Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο λέει και στο λινκ που έβαλες. Εάν θέλεις Netflix 4K πας στο KM2, αλλιώς μπορεί να πάρεις αυτό που λες (εάν είχα αντίστοιχες απαιτήσεις με εσένα πιθανότατα θα πήγαινα στο KM2). Επίσης εάν έχεις υπομονή, το BG βγάζει κατά καιρούς κάποιες προσφορές...εάν δεν το βιάζεσαι βέβαια.
Τέλος αυτά τα πιστοποιημένα κουτιά ΔΕΝ τα πειράζουμε εύκολα με άλλες ρομς !!!!! Υπάρχει σημαντικός κίνδυνος να χάσουν την πιστοποίησή τους.
Πολύ ωραία.
Το plus είναι καλύτερο δηλαδή από αυτό πού έκανα post?

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

5 minutes ago, ταξιδιωτης22 said:

Πολύ ωραία.
Το plus είναι καλύτερο δηλαδή από αυτό πού έκανα post?

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ναι και εάν έχει και καλή τιμή με κουπόνια, προσφορές κλπ δεν το συζητάμε.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ταξιδιωτης22 said:

Πολύ ωραία.
Το plus είναι καλύτερο δηλαδή από αυτό πού έκανα post?

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το mecool km2 plus έχει πιστοποίηση για Netflix 4k , το mecool km7 δεν έχει την απαιτούμενη άδεια για Netflix 4K.

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2022 at 8:28 ΜΜ, ταξιδιωτης22 said:

Καλησπέρα παιδιά.
Λοιπόν κάποιο καλό και γρήγορο box όχι από κίνα πού να υποστηρίζει τα πάντα και φυσικά να έχει υποστήριξή.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Παιδιά καλησπέρα.

Τελικά το TV box έπαιξε κατεβάζοντας την 

https://mega.nz/file/gwskwIiD#ojau6eF7aJH4Ab6S-FbJ09mHmsjmaZk7vPHQxyomKtU

Φόρτωσε κανονικά το Kodi χωρίς πρόβλημα,αλλά δεν μου παίζει το Disney plus με ήχο και απορώ γιατί ενώ το είχα κάνει πριν σβήσω το TV box.Εαν γνωρίζει κάποιος κάτι για να με βοηθήσει πάνω στον ήχο.

 Δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο η καινούργια slimbox που κατέβασα.

Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, junglist said:

Μα το 80% των χρηστών δεν χρειάζεται υψηλές επιδόσεις!
Έχει μάθει την καραμέλα για πολλά gb στη Ραμ και οκτώ πυρήνες για CPU, που είναι άχρηστα για streaming σε μεγάλο βαθμό όλα αυτά.
Αρκεί ένα βελτιστοποιημένο OS και βλέπεις 4κ με πολύ πιο χαλαρό hardware.

Αλλά οι πιο πολλοί παίρνουν μποξακια επειδή τα προτείνει η μάζα χωρίς να χρειάζονται όλα τα παραπάνω.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

έχεις δίκιο.

και εγω έπαιρνα τα διάφορα που κυκλοφορούν και έτρωγα τον χρόνο μου μια για το ενα μια για το αλλο.

Xiaomi, Amazon για εμένα για λιγότερο πόνο και ασταμάτητες συνεχείς αναβαθμίσεις χωρίς να χάνεις χρόνο.

 

Ακόμα και το km2 plus που πήρα περιμένω να δω καταστάσεις που δεν θα μου αρέσουν.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makis1024 said:

Διαβαζω αλλα δεν μου λεει κατι για με βοηθηση

 

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος στους περισσότερους τίτλους έχει ήχο μόνο αν έχουμε το TV-Box συνδεδεμένο σε δέκτη AV για την αποκωδικοποίηση του Dolby Digital Plus, διαφορετικά δεν θα έχουμε ήχο.

Dolby Digital Plus , είναι η άδεια που προφανός δεν έχει το beelink gt1 , ανεξαρτήτως λογισμικού. Δεν φταίει η Slimbox ή οποιαδήποτε άλλη custom ROM. Στο μαμά λογισμικό είχες ήχο στο Disney plus;

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, makis1024 said:

Ο ήχος στους περισσότερους τίτλους έχει ήχο μόνο αν έχουμε το TV-Box συνδεδεμένο σε δέκτη AV για την αποκωδικοποίηση του Dolby Digital Plus, διαφορετικά δεν θα έχουμε ήχο.

