Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα ένα mecool km2, σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος και σχετικά γρήγορο και το Netflix παίζει μια χαρά, αλλά έχω ένα πρόβλημα με το kodi, όταν βλέπω οποιαδήποτε βίντεο είτε μεγάλο σε μέγεθος ή ανάλυση είτε μικρό, εάν πατήσω το δεξί πλήκτρο ή το επάνω για να προχωρήση π.χ. 30" ή 10 λεπτά παρακάτω κολλάει και σταματάει να παίζει ή πηγαίνει στο χρονικό σημείο παίζει ο ήχος αλλά είναι παγωμένη η εικόνα ή κάνει κάτι πίσω μπρος ή όταν πατάω στοπ και βγω από την ταινία και μετά ξανά μπω που με ρωτάει εάν θέλω να συνεχίσω από το τάδε χρονικό διάστημα εάν πατήσω ναι πάει στο χρονικό διάστημα αλλά δεν παίζει, μήπως έχει κανείς αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Πρόσφατα αγόρασα ένα mecool km2, σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος και σχετικά γρήγορο και το Netflix παίζει μια χαρά, αλλά έχω ένα πρόβλημα με το kodi, όταν βλέπω οποιαδήποτε βίντεο είτε μεγάλο σε μέγεθος ή ανάλυση είτε μικρό, εάν πατήσω το δεξί πλήκτρο ή το επάνω για να προχωρήση π.χ. 30" ή 10 λεπτά παρακάτω κολλάει και σταματάει να παίζει ή πηγαίνει στο χρονικό σημείο παίζει ο ήχος αλλά είναι παγωμένη η εικόνα ή κάνει κάτι πίσω μπρος ή όταν πατάω στοπ και βγω από την ταινία και μετά ξανά μπω που με ρωτάει εάν θέλω να συνεχίσω από το τάδε χρονικό διάστημα εάν πατήσω ναι πάει στο χρονικό διάστημα αλλά δεν παίζει, μήπως έχει κανείς αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα; 
Στο κάνει και σε 4κ και σε 720p αρχεία;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, junglist said:
15 ώρες πριν, michalis1961 said:
Πρόσφατα αγόρασα ένα mecool km2, σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος και σχετικά γρήγορο και το Netflix παίζει μια χαρά, αλλά έχω ένα πρόβλημα με το kodi, όταν βλέπω οποιαδήποτε βίντεο είτε μεγάλο σε μέγεθος ή ανάλυση είτε μικρό, εάν πατήσω το δεξί πλήκτρο ή το επάνω για να προχωρήση π.χ. 30" ή 10 λεπτά παρακάτω κολλάει και σταματάει να παίζει ή πηγαίνει στο χρονικό σημείο παίζει ο ήχος αλλά είναι παγωμένη η εικόνα ή κάνει κάτι πίσω μπρος ή όταν πατάω στοπ και βγω από την ταινία και μετά ξανά μπω που με ρωτάει εάν θέλω να συνεχίσω από το τάδε χρονικό διάστημα εάν πατήσω ναι πάει στο χρονικό διάστημα αλλά δεν παίζει, μήπως έχει κανείς αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα; 

Στο κάνει και σε 4κ και σε 720p αρχεία;

Σε 720p δεν δοκίμασα αλλά σε 1080p και 4k ακόμα και σε μικρού μεγέθους αρχεία το κάνει. Τέτοιο πρόβλημα δεν είχα ποτέ σε tv box ούτε ακόμα και σε ένα mxqpro με rockchip επεξεργαστή που σέρνετε. 

Link to comment
Share on other sites

Σε 720p δεν δοκίμασα αλλά σε 1080p και 4k ακόμα και σε μικρού μεγέθους αρχεία το κάνει. Τέτοιο πρόβλημα δεν είχα ποτέ σε tv box ούτε ακόμα και σε ένα mxqpro με rockchip επεξεργαστή που σέρνετε. 
Τότε μήπως έχεις φορτωμένο το Kodi και ζορίζεται;
Έχεις περασμένα πολλά builds, add-ons;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, junglist said:

Τότε μήπως έχεις φορτωμένο το Kodi και ζορίζεται;
Έχεις περασμένα πολλά builds, add-ons;

Μπα δεν νομίζω, έχω το the promise το alive gr το ertflix και τους ελληνικούς υπότιτλους 

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2022 at 9:45 ΠΜ, jogatore said:

Σε tv box με android 10 και με android 7.1 στην προσπάθεια μεταφοράς/εγγραφής αρχείων στην κάρτα sd εμφανίζεται το εξής:
This device does not appear to support the android storage framework.
(Error : Action_Open_Document_Tree not implemented by device)

Εχω δοκιμάσει με Fx Explorer ,X-files και ES explorer 
Υπάρχει κάποια λύση?

