Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, ath156 said:

Για τον σκοπό που το θέλεις θεωρώ ότι θα ήταν ίσως πιο κατάλληλο το HK1 Box με S905X3 που υπάρχουν έτοιμες πολλές custom roms με έτοιμο και Magisk κλπ. Δεν ξέρω για αυτό που έχει μεν τον καινούργιο επεξεργαστή αλλά υποθέτω θα έρχεται ρουταρισμένο και η κοσμοτε θέλει αρουτάριστο ή "ειδικό" τρόπο εάν δεν κάνω λάθος? Δεν έχω κοσμοτε οπότε δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα.....έτσι και αλλιώς το πήρες τώρα...καλή παραλαβή.La

*Επίσης πρόσεξε γιατί υπάρχει έκδοση με 100M Lan και με 1.000Μ Lan...άρα προσοχή στην επιλογή του firmware εάν και όταν προσπαθήσεις να το αλλάξεις !

Οταν ερθει με το καλο θα το δω δεν το σκεφτηκα καν να παω στον 905x3 ειδα μεγαλες διαφορες στις επιδοσεις και λεω ας παω στον νεο να ειμαι και future proof. Αν ερθει με root θα ψαξω να περασω απλη ναι θα ελεγξω τα παντα και θα γραψω εδω για οποια βοηθεια χρειαστω. Γνωριζω οτι θελει αρουταριστη rom η εφαρμογη της cosmote καποτε νομιζω ειχα παιξει με magisk στο κινητο και επαιζε κανονικα κρυβοντας το root απο τις εφαρμογες που ηθελα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

21 minutes ago, king2009 said:

Οταν ερθει με το καλο θα το δω δεν το σκεφτηκα καν να παω στον 905x3 ειδα μεγαλες διαφορες στις επιδοσεις και λεω ας παω στον νεο να ειμαι και future proof. Αν ερθει με root θα ψαξω να περασω απλη ναι θα ελεγξω τα παντα και θα γραψω εδω για οποια βοηθεια χρειαστω. Γνωριζω οτι θελει αρουταριστη rom η εφαρμογη της cosmote καποτε νομιζω ειχα παιξει με magisk στο κινητο και επαιζε κανονικα κρυβοντας το root απο τις εφαρμογες που ηθελα. 

Δεν νομιζω οτι εκανες καθολου καλα που πηρες αυτο το μποξακι....!
Τι να τις κανεις τις επιδοσεις...αν δεν θα κανει την δουλεια που το θελεις!!!!!!
Cosmote  + Android 11 Amlogic S905X4 tv box = Μην ..... ακουμπατε!
Εκτος αν παρετε τα ακριβα ugoos και κανετε ... αβιαστα την δουλεια σας!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, gatos814 said:

Δεν νομιζω οτι εκανες καθολου καλα που πηρες αυτο το μποξακι....!
Τι να τις κανεις τις επιδοσεις...αν δεν θα κανει την δουλεια που το θελεις!!!!!!
Cosmote  + Android 11 Amlogic S905X4 tv box = Μην ..... ακουμπατε!
Εκτος αν παρετε τα ακριβα ugoos και κανετε ... αβιαστα την δουλεια σας!

Δεν θα παιξει καθολου πιστευεις επειδη ειναι ρουτ? Η υπαρχουν και αλλοι λογοι που θα υπαρχει θεμα με την εφαρμογη cosmote tv?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, king2009 said:

Δεν θα παιξει καθολου πιστευεις επειδη ειναι ρουτ? Η υπαρχουν και αλλοι λογοι που θα υπαρχει θεμα με την εφαρμογη cosmote tv?

Δεν θα παιξει καθολου λογου root....
Εξαλλου δεν νομιζω οτι το λογισμικο που ''φορανε'' μαμα αυτα τα περισσοτερα Amlogic S905X4 tv box (εκτος ugoos) ειναι κατι ιδιαιτερο....
Ολα ειναι λιγο πολυ ιδια και μαλλον ολα ερχονται ρουταρισμενα...
Αν και οταν εχουμε κατι αξιοπιστο σε λογισμικο τοτε το συζηταμε να αχοληθουμε με τετοια μποξακια.....!

