Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1258

  • makis1024

    549

  • ath156

    1771

Just now, TNTGOM said:

Σ ευχαριστώ....διαλέγω δηλαδή ένα με s905x3 και ότι βγει....?

https://www.banggood.com/search/s905x3/0-0-0-1-3-60-0-price-0-0_p-1.html?sortType=asc

Το πιο φθηνό που βλέπω εδώ αυτή τη στιγμή (με μνήμη 4GB που πρέπει να έχει - ΟΧΙ 2 !!!) είναι το HK1 Box που το έχω εδώ και καιρό (και άλλοι από ότι ξέρω εδώ μέσα). Επίσης στη σειρά είναι Α95Χ F3 Air (που δεν το έχω-αλλά μάλλον έχει καλές κριτικές γενικά), το H96 max X3 (που είναι το 1ο τέτοιο που πήρα-όμως αυτή τη στιγμή είναι πιο ακριβό από το HK1 Box που είναι αδελφάκι του σε firmware), το HK1 X3 (επίσης ίδιο με ΗΚ1 Βοχ) και το Χ96 Air ......νομίζω μέχρι εδώ......

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, gatos814 said:

Χρονια πολλα καταρχας σε ολους τους συμφορουμιτες...
@johnstef ... Με ποιο λογισμικο γινονται ολα αυτα....;

Android 9 με το μαμισιο firm

Εκανα διαφορα πειραματα αλλα τα ιδια

Και το αρχειο που εδωσε ο φιλος εβαλα τπτ

Εβαλα και την εφαρμογη της θερμοκρασιας και της μνημης στην οθονη 

Η θερμοκρασια επαιζε απο 45-49 με ανεμηστιρακι.Η ραμ οταν εφτασε στο 67% ...παφ κι οξω που λεν και στο χωριο μου...

Δεν ξερω αν ετυχε σε αυτη την τιμη που φτασε η ραμ αλλα δεν νομιζω να δικαιολογιτε που ενω ξεκιναει με 40-45% κι οταν φτασει πανω απο 60% να μετραει "αποθηκευση" το βιντεο και μετα να βγαινει εκτος....

Kodi 19 εχω με manalab και με 500mb στην τιμη του advancedsettings

Edited by johnstef
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ....διαλέγω δηλαδή ένα με s905x3 και ότι βγει....?
Για μένα κριτήριο σου να είναι κάποιο στο οποίο θα μπαίνει η 4.0.2 Vortex rom..@gatos814 ευχαριστώ φίλος.Ας ελπίσουμε να παει καλα τι να πω..Καλος ο οδηγός φαίνεται,αλλα φοβάμαι λιγο..Btw το Asphalt 9 κολλάει..
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnstef said:

Android 9 με το μαμισιο firm

Εκανα διαφορα πειραματα αλλα τα ιδια

Και το αρχειο που εδωσε ο φιλος εβαλα τπτ

Εβαλα και την εφαρμογη της θερμοκρασιας και της μνημης στην οθονη 

Η θερμοκρασια επαιζε απο 45-49 με ανεμηστιρακι.Η ραμ οταν εφτασε στο 67% ...παφ κι οξω που λεν και στο χωριο μου...

Δεν ξερω αν ετυχε σε αυτη την τιμη που φτασε η ραμ αλλα δεν νομιζω να δικαιολογιτε που ενω ξεκιναει με 40-45% κι οταν φτασει πανω απο 60% να μετραει "αποθηκευση" το βιντεο και μετα να βγαινει εκτος....

Kodi 19 εχω με manalab και με 500mb στην τιμη του advancedsettings

Έχει βγάλει ο Slimbox Rom για το A95X F3 Air , δεν την περνάς μπας και δεις το φώς το αληθινό;

Από εδώ. https://slimboxtv.ru/glavnaya/10-4-a95x-f3-a95x-f3-air-a95x-f3-slim/

 

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, kos26k said:

Για μένα κριτήριο σου να είναι κάποιο στο οποίο θα μπαίνει η 4.0.2 Vortex rom.

