Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 3/9/2022 at 6:03 ΠΜ, nik187 said:

Στο δικό μου GT1 2/16 πέρασα εδώ και καιρό την Slimbox από το Tanix TX9S και ησύχασα. 

Το μαμά χειριστήριο δεν ξέρω αν δουλευει γιατί χρησιμοποιώ ένα, MELE airmouse

"Slimbox από το Tanix TX9S"? έχεις κάποιο link? τότε που το πήρα το TX9S δεν είχα βρει κάτι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Κατά αρχήν 1000 ευχαριστώ και τους δυο που απαντήστε τόσο άμεσα.

Έχω περάσει κατά καιρούς διάφορες ρομς (τις περισσότερες που έχουν προταθεί εδώ μέσα) και είπα να δοκιμάσω και ugoos.

Προσωπικά είμαι φαν των έτοιμων λύσεων (mi box, mecool km2 κλπ). Δεν ψάχνω τις απόλυτες επιδόσεις ούτε desktop replacement (η μάλλον big tablet).

Το h96 το έχω στο συρτάρι εδώ και κάνα 6μηνο και είπα να του δώσω μια ευκαιρία ακόμα (σε tv guest room)

Με ugoss aosp έπαιξαν σχεδόν όλα έστω και σε χαλιά ποιότητα (Disney, prime). Το eon εγκαταστάθηκε αλλά δεν έτρεξε μιας και δεν έχω κωδικό να "κάψω".

Netflix ούτε για πλάκα.

Kodi πάει τραίνο!!!

Το remote ήταν το θέμα μου, αλλά ήταν τελικά πολύ απλό.

Κάνετε χρυσή δουλειά  οι 2 σας και όχι μόνο εσείς φυσικά. Υπάρχουν πολλοί γνωστές εδώ μέσα!

Long story short.... το κρατάω με ugoos asop μέχρι να το ανταλλάξω με κανα mi stick....

Ενδιαφέρεται κανείς;;;; 😁

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paokaras45 said:

Κατά αρχήν 1000 ευχαριστώ και τους δυο που απαντήστε τόσο άμεσα.

Έχω περάσει κατά καιρούς διάφορες ρομς (τις περισσότερες που έχουν προταθεί εδώ μέσα) και είπα να δοκιμάσω και ugoos.

Προσωπικά είμαι φαν των έτοιμων λύσεων (mi box, mecool km2 κλπ). Δεν ψάχνω τις απόλυτες επιδόσεις ούτε desktop replacement (η μάλλον big tablet).

Το h96 το έχω στο συρτάρι εδώ και κάνα 6μηνο και είπα να του δώσω μια ευκαιρία ακόμα (σε tv guest room)

Με ugoss aosp έπαιξαν σχεδόν όλα έστω και σε χαλιά ποιότητα (Disney, prime). Το eon εγκαταστάθηκε αλλά δεν έτρεξε μιας και δεν έχω κωδικό να "κάψω".

Netflix ούτε για πλάκα.

Kodi πάει τραίνο!!!

Το remote ήταν το θέμα μου, αλλά ήταν τελικά πολύ απλό.

Κάνετε χρυσή δουλειά  οι 2 σας και όχι μόνο εσείς φυσικά. Υπάρχουν πολλοί γνωστές εδώ μέσα!

Long story short.... το κρατάω με ugoos asop μέχρι να το ανταλλάξω με κανα mi stick....

Ενδιαφέρεται κανείς;;;; 😁

Κρατα καλυτερα αυτο που εχεις...
Το mi stick ειναι πολυ...λιγο στην μνημη και εχει απιστευτες απαγορευσεις!!!

0-02-05-e1460e6deb60a8892c57789305d5093a90cbea1e9f62cc072a67b181292e2219_dcaf6441e0222082.thumb.jpg.de865a621849d9aff42dbf5801d79a2a.jpg

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Κρατα καλυτερα αυτο που εχεις...
Το mi stick ειναι πολυ...λιγο στην μνημη και εχει απιστευτες απαγορευσεις!!!
0-02-05-e1460e6deb60a8892c57789305d5093a90cbea1e9f62cc072a67b181292e2219_dcaf6441e0222082.thumb.jpg.de865a621849d9aff42dbf5801d79a2a.jpg
Να το κρατήσει να το κάνει τι? Απ' ότι φαίνεται χρειάζεται media player και αυτό που εχει δεν κάνει για τη δουλειά που το χρειάζεται ή θέλει πολύ ταλαιπωρία για να γίνει. Γιατί να μην πάρει ένα media player που θα κάνει αυτό που όντως χρειάζεται?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, paokaras45 said:

Με ugoss aosp έπαιξαν σχεδόν όλα έστω και σε χαλιά ποιότητα (Disney, prime). Το eon εγκαταστάθηκε αλλά δεν έτρεξε μιας και δεν έχω κωδικό να "κάψω".

