Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 ώρες πριν, madmax said:

Το μπλε εχω.

Στις ρυθμισεις το εχω ενεργοποιημενο να περνει αυτοματα την ωρα.
Δεν βρηκα το hardware monitor από τα Settings. Εχω Slimbox rom.

Το ειχα αφησει χθες ολη μερα εκτος πριζας και με το που το συνδεσα σημερα δουλευε κανονικα. Το εκανα μια επανεκκινηση ομως και παλι τα ιδια... Hardware μου μυριζει...

Δοκίμασε την επόμενη φορά που θα σου κάνει το ίδιο πρόβλημα να το κλείσεις (Shut Down), να το βγάλεις από την πρίζα για 10-15 δεύτερα και να το ξανανοίξεις. Είναι ΟΚ ή έχει το ίδιο θέμα?

Επίσης πολλές φορές στις διάφορες ρομς η default επιλογή του ON/OFF από το remote control είναι "sleep" και όχι "shut down". Μήπως και εσένα είναι σε sleep mode αυτό?

Εάν βέβαια χρησιμοποιείς και ανεμιστήρα πάνω του (και όχι συνδεδεμένο στην τηλεόραση) καλό θα ήταν να βάλεις και ένα διακόπτη που θα κόβει τελείως το ρεύμα, έτσι θα λύσεις ταυτόχρονα και τα 2 θέματα (εάν βέβαια υποθέσουμ ότι θα λυθεί το θέμα με το ON/OFF μέσω διακόπτη....).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

9 ώρες πριν, ath156 said:

Και φυσικά είναι λάθος ότι το μπλε board στα H96 max X3 είναι πάντοτε με IT6334 wifi module !!! Μπορεί να έχει διάφορα μόντιουλς, απλά το μόνο που είναι ασύμβατο με firmware για Η96 με πράσινο μπορντ είναι το ΙΤ6334. Για να δει ο φίλος ποιο πράγματι έχει μπορεί να το ανοίξει (έχω και ένα πολύ ωραίο βίντεο που δείχνει και πόσο εύκολα ανοίγει-εάν το θελήσεις βέβαια). Στην Ελλάδα μάλιστα από ότι ξέρω συνήθως έρχονται με πράσινο ή μπλε (χωρίς όμως ΙΤ6334), τα οποία συνήθως πηγαίνουν από ali προς Ρωσία μεριά...όχι μόνο βέβαια, αλλά συνήθως....

Άσε που εάν δεν κάνω λάθος, ο φίλος δεν είπε ότι έβαλε καινούργια ρομ και δεν δουλεύει το wifi, αλλά απλά ότι δεν το χρησιμοποίησε κάποιες μέρες (5ήμερο) και δεν του άνοιγε....άρα ποιο το νόημα με τις ρομς ?

Και εγω ειχα την εντυπωση οτι η μπλε board ερχεται με IT6334. Οποτε μετα απ αυτα την ανοιξα και τελικα:
Ειναι μπλε πλακετα με το HCY6355.

Οταν κατεβασα ομως την Slimbox, κατεβασα αυτην για την μπλε πλακετα για το IT6334 και δουλευε καλα εδω και 2-3 μηνες που το εχω μεχρι προχθες.
Οποτε τωρα φανταζομαι πρεπει να κατεβασω την αλλη εκδοση. Θα ειναι συμβατη με το HCY6355;

Εχω αλλαξει το default απο το remote control σε shut down. Εχω κανει πολλα restart και shutdown δεν γινεται τιποτα.
Ο μονος τροπος που λειτουργησε ηταν να μεινει εκτος ρευματος για καποια λεπτα. Και αυτο για μια φορα εγινε. Τωρα που το δοκιμαζω να τ αφησω καποια λεπτα εκτος, δεν γινεται τιποτα...

Επισης, αν και αρχικα το θεωρησα περιττο, υπαρχει καποιος τροπος να περαστει TWRP για να μπορει να γινει κανα backup ;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε twrp , περασέ του το , κράτα full backup και ξεκίνα δοκιμές.