Μεχρι τοτε μονο Amlogic S905X3 η S922X
Και αυτα απ'οτι φαινεται οχι για πολυ.....!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, gatos814 said:

Δεν θα παιξει καθολου λογου root....
Εξαλλου δεν νομιζω οτι το λογισμικο που ''φορανε'' μαμα αυτα τα περισσοτερα Amlogic S905X4 tv box (εκτος ugoos) ειναι κατι ιδιαιτερο....
Ολα ειναι λιγο πολυ ιδια και μαλλον ολα ερχονται ρουταρισμενα...
Αν και οταν εχουμε κατι αξιοπιστο σε λογισμικο τοτε το συζηταμε να αχοληθουμε με τετοια μποξακια.....!

Μεχρι τοτε μονο Amlogic S905X3 η S922X
Και αυτα απ'οτι φαινεται οχι για πολυ.....!

Οποτε την κατσαμε την βαρκα εφοσον δεν βρεθει rom χωρις root. Γνωριζεις αν υπαρχει πιθανοτητα με magisk να γινει κατι? Ειχα χρονια να ασχοληθω με android box ειχα παρει κατι mecool παλιοτερα και δεν ειχα ιδεα οτι ερχονται ολα ρουταρισμενα.

 

Απο οτι βλεπω δεν ερχεται prerooted. Θα πρεπει να ενεργοποιησεις το ρουτ απο τις ρυθμισεις ισως υπαρχει καποια ελπιδα να παιξει θα δουμε οταν ερθει

htxps://www.youtube.com/watch?v=WB-xellKeTc

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, king2009 said:

Οποτε την κατσαμε την βαρκα εφοσον δεν βρεθει rom χωρις root. Γνωριζεις αν υπαρχει πιθανοτητα με magisk να γινει κατι? Ειχα χρονια να ασχοληθω με android box ειχα παρει κατι mecool παλιοτερα και δεν ειχα ιδεα οτι ερχονται ολα ρουταρισμενα.

 

Απο οτι βλεπω δεν ερχεται prerooted. Θα πρεπει να ενεργοποιησεις το ρουτ απο τις ρυθμισεις ισως υπαρχει καποια ελπιδα να παιξει θα δουμε οταν ερθει

htxps://www.youtube.com/watch?v=WB-xellKeTc

Δεν θα ήθελα να σε απογοητεύσω, αλλά δυστυχώς κατά 99% (για να μην πω 100%) δεν πρόκειται να παίξει εκεί που θέλεις. Το ότι υπάρχει switch για root το καταλαβαίνει η εφαρμογή που θέλεις (θα είναι τεράστια έκπληξη εάν δεν το καταλαβαίνει !!). Άρα επειδή ξεκινάς ότι το ήθελες για μία συγκεκριμένη εφαρμογή κυρίως, ήταν μία λάθος επιλογή.

Εάν υπάρξει τρόπος να μπει magisk τότε πιθανόν να μπορέσει να παίξει....προς το παρόν όμως νομίζω ότι δεν υπάρχει τρόπος.

Γενικά όλα τα κουτιά όταν πρωτοκυκλοφορούν με ένα καινούργιο επεξεργαστή χρειάζονται κάποιο χρόνο για να "στρώσουν" τα λογισμικά τους και για να γίνουν καλές custom roms....μιλάμε πολλές φορές για διάστημα ενός έτους πάνω κάτω....από την άλλη φαίνεται να έχει προωθηθεί αρκετά, άρα ελπίζεις...όχι πάντως σύντομα.

Επειδή έχω πρακτικά το ίδιο με S905X3 (HK1 Box) να σου επισημάνω διάφορα για αυτό:

1. Πρέπει να έχουν ακριβώς το ίδιο motherboard, άρα ξέρουμε τα 2 πινς που χρειάζεσαι για να το επαναφέρεις σε περίπτωση μπρικαρίσματος, άρα δεν φοβάσαι τίποτα !!

