Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και επειδή εμείς σε αυτό το νήμα θέλουμε να είμαστε πάντοτε χρήσιμοι, για όλους και για όλα, το λύσατε το θέμα στο firestick που είχατε με την ERTflix ?  Και δεν εννοώ το KODI, αλλά την άλλη λύση που είχα δώσει εδώ μέσω Browser? Το δοκιμάσατε τουλάχιστον? Δεν δουλεύει και έτσι?

https://myphone.gr/forum/topic/174937/page/8/

Πως να δειτε ERTflix μέσω Browser

***Και μία ειλικρινή απορία. Εφόσον υπάρχει ξεχωριστό νήμα για αυτό, γιατί όταν το προτείνετε σε άλλους δεν βάζετε κάποιο λινκ? Έτσι θα τους βοηθούσατε να δουν από τους πραγματικούς χρήστες του τα υπέρ και τα κατά του (που ούτως ή άλλως έχουν όλα τα κουτιά). 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

1 ώρα πριν, gatos814 said:

Και απο που ακριβως το καταλαβες εσυ αυτο που λες τωρα ...ακριβοδικαιε συμφορουμιτη μου;
Που ακριβως σε αυτα που λεω βλεπω προβληματα στα Χiaomi και στα Firestick ;
Ολα μα ολα τα πιστοποιημενα κουτακια η στικακια κανουν πολυ καλα 3-4 αντε 5 πραγματακια..... πλην βεβαια του Nvidia shield το οποιο ομως ειναι πολυ ''αλμυρο'' !
Αν θελεις παντως εσυ και ολοι οσοι βλεπετε ''φαντασματα'' στα κινεζικα μποξακια ... ανοιξτε ενα αλλο νημα εδω στο φορουμ για τα πιστοποιημενα και πειτε τα ενδομυχα και εσωψυχα σας χωρις κανενα φοβο και κανενα παθος !
Ετσι δεν θα ειστε υποχρεωμενοι να ... ανεχοσαστε και εμας τους ''κινεζους'' με τα ''προβληματα μας !!!

ευχαριστουμε αλλα μεχρι ενα σημειο. δεν πεταει ο γαιδαρος και στο συνεργειο μπαινουν ολα αυτα που σιγονταρεις.

3 ώρες πριν, junglist said:



Σορρυ που σου χαλάμε το σερί με ποστ για αλλαγές ρομ, για το πώς να βλέπεις θερμοκρασίες στις οθονιτσες των tv box, πώς να ανοίγεις τρύπες για θερμοκρασίες υψηλές θερμοκρασίες κλπ, πράγματα που ΠΟΤΕ δε χρειάζονται τα Xioami tv box και τα Amazon Firestick.



Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

αλλη μια αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να χαλαρώσει λίγο το κλίμα.

Μια πολύ χρήσιμη εφαρμογή για τους κατόχους amazon firestick , για side load , όπου υπάρχουν και εξειδικευμένες εφαρμογές για firestick όπως το Apps 2 fire κτλ browsers , players , vpn, Kodi  etc etc etc

Μιλάω για το APK time.

https://www.firesticktricks.com/apktime-firestick.html

 

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

σωστος οκ. ξαναλεω ευχαριστω πολυ στα παιδια γιατι καταναλωνουν πολυ χρονο για αλλους . Σαν Π@παρας ακριβοδικαιος (επεσες μεσα αλλα ξεχασες το π@παρας) πρεπει να το πω.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, drdedus said:

ευχαριστουμε αλλα μεχρι ενα σημειο. δεν πεταει ο γαιδαρος και στο συνεργειο μπαινουν ολα αυτα που σιγονταρεις.