έχει ξαναγραφτεί εδώ πριν κάποιες σελίδες...έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα tanix με android 7.1
δεν έβγαλα άκρη όσους file explorer κι αν δοκίμασα, κάτι με τις άδειες παίζει
ευτυχώς ο μανίσιος file explorer που είχε, γράφει κανονικά στην SD

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, xnikos said:

έχει ξαναγραφτεί εδώ πριν κάποιες σελίδες...έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα tanix με android 7.1
δεν έβγαλα άκρη όσους file explorer κι αν δοκίμασα, κάτι με τις άδειες παίζει
ευτυχώς ο μανίσιος file explorer που είχε, γράφει κανονικά στην SD

Εχω 2 Τanix   ΤΧ92 με android 7.1 και το Χ4  με android 10  δεν εχουν μαμισιο explorer. (ποιον ενοεις?)

Ενα Mecool KM6 με android 10  ουτε και σε αυτο βρισκω μαμισιο explorer.

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2022 at 11:46 ΜΜ, gatos814 said:

Με BT ενα airmouse ειχα μια φορα και δεν πηγαινε καθολου καλα σε μενα ...
Οχι βεβαια .... αυτο !
Ασε που μου ''ετρωγε'' και γρηγορα τις μπαταριες!
Απο τοτε δεν ξανα αγορασα με BT γιατι το πηρα με κακο ματι!
Αυτο παντως πιστευω να ειναι καλυτερο ....
Και εδω εσυ θα μας ...πεις οταν ερθει!

 

Έφτασε με καθυστέρηση το remote G10s Pro BT, είναι αυτό με τα φωτιζόμενα πλήκτρα και σύνδεση Bluetooth και Wifi.

To γυροσκόπιο και η φωνητική λειτουργία δουλεύουν μια χαρά. Με συνδεση bluetooth δε δουλεύει η φωνή με το λειτουργικό το δικό μου, στο manual γράφει ότι χρειάζεται συγκεκριμένες εκδόσεις Android TV και ότι είναι θέμα των λειτουργικών και όχι του controller. Έτσι το γύρισα σε wifi.

Τα φωτιζόμενα πλήκτρα είναι ευχάριστη προσθήκη. Τώρα από ποιότητα κατασκευής μην περιμένετε πολλά πράγματα, έχει μια φθήνια διάχυτη και τα κουμπιά δεν έχουν και το καλύτερο πάτημα.

Σε σχέση πάντως με το μανίσιο του A95x που είναι για πέταμα, είναι η μέρα με τη νύχτα. Για τα λεφτά του το προτείνω άνετα καθώς η εμπειρία χρήσης του box αναβαθμίζεται απίστευτα με το air mouse και τις φωνητικές λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, bebius said:

Έφτασε με καθυστέρηση το remote G10s Pro BT, είναι αυτό με τα φωτιζόμενα πλήκτρα και σύνδεση Bluetooth και Wifi.

To γυροσκόπιο και η φωνητική λειτουργία δουλεύουν μια χαρά. Με συνδεση bluetooth δε δουλεύει η φωνή με το λειτουργικό το δικό μου, στο manual γράφει ότι χρειάζεται συγκεκριμένες εκδόσεις Android TV και ότι είναι θέμα των λειτουργικών και όχι του controller. Έτσι το γύρισα σε wifi.

Τα φωτιζόμενα πλήκτρα είναι ευχάριστη προσθήκη. Τώρα από ποιότητα κατασκευής μην περιμένετε πολλά πράγματα, έχει μια φθήνια διάχυτη και τα κουμπιά δεν έχουν και το καλύτερο πάτημα.