2. Το δικό σου έχει το πλεονέκτημα με επιπλέον τρύπες επάνω. Παρόλα αυτά σου συνιστώ να βάλεις ένα USB ανεμιστήρα από κάτω. Μπορείς να το φτιάξεις και μόνο σου ή να τον αγοράσεις έτοιμο. Για να βεβαιωθείς βέβαια εάν τον χρειάζεσαι ή όχι βάλε αμέσως την εφαρμογή CPU montitor από το Playstore που έχει ένα πολύ μικρό floating window με την θερμοκρασία....εάν δεις θερμοκρασίες 75+ βάλε ανεμιστήρα.

3. Προσοχή στις θύρες USB. Δεν ξέρω εάν το διόρθωσαν αυτό, αλλά καμιά φορά δεν μπαίνουν πλήρως τα στικάκια κλπ, άρα δεν έκαναν καλή επαφή ορισμένα και φαινόταν ότι δεν λειτουργούσαν οι θύρες....ιδίως αυτή που είναι στην γωνία....όχι πάντα βέβαια.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ath156 said:

Δεν θα ήθελα να σε απογοητεύσω, αλλά δυστυχώς κατά 99% (για να μην πω 100%) δεν πρόκειται να παίξει εκεί που θέλεις. Το ότι υπάρχει switch για root το καταλαβαίνει η εφαρμογή που θέλεις (θα είναι τεράστια έκπληξη εάν δεν το καταλαβαίνει !!). Άρα επειδή ξεκινάς ότι το ήθελες για μία συγκεκριμένη εφαρμογή κυρίως, ήταν μία λάθος επιλογή.

Εάν υπάρξει τρόπος να μπει magisk τότε πιθανόν να μπορέσει να παίξει....προς το παρόν όμως νομίζω ότι δεν υπάρχει τρόπος.

Γενικά όλα τα κουτιά όταν πρωτοκυκλοφορούν με ένα καινούργιο επεξεργαστή χρειάζονται κάποιο χρόνο για να "στρώσουν" τα λογισμικά τους και για να γίνουν καλές custom roms....μιλάμε πολλές φορές για διάστημα ενός έτους πάνω κάτω....από την άλλη φαίνεται να έχει προωθηθεί αρκετά, άρα ελπίζεις...όχι πάντως σύντομα.

Επειδή έχω πρακτικά το ίδιο με S905X3 (HK1 Box) να σου επισημάνω διάφορα για αυτό:

1. Πρέπει να έχουν ακριβώς το ίδιο motherboard, άρα ξέρουμε τα 2 πινς που χρειάζεσαι για να το επαναφέρεις σε περίπτωση μπρικαρίσματος, άρα δεν φοβάσαι τίποτα !!

2. Το δικό σου έχει το πλεονέκτημα με επιπλέον τρύπες επάνω. Παρόλα αυτά σου συνιστώ να βάλεις ένα USB ανεμιστήρα από κάτω. Μπορείς να το φτιάξεις και μόνο σου ή να τον αγοράσεις έτοιμο. Για να βεβαιωθείς βέβαια εάν τον χρειάζεσαι ή όχι βάλε αμέσως την εφαρμογή CPU montitor από το Playstore που έχει ένα πολύ μικρό floating window με την θερμοκρασία....εάν δεις θερμοκρασίες 75+ βάλε ανεμιστήρα.

3. Προσοχή στις θύρες USB. Δεν ξέρω εάν το διόρθωσαν αυτό, αλλά καμιά φορά δεν μπαίνουν πλήρως τα στικάκια κλπ, άρα δεν έκαναν καλή επαφή ορισμένα και φαινόταν ότι δεν λειτουργούσαν οι θύρες....ιδίως αυτή που είναι στην γωνία....όχι πάντα βέβαια.