Dolby Digital Plus , είναι η άδεια που προφανός δεν έχει το beelink gt1 , ανεξαρτήτως λογισμικού. Δεν φταίει η Slimbox ή οποιαδήποτε άλλη custom ROM. Στο μαμά λογισμικό είχες ήχο στο Disney plus;

 

Καλημερα.

Στο μαμα λογισμικο στις αρχες παιδευομουν αλλα δεν γινοταν τιποτα.

Εγραψα στο forum μου απαντησε ο gatos814 το εκανα οπως μου εγραψε και ειχα ηχο με μια διαδικασια.Εαν πας  πισω στο 784 στις αρχες θα το διαβασεις.Κανω ακριβως  τα ιδια και δεν μου βγαζει το dowload το βελακι γιαυτο αναφερα για την slimbox.

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την τελευταία minislim που σου έδωσα στην προηγούμενη σελίδα και δοκίμασε , εάν δεν φτιάξει , βάλε την Rom του Alvatec που είναι Android 7 , μπορεί να φταίει η έκδοση android, δηλαδή να δουλέψει το κόλπο σε 7 , γιατί η Slimbox είναι Android 9.

https://drive.google.com/drive/mobile/folders/1k_-3rplDJj-ws-ELqN9CX64iJnPJz8h0?usp=drive_open

Εδώ η minislim 

https://disk.yandex.ru/d/VbJv-ffdgC8n-A/minisbx_beelink_gt1u_qca9377_pie_028_2.7z

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, electricalgian said:

Καλημερα.

Στο μαμα λογισμικο στις αρχες παιδευομουν αλλα δεν γινοταν τιποτα.

Εγραψα στο forum μου απαντησε ο gatos814 το εκανα οπως μου εγραψε και ειχα ηχο με μια διαδικασια.Εαν πας  πισω στο 784 στις αρχες θα το διαβασεις.Κανω ακριβως  τα ιδια και δεν μου βγαζει το dowload το βελακι γιαυτο αναφερα για την slimbox.

 

Εάν είσαι μεγάλος φαν των διάφορων πλατφορμών (Disney+ κλπ), ίσως θα άξιζε να δοκιμάσεις και την custom rom Aidan που κάνει το κουτί σου να φαίνεται ως πιστοποιημένο Mi box s !! Άρα θα μπορείς να χρησιμοποιείς σχεδόν οτιδήποτε χρησιμοποιείται στα πιστοποιημένα κουτιά. Βέβαια το σημαντικό ότι σε αυτή δεν θα έχεις root (πάντοτε κάτι κερδίζεις - κάτι χάνεις).

Τώρα που μπήκες στο "τρυπάκι" των custom roms δοκιμάζεις ότι θέλεις....

Δεν την έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά ένας φίλος μου (από το εξωτερικό) δοκιμάζοντας σχεδόν τα πάντα, κατέληξε σε αυτήν (είναι και εκείνος μεγάλος φαν του Disney+ κλπ).

https://forum.xda-developers.com/t/v9-aidans-rom-s905x-s905w-s912-s905x2-s905y2-s905x3-s905w4-s922-android-tv-9-disney-google-play-certified-root.4199287/

https://aidansrom.wordpress.com

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2022 at 12:57 ΜΜ, ath156 said:

Για το πως εγκαθιστούμε μία custom rom σε amlogic επεξεργαστή το έχουμε πει από τον 08/2020 και εδώ και στο (How to Install):

https://forum.freaktab.com/node/812507#post826286

Επίσης με ανάρτησή μου εδώ στις 26/3/2021 είχα πει ποιοι είναι οι τρόποι και τι και γιατί να το προτιμήσετε:

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=6943537

Ίσως να φανούν και σήμερα χρήσιμα σε κάποιους...........

 

Καλημέρα στην παρέα! Μόλις παρέλαβα από banggood το πρώτο μου boxακι, το h96 max x3 4/32gb amlogic s905x3, με το δελφινάκι.

