Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστά, απλά θέλω να το χρησιμοποιήσω και για σερφάρισμα. Και κάτι τελευταίο: μπορώ να χρησιμοποιήσω ασύρματο ποντίκι ή το remote control είναι έτσι κι αλλιώς εύχρηστο?
Μια χαρά είναι το remote του.
Έχει και Alexa voice assistant.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Σε h96max X3 πέρασα την vontar X3 0.4.2.7z με αποτέλεσμα να μου σταματήσουν τα κολλήματα και οι επανεκκινήσεις . Δύο θεματάκια έχω: χάνεται η ένδειξη της ώρας στην οθόνη από το μποξάκι και επανέρχεται με το κούνημα του ποντικιού . Μπορώ να το ρυθμίσω να μην σβήνει;

2.Σε παρακολούθηση των Ελληνικών καναλιών στο Web tv  με Samsung browser βλέπω όλα τα κανάλια εκτός του ΑΝΤ1 , υπάρχει κάποια λύση για αυτό ; oχι με χρήση kodi.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Flipflames said:

Σε h96max X3 πέρασα την vontar X3 0.4.2.7z με αποτέλεσμα να μου σταματήσουν τα κολλήματα και οι επανεκκινήσεις . Δύο θεματάκια έχω: χάνεται η ένδειξη της ώρας στην οθόνη από το μποξάκι και επανέρχεται με το κούνημα του ποντικιού . Μπορώ να το ρυθμίσω να μην σβήνει;

2.Σε παρακολούθηση των Ελληνικών καναλιών στο Web tv  με Samsung browser βλέπω όλα τα κανάλια εκτός του ΑΝΤ1 , υπάρχει κάποια λύση για αυτό ; oχι με χρήση kodi.

 

2. Τον ΑΝΤ1 δεν μπορείς να τον δεις (π.χ. σειρές) όχι μόνο σε μπρόουσερ, αλλά (τουλάχιστον προσωρινά) ούτε με KODI (τις τελευταίες μέρες είτε δεν δουλεύουν τα σχετικά λινκς του addon είτε αυτά που δουλεύουν τα δείχνει με φριχτή ανάλυση.....). Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα τις τελευταίες ημέρες όταν είχα παράπονα από την μάνα μου που της είχα φτιάξει και έβλεπε από το GT1 Beelink....Μόνη λύση προς το παρόν λαπτοπ/PC με Chrome είτε τάμπλετ με apk ANT1....εάν κάποιος άλλος έχει άλλη λύση άς το πει....

1. Εάν θέλεις κάνε αυτό που έχω πει πιο παλιά και θα έχεις ότι θέλεις (ώρα, θερμοκρασία κλπ).ΑΑ

**Αυτός είναι ο πιο απλός τρόπος (υπάρχει και v2)...έχω ανεβάσει και νέες οδηγίες....πρέπει να θυμηθώ πότε..https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7023070

****Και εδώ πλήρης έλεγχος:https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7022668

**παρεπιπτόντως αυτή την συμπεριφορά που λες δεν την είχα στο H96 max X3...παρόλο που τελευταία έχω εγκατεστημένη αυτή ακριβώς την ρομ !!...

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Flipflames said:

Σε h96max X3 πέρασα την vontar X3 0.4.2.7z με αποτέλεσμα να μου σταματήσουν τα κολλήματα και οι επανεκκινήσεις . Δύο θεματάκια έχω: χάνεται η ένδειξη της ώρας στην οθόνη από το μποξάκι και επανέρχεται με το κούνημα του ποντικιού . Μπορώ να το ρυθμίσω να μην σβήνει;

2.Σε παρακολούθηση των Ελληνικών καναλιών στο Web tv  με Samsung browser βλέπω όλα τα κανάλια εκτός του ΑΝΤ1 , υπάρχει κάποια λύση για αυτό ; oχι με χρήση kodi.