Αψογος και αναλυτικος να σε καλα. Οταν με το καλο ερθει μετα απο Ιουλιο το χρειαζομαι το boxaki που κοβετε το replay στο δορυφορικο θα δω ακριβως τι υπαρχει απο roms αν εχουν βγει αν καταλαβαινει το ρουτ και αν μπαινει masisk απλα με apk η μεσω recovery. Θα δω σιγουρα θερμοκρασια αλλιως θα κουμπωσω ανεμιστηρα με usb να βαραει πανω του οπως μου ειπες θα τσεκαρω και τις usb αν και δεν θα τις χρησιμοποιω τοσο. Δεν ηξερα οτι παιζει τετοιο θεμα οποτε λαθος μου σιγουρα δεν πειραζει ομως καπως θα τη βρουμε τη λυση βλεπω οτι το προωθουν αρκετα και ισως υπαρξουν λυσεις μεσα σε λιγους μηνες. Ευχαριστω και παλι σημερα το πρωι το εστειλαν οταν το εχω θα ξανα γραψω να δω τι ψαρια πιασαμε. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, xnikos said:

με το κουμπάκι δίπλα στο σπιτάκι επιλέγεις τα αρχεία που θέλεις,
με το άλλο δίπλα επιλέγεις ενέργεια.....απλούστατο είναι
 

το έχεις τελικά?

Στο mecool βρηκα ενα filebrowser , λογικα ειναι αυτο. 
Θα δοκιμασω να μεταφερω κατι στην καρτα. 
Αν θυμαμαι καλα και το Tanix εχει κατι αντιστοχο.
 Μπορω να δημιουργησω φακελο στην καρτα ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έπεσε στα χέρια μου ένα H96 Max X3 4/64 αλλά δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα από το play store. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό; Κοίταξα στο επίσημο site αλλά δεν έχει κάποιο καινούργιο firmware να του περάσω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να χρησιμοποιήσετε το ΤΕΛΕΙΟ BACKUP - DUMP EMMC

Μπορείτε να κάνετε ένα ΠΛΗΡΕΣ backup του κουτιού σας με Amlogic κάνοντας dump την EMMC σας:

(Ι)  Στο Android : Όπως λέω εδώ https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7074447

(ΙΙ)  Σε Armbian : Το ίδιο μπορεί να γίνει και με Armbian σε κάρτα sd, χρήσιμο εάν κάποιος δεν έχει airmouse. Εάν κάποιος το χρειασθεί μου λέει και αναφέρω την διαδικασία.

Γιατί όμως κάποιος να προτιμήσει κάτι τέτοιο? Για τους εξής λόγους:

1.   Γιατί μπορεί να επαναφέρει τα πάντα με 1 Κίνηση. Δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις πρώτα το firmware, μετά τα apks, τα δεδομένα σου κλπ.

2.   Μπορείς να επαναφέρεις την προηγούμενη εγκατάστασή σου ανεξάρτητα από το firmware που έχεις εκείνη την στιγμή !! Δεν χρειάζονται καλώδια, USB Burning Tool ή Burn Card Maker ή τίποτα άλλο !

3.   Μπορείς να "κλωνοποιήσεις" με 1 κίνηση το κουτί σου σε ένα δεύτερο ίδιο (δικό σου, των γονιών σου, φίλων σου κλπ)

4.   Σε περίπτωση Soft Bricked (δηλαδή όταν μπουτάρει και κολλάει στο μπουτ ή κάνει reboot) είναι εξαιρετικά πιθανόν ότι θα μπορέσει να στο επαναφέρει, εφόσον εξ' ορισμού "διαβάζει" πρώτα την sd κάρτα που είναι bootable.

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω δυο shield στις δυο τηλερασεις του σπιτιου στα οποια εβλεπα μεχρι πριν λιγο καιρο τις ταινιες που κατεβαζα στο pc μεσω τοπικου δικτυου και την εφαρμογη es file explorer.Ανοιξα σημερα την εφαρμογη στο shield να δω μια ταινια αλλα δεν ανοιγε το εικονιδιο του desktop στα καλα καθουμενα.To ιδιο και στο αλλο shield.Δεν πειραξα τιποτα.Φταιει η εφαρμογη ή καποια ρυθμιση?

