Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@varajohn εάν πας settings , device preferences , security and restrictions , create restricted profile , μπορείς να δώσεις pin , επαλήθευση pin , να βάλεις όποιες εφαρμογές θέλεις να έχει πρόσβαση το guest profile , enter restricted profile και οι υπόλοιποι χρειάζονται το pin για να ξαναγυρίσουν στον User (admin) account για να έχουν πάλι πλήρη πρόσβαση. Εάν δεν σε βολεύει πάλι , μπορείς να διαγράψεις το guest restricted profile ή να δώσεις περισσότερη πρόσβαση ή λιγότερη , γενικά να το διαχειριστείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

1 hour ago, gatos814 said:

Ποια βερσιον του μποξ εχεις και πιο λογισμικο μηπως μας βοηθησει ο φιλος μου που ανεφερα πιο πισω....τσεκαρωντας αν γινεται στο δικο του....
Γενικα παντως σε Android 9 δυσκολευουν τα πραγματα ....!

 

15 minutes ago, makis1024 said:

@varajohn εάν πας settings , device preferences , security and restrictions , create restricted profile , μπορείς να δώσεις pin , επαλήθευση pin , να βάλεις όποιες εφαρμογές θέλεις να έχει πρόσβαση το guest profile , enter restricted profile και οι υπόλοιποι χρειάζονται το pin για να ξαναγυρίσουν στον User (admin) account για να έχουν πάλι πλήρη πρόσβαση. Εάν δεν σε βολεύει πάλι , μπορείς να διαγράψεις το guest restricted profile ή να δώσεις περισσότερη πρόσβαση ή λιγότερη , γενικά να το διαχειριστείς.

Φοράω slimbox pie 10.5 αλλά και με τη μαμά Ρομ πάλι τα ίδια έκανε

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, varajohn said:

Φοράω slimbox pie 10.5 αλλά και με τη μαμά Ρομ πάλι τα ίδια έκανε

Αν δεν .... ''επιασε'' και αυτο που σου ειπε ο @makis1024 δεν εχω κατι αλλο να πω...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, makis1024 said:

Δεν γίνεται να μην υπάρχει , υπάρχει και sbx 14 και σε 12.1 που τσέκαρα. 

Κι όμως φίλε makis1024 δεν υπάρχει το τσέκαρα μόλις τώρα

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, makis1024 said:

Στα settings στο γραναζάκι , τι σου βγάζει δηλαδή , δώσε ένα Screenshot.

 

Screenshot_20220106-152532.png

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα , εφόσον το θέλεις τόσο πολύ , πέρασε του twrp https://disk.yandex.ru/d/PY9Ti1XVTgBVkw/TWRP/TWRP_322.zip

Κράτα backup το data , πέρνα του την sbx 14,5 pie , ξανά twrp και restore το backup που έχεις κρατήσει σε external SD ή φλασάκι. Και κατά 99% θα έχεις αυτή την επιλογή για restricted profile.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, ath156 said:

Μα είπα......δεν τα βλέπεις έτσι κάποια πράγματα......π.χ. σου λέει βάλε το "τάδε" αρχείο στο "./config". Αυτό είναι ένα directory που θα το "δεις" από το PC σου τρέχοντας το πρόγραμμα WINSCP (https://winscp.net/eng/download.php) και γράφοντας εκεί την διεύθυνση IP του κουτιού σου στο Coreelec........έτσι δηλαδή βλέπεις το 2ο κρυφό partition Coreelec που δεν φαίνεται μέσα από τα Windows.........για αυτό κατέληξε εάν σου κάνει το Coreelec+Manalab και μετά να είσαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσω να τα κάνουμε όλα να τρέχουν ρολόι.......🤨

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

edit: Εάν παρόλα αυτά θέλεις να βάλεις το remote control θα σου πω πως:

- κατέβασε το αρχείο Α95X F3 Air.zip. Ξεζιπάρισέ το και αντέγραψε το "remote.conf " στο .config  (είναι το κρυφό νταιρέκτορυ που λέγαμε-προσοχή έχει μία τελίτσα μπροστά-κρυφό νταιρέκτορυ). Μπορείς  να το κάνεις με 2 τρόπους:

Τρόπος 1........χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα winscp Που λέω παραπάνω και copy/paste

Τρόπος 2......Ίσως να σε βολέψει καλύτερα αυτό που έχω από παλιά (pdf file)

A95X F3 Air.zip 412 kB · 1 download 517000639_HOWTOCopyremotefilesinKodiusingaUSBMouseandFlashDrive-CoreELEC.pdf 7 MB · 3 downloads