 

για το πρώτο Δεν ξέρω  να σου απαντήσω για το δεύτερο τον ΑΝΤ1 θα τον βλέπεις μόνο μέσω Kodi με το alive.gr αυτοι εκεί στον ΑΝΤ1 είναι τόσο μ@λ@κες που νομίζουν ότι τυρί  βγαίνει από την τυρόπιτα 

 

τελευταία φορά είδα την Παρασκευή το βράδυ Αρναούτογλου σε καλή ανάλυση δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, varajohn said:

για το πρώτο Δεν ξέρω  να σου απαντήσω για το δεύτερο τον ΑΝΤ1 θα τον βλέπεις μόνο μέσω Kodi με το alive.gr αυτοι εκεί στον ΑΝΤ1 είναι τόσο μ@λ@κες που νομίζουν ότι τυρί  βγαίνει από την τυρόπιτα 

 

τελευταία φορά είδα την Παρασκευή το βράδυ Αρναούτογλου σε καλή ανάλυση δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι

Μιλάω για σειρές που θέλει να τις βλέπει μετά από 2-3 ημέρες που παίζονται....ενώ το alive.gr έχει ένα κάρο λινκς είτε δεν παίζουν καθόλου, είτε παίζουν με απαίσια ανάλυση.....μέχρι πριν μερικές ημέρες δεν είχε κανένα πρόβλημα εκεί...

Εάν θέλεις δοκίμασε να δεις τελευταία επεισόδια από "Άγριες Μέλισσες" και μου λες....προσωπικά δεν παρακολουθώ καθόλου ελληνικές σειρές.

Και μόνο στον ΑΝΤ1 συμβαίνουν αυτά τα ωραία😁

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Flipflames said:

Γιατί σε λαπτοπ/PC με Chrome είτε τάμπλετ με apk ANT1 παίζει και όχι στο μποξάκι; Τι διαφορά παίζει;

Γιατί εκεί στον ΑΝΤ1 θέλουν το apk να παίζει σε συσκευές με ενσωματωμένη οθόνη (κινητό,τάμπλετ και laptop) και να μην υπάρχει εξωτερική οθόνη με HDMI  !!!!

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Flipflames said:

Σε h96max X3 πέρασα την vontar X3 0.4.2.7z με αποτέλεσμα να μου σταματήσουν τα κολλήματα και οι επανεκκινήσεις . Δύο θεματάκια έχω: χάνεται η ένδειξη της ώρας στην οθόνη από το μποξάκι και επανέρχεται με το κούνημα του ποντικιού . Μπορώ να το ρυθμίσω να μην σβήνει;

2.Σε παρακολούθηση των Ελληνικών καναλιών στο Web tv  με Samsung browser βλέπω όλα τα κανάλια εκτός του ΑΝΤ1 , υπάρχει κάποια λύση για αυτό ; oχι με χρήση kodi.

 

Για όλα όλα τα ελληνικά κανάλια χωρίς προβλήματα!

 https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://play.google.com/store/apps/details%3Fid%3Dcom.grtvradio%26hl%3Den_US%26gl%3DUS%26referrer%3Dutm_source%3Dgoogle%26utm_medium%3Dorganic%26utm_term%3Dgreece%2Btv%2B%26%2Bradio%2Bapk%26pcampaignid%3DAPPU_1_w-cbYuSuB6X1qwGi7LqgDQ&ved=2ahUKEwiknKTp5KD2AhWl-ioKHSK2DtQQ5YQBegQIAxAC&usg=AOvVaw2lVkbnoGcvYTInmyiz5hv6

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Σωστός !!....Thank you.....

Βέβαια απαιτεί κάποιου είδους εγγραφή (όπως και στο λαπτοπ βέβαια)...μικρό το κακό...επίσης έχει διαφημίσεις (όπως και στο λάπτοπ)....άντε τώρα να μάθεις σε μία μεγάλη γυναίκα έναν νέο τρόπο (αντί για αυτόν που μέσω Kodi και έτοιμα "αγαπημένα" shortcuts της είχα ετοιμάσει)......Βέβαια αντί να βγάζει τα μάτια της στις 10.1 ίντσες καλύτερα στην 46άρα TV και στην πολυθρόνα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, ath156 said:

Σωστός !!....Thank you.....