Netflix ούτε για πλάκα.

Kodi πάει τραίνο!!!

Το remote ήταν το θέμα μου, αλλά ήταν τελικά πολύ απλό.

Κάνετε χρυσή δουλειά  οι 2 σας και όχι μόνο εσείς φυσικά. Υπάρχουν πολλοί γνωστές εδώ μέσα!

Long story short.... το κρατάω με ugoos asop μέχρι να το ανταλλάξω με κανα mi stick....

Ενδιαφέρεται κανείς;;;; 😁

Εάν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις τον παρακάτω οδηγό για Netflix:

https://howtomediacenter.com/en/install-netflix-kodi-addon/

Ανεβάζω και τα σχετικά αρχεία που αναφέρονται εκεί προς διευκόλυνσή σου. Σε android μάλλον θα έχεις SD.

Όμως το καλύτερο θα ήταν να χρησιμοποιήσεις μία γρήγορη καρτούλα sd (μπορεί να μπει και σε στικάκι) και το Coreelec. Εκεί να βάλεις το Netflix και πιθανότατα θα πάρεις Netflix FHD. Για το Coreelec σε H96 max X3 μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον οδηγό μου και θα τα έχεις όλα έτοιμα (λειτουργικό στοκ ριμοουτ κοντρόλ, οθόνη με θερμοκρασία κλπ).

 

How to Install Coreelec to H96 max X3 and Clones_21022022.pdf repository.castagnait-2.0.0.zip Windows.zip

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

S905X4  and  Netflix in FHD (using Coreelec)

Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ μου και για όσους έχουν πάρει κουτιά με τον S905X4, μπορούν να έχουν το Netflix FHD χρησιμοποιώντας το Coreelec. Διαβάστε το 1ο ποστ του λινκ.......δουλέψτε το με ένα ποντίκι ή airmouse, γιατί για να δουλέψει το στοκ ριμόουτ κοντρόλ πρέπει να του βάλετε το σωστό αρχείο (το ίδιο και για την οθόνη μπροστά).

https://discourse.coreelec.org/t/report-about-amlogic-s905x4-hk1-rbox-x4/18603

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@paokaras45

Τέλος και επειδή δηλώνεις fan (εκτός του παοκ) και των έτοιμων λύσεων τύπου Mi Box s, υπενθυμίζω και την περίπτωση της Aidan rom όπως έχω πει εδώ: https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7096497

Με αυτήν το κουτί σου φαίνεται ως Mi Box s (like) και μπορείς να χρησιμοποιείς τις αγαπημένες σου πλατφόρμες όπως εκείνο😎

Βέβαια με αυτό τον τρόπο δεν θα έχεις root και διάφορα άλλα πλεονεκτήματα που έχεις με τις custom roms και με την ugoos port που ήδη έχεις.....όπως σε όλα όμως "κάτι χάνεις - κάτι κερδίζεις"........όπως βλέπεις οι εναλλακτικές που έχεις είναι πολλές....όρεξη και διάθεση να έχεις.

Αλλιώς αγοράζεις κατευθείαν το Mi Box s ή κάποιο αντίστοιχης φιλοσοφίας και ξεχνάς την έκφραση "custom rom",εφόσον απαγορεύονται δια ροπάλου σε αυτά....

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, xnikos said:

"Slimbox από το Tanix TX9S"? έχεις κάποιο link? τότε που το πήρα το TX9S δεν είχα βρει κάτι

https://slimboxtv.ru/

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, zananiro said:

Να το κρατήσει να το κάνει τι? Απ' ότι φαίνεται χρειάζεται media player και αυτό που εχει δεν κάνει για τη δουλειά που το χρειάζεται ή θέλει πολύ ταλαιπωρία για να γίνει. Γιατί να μην πάρει ένα media player που θα κάνει αυτό που όντως χρειάζεται?
 

