Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια διευκρινηση...
Αφενός πλεον δεν υπαρχει η nova (εγινε eon!) και αφ'ετερου σε ATV μποξακια πλεον δεν ''παιζει'' το eon στην λογικη του nova go....!
Σε ATV μποξακια η εφαρμογη eon θελει αυτουσια τηλεθεαση με πληρωμη!
Eon λοιπον μονο σε μποξακια με κανονικο Android και δυστυχως οχι σε πολλα...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1250

  • makis1024

    547

  • ath156

    1762

On 26/12/2021 at 4:47 ΜΜ, johnstef said:

Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος αλλα βαζοντας στο kodi το manalab και οταν θα ξεκινησει να παιζει μια ταινια βλεπω οτι η μνημη του box παει στο 100% 

Καποιες φορες θα κολησει και θα σταματησει,καποιες θα βγει στην κεντρικη οθονη του box και καποιες αλλες θα παγωσει ολο....

Τι πρεπει να κανω για να μην ρουφαει ολη την μνημη οταν παιζει μια ταινια??

Οταν παιζω μονο στο μενου και πριν παιξει η ταινια ,ολα καλα

Εχω το Α95xf3 με 4gb ram

Κάτι που ξέχασα να σου πω για αυτό και θα έπρεπε να το είχα επισημάνει πρώτο-πρώτο !!!!

Πιθανόν το ξέρεις, αλλά το λέω και για άλλους χρήστες.

Σε όλα τα έτοιμα builds πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 2-3 λεπτά πριν αρχίσεις να παίζεις ταινίες κλπ διότι κάνουν αρκετές ενημερώσεις κάθε φορά. Εάν λοιπόν ξεκινήσεις να παίζεις ταινία αμέσως, αυτό θα συνεχίσει να κάνει ενημερώσεις στο "background" και κάποια στιγμή μπορεί να "παγώσει", να σε πετάξει έξω κλπ.  Ακόμα και εάν το κλείσεις και το ξανανοίξεις αμέσως πάλι πρέπει να περιμένεις κανά λεπτό !!!!

Σε αυτό το θέμα τελευταία το GKobu έχει κάνει κάτι αρκετά καλό τελευταία :  σου δείχνει με "παράθυρο" από το πλάι τι ενέργεια κάνει κάθε στιγμή και το κυριότερο όταν κάνει updates στα addons το δείχνει στην κεντρική οθόνη και πρακτικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι εάν δεν τελειώσει !!!!

Καλή Χρονιά σε όλους.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, johnstef said:

Συμφωνω φιλος για το tele

Στο θεμα με το kodi ξανα παλι τα ιδια χτες.ειτε παιζει 4κ ειτε 720p

Τελικα την ειδα στο stremio αφου μου εσπασαν τα νευρα

Δεν εχω εμπειρια να παιρναω custom roms

Παραταυτα ευχαριστω τα παιδια για τις ιδεες και περινενω το καναλι στο tele 

Κανεις δεν γεννήθηκε με εμπειρια εγω και ολα τα παιδια αν το αποφασισεις θα σε βοηθησουμε, πραγματικα θα δεις μεγαλη αλλαγη  με την εν λογο ρομ αλλα η αποφαση ειναι δικη σου και παντα υπαρχει ενα ς βαθμος ρισκου στην διαδικασια αλλα και εκει υπαρχει λυση, κατι αλλο επειδη λογικα εχεις matrix, κανε οταν εχεις χρονο ενα πειραμα περασε το fork wbmc και περασε ενα addon (προσθετο) να δεις στο κανει παλι αλλα θα περασεις και το αρχειακι που σου ειχα δωσει advanced setting xml

https://wonderbox.tv/repo/android-apps/WBMC-19.3-1903000-armeabi-v7a.apk

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα το gkobu και ειδα σαφως βελτιωση 

Δεν με πεταξε καποια στιγμη αλλα δεν ειχε και τις τοσες  πολλες διαθεσιμες εκδοσεις σε καθε ταινια οπως ειχε το manalab

Πχ εβλεπα μια ταινια διαθεσιμη σε 4κ στο ενα ενω στο αλλο μολις 1-2 αρχεια εως 1080 

Παραταυτα η μνημη δεν ανεβηκε πανω απο 44%

Στον ath ,φυσικα και περιμενα παντα 2-3 λεπτα να κανει ενημερωσεις και μετα να κανω οτι κανω...τελος παντων το εβγαλα κι ησηχασα

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους!!! Ψαχνω tv box κοντα στα 100 ευρω. Το προηγουμενο που ειχα ηταν το H96 Max X2 αλλα μετα απο 3+χρονια συνεχους χρησης τα επαιξε. Ειμαι μεταξυ του MECOOL KM6 η καποιου με τον s922x. Θα δω μεγαλη διαφορα αναμεσα στους 2 επεξεργαστες? πχ το H96 Max X2 ζοριζοταν σε καποια μεγαλα 4κ αρχεια