Υπαρχει καποια αλλη αντιστοιχη αξιοπιστη εφαρμογη ετσι ωστε να συνδεσω τα δυο box με το pc μεσω τοπικου δικτυου?

Link to comment
Share on other sites

Το VLC το δοκιμασες?

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, optostyle said:

Το VLC το δοκιμασες?

OptoStyle
 

To VLC ειναι media player.Μπορει να δει μεσα απο το shield το τοπικο δικτυο του pc?Κι αν ναι με ποιο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Evil_13 said:

To VLC ειναι media player.Μπορει να δει μεσα απο το shield το τοπικο δικτυο του pc?Κι αν ναι με ποιο τροπο?

1. Εφόσον είσαι εξοικειωμένος με τον ES File Explorer δοκίμασε να τον απεγκαταστήσεις και να τον επανεγκατεστήσεις με κάποια παλιότερη έκδοσή του. Πιθανόν το θέμα να προκλήθηκε από κάποιο update..Κατέβασε από εδώ κάποια παλιότερη έκδοση :https://m.apkpure.com/es-file-explorer-file-manager/com.estrongs.android.pop

2. Δοκίμασε από Playstore το X-Plore file manager. Πατάς το "Show" και ενεργοποιείς ότι θέλεις....το δοκιμάζεις και λες εάν κάνει την δουλειά που θέλεις.

Screenshot_20220619-110755.png

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Evil_13 said:

Καλησπερα,

Εχω δυο shield στις δυο τηλερασεις του σπιτιου στα οποια εβλεπα μεχρι πριν λιγο καιρο τις ταινιες που κατεβαζα στο pc μεσω τοπικου δικτυου και την εφαρμογη es file explorer.Ανοιξα σημερα την εφαρμογη στο shield να δω μια ταινια αλλα δεν ανοιγε το εικονιδιο του desktop στα καλα καθουμενα.To ιδιο και στο αλλο shield.Δεν πειραξα τιποτα.Φταιει η εφαρμογη ή καποια ρυθμιση?

Υπαρχει καποια αλλη αντιστοιχη αξιοπιστη εφαρμογη ετσι ωστε να συνδεσω τα δυο box με το pc μεσω τοπικου δικτυου?

Δυστυχώς  φταίει  η έκδοση  του Android  !! Μετά την αναβάθμιση σε  SHIELD Experience  9.0.2  δεν λειτουργεί  σωστά!! Ούτε πρόκειται  να φτιάξει  μελλοντικά!! Δοκίμασε  τα https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.fx  η  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alphainventor.filemanager.  η    https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.solidexplorer2  .Και τα τρία  αναγνωρίζουν  κανονικά  εξωτερικούς  υπότιτλους μέσα από εσωτερικό  δίκτυο !!

 

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια!Τελικα παρα πολυ απλο το VLC,με βολεψε,αν και δεν μπορει να βρει ελληνικους υποτιτλους,κατι το οποιο δεν ειναι μεγαλο προβλημα.

Θα δοκιμασω σιγουρα τις αλλες εφαρμογες που προτεινατε,μαζι με τις παλιοτερες του es file explorer!

Edited by Evil_13
Link to comment
Share on other sites

To VLC ειναι media player.Μπορει να δει μεσα απο το shield το τοπικο δικτυο του pc?Κι αν ναι με ποιο τροπο?
Βάλε kodi σαν media player, δεν υπάρχει καλύτερο. Διαβάζει απο pc - nas απευθείας.

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Evil_13 said:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια!Τελικα παρα πολυ απλο το VLC,με βολεψε,αν και δεν μπορει να βρει ελληνικους υποτιτλους,κατι το οποιο δεν ειναι μεγαλο προβλημα.

Θα δοκιμασω σιγουρα τις αλλες εφαρμογες που προτεινατε,μαζι με τις παλιοτερες του es file explorer!