Καταρχας αν διαβαζω καλα μιλαει μονο οτι δεν μπορει να παιξει Netflix και αυτο διορθωνεται παρα παρα πολυ ευκολα...!
Μιλαει ομως και για kodi και τετοιο πραγμα σε αυτο το στικακι θα ειναι ταλαιπωρημενη ...ταλαιπωρια....για να μην πω και τιποτα αλλο!
Και στο κατω κατω της γραφης ας παρει ο συμφορουμιτης μας οτι ...media player  θελει απλα ας μην ασχοληθει με ... τον συγκεκριμενο γιατι θα το μετανιωσει!
Με 1γιγα μνημης και σε χρηση τουλαχιστον η μιση ειναι ταλαιπωρια...!!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, gatos814 said:

Καταρχας αν διαβαζω καλα μιλαει μονο οτι δεν μπορει να παιξει Netflix και αυτο διορθωνεται παρα παρα πολυ ευκολα...!
Μιλαει ομως και για kodi και τετοιο πραγμα σε αυτο το στικακι θα ειναι ταλαιπωρημενη ...ταλαιπωρια....για να μην πω και τιποτα αλλο!
Και στο κατω κατω της γραφης ας παρει ο συμφορουμιτης μας οτι ...media player  θελει απλα ας μην ασχοληθει με ... τον συγκεκριμενο γιατι θα το μετανιωσει!
Με 1γιγα μνημης και σε χρηση τουλαχιστον η μιση ειναι ταλαιπωρια...!!!

Η αλήθεια είναι ότι το να λέει κάποιος ότι θα ανταλλάξει το H96 max X3 (4/32) με mi tv stick, ίσως ταιριάζει με το παλιό λαικό άσμα "θα πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι" !!

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites



Καταρχας αν διαβαζω καλα μιλαει μονο οτι δεν μπορει να παιξει Netflix και αυτο διορθωνεται παρα παρα πολυ ευκολα...!
Μιλαει ομως και για kodi και τετοιο πραγμα σε αυτο το στικακι θα ειναι ταλαιπωρημενη ...ταλαιπωρια....για να μην πω και τιποτα αλλο!
Και στο κατω κατω της γραφης ας παρει ο συμφορουμιτης μας οτι ...media player  θελει απλα ας μην ασχοληθει με ... τον συγκεκριμενο γιατι θα το μετανιωσει!
Με 1γιγα μνημης και σε χρηση τουλαχιστον η μιση ειναι ταλαιπωρια...!!!

Σε αυτό το στικάκι ίσως.

Γενικά για όλα τα στικάκια σαφώς και δεν ισχύει τίποτα από αυτά που λες για Kodi, Netflix κλπ αφού κάποια παίζουν τέλεια μέχρι 4κ.
Οπότε καλύτερα να ξεκαθαρίσεις τι λες.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ath156 said:

Η αλήθεια είναι ότι το να λέει κάποιος ότι θα ανταλλάξει το H96 max X3 (4/32) με mi tv stick, ίσως ταιριάζει με το παλιό λαικό άσμα "θα πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι" !!

Παρολο που θεωρω το H96 max X3 μια απο τις χειροτερες υλοποιησεις σε X3 θα συμφωνησω 1000% μαζι σου!

 

4 minutes ago, junglist said:


 


Σε αυτό το στικάκι ίσως.

Γενικά για όλα τα στικάκια σαφώς και δεν ισχύει τίποτα από αυτά που λες για Kodi, Netflix κλπ αφού κάποια παίζουν τέλεια μέχρι 4κ.
Οπότε καλύτερα να ξεκαθαρίσεις τι λες.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Καλα...σοβαρα τωρα!
Τι να διευκρινισω παραπανω δηλαδη....!!!
Μιλαμε για το συγκεκριμενο στικακι και οχι γενικα για ολα τα στικακια !!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ρολόϊ, κομπολόι ή μπεγλέρι, έχει να κάνει με το τι θέλει ο καθένας να κάνει - δει.

Αρχικά (3 χρόνια πριν) αγόρασα mi box s. Κοντι με 5-6 addon έπαιζε μια χαρά. Ίσως στο άνοιγμα, εύρεση πηγών κλπ να ήταν πιο αργό, αλλά μιλάμε για 5-6 δευτερόλεπτα. με το που άρχιζε η πηγή όλα οκ.