Δεν ξερω για ποιους γαιδαρους και συνεργεια μιλας ακριβοδικαιε συμφορουμιτη μου αλλα ολα αυτα που λες τα εκλαμβανω ως ... αλλα λογια να αγαπιομαστε!
Η πραξη ειναι μια ... οτι ολα αυτα τα μηχανακια ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να κανουν πολλα πραγματα!
Απεναντιας τα κινεζικα μηχανακια για τα οποια μιλαμε κανουν ολα τα ...υπολοιπα!
Και οταν δε ...δεν μπορουν να τα κανουν καλα ...βοηθαμε εμεις να τα κανουμε καλυτερα!
Αν συνεχισεις να υποστιριζεις το αντιθετο νομιζω τοτε οτι δικαια θα κερδισεις απο εμενα την προσφωνηση που ... αποζητας!!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση θέλω να κάνω αν γνωρίζει κανείς.Εχω το beelink gt1 mini με slimbox rom.Αν περάσω αυτήν την  https://aidansrom.wordpress.com θα μπορώ να έχω eon και cosmote χωρίς θέματα?Βασικά είδα υποστηρίζει στα downloads το gt1 mini

Edited by sifario

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, sifario said:

Mια ερώτηση θέλω να κάνω αν γνωρίζει κανείς.Εχω το beelink gt1 mini με slimbox rom.Αν περάσω αυτήν την  https://aidansrom.wordpress.com θα μπορώ να έχω eon και cosmote χωρίς θέματα?Βασικά είδα υποστηρίζει στα downloads το gt1 mini

Όπως είδες στο λινκ που σας έδωσα υποστηρίζονται πολλά κουτιά και μέσα σε αυτά το δικό σου. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Το μόνο "κακό" είναι ότι για το κουτί σου δεν φαίνεται να υποστηρίζεται ο επεξεργαστής σου ώστε να κάνεις το τέλειο backup (dump emmc) με μία μόνο κίνηση και επίσης με μία μόνο κίνηση να επαναφέρεις τα ΠΑΝΤΑ εάν δεν σου αρέσει η Aidan. Παρόλα αυτά δοκίμασε το αρχείο που δίνω για τους S905X3 μπας και......δυστυχώς δεν έχω πλέον το Η96 max X2 για να το δοκιμάσω εγώ...τίποτα κακό δεν θα σου συμβεί, απλά πιθανότατα δεν θα δουλέψει??? Για να μην σε μπερδέψω βέβαια αυτό δεν είναι καθόλου προυπόθεση για να δοκιμάσεις την Aidan's rom  !!! απλά μία προτεινόμενη από εμένα διαδικασία πριν δοκιμάσεις οποιαδήποτε ρομ😎

Επίσης πρόσεξες ότι με αυτή δεν θα έχεις πλέον root !! Εάν αυτό δεν σε ενδιαφέρει μπροστά στις 2 εφαρμογές που λες προχώρα και ενημέρωσε και το νήμα για τυχόν άλλους ενδιαφερόμενους.

Perfect Backup - DUMP EMMC

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, sifario said:

Mια ερώτηση θέλω να κάνω αν γνωρίζει κανείς.Εχω το beelink gt1 mini με slimbox rom.Αν περάσω αυτήν την  https://aidansrom.wordpress.com θα μπορώ να έχω eon και cosmote χωρίς θέματα?Βασικά είδα υποστηρίζει στα downloads το gt1 mini

Στην Aidan για να παιξει η cosmote θα πρεπει η ρομ να εχει συγκεκριμενο dpi στην αναλυση της!
Και δεν ειμαι σιγουρος οτι την εχει!
Αν καποιος την χρησιμοποιει με αυτην την εφαρμογη ας μας πει...!
Στην eon τωρα τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα....
Η eon σε ΑΤV λογισμικα λογιζεται σαν εξτρα τηλεοραση ... με οτι συνεπαγεται αυτο!
Ομως αν εχεις την LP version στο μποξακι σου υπαρχει μια ακομα ρομ που ταιριαζει 100% στο gt1 mini απλα θα πρεπει να ρυθμισεις τα κουμπια του τηλεχειριστηριου σου μεσα απο το λογισμικο!
Αυτη απο το ugoos X2 (port του XVORTEX) την οποια πολυ ευκολα να την κανεις μετατροπη σε ATV και ετσι θα εχεις ενα λογισμικο τυπου ... ''υβριδικο'' και ...''δωρο'' το magisk !
Δηλαδη ...ενα λογισμικο που πολυ ευκολα με ενα air mouse η ποντικι ... θα το δουλευεις και σαν ATV αλλα θα μπορεις να τρεχεις χωρις προβληματα και ολες τις εφαρμογες που δεν ειναι τυπου TV!
Και μια ακομη διευκρινηση...και εδω στην port ugoos ισχυει για eon και cosmote οτι και στην αλλη ATV ...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gatos814 said:

Στην Aidan για να παιξει η cosmote θα πρεπει η ρομ να εχει συγκεκριμενο dpi στην αναλυση της!
Και δεν ειμαι σιγουρος οτι την εχει!
Αν καποιος την χρησιμοποιει με αυτην την εφαρμογη ας μας πει...!
Στην eon τωρα τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα....
Η eon σε ΑΤV λογισμικα λογιζεται σαν εξτρα τηλεοραση ... με οτι συνεπαγεται αυτο!
Ομως αν εχεις την LP version στο μποξακι σου υπαρχει μια ακομα ρομ που ταιριαζει 100% στο gt1 mini απλα θα πρεπει να ρυθμισεις τα κουμπια του τηλεχειριστηριου σου μεσα απο το λογισμικο!
Αυτη απο το ugoos X2 (port του XVORTEX) την οποια πολυ ευκολα να την κανεις μετατροπη σε ATV και ετσι θα εχεις ενα λογισμικο τυπου ... ''υβριδικο'' και ...''δωρο'' το magisk !
Δηλαδη ...ενα λογισμικο που πολυ ευκολα με ενα air mouse η ποντικι ... θα το δουλευεις και σαν ATV αλλα θα μπορεις να τρεχεις χωρις προβληματα και ολες τις εφαρμογες που δεν ειναι τυπου TV!
Και μια ακομη διευκρινηση...και εδω στην port ugoos ισχυει για eon και cosmote οτι και στην αλλη ATV ...!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Θα δω όπως λέτε δεν είναι τίποτα να την δοκιμάσω απλώς πιο πολύ με καίνε αυτές οι εφαρμογές eon cosmote γιατί η αλλαγή γίνεται ανά 30ημερες

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sifario said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Θα δω όπως λέτε δεν είναι τίποτα να την δοκιμάσω απλώς πιο πολύ με καίνε αυτές οι εφαρμογές eon cosmote γιατί η αλλαγή γίνεται ανά 30ημερες

Αυτην την στιγμη αν θα εισαι με το μαμα λογισμικο τις παιζεις και τις 2 αυτες εφαρμογες που θελεις η οχι;

EDIT :

Και σε ρωταω για το μαμα γιατι ξερω οτι eon και cosmote δεν πρεπει να παιζουν σε καμια port ugoos οπως αυτη του slimhouse... (slimbox) !
To eon σαν φορητη εφαρμογη δεν ειναι συμβατη σε καμια port ugoos ενω η cosmote θελει καποιες ... προυποθεσεις που η slimbox δεν εχει !

Ισως ομως χωρις να ειμαι σιγουρος  η eon να παιζει στο μαμα λογισμικο .... γι'αυτο και σε ρωτησα στην αρχη...

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή γλώσσας στο TWRP

Υποθέτω ότι αρκετοί θα αποφασίσετε να αναβαθμίσετε σε κάποια έκδοση ugoos port 0.5.X (ήδη έχω έτοιμες και καθαρές ugoos ports 0.5.3 για τα H96 max X3, HK1 Box & αδελφάκια τους καθώς και για X88 King). Ένα θεματάκι που πιθανόν να σας προβληματίσει είναι ότι η στοκ recovery έχει αντικατασταθεί από TWRP. Μόνο που αυτό ξεκινάει στα Ρωσικά. Στις 3 εικόνες θα σας δείξω πως θα βάλετε Αγγλικά ή Ελληνικά στα "τυφλά". Καλό είναι να έχετε συνδέσει ένα USB mouse για αυτή την δουλειά !!