Πρώτα Vortex port Ugoos  https://mega.nz/folder/5gglXSIZ#rQqeu_DWDRR79suUxKgJKg/folder/JxZFxawC εάν δεν σου δουλέψει το wifi δοκίμασε και την Slimbox green board.

https://disk.yandex.ru/d/ZyVpV5Rwie_QLQ

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, madmax said:

Και εγω ειχα την εντυπωση οτι η μπλε board ερχεται με IT6334. Οποτε μετα απ αυτα την ανοιξα και τελικα:
Ειναι μπλε πλακετα με το HCY6355.

Οταν κατεβασα ομως την Slimbox, κατεβασα αυτην για την μπλε πλακετα για το IT6334 και δουλευε καλα εδω και 2-3 μηνες που το εχω μεχρι προχθες.
Οποτε τωρα φανταζομαι πρεπει να κατεβασω την αλλη εκδοση. Θα ειναι συμβατη με το HCY6355;

Εχω αλλαξει το default απο το remote control σε shut down. Εχω κανει πολλα restart και shutdown δεν γινεται τιποτα.
Ο μονος τροπος που λειτουργησε ηταν να μεινει εκτος ρευματος για καποια λεπτα. Και αυτο για μια φορα εγινε. Τωρα που το δοκιμαζω να τ αφησω καποια λεπτα εκτος, δεν γινεται τιποτα...

Επισης, αν και αρχικα το θεωρησα περιττο, υπαρχει καποιος τροπος να περαστει TWRP για να μπορει να γινει κανα backup ;

Προφανώς και είναι σωστό να βάλεις την "κανονική" rom του Slimbox και όχι αυτή για το IT6334. Υπάρχει βέβαια περίπτωση να έχει στην "ειδική" για το ΙΤ6334 και τους ντράιβερς για τα άλλα wifi modules, οπότε πιθανόν να μην δεις καθόλου διαφορά !!! Αυτό ειλικρινά δεν το ξέρω....δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις μπας και από εκεί προέρχονται τα προβλήματά σου....

Πριν κάνεις οτιδήποτε κάνε ένα backup με προσωρινό TWRP του DATA partition..... πρακτικά αυτό μόνο θα χρειασθείς, ειδικά εφόσον θα βάλεις ξανά την ίδια πρακτικά ρομ σλιμμποξ !!!!.....μήπως μάλιστα ήδη έχει η ρομ σου ενσωματωμένο TWRP ???...κάτι τέτοιο έπεσε στο μάτι μου σε ρωσικό φόρουμ....δυστυχώς δεν ασχολούμαι εδώ και καιρό με σλιμμποξ εφόσον έχω καλυφθεί πλήρως από Vortex ugoos ports.....πανεύκολα όμως κάνεις και με προσωρινή TWRP....έχω πει την σχετική διαδικασία από παλιά και πρόσφατα υπάρχει και σχετική ανάρτηση από τον @gatos814.....Καλή επιτυχία.... 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, madmax said:

Και εγω ειχα την εντυπωση οτι η μπλε board ερχεται με IT6334. Οποτε μετα απ αυτα την ανοιξα και τελικα:
Ειναι μπλε πλακετα με το HCY6355.

Οταν κατεβασα ομως την Slimbox, κατεβασα αυτην για την μπλε πλακετα για το IT6334 και δουλευε καλα εδω και 2-3 μηνες που το εχω μεχρι προχθες.
Οποτε τωρα φανταζομαι πρεπει να κατεβασω την αλλη εκδοση. Θα ειναι συμβατη με το HCY6355;

Εχω αλλαξει το default απο το remote control σε shut down. Εχω κανει πολλα restart και shutdown δεν γινεται τιποτα.
Ο μονος τροπος που λειτουργησε ηταν να μεινει εκτος ρευματος για καποια λεπτα. Και αυτο για μια φορα εγινε. Τωρα που το δοκιμαζω να τ αφησω καποια λεπτα εκτος, δεν γινεται τιποτα...

