Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για Kodi και YouTube ένα s905x3 με 4gb ram και 32gb Rom θα σε καλύψει καλύτερα. Δες τις τελευταίες 6-7 σελίδες θα βρεις τρία τέσσερα boxάκια , που θα πειραματιστείς στην πορεία και με μια συμβατή custom Rom που θα σου προτείνουν τα παλικάρια εδώ μέσα.
Από πότε χρειάζεται το Kodi και YouTube 4gb Ram και 32gb storage;

Φαντάσου τι χάλια υλοποίηση έχουν τα μηχανάκια που κυκλοφορούν και προτείνει πολύς κόσμος, όταν το Firestick τρέχει Netflix 4k, Disney+, Kodi, Youtube και δεν ξέρω εγώ τι άλλο με μόλις 1.5gb Ram και 8gb storage.

Δηλαδή αν κάποιος ήθελε να παίζει και κανένα παιχνίδι θα προτείνατε 8Gb ram και 64gb storage;

Sent from my LE2123 using Tapatalk


ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1256

  • makis1024

    549

  • ath156

    1769

1 hour ago, akist25 said:

 

Ok όποτε ψάχνω και amlogic επεξεργαστή!! 
Σε ευχαριστώ πολύ !!!

Αυτό ας πούμε είναι οκ;

https://bit.ly/3zYT2kL

Νομίζω ότι και οι 2 γράψαμε για S905X3 που είναι πιο "δουλεμένα" με κάστομ ρομς και από Slimbox & XVortex και πιο φθηνά!! Από την άλλη τα S905X4 έχουν πιο καινούργιο επεξεργαστή με μοναδικό επιπλέον συν το παίξιμο AV1 αρχείων, που ακόμα δουλεύεται το κάστομ firmware τους (λογικό αυτό). Εσύ βέβαια με τις ελάχιστες απαιτήσεις που έχεις μπορείς κάλλιστα να πας όπου θέλεις και όπως ξαναείπα πιθανόν και μόνο με την στοκ ρομ.

S905X3 p.x. https://www.banggood.com/search/s905x3.html?from=nav  (τελείως ενδεικτικά, μπορείς να τα βρεις και από άλλα "μαγαζιά" και κυρίως το Banggood τα βγάζει κατά καιρούς σε προσφορές- παρακολουθείς και το "χτυπάς")

Με κουτί πάντως 4/32 θα μπορείς να έχεις και πολλά KODI ταυτόχρονα και με διαφορετικά ακόμα έτοιμα builds και όχι όπως ορισμένοι που λένε "άσε τα builds και βάλε 1-2 addons".

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, junglist said:

Από πότε χρειάζεται το Kodi και YouTube 4gb Ram και 32gb storage;

Φαντάσου τι χάλια υλοποίηση έχουν τα μηχανάκια που κυκλοφορούν και προτείνει πολύς κόσμος, όταν το Firestick τρέχει Netflix 4k, Disney+, Kodi, Youtube και δεν ξέρω εγώ τι άλλο με μόλις 1.5gb Ram και 8gb storage.

Δηλαδή αν κάποιος ήθελε να παίζει και κανένα παιχνίδι θα προτείνατε 8Gb ram και 64gb storage;

Sent from my LE2123 using Tapatalk

 

Το 4/32 και s905x3 δεν του το πρότεινα γιατί τα 2/16 s905x3 θα έπεφταν ανεπαρκείς για Kodi και YouTube σε φθηνά κινέζικα μποξάκια, αλλά γιατί ποτέ δεν είχα 2/16 μποξάκι , επειδή θεωρώ τα 5€-10€  διαφορά δεν θα μου ήταν κίνητρο να επιλέξω μποξάκι με 2/16. Έχεις εσύ εναλλακτική σε firestick με περισσότερη ram, rom;

Είπαμε το παλικάρι ζήτησε κάτι καλό που να τρέχει απροβλημάτιστα Kodi και YouTube , τελεία. Άκουσες εσύ τίποτα για Netflix 4Κ, Disney plus ; 

Μιλάς για χάλια υλοποίηση σε κινεζικά μποξάκια , εγώ θεωρώ χάλια υλοποίηση το μποξάκι ή tv stick στην προκειμένη περίπτωση που δεν διαθέτει play store , και λοιπών Google services στον βωμό του πιο ελαφρύ λογισμικού. Ας είναι και μη πιστοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, makis1024 said:

 

Παιδιά έχουμε κανέναν οδηγό για να αλλάξω Ron στο tv box αν ανοίξει βέβαια έτσι για να πυραματηστω λίγο να δω πως γίνετε!