Στα s905x3 δεν μπαίνει?

Σε ένα από τα 2 καταλήγω

https://www.banggood.com/HK1-Box-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-1000M-LAN-Android-9_0-4K-8K-H_265-TV-Box-Support-Google-Assistant-p-1608874.html?cur_warehouse=CN&ID=533601&rmmds=search

https://www.banggood.com/A95X-F3-Air-S905X3-4GB-RAM-64GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-Android-9_0-4K-8K-TV-Box-with-6-RGB-Light-p-1587023.html?cur_warehouse=CN&ID=533601&rmmds=search

Για αρχή αν δεν τα πειράξω με ρομ κλπ δεν θα κάνω δουλειά?

Edited by TNTGOM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnstef said:

Android 9 με το μαμισιο firm

Εκανα διαφορα πειραματα αλλα τα ιδια

Και το αρχειο που εδωσε ο φιλος εβαλα τπτ

Εβαλα και την εφαρμογη της θερμοκρασιας και της μνημης στην οθονη 

Η θερμοκρασια επαιζε απο 45-49 με ανεμηστιρακι.Η ραμ οταν εφτασε στο 67% ...παφ κι οξω που λεν και στο χωριο μου...

Δεν ξερω αν ετυχε σε αυτη την τιμη που φτασε η ραμ αλλα δεν νομιζω να δικαιολογιτε που ενω ξεκιναει με 40-45% κι οταν φτασει πανω απο 60% να μετραει "αποθηκευση" το βιντεο και μετα να βγαινει εκτος....

Kodi 19 εχω με manalab και με 500mb στην τιμη του advancedsettings

Επειδη φανταστηκα για μαμισιο λογισμικο γι'αυτο σε ρωτησα...
Τα μανισια λογισμικα εχουν καποια τετοια ας πουμε ''κουφα'' bugs και πολλες φορες ... επι τουτου!
Αμα βαλεις ομως ενα custom λογισμικο οπως αυτο που σου προτεινε πιο πανω ο @makis1024 θα δεις σιγουρα .... αλλα κολπα !!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, makis1024 said:

Στο πάνω ναι , στο κάτω δεν έχει βγάλει ο Vortex port ugoos 0.4.2

Ευχαριστώ...Μόνο που είδα πως αποστέλλεται από Κίνα...παιζουν τελωνεία κλπ...ξέρεις? Έχω πάρει αρκετά από κει αλλά μέσω Τσεχίας

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, TNTGOM said:

Ευχαριστώ...Μόνο που είδα πως αποστέλλεται από Κίνα...παιζουν τελωνεία κλπ...ξέρεις? Έχω πάρει αρκετά από κει αλλά μέσω Τσεχίας

Όχι μόνο δεν έχει τελωνείο από Κίνα, αλλά πολλές φορές έρχεται πιο γρήγορα από ότι μέσω Τσεχίας. Παρά τα ελάχιστα "τσαφ" που αναφέρθηκαν πρόσφατα !!!https://myphone.gr/forum/topic/92196/page/1726/

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Συζητουσα με ενα φιλο μου απο Κομοτηνη που εχει ενα Beelink GT1 Mini X2 με την lpddr μνημη (95X2) και με Android 8 ακομα ... για το τι ''αναβαθμιση'' να του κανει για να ...παρει τα πανω του!
Τον εσπρωξα προς Vortex port ugoos 0.4.2 για τα X2 και το αποτελεσμα ειναι φανταστικο!
https://mega.nz/folder/d54lmKiA#jG8Ss00lMU12kmI78IbtUg/file/psIEXbqZ
Το λογισμικο ταιριαζει 100% και το μονο του προβλημα που ειναι το ανοιξε κλεισε προσπερνιεται πανευκολα μεσα απο τις X2 ρυθμισεις που μπορεις ευκολα να κανεις οποιο control εχεις (ακομα και το μαμα) να δουλευει με το μποξακι σου !!!
Οσοι λοιπον εχετε αυτο το μποξακι μπορειτε να του περασετε αφοβα το λογισμικο και δεν θα χασετε !!!
Μαλιστα θα δειτε και τι .... χανατε τοσο καιρο !!!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, TNTGOM said:

Στο HK1 Box μου όχι μόνο μπαίνει η 0.4.2 του Vortex, αλλά δες το και με την θερμοκρασία μπροστά!!