Διαβάζω εδώ (από ath156, gatos814 κλπ) για custom roms, Coreelec, slimbox, ugoos,  κλπ κι έχω αρκετές άγνωστες λέξεις και δεν ξέρω από πού να αρχίσω. Τα χρειάζομαι όλα αυτά (ή ένα από αυτά); ποια είναι τα πρώτα βήματα για κάποιον που ξεκινάει τώρα; αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει λίγο για να ξεκινήσω το στήσιμο. 

Αν υπάρχει και κάποιο pdf με οδηγίες για να ακολουθήσω (πχ στα αγγλικά) θα με βόλευε ακόμη περισσότερο.

Ευχαριστώ!

ΥΓ.1: το λινκ στο freaktab δε με βάζει, να υποθέσω ότι χρειάζομαι λογαριασμό;

ΥΓ.2: το USB-A/USB-A καλώδιο μάλλον πρέπει να το φτιάξω, τις έχω βρει τις οδηγίες

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, skoumprakis said:

Καλημέρα στην παρέα! Μόλις παρέλαβα από banggood το πρώτο μου boxακι, το h96 max x3 4/32gb amlogic s905x3, με το δελφινάκι.

Διαβάζω εδώ (από ath156, gatos814 κλπ) για custom roms, Coreelec, slimbox, ugoos,  κλπ κι έχω αρκετές άγνωστες λέξεις και δεν ξέρω από πού να αρχίσω. Τα χρειάζομαι όλα αυτά (ή ένα από αυτά); ποια είναι τα πρώτα βήματα για κάποιον που ξεκινάει τώρα; αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει λίγο για να ξεκινήσω το στήσιμο. 

Αν υπάρχει και κάποιο pdf με οδηγίες για να ακολουθήσω (πχ στα αγγλικά) θα με βόλευε ακόμη περισσότερο.

Ευχαριστώ!

ΥΓ.1: το λινκ στο freaktab δε με βάζει, να υποθέσω ότι χρειάζομαι λογαριασμό;

ΥΓ.2: το USB-A/USB-A καλώδιο μάλλον πρέπει να το φτιάξω, τις έχω βρει τις οδηγίες

 

 

Καλημέρα.

Πρώτα πρώτα δούλεψέ το τουλάχιστον 2-3 ημέρες με την στοκ ρομ έτσι ώστε:

- Να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα (κυρίως στο Hardware)

- Να δεις πως είναι η στοκ ρομ και άρα να εκτιμήσεις σωστά τα οποιαδήποτε πλεονεκτήματα των custom roms

Αυτό που μπορείς (και πρέπει να κάνεις αμέσως) σε μία καρτούλα sd   ή USB stick είναι αυτό: 

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7074447     (DUMP EMMC-The Perfect Backup)

Εάν δεν σε αφήνει στο Freaktab  δοκίμασε και στο xda (ίδιο είναι):https://forum.xda-developers.com/t/rom-mod-hk1-x3-h96-max-x3-vontar-x3-transpeed-x3-air-bqeel-y8-max-amlogic.4157515/

  DIY ΚΑΛΩΔΙΟ https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7070217

***Update: Ορίστε και σε PDF οι οδηγίες που είχα κάνει τότε (βλέπεις την διαδικασία μόνο - ρομ θα σου δώσω άλλη !!!)

ΟΔΗΓΙΕΣ_ΓΙΑ_MOD3_H96maxX3_12122020.pdf

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ath156 said:

Καλημέρα.

Πρώτα πρώτα δούλεψέ το τουλάχιστον 2-3 ημέρες με την στοκ ρομ έτσι ώστε:

- Να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα (κυρίως στο Hardware)

- Να δεις πως είναι η στοκ ρομ και άρα να εκτιμήσεις σωστά τα οποιαδήποτε πλεονεκτήματα των custom roms

Αυτό που μπορείς (και πρέπει να κάνεις αμέσως) σε μία καρτούλα sd   ή USB stick είναι αυτό: 

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7074447     (DUMP EMMC-The Perfect Backup)

Εάν δεν σε αφήνει στο Freaktab  δοκίμασε και στο xda (ίδιο είναι):https://forum.xda-developers.com/t/rom-mod-hk1-x3-h96-max-x3-vontar-x3-transpeed-x3-air-bqeel-y8-max-amlogic.4157515/

