Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

54 minutes ago, makis1024 said:

Χωρίς USB θύρα για φλασάρισμα, μόνο για τασάκι κάνει σε περίπτωση στραβής μετά.

Με burn card maker δε θα στρώσει; Όπως αναγράφεται στο παρακάτω;

https://forum.bee-link.com/forum.php?mod=viewthread&tid=44927&extra=page%3D1

 

Link to comment
Share on other sites

Σε soft και hard brick δεν γνωρίζω τρόπο με BCM για unbrick. Ο μόνος τρόπος που γνωρίζω είναι μέσω test pins και UBT. Που σε εσένα δυστυχώς δεν γίνεται διότι έχεις προβληματική flashable USB port. Άποψη μου , όσο έχεις προβληματική USB port να μην επιχειρήσεις φλασάρισμα διότι έχεις και μια σχετικά καινούρια και αδοκίμαστη CPU s905w2. Το 2019 που έγραφε ο τύπος τον οδηγό δεν είχε βγει ο s905w2.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που σκέφτομαι είναι να έχει πάθει ζημιά η USB Port που φλασάρει το Box και να επιχειρήσει κάποιος ηλεκτρονικός να την αντικαταστήσει, αυτό βέβαια εφόσον η ζημιά έχει γίνει στην θύρα και όχι πιο μέσα στην μητρική πλακέτα. Δεν χάνεις κάτι αφού έτσι και αλλιώς η θύρα η υπάρχον είναι άχρηστη πλέον. Εάν είναι πιο βαθιά η ζημιά δυστυχώς οι κολλήσεις γίνονται ρομποτικά και δεν θα μπορέσει να επανορθώσει την ζημιά. Έτσι σαν σκέψη το είπα. Διότι η ζημιά πρέπει να έχει περιοριστεί στην θύρα , πιο βαθιά θα έπρεπε να έχει τραβήξει τάση υπερβολική για να τραβήξει ζόρι η μητρική και να κάψει κάτι , δεν ξέρω εάν με καταλαβαίνεις.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2022 at 5:13 ΜΜ, skoumprakis said:

Καλησπέρα, 2 ερωτήσεις κι είμαι έτοιμος για το βάπτισμα του πυρος:

1. πώς μπορώ να κάνω το DUMP EMMC-Perfect Backup με USB stick; οι οδηγίες αφορούν κάρτα SD (δεν έχω πρόχειρη...)

2. χρειάζεται να πειράξω κάτι στις ρυθμίσεις του UBT; όπως φαίνεται έχω ήδη φορτώσει την τελευταία ρομ που πόσταρες.

Ευχαριστώ

config.jpg

Καλησπέρα, έχει πέσει στα χέρια μου κι ένα X96 Max plus (2021) πάλι με τον S905X3. Μπορώ να περάσω και σ'αυτο την ίδια ρομ; είναι η ίδια διαδικασία; (θυμίζω: το άλλο μου boxακι είναι το H96 Max x3 S905X3) 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, makis1024 said:

Το μόνο που σκέφτομαι είναι να έχει πάθει ζημιά η USB Port που φλασάρει το Box και να επιχειρήσει κάποιος ηλεκτρονικός να την αντικαταστήσει, αυτό βέβαια εφόσον η ζημιά έχει γίνει στην θύρα και όχι πιο μέσα στην μητρική πλακέτα. Δεν χάνεις κάτι αφού έτσι και αλλιώς η θύρα η υπάρχον είναι άχρηστη πλέον. Εάν είναι πιο βαθιά η ζημιά δυστυχώς οι κολλήσεις γίνονται ρομποτικά και δεν θα μπορέσει να επανορθώσει την ζημιά. Έτσι σαν σκέψη το είπα. Διότι η ζημιά πρέπει να έχει περιοριστεί στην θύρα , πιο βαθιά θα έπρεπε να έχει τραβήξει τάση υπερβολική για να τραβήξει ζόρι η μητρική και να κάψει κάτι , δεν ξέρω εάν με καταλαβαίνεις.

Σε κατάλαβα απόλυτα.