Επισης, αν και αρχικα το θεωρησα περιττο, υπαρχει καποιος τροπος να περαστει TWRP για να μπορει να γινει κανα backup ;

Αν θελεις αφου κανεις το backup για να εισαι καλυμενος να σου δωσω σε π.μ 2-3 πατσακια με wifi drivers να τα περασεις μεσω twrp μπας και αλλαξει κατι...!
Αν οχι πας και δοκιμαζεις αλλες ρομ οπως αυτες που σου προτεινε (ευστοχα) πιο πανω ο @makis1024...και βλεπεις!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν μπορεις στειλε τιποτα drivers μπας και λυθει το προβλημα...
Θα περασω μονιμο TWRP και για μελλοντικη χρηση. Η rom μου δεν εχει...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δοκιμη πολλων wifi driver (thanks to @gatos814), και καποιες αλλαγες rom δεν αλλαξε τιποτα απολυτως.

Περασα και την ugoos port, ενεργοποιησα το hardware monitor και δεν μου εμφανισε καθολου την mac.
Πιστευα οτι ημουν σ αυτην την περιπτωση:

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x3/812818-h96-max-x3-bt-wifi-ethernet-problems

αλλα τουλαχιστον το ethernet μου λειτουργει, και η mac δεν ειναι 02:00:00:00, απλα δεν εμφανιζεται καθολου.


Παρατηρησα επισης οτι ουτε το bluetooth ανοιγει. Βγαζει μηνυμα κατα την εκκινηση "Bluetooth keeps stopping"

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, madmax said:

Μετα απο δοκιμη πολλων wifi driver (thanks to @gatos814), και καποιες αλλαγες rom δεν αλλαξε τιποτα απολυτως.

Περασα και την ugoos port, ενεργοποιησα το hardware monitor και δεν μου εμφανισε καθολου την mac.
Πιστευα οτι ημουν σ αυτην την περιπτωση:

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x3/812818-h96-max-x3-bt-wifi-ethernet-problems

αλλα τουλαχιστον το ethernet μου λειτουργει, και η mac δεν ειναι 02:00:00:00, απλα δεν εμφανιζεται καθολου.


Παρατηρησα επισης οτι ουτε το bluetooth ανοιγει. Βγαζει μηνυμα κατα την εκκινηση "Bluetooth keeps stopping"

Εάν θέλεις να βγάλουμε οριστικό συμπέρασμα για το εάν δουλεύει το wifi module σου ή έχει πάθει κάποια ζημιά, κάνε τα παρακάτω:

1. Πάρε μία καρτούλα sd (μπορείς να το κάνεις και σε USB memory stick)

2. Ακολούθησε ακριβώς τον οδηγό που έχω φτιάξει για να κάνεις να φορτώνει από εκεί Coreelec. Τα έχω όλα έτοιμα με αυτό τον οδηγό (οθονίτσα μπροστά, stock remote control). Βγάλε το καλώδιο λαν και προσπάθησε μόνο με wifi.

Το Coreelec έχει συνήθως εξαιρετική διαχείριση drivers και νομίζω είναι το κατάλληλο εργαλείο για να βγάλουμε συμπέρασμα για την κατάσταση λειτουργικότητα wifi & bt module.