  DIY ΚΑΛΩΔΙΟ https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7070217

***Update: Ορίστε και σε PDF οι οδηγίες που είχα κάνει τότε (βλέπεις την διαδικασία μόνο - ρομ θα σου δώσω άλλη !!!)

ΟΔΗΓΙΕΣ_ΓΙΑ_MOD3_H96maxX3_12122020.pdf 89 kB · 0 downloads

Ακριβώς ότι έψαχνα! Οπότε, θα παίξω με τη στοκ ρομ μέχρι το Σ/Κ και μάλλον την Κυριακή θα δοκιμάσω να περάσω την custom. Πρέπει να τσεκάρω αν έχω μπλε Board και wifi chip IT6334?

btw, τα mega-λινκς στο pdf που μου έστειλες δε δουλεύουν (αυτά με τις 3 τελείες ανάμεσα).

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να πας σε αυτο που σου προτεινει ο@makis1024 που εχει καλυτερο hardware!
Τώρα με δουλεύεις;
Τι δεν είναι έτσι τα πράγματα;

Τα μισά ποστ εδώ μέσα μιλάνε για αλλαγές ρομ μπας και παίξει το.Netflix ή το Disney+ σωστά.
Είδες ποτέ εγώ να γράφω ότι κάτι δεν παίζει με το Amazon Firestick;
Όχι γιατί αυτό που κοροϊδεύετε γιατί δεν έχει 8gb Ram και τον super CPU κάνει απλά τέλεια τη δουλειά του από μαμά: streaming τα πάντα και χωρίς κολλήματα.

Αλλά είπαμε η καραμέλα των κινεζικών μποξ καλά κρατεί και συνεχίστε να προτείνετε μποξακια που θέλουν 70-80€ και αλλαγές ρομ κλπ.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, skoumprakis said:

Ακριβώς ότι έψαχνα! Οπότε, θα παίξω με τη στοκ ρομ μέχρι το Σ/Κ και μάλλον την Κυριακή θα δοκιμάσω να περάσω την custom. Πρέπει να τσεκάρω αν έχω μπλε Board και wifi chip IT6334?

btw, τα mega-λινκς στο pdf που μου έστειλες δε δουλεύουν (αυτά με τις 3 τελείες ανάμεσα).

Ευχαριστώ και πάλι!

1. Από κάτω από τις τρύπες φαίνεται εάν είναι μπλε ή πράσινο. Αυτό όμως που έχει σημασία είναι ποιο wifi τσιπάκι έχει. Μπορείς είτε πολύ εύκολα να το ανοίξεις (έχω βιντεάκι για να δεις πόσο εύκολο είναι) ή ίσως ακόμα καλύτερα με την "εις άτοπον επαγωγή", δηλαδή καίμε μία ρομ και εάν δεν έχεις wifi, σημαίνει ότι έχεις κάποιο μη υποστηριζόμενο τσιπάκι. Εάν δεν σε ενδιαφέρει το wifi την αφήνεις, αλλιώς πάμε σε άλλη.

2. Τα λινκς πάρτα από το xda, UBT και Licence (που χρειάζεται μόνο για τις στοκ και slimbox)

3. Κατέβασε από τώρα να έχεις έτοιμη, την Κυριακή, την Ugoos port 0.5.1 (clean ugoos port). Αυτή έχω και εγώ τώρα στο H96 max X3. Υπάρχει και η 0.5.3 αλλά άστην προς το παρόν γιατί δεν είναι clean port, δοκιμαστική έκδοση κλπ

Ugoos port 0.5.1 AOSP(Pie) https://mega.nz/file/Fl0VhRYJ#Yom7CkqlXMC7T1BB9zhTNnRiQDR33qeQwGGBArUcLnQ

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ath156 said:

Εάν είσαι μεγάλος φαν των διάφορων πλατφορμών (Disney+ κλπ), ίσως θα άξιζε να δοκιμάσεις και την custom rom Aidan που κάνει το κουτί σου να φαίνεται ως πιστοποιημένο Mi box s !! Άρα θα μπορείς να χρησιμοποιείς σχεδόν οτιδήποτε χρησιμοποιείται στα πιστοποιημένα κουτιά. Βέβαια το σημαντικό ότι σε αυτή δεν θα έχεις root (πάντοτε κάτι κερδίζεις - κάτι χάνεις).