Σκέφτομαι να το πάω σε έμπιστο ηλεκτρονικό να ρίξει μια ματιά μιας και θα πάω ένα κινητό για αντικατάσταση μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, skoumprakis said:

Καλησπέρα, έχει πέσει στα χέρια μου κι ένα X96 Max plus (2021) πάλι με τον S905X3. Μπορώ να περάσω και σ'αυτο την ίδια ρομ; είναι η ίδια διαδικασία; (θυμίζω: το άλλο μου boxακι είναι το H96 Max x3 S905X3) 

Έχουν βγει ως τώρα 15 εκδόσεις του X96 max plus , κάθε ένα θέλει την δική του Rom. Settings , device preferences, about τι γράφει στην έκδοση; Και τι μνήμη eMMC έχει ; Toshiba ή κάποια άλλη; Θα βρείς την μνήμη eMMC μέσω device info hw APK από Playstore.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, skoumprakis said:

Καλησπέρα, έχει πέσει στα χέρια μου κι ένα X96 Max plus (2021) πάλι με τον S905X3. Μπορώ να περάσω και σ'αυτο την ίδια ρομ; είναι η ίδια διαδικασία; (θυμίζω: το άλλο μου boxακι είναι το H96 Max x3 S905X3) 

Θα κάνεις πρώτα backup (DUMP EMMC) για να μπορείς να πας πίσω πανεύκολα........άρα χρειάζεσαι μία καρτούλα sd....υπάρχει όμως περίπτωση να μην δουλεύει καμία USB θύρα του κουτιού......άρα χρειάζεται άλλο κόλπο😎.......δοκιμάζεις και μου λες εάν έχεις τέτοιο θέμα.

Τώρα ποια ρομ είναι κατάλληλη......μιλάς για ένα κουτί που είναι ο ορισμός της "Ζούγκλας" σε διαφορετικές versions.Το ανοίγεις, βρίσκεις τι έχει και προχωράς.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bebius said:

Σε συνέχεια της ιστορία με το A95X F3 II και την αδυναμία σύνδεσης με το ubt, επιβεβάιωσαν από το geekbuying ότι μόνο η 1η θύρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για flashing, η οποία στο δικό μου box είναι χαλασμένη.

Θα πάρω €20 πίσω, δεν μου στέλνουν άλλο δυστυχώς.

Σε περίπτωση που το φλασάρω αργότερα με twrp και sd card, αν μπρικάρει τι κάνουμε;

Αρχικά "Take the money and run"😂

Όπως ήδη είπαμε δεν βάζεις καμία ρομ εάν πρώτα δεν βεβαιωθείς ότι λειτουργεί η σχετική θύρα......και δεν ξέρω εάν εξήντλησες όλα τα περιθώρια δοκιμών....προσωπικά θα επέμενα και σε ένα DIY καλώδιο πολύ κοντό μπας και από εκεί έχεις το θέμα και τελικά δεν φταίει η θύρα.....και άλλο λαπτοπ....ακόμα και άλλα windows (όχι και τόσο πιθανό βέβαια).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ath156 said:

Αρχικά "Take the money and run"😂

Όπως ήδη είπαμε δεν βάζεις καμία ρομ εάν πρώτα δεν βεβαιωθείς ότι λειτουργεί η σχετική θύρα......και δεν ξέρω εάν εξήντλησες όλα τα περιθώρια δοκιμών....προσωπικά θα επέμενα και σε ένα DIY καλώδιο πολύ κοντό μπας και από εκεί έχεις το θέμα και τελικά δεν φταίει η θύρα.....και άλλο λαπτοπ....ακόμα και άλλα windows (όχι και τόσο πιθανό βέβαια).

Έχω δοκιμάσει 4-5 στικς και δεν τα διαβάζει.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bebius said:

Έχω δοκιμάσει 4-5 στικς και δεν τα διαβάζει.