Βέβαια απαιτεί κάποιου είδους εγγραφή (όπως και στο λαπτοπ βέβαια)...μικρό το κακό...επίσης έχει διαφημίσεις (όπως και στο λάπτοπ)....άντε τώρα να μάθεις σε μία μεγάλη γυναίκα έναν νέο τρόπο (αντί για αυτόν που μέσω Kodi και έτοιμα "αγαπημένα" shortcuts της είχα ετοιμάσει)......Βέβαια αντί να βγάζει τα μάτια της στις 10.1 ίντσες καλύτερα στην 46άρα TV και στην πολυθρόνα.

Σου παραθέτω 2 τρόπους για εύκολη διαχείριση λόγω ηλικίας που λες.

1) Για τις διαφημίσεις έβαλα το adguard και τέλος...!

2) Οταν ανοίξει η εφαρμογή και εμφανιστούν όλα τα κανάλια, πάμε εκεί που θέλουμε (π.χ ΑΝΤ1, STAR κ.α) κρατάμε πατημένο επάνω του και βγάζει κάτι  επιλογές. Βρίσκουμε την επιλογή προσθήκη στα αγαπημένα και κλικαρουμε. Συνεχίζουμε το ίδιο με όλα τα κανάλια που θέλουμε για αγαπημένα. Αφου τελειώσουμε πάμε τέρμα αριστερά στο μενού κατηγορίες και επιλέγουμε τα αγαπημένα. Ετσι εκεί έχουμε όλα μας τα αγαπημένα κανάλια συγκεντρωμένα! Επίσης εαν κρατήσουμε πατημένο επάνω σε κάποιο κανάλι, μας δίνει την επιλογή να βλέπουμε και τηλεοπτικό οδηγό του εκάστοτε καναλιού! Ακόμα βέβαια και να βγεις από την εφαρμογή, η και να κλείσεις το μποξ, η ότι και να γίνει, όταν ανοίξουμε την εφαρμογή ξανά θα μπει κατευθείαν στα αγαπημένα!

Ελπίζω να βοήθησα.

ΥΓ Σε όλα τα κανάλια (σε εμένα) δούλεψε άψογα με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης (Samsung).

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jogatore said:

Ερωτηση ... Σε beelink gt king  τι ειναι προτιμοτερο σε custom rom , atv ή pie  ?

αυτό που σε βολεύει καλύτερα εμένα ας πούμε η  ATV δεν με βολεύει καθόλου 

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μπορείς κάποιος να μου πει και να μου στείλει ποια έκδοση netflix παίζη στο h96 max x3. Αυτό που έχει τώρα δεν μου κάνει login. Μια άλλη έκδοση που μου είχαν πει τα παιδεία ποιο πριν και την κατέβασα δεν την κάνει εγκατάσταση. Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι υποχρεως. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, kostas123464 said:

Καλησπέρα στην παρέα. Μπορείς κάποιος να μου πει και να μου στείλει ποια έκδοση netflix παίζη στο h96 max x3. Αυτό που έχει τώρα δεν μου κάνει login. Μια άλλη έκδοση που μου είχαν πει τα παιδεία ποιο πριν και την κατέβασα δεν την κάνει εγκατάσταση. Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι υποχρεως. Ευχαριστώ

Κατεβασε απο εδω κατω την εφαρμογη APKPure που σου δινω και εγκατεστησε την στο μποξακι σου ...

https://apkpure.com/apkpure-app.html?icn=aegon&ici=image_home
Απο εκει μεσα κατεβασε και εγκατεστησε το νετφλιξ και θα εισαι οκ!
Και κατα καιρους ... απο εκει κανε και τις αναβαθμισεις σου!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, gatos814 said:

Κατεβασε απο εδω κατω την εφαρμογη APKPure που σου δινω και εγκατεστησε την στο μποξακι σου ...

https://apkpure.com/apkpure-app.html?icn=aegon&ici=image_home
Απο εκει μεσα κατεβασε και εγκατεστησε το νετφλιξ και θα εισαι οκ!
Και κατα καιρους ... απο εκει κανε και τις αναβαθμισεις σου!