Τώρα που μπήκες στο "τρυπάκι" των custom roms δοκιμάζεις ότι θέλεις....

Δεν την έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά ένας φίλος μου (από το εξωτερικό) δοκιμάζοντας σχεδόν τα πάντα, κατέληξε σε αυτήν (είναι και εκείνος μεγάλος φαν του Disney+ κλπ).

https://forum.xda-developers.com/t/v9-aidans-rom-s905x-s905w-s912-s905x2-s905y2-s905x3-s905w4-s922-android-tv-9-disney-google-play-certified-root.4199287/

https://aidansrom.wordpress.com

ωραια μαγκια αυτη.  κανει για πολλα μποξ?

5 ώρες πριν, junglist said:

Τώρα με δουλεύεις;
Τι δεν είναι έτσι τα πράγματα;

Τα μισά ποστ εδώ μέσα μιλάνε για αλλαγές ρομ μπας και παίξει το.Netflix ή το Disney+ σωστά.
Είδες ποτέ εγώ να γράφω ότι κάτι δεν παίζει με το Amazon Firestick;
Όχι γιατί αυτό που κοροϊδεύετε γιατί δεν έχει 8gb Ram και τον super CPU κάνει απλά τέλεια τη δουλειά του από μαμά: streaming τα πάντα και χωρίς κολλήματα.

Αλλά είπαμε η καραμέλα των κινεζικών μποξ καλά κρατεί και συνεχίστε να προτείνετε μποξακια που θέλουν 70-80€ και αλλαγές ρομ κλπ.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

λες ψεματα . δεν ειναι τα μισα ειναι τα περισσοτερα.

να πω ευχαριστω στα παιδια για τον χρόνο τις γνώσεις και τις  συνέχεις συμβουλες αλλα δεν ειναι ψεμα . ειναι ενα παιχνιδι η ολη φαση που το καις και εσυ λιγο..

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, junglist said:

Τώρα με δουλεύεις;
Τι δεν είναι έτσι τα πράγματα;

Τα μισά ποστ εδώ μέσα μιλάνε για αλλαγές ρομ μπας και παίξει το.Netflix ή το Disney+ σωστά.
Είδες ποτέ εγώ να γράφω ότι κάτι δεν παίζει με το Amazon Firestick;
Όχι γιατί αυτό που κοροϊδεύετε γιατί δεν έχει 8gb Ram και τον super CPU κάνει απλά τέλεια τη δουλειά του από μαμά: streaming τα πάντα και χωρίς κολλήματα.

Αλλά είπαμε η καραμέλα των κινεζικών μποξ καλά κρατεί και συνεχίστε να προτείνετε μποξακια που θέλουν 70-80€ και αλλαγές ρομ κλπ.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Το οτι 2-3 ποστ ασχοληθηκαν με το Disney+ (του ιδιου συμφορουμιτη) και αρκετοι αχολουνται με το Netflix δεν ειναι σιγουρα τα ΜΙΣΑ ποστ!
Και ...αντε να πω οτι ειναι ετσι οπως λες και ειναι τα μισα....
Τα αλλα ΜΙΣΑ ομως δειχνουν οτι ο κοσμος θελει και αλλα πραγματα απο αυτα που υποστηριζεις!!!  
Ο κοσμος θελει και αλλες πιο βαριες εφαρμογες που οπως και να το κανουμε το Firestick αδυνατει να τις εκτελεσει σωστα (οπως π.χ το kodi με τα περισσοτερα ελληνικα builds) !!!
Δηλαδη το οτι το Amazon Firestick ειναι η επιτομη των τηλεοπτικων κουτιων και το αντιπαλο δεος των XIAOMI tv boxes ... με ξεπερναει!!!
Δυστυχως για εσενα ενα καλο hardware OTI KAI NA ΛΕΣ απογειωνεται με ενα καλο λογισμικο....
Αυτο ειναι ΝΟΜΟΣ και αποδεικνυεται με ολα τα συγκριτικα του ...κοσμου !!!
Οπως και στην προκειμενη περιπτωση ενα μετριο hardware οπως το Firestick στεκεται μια χαρα με ενα λογισμικο σαν και αυτο που ''φοραει'' !
Και για να μην γελιωμαστε τι ειναι το Fire OS....;
MA ΦΥΣΙΚΑ ... ΕΝΑ CUSTOM ANDROID OS!!!
Και αφου σε διαβαζω να εισαι καθετα αντιθετος με τα ''πειραγματα'' (εξατομiκευσεις) στα κινεζικα μποξακια μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω γιατι σιγουρα το ενα σου μποξακι (αφου το γραφεις κιολας στην ..υπογραφη σου) και ισως και το αλλο σου φορανε custom λογισμικα ;