Edited by akist25
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, akist25 said:

 

Παιδιά έχουμε κανέναν οδηγό για να αλλάξω Ron στο tv box αν ανοίξει βέβαια έτσι για να πυραματηστω λίγο να δω πως γίνετε!

https://disk.yandex.ru/d/-6fZLq-PphKF5w

https://androidmtk.com/download-rockchip-factory-tool

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ πέρασα μια rom από το Ίντερνετ και το boxακι άνοιξε ξανά! Όποτε θα  πειραματιστώ με αυτό και θα περιμένω για μια καλή ευκαιρία! 

Ξερετε κάποιο αρχείο για να περάσω το Disney plus μου έδωσαν κωδικούς αλλά από το play store που προσπάθησα να το κατεβάσω λέει ότι δεν το υποστηρίζει και κατέβασα ένα apk από το Google ανοίγει και μετά με πετάει έξω συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, akist25 said:

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ πέρασα μια rom από το Ίντερνετ και το boxακι άνοιξε ξανά! Όποτε θα  πειραματιστώ με αυτό και θα περιμένω για μια καλή ευκαιρία! 

Ξερετε κάποιο αρχείο για να περάσω το Disney plus μου έδωσαν κωδικούς αλλά από το play store που προσπάθησα να το κατεβάσω λέει ότι δεν το υποστηρίζει και κατέβασα ένα apk από το Google ανοίγει και μετά με πετάει έξω συνέχεια 

Δεν το χρησιμοποιώ, αλλά εάν θέλεις δοκίμασε αυτό: https://androidpctv.com/disney-incompatible-android-tvbox-fix/

******Και κάτι ακόμα εάν δεν παίξει με το προηγούμενο. Δοκίμασε το εξής:

- Κατέβασε και εγκατέστησε τον Browser που σου δίνω https://mega.nz/file/dgUQGDaY#7LyMiNjDMAPd2mmYsRDLmgqYTy_dqtJa2CI6p0bFZpQ

- Δοκίμασε να το παίξεις μέσω αυτού !!!

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το 4/32 και s905x3 δεν του το πρότεινα γιατί τα 2/16 s905x3 θα έπεφταν ανεπαρκείς για Kodi και YouTube σε φθηνά κινέζικα μποξάκια, αλλά γιατί ποτέ δεν είχα 2/16 μποξάκι , επειδή θεωρώ τα 5€-10€  διαφορά δεν θα μου ήταν κίνητρο να επιλέξω μποξάκι με 2/16. Έχεις εσύ εναλλακτική σε firestick με περισσότερη ram, rom;
Είπαμε το παλικάρι ζήτησε κάτι καλό που να τρέχει απροβλημάτιστα Kodi και YouTube , τελεία. Άκουσες εσύ τίποτα για Netflix 4Κ, Disney plus ; 
Μιλάς για χάλια υλοποίηση σε κινεζικά μποξάκια , εγώ θεωρώ χάλια υλοποίηση το μποξάκι ή tv stick στην προκειμένη περίπτωση που δεν διαθέτει play store , και λοιπών Google services στον βωμό του πιο ελαφρύ λογισμικού. Ας είναι και μη πιστοποιημένα.
Προφανώς έχεις μπερδευτεί ή ακόμα δε γνωρίζεις τι είναι σημαντικό σε ένα μποξακι/στικ για την απροβλημάτιστη λειτουργία σε streaming.
Αντί να Ρωτάς ποιο μηχανάκι παίζει άψογα τις παραπάνω εφαρμογές, εσύ επικεντρώνεσαι σε παραμέτρους που δεν έχουν καμία σημασία για το θέμα μας.
Τι να το κάνει κάποιος να έχει 6gb Ram αν έχει τόσο κακό λογισμικό που θέλει με το Καλημέρα αλλαγή Ρομ κλπ για να παίξει απροβλημάτιστα το Kodi.

Οπότε για να συνοψίσουμε: πρώτη ματιά ρίχνουμε στο βελτιστοποιημενο OS και όχι αν το μποξακι έχει 6gb Ram και play store.


Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ αντί να βάλεις δύο τρία add-ons στο Kodi , βάλε ένα σχετικά βαρύ build , π.χ manalab από το GRECOTM και έλα να μιλήσουμε. Το στικάκι κάνει τρία τέσσερα πράγματα σωστά ως εκεί, Netflix 4K, Disney plus, Amazon prime, YouTube , Kodi με δύο τρία Add-ons. Τα υπόλοιπα κινέζικα s905x3 και πάνω κάνουν και αυτά επαρκώς και όλα τα υπόλοιπα αξιοπρεπέστατα. Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι άλλα  λόγια να αγαπιόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  μόλις παρήγγειλα το h96 max x3 σε καλή προσφορά... τι να διαβάσω ώστε να κατοπιστω ,κυρίως με ταινίες και YouTube ασχολούμαι το Netflix δεν με πολυενδιαφερει 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nekromanths said:

Καλησπέρα  μόλις παρήγγειλα το h96 max x3 σε καλή προσφορά... τι να διαβάσω ώστε να κατοπιστω ,κυρίως με ταινίες και YouTube ασχολούμαι το Netflix δεν με πολυενδιαφερει 

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7096528

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7095179

https://mega.nz/folder/351SEapL#Tf-WatjwLLO-kkQJyA33Ng/folder/S19HlTDR

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Επεσε στα χερια μου ενα ΕΟΝ ΤV BOX

Αυτο: https://www.androidtv-guide.com/pay-tv-provider/united-group-eon-smart-box-2/

Δεν ειμαι συνδρομητης και μου βγαζει κατα την εισοδο στο μποξακι να το ενεργοποιησω στην ΕΟΝ μεσω κωδικου...και σταματαει εκει....μπορω να το παρακαμψω καπως και να μπω στο μενου του ANDROID TV ? για απλη χρηση YOUTUBE το θελω και οχι κατι αλλο...ειδαλλως μπορω να του περασω μια αλλη ROM ?

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Γι' αυτό εδώ γνώμες; Το έχει κανείς;

https://www.amazon.de/-/en/Sofobod-HK1-Android-Cortex-A55-Decoding/dp/B07ZD5TQK7/

Hardware
Android 9.0 operating system.
CPU: S905X3 Quad-Core 64-bit Cortex-A55
GPU: G31 MP2
4GB RAM + 32GB ROM
Power supply: DC 5 V / 2 A.
USB host: 1 x Hi-Speed USB 3.0, 1 x USB 2.0.
Card reader: Micro SD cards, maximum support 64G
Ethernet: 10/1000M standard RJ-45
WiFi 2.4G / 5G / BT 4.0.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Lurker said:

Καλημέρα!

Γι' αυτό εδώ γνώμες; Το έχει κανείς;

https://www.amazon.de/-/en/Sofobod-HK1-Android-Cortex-A55-Decoding/dp/B07ZD5TQK7/

Hardware
Android 9.0 operating system.
CPU: S905X3 Quad-Core 64-bit Cortex-A55
GPU: G31 MP2
4GB RAM + 32GB ROM
Power supply: DC 5 V / 2 A.
USB host: 1 x Hi-Speed USB 3.0, 1 x USB 2.0.
Card reader: Micro SD cards, maximum support 64G
Ethernet: 10/1000M standard RJ-45
WiFi 2.4G / 5G / BT 4.0.

Καλημέρα.

Είναι το γνωστό HK1 Box που έχω και εγώ εδώ και καιρό (δες την υπογραφή μου), ανήκει στην "οικογένεια" μαζί με το H96 max X3, Vontar X3 κλπ. Για αυτό υπάρχει ότι λογισμικό μπορείς να φανταστείς σε κάστομ ρομς (Ugoos ports 0.5.3, XVortex, Slimbox κλπ) καθώς και έτοιμοι οδηγοί για Coreelec, Emuelec, Armbian  κλπ.

Υπάρχει και εδώ από όπου το πήρα εγώ και διάφοροι άλλοι https://www.banggood.com/el/HK1-Box-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-64GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-1000M-LAN-Android-9_0-4K-8K-H_265-TV-Box-Support-Google-Assistant-p-1608873.html?cur_warehouse=CN&ID=533601&rmmds=search

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Με το κουπόνι BGGutscheine πέφτει στα 56,90€ στο Banggood , έχει όμως ένα αρνητικό ως προς την θερμοκρασία, τσιμπάει λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά κανένα πρόβλημα με την θερμοκρασία εφόσον ούτως ή άλλως συνιστάται να έχεις ένα ανεμιστηράκι USB από κάτω σε ΟΛΑ τα TVboxes (χωρίς άλλη παρέμβαση με τρύπες κλπ). Είναι δε άτοπο να το συγκρίνεις με κάποιο άλλο (όπως είχα δει πριν από καιρό) που έχει μικρότερη θερμοκρασία επειδή έχει χαμηλωμένη την συχνότητα του επεξεργαστή !!!!!! Αυτό το κάνεις σε όποιο κουτί και να έχεις με ένα απλό σκριπτ !!

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με αντίστοιχα s905x3 με χρονισμό τα 1908 mhz , ζεσταίνεται λίγο παραπάνω. Δεν μιλάω για το A95 x f3 air και τον χρονισμό στα 1704 mhz. Τουλάχιστον αυτό που έπεσε ένα φεγγάρι στα χέρια μου , που εβδομηνταπεντάριζε για πλάκα , χωρίς ζόρισμα αλλά και χωρίς ανεμιστήρα. Τι να πω , να μην είχε κάτσει καλά το θερμοαγώγιμο αυτοκόλλητο; Δεν ξέρω , αλλά μου είχε κάνει εντύπωση.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, makis1024 said:

Σε σχέση με αντίστοιχα s905x3 με χρονισμό τα 1908 mhz , ζεσταίνεται λίγο παραπάνω. Δεν μιλάω για το A95 x f3 air και τον χρονισμό στα 1704 mhz.