Σε σχέση πάντως με το μανίσιο του A95x που είναι για πέταμα, είναι η μέρα με τη νύχτα. Για τα λεφτά του το προτείνω άνετα καθώς η εμπειρία χρήσης του box αναβαθμίζεται απίστευτα με το air mouse και τις φωνητικές λειτουργίες.

ναι έχουμε πει ότι με BT πολλές φορές υπάρχουν προβληματάκια...εφόσον όμως έχει και εναλλακτική σύνδεση όλα ΟΚ (το είχες επισημάνει άλλωστε πριν το παραγγείλεις😃).

Προγραμμάτισε και το κουμπί για να κάνεις ON/OFF με αυτό (εάν δεν το έχεις κάνει ήδη δηλαδή).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ath156 said:

ναι έχουμε πει ότι με BT πολλές φορές υπάρχουν προβληματάκια...εφόσον όμως έχει και εναλλακτική σύνδεση όλα ΟΚ (το είχες επισημάνει άλλωστε πριν το παραγγείλεις😃).

Προγραμμάτισε και το κουμπί για να κάνεις ON/OFF με αυτό (εάν δεν το έχεις κάνει ήδη δηλαδή).

To προγραμμάτισα πρώτο πρώτο το ΟΝ/OFF, όλα καλά.

Παρεμπιπτόντως, κυκλοφόρησε πρώτη φορά slimbox για chipset σαν το δικό μου (S905w4), για το box X96 mini 5G.

Θα μπορούσατε να μου πείτε χοντρικά πώς μπορώ να δω αν θα κάνει και για το A95x F3 Air II, και ποια τα βασικά βήματα ώστε να σώσω το υπάρχον λογισμικό αρχικά; Για την εγκατάσταση του νέου, είναι εντάξει οι οδηγίες από την σελίδα του slimbox; Υπάρχει κάτι επιπλέον που πρέπει να γνωρίζω για να μην μου μείνει τούβλο;

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, bebius said:

To προγραμμάτισα πρώτο πρώτο το ΟΝ/OFF, όλα καλά.

Παρεμπιπτόντως, κυκλοφόρησε πρώτη φορά slimbox για chipset σαν το δικό μου (S905w4), για το box X96 mini 5G.

Θα μπορούσατε να μου πείτε χοντρικά πώς μπορώ να δω αν θα κάνει και για το A95x F3 Air II, και ποια τα βασικά βήματα ώστε να σώσω το υπάρχον λογισμικό αρχικά; Για την εγκατάσταση του νέου, είναι εντάξει οι οδηγίες από την σελίδα του slimbox; Υπάρχει κάτι επιπλέον που πρέπει να γνωρίζω για να μην μου μείνει τούβλο;

Προς το παρόν θα έλεγα να περιμένεις και να μην το προσπαθήσεις....άσε άλλους πρώτα να το δοκιμάσουν και μετά κάντο και εσύ με σιγουριά πλέον !

Πάντως για καλό και για κακό κράτα από τώρα που πιθανόν είναι τα 2 pins σε περίπτωση που καταφέρεις και το μπρικάρεις...Με αυτά μπορείς να το ξαναζωντανέψεις (και με καλώδιο και UBT βέβαια)....Αχρείαστα να είναι.

25549297.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bebius said:

To προγραμμάτισα πρώτο πρώτο το ΟΝ/OFF, όλα καλά.

Παρεμπιπτόντως, κυκλοφόρησε πρώτη φορά slimbox για chipset σαν το δικό μου (S905w4), για το box X96 mini 5G.

Θα μπορούσατε να μου πείτε χοντρικά πώς μπορώ να δω αν θα κάνει και για το A95x F3 Air II, και ποια τα βασικά βήματα ώστε να σώσω το υπάρχον λογισμικό αρχικά; Για την εγκατάσταση του νέου, είναι εντάξει οι οδηγίες από την σελίδα του slimbox; Υπάρχει κάτι επιπλέον που πρέπει να γνωρίζω για να μην μου μείνει τούβλο;

Το  A95x F3 Air II έχει τον s905w2 ενώ το x96 Mini 5G έχει τον s905w4, δηλαδή διαφορετικό επεξεργαστή.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, makis1024 said:

Το  A95x F3 Air II έχει τον s905w2 ενώ το x96 Mini 5G έχει τον s905w4, δηλαδή διαφορετικό επεξεργαστή.