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλά είπα να μην απαντήσω, αλλά μέχρι τωρα είχαμε μόνο την γνωστή περίπτωση (που παλαιότερα τον βοηθήσαμε κιόλας με το δικό του το κουτί, για να βάλει κάστομ ρομ, αλλά κατάφερε να το καταστρέψει !! - οι αναρτήσεις υπάρχουν, εάν θέλει τις θυμόμαστε). Μου θυμίζει λίγο το "ξινά σταφύλια" ή για να το πω και στα Αγγλικά "sour grapes" (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Fox_and_the_Grapeshttps://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/sour-grapes

Τώρα έχουμε και 2η περίπτωση που μιλάει μάλιστα για "μαμησια" !!!! Σιγά ρε παιδιά λίγο μην ανεκδοτο....και μιλάτε και σε κάποιον που μόλις κάποιος ζητήσει πιστοποιημένο κουτί αμέσως προτείνει το Xiaomi Mi Box s......έχω δηλώσει δε ότι το έχει (μετά από δική μου σύσταση) η αδελφή μου, κάποιοι κολλητοί μου φίλοι κλπ.....το προτείνω δε πρώτο-πρώτο για όσους δεν ξέρουν ή δεν θέλουν να ασχοληθούν με καστομ ρομς κλπ και θέλουν να βλέπουν σχεδόν μόνο πλατφόρμες...όχι βέβαια ότι μαμανε κιόλας.

Το να προτείνεις δε το firestick την στιγμή που ο άλλος σου ζητάει TVbox, το συγκρίνω με το να ζητάει κάποιος οικογενειακό αυτοκίνητο που να χωράει όλη η οικογένεια ή οι φίλοι του (με τα μπαγκάζια τους εάν πάνε και διακοπές), δυνατό κινητήρα/επιδόσεις ή ακόμα και SUV και εσύ να του προτείνεις ένα σμαρτάκι γιατί είναι καλό αυτοκίνητο πόλης, το παρκάρεις πολύ εύκολα (ακόμα και κάθετα είναι νόμιμο το παρκάρισμα του). Άλλο "PC" άλλο το "laptop" άλλο το "τάμπλετ", άλλο εξωτερικός HDD/SSD  και άλλο το στικάκι, άλλο το TVbox και άλλο το  στικάκι.

Και στην τελική ποιο είναι το πρόβλημά σας? Προτείνουμε , προτείνετε και ο άλλος αποφασίζει τι θα πάρει. Αυτό είναι και το νόημα της βοήθειας. Να αποφασίζει ο άλλος αφού ακούσει όλες τις απόψεις, όχι να του επιβάλλουμε ή να του επιβάλλετε αυτό που θέλουμε/θέλετε.

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαφές ότι υπάρχουν δύο βασικές "σχολές", που έχουν καταγραφεί τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους.
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, οι επιθυμίες του κάθε χρήστη είναι μοναδικές.
Εάν αφαιρέσεις τις άσκοπες εντάσεις από τα τελευταία μηνύματα, ο φίλος που ρώτησε πήρε τις απαντήσεις του, και μπορεί να κάνει την επιλογή του.

Δεν το αφήνουμε εδώ καλύτερα, χωρίς να χαλάσουμε το θέμα; Νομίζω όλοι ξαναείπαν όσα ήθελαν να πουν και δεν έχει μείνει κανένας παραπονεμένος...

Link to comment
Share on other sites

Το τέλειο Backup - Dump EMMC  (για Amlogic επεξεργαστές) (Update)

Έχω πει ότι για κουτιά με Amlogic (S905, S912, S905X3, S922, A311) μπορείτε να κάνετε το τέλειο backup (DUMP EMMC), δηλαδή να κάνετε backup τα ΠΑΝΤΑ που είναι στο κουτί σας.