Φ1.  Εκεί που δείχνει το βελάκι πρέπει να κάνετε slide.

Φ2. Κλικ στο κόκκινο κουτάκι

Φ3. Κλικ στο κόκκινο κουτάκι και μετά επιλέγετε γλώσσα (καλύτερα Αγγλικά)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ugoos clean Ports 0.5.3 για H96 max X3, HK1 Box & clones

Dowload the AOSP(Pie) or ATV version you want from here:

Links 0.5.3 clean ports (AOSP and ATV) for H96 max X3 and HK1 Box

1. Πριν από οτιδήποτε άλλο κάντε το τέλειο backup "DUMP EMMC" σε μία καρτούλα sd ή σε USB memory stick.

2. Σημειώνω ότι θα πρέπει να κάνετε "καθαρή" εγκατάσταση που σημαίνει ότι θα αφήσετε τσεκαρισμένα και τις 2 επιλογές στο USB Burning Tool. Επίσης προφανώς θα πρέπει να τα στήσετε όλα από την αρχή.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μετά εάν θέλετε μπορείτε να εγκαταστήσετε το mod μου για να εμφανίζεται μόνιμα η θερμοκρασία στην μπροστινή οθόνη.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ειδικά για το μπλε λεντ του HK1 Box και να μην είναι με το έντονο φως μπορείτε να κάνετε το εξής:

- "Settings- X3 setiings - Usrer scripts" and enable "User scripts". Also press once the "Run now".

- Αντιγράψτε το αρχείο (Blue_led_off_in_0.5.3.rar) που ανεβάζω εδώ (αφού το αποσυμπιέσετε πρώτα) στο φάκελλο "/root/init.d/' ή αλλιώς στο "Home/init.d" εάν χρησιμοποιήστε τον ES File Explorer.

 

 

Blue_led_off_in_0.5.3.rar LCD_Clock_Only.Temperature.v3_No.NM_min.Sleep_t300.zip

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2022 at 12:34 ΜΜ, skoumprakis said:

Ακριβώς ότι έψαχνα! Οπότε, θα παίξω με τη στοκ ρομ μέχρι το Σ/Κ και μάλλον την Κυριακή θα δοκιμάσω να περάσω την custom. Πρέπει να τσεκάρω αν έχω μπλε Board και wifi chip IT6334?

 

Προφανώς πλέον πας κατευθείαν στην έκδοση ugoos port 0.5.3. Καλύτερα στην AOSP, εκτός εάν έχεις κάποιο ειδικό λόγο για την ATV.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, gatos814 said:

Αυτην την στιγμη αν θα εισαι με το μαμα λογισμικο τις παιζεις και τις 2 αυτες εφαρμογες που θελεις η οχι;

EDIT :

Και σε ρωταω για το μαμα γιατι ξερω οτι eon και cosmote δεν πρεπει να παιζουν σε καμια port ugoos οπως αυτη του slimhouse... (slimbox) !
To eon σαν φορητη εφαρμογη δεν ειναι συμβατη σε καμια port ugoos ενω η cosmote θελει καποιες ... προυποθεσεις που η slimbox δεν εχει !

Ισως ομως χωρις να ειμαι σιγουρος  η eon να παιζει στο μαμα λογισμικο .... γι'αυτο και σε ρωτησα στην αρχη...

Σε μαμά λογισμικό δεν δοκίμασα και να σου πω την αλήθεια και δεν πιστεύω να παίζει.Σημερα φλασαρα στο gt1 mini του aidan και έβαλα την εφαρμογή eon tv.Παιζει κανονικά αλλά κάτι με χάλασε στην εικονα ίσως όπως είπε ένα μέλος πιο πάνω διαφορετικό dpi όχι οτι είναι χάλια μια χαρά είναι άλλα σαν να είδα διαφορά.Cosmote δεν δοκίμασα γιατί από εβδομάδα θα έχω την εφαρμογή.

