Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω ένα θέμα με το gkubu. Από χθές κολλάει συνέχεια στο απασχολημένο κάτω δεξιά. Γυρίζει ότι φορτώνει δεν έχει κολλήσει αλλά κάνει αρκετή ώρα πλέον. Έκανα επανεκκίνηση στο μποξάκι και πάλι τα ίδια 

Edit: μου δούλεψε κι έκανε update τα apps μετά από δύο επανεκκινήσεις... καμία ιδέα για αυτό?

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, zacharis said:

Παιδιά έχω ένα θέμα με το gkubu. Από χθές κολλάει συνέχεια στο απασχολημένο κάτω δεξιά. Γυρίζει ότι φορτώνει δεν έχει κολλήσει αλλά κάνει αρκετή ώρα πλέον. Έκανα επανεκκίνηση στο μποξάκι και πάλι τα ίδια 

Edit: μου δούλεψε κι έκανε update τα apps μετά από δύο επανεκκινήσεις... καμία ιδέα για αυτό?

Δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα. Το άνοιξα μόλις τώρα. Όταν κάνει update το skin ίσως να αργεί και λίγο παραπάνω.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο mini wireless keyboard που να υποστηρίζει και ελληνικα εκτός απο αγγλικά;

Είδα αυτό:https://www.cosmoprice.gr/product/26305/lamtech-wireless-touchpad-air-mouse-keyboard-en-gr.html?skr_prm=WyI1YzQwMjBhZC05NjIxLTRiY2MtYmE1OC1kZTBlMmNmZWY4ZDUiLDE2NTkzODc3Mjg1NjQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0&pCode=99890&ref=6 αλλά θα έχει σίγουρα εναλλαγή γλωσσών;

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, memostrikas said:

Υπάρχει κάποιο mini wireless keyboard που να υποστηρίζει και ελληνικα εκτός απο αγγλικά;

Εάν εννοείς τύπου rii mini 8 ή κάτι τέτοιο βέβαια.

Πρώτα θα πας "Ρυθμίσεις-More Settings-Σύστημα-Γλώσσες&εισαγωγή-Φυσικό πληκτρολόγιο" (π.χ. HID 4555:1031)

Μετά επάνω στο "Γλώσσες"θα διαλέξεις τις 2 γλώσσες που θέλεις π.χ. Ελληνικά+Αγγλικά (US).

Μετά με κλικ επάνω στο φυσικό πληκτρολόγιο (π..χ HID 4555:1031) θα δεις πως εναλλάσονται οι γλώσσες εισαγωγής:

Συνήθως είναι.......Control + Πλήκτρο διαστήματος🙂

***Ακριβώς ένα παρόμοιο έχω - no name από Κίνα. Δουλεύει μια χαρά.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ath156 said:

Εάν εννοείς τύπου rii mini 8 ή κάτι τέτοιο βέβαια.

Πρώτα θα πας "Ρυθμίσεις-More Settings-Σύστημα-Γλώσσες&εισαγωγή-Φυσικό πληκτρολόγιο" (π.χ. HID 4555:1031)

Μετά επάνω στο "Γλώσσες"θα διαλέξεις τις 2 γλώσσες που θέλεις π.χ. Ελληνικά+Αγγλικά (US).

Μετά με κλικ επάνω στο φυσικό πληκτρολόγιο (π..χ HID 4555:1031) θα δεις πως εναλλάσονται οι γλώσσες εισαγωγής:

Συνήθως είναι.......Control + Πλήκτρο διαστήματος🙂

***Ακριβώς ένα παρόμοιο έχω - no name από Κίνα. Δουλεύει μια χαρά.

Καταπληκτικός! Ευχαριστώ πολύ! Το έκανα και όλα εντάξει! Το πηρα από jumbo έτσι να δοκιμάσω  και λέω κρίμα δεν γραφεί ελληνικά, και νόμιζα είναι θέμα του συγκεκριμένου, ας κοιτάξω κάνα άλλο που να γραφεί ελληνικά. Και συνεργάζεται άψογα με το tv box μου!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, ath156 said:

Δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα. Το άνοιξα μόλις τώρα. Όταν κάνει update το skin ίσως να αργεί και λίγο παραπάνω.