Perfect Backup - DUMP EMMC

Για να γίνει αυτό χρειάζεσθε είτε ένα airmouse, είτε οποιοδήποτε USB keyboard, USB combo (mouse+keyboard), rii-i8 like etc.

Υπάρχει όμως περίπτωση σε κάποια κουτιά να μην ενεργοποιούνται οι θύρες USB και άρα να μην μπορούμε να περιηγηθούμε στο σχετικό Μενού, άρα να μην μπορούμε να κάνουμε το backup. Τέτοιες περιπτώσεις έχουν εμφανισθεί στην "ζούγκλα" των διαφορετικών εκδόσεων x96 max plus και αλλού (όπως και στο X88 King που έχω εγώ).

Αυτό το έχω λύσει πλέον και μπορεί να γίνει σε κάθε κουτί, είτε με το να δώσω ένα αρχείο, εάν κάποιος έχει το ίδιο programmable remote control με εμένα, είτε εξηγώντας πως να το κάνει. Εάν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται άς το πει.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, gatos814 said:

Το οτι 2-3 ποστ ασχοληθηκαν με το Disney+ (του ιδιου συμφορουμιτη) και αρκετοι αχολουνται με το Netflix δεν ειναι σιγουρα τα ΜΙΣΑ ποστ!
Και ...αντε να πω οτι ειναι ετσι οπως λες και ειναι τα μισα....
Τα αλλα ΜΙΣΑ ομως δειχνουν οτι ο κοσμος θελει και αλλα πραγματα απο αυτα που υποστηριζεις!!!  
Ο κοσμος θελει και αλλες πιο βαριες εφαρμογες που οπως και να το κανουμε το Firestick αδυνατει να τις εκτελεσει σωστα (οπως π.χ το kodi με τα περισσοτερα ελληνικα builds) !!!
Δηλαδη το οτι το Amazon Firestick ειναι η επιτομη των τηλεοπτικων κουτιων και το αντιπαλο δεος των XIAOMI tv boxes ... με ξεπερναει!!!
Δυστυχως για εσενα ενα καλο hardware OTI KAI NA ΛΕΣ απογειωνεται με ενα καλο λογισμικο....
Αυτο ειναι ΝΟΜΟΣ και αποδεικνυεται με ολα τα συγκριτικα του ...κοσμου !!!
Οπως και στην προκειμενη περιπτωση ενα μετριο hardware οπως το Firestick στεκεται μια χαρα με ενα λογισμικο σαν και αυτο που ''φοραει'' !
Και για να μην γελιωμαστε τι ειναι το Fire OS....;
MA ΦΥΣΙΚΑ ... ΕΝΑ CUSTOM ANDROID OS!!!
Και αφου σε διαβαζω να εισαι καθετα αντιθετος με τα ''πειραγματα'' (εξατομiκευσεις) στα κινεζικα μποξακια μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω γιατι σιγουρα το ενα σου μποξακι (αφου το γραφεις κιολας στην ..υπογραφη σου) και ισως και το αλλο σου φορανε custom λογισμικα ;

αυτο που θα επρερε να σε ξεπερασει ειναι οτι εσυ βλεπεις προβληματα στα xiaomi και firestick και οχι σε ολα τα αλλα .