Μετά αγόρασα το 🐬,μιας και χρειαζομουν 2ο player, επηρεασμένος σε μεγάλο βαθμό από το thread αυτό. Έβαλα έβγαλα ρομς. Σεταρα πράγματα, πιο γρήγορο ήταν αλλά όχι πιο λειτουργικό. Ακόμα και το ir remote ξενερωμα....

Στην συνέχεια πήρα το mecool mk2. Πέραν του χρώματος που ακόμα δεν το έχω χωνέψει (σαν το...γάλα μες στις μύγες) δουλεύει στην ίδια λογική με το mi box αλλά ένα τσακ πιο γρήγορα. Τσάκ όμως... Τπτ ιδιεταιρο. Άσε που οι έξτρα θύρες εμείναν ανεκμετάλλευτες.

Πρόσφατα χρειάστηκα player για την μανα μου, που έχει ένα αρχαίο pc για YouTube, Netflix, eon, και Disney+.

Είπα να εκμεταλευτω το 🐬 αλλά καταλαβαίνετε ότι corelec κλπ δεν παίζουν. 

Οπότε, μια χαρά θα μου ήταν το κομπολόι και να δουλευε τα παραπάνω έστω fhd, από ένα ρολόι που δυνητικά κάνει τα πάντα με mouse, air mouse, micro sd, usb stick κλπ κλπ κλπ.

Επειδή με το γραπτό λόγο καμία φορά δεν φαίνεται το mood, να πω ότι τα λέω όλα εντελως καλοπροαίρετα και φυσικά με καμία διάθεση αντιπαράθεσης, χωρίς να θέλω να πείσω κάποιον για κάτι κλπ.

Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και ψάχνει τις πιο βολικές λύσεις (όσο πιο οικονομικά μπορεί)

Με φιλικούς χαιρετισμούς!!!!

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, paokaras45 said:

Καλησπέρα σε όλους.

Ρολόϊ, κομπολόι ή μπεγλέρι, έχει να κάνει με το τι θέλει ο καθένας να κάνει - δει.

Αρχικά (3 χρόνια πριν) αγόρασα mi box s. Κοντι με 5-6 addon έπαιζε μια χαρά. Ίσως στο άνοιγμα, εύρεση πηγών κλπ να ήταν πιο αργό, αλλά μιλάμε για 5-6 δευτερόλεπτα. με το που άρχιζε η πηγή όλα οκ.

Μετά αγόρασα το 🐬,μιας και χρειαζομουν 2ο player, επηρεασμένος σε μεγάλο βαθμό από το thread αυτό. Έβαλα έβγαλα ρομς. Σεταρα πράγματα, πιο γρήγορο ήταν αλλά όχι πιο λειτουργικό. Ακόμα και το ir remote ξενερωμα....

Στην συνέχεια πήρα το mecool mk2. Πέραν του χρώματος που ακόμα δεν το έχω χωνέψει (σαν το...γάλα μες στις μύγες) δουλεύει στην ίδια λογική με το mi box αλλά ένα τσακ πιο γρήγορα. Τσάκ όμως... Τπτ ιδιεταιρο. Άσε που οι έξτρα θύρες εμείναν ανεκμετάλλευτες.

Πρόσφατα χρειάστηκα player για την μανα μου, που έχει ένα αρχαίο pc για YouTube, Netflix, eon, και Disney+.

Είπα να εκμεταλευτω το 🐬 αλλά καταλαβαίνετε ότι corelec κλπ δεν παίζουν. 

Οπότε, μια χαρά θα μου ήταν το κομπολόι και να δουλευε τα παραπάνω έστω fhd, από ένα ρολόι που δυνητικά κάνει τα πάντα με mouse, air mouse, micro sd, usb stick κλπ κλπ κλπ.

Επειδή με το γραπτό λόγο καμία φορά δεν φαίνεται το mood, να πω ότι τα λέω όλα εντελως καλοπροαίρετα και φυσικά με καμία διάθεση αντιπαράθεσης, χωρίς να θέλω να πείσω κάποιον για κάτι κλπ.

Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και ψάχνει τις πιο βολικές λύσεις (όσο πιο οικονομικά μπορεί)

Με φιλικούς χαιρετισμούς!!!!