 

1640513626441_HK1Box_temp.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω μία ιδέα και όποιος συμφωνεί ας πατήσει like.Τι θα λεγατε να κάνουμε και μια ομάδα στο telegram;Εχει τα πλεονεκτήματα του..Πιο άμεσες απαντήσεις,εύκολη αποστολή αρχείων,ασφάλεια,δημοσκοπήσεις κλπ..Πλεον όλοι μετακομίζουν εκεί..Όποιος θέλει ας στείλει μνμ να δούμε τι και πως..

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, TNTGOM said:

Στα 57,50€ βρίσκεις στο  Skroutz , το x96 max plus s905x3 , το 4gb ram , 32gb Rom , ούτε αναμονή , έχεις και κάποιο μαγαζί για άμεση αντικατάσταση εάν δεν το παραλάβεις λειτουργικό. Δουλεύει και Vortex port Ugoos και Slimbox εάν κάποτε θελήσεις , έχει τρύπες από κάτω εάν χρειαστεί να του βάλεις ανεμιστηράκι. Τίμια τιμή για μποξάκι , από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, makis1024 said:

Στα 57,50€ βρίσκεις στο  Skroutz , το x96 max plus s905x3 , το 4gb ram , 32gb Rom , ούτε αναμονή , έχεις και κάποιο μαγαζί για άμεση αντικατάσταση εάν δεν το παραλάβεις λειτουργικό. Δουλεύει και Vortex port Ugoos και Slimbox εάν κάποτε θελήσεις , έχει τρύπες από κάτω εάν χρειαστεί να του βάλεις ανεμιστηράκι. Τίμια τιμή για μποξάκι , από Ελλάδα.

Ευχαριστώ...Επειδή ο βασικός λόγος που θα το πάρω είναι να παίζει dts, streaming μέσω δικτύου...Κάνει γι αυτή την δουλειά έτσι?

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, kos26k said:

Ρίχνω μία ιδέα και όποιος συμφωνεί ας πατήσει like.Τι θα λεγατε να κάνουμε και μια ομάδα στο telegram;Εχει τα πλεονεκτήματα του..Πιο άμεσες απαντήσεις,εύκολη αποστολή αρχείων,ασφάλεια,δημοσκοπήσεις κλπ..Πλεον όλοι μετακομίζουν εκεί..Όποιος θέλει ας στείλει μνμ να δούμε τι και πως..
 

Συμφωνω φιλος για το tele

Στο θεμα με το kodi ξανα παλι τα ιδια χτες.ειτε παιζει 4κ ειτε 720p

Τελικα την ειδα στο stremio αφου μου εσπασαν τα νευρα

Δεν εχω εμπειρια να παιρναω custom roms

Παραταυτα ευχαριστω τα παιδια για τις ιδεες και περινενω το καναλι στο tele 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, johnstef said:

Συμφωνω φιλος για το tele

Στο θεμα με το kodi ξανα παλι τα ιδια χτες.ειτε παιζει 4κ ειτε 720p

Τελικα την ειδα στο stremio αφου μου εσπασαν τα νευρα

Δεν εχω εμπειρια να παιρναω custom roms

Παραταυτα ευχαριστω τα παιδια για τις ιδεες και περινενω το καναλι στο tele 

Το manalab είναι από τα πιο βαριά builds κατά την γνώμη μου. Δεν ξέρω εάν έβαζες κάποιο άλλο π.χ. GKobu (επίσης καλό) μήπως είχε κάποια διαφορά. Εάν έχεις χρόνο και διάθεση δοκιμάζεις και αυτό μπας και..............εφόσον δεν έχεις διάθεση να ασχοληθείς με κάποια custom rom που σίγουρα θα σου έδινε εντυπωσιακή διαφορά σε πολλά θέματα......Σε κάθε περίπτωση Καλή Χρονιά σε εσένα και σε όλους στο Forum:classic_smile:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Γυρναω σπίτι και πάντα το Tox1 είναι κλειστό μαζί με την τηλεόραση.Εγω απλα Θελω να είναι σε idle.Το hdmi CEC το έχω απενεργ. και στο power-timer το εχω idle μετά απο 30 λεπτά.Γιατί το κάνει αυτό;Μηπως είναι bug;

Link to comment
Share on other sites

Με Vortex port ugoos 0.4.0 εδώ και μερικές μέρες όταν αυξο-μειωνω την ένταση, παραμείνει αρκετή ώρα το εικονίδιο στην τηλεόραση.

Υπάρχει ρύθμιση να εξαφανίζεται πιο γρηγορα και δεν μπορώ να την βρω;

 

Edit: τελικά έφταιγε μια εφαρμογή χειριστηρίου από κινητό (zank remote)

Edited by kalou13

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, TNTGOM said:

Ευχαριστώ...Επειδή ο βασικός λόγος που θα το πάρω είναι να παίζει dts, streaming μέσω δικτύου...Κάνει γι αυτή την δουλειά έτσι?

Τα περισσότερα "Κινέζικα μποξάκια" δηλαδή οι κατασκευαστές τους δεν δίνουν λεφτά για πιστοποιήσεις Dolby , οπότε εάν θέλεις κάποιες ειδικές πιστοποιήσεις ή παίρνεις Nvidia shield ή κάποια Ugoos x4 που πληρώνουν για τέτοιου είδους πιστοποιήσεις, με το ανάλογο κόστος βέβαια. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις προς το τέλος τα tv box stop reviews από ένα παλικάρι στο YouTube ποιες πιστοποιήσεις ακριβώς θέλεις και εάν τις περνάει το συγκεκριμένο μποξάκι. Η αλήθεια παντός είναι αυτή , οι περισσότεροι Κινέζοι δεν δίνουν λεφτά για πιστοποιήσεις για να κρατάνε το κόστος στο μποξάκι χαμηλό. Ότι ισχύει δηλαδή και στην πιστοποίηση για Netflix 4K αλλά με λιγότερο αυστηρά κριτήρια.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, TNTGOM said:

Ευχαριστώ...Επειδή ο βασικός λόγος που θα το πάρω είναι να παίζει dts, streaming μέσω δικτύου...Κάνει γι αυτή την δουλειά έτσι?

Έχω την εντύπωση ότι σε πολλές υπηρεσίες streming σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις player, οπότε επιλέγοντας π.χ. mxplayer Μπορείς να έχεις και software επεξεργασία (εάν δεν είναι δυνατή η hardware).

Επίσης στην Ugoos Port έχει αρκετές επιλογές για τον ήχο, που δεν τις έχω δοκιμάσει για να είμαι ειλικρινής.

Ίσως το πιο απλό θα ήταν να μου στείλεις ένα λινκ για αυτό που θέλεις να δεις με dts και να το δοκιμάσω στο HK1 Box ή το H96 max X3.........

 

Screenshot_20211230-203100.png

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ath156 said:

Έχω την εντύπωση ότι σε πολλές υπηρεσίες streming σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις player, οπότε επιλέγοντας π.χ. mxplayer Μπορείς να έχεις και software επεξεργασία (εάν δεν είναι δυνατή η hardware).

Επίσης στην Ugoos Port έχει αρκετές επιλογές για τον ήχο, που δεν τις έχω δοκιμάσει για να είμαι ειλικρινής.

Ίσως το πιο απλό θα ήταν να μου στείλεις ένα λινκ για αυτό που θέλεις να δεις με dts και να το δοκιμάσω στο HK1 Box ή το H96 max X3.........