Πάλι αργεί πολύ, έκανα επανεκκίνηση, clear cache, πάνω αριστερά μου έβγαζε δίκτυο απασχολημένο αντί για δίκτυο συνδέθηκε.. ενώ έχω κανονικά ίντερνετ. Μετά την επανεκκίνηση έφτιαξε.  Μήπως παίζει ρόλο που το έχω εγκαταστήσει σε sd card Samsung? Έχω κολλήσει για ώρα στο απασχολημένο κάτω δεξιά... Κάνω αριστερά - δεξιά με το κοντρόλ και δεν κάνει τίποτα 

 

 

 

 

 

IMG_20220802_181613.jpg

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zacharis said:

Πάλι αργεί πολύ, έκανα επανεκκίνηση, clear cache, πάνω αριστερά μου έβγαζε δίκτυο απασχολημένο αντί για δίκτυο συνδέθηκε.. ενώ έχω κανονικά ίντερνετ. Μετά την επανεκκίνηση έφτιαξε.  Μήπως παίζει ρόλο που το έχω εγκαταστήσει σε sd card Samsung? Έχω κολλήσει για ώρα στο απασχολημένο κάτω δεξιά... Κάνω αριστερά - δεξιά με το κοντρόλ και δεν κάνει τίποτα 

 

 

 

 

 

IMG_20220802_181613.jpg

Και γιατί δεν το εγκατέστησες στην EMMC? Δεν έχεις χώρο? Σίγουρα είναι πιο γρήγορο από εκεί.

Όμως και από την sd δεν πρέπει να έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Κάνε και μια τελείως καινούργια εγκατάσταση του GKobu. Πολλές φορές σου λύνει διάφορα προβλήματα. Μια τελείως καινούργια εγκατάσταση του Manalab μου έλυσε το πρόβλημα ότι δεν γίνονταν πλήρη updates....κάντο και εδώ. Εάν δεν έχεις πολλά πράγματα στην sd, μήπως να έκανες και ένα φόρματ μπας και κάπου σου δημιούργησε bad sectors???

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Και γιατί δεν το εγκατέστησες στην EMMC? Δεν έχεις χώρο? Σίγουρα είναι πιο γρήγορο από εκεί.

Όμως και από την sd δεν πρέπει να έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Κάνε και μια τελείως καινούργια εγκατάσταση του GKobu. Πολλές φορές σου λύνει διάφορα προβλήματα. Μια τελείως καινούργια εγκατάσταση του Manalab μου έλυσε το πρόβλημα ότι δεν γίνονταν πλήρη updates....κάντο και εδώ. Εάν δεν έχεις πολλά πράγματα στην sd, μήπως να έκανες και ένα φόρματ μπας και κάπου σου δημιούργησε bad sectors???

Το έχω στην κάρτα SD διότι δεν έχω χώρο εσωτερικά... Θα κάνω clean install αν είναι...

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, zacharis said:

Το έχω στην κάρτα SD διότι δεν έχω χώρο εσωτερικά... Θα κάνω clean install αν είναι...

και ένα φόρματ της κάρτας μόνο καλό θα κάνει και πιθανόν να διορθώσει τίποτα bad sectors (εάν κάποια φορά έβγαλες την κάρτα ενώ κάτι ακόμα έγραφε, από αυξομείωση τάσης ρεύματος, τίποτα πρόβλημα της ίδιας της κάρτας κλπ). Παρόμοια κολλήματα με αυτά που ανέφερες είναι και χαρακτηριστικό bad sectors, που πάει να γράψει κάτι και δεν μπορεί......και όχι μόνο βέβαια.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μόνιμα Θερμοκρασία στην μπροστινή LCD οθόνη για όλα τα κουτιά με Ugoos ports (0.4.# & 0.5.#)

Εγκαταστήστε μέσω στοκ recovery or TWRP το παρακάτω αρχείο και θα έχετε μόνιμα την ένδειξη θερμοκρασίας (μετά από το πλήρες μπουτ και έως να κάνετε reboot)😁

*****edit: Εάν κάποιος ενδιαφέρεται θα ξαναανεβάσω το αρχείο

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πανω που αποφάσισα να βαλω την ugslimtv στο Tox1,δε μου το αναγνωρίζει ο υπολογιστής.Τι να κάνω;Πως να περαστούν ξανά οι drivers παρακαλώ;Επισης απλα παταμε start και μετά συνδέουμε το usb στο μποξακι σωστά;

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kos26k said:

Καλησπέρα. Πανω που αποφάσισα να βαλω την ugslimtv στο Tox1,δε μου το αναγνωρίζει ο υπολογιστής.Τι να κάνω;Πως να περαστούν ξανά οι drivers παρακαλώ;Επισης απλα παταμε start και μετά συνδέουμε το usb στο μποξακι σωστά;

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα σαν το δικό σου αλλά σε ένα παλιό mini m8s ii που έχω και εμένα δεν το αναγνωρίζει και δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά σου παραθέτω οδηγίες που μου δωσε ο ath και ίσως εσένα να σε βοηθήσουν περισσότερο

 

1. USB Burning Tool. Θα έλεγα να δοκιμάσεις κατευθείαν την έκδοση 2.2.0, που θεωρώ ότι είναι συμβατή τόσο με τα παλαιότερα όσο με πιο καινούργια κουτιά. Κατέβασέ την από εδώ: https://mega.nz/file/E0MHyaDa#n5BHOVwobmWxLmfgnD9Bn8BWjjfH4RLgesKTiiuwFzY

Το εγκαθιστάς/τρέχεις ως administrator. Υπάρχει πιθανότητα στα Windows 10/8 να μην εγκατασταθούν αμέσως οι drivers του World Cup Drivrs. Δοκιμάζεις, κάνεις reboot και εάν δεν αναγνωρίζεται (λόγω μη εγκατάστασης drivers) απενεργοποιείς προσωρινά το "drivers verification" στα windows 10/8 και κάνεις νέα εγκατάσταση.

