεχίζει να δουλεύει για 3-5 λεπτά (μέχρι να κατεβάσει την θερμοκρασία) και μετά κλείνει μόνο του😄:classic_ninja:

- Να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα χωρίς καμία μόνιμη τροποποίηση στο κουτι, χωρίς τρύπες, χωρίς κολλήσεις κλπ

- Παρόλα αυτά θα έχω και τον γενικό διακόπτη πριν από το τροφοδοτικό για να το κλείνω όταν δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω για αρκετό διάστημα ή όταν λείπω (για τους λόγους που προανέφερα)

 

 

1667833237470.jpg

1667833237465.jpg

1667835592486.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοτατες πληροφοριες Θανάση,ευχαριστουμε !

Επειδη τετοια πολυτιμα ποστ χανονται μεσα στο τοπικ....μηπως να γινοταν ενα ξεχωριστο μονο με αυτα τα ποστ για οδηγιες,κολπα κλπ ?

Η ας μου υποδειξει καποιος αυτα τα ποστ εδω στο παρων τοπικ και θα φτιαξω εγω ενα νεο τοπικ με τα θεματα αυτα με λινκ που θα παραπεμπουν στα αντιστοιχα ποστ εδω περα.

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να γίνει άλλο ποστ μπορούνε να είναι καρφιτσωμένα στην αρχή του θέματος έτσι ώστε όποιος μπαίνει στο θέμα για TV Box να βλέπει καρφιτσωμένα Rοm  πατέντες ψύκτρες και οτιδήποτε άλλο

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το συγκεκριμενο tv box x96 max plus ultra το οποιο πραγματικα ειναι απιστευτα γρηγορο για χρηση Iptv και kodi. Αυτο που δε μπορω να καταφερω ειναι να παρω το build του Kodi απο το Pc και να το κανω επικολληση στο tv box. Παρολο που εχω δωσει δικαιωματα στην εφαρμογη file manager+, solid manager, x-plore δε μπορω να κανω επικολληση στη διαδρομη του tv box. Εχει android 11 και λεω μην εχει αλλαξει κατι. Καθε βοηθεια, ευχαριστω.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, klaipelas said:

Αγορασα το συγκεκριμενο tv box x96 max plus ultra το οποιο πραγματικα ειναι απιστευτα γρηγορο για χρηση Iptv και kodi. Αυτο που δε μπορω να καταφερω ειναι να παρω το build του Kodi απο το Pc και να το κανω επικολληση στο tv box. Παρολο που εχω δωσει δικαιωματα στην εφαρμογη file manager+, solid manager, x-plore δε μπορω να κανω επικολληση στη διαδρομη του tv box. Εχει android 11 και λεω μην εχει αλλαξει κατι. Καθε βοηθεια, ευχαριστω.

Στο Android 11 προς το παρον συμβαινουν αυτα!
Ισως αν αλλαζες λογισμικο να ειχες καλυτερα αποτελεσματα...!
Αν παντως το κανεις και τα καταφερεις...μας λες!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

και το 1ο τεστ επιτυχημένο...😁😄😉

Χ88 King - ugoos port 0.5.3 - AOSP + ATV (κάτι σαν dual boot με ορισμένες μικρορυθμίσεις σε κάποια reboots...😉)

Ενεργοποίηση ως Smart TV...φυσικά σε ATV mode......βλέπουμε και σε άλλη συσκευή τι και πως..

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, klaipelas said:

Αγορασα το συγκεκριμενο tv box x96 max plus ultra το οποιο πραγματικα ειναι απιστευτα γρηγορο για χρηση Iptv και kodi. Αυτο που δε μπορω να καταφερω ειναι να παρω το build του Kodi απο το Pc και να το κανω επικολληση στο tv box. Παρολο που εχω δωσει δικαιωματα στην εφαρμογη file manager+, solid manager, x-plore δε μπορω να κανω επικολληση στη διαδρομη του tv box. Εχει android 11 και λεω μην εχει αλλαξει κατι. Καθε βοηθεια, ευχαριστω.