Υποθέτω τα έχεις δοκιμάσει όλα....αλλά έτσι για την απόλυτη σιγουριά....δοκίμασες στικάκια σε Fat32, Fat, exFAT, NTFS ?....να υποθέσω και με διάφορους explorers?..δοκίμασες και κάποιο dongle είτε από airmouse είτε από κανένα ασύρματο ποντίκι ή keyboard? Εάν θυμάμαι καλά είχες πει ότι ανάβει το φωτάκι εκεί ή όχι (σε όσα στικάκια έχουν τέτοιο)?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ath156 said:

Υποθέτω τα έχεις δοκιμάσει όλα....αλλά έτσι για την απόλυτη σιγουριά....δοκίμασες στικάκια σε Fat32, Fat, exFAT, NTFS ?....να υποθέσω και με διάφορους explorers?..δοκίμασες και κάποιο dongle είτε από airmouse είτε από κανένα ασύρματο ποντίκι ή keyboard? Εάν θυμάμαι καλά είχες πει ότι ανάβει το φωτάκι εκεί ή όχι (σε όσα στικάκια έχουν τέτοιο)?

Δε δουλεύει το dongle του airmouse. Τους έδειξα σε video την κατάσταση και παραδέχτηκαν τη βλάβη. Το φωτάκι ανάβει.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, bebius said:

Δε δουλεύει το dongle του airmouse. Τους έδειξα σε video την κατάσταση και παραδέχτηκαν τη βλάβη. Το φωτάκι ανάβει.

Δεν πας να γραφτεις στους ... ρωσους που απ 'οτι βλεπω καποιος εχει το ιδιο προβλημα με σενα μπας και βρεις καμια...ακρη!

1772362053_(120).thumb.png.7d47765e4fd36ee6264aad3445ed6fa5.png

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, bebius said:

Δε δουλεύει το dongle του airmouse. Τους έδειξα σε video την κατάσταση και παραδέχτηκαν τη βλάβη. Το φωτάκι ανάβει.

Στα settings και στο "Developer options" είναι ενεργοποιημένο το  "USB debugging" ? (όχι βέβαια ότι θα σου λύσει το πρόβλημα εάν είναι HW). Αφού το κάνεις αυτό δοκίμασε ξανά με το καλώδιο και UBT..δοκίμασε μερικές φορές γιατί είπες ότι κάτι πήγε να γίνει.

Μήπως να έβγαζες μία πολύ κοντινή φωτογραφία με το κινητό σου (σε μάκρο μόουντ) μπρος-πισω στην περιοχή του USB? και να την ανεβάσεις εδώ μπας και φανεί κάποιο θέμα π.χ.σε κάποια κόλληση ? εσύ στο κινητό σου μπορείς να την μεγαλώσεις/ζουμάρεις μετά ακόμα καλύτερα και πιθανόν να δεις έτσι κάτι που δεν φαίνεται με γυμνό μάτι.......πρώτα από όλα όμως παίδεψε λίγο το UBT & καλώδιο.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ath156 said:

Στα settings και στο "Developer options" είναι ενεργοποιημένο το  "USB debugging" ? (όχι βέβαια ότι θα σου λύσει το πρόβλημα εάν είναι HW). Αφού το κάνεις αυτό δοκίμασε ξανά με το καλώδιο και UBT..δοκίμασε μερικές φορές γιατί είπες ότι κάτι πήγε να γίνει.

Μήπως να έβγαζες μία πολύ κοντινή φωτογραφία με το κινητό σου (σε μάκρο μόουντ) μπρος-πισω στην περιοχή του USB? και να την ανεβάσεις εδώ μπας και φανεί κάποιο θέμα π.χ.σε κάποια κόλληση ? εσύ στο κινητό σου μπορείς να την μεγαλώσεις/ζουμάρεις μετά ακόμα καλύτερα και πιθανόν να δεις έτσι κάτι που δεν φαίνεται με γυμνό μάτι.......πρώτα από όλα όμως παίδεψε λίγο το UBT & καλώδιο.

Δε μπορώ να ασχοληθώ παραπάνω, θα την δει σιγουρα σε κάποια φάση τη θύρα ο μάστορας. Θα επανέλθω με τα αποτελέσματα.

Eυχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2022 at 9:52 ΜΜ, manolisvol said:

Καλησπέρα.

Να κάνω μια ερώτηση και εγώ.

Backup την στοκ ρομ μπορούμε να την πάρουμε πρώτα??