Καλημέρα και σευχαριστω ρε φίλε. Καλή σαρακοστή σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Επεσε στα χερια μου μολις πριν λιγο (στο σαρακοστιανο τραπεζι😅) απο ληγμενη συνδρομη πεθερικων το κατωθι box της WIND VISION:

https://www.androidtv-guide.com/pay-tv-provider/wind-hellas-wind-vision/

Πως μπορω να το χρησιμοποιησω? Εχω καποιο περιορισμο ? Μπορω να του βαλω αλλη ROM ισως ?

NETFLIX,KODI και YOUTUBE να φανταστω ειμαι κομπλε ?

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kek said:

Επεσε στα χερια μου μολις πριν λιγο (στο σαρακοστιανο τραπεζι😅) απο ληγμενη συνδρομη πεθερικων το κατωθι box της WIND VISION:

https://www.androidtv-guide.com/pay-tv-provider/wind-hellas-wind-vision/

Πως μπορω να το χρησιμοποιησω? Εχω καποιο περιορισμο ? Μπορω να του βαλω αλλη ROM ισως ?

NETFLIX,KODI και YOUTUBE να φανταστω ειμαι κομπλε ?

Φανταζομαι οτι περαν της εφαρμογης WIND VISION που σαφως δεν θα δουλευει ... σε ολα τα αλλα θα ειναι ενα μποξακι καθολα προσβασιμο με ολα τα θετικα και αρνητικα του λογισμικου τυπου τιβι (Android TV) !
Αλλο λογισμικο δεν εχει πεσει στην αντιλιψη μου και για να ειμαι και ειλικρινης τα μονα μποξακια που ξερω με τετοιο επεξεργαστη (Amlogic S905D) ειναι ενα ενα μποξακι/δορυφορικος δεκτης Mecool M8S PLUS DVB S2 και ενα δορυφορικος δεκτης/μποξακι GTMEDIA GTS DVBS / S2....

Εχω ομως μια αμυδρη εντυπωση πως οταν πρωτοβγηκε ειχα διαβασει οτι ο επεξεργαστης του ειναι ο Amlogic S905X....
Απλα το αναφερω και αυτο μιας και δεν ειμαι σιγουρος γιατι ποτε δεν επεσε ενα τετοιο μποξακι στα χερια μου....!
Οχι βεβαια πως αλλαζει κατι στην επιμερους χρηση του.... !!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή Σαρακοστή!!
Τα φώτα σας θα ήθελα παρακαλώ πολύ.
· Έχω το manalab εγκατεστημένο στο kodi (mecool km1 άσχετο) και εχτές μου έβγαλε ενημέρωση ότι βγήκε η 19.4 stable. Τώρα έχω την 19.3 stable. Αν κατεβάσω το kodi και κάνω εγκατάσταση, θα το κάνει ως update και θα κρατήσει το manalab και τις ρυθμίσεις μου ή ξανά στήσιμο;
Ή να μην την κάνω καθόλου;
Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.
Ευχαριστώ πολύ!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας , καλή Σαρακοστή !

Θα ήθελα και εγώ τη βοήθειά σας. Ψάχνω λύση για βιντεοκλήσεις από ηλικιωμένο άτομο που μένει μόνο του και μακρυά. Η περίπτωση ενός tablet με προβληματίζει (φοβάμαι πως θα του είναι αρκετά πολύπλοκο και δύσκολο στη χρήση) , και θα ήθελα να ρωτήσω αν με ένα android box στην TV που έχει (και με μια κάμερα) θα μπορούσε εύκολα να κάνει χρήση εφαρμογών όπως το Skype - Messenger - Viber ...