Δοκίμασε και τον nova player, παίζει κ smb κ ftp βγάζει μενού σαν το kodi με αφίσες και περιεχόμενο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Επειδή την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με box ήταν πριν χρόνια, ποιο box μου προτείνετε που να υποστηρίζει Netflix, Disney+, HBO Max κτλ, out of the box και χωρίς hacks;

Δεν έχω χρόνο πια για custom roms και λοιπά (δυστυχώς ☹️), θέλω μία plug and play λύση γιατί θα το χειρίζεται και η γυναίκα με την μικρή οπότε δεν μας παίρνει για κάτι περίπλοκο.

Οι εφαρμογές που θα βάλω (εκτός από τις streaming υπηρεσίες) είναι λίγες (Kodi, Stremio, VLC) οπότε δεν χρειάζομαι τα τρελά χαρακτηριστικά, αρκει να παίζει 4K και να βλέπει δίκτυο (μέσω ethernet port).

Τέλος, αν μπορείτε να προτείνετε και κάποιο air mouse με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, θα το εκτιμούσα.

Budget: 50 - 60€ (συζητήσιμο 😄)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.
 
Επειδή την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με box ήταν πριν χρόνια, ποιο box μου προτείνετε που να υποστηρίζει Netflix, Disney+, HBO Max κτλ, out of the box και χωρίς hacks;
Δεν έχω χρόνο πια για custom roms και λοιπά (δυστυχώς ), θέλω μία plug and play λύση γιατί θα το χειρίζεται και η γυναίκα με την μικρή οπότε δεν μας παίρνει για κάτι περίπλοκο.
Οι εφαρμογές που θα βάλω (εκτός από τις streaming υπηρεσίες) είναι λίγες (Kodi, Stremio, VLC) οπότε δεν χρειάζομαι τα τρελά χαρακτηριστικά, αρκει να παίζει 4K και να βλέπει δίκτυο (μέσω ethernet port).
Τέλος, αν μπορείτε να προτείνετε και κάποιο air mouse με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, θα το εκτιμούσα.
Budget: 50 - 60€ (συζητήσιμο )
 
Ευχαριστώ.
Nokia 8000 χαλαρά! Υποστηρίζει τα πάντα, δοκιμασμένο από εμένα. Έχω Netflix, Disney+, Apple tv, Cosmote, ant1+, eon, kodi , ertflix, plex και πάει μπάλα.
Και μην ξεχάσω να σου πω ότι είναι με wifi με το ρούτερ σε άλλο χώρο μακριά του και πάει λάδι.
Όσο για το τηλεχειριστήριο του όλα τα λεφτά ο οπίσθιος φωτισμός.
Δες το εδώ https://www.skroutz.gr/s/27857278/Nokia-TV-Box-Streaming-Box-8000-4K-UHD-%CE%BC%CE%B5-WiFi-USB-3-1-USB-C-2GB-RAM-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-8GB-%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%A7%CF%8E%CF%81%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CE%9B%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Android-10-0-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Google-Assistant.html
Έχει ethernet , βέβαια σε βγάζω λίγο από το budget αλλά είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις. Και εγώ με τα ίδια κριτήρια με σένα το διάλεξα. Υπερισχύει σε όλα από το mi box

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, sgatzo said:

Nokia 8000 χαλαρά! Υποστηρίζει τα πάντα, δοκιμασμένο από εμένα. Έχω Netflix, Disney+, Apple tv, Cosmote, ant1+, eon, kodi , ertflix, plex και πάει μπάλα.
Και μην ξεχάσω να σου πω ότι είναι με wifi με το ρούτερ σε άλλο χώρο μακριά του και πάει λάδι.
Όσο για το τηλεχειριστήριο του όλα τα λεφτά ο οπίσθιος φωτισμός.
Έχει ethernet , βέβαια σε βγάζω λίγο από το budget αλλά είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις. Και εγώ με τα ίδια κριτήρια με σένα το διάλεξα. Υπερισχύει σε όλα από το mi box
 

Καλά κάνεις και του προτείνεις αυτό παρουσιάζοντας όλα τα χαρακτηριστικά του. Όμως ξεφεύγει από το μπάτζετ του.