 

How to Install Coreelec to H96 max X3 and Clones.pdf

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δοθεισης της ευκαιριας με το μποξακι του @madmax θα παραθεσω ενα ακριβως το ιδιο με την μονη διαφορα οτι ειναι fake απο την κορυφη ... εως τα νυχια !!!
Και να τι ...εννοω !
Αυτο το S905X4 μποξακι που καποιοι αγορασανε τελικα αποδεικνυεται οτι δεν ειναι αυτο που ... πληρωσανε!
https://www.h96tvbox.com/android-tv-box/smart-tv-box/397_h96-max-x4-s905x4-tv-box-features-vs-s905x3-and-s905x2.html?page_type=post
Κριμα παντως για την εταιρια που επετρεψε εστω και αν δεν ξερουμε αν ''ευθυνεται'' (;?!) αυτη να πωληται απο καποια μαγαζια στο AliExpress ...ακομα !
Και εφερα παραδειγμα το μποξακι με το δελφινακι που εχει ο @madmax γιατι εχει το ιδιο (φαινομενικα) ...hardware !
https://androidpctv.com/h96-max-x4-fake-s905x4/
Λυπαμε πραγματικα για ολο αυτο που γινεται στο ... κινεζιζταν!
Και κατι τελευταιο για τον @madmax...
Καπου προς το τελος των σχολιων αναφερεται ενα μαμα λογισμικο απο το S905X3...
Για δοκιμασε το και αυτο!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Το μποξ το πηρα απο banggood. Το firmware που δινουν κατω ειναι το γνησιο που υπαρχει στην σελιδα  https://www.h96tvbox.com

Παρ'ολα αυτα οπως εξηγησα εγω δεν το πηρα το box σαν 905x4 για να πεσω θυμα.
905x3 παρηγγειλα, 905x3 πηρα. Το οτι καποια κομματια τα αλλαξαν αυτοκολλητο και τα πουλανε σαν 4αρια δεν σημαινει οτι το hardware δεν ειναι legit. Οπως γραφει και ενας στα σχολια.

Και οπως ειπα ολες οι roms που εβαλα στην αρχη δουλεψαν αψογα.

Στο Coreelec που μολις δοκιμασα, στην καρτελα bluetooth εμφανιζεται μηνυμα "Bluetooth is disabled" και στην καρτελα με τα δικτυα εμφανιζεται μονο το wired. Δεν υπαρχει Wireless ουτε διακοπτης να ανοιξω...

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2022 at 1:04 ΠΜ, madmax said:

Το μποξ το πηρα απο banggood. Το firmware που δινουν κατω ειναι το γνησιο που υπαρχει στην σελιδα  https://www.h96tvbox.com

Παρ'ολα αυτα οπως εξηγησα εγω δεν το πηρα το box σαν 905x4 για να πεσω θυμα.
905x3 παρηγγειλα, 905x3 πηρα. Το οτι καποια κομματια τα αλλαξαν αυτοκολλητο και τα πουλανε σαν 4αρια δεν σημαινει οτι το hardware δεν ειναι legit. Οπως γραφει και ενας στα σχολια.

Και οπως ειπα ολες οι roms που εβαλα στην αρχη δουλεψαν αψογα.

Στο Coreelec που μολις δοκιμασα, στην καρτελα bluetooth εμφανιζεται μηνυμα "Bluetooth is disabled" και στην καρτελα με τα δικτυα εμφανιζεται μονο το wired. Δεν υπαρχει Wireless ουτε διακοπτης να ανοιξω...

Για αυτό και εγώ όταν έχω προτείνει κουτιά πάντοτε συστήνω το Banggood ως από τα πλέον σοβαρά μαγαζιά για κάτι τέτοιο. Όλα μου τα TVboxes από εκεί τα πήρα. Από το Ali παίρνω μόνο διάφορα εξαρτήματα (π.χ. θήκες, ηλεκτρονικά εξαρτήματα, ανταλλακτικά κινητών κλπ) και μέχρι σήμερα δεν είχα κάποιο σοβαρό παράπονο για αυτά τα είδη.

Επίσης κανείς δεν συνιστά (ακόμα και σήμερα) να πάρεις κουτί με S905X4 λόγω των "παιδικών ασθενειών" (βλέπε έλλειψη λογισμικού όπως υπάρχει για τα 905Χ3) που θα χρειασθεί χρόνος.......η δε παραπάνω απάτη είναι γνωστή από καιρό......