Καλησπέρα. Εγώ έχω πάρει το HK1 Rbox X4 και μου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. Έστησα το Kodi όπως ήθελα στο pc και προσπάθησα να το μεταφέρω στο android box με το es file explorer. Ενώ είχα δώσει πρόσβαση σε κρυφά αρχεία κλπ, δεν κατάφερα να μεταφέρω το στημένο Kodi ποτέ. Κάπου είχα δει ότι δεν είναι πρόβλημα του Android 11 αλλά ότι φοράει Amlogic S905X4, για τους οποίους ακόμα δεν έχει σπάσει το λογισμικό. Αντιμετωπίζω πρόβλημα και με τα netflix & disney+ τα οποία δουλεύουν με πατέντα από apk που μου έδωσαν φίλοι από εδώ μέσα.

Πήγα να πάρω ένα καλύτερο μηχάνημα και τελικά υπολειτουργεί ή για την ακρίβεια δεν λειτουργεί όπως θα ήθελα. 

Edited by sakdim
Link to comment
Share on other sites

Οι φίλοι που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τη μεταφορά backup του Kodi ας αναφέρουν από ποιο φάκελο και ποια διαδρομή παιρνουν το αρχείο από τον υπολογιστή.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, xloupas said:

Οι φίλοι που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τη μεταφορά backup του Kodi ας αναφέρουν από ποιο φάκελο και ποια διαδρομή παιρνουν το αρχείο από τον υπολογιστή.

Καλησπέρα. 

Από ένα οδηγό για backup που βρήκα, έλεγε να μεταφέρω τους φακέλους userdata, addons & media και το media προαιρετικά. Το θέμα είναι ότι δεν είναι προσβάσιμοι οι αντίστοιχοι φάκελοι στο box. Δοκίμασα 2-3 διαφορετικούς file explorers αλλά τζίφος. Πάντως το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο το Kodi όσο τα εξωτερικά προγράμματα όπως ανέφερα και προηγουμένως. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sakdim said:

Καλησπέρα. 

Από ένα οδηγό για backup που βρήκα, έλεγε να μεταφέρω τους φακέλους userdata, addons & media και το media προαιρετικά. Το θέμα είναι ότι δεν είναι προσβάσιμοι οι αντίστοιχοι φάκελοι στο box. Δοκίμασα 2-3 διαφορετικούς file explorers αλλά τζίφος. Πάντως το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο το Kodi όσο τα εξωτερικά προγράμματα όπως ανέφερα και προηγουμένως. 

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα φίλε ελπίζω η ίδια έκδοση του Kodi που έχεις τον υπολογιστή να είναι και στο Android TV Boχ μετά δεν μου λες τη διαδρομή που πήρες το backup από τον υπολογιστή το πήρες μέσα από το %appdata% αν ναι τότε το έχεις κάνει σωστά πήρες όχι όλο το φάκελο Kodi πήρες μόνο τους φακέλους όπως λες και προσπάθησες να τους επικολλήσεις μέσα στο φάκελο που είναι το Kodi στο Android TV Box και δεν σε αφήνει. Δοκίμασες και αρκετούς μάνατζερ από ότι λες κάτι εντελώς "κουφό" δοκίμασες και κάποιο άλλο στικάκι για τη μεταφορά έχω πολλές φορές που τραβάω αντίγραφο ασφαλείας μερικές φορές τρώει κάτι ψιλό κολλήματα και δεν με αφήνει να κάνω backup για αυτό στο λέω και δοκιμάζω με άλλο στικάκι η άλλη micro sd.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα παραγγελία το mecool km7 4gb ram 64rom το το έχει κανένας εδώ μέσα να μου εντυπώσεις;

Edited by akist25
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akist25 said:

Μόλις έκανα παραγγελία το mecool km7 4gb ram 64rom το το έχει κανένας εδώ μέσα να μου εντυπώσεις;

Τι απαιτήσεις έχεις από το μποξάκι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...