Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, kos26k said:

Η αλήθεια είναι οτι δεν ασχολήθηκα με twrp σε αυτό.Εχω μπερδευτεί λιγο. Εδω βλέπω βγήκε μαμά 1.6 πριν 4 ημέρες;Αν ναι,γιατί δε μου έβγαλε update στο box;Επίσης η slimbox 1.6 ειναι βασισμένη σε αυτή τη rom.Οσο για τους υπότιτλους και άλλη φορά ασχοληθηκα αλλα δε βγαζω ακρη.Εχω το y.t vsnced..

Το γιατι δεν βγηκε ΟΤΑ δεν το γνωριζω....
Ειναι προφανες ομως πως την αναβαθμιση 1.6 την ειχαν στα χερια τους οι φιλοι μας οι ρωσοι εδω και καποιες μερες...!
Το backup τωρα με twrp ειναι παρα πολυ ευκολο πραγμα και σωζει ... ''ζωες''!
Χρησιμοποιησε μια απο τις προσωρινες twrp του slimhouse η του vortex...και κανε την δουλεια σου!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές να έχουμε με υγεία!!!
Το καλοκαίρι αγόρασα το Mecool km1 και μαζί ένα air mouse MX3 της Vontar. Μετά από 2 μισή με 3 μήνες λοιπόν σταμάτησε να λειτουργεί επειδή δεν λειτουργεί το usb dongle που ήρθε μαζί με το mouse..
Ξέρει κανείς σε αυτήν την περίπτωση τι κάνουμε;
Ευχαριστώ πολύ

Sent from my SM-G965F using Tapatalk



df56f3f919143d6c653229fbd1920c65.jpg5bb0f9e198ce1d3d8e02952ce2abc700.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnybe said:

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές να έχουμε με υγεία!!!
Το καλοκαίρι αγόρασα το Mecool km1 και μαζί ένα air mouse MX3 της Vontar. Μετά από 2 μισή με 3 μήνες λοιπόν σταμάτησε να λειτουργεί επειδή δεν λειτουργεί το usb dongle που ήρθε μαζί με το mouse..
Ξέρει κανείς σε αυτήν την περίπτωση τι κάνουμε;
Ευχαριστώ πολύ

Sent from my SM-G965F using Tapatalk



df56f3f919143d6c653229fbd1920c65.jpg5bb0f9e198ce1d3d8e02952ce2abc700.jpg

Οταν λες ''σταμάτησε να λειτουργεί επειδή δεν λειτουργεί το usb dongle''...τι εννοεις ;
Ο δεκτης δεν χαλαει τοσο ευκολα...
Εκτος αν σου επεσε κατω η την ... εφαγε απο τιποτα λαθος ταση η ενταση στα usb (ελλατωματικο τροφοδοτικο και κατ'επεκταση προβληματικος ελεγκτης) ...!
Δοκιμασες αληθεια να κανεις κανενα reset μηπως και στρωσει....;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ναι από ότι διάβασα στο ίντερνετ κρατώντας πατημένα το οκ και το tv, κάνει reset/restart ή πατώντας το del και το tv. Δοκίμασα με διάφορους τρόπους, άλλες θύρες, στο pc κλπ. και φαίνεται πως τα έπαιξε το πιθανότερο από τάση υποψιάζομαι μιας και δεν έχει πέσει και το τροφοδοτικό είναι του Box.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα λιγο με το vpn και μπηκα στον updater και την έκανε! Τωρα εχω ενα άλλο θέμα..Επειδή σα να ειναι λιγο πιο αργό τώρα,θελω να κανω μια αναβάθμιση απο usb stick.Το θεμα ειναι οτι οτι και να κάνω δεν αναγνωρίζει την 1.6 ούτε απο το usb στην μπλε θύρα ούτε απο την microSD με τίποτα!Τι αλλο να κάνω;Δε τη βλεπει καν σα να μη την Εχω μέσα..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnybe said:

Ναι από ότι διάβασα στο ίντερνετ κρατώντας πατημένα το οκ και το tv, κάνει reset/restart ή πατώντας το del και το tv. Δοκίμασα με διάφορους τρόπους, άλλες θύρες, στο pc κλπ. και φαίνεται πως τα έπαιξε το πιθανότερο από τάση υποψιάζομαι μιας και δεν έχει πέσει και το τροφοδοτικό είναι του Box.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Μεσα στο κουτακι εχει ενα χαρτακι με τις οδηγιες!
Αν δεν το εχεις θα κοιταξω να δω αν θα βρω το δικο μου που ειναι ακριβως το ιδιο!
Παντως αν θυμαμαι καλα ... βγαζεις το usb και τις μπαταριες...
Το κρατας λιγο ετσι και ....βαζεις μπαταριες και μετα το usb ...
Τελος πατας το OK και το TV μαζι μεχρι να δεις αν θα ...αλλαξει κατι!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kos26k said:

Έπαιξα λιγο με το vpn και μπηκα στον updater και την έκανε! Τωρα εχω ενα άλλο θέμα..Επειδή σα να ειναι λιγο πιο αργό τώρα,θελω να κανω μια αναβάθμιση απο usb stick.Το θεμα ειναι οτι οτι και να κάνω δεν αναγνωρίζει την 1.6 ούτε απο το usb στην μπλε θύρα ούτε απο την microSD με τίποτα!Τι αλλο να κάνω;Δε τη βλεπει καν σα να μη την Εχω μέσα..

Καλωδιο ...μονο!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2021 at 6:29 ΠΜ, makis1024 said:

Και εμένα πάει το μυαλό μου στο DNS. Επέλεξε IP settings αντί για DHCP , static IP , IP καρφωτή , επόμενο IP του Router , 24 , DNS 1.   8.8.8.8  DNS 2.  8.8.4.4 save. Κλείσε άνοιξε wifi να πάρει την καρφωτή IP και δοκίμασε ξανά να δεις εάν έστρωσε. 

ναι αυτό έφταιγε. είχα αλλάξει dns αλλά μόνο με επανεκκίνησης δέχτηκε τη ρύθμιση.

Τώρα βέβαια μου βγάζει περίεργους χαρακτήρες στα έλληνικα, κάτι παίζει με την κωδικοποίηση...

λοιπον , με το  kodi κατεβάζει υπότιτλο αλλά έχει λάθος encoding.

αν τρέξω το Plex addon βλέπει τον υπότιτλο που έχει ήδη κατέβει και τον βλέπω κανονικά με ελληνικούς χαρακτήρες.

με το plex δεν βρίσκει όμως υπότιτλο για να κατεβάσει μέσω open subtitles. πολύ μπέρδεμα!

 

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JethroTull said:

ναι αυτό έφταιγε. είχα αλλάξει dns αλλά μόνο με επανεκκίνησης δέχτηκε τη ρύθμιση.

Τώρα βέβαια μου βγάζει περίεργους χαρακτήρες στα έλληνικα, κάτι παίζει με την κωδικοποίηση...

λοιπον , με το  kodi κατεβάζει υπότιτλο αλλά έχει λάθος encoding.

αν τρέξω το Plex addon βλέπει τον υπότιτλο που έχει ήδη κατέβει και τον βλέπω κανονικά με ελληνικούς χαρακτήρες.

με το plex δεν βρίσκει όμως υπότιτλο για να κατεβάσει μέσω open subtitles. πολύ μπέρδεμα!

 

1. Στο KODI προσπάθησε στο ΣΥΣΤΗΜΑ-Αναπαραγωγη-Γλώσσα-Κωδικοποίηση χαρακτήρων    και εκεί βάζεις Greek(Windows)

2.  Στο open subtitles ΟΧΙ το "σκέτο" , αλλά κάποιο που λέει περίπου (δεν είμαι μπροστά τώρα) "Open subtitles.by opensubtitles"

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2021 at 10:22 ΠΜ, kos26k said:
On 11/12/2021 at 9:53 ΜΜ, gatos814 said:
Καλωδιο ...μονο!

Και στο βίντεο πως σκ@τα το κάνει ο τύπος;Φοβάμαι λιγο να ξαναμπλεξω με UBT γμτ..