Όντως, σ' ευχαριστώ για την επισήμανση.

Είχα μέρες να μπω να τσεκάρω για νέες εκδόσεις και είχα ξεχάσει τι cpu έχω.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται, σχετικά σύντομα θα κυκλοφορήσει το Mi Box 4S MAX με τετραπύρηνο επεξεργαστή 64-bit Amlogic S905X3, 4 / 64 GB.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, taliban said:

Από ότι φαίνεται, σχετικά σύντομα θα κυκλοφορήσει το Mi Box 4S MAX με τετραπύρηνο επεξεργαστή 64-bit Amlogic S905X3, 4 / 64 GB.

Ναι σε China Version αρχικά , χωρίς HQ , 4K premium services, μόνο SD , οπότε μάπα το καρπούζι. Όποιος το έχει βάλει στο μάτι , ας περιμένει να βγει global version πρώτα και να δει τι θα υποστηρίξει σε ποιότητα ανάλυσης σε Netflix , prime video..και αποφασίζει.

Link to comment
Share on other sites

Το τέλειο Backup - Dump EMMC  (για Amlogic επεξεργαστές)

Κατά καιρούς έχουμε πει ότι μπορούμε να κάνουμε backup partitions με το TWRP ή των εφαρμογών μας με διάφορα apks όπως Titanium κλπ. Όμως υπάρχει ένα τρόπος για να κάνουμε ένα ΠΛΗΡΕΣ backup των Πάντων !! Σαν να παίρνουμε μία "φωτογραφία" του μηχανήματός μας εκείνη την στιγμή και να μπορούμε να το επαναφέρουμε ακριβώς σε αυτή την κατάσταση με restore.

Θα χρειασθούμε:

- Μία κάρτα sd

- Ένα airmouse ή πληκτρολόγιο USB ή τύπου i8 mini (εγώ χρησιμοποίησα το δημοφιλές g10s). Αρχικά θα δώσω για επεξεργαστές S905X3 και με τον ίδιο τρόπο για τους άλλους.

1. Κατεβάστε το αρχείο https://mega.nz/file/FlFWDaRC#ExXDCWm6JM1w3ND-HD_U8zY1cmJoM-3o6XfNyjYSdkw

και χρησιμοποιήσετε το Balena Etcher για να το "γράψετε" στην κάρτα sd https://www.balena.io/etcher/

2. Μπουτάρετε το κουτί σας και μετά βάλετε την sd κάρτα στην υποδοχή της. Εγκαταστήσετε το "Terminal Emulator" και σε αυτό γράψετε "reboot update".

3. Όταν μπουτάρει ξανά, χρησιμοποιήσετε το airmouse και επιλέξτε την επιλογή "4. Dump Image from EMMC" και κάνετε κλικ σε αυτήν. ***Σημαντική σημείωση: Για να δουλέψει το πλήκτρο ΟΚ πιθανόν να πρέπει πρώτα να πατήσετε το πάνω δεξιά κουμπί!!

***Για να κάνουμε restore, ακολουθούμε την ίδια διαδικασία, επιλέγοντας όμως "3. Write Image to EMMC".

***Για τους άλλους Amlogic επεξεργαστές κατεβάστε το παρακάτω αρχείο, unzip it και διαλέξτε το αρχείο που έχει το όνομα του επεξεργαστή σας. Καλή επιτυχία !!!! https://mega.nz/file/ItMVhIwI#ar1bcq705pktvBmul5OAnhIvz4lPmxonkSG8irBr-Zo

*** Σε περίπτωση που δεν μπορείτε να χειριστείτε το μενού του, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και PC με ασύρματη σύνδεση για τον ίδιο σκοπό (ρωτήστε με για αυτή την λύση με π.μ.).

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2022 at 7:39 ΠΜ, jogatore said:

Εχω 2 Τanix   ΤΧ92 με android 7.1 και το Χ4  με android 10  δεν εχουν μαμισιο explorer. (ποιον ενοεις?)