 

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2021 at 4:54 ΜΜ, Giannis5 said:

Χρονια πολλα σε ολους!!! Ψαχνω tv box κοντα στα 100 ευρω. Το προηγουμενο που ειχα ηταν το H96 Max X2 αλλα μετα απο 3+χρονια συνεχους χρησης τα επαιξε. Ειμαι μεταξυ του MECOOL KM6 η καποιου με τον s922x. Θα δω μεγαλη διαφορα αναμεσα στους 2 επεξεργαστες? πχ το H96 Max X2 ζοριζοταν σε καποια μεγαλα 4κ αρχεια

 

Εάν τυχόν και πας σε S922 τότε σου συστήνω ανεπιφύλακτα το Χ88 King που ήδη έχω. Δεν είναι μόνο δική μου άποψη, αλλά και η γενική άποψη στο πιο ειδικευμένο ρωσικό site με τα port ugoos. Ακόμα και ο Vortex το εκθείαζε πρόσφατα, μαζί με άλλους βέβαια.......προσπάθησε όμως να το βρεις ίσως σε κάποια προσφορά???...αυτοί εκεί μιλάνε για το ali με κουπόνια-τέλος έτους κλπ....προσωπικά το πήρα από banggood όπως και όλα τα υπόλοιπα κουτιά μου....πιθανότατα εάν ξανααγόραζα πάλι εκεί να πήγαινα...εάν τυχόν έχεις και τίποτα πόντους εκεί......όμως ίσως εάν το ψάξεις να βρεις αλλού καλύτερη τιμή ???.....δεν ξέρω.....ότι και να πάρεις πάντως καλή τύχη και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!

edit: Η αλήθεια είναι ότι στο Banggood μόλις πριν 2-3 ημέρες το είχε 105 ευρώ και τώρα το βλέπω 115 !! Αλλά αυτά τα "παιχνίδια" είναι συνηθισμένα-μπορεί σε 2-3 ημέρες να το δεις εκεί π.χ. 95-99 ευρώ.

https://www.banggood.com/search/x88-king.html?from=nav

 

 

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnstef said:

Λοιπον εβαλα το gkobu και ειδα σαφως βελτιωση 

Δεν με πεταξε καποια στιγμη αλλα δεν ειχε και τις τοσες  πολλες διαθεσιμες εκδοσεις σε καθε ταινια οπως ειχε το manalab

Πχ εβλεπα μια ταινια διαθεσιμη σε 4κ στο ενα ενω στο αλλο μολις 1-2 αρχεια εως 1080 

Παραταυτα η μνημη δεν ανεβηκε πανω απο 44%

Στον ath ,φυσικα και περιμενα παντα 2-3 λεπτα να κανει ενημερωσεις και μετα να κανω οτι κανω...τελος παντων το εβγαλα κι ησηχασα

Σε αυτό που λες έχεις δίκιο......το μαναλαμπ φαίνεται να δίνει παραπάνω πηγές από το GKobu και μάλιστα κάποιες σε 4Κ...παρόλο που φαίνεται να έχουν σχεδόν τα ίδια addons??....για αυτό και εγώ έχω ταυτόχρονα εγκατεστημένα 3 KODI με 3 ελληνικά buils και άλλα 2 με ξένα + 1 αποκλειστικά για την θερμοκρασία στην μπροστινή οθονίτσα.........

Παρεπιπτόντως όταν έπαιζες με το Μαναλαμπ ταινίες σε 4Κ τι θερμοκρασία σου έδειχνε το CPU monitor ?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.........σε λίγο..............................
 
2022_6.gif.24e21c40398f38ce52c1adec40004acc.gif
Καλή χρονιά με υγεία σε όλους!!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, makis1024 said:

Όταν λες τα έπαιξε τι εννοείς;

Σταμάτησε να  λειτουργεί η θύρα ethernet και άρχισε να κάνει κάτι τυχαίες επανεκκινήσεις. Πέρασα απ'την αρχή τη ρομ μήπως και αλλάξει κάτι αλλά η θύρα ethernet και πάλι δεν λειτουργεί (ίσως να έχει καεί) οπότε έχω πρόσβαση μόνο μέσω WiFi, αλλά δεν πιάνει τόσο καλές ταχύτητες, ενώ μετά από μια βδομάδα άρχισε πάλι να κάνει και επανεκκινήσεις. Οπότε απλά είπα να πάρω κάτι άλλο. Αυτό έτσι και αλλιώς τα λεφτά του τα έβγαλε και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο τροφοδοτικό δοκίμασες ; Επίσης , είναι συνδεδεμένο πάνω σε πολύπριζο ασφαλείας;

Και μια που θα το σκαλίσεις λίγο δεν του περνάς και μια αυτή την rom;

https://disk.yandex.ua/d/B7XSMiUYvfoQZA/aospH96_x2_v0.4.0.rar?w=1

Με ubt 2.2.0 και erase all , στο erase flash , όχι normal erase.