Τελικα δε χρειαστηκε να κανω τπτ απο ολα τα παραπανω

Μπηκα στα settings του coreelec στο kodi και απλα αλλαξα το irc profiles ,καπως ετσι τελος παντων και επαιξε αμεσα το κοντρολ και χωρις restart

Τωρα θελω να αλλαξω την οθονιτσα που δειχνει συνεχεια boot...😋😋😋

Αν βοηθησει καποιος φιλος??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makis1024 said:

Μάλιστα , εφόσον το θέλεις τόσο πολύ , πέρασε του twrp https://disk.yandex.ru/d/PY9Ti1XVTgBVkw/TWRP/TWRP_322.zip

Κράτα backup το data , πέρνα του την sbx 14,5 pie , ξανά twrp και restore το backup που έχεις κρατήσει σε external SD ή φλασάκι. Και κατά 99% θα έχεις αυτή την επιλογή για restricted profile.

οκ θα το δοκιμάσω. ευχαριστώ πολύ

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnstef said:

Τελικα δε χρειαστηκε να κανω τπτ απο ολα τα παραπανω

Μπηκα στα settings του coreelec στο kodi και απλα αλλαξα το irc profiles ,καπως ετσι τελος παντων και επαιξε αμεσα το κοντρολ και χωρις restart

Τωρα θελω να αλλαξω την οθονιτσα που δειχνει συνεχεια boot...😋😋😋

Αν βοηθησει καποιος φιλος??

Ευχαριστω

Για την οθονίτσα κατέβασε το παρακάτω αρχείο και αντέγραψέ το στο "/storage/.config/"  .

Πες εάν δουλεύει.

vfd.conf

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, tasose said:

Δεν μπορώ να βρω τρόπο στο km9 mecool να βάλω vodafone tv λέει πως είναι root,υπάρχει κάποια λύση εύκολη;

Απο αυτα που ξερω ... ειναι αδυνατο να το κανεις να δουλεψει σε αυτο το μποξακι με αυτο το λογισμικο!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, gatos814 said:

Απο αυτα που ξερω ... ειναι αδυνατο να το κανεις να δουλεψει σε αυτο το μποξακι με αυτο το λογισμικο!

Cosmote tv και ertflix έβλεπα μέσο browser, μήπως μπορούμε και το Vodafone κάπως;

Επίσης να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο μποξακι φτηνό που να παίζουν όλα,να έχει play store κανονικά και το μόνο που να χρειάζεται να ρυθμίσω να είναι το kodi;

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, tasose said:

Cosmote tv και ertflix έβλεπα μέσο browser, μήπως μπορούμε και το Vodafone κάπως;

Επίσης να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο μποξακι φτηνό που να παίζουν όλα,να έχει play store κανονικά και το μόνο που να χρειάζεται να ρυθμίσω να είναι το kodi;

Ertflix παιζει πλεον μονο σε ATV μποξακια....!
Εσυ λογικα θα παιζεις μια χαρα την εφαρμογη...
Cosmote ...οκ αλλα θελει κοπο !
Vodafone tv δεν καταφερα να ''παιξω'' σε κανενα μου μποξακι ΟΤΑΝ ειχα ... κωδικους!
Και για να απαντησω και στην ερωτηση σου για αλλο μποξακι φτηνο που να τα παιζει ολα αυτα out of the box....ΟΧΙ !
Χρειαζεται κοπος και καποιες γνωσεις για να δεις τι και ... πως!
Παντως και το δικο σου το μποξακι εχει καποια custom λογισμικα για να δοκιμασεις αλλα θελει ψαξιμο...για το ποσες βερσιον hardware κυκλοφορισαν για να βρεις την σωστη για δοκιμες σε σενα ....!

Και παλι ομως οπως ειπα ... ολα δεν θα τα παιζεις σε ''φαση'' εφαρμογων !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gatos814 said:

Ertflix παιζει πλεον μονο σε ATV μποξακια....!
Εσυ λογικα θα παιζεις μια χαρα την εφαρμογη...
Cosmote ...οκ αλλα θελει κοπο !
Vodafone tv δεν καταφερα να ''παιξω'' σε κανενα μου μποξακι ΟΤΑΝ ειχα ... κωδικους!
Και για να απαντησω και στην ερωτηση σου για αλλο μποξακι φτηνο που να τα παιζει ολα αυτα out of the box....ΟΧΙ !
Χρειαζεται κοπος και καποιες γνωσεις για να δεις τι και ... πως!
Παντως και το δικο σου το μποξακι εχει καποια custom λογισμικα για να δοκιμασεις αλλα θελει ψαξιμο...για το ποσες βερσιον hardware κυκλοφορισαν για να βρεις την σωστη για δοκιμες σε σενα ....!