To Mibox s "παίζει" ακριβώς τις ίδιες εφαρμογές και κάνει τα μισά λεφτά. Δεν είναι τυχαίο ότι είναι με διαφορά το πιο δημοφιλές.

https://www.skroutz.gr/c/893/TV_Box/m/15053/Xiaomi.html?keyphrase=mi+s&o=mi+box

Για να πω όμως και τα μειονεκτήματά του σε σχέση με αυτό που πρότεινες:

- δεν έχει θύρα ethernet, εάν αυτή την χρειάζεσαι. Μπορείς βέβαια να πάρεις ένα πάμφηνο αντάπτορα USB-ethernet. Όμως σε αυτή την περίπτωση θα "χάσεις" την μοναδική θύρα USB που έχει. Το wifi του είναι ικανοποιητικό.

- Ίσως το πιο δημοφιλές και πάμφηνο airmouse είναι το g10s. Αυτό έχω και εγώ, όμως υπάρχει το ίδιο και με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο και διπλή δυνατότητα σύνδεσης (Bluetooth + 2.4GHz). Λίγα ποστ πιο πίσω έγραψε για αυτό ακριβώς άλλος φίλος τις εντυπώσεις του.

Άς κρίνει λοιπόν ο φίλος @Antonis78 σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια και δυνατότητες.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Antonis78 said:

Καλησπέρα σε όλους.

 

Επειδή την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με box ήταν πριν χρόνια, ποιο box μου προτείνετε που να υποστηρίζει Netflix, Disney+, HBO Max κτλ, out of the box και χωρίς hacks;

Δεν έχω χρόνο πια για custom roms και λοιπά (δυστυχώς ☹️), θέλω μία plug and play λύση γιατί θα το χειρίζεται και η γυναίκα με την μικρή οπότε δεν μας παίρνει για κάτι περίπλοκο.

Οι εφαρμογές που θα βάλω (εκτός από τις streaming υπηρεσίες) είναι λίγες (Kodi, Stremio, VLC) οπότε δεν χρειάζομαι τα τρελά χαρακτηριστικά, αρκει να παίζει 4K και να βλέπει δίκτυο (μέσω ethernet port).

Τέλος, αν μπορείτε να προτείνετε και κάποιο air mouse με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, θα το εκτιμούσα.

Budget: 50 - 60€ (συζητήσιμο 😄)

 

Ευχαριστώ.

Θα σου προτεινω το Mecool KM2.....οτι καλυτερο για οσα ζητας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.
 
Επειδή την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με box ήταν πριν χρόνια, ποιο box μου προτείνετε που να υποστηρίζει Netflix, Disney+, HBO Max κτλ, out of the box και χωρίς hacks;
Δεν έχω χρόνο πια για custom roms και λοιπά (δυστυχώς ), θέλω μία plug and play λύση γιατί θα το χειρίζεται και η γυναίκα με την μικρή οπότε δεν μας παίρνει για κάτι περίπλοκο.
Οι εφαρμογές που θα βάλω (εκτός από τις streaming υπηρεσίες) είναι λίγες (Kodi, Stremio, VLC) οπότε δεν χρειάζομαι τα τρελά χαρακτηριστικά, αρκει να παίζει 4K και να βλέπει δίκτυο (μέσω ethernet port).
Τέλος, αν μπορείτε να προτείνετε και κάποιο air mouse με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, θα το εκτιμούσα.
Budget: 50 - 60€ (συζητήσιμο )
 
Ευχαριστώ.
Επειδή ο κόσμος έχει κολλήσει να προτείνει κινέζικα μποξακια όταν άλλες συσκευές έχουν φτιαχτεί 100% για media streaming όσων λες, κοίτα το Amazon Firestick 4k.

Από κουτί περασμένα όλα αυτά που θες (εκτός Kodi, Vlc), αποκλειστικό κουμπί στο remote για το κάθε πρόγραμμα και τέλεια ποιότητα και ήχος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...