Τώρα στο Κόρεελεκ. Πήγες "Σύστημα - Coreelec - Network"  και εκεί δεν υπάρχει "Wireless Networks"  ? Εάν δεν υπάρχει τότε πιθανότατα έχει πρόβλημα το wifi module. Αντίστοιχο πρόβλημα έχουν εμφανίσει διάφορα κουτιά μετά την ανάπτυξη υπερβολικών θερμοκρασιών. Από τις υψηλές θερμοκρασίες δεν κινδυνεύει μόνο ο επεξεργαστής όπως πολλοί νομίζουν (που στο κάτω κάτω έχει και μία ενσωματωμένη προστασία με το να κατεβάζει συχνότητα), αλλά και άλλα εξαρτήματα όπως οι μνήμες, τα wifi κλπ. Την παρακολουθούσες την θερμοκρασία?

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα αντιπαραθέσεις σε ένα topic με την συγκεκριμένη θεματολογία. Να θυμίσω λοιπόν ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει τη γνώμη του. Μπορούμε να εκφράσουμε την άποψη μας πάνω σε μία τοποθέτηση αλλά δεν επιτρέπεται να κρίνουμε και να χαρακτηρίζουμε τους άλλους για τις απόψεις τους. Ο κόσμος διαβάζει και καταλαβαίνει και αυτό αρκεί. Παρακαλώ να συνεχίζουμε ήρεμα και εποικοδομητικά και χωρίς κόντρες, δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, όλοι το hobby μας κάνουμε. Ως εκ τούτου αφαιρέθηκαν κάποια flame posts και ελπίζω να μη δούμε άλλα για να μη χρειαστεί να ληφθούν άλλα μέτρα. Συνεχίζουμε...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ath156 said:

Τώρα στο Κόρεελεκ. Πήγες "Σύστημα - Coreelec - Network"  και εκεί δεν υπάρχει "Wireless Networks"  ? Εάν δεν υπάρχει τότε πιθανότατα έχει πρόβλημα το wifi module. Αντίστοιχο πρόβλημα έχουν εμφανίσει διάφορα κουτιά μετά την ανάπτυξη υπερβολικών θερμοκρασιών. Από τις υψηλές θερμοκρασίες δεν κινδυνεύει μόνο ο επεξεργαστής όπως πολλοί νομίζουν (που στο κάτω κάτω έχει και μία ενσωματωμένη προστασία με το να κατεβάζει συχνότητα), αλλά και άλλα εξαρτήματα όπως οι μνήμες, τα wifi κλπ. Την παρακολουθούσες την θερμοκρασία?

Ναι δεν υπαρχει τιποτα...
Θερμοκρασιες δεν παρακολουθουσα αλλα τελευταια δεν το ειχα κανει τρελη χρηση.
Ενα stremio επαιζε και μαλιστα τωρα το χειμωνα που οσο ναναι η θερμοκρασια δωματιου ειναι χαμηλοτερη.
Δεν νομιζω να εγινε απο την θερμοκρασια...

Για προβλημα hardware μου εκανε εξαρχης, καθως η rom μια χαρα δουλευε τοσο καιρο και μαλιστα οταν παρουσιαστηκε το προβλημα την επομενη μερα δουλεψε κανονικα για μια φορα, σαν το κυκνειο ασμα του.🤔

Χωρια που στις αρχες ειχα περασει σχεδον τα παντα απο roms για να αποφασισω. Ολες κανονικα επαιζαν. Ουτε προβλημα με drivers ουτε τιποτα...

 

Spoiler

εγινε φορουμοκαβγας?! σαν τις παλιες καλες εποχες! τα εχασα! κριμα! Απορω ποια ηταν η αφορμη!