Έχεις και wifi 5ghz στο σπίτι ; ή μόνο 2,4ghz;

Την Rom που του φλάσαρες ήταν μαμά η κάποια custom; Και πως του την φλάσαρες;

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό. Δεν το σκέφτηκα καν να πω την αλήθεια. Θα το δοκιμάσω. Η θύρα ethernet πάντως παίζει να έχει καεί. Θα δοκιμάσω και τη ρομ που έστειλες να δω. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Η ρομ που του πέρασα ήταν custom από το xda και την πέρασα ακολουθώντας τα βήματα που είχαν εκεί. Την είχα κανένα χρόνο και επειδή με είχε βολέψει ξαναπέρασα την ίδια

 

 

Edited by Giannis5
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, ath156 said:

Σε αυτό που λες έχεις δίκιο......το μαναλαμπ φαίνεται να δίνει παραπάνω πηγές από το GKobu και μάλιστα κάποιες σε 4Κ...παρόλο που φαίνεται να έχουν σχεδόν τα ίδια addons??....για αυτό και εγώ έχω ταυτόχρονα εγκατεστημένα 3 KODI με 3 ελληνικά buils και άλλα 2 με ξένα + 1 αποκλειστικά για την θερμοκρασία στην μπροστινή οθονίτσα.........

Παρεπιπτόντως όταν έπαιζες με το Μαναλαμπ ταινίες σε 4Κ τι θερμοκρασία σου έδειχνε το CPU monitor ?

Χρονια καλα και τυχερα με υγεια σε ολο τον κοσμο

Ε δε νομιζω να εχω κι εγω 3 kodi με διαφορετικα builds για να μπορω να εχω πολλες εκδοσεις σε μια ταινια ή να μπορω να βλεπω ομαλα χωρις θεματα μια ταινια

Η θερμοκρασια χωρις ανεμηστηρακι ηταν 60-66.Με , δεν ανεβηκε πανω απο 50

Εσυ φιλος που εχεις πολλα εγκατεστημενα builds ποιο θεωρεις πιο βολικο και πιο ελαφρυ.Μια μεση λυση δηλαδη

Edited by johnstef
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, johnstef said:

Χρονια καλα και τυχερα με υγεια σε ολο τον κοσμο

Ε δε νομιζω να εχω κι εγω 3 kodi με διαφορετικα builds για να μπορω να εχω πολλες εκδοσεις σε μια ταινια ή να μπορω να βλεπω ομαλα χωρις θεματα μια ταινια

Η θερμοκρασια χωρις ανεμηστηρακι ηταν 60-66.Με , δεν ανεβηκε πανω απο 50

Εσυ φιλος που εχεις πολλα εγκατεστημενα builds ποιο θεωρεις πιο βολικο και πιο ελαφρυ.Μια μεση λυση δηλαδη

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Προσωπικά χρησιμοποιώ πολλά builds γιατί εκτός από ταινίες με ενδιαφέρουν πάρα πολύ και τα live γεγονότα (αθλητικά κλπ).Για αυτό και χρησιμοποιώ και κάποια "ξένα" που δεν μπλοκάρονται συνήθως..... Όπως κάθε πράγμα έτσι και κάθε build έχει τα υπέρ του και τα κατά του.....εξελίσσονται δε και αυτά συνεχώς (όχι βέβαια πάντοτε με επιτυχία).......όσον αφορά το πιο βολικό και "ισοροπημένο" θεωρώ το GKobu για αυτό και στο πρότεινα......το μαναλαμπ είναι εξαιρετικό αλλά πιστεύω και το πιο βαρύ με διαφορά.

Εάν είχες αυτές τις θερμοκρασίες τότε βγαίνει από την εξίσωση η υπερθέρμανση και μένουν άλλα πράγματα (κυρίως η rom και οι codecs που έχει, ρυθμίσεις KODI κλπ).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2021 at 5:52 ΜΜ, ath156 said:

Το manalab είναι από τα πιο βαριά builds κατά την γνώμη μου. Δεν ξέρω εάν έβαζες κάποιο άλλο π.χ. GKobu (επίσης καλό) μήπως είχε κάποια διαφορά. Εάν έχεις χρόνο και διάθεση δοκιμάζεις και αυτό μπας και..............εφόσον δεν έχεις διάθεση να ασχοληθείς με κάποια custom rom που σίγουρα θα σου έδινε εντυπωσιακή διαφορά σε πολλά θέματα......Σε κάθε περίπτωση Καλή Χρονιά σε εσένα και σε όλους στο Forum:classic_smile:

Χρησιμοποιω και τα 2 buils, εκεινο που εχω να πω οτι το manalab ειναι ποιο πληρες , δεν το βρισκω βαρυ καθολου...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ath156 said:

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Προσωπικά χρησιμοποιώ πολλά builds γιατί εκτός από ταινίες με ενδιαφέρουν πάρα πολύ και τα live γεγονότα (αθλητικά κλπ).Για αυτό και χρησιμοποιώ και κάποια "ξένα" που δεν μπλοκάρονται συνήθως..... Όπως κάθε πράγμα έτσι και κάθε build έχει τα υπέρ του και τα κατά του.....εξελίσσονται δε και αυτά συνεχώς (όχι βέβαια πάντοτε με επιτυχία).......όσον αφορά το πιο βολικό και "ισοροπημένο" θεωρώ το GKobu για αυτό και στο πρότεινα......το μαναλαμπ είναι εξαιρετικό αλλά πιστεύω και το πιο βαρύ με διαφορά.

Εάν είχες αυτές τις θερμοκρασίες τότε βγαίνει από την εξίσωση η υπερθέρμανση και μένουν άλλα πράγματα (κυρίως η rom και οι codecs που έχει, ρυθμίσεις KODI κλπ).

Κι εγω μαλλον η ρομ λεω οτι θα φταιει,οσο για τις ρυθμισεις  που λες στο κοντι εγω προσωπικα δεν κανω κατι διαφορετικο απο αυτο που κανει μονο του οταν κανει την εγκατασταση του build.Δεν πειραζω κατι δλδ και δεν ξερω αν θα επρεπε να τι κανω για να ελλαφρυνει λιγο.Τελος παντων μενω στο gkobu για την ωρα

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, johnstef said:

Κι εγω μαλλον η ρομ λεω οτι θα φταιει,οσο για τις ρυθμισεις  που λες στο κοντι εγω προσωπικα δεν κανω κατι διαφορετικο απο αυτο που κανει μονο του οταν κανει την εγκατασταση του build.Δεν πειραζω κατι δλδ και δεν ξερω αν θα επρεπε να τι κανω για να ελλαφρυνει λιγο.Τελος παντων μενω στο gkobu για την ωρα

Ά και κάτι άλλο......χωρίς να αλλάξεις rom...και εφόσον μιλάμε για KODI....βάλε σε μία καρτούλα sd το Coreelec (που είναι ουσιαστικά ένα σύστημα μόνο για KODI)....και εκεί μπορεί να διαπιστώσεις ότι το Manalab θα "πετάει" εφόσον έχει εξαιρετική διαχείριση drivers & codecs !!!!!......θα έχεις δε ένα dual boot system....πρωτα Boot σε Coreelec και μετά ριμπουτ σε Android...ή βγάζεις την καρτούλα και μένει το Android.....το ίδιο μπορείς να κάνεις συνήθως και με ένα απλό USB memory stick (πιο εύκολο στο βάλε βγάλε ).....

Και με ένα 4πλο USB με διακόπτες και ενδεικτικά λαμπάκια, ακόμα πιο εύκολη ενεργοποίηση/απενεργοποποίηση του Coreelec/USB stick.....:classic_smile:

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία.
Δεν γνωρίζω αν έπρεπε να ρωτήσω αλλού και συγνώμη για τυχόν λάθος, απλά διάβασα πως με κάποιο build της grecotm όπως το manalab μπορείς και βλέπεις πολλές ταινίες και σειρές ελεύθερα, χωρίς κάποιο debrid λογαριασμό π.χ. . Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει η να με παραπέμψει κάπου ώστε να περάσω κάποιο τέτοιο build σε kodi 19 matrix;
Ευχαριστώ και συγνώμη για το "γενικό" της ερώτησης. Αρχάριος.. :D

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, johnybe said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία.
Δεν γνωρίζω αν έπρεπε να ρωτήσω αλλού και συγνώμη για τυχόν λάθος, απλά διάβασα πως με κάποιο build της grecotm όπως το manalab μπορείς και βλέπεις πολλές ταινίες και σειρές ελεύθερα, χωρίς κάποιο debrid λογαριασμό π.χ. . Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει η να με παραπέμψει κάπου ώστε να περάσω κάποιο τέτοιο build σε kodi 19 matrix;
Ευχαριστώ και συγνώμη για το "γενικό" της ερώτησης. Αρχάριος.. 😄

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

https://www.youtube.com/watch?v=kuP2VoqlJHY&ab_channel=ManaLaBNET

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...