 

Screenshot_20211230-203100.png

Είναι ταινίες που κατεβάζω από το νετ, matroska και όλες τις παίζει ο player της τηλεόρασης (panasonic TX-58HX800E) αλλά όσα έχουν ήχο dts δυστυχώς δεν τα αναγνωρίζει....και επειδή αρκετά αρχεία 4Κ έχουν dts θέλω κάποιο εξωτερικό player να τις βλέπω...Συνήθως είναι αρχεία 40-50gb...

1 hour ago, makis1024 said:

Τα περισσότερα "Κινέζικα μποξάκια" δηλαδή οι κατασκευαστές τους δεν δίνουν λεφτά για πιστοποιήσεις Dolby , οπότε εάν θέλεις κάποιες ειδικές πιστοποιήσεις ή παίρνεις Nvidia shield ή κάποια Ugoos x4 που πληρώνουν για τέτοιου είδους πιστοποιήσεις, με το ανάλογο κόστος βέβαια. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις προς το τέλος τα tv box stop reviews από ένα παλικάρι στο YouTube ποιες πιστοποιήσεις ακριβώς θέλεις και εάν τις περνάει το συγκεκριμένο μποξάκι. Η αλήθεια παντός είναι αυτή , οι περισσότεροι Κινέζοι δεν δίνουν λεφτά για πιστοποιήσεις για να κρατάνε το κόστος στο μποξάκι χαμηλό. Ότι ισχύει δηλαδή και στην πιστοποίηση για Netflix 4K αλλά με λιγότερο αυστηρά κριτήρια.

To κλασσικό της xiaomi Mi Box S 4K δεν έχει νομίζω τέτοια πιστοποίηση...?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, TNTGOM said:

Είναι ταινίες που κατεβάζω από το νετ, matroska και όλες τις παίζει ο player της τηλεόρασης (panasonic TX-58HX800E) αλλά όσα έχουν ήχο dts δυστυχώς δεν τα αναγνωρίζει....και επειδή αρκετά αρχεία 4Κ έχουν dts θέλω κάποιο εξωτερικό player να τις βλέπω...Συνήθως είναι αρχεία 40-50gb...

Έγραφες "streaming μέσω δικτύου" και υπέθεσα μέσω διαδικτύου.......ενώ εσύ εννοούσες μέσω του τοπικού σου δικτύου.....τότε δεν υπάρχει θέμα εφόσον έτσι έπαιζα αρχεία με dts (εάν θυμάμαι καλά) εδώ και χρόνια ακόμα και με το Beelink GT1 με S912......είναι θέμα player και υποστήριξης του format αυτού.....εδώ και καιρό βέβαια προτιμούσα ταινίες σε mkv.....παλιότερα όμως σημείωνα δίπλα και το φορματ ήχου π.χ. DTS, AAC κλπ

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, TNTGOM said:

Είναι ταινίες που κατεβάζω από το νετ, matroska και όλες τις παίζει ο player της τηλεόρασης (panasonic TX-58HX800E) αλλά όσα έχουν ήχο dts δυστυχώς δεν τα αναγνωρίζει....και επειδή αρκετά αρχεία 4Κ έχουν dts θέλω κάποιο εξωτερικό player να τις βλέπω...Συνήθως είναι αρχεία 40-50gb...

Με εναν player οπως ο mx , ο vlc η και το kodi θα γινεται η ... δουλεια σου!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, TNTGOM said:

To κλασσικό της xiaomi Mi Box S 4K δεν έχει νομίζω τέτοια πιστοποίηση...?

Όλα τα TVboxes με τον κατάλληλο player θα σου δώσουν την δυνατότητα να παίζεις ταινίες με DTS ήχο. To Μι Βοχ που είναι Google certified θα σου δώσει επιπλέον την δυνατότητα να έχεις Netflix έως 4Κ καθώς και υπηρεσίες από Cosmote, Nova κλπ (εάν φυσικά τα χρειάζεσαι αυτά).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...