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, madmax said:

Ναι δεν υπαρχει τιποτα...
Θερμοκρασιες δεν παρακολουθουσα αλλα τελευταια δεν το ειχα κανει τρελη χρηση.
Ενα stremio επαιζε και μαλιστα τωρα το χειμωνα που οσο ναναι η θερμοκρασια δωματιου ειναι χαμηλοτερη.
Δεν νομιζω να εγινε απο την θερμοκρασια...

Για προβλημα hardware μου εκανε εξαρχης, καθως η rom μια χαρα δουλευε τοσο καιρο και μαλιστα οταν παρουσιαστηκε το προβλημα την επομενη μερα δουλεψε κανονικα για μια φορα, σαν το κυκνειο ασμα του.🤔

Χωρια που στις αρχες ειχα περασει σχεδον τα παντα απο roms για να αποφασισω. Ολες κανονικα επαιζαν. Ουτε προβλημα με drivers ουτε τιποτα...

 

  Reveal hidden contents

εγινε φορουμοκαβγας?! σαν τις παλιες καλες εποχες! τα εχασα! κριμα! Απορω ποια ηταν η αφορμη!

 

Δεν θα ήταν άσχημο έστω και τώρα (Χειμώνα) να παρακολουθήσεις την θερμοκρασία. Δυστυχώς η οθονίτσα του H96 max X3 δεν είναι και τόσο ευδιάκριτη από μακριά, αντίθετα με αυτή του  HK1 Box (αδελφάκι του). Μπορείς να το κάνεις με τους εξής τρόπους:

1. Βάζοντας το CPU Monitor - Google Play Store. Έχει να βάλεις την θερμοκρασία να φαίνεται σε οποιοδήποτε σημείο της TV που δεν σε ενοχλεί (floating window - με σύρσιμο το πας όπου θέλεις).

2. Στο Coreelec για την μικρή οθονίτσα πανεύκολα όπως λέω εδώ  https://myphone.gr/forum/topic/180121/?do=findComment&comment=6967733 .Εσύ που έχεις χρησιμοποιήσει τις οδηγίες μου δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, παρά μόνον την επιλογή σου στο OpenVFD (καλύτερα 30 & 30 -μόνιμα θερμοκρασία).

3. Στην ugoos port 0.4.2 με λίγη παραπάνω προσπάθεια για την μπροστινή οθονίτσα https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7022668

 

Εάν τυχόν παρακολουθείς περιεχόμενο 4Κ μπορεί να δεις διάφορα.............

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα επισης οτι λιγο πριν μπει στο animation logo απο το bootscreen πεταει μια τετοια εικονα

IMG_20220115_222858.thumb.jpg.c41ab4fab6d70ef84c88a3d4fa8a9142.jpg

 

Χαλαει δλδ για 1-2 δευτερολεπτα η εικονα απο το HDMΙ και αμεσως μετα βγαζει το animation logo.
Παλια δεν εκανε κατι τετοιο...
Αυτο το κανει με οσες rom δοκιμασα απο το τοτε που παρουσιασε προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, madmax said:

Παρατηρησα επισης οτι λιγο πριν μπει στο animation logo απο το bootscreen πεταει μια τετοια εικονα

IMG_20220115_222858.thumb.jpg.c41ab4fab6d70ef84c88a3d4fa8a9142.jpg

 

Χαλαει δλδ για 1-2 δευτερολεπτα η εικονα απο το HDMΙ και αμεσως μετα βγαζει το animation logo.
Παλια δεν εκανε κατι τετοιο...
Αυτο το κανει με οσες rom δοκιμασα απο το τοτε που παρουσιασε προβλημα...

Περνα με ''erase all'' ξανα το μαμα λογισμικο και κοιτα να δεις αν θα αλλαξει κατι....

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, madmax said:

Παρατηρησα επισης οτι λιγο πριν μπει στο animation logo απο το bootscreen πεταει μια τετοια εικονα

Χαλαει δλδ για 1-2 δευτερολεπτα η εικονα απο το HDMΙ και αμεσως μετα βγαζει το animation logo.
Παλια δεν εκανε κατι τετοιο...
Αυτο το κανει με οσες rom δοκιμασα απο το τοτε που παρουσιασε προβλημα...