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Καλά είπα να μην απαντήσω, αλλά μέχρι τωρα είχαμε μόνο την γνωστή περίπτωση (που παλαιότερα τον βοηθήσαμε κιόλας με το δικό του το κουτί, για να βάλει κάστομ ρομ, αλλά κατάφερε να το καταστρέψει !! - οι αναρτήσεις υπάρχουν, εάν θέλει τις θυμόμαστε). Μου θυμίζει λίγο το "ξινά σταφύλια" ή για να το πω και στα Αγγλικά "sour grapes" (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Fox_and_the_Grapeshttps://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/sour-grapes
Τώρα έχουμε και 2η περίπτωση που μιλάει μάλιστα για "μαμησια" !!!! Σιγά ρε παιδιά λίγο μην ανεκδοτο....και μιλάτε και σε κάποιον που μόλις κάποιος ζητήσει πιστοποιημένο κουτί αμέσως προτείνει το Xiaomi Mi Box s......έχω δηλώσει δε ότι το έχει (μετά από δική μου σύσταση) η αδελφή μου, κάποιοι κολλητοί μου φίλοι κλπ.....το προτείνω δε πρώτο-πρώτο για όσους δεν ξέρουν ή δεν θέλουν να ασχοληθούν με καστομ ρομς κλπ και θέλουν να βλέπουν σχεδόν μόνο πλατφόρμες...όχι βέβαια ότι μαμανε κιόλας.
Το να προτείνεις δε το firestick την στιγμή που ο άλλος σου ζητάει TVbox, το συγκρίνω με το να ζητάει κάποιος οικογενειακό αυτοκίνητο που να χωράει όλη η οικογένεια ή οι φίλοι του (με τα μπαγκάζια τους εάν πάνε και διακοπές), δυνατό κινητήρα/επιδόσεις ή ακόμα και SUV και εσύ να του προτείνεις ένα σμαρτάκι γιατί είναι καλό αυτοκίνητο πόλης, το παρκάρεις πολύ εύκολα (ακόμα και κάθετα είναι νόμιμο το παρκάρισμα του). Άλλο "PC" άλλο το "laptop" άλλο το "τάμπλετ", άλλο εξωτερικός HDD/SSD  και άλλο το στικάκι, άλλο το TVbox και άλλο το  στικάκι.
Και στην τελική ποιο είναι το πρόβλημά σας? Προτείνουμε , προτείνετε και ο άλλος αποφασίζει τι θα πάρει. Αυτό είναι και το νόημα της βοήθειας. Να αποφασίζει ο άλλος αφού ακούσει όλες τις απόψεις, όχι να του επιβάλλουμε ή να του επιβάλλετε αυτό που θέλουμε/θέλετε.
 
Εσένα ποιο είναι το πρόβλημα σου;
Που πετάχτηκες χωρίς να απευθυνθούμε σε σένα και μάλιστα πήγες να δημιουργήσεις και ίντριγκα αναφερόμενος σε παλιότερα ποστ.

Σορρυ που σου χαλάμε το σερί με ποστ για αλλαγές ρομ, για το πώς να βλέπεις θερμοκρασίες στις οθονιτσες των tv box, πώς να ανοίγεις τρύπες για θερμοκρασίες υψηλές θερμοκρασίες κλπ, πράγματα που ΠΟΤΕ δε χρειάζονται τα Xioami tv box και τα Amazon Firestick.
Και με τα οποία κανονικά ο μέσος χρήστης ΔΕΝ θα έπρεπε ποτέ να ασχολείται,αλλά μόλις μπει κάποιος και ζητήσει συμβουλή για να βλέπει απλά μερικά video στο YouTube και να στριμαρει σε HD μέσω Netflix, αυτά τα κινέζικα που θέλουν πείραγμα θα τρέξετε να προτείνετε.


Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, drdedus said:

αυτο που θα επρερε να σε ξεπερασει ειναι οτι εσυ βλεπεις προβληματα στα xiaomi και firestick και οχι σε ολα τα αλλα .

Και απο που ακριβως το καταλαβες εσυ αυτο που λες τωρα ...ακριβοδικαιε συμφορουμιτη μου;
Που ακριβως σε αυτα που λεω βλεπω προβληματα στα Χiaomi και στα Firestick ;
Ολα μα ολα τα πιστοποιημενα κουτακια η στικακια κανουν πολυ καλα 3-4 αντε 5 πραγματακια..... πλην βεβαια του Nvidia shield το οποιο ομως ειναι πολυ ''αλμυρο'' !
Αν θελεις παντως εσυ και ολοι οσοι βλεπετε ''φαντασματα'' στα κινεζικα μποξακια ... ανοιξτε ενα αλλο νημα εδω στο φορουμ για τα πιστοποιημενα και πειτε τα ενδομυχα και εσωψυχα σας χωρις κανενα φοβο και κανενα παθος !
Ετσι δεν θα ειστε υποχρεωμενοι να ... ανεχοσαστε και εμας τους ''κινεζους'' με τα ''προβληματα μας !!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...