Και παλι ομως οπως ειπα ... ολα δεν θα τα παιζεις σε ''φαση'' εφαρμογων !

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,θα το ψάξω λίγο μήπως κάνω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου έχει βγάλει update το mi box s. Υπάρχει κάποιος φίλος που να το έχει και να έκανε την αναβάθμιση?
Δεν το έχω με τα update και όποιος γνωρίζει ας μου πει αν αξίζει μην το κάνω μπρίκι

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sgatzo said:

Καλησπέρα, μου έχει βγάλει update το mi box s. Υπάρχει κάποιος φίλος που να το έχει και να έκανε την αναβάθμιση?
Δεν το έχω με τα update και όποιος γνωρίζει ας μου πει αν αξίζει μην το κάνω μπρίκι

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλημέρα, δεν έχω το mi box s. Το δικό σου, εάν δεν κάνω λάθος είναι το MDZ-22-AB. Πράγματι καλό θα ήταν να μην του κάνεις κάποιο update πριν σου απαντήσει άλλος χρήστης για την απροβλημάτιστη αναβάθμιση.....ίσως καλό θα ήταν εδώ να αναφέρεις ποια ακριβώς έκδοση έχει σήμερα.........επίσης  εάν θέλεις ρίξε και μια ματιά και σε αυτό το λινκ που πιστεύω ότι έχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες και για το θέμα που ρωτάς........από το ποστ #96 και μετά......

https://forum.xda-developers.com/t/official-stock-firmware-thread-mi-box-mdz-16-ab-and-mdz-22-ab.4241475/page-5

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μαλώνετε με ότι έχω πει ξαναλέω,ertflix και cosmote tv βλέπω με το km9 μέσω browser,vodafone tv  δεν μπορώ να δω και ψάχνω λύση.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, tasose said:

Για να μην μαλώνετε με ότι έχω πει ξαναλέω,ertflix και cosmote tv βλέπω με το km9 μέσω browser,vodafone tv  δεν μπορώ να δω και ψάχνω λύση.

Καλημέρα. Μην στεναχωριέσαι, προφανώς και δεν έχει να κάνει με εσένα. Είναι αυτονόητο ότι όχι μόνο εσύ, αλλά και σχεδόν όλοι μπορούν να δουν ertflix με 2 τρόπους (Samsung Internet Browser ή KODI ή για να προσθέσω και 3η επιλογή ακόμα και σε Coreelec !!). Άρα για τί κάποιος να αναζητά (μαζοχιστικά) να παίξει ertflix μέσω εφαρμογής?

Για το Vodafove TV δεν έχω ούτε συνδρομή (παρόλο που μέχρι πρόσφατα και για 10+ χρόνια ήμουν στο δίκτυό τους και είχα δεχθεί στενό μαρκάρισμα για TV) ούτε πως θα μπορούσες στο ΚΜ9 χωρίς άλλη custom rom (και αν) να παίξει........Σε κάθε περίπτωση καλή συνέχεια...

edit: Σου στέλνω ένα PM εάν έχεις την διάθεση να δοκιμάσεις κάτι, μπας και.......

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

τελικα με το reboot εχασε τις ρυθμισεις και δεν ξαναβλεπει το κοντρολ στο coreelec

βαζω τα αρχεια στο usb stick που βρισκετε το coreelec αλλα οταν παω μεσα στο kodi να περασω τα αρχεια με τον 2ο τροπο οπως εγραψε ενα παιδι παραπανω ,ενω βρισκω τον φακελο .config δεν βρισκω τα αρχεια remote και vfd....

με το αλλο προγραμμα winscp πως θα δουλεψω αφου το coreelec ειναι στο στικακι και οχι στο box για να συνδεθει με την ip του??

βαζοντας το usb stick στο λαπτοπ δεν το βλεπει καθολου βαζοντας το
σαν να μην υπαρχει....φαντασμα

 

Edited by johnstef
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnstef said:

τελικα με το reboot εχασε τις ρυθμισεις και δεν ξαναβλεπει το κοντρολ στο coreelec

βαζω τα αρχεια στο usb stick που βρισκετε το coreelec αλλα οταν παω μεσα στο kodi να περασω τα αρχεια με τον 2ο τροπο οπως εγραψε ενα παιδι παραπανω ,ενω βρισκω τον φακελο .config δεν βρισκω τα αρχεια remote και vfd....

με το αλλο προγραμμα winscp πως θα δουλεψω αφου το coreelec ειναι στο στικακι και οχι στο box για να συνδεθει με την ip του??