Φυσικά ούτε σε αυτό το αόριστο "με αντίστοιχα με S905X3"  θα συμφωνήσουμε, αλλά δεν θα αρχίσουμε κάποια άγονη αντιπαράθεση για αυτό....το κουτί που έχω δουλεύει απροβλημάτιστα χειμώνα-καλοκαίρι στο φουλ...no problem...άσε που στις πιο καινούργιες εκδόσεις το HK1 Box έχει και την τρύπα επάνω που βοηθάει ακόμα παραπάνω στην απομάκρυνση της θερμοκρασίας ή και για άλλη χρήση🙂

Temp.Blue.Led2.jpg

21393340.jpg

1640513626441_HK1Box_temp.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Καλημέρα.

Είναι το γνωστό HK1 Box που έχω και εγώ εδώ και καιρό (δες την υπογραφή μου), ανήκει στην "οικογένεια" μαζί με το H96 max X3, Vontar X3 κλπ. Για αυτό υπάρχει ότι λογισμικό μπορείς να φανταστείς σε κάστομ ρομς (Ugoos ports 0.5.3, XVortex, Slimbox κλπ) καθώς και έτοιμοι οδηγοί για Coreelec, Emuelec, Armbian  κλπ.

Υπάρχει και εδώ από όπου το πήρα εγώ και διάφοροι άλλοι https://www.banggood.com/el/HK1-Box-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-64GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-1000M-LAN-Android-9_0-4K-8K-H_265-TV-Box-Support-Google-Assistant-p-1608873.html?cur_warehouse=CN&ID=533601&rmmds=search

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. 

Βλέπω έρχεται με Android 9. Μπορώ να του βάλω 11 πχ; Emuelec; Librelec;

Επίσης στα specs λέει Micro SD μέχρι 64gb. Όντως μέχρι τόσο παίρνει;

Τέλος το link που μου έστειλες έχει και τελωνείο;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Lurker said:

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. 

Βλέπω έρχεται με Android 9. Μπορώ να του βάλω 11 πχ; Emuelec; Librelec;

Επίσης στα specs λέει Micro SD μέχρι 64gb. Όντως μέχρι τόσο παίρνει;

Τέλος το link που μου έστειλες έχει και τελωνείο;

Όλα τα S905X3 μόνο Android 9. Τι να το κάνεις άλλωστε το 11? 

Παίρνει Coreelec (ιδιο με Libreelec) + Emuelec + Armbian (Linux) + OpenWRT. Για την sd κάρτα να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει πάνω από 64GB, αλλά νομίζω ότι είδα κάπου ότι χρησιμοποίησαν και 128 (δεν ξέρω εάν ισχύει αυτό..)

Το Banggood όχι μόνο έρχεται χωρίς τελωνείο, αλλά συνήθως με κούριερ στο σπίτι σου!!! (ελπίζω να μην άλλαξε κάτι τωρα τελευταία...).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ath156 said:

Όλα τα S905X3 μόνο Android 9. Τι να το κάνεις άλλωστε το 11? 

Παίρνει Coreelec (ιδιο με Libreelec) + Emuelec + Armbian (Linux) + OpenWRT. Για την sd κάρτα να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει πάνω από 64GB, αλλά νομίζω ότι είδα κάπου ότι χρησιμοποίησαν και 128 (δεν ξέρω εάν ισχύει αυτό..)

Το Banggood όχι μόνο έρχεται χωρίς τελωνείο, αλλά συνήθως με κούριερ στο σπίτι σου!!! (ελπίζω να μην άλλαξε κάτι τωρα τελευταία...).

Όντως ισχύουν αυτά που γράφεις. Πριν 1 παρέλαβα περίπου. 

On 18/10/2022 at 1:50 ΜΜ, ath156 said:

 

Προσωπικά πλέον χρησιμοποιώ μόνο έτοιμα builds και όλα είναι έτοιμα εκεί....🙂

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες αν δεν σου κάνει κόπο. Επειδη είμαι άσχετος έχω μπλέξει και δεν μπορώ να στήσω το kodi.

Edited by mips

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mips said:

Όντως ισχύουν αυτά που γράφεις. Πριν 1 παρέλαβα περίπου. 

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες αν δεν σου κάνει κόπο. Επειδη είμαι άσχετος έχω μπλέξει και δεν μπορώ να στήσω το kodi.

https://myphone.gr/forum/topic/113713/?do=findComment&comment=7107316

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Πάλι έγραψες ευχαριστώ για την βοήθεια 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...