Edited by sifario

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2022 at 9:56 ΜΜ, sifario said:

Σε μαμά λογισμικό δεν δοκίμασα και να σου πω την αλήθεια και δεν πιστεύω να παίζει.Σημερα φλασαρα στο gt1 mini του aidan και έβαλα την εφαρμογή eon tv.Παιζει κανονικά αλλά κάτι με χάλασε στην εικονα ίσως όπως είπε ένα μέλος πιο πάνω διαφορετικό dpi όχι οτι είναι χάλια μια χαρά είναι άλλα σαν να είδα διαφορά.Cosmote δεν δοκίμασα γιατί από εβδομάδα θα έχω την εφαρμογή.

Το βασικό είναι ότι με την ρομ αυτή πράγματι εμφανίζεται ως πιστοποιημένο Mi Box s και άρα λογικά θα παίζουν με μεγάλη ανάλυση όλες οι σχετικές πλατφόρμες που παίζουν και στο "αυθεντικό" Mi box s. Ορίστε λοιπόν μία καλή λύση για όσους ήδη έχουν τέτοια μηχανάκια και θέλουν πλατφόρμες. Επαναλαμβάνω ότι το μόνο σημαντικό μειονέκτημα είναι ότι δεν έχεις root (με ότι συνεπάγεται αυτό, που για κάποιους βέβαια μπορεί να είναι και αδιάφορο).

***Σχετικά με το dpi το αναφέρει στα χαρακτηριστικά της ρομ του : DPI Set  At 320/213

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα παρέλαβα το HK1 Box Amlogic S905X3. Πρεπει να προσέξω κάτι? Πριν ξεκινήσω?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mips said:

Σήμερα το απόγευμα παρέλαβα το HK1 Box Amlogic S905X3. Πρεπει να προσέξω κάτι? Πριν ξεκινήσω?

Καλησπέρα.

Ισχύει ακριβώς ότι έγραψα και εδώ: https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7096528

Έτσι και αλλιώς H96 max X3 είναι σαν "αδελφάκι" με το  HK1 Box.

Κυρίως το δουλεύεις τουλάχιστον 2-3 ημέρες με την στοκ ρομ, κάνεις οπωσδήποτε το backup και ετοιμάζεις καλώδιο (εάν δεν έχεις ήδη βέβαια). 

Μόνο εάν μπορείς δες εάν τυχόν έχει κανένα έξτρα αυτοκόλλητο με την ένδειξη "100Μ" στην πίσω πλευρά μ τις τρύπες. Το πήρες από Banggood να υποθέσω?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ath156 said:

Καλησπέρα.

Ισχύει ακριβώς ότι έγραψα και εδώ: https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7096528

Έτσι και αλλιώς H96 max X3 είναι σαν "αδελφάκι" με το  HK1 Box.

Κυρίως το δουλεύεις τουλάχιστον 2-3 ημέρες με την στοκ ρομ, κάνεις οπωσδήποτε το backup και ετοιμάζεις καλώδιο (εάν δεν έχεις ήδη βέβαια). 

Μόνο εάν μπορείς δες εάν τυχόν έχει κανένα έξτρα αυτοκόλλητο με την ένδειξη "100Μ" στην πίσω πλευρά μ τις τρύπες. Το πήρες από Banggood να υποθέσω?

Αυτοκόλλητο δεν έχει στην πίσω πλευρά που να γράφει 100Μ.Οντως από Banggood το πήρα. Καλώδιο δεν έχω ακόμα. Από που το παίρνω αυτό? Επίσης ούτε air mouse έχω. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο? Συγνώμη για της πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι τελείως ασχετος.