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, johnybe said:

Καλημέρα σε όλους και καλή Σαρακοστή!!
Τα φώτα σας θα ήθελα παρακαλώ πολύ.
· Έχω το manalab εγκατεστημένο στο kodi (mecool km1 άσχετο) και εχτές μου έβγαλε ενημέρωση ότι βγήκε η 19.4 stable. Τώρα έχω την 19.3 stable. Αν κατεβάσω το kodi και κάνω εγκατάσταση, θα το κάνει ως update και θα κρατήσει το manalab και τις ρυθμίσεις μου ή ξανά στήσιμο;
Ή να μην την κάνω καθόλου;
Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.
Ευχαριστώ πολύ!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Σε εμένα άλλη φορά τα κράτησε όλα σωστά και άλλη φορά έπρεπε να το εγκαταστήσω πάλι από την αρχή !😅

Εάν δεν έχεις κάνει πολλές δικές σου ρυθμίσεις, δεν είναι τίποτα σπουδαίο να του κάνεις καινούργια εγκατάσταση (αυτό είναι άλλωστε και το μεγάλο πλεονέκτημα των έτοιμων builds !!). Άσε που με μια καινούργια εγκατάσταση μπορούν να σου εμφανισθούν και καινούργια πράγματα (μου έχει τύχει και αυτό - που σήμαινε ότι τα συνεχή updates δεν ήταν και τόσο "πλήρη" όσο μια καινούργια εγκατάσταση του μπιλντ).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Johnbila said:

Καλησπέρα σε όλους σας , καλή Σαρακοστή !

Θα ήθελα και εγώ τη βοήθειά σας. Ψάχνω λύση για βιντεοκλήσεις από ηλικιωμένο άτομο που μένει μόνο του και μακρυά. Η περίπτωση ενός tablet με προβληματίζει (φοβάμαι πως θα του είναι αρκετά πολύπλοκο και δύσκολο στη χρήση) , και θα ήθελα να ρωτήσω αν με ένα android box στην TV που έχει (και με μια κάμερα) θα μπορούσε εύκολα να κάνει χρήση εφαρμογών όπως το Skype - Messenger - Viber ...

Ευχαριστώ 

Έχω την εντύπωση ότι το τάμπλετ θα είναι πιο εύκολο για ένα ηλικιωμένο άτομο (όλα σε ένα - οθόνη - κάμερα - χειρισμός κλπ). Υπάρχει βέβαια πάντα το θέμα της μικρής οθόνης (υποθέτω μιλάς για 10,1 ίντσες), όμως τελικά πιστεύω ότι θα είναι πιο εύκολο..

Στην μάνα μου (μεγάλης ηλικίας) που έβαλα στο τάμπλετ τις σειρές του ΑΝΤ1, πολλές φορές προτιμάει να βλέπει εκεί και τα άλλα, παρά την εξοικείωση που είχε εδώ και καιρό με TVbox και μεγάλη TV..........Άσε που το παίρνει όπου θέλει μαζί της😃......μπορεί να το έχει και δίπλα στο κρεβάτι, στην κουζίνα, μπαλκόνι κλπ

****Ά και κάτι που ξέχασα....Οπωσδήποτε και μία θήκη στο τάμπλετ από αυτές που όταν τις ανοίγεις το κάνουν να στέκεται κάθετα....Για ένα Samsung 10,1 πήρα μέσω Σκρουτζ μία στα 9,50 ευρώ (6,50 θήκη + 3,00 ευρώ μεταφορικά - την 1 ημέρα παραγγέλθηκε την άλλη ημέρα παραδόθηκε με κούριερ)....εάν δεν βιάζεσαι την παραγγέλνεις και από Aliexpress με σχεδόν μισή τιμή αλλά παράδοση 1-2 μήνες...

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκια παραλαβή με το πιο δυνατό Amazon Firestick 4κ max! dd422c0fe10206ed2885b27388081e01.jpg

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδες υπαρχει κανενας τροπος να συνδεσω usb ακουστικα στο tv box(H96MAX X3)?

AKYPO βρηκα την εφαρμογη hiby music.

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chriskan22 said:

Παιδες υπαρχει κανενας τροπος να συνδεσω usb ακουστικα στο tv box(H96MAX X3)?

Δοκίμασέ τα πρώτα σε Coreelec που έχει πολλούς έτοιμους drivers....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...