TWRP for X4

Καλησπέρα. Είχες ζητήσει TWRP για S905X4. Εάν θέλεις μπορείς (με δική σου ευθύνη βέβαια) να δοκιμάσεις τον παρακάτω τρόπο όπως περιγράφεται αναλυτικά στα αρχεία. Σύμφωνα με ποστς λειτουργεί σωστά. Δεν έχω τέτοιο κουτί για να το δοκιμάσω. Για δική σας διευκόλυνση επισυνάπτω και τα PDF αρχεία με τις οδηγίες για αυτό, μεταφρασμένα από εμένα από Ρωσικά σε Αγγλικά. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο. Καλή επιτυχία.

TWRP for X4

******Tip.  Πιθανόν να δουλέψει μόνον από sd card !!!!

Instructions for creating a backup copy of data on1.pdf Instructions for restoring a backup copy of data2.pdf

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ath156 said:

TWRP for X4

Καλησπέρα. Είχες ζητήσει TWRP για S905X4. Εάν θέλεις μπορείς (με δική σου ευθύνη βέβαια) να δοκιμάσεις τον παρακάτω τρόπο όπως περιγράφεται αναλυτικά στα αρχεία. Σύμφωνα με ποστς λειτουργεί σωστά. Δεν έχω τέτοιο κουτί για να το δοκιμάσω. Για δική σας διευκόλυνση επισυνάπτω και τα PDF αρχεία με τις οδηγίες για αυτό, μεταφρασμένα από εμένα από Ρωσικά σε Αγγλικά. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο. Καλή επιτυχία.

TWRP for X4

******Tip.  Πιθανόν να δουλέψει μόνον από sd card !!!!

Instructions for creating a backup copy of data on1.pdf 3 kB · 0 downloads Instructions for restoring a backup copy of data2.pdf 3 kB · 0 downloads

Θα επιβεβαιωσω οτι εδω και 3 μερες που ανεβηκε και το δοκιμασα δουλευει μια χαρα...
Μπραβο στην Ρωσιδουλα...!
Με USB stick το δοκιμασα εγω στην θυρα που φλασαρω και ειναι οκ!
Το κερασακι στην ...τουρτα ειναι οτι η γλωσσα που ανοιγει ειναι η στανταρ γλωσσα του συστηματος!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά μου ρίχνει το σήμα wifi(h96 max x3).

Χωρίς να τραβάει καμία άλλη συσκευή ίντερνετ.

Δυνατότητα να αλλάξω σε 5ghz δεν έχω(speedport entry 2i)

Υπάρχει κάνα αξιόπιστο wifi adapter να δοκιμάσω ή άλλη λύση;

IMG_20220929_164703.jpg

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, kalou13 said:

Και ξαφνικά μου ρίχνει το σήμα wifi(h96 max x3).

Χωρίς να τραβάει καμία άλλη συσκευή ίντερνετ.

Δυνατότητα να αλλάξω σε 5ghz δεν έχω(speedport entry 2i)

Υπάρχει κάνα αξιόπιστο wifi adapter να δοκιμάσω ή άλλη λύση;

Καλησπέρα.

Μήπως έχεις κανένα dongle από airmouse? Επειδή δουλεύει στην ίδια συχνότητα μπορεί να δημιουργεί θεματάκια....όχι συνήθως βέβαια. Εάν ναι μπορείς να το αφαιρέσεις και να το δουλέψεις με το στοκ ριμόουτ κοντρόλ, για να διαπιστώσεις εάν έχει διαφορά. Ή να αλλάξεις θύρα ή ακόμα και να το απομακρύνεις με ένα καλώδιο extension (USBA/USBB).

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε wifi adapter θέλεις σε Coreelec........σε Android χλωμό έως αδύνατο.

***Ά και κάτι ακόμα.....μήπως να έβαζες στο ρούτερ σου να συνδέεται σε συγκεκριμένο κανάλι και όχι αυτόματο (όπως είναι τώρα ???).....σε κάποιο που δεν συνδέονται και άλλοι πολλοί ταυτόχρονα?...υπάρχουν εργαλεία που το βλέπεις αυτό.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και το airmouse έβγαλα και κανάλι άλλαξα κ αποσύνδεσα όλες τις συσκευές και το άφησα μόνο του και επανεκκίνηση ρουτερ έκανα.