Η διαδικασια ειναι πολυ απλη και κακως την φοβαται ο περισσοτερος κοσμος...
Πιο μεγαλυτερο ''κακο'' μπορει να γινει αν γινει η διαδικασια με καρτουλα...!
Αν λοιπον εχεις το καταλληλο καλωδιο και εχεις εγκαταστησει σωστα το εργαλειο εγκαταστασης (UBT v2.2.3.3  κατα προτιμηση)
https://mega.nz/file/Z4MmhRSJ#jwHSKpDhxq1Wmg4CW5DMxhoajuHobue-RmbdK4xcp44
θα εχεις σιγουρη επιτυχια!
Και εν 'ολιγοις ...
Κατεβαζεις το μαμα 1.6 και το ξεζιπαρεις...
https://mega.nz/file/b5tRBI7T#Y-14J4_mRH_--tWdrlMWV-QxST5adyY7n0WmBOkDkzA
Ανοιγεις το ubt φορτωνεις το λογισμικο και πατας ''start''...
Βαζεις το καλωδιο πρωτα στον υπολογιστη και μετα στο μποξακι
στην θυρα OTG και ολα θα ... παρουν τον δρομο τους!
Αν χρησιμοποιειες σταθερο υπολογιστη χρησιμοποιησε παντα μια θυρα usb 2.0 απο τις πισω...
Αν χρησιμοποιειες λαπτοπ ... μολις βαλεις το καλωδιο στο μποξακι βαλε και το καλωδιο ρευματος και περιμενε να τελειωσει η διαδικασια!
Αυτα...
Καλη επιτυχια!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kos26k said:

Ευχαριστώ για τον πλήρες οδηγό! Κατι άλλο τώρα...(Σε Tox1) Αυτό πως λύνεται; (Rumble)

Φανταζομαι οπως σε ολα...
Απλα μπαινεις στις ρυθμισεις --> display --> screen rotation ..
Και το screen rotation το βαζεις σε force landscape...
Πανω κατω σε ολα ειναι το ιδιο...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Χμμ το έκανα έδειξε σωστά οκ.Αλλα..Αν πατήσω play στο βίντεο δε το παίζει!Οπότε το κανω σαν πριν και αν το πατήσω full screen τουλάχιστον τότε το παίζει σωστά..

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, kos26k said:

Χμμ το έκανα έδειξε σωστά οκ.Αλλα..Αν πατήσω play στο βίντεο δε το παίζει!Οπότε το κανω σαν πριν και αν το πατήσω full screen τουλάχιστον τότε το παίζει σωστά..

Δεν εχω καμια αποψη γι'αυτο γιατι δεν χρησιμοποιω την εφαρμογη...
Αλλα να ενας πολυ καλος λογος για ενα twrp backup...!
Και τι εννοω...
Κατσε κανε ενα backup του λογισμικου σου σε αυτην την κατασταση καλης λειτουργειας και μετα ... ''παιξε'' με τις ρυθμισεις να δεις αν θα αλλαξει κατι στο προβλημα σου...
Και φυσικα αν ξεχασεις τι εκανες η ... στραβωσει κατι κανεις ενα restore το λογισμικο σου στην κατασταση που το αφησες και ...ολα καλα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gatos814 said:

Δεν εχω καμια αποψη γι'αυτο γιατι δεν χρησιμοποιω την εφαρμογη...
Αλλα να ενας πολυ καλος λογος για ενα twrp backup...!
Και τι εννοω...
Κατσε κανε ενα backup του λογισμικου σου σε αυτην την κατασταση καλης λειτουργειας και μετα ... ''παιξε'' με τις ρυθμισεις να δεις αν θα αλλαξει κατι στο προβλημα σου...
Και φυσικα αν ξεχασεις τι εκανες η ... στραβωσει κατι κανεις ενα restore το λογισμικο σου στην κατασταση που το αφησες και ...ολα καλα!

Κι αφου το φερε η κουβεντα ...

Εχω το Α95xf3, πως του κανω backup με twrp ??

Edited by johnstef
Link to comment
Share on other sites

Οδηγιες εισοδου σε προσωρινη TWRP  

1.Κατεβαστε την vtx TWRP  απο εδω :
https://mega.nz/file/I1VSCLIK#m2zkCVL0SigFFSLw_OH8l-cFe6hZt0KOFQzOzDk0ZVo
2.Αντιγραψτε την σε μια καρτα SD η σε μια μοναδα flash USB.
3.Μπειτε στην stock recovery ...
4.Μεταβειτε στο ''Apply update from EXT''
5.Καντε ... Update from sdcard η Update from udisk (αναλογως τι μεσο εχετε χρησιμοποιησει)
6.Βρειτε μετα την ''TWRP .zip''  που εχετε κατεβασει και επιλεξτε την...
Αυτο ειναι το πρωτο μερος και αν τα κανατε ολα σωστα θα μπειτε σε περιβαλλον TWRP  !