Εφόσον καλύφθηκες με το lan πιθανόν να μην σε ενδιαφέρει, όμως εάν θες και για λόγους "πειράματος" κάνε το εξής με το Coreelec και κάποιο USB Wifi Adapter (εάν φυσικά έχεις τέτοιο). Θα επαληθευθεί αυτό που λέω για την άψογη διαχείριση των drivers σε Coreelec. Επίσης θα είναι μία καλή λύση για όσους έχουν "αδύναμο" wifi από το ενσωματωμένο module τους. Βάζοντας δηλαδή ένα τέτοιο μπορεί να απογειωθεί η ταχύτητά τους.

Πρόσφατα πήρα από το Banggood ένα AC1300 Dual Band USB Wifi Adapter, για να το χρησιμοποιήσω σε ένα παλιό λαπτοπ που έβλεπε μόνο την μπάντα των 2.4 και όχι την 5άρα. Βάζοντάς το στην θύρα USB του TVbox το αναγνώρισε αμέσως ως wlan1 (wlan0 ήταν το ενσωματωμένο), έδωσε δε εδώ και τις 2 μπάντες για αυτό !!!! Έκανα αποσύνδεση το wlan0, σύνδεση στο wlan1 και έπαιξε άψογα και στις 2 μπάντες.

Προφανώς κάτι τέτοιο μπορεί να δοκιμάσει όποιος έχει ανάγκη το wifi και δεν του δίνει καλό σήμα/απόδοση το ενσωματωμένο στο κουτί του !!:classic_smile:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πριν λίγο προσπάθησα να φλασάρω την x96Air_P3_aosp_v0.3.8.1_mod_2020.12.19.img στο X96air_P3
Απέτυχε με get key failed (δες φωτο)
δεν άναβε μετά κι η οθόνη και νόμισα ότι το μπρίκαρα, αλλά κατάφερα στο καπάκι να φλασάρω με επιτυχία την official
X96Air_P3_20200831-1753.img που είχα κατεβάσει από κάπου (αυτήν είχα και πριν)
να υποθέσω ότι δεν είναι συμβατή με το δικό μου η v0.3.8.1?
μήπως έπρεπε να τικάρω τα 4 keys με κόκκινο δεξιά?

Καταγραφή.PNG

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2022 at 6:07 ΜΜ, xnikos said:

καλησπέρα, πριν λίγο προσπάθησα να φλασάρω την x96Air_P3_aosp_v0.3.8.1_mod_2020.12.19.img στο X96air_P3
Απέτυχε με get key failed (δες φωτο)
δεν άναβε μετά κι η οθόνη και νόμισα ότι το μπρίκαρα, αλλά κατάφερα στο καπάκι να φλασάρω με επιτυχία την official
X96Air_P3_20200831-1753.img που είχα κατεβάσει από κάπου (αυτήν είχα και πριν)
να υποθέσω ότι δεν είναι συμβατή με το δικό μου η v0.3.8.1?
μήπως έπρεπε να τικάρω τα 4 keys με κόκκινο δεξιά?

Καταγραφή.PNG

Η 0.3.8.1 ήθελε ακόμα το "licence" directory. Και να τα τίκαρες δεν θα κέρδιζες τίποτα εφόσον λένε "available 0" !!

 Κατέβασε το αρχείο που σου δίνω, αποσυμπίεσέ το, μετονόμασε το νταιρέκτορυ "licence.ugoos" σε σκέτο "licence" αντέγραψέ το εκεί που έχεις το UBT. Πρέπει τώρα να μην υπάρχουν μηδενικά στα "keys", τσέκαρέ τα και ξαναδοκίμασε.....

license.ugoos.rar

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ath156 said:

Η 0.3.8.1 ήθελε ακόμα το "licence" directory. Και να τα τίκαρες δεν θα κέρδιζες τίποτα εφόσον λένε "available 0" !!