2. Η διαδικασία είναι πολύ απλή:

-  Ξεκινάς το UBT και φορτώνεις το firmware σε μορφή "img". Αφήνεις τσεκαρισμένα τα 2 "erase bootloader" & "erase flash". Πατάς "START" και συνδέεις την μία άκρη του καλωδίου σου στην θύρα USB του PC ή λαπτοπ.

- Το κουτί σου πρέπει να "είναι" γυμνό από τα πάντα. Πατώντας το reset button του συνδέεις την άλλη άκρη του καλωδίου στην σωστή θύρα (δεν ξέρω ποια είναι για το κουτί σου - δοκιμάζεις). Μόλις αρχίσει να "καίει" σταματάς να πατάς το reset button. Στο 100% πατάς το "STOP" και τραβάς το καλώδιο.

 

 

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kos26k said:

Καλησπέρα. Πανω που αποφάσισα να βαλω την ugslimtv στο Tox1,δε μου το αναγνωρίζει ο υπολογιστής.Τι να κάνω;Πως να περαστούν ξανά οι drivers παρακαλώ;Επισης απλα παταμε start και μετά συνδέουμε το usb στο μποξακι σωστά;
 

https://www.drivereasy.com/knowledge/disable-driver-signature-enforcement-windows-10-easily/

Method Two   

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Την πέρασα. Τελικά μαλλον έφταιξε το καλώδιο. (2 αρσενικα σε θηλυκά ενωμένα με ανταπτορα) τελικα το συνδεσα μονο με το ανταπτορακι και ολα καλά!!!

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, kos26k said:

Ευχαριστώ πολύ! Την πέρασα. Τελικά μαλλον έφταιξε το καλώδιο. (2 αρσενικα σε θηλυκά ενωμένα με ανταπτορα) τελικα το συνδεσα μονο με το ανταπτορακι και ολα καλά!!!
 

Τίποτα πιο "complicated" δεν μπορούσες να σκεφτείς? .....😂....εφόσον είχες ήδη το "τέλειο καλώδιο", δηλαδή το ανταπτοράκι ?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα πιο "complicated" δεν μπορούσες να σκεφτείς? .........εφόσον είχες ήδη το "τέλειο καλώδιο", δηλαδή το ανταπτοράκι ?
Χαχα.Ολο και όλο ειναι 3 πόντους και δε μου πέρασε καν απο το μυαλό.Πολυ καλή η rom πάντως όλα λειτουργούν άψογα.9878b782bf43493be718efe938030815.jpg

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα πρόβλημα με το new pipe. Διαλέγω ενα βίντεο να δω και παίζει μια χαρά, αλλά αν πάω την ωρα που παίζει να επιλέξω κάποιο άλλο τότε μου λέει το γνωστό μήνυμα λυπούμαστε αυτο δεν έπρεπε να συμβεί κ.α και πρέπει να κλείσω και ανοίξω για να ξαναδώ βίντεο.

Μου το κάνει από την 0.23 και μετά σε όλες τις version. Υπάρχει λύση ;

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2022 at 11:18 ΠΜ, drdedus said:

απαντώ σε εμένα δεν πειράζει. 59 ευρώ  thanks!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, drdedus said:

απαντώ σε εμένα δεν πειράζει. 59 ευρώ  thanks!

Καλορίζικο. Από που το παράγγειλες.Για δωσε περισσότερες πληροφορίες αν δεν σου κάνει κόπο.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  

1 hour ago, drdedus said:

απαντώ σε εμένα δεν πειράζει. 59 ευρώ  thanks!

Και εδώ αν θέλεις...

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2022 at 6:24 ΜΜ, memostrikas said:

Εχω ενα πρόβλημα με το new pipe. Διαλέγω ενα βίντεο να δω και παίζει μια χαρά, αλλά αν πάω την ωρα που παίζει να επιλέξω κάποιο άλλο τότε μου λέει το γνωστό μήνυμα λυπούμαστε αυτο δεν έπρεπε να συμβεί κ.α και πρέπει να κλείσω και ανοίξω για να ξαναδώ βίντεο.

Μου το κάνει από την 0.23 και μετά σε όλες τις version. Υπάρχει λύση ;

Κάποια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, memostrikas said:

Κάποια βοήθεια;

Δεν το εχω δουλεψει οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο, αλλα μπορεις να δοκιμασεις το 

https://smartyoutubetv.github.io

εγω εδω και πολυ καιρο αυτο χρησιμοποιω

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...