 

Edited by mips

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mips said:

Αυτοκόλλητο δεν έχει στην πίσω πλευρά που να γράφει 100Μ.Οντως από Banggood το πήρα. Καλώδιο δεν έχω ακόμα. Από που το παίρνω αυτό?

 

Μπορείς να το φτιάξεις και μόνο σου. https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7070217

 

Αλλιώς πάρτο από κάποιο κατάστημα ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών. Όσο πιο κοντό τόσο το καλύτερο (καλύτερα κάτω από 30εκ).

Λογικά δεν έχεις τέτοιο αυτοκόλλητο, γιατί από ότι γνωρίζω το Banggood δεν δίνει τέτοια κουτιά με 100ΜΒ λαν. Μόνο στο Aliexpress δίνουν τέτοια.Το δικό σου είναι με 1.000άρι λαν.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ath156 said:

Μπορείς να το φτιάξεις και μόνο σου. https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7070217

 

Αλλιώς πάρτο από κάποιο κατάστημα ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών. Όσο πιο κοντό τόσο το καλύτερο (καλύτερα κάτω από 30εκ).

Λογικά δεν έχεις τέτοιο αυτοκόλλητο, γιατί από ότι γνωρίζω το Banggood δεν δίνει τέτοια κουτιά με 100ΜΒ λαν. Μόνο στο Aliexpress δίνουν τέτοια.Το δικό σου είναι με 1.000άρι λαν.

Ναι το 1000αρι είχα παραγγείλει μετά από συμβουλή δικιά σου. Όπως επίσης δικιά σου συμβουλή ήταν και το συγκεκριμένο μηχανάκι.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2022 at 12:19 ΠΜ, mips said:

Ναι το 1000αρι είχα παραγγείλει μετά από συμβουλή δικιά σου. Όπως επίσης δικιά σου συμβουλή ήταν και το συγκεκριμένο μηχανάκι.

Τέλεια.

Κατέβασε από τώρα την ολοκαίνουργια ugoos port 0.5.3 να την έχεις έτοιμη: 

"Clean" Ugoos Port 0.5.3 (AOSP+ATV) for HK1 BOX  and H96 Max X3

Για το μπλε λεντ (που πιστεύω ότι θα ενοχλεί και εσένα όπως τους περισσότερους) σου έχω ακόμα καλύτερη λύση από αυτή που έχω στο λινκ (μαζί με την θερμοκρασία στην οθονίτσα του  -  λύση all in one).Όταν βάλεις την ρομ θύμισέ το μου. Update:Όταν το κάνεις θα "εξαφανισθεί" το πολύ έντονο Blue Led και θα αντικατασταθεί από ένα μικρό κόκκινο+μπλε (διακριτικά όπως όταν είναι OFF).

Επίσης διάβασε και το προηγούμενο ποστ μου για την TWRP. Θα το χρειασθείς τότε.

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2022 at 10:49 ΠΜ, ath156 said:

Καλημέρα.

Πρώτα πρώτα δούλεψέ το τουλάχιστον 2-3 ημέρες με την στοκ ρομ έτσι ώστε:

- Να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα (κυρίως στο Hardware)

- Να δεις πως είναι η στοκ ρομ και άρα να εκτιμήσεις σωστά τα οποιαδήποτε πλεονεκτήματα των custom roms

Αυτό που μπορείς (και πρέπει να κάνεις αμέσως) σε μία καρτούλα sd   ή USB stick είναι αυτό: 

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7074447     (DUMP EMMC-The Perfect Backup)

Εάν δεν σε αφήνει στο Freaktab  δοκίμασε και στο xda (ίδιο είναι):https://forum.xda-developers.com/t/rom-mod-hk1-x3-h96-max-x3-vontar-x3-transpeed-x3-air-bqeel-y8-max-amlogic.4157515/