 Κατέβασε το αρχείο που σου δίνω, αποσυμπίεσέ το, μετονόμασε το νταιρέκτορυ "licence.ugoos" σε σκέτο "licence" αντέγραψέ το εκεί που έχεις το UBT. Πρέπει τώρα να μην υπάρχουν μηδενικά στα "keys", τσέκαρέ τα και ξαναδοκίμασε.....

license.ugoos.rar 775 B · 0 downloads

μα υπήρχε ο φάκελος license στο directory που είχε αποσυμπιεστεί το αρχικό .7z...?
δεν ξέρω γιατί δεν το είδε, πρέπει να το επιλέξω κάπως ή απλά να είναι ο φάκελος στο ίδιο directory με το img?
 

edit:  α, στον φάκελο του UBT, όχι με την rom...ΟΚ

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, xnikos said:

μα υπήρχε ο φάκελος license στο directory που είχε αποσυμπιεστεί το αρχικό .7z...?
δεν ξέρω γιατί δεν το είδε, πρέπει να το επιλέξω κάπως ή απλά να είναι ο φάκελος στο ίδιο directory με το img?
 

Δεν πρέπει να είναι εκεί !!!!, αλλά εκεί που είναι εγκατεστημένο το  UBT   !!  Πρόσεξε την "διεύθυνση" στην πάνω γραμμή στη φωτο που σου έβαλα πιο πάνω "Αυτός ο υπολογιστής-StoreSSD(C:)............"

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ath156 said:

Δεν πρέπει να είναι εκεί !!!!, αλλά εκεί που είναι εγκατεστημένο το  UBT   !!  Πρόσεξε την "διεύθυνση" στην πάνω γραμμή στη φωτο που σου έβαλα πιο πάνω "Αυτός ο υπολογιστής-StoreSSD(C:)............"

όλα τέλεια! αυτό με τον φάκελο δεν το είχα διαβάσει πουθενά...ευχαριστώ και πάλι!
αυτή λοιπόν είναι ουσιαστικά ugoos?
βλέπω στις ρυθμίσεις επιλογή install root or enable Magisk, από εδώ λοιπόν προχωρώ για magisk,
TWRP εγκαταστάθηκε μαζί?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, xnikos said:

όλα τέλεια! αυτό με τον φάκελο δεν το είχα διαβάσει πουθενά...ευχαριστώ και πάλι!
αυτή λοιπόν είναι ουσιαστικά ugoos?
βλέπω στις ρυθμίσεις επιλογή install root or enable Magisk, από εδώ λοιπόν προχωρώ για magisk,
TWRP εγκαταστάθηκε μαζί?

"enable Magisk" μόνο και ΟΚ.

TWRP όχι. Δεν υπάρχει λόγος εφόσον όποτε το χρειασθείς υπάρχουν τα προσωρινά....ίδια δουλειά κάνουν....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

στο magisk μου βγάζει το παρακάτω:
abnormal state: an su command that does not belong to magisk is detected. please remove the other unsupported su
τα apps πέρνουν κανονικά πρόσβαση root αλλά δεν δουλεύει το hide προφανώς λόγω του su.
αρκεί άραγε να σβήσω manual το su από system/xbin ή θα χαλάσω τελείως το root?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, xnikos said:

στο magisk μου βγάζει το παρακάτω:
abnormal state: an su command that does not belong to magisk is detected. please remove the other unsupported su
τα apps πέρνουν κανονικά πρόσβαση root αλλά δεν δουλεύει το hide προφανώς λόγω του su.
αρκεί άραγε να σβήσω manual το su από system/xbin ή θα χαλάσω τελείως το root?

Μήπως ενεργοποίησες και τα 2 ? "install root" & "enable Magisk" ? Είπαμε μόνο το 2ο.

Από το ίδιο μενού απενεργοποίησε το root (κάνε επανεκκίνηση).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...