 

Οδηγιες backup με twrp...

Μολις μπειτε σε περιβαλλον twrp καντε
''swipe to allow modifications''
και ετσι θα μπειτε στην κεντρικη οθονη της twrp...
Εφ'οσον μας ενδιαφερει λοιπον το backup εκει και θα πρεπει να μπουμε !
Διαλεγουμε το storage για να κανουμε το backup στο μεσο που διαθετουμε και μετα τικαρουμε τα παντα ολα για να τα κρατησουμε σαν backup !
Αυτο ειναι...
Κανουμε ''swipe to backup'' και περιμενουμε το τελος!
Ειμαστε ετοιμοι!

 

Οδηγιες restore με twrp...

Ακριβως τα ιδια πραγματα με ολα τα ...προηγουμενα για να φτασετε στο κεντρικο μενου της twrp απλα αυτην την φορα επιλεξτε restore και τι ακριβως πραγματα θελετε να επαναφερετε...

 

Tip :
Συνηθως και ενα απλο restore μονο των data σας θα σας σωσει απο τον κοπο του στησιματος του tv box με αυτα που θελετε απο την αρχη !!!

Καλη επιτυχια σε ολους !

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς αυτή τη rom;Ακούγονται πολυ καλά λόγια και είναι universal..
https://forum.xda-developers.com/t/v8-aidans-rom-s905x-s905w-s912-s905x2-s905y2-s905x3-s905w4-android-tv-9-netflix-tv-disney-google-play-certified-root.4199287/
Και εδω λέει οτι παίζει Netflix HD Εστω και με widevine L3 δε ξέρω περίεργο..


Link to comment
Share on other sites

Έχω ATV στην android tv μου , αλλά δεν μου αρέσει εξ' ου δεν την χρησιμοποιώ με το μαμά Android λογισμικό της τηλεόρασης, αλλά με tv Box AOSP. Από την άλλη δεν μένει παρά να δοκιμάσεις Slimbox ATV που βγάζει ο Slimhouse για το Tox1 encrypted για την δική σου περίπτωση. Δηλαδή αντί για AOSP , pie που την ονομάζει ο Slimhouse , την αντίστοιχη ΑTV. Slimhouse ATV , δεν πιστεύω να υπολείπεται κάτι της AIDAN' S, ίσα ίσα θα είναι καλύτερη γιατί βασίζεται σε Ugoos λογισμικό.

Άρα περνάς twrp ή Slimbox ή Vasily , full nandroid backup σε εξωτερική SD , περνάς Slimbox ATV , βλέπεις ότι δεν σου αρέσει , boot ξανά στο ίδιο twrp που έκανες backup και restore σε AOSP Slimbox , με τον οδηγό του @gatos814 που έχεις κρατήσει νωρίτερα στην εξωτερική σου SD.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές να έχουμε με υγεία και ότι επιθυμεί ο καθένας!!
Ερωτηαη:
Βλέπω και γράφετε για ρομ για καλυτέρευσή που παίζουν το νετφλιξ κλπ.
Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο στο mecool km1 που έχω; εγγύηση έτσι κι αλλιώς δεν έχει, απλά μην κάνω καμιά μλκια...
Ευχαριστώ!!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, kos26k said:
1 ώρα πριν, makis1024 said:
Ναι αλλά είναι ATV.

Δεν εχω δοκιμάσει ποτέ..Vanced,fb,rumble,stremio,kodi κλπ θα τρεξουν;Επισης δεξι κλικ ποντικιού λειτουργεί ως back;

Καταρχας εσυ εχεις κλειδωμενο bootloader!
Δεν προκειται να εγκατασταθει τιποτα απο αυτα τα λογισμικα!
Μπορεις ομως να δοκιμασεις ATV λογισμικο αυτο του slimhouse....
https://disk.yandex.ru/d/zjh8T_0X-1dqlA/sbx_tox1_encrypted_atv_v1.6.1.7z
και να δεις αν σου ταιριαζει ...γενικως!
Ετσι θα ξερεις απο μονος σου τι απο αυτα που θελεις... παιζουν η οχι!!!

Kαι συμφωνω απολυτως με τον @makis1024 στο οτι  αποκλειεται η AIDAN'S rom να ειναι καλυτερη για το μποξακι σου!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...