  DIY ΚΑΛΩΔΙΟ https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7070217

***Update: Ορίστε και σε PDF οι οδηγίες που είχα κάνει τότε (βλέπεις την διαδικασία μόνο - ρομ θα σου δώσω άλλη !!!)

ΟΔΗΓΙΕΣ_ΓΙΑ_MOD3_H96maxX3_12122020.pdf 89 kB · 7 downloads

Καλησπέρα, 2 ερωτήσεις κι είμαι έτοιμος για το βάπτισμα του πυρος:

1. πώς μπορώ να κάνω το DUMP EMMC-Perfect Backup με USB stick; οι οδηγίες αφορούν κάρτα SD (δεν έχω πρόχειρη...)

2. χρειάζεται να πειράξω κάτι στις ρυθμίσεις του UBT; όπως φαίνεται έχω ήδη φορτώσει την τελευταία ρομ που πόσταρες.

Ευχαριστώ

config.jpg

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, skoumprakis said:

Καλησπέρα, 2 ερωτήσεις κι είμαι έτοιμος για το βάπτισμα του πυρος:

1. πώς μπορώ να κάνω το DUMP EMMC-Perfect Backup με USB stick; οι οδηγίες αφορούν κάρτα SD (δεν έχω πρόχειρη...)

2. χρειάζεται να πειράξω κάτι στις ρυθμίσεις του UBT; όπως φαίνεται έχω ήδη φορτώσει την τελευταία ρομ που πόσταρες.

Ευχαριστώ

config.jpg

1.   Απλώς την ίδια διαδικασία για το DUMP EMMC την κάνεις στο PC/Laptop διαλέγοντας όμως το USB stick !!  ΠΡΟΣΟΧΗ όμως μην κατά λάθος διαλέξεις κανέναν σκληρό δίσκο !!! (αν και το Balena Etcher σε προστατεύει από αυτό γιατι τους έχει ως hidden και πρέπει να κάνεις κλικ για να μφανισθούν).

2. Ναι όπως το έχεις στην εικόνα. Πατάς "START" εδώ, συνδέεις την μία άκρη του καλωδίου σου στο USB του PC/laptop. Μετά στο κουτί ενώ πατάς ΑΠΑΛΑ & ΣΤΑΘΕΡΑ το reset button (inside the AV port - exactly at the center) ταυτόχρονα συνδέεις την άλλη άκρη του καλωδίου σου στην ΜΑΥΡΗ θύρα USB (USB 2.0) του κουτιού. Μόλις αρχίσει να "καίει" σταματάς να πατάς το ρισέτ μπάτον, Όταν πρασινίσει και δείξει 100% τραβάς το καλώδιο από το κουτί (μετά σταματάς και το USB Burning Tool στο PC).

Update: Η τελευταία δεν είναι αυτή αλλά η 0.5.3 λινκ της οποίας έχω 1-2 ποστ πιο πάνω !!!

https://mega.nz/folder/351SEapL#Tf-WatjwLLO-kkQJyA33Ng/folder/S19HlTDR

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ath156 said:

1.   Απλώς την ίδια διαδικασία για το DUMP EMMC την κάνεις στο PC/Laptop διαλέγοντας όμως το USB stick !!  ΠΡΟΣΟΧΗ όμως μην κατά λάθος διαλέξεις κανέναν σκληρό δίσκο !!! (αν και το Balena Etcher σε προστατεύει από αυτό γιατι τους έχει ως hidden και πρέπει να κάνεις κλικ για να μφανισθούν).

2. Ναι όπως το έχεις στην εικόνα. Πατάς "START" εδώ, συνδέεις την μία άκρη του καλωδίου σου στο USB του PC/laptop. Μετά στο κουτί ενώ πατάς ΑΠΑΛΑ & ΣΤΑΘΕΡΑ το reset button (inside the AV port - exactly at the center) ταυτόχρονα συνδέεις την άλλη άκρη του καλωδίου σου στην ΜΑΥΡΗ θύρα USB (USB 2.0) του κουτιού. Μόλις αρχίσει να "καίει" σταματάς να πατάς το ρισέτ μπάτον, Όταν πρασινίσει και δείξει 100% τραβάς το καλώδιο από το κουτί (μετά σταματάς και το USB Burning Tool στο PC).