Δείχνει να έχει σταθεροποιηθεί λιγακι ΑΛΛΑ πάλι κάνει κάτι ξαφνικά up-down.

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, kalou13 said:

Και το airmouse έβγαλα και κανάλι άλλαξα κ αποσύνδεσα όλες τις συσκευές και το άφησα μόνο του και επανεκκίνηση ρουτερ έκανα.

Δείχνει να έχει σταθεροποιηθεί λιγακι ΑΛΛΑ πάλι κάνει κάτι ξαφνικά up-down.

Δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω....από την ημέρα που έβαλα 100άρα οπτική ίνα έχω σωθεί....ούτε με τον γιο μου μαλώνω όταν παίζει παιχνίδια και εγώ θέλω να δω αγώνα (ες) (καμιά φορά βλέπω 3 ταυτόχρονα από 3 διαφορετικές συσκευές...κανένα πρόβλημα).

Μάλιστα και το H96 max X3 και το HK1 Box τα έχω με ασύρματη σύνδεση στα 5G και πιάνουν 100-102  !!!!! ενώ με τα powerlines που έχω πιάνουν 95-98 . Πρακτικά έχουν γίνει άχρηστα τα powerlines που έχω, εφόσον όλες οι συσκευές (TVboxes, smartphones, Smart TVs, tablets) πετάνε στα 5G.

**παρεπιπτόντως τι θερμοκρασία έχει σε μία τόσο ασυνήθιστα ζεστή ημέρα?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kalou13 said:

Και το airmouse έβγαλα και κανάλι άλλαξα κ αποσύνδεσα όλες τις συσκευές και το άφησα μόνο του και επανεκκίνηση ρουτερ έκανα.

Δείχνει να έχει σταθεροποιηθεί λιγακι ΑΛΛΑ πάλι κάνει κάτι ξαφνικά up-down.

Πόση απόσταση χωρίζει το modem router από το H96 max x3; Και πόσοι τοίχοι παρεμβάλλονται;

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Ούτε 3 μέτρα στον ίδιο χώρο χωρίς τοίχο αναμεσα

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Με ένα καλώδιο Ethernet 3 μέτρα θα κάνεις την δουλειά σου καλωδιακά ,  και φθηνά. Εάν δεν θες καλώδια στο δωμάτιο ένα mi router AC2350 , το αναφέρω γιατί το βρίσκεις στα 34€ μαζί με τα μεταφορικά στο Kaizer shop. Και θα έχεις πρώτον καλύτερη διαχείριση και δεύτερον θα έχεις την 5ghz μπάντα. Internet θα παίρνεις από το υπάρχον modem Router, το μοίρασμα του wifi θα το κάνει το AC2350. Σε μετέπειτα αναβάθμιση του modem router σε modem router που υποστηρίζει την 5ghz δεν σε εμποδίζει στο να εξακολουθείς να μοιράζεις WiFi στο σπίτι με το AC2350 διότι θα έχεις έτσι και αλλιώς καλύτερη εμβέλεια και διαχείριση των WiFi συσκευών. Ενδεικτικά το mi router 4A με gigabit lan κάνει στα ίδια λεφτά, ενώ το AC2350 είναι καλύτερο. Βέβαια εάν θες πας και σε κάτι πιο ακριβώ π.χ AX1800, AX3200, AX3600 αλλά ανεβαίνεις στην τιμή, που δεν υπάρχει λόγος.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα hotspot από κινητό (4g+) και παραμένει σταθερό στα 72mbps.

 

Update: Το θέμα το δημιουργεί θεωρώ το ρούτερ(κλασσικο λευκο του κιλού που δινουν), πρέπει να μπουκωνει.

 

Γιατί έκανα άλλη μια δοκιμή, το συνδεσα ασύρματα με ένα extender που έχω και το αποτέλεσμα είναι, με ένα ενδιάμεσο τοίχο κ μεγαλύτερη αποσταση να είναι σταθερό το σήματα του.

Edited by kalou13

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...