Ενα Mecool KM6 με android 10  ουτε και σε αυτο βρισκω μαμισιο explorer.

η εφαρμογή λέγεται απλά file explorer
 

Screenshot_20220610-221738.png

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, xnikos said:

η εφαρμογή λέγεται απλά file explorer
 

Screenshot_20220610-221738.png

Είχα προτείνει και το x-plore που πίστευα ότι θα δούλευε. Μάλλον είπατε ότι δεν....??https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lonelycatgames.Xplore&hl=en&gl=US

Δεν ξέρω εάν θα δούλευε δίνοντάς του το δικό σου file browser. Για αυτό θα μπορούσες:

1. Να εγκαταστήσεις το apk extractor https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ext.ui&hl=en&gl=US

2. Τρέχοντάς το να κάνεις extract  το apk που δουλεύει σε εσένα. Να το δώσεις στον φίλο να το δοκιμάσει.

Πιθανόν βέβαια να μην αρκεί αυτό.....🙄

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ath156 said:

Δεν ξέρω εάν θα δούλευε δίνοντάς του το δικό σου file browser. Για αυτό θα μπορούσες:

1. Να εγκαταστήσεις το apk extractor https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ext.ui&hl=en&gl=US

2. Τρέχοντάς το να κάνεις extract  το apk που δουλεύει σε εσένα. Να το δώσεις στον φίλο να το δοκιμάσει.

Πιθανόν βέβαια να μην αρκεί αυτό.....🙄

το κάνω και με το FX, 
OK, με την πρώτη ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, xnikos said:

η εφαρμογή λέγεται απλά file explorer
 

Screenshot_20220610-221738.png

Πως κανεις αντιγραφη/επικοληση απο local disk σε καρτα με τον δικο του explorer?

Και πως εμφανιζεις τους κρυφους φακελους?

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jogatore said:

Πως κανεις αντιγραφη/επικοληση απο local disk σε καρτα με τον δικο του explorer?

Και πως εμφανιζεις τους κρυφους φακελους?

με το κουμπάκι δίπλα στο σπιτάκι επιλέγεις τα αρχεία που θέλεις,
με το άλλο δίπλα επιλέγεις ενέργεια.....απλούστατο είναι
 

το έχεις τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα αυτό χθες από banggood στα 51.79 για cosmote tv μιας και το κόβουν σε 20 μέρες στο δορυφορικό που έχω. Ελπίζω να με βγάλει ασπροπρόσωπο.

96ec1d8068e8371ae3bb4cbd798eb877.jpg

Στάλθηκε από το Poco F3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς κόβουν το δορυφορικό; Ανανέωσα για 1 χρόνο πριν 10 ημέρες.

Sent from my NTH-NX9 using Tapatalk


Κόβουν τέλος Ιουνίου το replay και το on demand στο δορυφορικό πακετο. Και εγω ανανέωσα πριν 5 μέρες και πηρα και το box ώστε να μην χάσω τις 2 υπηρεσίες.

Στάλθηκε από το Poco F3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, king2009 said:

Κόβουν τέλος Ιουνίου το replay και το on demand στο δορυφορικό πακετο. Και εγω ανανέωσα πριν 5 μέρες και πηρα και το box ώστε να μην χάσω τις 2 υπηρεσίες.

Στάλθηκε από το Poco F3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για τον σκοπό που το θέλεις θεωρώ ότι θα ήταν ίσως πιο κατάλληλο το HK1 Box με S905X3 που υπάρχουν έτοιμες πολλές custom roms με έτοιμο και Magisk κλπ. Δεν ξέρω για αυτό που έχει μεν τον καινούργιο επεξεργαστή αλλά υποθέτω θα έρχεται ρουταρισμένο και η κοσμοτε θέλει αρουτάριστο ή "ειδικό" τρόπο εάν δεν κάνω λάθος? Δεν έχω κοσμοτε οπότε δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα.....έτσι και αλλιώς το πήρες τώρα...καλή παραλαβή.La

*Επίσης πρόσεξε γιατί υπάρχει έκδοση με 100M Lan και με 1.000Μ Lan...άρα προσοχή στην επιλογή του firmware εάν και όταν προσπαθήσεις να το αλλάξεις !

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...