Update: Η τελευταία δεν είναι αυτή αλλά η 0.5.3 λινκ της οποίας έχω 1-2 ποστ πιο πάνω !!!

https://mega.nz/folder/351SEapL#Tf-WatjwLLO-kkQJyA33Ng/folder/S19HlTDR

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! Για την ιστορία:

το 1 δε δούλεψε. Μου έβγαζε συνεχώς μήνυμα "USB disk not found or unmounted". Προσπάθησα για αρκετή ώρα, δεν κατάφερα να το ξεπεράσω και το παράτησα. Ίσως να έφταιγε το στικάκι μου.

το 2 δούλεψε μια χαρά. Φαίνεται σούπερ, θα το δουλέψω λίγο τώρα να το συνηθίσω.

Απορία άσχετου: πώς εγκαθιστώ τώρα disney plus και νετφλιξ (σε καλή ποιότητα); πρέπει να βρω τα .apk στο γκουκλ και να τα πετάξω μέσα ή υπάρχει ευκολότερος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, skoumprakis said:

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! Για την ιστορία:

το 1 δε δούλεψε. Μου έβγαζε συνεχώς μήνυμα "USB disk not found or unmounted". Προσπάθησα για αρκετή ώρα, δεν κατάφερα να το ξεπεράσω και το παράτησα. Ίσως να έφταιγε το στικάκι μου.

το 2 δούλεψε μια χαρά. Φαίνεται σούπερ, θα το δουλέψω λίγο τώρα να το συνηθίσω.

Απορία άσχετου: πώς εγκαθιστώ τώρα disney plus και νετφλιξ (σε καλή ποιότητα); πρέπει να βρω τα .apk στο γκουκλ και να τα πετάξω μέσα ή υπάρχει ευκολότερος τρόπος;

Λοιπόν ένα ένα.

Μου δίνεις την ευκαιρία να σου πω ότι πρέπει να προσέξεις διότι κάποια στικάκια δεν μπαίνουν τελείως στις θύρες USB (και πιο πολύ στην γωνιακή) και άρα δεν διαβάζονται. Αυτό πρέπει να το ξέρεις και να το προσέξεις, άρα είτε να δοκιμάσεις κανένα άλλο στη θέση του ή να χρησιμοποιήσεις κάποιο καλώδιο προέκτασης εάν έχεις ή κάποιο USB Hub. Καλό θα είναι πάντως να έχεις και κάποια(ες) micro sd (16GB ή παραπάνω) που θα φανεί(ούν) και χρήσιμη(ες) για backup, Coreelec κλπ.

Με το Corelelec μπορείς να πάρεις και Netflix σε ποιότητα HD;ή και  FHD. Αλλιώς με εφαρμογή ή μέσω KODI SD  ή XSD.

Ενεργοποίησε και το root Magisk από τις Ρυθμίσεις.

Κατά την γνώμη μου άλλαξε και Launcher (προτέίνω τον Square Home 3 από Playstore ή όποιον άλλον θέλεις)

Κατέβασε και το CPU Monitor από το Playstore και ενεργοποίησε από τις ρυθμίσεις το floating window που το σέρνεις όπου θέλεις (.δες το βιντεάκι που ανεβάζω)

Έτσι και αλλιώς προτείνω να βάλεις από κάτω μία βάση ανεμιστήρα (την φτιάχνεις μόνος σου ή αγοράζεις έτοιμη), ειδικά όμως εάν διαπιστώσεις θρμοκρασίες στην περιοχή 75+ αυτός είναι must.

Διάβασε λίγο και το νήμα (τουλάχιστον τις τελευταίες σελίδες και θα βρεις αρκετά χρήσιμα πράγματα.

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...