βαζοντας το usb stick στο λαπτοπ δεν το βλεπει καθολου βαζοντας το
σαν να μην υπαρχει....φαντασμα

 

Όλο αυτό ίσως να έπρεπε να συζητηθεί στο ειδικό θέμα του Coreelec, αλλά επειδή πιστεύω ότι είναι γενικότερου ενδιαφέροντος προχωράω εδώ.

1. Τα αρχεία που θα μεταφέρεις (π.χ. vxd.conf και rc_maps.cfg) πρέπει να είναι κάπου στο pc σου.

2. Φορτώνεις το Coreelec από το USB stick. Αριστερά σου έχει την IP του (στην περίπτωσή μου 192.168.1.1258)(φωτο1)

3. Ξεκινάς από το PC σου το WINSCP και γράφεις την IP που έχεις και ως user=root  & pass=coreelec. Μετά πατάς "Login" (photo 2) και σου βγάζει κάτι όπως στην (φωτο 3). Αριστερά είναι τα αρχεία του PC και δεξιά του Coreeleec. Πατάς επάνω στο ".config" στο δεξί πάνελ και βγαίνει η εικόνα 4. Εδώ βλέπεις ότι ήδη έχω εγώ 2 αρχεία το vfd.conf (για την οθονίτσα) και το rc_maps.cfg (για το τηλεκοντρόλ). Ε αυτά εσύ πρέπει με copy/paste να τα μεταφέρεις από αριστερά στα δεξιά (PC-Coreelec).

Σημειώνω ότι εάν θυμάμαι καλά στις ρυθμίσεις του WINSCP πρέπει να έχεις επιλέξει την εμφάνιση κρυφών αρχείων.!!!!!

Όσον αφορά ότι δεν βλέπεις το στικάκι όταν το βάζεις στο PC, πως κατάφερες και έβαλες το σωστό dtb.img ?? πχ σε εμένα έχει την εικόνα 5.

*****Note:  Δεν έχει σημασία εάν το κουτί σου είναι συνδεδεμένο σε lan ή wifi και το PC σου σε wifi, αρκεί να είναι στο ίδιο δίκτυο.

*****Note2: Πριν από οτιδήποτε άλλο πρέπει να ενεργοποιηθεί στο Coreelec η σύνδεση SSH. Για αυτό "ΣΥΣΤΗΜΑ-Coreelec-Services-SSH".

 

1641549915409.jpg

Noname2.jpg

Noname3.jpg

Noname4.jpg

Noname1.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα αφου εγινε φορματ μεσω του rufus

εμενα τωρα οταν βαζω το στικακι στο λαπτοπ μου βγαζει αυτο το μνμ στο device manager <This device cannot start. (Code 10)>

ενω ειναι στο ιδιο δικτυο δεν μπορουν να συνδεθουν τελικα λαπτοπ και μποξακι

δεν καταλαβαινω γιατι...τελος παντον ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας

θα παρατησω το coreelec γιατι κι εκει το malalab ετρωγε καποια κολληματα....μαλλον καποια στιγμη πρεπει να ψαχτω για καποια custom rom οπως ειπε καποιο παιδι νωριτερα

τα λεμε

Edited by johnstef
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnstef said:

το εβαλα αφου εγινε φορματ μεσω του rufus

εμενα τωρα οταν βαζω το στικακι στο λαπτοπ μου βγαζει αυτο το μνμ στο device manager <This device cannot start. (Code 10)>

ενω ειναι στο ιδιο δικτυο δεν μπορουν να συνδεθουν τελικα λαπτοπ και μποξακι

δεν καταλαβαινω γιατι...τελος παντον ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας

θα παρατησω το coreelec γιατι κι εκει το malalab ετρωγε καποια κολληματα....μαλλον καποια στιγμη πρεπει να ψαχτω για καποια custom rom οπως ειπε καποιο παιδι νωριτερα

τα λεμε

Έχεις δίκιο που δεν μπορείς να συνδεθείς γιατί ξέχασα να σου πω κάτι σημαντικό !!!!!!!

Πρέπει πρώτα να επιτρέψεις συνδέσεις SSH   !!!!!!

Κάνε κλικ στο "ΣΥΣΤΜΑ"-"Coreelec"-"Services"-"SSH" και ενεργοποίησέ το !!!!

Sorry

**Όσον αφορά κολλήματα ίσως ρόλο μπορεί να παίζει το είδος του USB stick, η ταχύτητά του, σε ποια θύρα USB (2.0 or 3.0) είναι συνδεδεμένο κλπ. Για αυτό ίσως η πιο γρήγορη/ταχεία λύση είναι σε μία γρήγορη (10Χ ή παραπάνω ιδιοτήτων) κάρτα sd (έτσι όμως χάνεις την πολύ εύκολη τοποθέτηση/αφαίρεση που προσφέρει το memory stick.....).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...