Αρχικά να ζητήσω συγνώμη εάν αισθάνθηκες θιγμένος με κάτι που ειπώθηκε (έστω και καθ' υπερβολήν). Όμως ειλικρινά δεν θα θεωρούσα "ισότιμο" το mi stick με το Η96. Με το Mi Box s πιθανόν ναι. Άρα ειλικρινά εάν είχα ένα mi stick με χαρά θα το έκανα ανταλλαγή με το Η96 σου.

Από εκεί και πέρα ούτε είχες πει ότι θέλεις να το δώσεις στη μητέρα σου (άρα κάποιον μεγαλύτερης ηλικίας και πιθανόν με καμία διάθεση να ασχοληθεί πέρα από τα βασικά). Ούτε είχες πει ότι αποκλειστικός σκοπός ήταν οι πλατφόρμες και πέραν αυτού τίποτα δεν επρόκειτο να αξιοποιηθεί.

Τέλος πάντων μεταξύ των προτάσεων που σου έκανα ήταν και η Aidan rom που το κάνει "Mi box s -like" και λογικά παίρνεις όλα αυτά που θέλεις. Τουλάχιστον ο φίλος μου από το εξωτερικό, που ήθελε όλα αυτά που ζητάς και εσύ, μου δήλωσε ότι τον ικανοποιεί πλήρως. Εάν λοιπόν έχεις την διάθεση μπορείς να το δοκιμάσεις και αυτό. Εάν ήδη κουράστηκες και δεν το επιθυμείς και πάλι αυτό θα ήταν απόλυτα κατανοητό.

Σε κάθε περίπτωση όλοι προσπαθούμε να βοηθήσουμε με τον καλύτερο τρόπο.

Γνωρίζοντας πλέον όλα τα δεδομένα, ειλικρινά ελπίζω να πετύχεις αυτό που θέλεις είτε με Aidan rom είτε με την ανταλλαγή που πρότεινες.

Καλή επιτυχία σε κάθε περίπτωση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω..Το sleep mode (που αν κουνήσεις μετά πχ το ποντίκι και αμέσως ξυπνάει το box,είναι ίδιο με το να το κλεινεις;Πχ είναι σα να είναι κλειστό και δε καίει καθόλου ρεύμα;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, cgioris said:

Παιδιά η Aidan rom παίζει σε h96 max x3? Την έχει δοκιμάσει κανείς;

Στείλε ένα μήνυμα σε αυτόν τον χρήστη που το μόνο πρόβλημα που έχει φαίνεται να ήταν ότι δεν λειτουργεί η μπροστινή οθόνη στο H96 max X3 με την Aidan rom !! Εάν κρίνω από το nickname μάλλον πρόκειται και για Έλληνα !!😁

https://forum.xda-developers.com/t/v9-aidans-rom-s905x-s905w-s912-s905x2-s905y2-s905x3-s905w4-s922-android-tv-9-disney-google-play-certified-root.4199287/page-90#post-86593143

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο TubeMate (και μόνο σε αυτό) δεν δουλεύει το αριστερό κουμπί του ποντικιού; 

Πας επάνω σε ενα βίντεο και πατάς και δεν κάνει τίποτα.

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε X96max+ tvbox ενώ το display είναι στο 4Κ γιατί στο kodi 19.4 η απεικόνιση

είναι σε ανάλυση 1920x1080 χωρίς να με αφήνει να την ανεβάσω σε 4Κ.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, realteam101 said:

Καλημέρα. Σε X96max+ tvbox ενώ το display είναι στο 4Κ γιατί στο kodi 19.4 η απεικόνιση

είναι σε ανάλυση 1920x1080 χωρίς να με αφήνει να την ανεβάσω σε 4Κ.

Εάν μιλάς για το interface του KODI, τότε πάντοτε αυτό έχει μέγιστη ανάλυση 1080p. Όταν θα παίξεις κάτι από κάποια πηγή τότε θα παίξει σωστά είτε σε 4Κ εάν είναι 4Κ, είτε σε FHD εάν η πηγή είναι τέτοια κοκ

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
Έχω το Mi Box S εδώ και χρόνια, και τώρα θέλω να πάρω κάτι για την 2η τηλεόραση.
Είδα το Stick 4K και με ψήνει να το πάρω.
Το έχει αγοράσει κάποιος;
Είναι καλύτερο, ή να πάρω πάλι ένα box;

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...